Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI KAPSAMINDA TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2014/43)

 

Sayın Vermikem üyelerine ve takipçilerine duyurulur:

26 Ekim 2014 tarihli ve 29157 sayılı Resmî Gazete’de, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2014/43 tebliğ nolu “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” yayınlanmıştır. KKYDP

Yatırım projelerinin tamamlanma tarihi 1/12/2015’tir.

ÖNEMLİ NOT: 

Dosyaların elektronik ağ üzerinden girişi 23.01.2015 tarihine kadar uzatılmıştır.

26 Ekim 2014 tarih ve 29157 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan (Değişik: R.G-20.12.2014-29211) KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI KAPSAMINDA TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞDE (TEBLİĞ 2014/43) DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2014/57)’in 8. maddesinde belirtilen konulara ve KIRSAL KALKINMA (IPARD) PROGRAMI ON ÜÇÜNCÜ BAŞVURU ÇAĞRI İLANI’na linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğde (Tebliğ 2014/43) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2014/57)

 

tarımsal kalkınma

Öne çıkan maddeler aşağıdadır:

MADDE 9 –

(1) Program çerçevesinde Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Mersin, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Karaman, Ardahan illerinde; yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, soğuk hava deposu, çelik silo, hayvansal orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, alternatif enerji kullanan yeni sera ve alternatif enerji üretim tesisleri konularında yapılacak yatırımlar için başvurular kabul edilir.

(2) Adana, Adıyaman, Antalya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Muğla, Niğde, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Zonguldak, Bayburt, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce illerinde ise; bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, soğuk hava deposu, çelik silo, hayvansal orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, alternatif enerji kullanan yeni sera, alternatif enerji üretim tesisleri ile tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlar için başvurular kabul edilir.

Yatırım süresi

MADDE 10 –

(1) Yatırım projelerinin tamamlanma tarihi 1/12/2015’tir. Bu tarihe kadar tamamlanamayan projeler yatırımcıların talebi ve il müdürlüğünün uygun görmesi halinde kendi kaynakları ile doksan günü aşmamak üzere verilecek süre içinde tamamlanır.

Yasanın tamamı için lütfen

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/10//20141026-10.htm

sayfasını ziyaret ediniz.

Etiketler:

Yorumlar

 1. fatma dedi ki:

  merhaba resmi yazıyı okudum fakat hiç birşey anlamadım sanki ingilizce metni translate ile çeviri yapmışlar 🙂 şimdi destek proje olarak sunulduktan sonra onay alırsa mı hibe verilecek yoksa projeyi kendi imkanımızla başlattıkdan sonra geliştirme desteğimi olacak kafam karıştı

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fatma,

   bu tür hibe ve destek kredilerine başvuru ciddi ve hatasız bir dosya hazırlanarak yapılmalıdır. Bu tür başvurularda puanlama yapılır. Bu puanlamanın en büyük ayaklarından birisi de başvuru dosyasının mükemmel ve eksiksiz bir biçimde hazırlanmasıdır. Bu nedenle gerek sordupğunuz soruların tam yanıtı için gerekse de dosya hazırlama süreci için danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.

   Bu konuda Furkanlar Danışmanlıktan sayın Mehmet Furkan ile görüşebilirsiniz: Gsm: 05324858621 – 05056971376

   Saygılarımla.

 2. MEHMET dedi ki:

  Çok sağolunuz Savaş bey bu Tebliğe göre solucan gübresi üretimi ve kurulacak serada alternatif yenilenebilir güneş enerjisi kullanılması halinde devletin teşvik vereceğinimi anlayağız acaba?
  Yorumunuzu ve nereye nasıl müracaat edileceğini açıklarsanız memnun olurum.Sizi saygı ile selamlarım.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   Bu konuda detaylar hakkında sizi daha doğru yönlendirebilecek olan Furkanlar Danışmanlıktan sayın Mehmet Furkan ile görüşebilirsiniz: Gsm: 05324858621 – 05056971376

   Benim yönlendirdiğimi belirtmeniz yeterli olacaktır.

   Saygılarımla.

 3. fatma dedi ki:

  teşekkürler savaş bey

 4. mahir aydemir dedi ki:

  savaş bey solucan gübresi hayvansal orjinli gübre sınıfına giriyor mu?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Mahir bey,

   solucan gübresi doğrudan hayvansal orjinli gübre sınıfına girmiyor. Ancak, solucanlara yem olarak verdiğimiz kompost malzeme yani yarı fermente kompoze gübre bu kapsama girmektedir. Yani siz hibe alarak kompoze gübrenizi ürettikten sonra, bu kompoze gübreyi dilerseniz satabilir veya dilerseniz solucanlara yem olarak verebilirsiniz. Solucanlara verip solucan humusu elde ettiğinizde, bu solucan humusunun paketlenmesi ve depolanması ise hibe kapsamında yer almaktadır.

   Saygılarımla.

 5. Sezer dedi ki:

  merhabalar,
  kırşehirde ipardı beklerken bu desteğin çıkması bizi çok sevindirdi. 1000 hayvanlık büyükbaş besi çiftliği düşünüyoruz. Ancak aşamaları nasıl takip edicez. Her yerde bu yazıdan var ancak gidin şöyle yapın böyle yapın diyen yok 😀 online başvuru sistemi bile açık değil.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sezer,

   Yardım ve yönlendirme için Furkanlar Danışmanlıktan sayın Mehmet Furkan ile görüşebilirsiniz: Gsm: 05324858621 – 05056971376
   Aradığınız zaman benim yönlendirdiğimi söylerseniz yardımcı olacaktır.

   Saygılarımla.

 6. mahir aydemir dedi ki:

  savaş bey merhaba;
  kentsel atıklardan biogaz elde ettikten sonra geriye kalan %100 organik biogaz atığını solucan atığına dönüştürüp solucan gübresi elde etmemiz sürecinde bu hibeden yararlanabilir miyiz bakanlık bu konuda sağlıklı bilgi veremiyor
  ayrıca
  yaş çay işleme fabrikasında çağ yaprakları ile birlikte gelen çay liftlerini solucan gübresine dönüştüreceğimiz bir tesiste bu hibe desteğinden yararlanabilirmiyiz

  yardımcı olursanız sevinirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın aydemir,

   öncelikle bir hatırlatmada bulunmak istiyorum, biyogaz üretimi sonrasında ortaya çıkan atıklarda besin değeri düşük olmaktadır. Çünkü besinin çoğu gaz veya türevi maddeler olarak çıkmaktadır. Ayrıca bilebildiğim kadarıyla biyogaz anaerobik (oksijensiz) bakterilerin faaliyetleri sonucunda üretiliyor. Oysa vermikompost aerobik (oksijenli) ortam bakterileriyle üretilmektedir. Yani biyogaz tesisi atıkları önceden fermente edilerek ısıl işleme tabi tutulmadan solucanlara yem olarak verilmemelidir.
   Bu arada biyogaz atıklarına %100 organik diyebilmemiz için sertifikalandırılmış olması gerekmektedir. Aksi halde bu atıkları %100 organik olarak kabul edemeyiz, kanununa de suç teşkil eder.

   Bu hibe hayvan orijinli gübre üretimine veriliyor. Yani doğrudan hayvan dışkısının fermente edilerek kompoze gübreye dönüştürülmesine veriliyor. Bu durumda siz sırf biyogaz atığının solucanlar tarafından işlenmesine hibe verileceğini sanmıyorum. Ancak yine de bu konuda danışmanlık firmalarına ulaşmanız ve doğrudan bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Aynı şekilde çay posası atıkları için de danışabilirsiniz.

   Yardım ve yönlendirme için Furkanlar Danışmanlıktan sayın Mehmet Furkan ile görüşebilirsiniz: Gsm: 05324858621 – 05056971376

   Saygılarımla.

 7. gerçekleri istiyorum dedi ki:

  Sayın SAvaş Gönen Bey her cevabınızda çoğunlukla Furkanlar Danışmanlıktan sayın Mehmet Furkan ile görüşmemizi istiyorsunuz.. Başka Danışmanlık Firması yok mu, ortak mısınız..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın ismini yazamayan meraklı takipçimiz (gerçekleri istiyorum),

   siz daha kendi adınızı lütfetmeden benim birileriyle ortak olup olmadığımı sorgulama cesaretini kendinizde nasıl buluyorsunuz? Kendi davranışınız sizce çok mu etik ve ilkeli?

   Bununla beraber, ben konuya ilgi duyan kişileri doğru bir şekilde yönlendirebilmek için gidip bir danışmanlık firmasıyla görüşüyorum ve detay bilgi için kişileri bu firmaya yönlendiriyorum. Bunun neresi sorgulanabilir, anlayamadım! Velev ki ortak olayım ya da olmayayım, bu durum sizi zarara mı uğratıyor?

   Lütfen özellikle siz başka bir danışmanlık firmasına danışınız. Furkanlar Danışmanlık’tan size hayır gelmeyecektir.

   Kolay gelsin.

 8. Sezer dedi ki:

  merhaba iyi günler 9.etap başvurusu için besi çiftliği adına yeni tesis başvurusu yapacağımı söylemiştim daha önce. Danışman firmaya karar verdik ancak başvuruyu şahış şirketi adına mı, yoksa üstünde hiç bir şey olmayan biri adına mı yapsak puanlama açısından daha iyi olur karar veremedik szi ne düşünüyorsunuz?

  üsütünde hiç bişi de kastım. vergi mükellefi olmaması. teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sezer,

   bu hususta bir bilgi sahibi olmadığım için sizi şu an için bilgilendiremeyeceğim. Ancak kısa zamanda bir bilgiye ulaşabilirsem burada paylaşacağım. Bu arada danışman firmaya karar verdiğinizi yazmışsınız, firma bu konuda ne diyor, sordunuz mu?

   Saygılarımla.

   1. Sezer dedi ki:

    Merhabalar,

    Danışman firmalar farklı farklı şeyler söylüyorlar. Kimisi puan verilirken mali durum göz önüne alınır. Yatırımı yapacak kişinin geçmiş ticaret hayatına bakılıp ona göre karar verilir diyor (projeyi yürütecek güç açısından), kimiside yeni yatırımcıya daha çok önem verilir diyorlar ki bu ben oluyorum. Ancak benim de yeterince mali gücüm var bankamda ki mevzuatı mali durum olarak göstersem olmaz mı?

    Tüm bunların dışında madem kalkınmaysa yeni yatırımcıya daha çok destek verilmesi gerekmez mi?

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Sezer,
     bu söylediğinizde haklısınız. Bence de yeni girişimciye öncelik tanınmalı. Ya da en azından orantısal olarak en yüksek pay yeni girişimciye de verilebilir. Ben bu mevzuata pek hakim değilim. Ancak dilerseniz ve daha önce iletişime geçmediyseniz Furkanlar Danışmanlıktan sayın Mehmet Furkan ile görüşebilirsiniz: Gsm: 05324858621 – 05056971376. Benim daha önceleri kendileriyle yaptığım görüşmelerde başvurularının yüksek puan aldığını söylemişlerdi. Demek ki, doğru olan neyse onu yapıyorlar. Bir danışın isterseniz. Sonucu bizlerle paylaşırsanız ayrıca mutlu oluruz.

     Saygılarımla.

 9. Hilal Topcu dedi ki:

  Merhaba, ben de bu üretimle ciddi olarak ilgilenmekteyim fakat bu işle ilgili hiçbir bilgiye sahip değilim. İlk aşamada kaç adet solucanla ve kaç m2 bir yer ile başlamam doğru olur ?

  1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

   Konu ile ilgili olarak web sayfamızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aynı soruya web sayfamızda defalarca yanıt verilmiştir. İncelemenizi rica ederiz.

   Saygılarımla

   Emrah Sezgin CAN

 10. Hikmet dedi ki:

  Merhaba Savaş bey
  Bu destek hâlâ devam ediyor mu acaba

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hükmet,

   bu destekler her yıl yeniden düzenleniyor ve gerek içerik gerekse de il kapsamı değişiyor. Bu yılki destekleri Resmi Gazeteden takip etmenizi öneririm.

   Saygılarımla.

 11. mahir aydemir dedi ki:

  savaş bey merhaba;
  Çalışmasını sürdürdüğümüz katı atık entegre tesisi projesi kapsamında projeye ek olarak solucan gübresi tesisi kurmak istiyoruz kuracağımız tesisi katı atık tesisi içerisinde olacak yani mücavir alan dışında bununla ilgili ÇED süreci nasıl olmalı ÇED raporu hazırlamak zorunda mıyız yoksa ÇED gerekli değildir raporu mu almalıyız konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mahir,

   Benim en son aklımda kalan bilgiye göre, tek başına solucan gübresi üretiminde eğer yıllık 1000 ton üretim kapasitesi göstermiyorsanız ÇED raporuna gerek yoktur ama tabi bu durumda da ÇED gerekli değildir raporu almanız gerekiyor. En son mevzuatta bir değişiklik oldu mu onu henüz takip edemedim.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz