Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulumuna Dair

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulumuna Dair

Bu konuda çok fazla detaya giremeyecek olmakla birlikte yeni başlayanlar için bir ön bilgi olması açısından SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİM TESİSİ KURLUMU için bazı gerekliliklerden bahsetmek istiyorum. Solucan Gübresi

Unutulmalıdır ki, yasalar koşullara ve yeni doğan beklentilere göre sürekli olarak değişebilmektedir. Bu nedenle burada paylaşılanlar ön bilgilendirme amaçlıdır ve zamanla değişkenlik gösterebilir. İştirakçi ilgili kurum ve kuruluşlara başvurusunu yaptığı zaman detaylı tüm bilgileri zaten öğrenecektir.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik için tıklayınız.

Yönetmelikte geçen 4 nolu maddeye bu hususta dikket edilmelidir:

Yetkili idare: Belediye sınırları ve mücavir alanlar dışı ile kanunlarda münhasıran il özel idaresine yetki verilen hususlarda il özel idaresini; büyükşehir belediyesi sınırları ve mücavir alanlar içinde büyükşehir belediyesinin yetkili olduğu konularda büyükşehir belediyesini, bunların dışında kalan hususlarda büyükşehir ilçe veya ilk kademe belediyesini; belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediyeyi ve organize sanayi bölgesi sınırları içinde organize sanayi bölgesi tüzel kişiliğini,”

Buna göre birinci durumda, eğer tesisin kurulacağı yer belediye sınırları içinde olacaksa “İşyeri Açma Ruhsatı” ve “Çalışma Ruhsatı” alınması gerekiyor.

İkinci durumda ise, eğer tesisin kurulacağı yer belediye sınırları dışında ise, yani Özel İdareye bağlı bir alanda ise bahsi geçen ruhsatın özel idareden alınması gerekmektedir.

Bu genel girişten sonra, iştirakçiye kolaylık olması amacıyla solucan gübresi üretim tesisi kurulumu için yerine getirilmesi gerek-şart olan bazı detayları paylaşalım:

Hasip belgesi,

İlaçlama sözleşmesi

Mikrobiyal analiz sonucu belgelerine ilave olarak

istenilen belgeler 11istenilen belgeler 22istenilen belgeler 33Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi Solucan Gübresi

Etiketler:

Yorumlar

 1. teymori dedi ki:

  Merhaba, kendimi seninle çalışmak istiyorum vermikompost Azeri üreticileri tarafından İran Timur bir mühendisim İran Timur

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın teymori,

   size nasıl yardımcı olabilirim?

 2. taner dedi ki:

  savaş bey merhaba
  öncelille konu ya bakiş açınız
  iniz ı ve bunu baskalarinada aşiladıgınız
  icin size tsk ediyorum mesalah ben
  ilk başta işin ticari boyutu a odaklan misken sosyel boyut un olmasi bi ayli
  osuma gitti. ve 1aydan beri solucan
  lari hakkinda bilgi topluyorum ve en önemli bilgileri mehrak ettigim bir cok bilgiyiburda budum.
  ve benle ayni dusuncelere sahip arkadimla veraber solucan gubresi üretmeye karar verdik
  ilk olarak 100bin civari solucan la 1yil kadar amatör olarak baslayip 1sil sonra gerekli izinleri alip ise baslamayi
  düşunuyoruz
  120m2 kapali 100m2açik alana sahip iz
  ve bu alan koyun icinde yani yerlesim halak i icinde uretim icin izin alabilirmiyiz ?

  Saygilar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Taner,

   Öncelikle duyarlılığınız için size teşekkür ederim.

   Kurmayı düşündüğünüz tesisin yerinin uygunluğu konusunda Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulumuna Dair başlığına göz atınız lütfen. Bu şartlara uygun ise sorun olmayacaktır.

   Bu arada, başlangıç için 100 bin adet solucan fazla bir rakamdır. İşi öğrenme ve yürütebilme kabiliyeti neticesinde bu sayıya çıkmanız daha mantıklıdır. Bu denli ciddi bir tesisi kurulumu içinde olacaksaınız ziyaretçilere açık olan mevcut üretim tesislerini yerinde görmenizda fayda olacaktır.

   Saygılarımla.

   1. yusuf dedi ki:

    başlangıç olarak 2000 adet ile başlasak nasıl olur maksat işin nasıl yapoldığını öğrenmek sürece alışmak

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Yusuf,

     2000 rakamı ancak size hobi işini öğretir. Ticari süreci görmek için en azından 10.000 adet veya daha üstü ile başlamanızı öneririm.

     Saygılarımla.

  2. Sabattints dedi ki:

   Oncelikle iyi günler bu solucan gübresi üretimj içn hazirliklarimi is planı m üzerimde oluşturdu m sadece mevcut müşteriye ürettiğimiz gübreyi hangi tedarikçi lere saticamiz konuşun da hem fikir olmamak la birlikte ürünlerimız kime hitap etcek ve Kimlere sunulacak bilginiz varsa paylaşır saniz teşekkür ederim

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın Sabattints,

    ürün organik bir gübredir. Her türlü tarımsal faaliyette bulunan üreticiye satılabilir.

    Saygılarımla.

 3. recepersan dedi ki:

  SAYIN SAVAŞ BEY
  TESİSİ ZİYARETÇİLERE AÇIK OLAN TESİSLER İÇİN İLETİŞİM ADRESİ YADA FİRMA İSMİ GİBİ BİLGİLERİ PAYLAŞMANIZ MÜMKÜN MÜ ACABA ZİRA RANDEVU ALIP ZİYARETİ GİDİP ÇOK KÜÇÜK ÇAPLI OLARAK BİRKAÇ ARKADAŞ SİZİN FİKİRLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA BAŞLAMAK İSTİYORUZ HEMEN HEMEN YAZDIĞINIZ TÜM YORUMLARI OKUDUK VE BU YOLA UZUN SOLUKLU BAŞ KOYMA NİYETİNDEYİZ TEŞEKKÜRLER

 4. İsmail ULUĞ dedi ki:

  500 adet solucan temin ettim. Balıkçılarda bolca bulunan 40×70 ebadında ve 45 cm derinliğinde 3 adet strafor kutu aldım. Tabanlarına birçok delik açtım.Yazın yaptığım kompost ile ahır gübresini karıştırıp mama olarak veriyorum ve evimde besliyorum. Solucanlar çok mutlu bende öyle. Sessiz sedasız çalışıyorlar. Evde en küçük bir koku oluşmuyor. Zaman geçtikçe tabii çoğalacaklar. O zaman ne yaparım bilmiyorum. Ama ben büyük bir keyif alıyorum. Savaş beyin görüşleri düşünceleri herkese yardımcı olma çabası beni çok etkiledi. Kendisine teşekkür ediyorum. Saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İsmail,

   ne güzel haberler bunlar. Sizin ve solucanlarınızın mutlu olması beni de mutlu etti. Bu arada güzel temennileriniz için ben teşekkür ederim size. Yardımım dokunuyorsa ne mutlu bana. Strafor iyi bir seçim ama ileride daha sağlıklı bir ortam oluşturmanızı tavsiye ederim. Örneğin sağlam bir plastik sandık olabilir. İç içe geçmeli olursa içteki sandığın dibine delikler açabilirsiniz. Hem hava alacak hem de fazla sıvı süzülebilecektir. Solucanların çoğaldığını fark ettiğinizde mutlaka daha fazla beklemeden yeni bir kaba almanız gerekir. Zira sayıları çoğaldıkça yerleri dar gelir ve solucanlar ebat olarak küçülmeye başlar. Gelişimlerini tamamlayamazlarsa üreme erişkinliğine ulaşamazlar. Dilerseniz kabınızın bir fotoğrafını vermikem@gmail.com adresime gönderin ve buradaki mesajınızın altına ekleyeyim.

   Saygılarımla.

 5. serhat dedi ki:

  benim merak ettiğim konu bu hayvanı nasıl besliyoruz yani yedikleri hayvan dışkısı ile beraber topraga mı karıştırıyoruz yoksa hayvan dışkısının iinemi atıyoruz sistem nasıl işliyor

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın serhat,

   solucanları toprağa karıştırmıyoruz ve ayrıca solucanlar hayvan dışkısının içine atılmıyor. Sitedeki yazıları okuyun, birçok yerde bu konuda detay bilgi mevcuttur. Solucanlar bir kaba konuyor ve üzerine fermente olmuş hayvan dışkısı veriliyor. Solucanlar bu hayvan dışkısını tüketip vermikomposta dönüştürüyor ve geriye kalan gübre solucanlardan ayrıştırılıp paketleniyor.

 6. yunus yalcin dedi ki:

  Savas bey solucan kabinda kucuk beyazimsi ve sari renkte bir suru kücük kurtcuk var. Bunlar solucan yavrusumu kurtcukmu cozemedim. Zarari olurmu solucanlara

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın yunus,

   esasen resmini görmeden yorumda bulunmaz zor ama eğer tahmin ettiğim gibiyse, bunlar beyaz solucan da olabilir yavru solucan da. Beyaz solucan ile yavru solucanlar birbirine çok benzer. Beyaz solucanlar fazla asidik, fazla nemli bölgeleri sever. Bu nedenle eğer gördükleriniz beyaz solucanlarsa ortama biraz şerit şeklinde kesilmiş siyah-beyaz gazete kağıdı ekleyin. Yumurta kabuğunu iyice ezip serperek de asitliği azaltabilirsiniz. Ancak eğer mümkünse vermikem @gmail.com adresime net çekilmiş bir resim gönderirseniz daha rahat yorum yapabilirim.

   Saygılarımla.

 7. Necdet Subası dedi ki:

  Savaş Bey Merhaba,

  Solucan gübresi Resmi analiz raporu veren laboratuvarlar hakkinda bilgi verebilir misiniz? istanbul ili içerisinde resmi gecerliliği olan rapor alabileceğimiz laboratuvarlar mevcut mudur?

  iyi çalışmalar,
  Necdet Subaşı

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Necdet,

   yoğunluğum nedeniyle gecikmeli cevap verdiğim için özür dilerim.

   İstanbul’da veya İstanbul civarında analiz yapan bir laboratuvar bulunmamakta. Yine de bilgim haricinde var mıdır diye sordurdum ancak olmadığı bilgisini aldım. Bu konuda en güvenilir yer, TOPRAK GÜBRE VE SU KAYNAKLARI MERKEZ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ’dür. Adresi, İstanbul Yolu 5.km No:32 P.K:5 06172 Yenimahalle / ANKARA.

   Önceden telefonla ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Analizini yaptırmak istediğiniz seçenekleri belirleyip ücretini ilgili hesaba yatırıyorsunuz. Ardından gübrenizin numunesini, numune poşetlerine koyup yanına ödeme dekontunu ekliyorsunuz ve kargo ile kurum adresine gönderiyorsunuz. Kurum analizleri tamamladıktan sonra sonuçları tarafınıza gönderiyor.

   Saygılarımla.

 8. fahri demir dedi ki:

  savaş bey merhaba,
  bahçemde bir oda da solucanlara bakıyorum.kış için nasıl bir önlem alabilirim,sert donlar yaklaşınca, şu an ki ortamları kapalı oda içerisinde 13- 14 derece civarında.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Demir,

   eğer solucanlar kapalı ortamda iseler ve sıcaklık 13-14 derece ise idare eder. Ancak faaliyetlerin sürmesi için 20-25 santigrat derece arası olması idealdir. Diğer yandan eğer solucanlar dış mekanda kalacaksa donlarla beraber hepsi ölür. Bu nedenle en azından sıcaklığı 8-10 derece olan kapalı bir ortama almanızda fayda olacaktır.

   Saygılarımla.

 9. oğuz erarslan dedi ki:

  öncelikle savaş bey kolay gelsin.ben bu konuda yatırım yapmak istiyorum merak ettiğim şey sizin anahtar teslim çiftlik kurulumu hizmetiniz varmı.varsa detaylı bilgi verebilirmisiniz.
  2. olarak sizin üretecegimiz gübrelere alım garantisi gibi bir uygulamanız varmı.vereceginiz bilgiler için şimdiden teşekürler.

 10. halil/ankara dedi ki:

  Savaş bey Mrh, Tam teşekküllü 120M/2’lik bir solucan üretim tesisinin maliyeti ne olur (sizin kuracanız) anladıgım kadarıyla ürün geri alım garantisi veriyorsunuz bu güzel bir olay çünki şahsım adına ben üretimden ziyade pazarlamada başarılı olamam. Çogununda aynı düşündügünü duyar gibiyim. alım konusunu biraz açabilirseniz sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Halil,

   tam teşekküllü ifadesi bir üretim tesisini tam anlamıyla ifade etmemektedir. Zira bir üretim tesisinin farklı sistemlerle kurulabilme olanakları olduğu için maliyet rakamları değişebilmektedir. Ya elinizdeki bütçeye uygun bir tesisi kurulabilir, ya da hedefinizdeki ölçüye uygun bir tesis de kurulabilir. Buna karar verebilmek için de en doğrusu ve olması gereken üretim tesisimizi ve mevcut sistemleri yerinde görmenizdir. Ayrıca diğer detaylarında görüşülebilmesi açısından http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu sayfasından başvurunuzu yapabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 11. senem dedi ki:

  merhaba solucan gübresini ihracatını yapmak istiyorum. Tesis kurma maliyetini bilmiyorum açıkcası bunun içinde yeterli param yok acaba sizbu gübreyi üretip ihraç ediyor musunuz?
  ikinci sorum ise başlangıçta tesis için ne kadar maliyet gerekli ortalama bir rakam vermeniz yeterli..
  ilginiz için teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın senem,

   biz hem yurt içi hem de yurt dışı piyasa için ayrı ayrı üretim ve satıl yapıyoruz. Bu iş için sabit bir şekilde şu kadar maliyet olur demek mümkün değildir. Maliyeti biraz da başlangıç solucan sayısı, tesisi kuracağınız yerin koşulları, kullanacağınız sistem/ler ve ham madde temin süreciniz etkiler. Daha detaylı bilgiyi ancak üretimi yerinde görerek ve bazı kararları vererek temin edebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 12. yakup çiftci dedi ki:

  sayın Savaş bey
  Biliyorumki ahırının arkasındaki hayvan gübresini ücretsiz kaldırıverecek birilerini arayan birsürü ahır sahibi varken,solucanlar bukadar hızlı ürerken, üreticiler tv programlarında gelecek yıl üreteceğimiz gübreleri sattık derken,fazla solucanlarınıda satabiliyorlarken,yani anlatılanlar hep pozitifken, neden bu güne kadar bu sektör yeni keşfedilmiş durumda(Türkiyede).Bir yerlerde bizim göremediğimiz bir zorluklar vardır diye düşünüyorum .Karlılığımı azmı acaba.Ticari manada düşünüyorum işletmeleri ziyarete gelecegim.saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın yakup,

   bir kaç saat önce televizyonda bir haber izliyordum. 3. köprünün yapımında 700 adet kamyon şoförü arıyorlarmış. Firma iş ilanı vermiş, ancak 80 küsür başvuru ancak olmuş. Bunun üzerine firma Vietnam’dan şoför getirtmeye karar vermiş. Benim çocukluğumda çok sevdiğim bir iki komşum kamyoncuydu. Kamyonculuğun durumunu az çok bilebiliyorum. Hele hele Selvi Boylum Al Yazmalım filminden biliyoruz ki, kamyonculuk bizim topluma yabancı bir şey değil. Lakin yine de koskoca Türkiye’de kamyon şoförü bulamamışlar. Haber muhabiri gidip kamyonculara soruyor, hemen hemen hiç biri firmanın iş ilanını duymamış görmemiş. Firmaya soruyorlar, biz çok açık ve anlaşılır bir ilan verdik, diyor.

   Gelelim bizim konumuza… Biz elimizden geldiği ölçüde, gücümüzün yettiği çapta kendimiz, ürünümüzü ve sektörün bizzat kendisini anlatıp duruyoruz. Eğer buna rağmen hâlâ çiftçilerin bizden haber yoksa, bu hikâye kamyon şoförü hikâyesine döner. Belki biz iyi ilan veremiyoruz, belki de kim bilir, kamyon şoförleri hakikaten konudan uzaklar. Birilerinin onlar adına bir şeyler yapmalarını beklemeye alıştırılmışlar… Yorumu size bırakıyorum.

   İşletmemize her zaman bekleriz.

   Saygılarımla.

   1. Volkan akçin dedi ki:

    Köy köy dolaşarak, dizüstü bilgisayar ve barko cihazı vasıtasıyla seminerler vererek ve köy kahvelerinde broşür dağıtıp halkı bilinçlendirerek tüm çiftçimizi organik solucan gübresi ile tanıştırabiliriz 🇹🇷

 13. temur melik dedi ki:

  Merhabalar Savaş Bey. Ben binamızın bodrumun da amatör olarak başlamayı düşünüyorum. Bir miktar hayvan gübresini temin ettikten sonra bodrumda depolayıp evsel atıklarla beslemek istiyorum. Fakat malum önümüz yaz bu sıcak günlerde hayvan gübresinin ve evsel atıkların koku ve hastalık riski nedir.? Bu işi amatör olarak yapmam, binaların bitişik nizam olması, insani ve komşuluk ilişkileri ve benzeri sebepler benim için bir handikap oluşturur mu? Şimdiden teşekkürler…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın temur,

   yeni başlayan biri olarak solucanlara yem ver zamanlamasını doğru yapamazsanız ve bodrum katı gereğinden fazla sıcak olursa koku ve kısmen sineklenme olabilir. Ancak eğer bodrum katı yeterince serin oluyorsa, hayvan yemi doğru bir biçimde fermente edilmiş ise ve evsel atıkları da her daim solucanların beslendiği kabın içindeki yataklamanın içine en yüzeye yakın gömerek verirseniz, yani açıkta bırakmayacak biçimde, bu durumda koku ve sineklenme olmaz ya da hiç kimsenin dikkatini çekmeyecek düzeyde olur. Yani bir mahalle de ne kadar sinek olabilirse ancak o kadar.

   İlk başlangıçta süreci doğru takip edebilmek için solucanlara özellikle çok fazla yem vermekten mutlaka sakınınız. Zira gereğinden fazla vereceğiniz yem, solucanlar tarafından tüketilmeye fırsat bulamadan çürüyecek olursa koku ve sineklenme yapabilir.

   Kolay gelsin.
   Saygılarımla.

 14. emir kaba dedi ki:

  Slmlar ben 1 sene önce mehmet beyden 1000 ,tane soluvn aldım simdi en fazla ,5000 tane olabildiler bir senede bu kadar az üremesi normalmii
  ayriyeten solucan yemi almak istiyorum sakarya ve çevresi boş vsktim olmadığından yem yapamiyorumm

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emir,

   eğer tüm koşullar optimum olursa solucanlarınızın her 3 ayda 2 kat çoğalmaları gerekir. Mutlaka bir yerlerde hatalı bir şeyler yapılmıştır. Bununla beraber 1000 solucanın bakımı ile örneğin 10.000 solucanın bakımı aynı sonucu vermeyebilir. Özellikle de solucan bakmaya yeni başlamış iken yapılabilecek olası hatalar göz önüne alındığında… Yem temini mümkündür ancak, miktar önemlidir. Çünkü eğer kargo ile yem alacak olursanız kargo maliyeti yüksek olur. Nakliye ile alacak olursanız da şöyle bir durum söz konusudur; örneğin ton için de ton içinde nakliye firması aynı ücreti alacaktır. Karar verdiğiniz takdirde benimle irtibata geçebilirsiniz…

   Saygılarımla.

 15. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey,
  Ürettiğimiz solucan gübresinin satışını yapabilmemiz için marka değerinin olması gerekiyor mu? İl Gıda Tarımın marka değeri olmadan satışa sunulan ürünlerle ilgili bir bildirisi varmıdır.
  Diğer bir sorum, tarla vasıflı yerde, herhangi bir kurumdan izin almadan bu faaliyet yapılabilir mi?
  Kısacası profesyonel olarak bu işe başlamadan önce yaklaşık 1 yıllık süre zarfında nasıl bir yol izlemeliyiz.
  Saygılarımla,

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mustafa,

   “İl Gıda Tarım”ın marka değeri olan veya olmayan ürünlere olan mevcut yaklaşımı hakkında bir bilgim bulunmamaktadır. Ancak bununla beraber, içinde bulunduğumuz zamanda ve serbest piyasa koşullarında marka değerinizin olması uzun soluklu bir yatırım için size fayda sağlayacaktır elbette. Buna yönelik çalışmayı yapmanızda mutlaka fayda olacaktır.

   Bu işe profesyonelce başlamadan önce herhangi bir kurumdan izin alma zorunluluğunuz yoktur. Ancak daha sonra gerek iş yeri açma ruhsatı için (belediye veya il özel idareden) ve gerekse de üretim ruhsatı için (tarım bakanlığından) izin ve belge almanız gerekir. Bu nedenle işe amatör düzeyde de başlayacak olsanız ileriyi düşünerek hareket etmenizi öneririm. Zira başlangıç yeriniz daha sonra ruhsat almak için uygun görülmez ise, tüm sistemi ve solucanları nakletmek zorunda kalırsınız ki, bu hem bir stres hem de maliyet kaynağı olacaktır. Düşündüğünüz arazi için ilgili kurumlara başvurup ileride ruhsat alma zamanınız geldiğinde bir engel olup olmayacağını danışınız.

   Saygılarımla.

 16. bayram dedi ki:

  savaş bey sizi webde yeni gördüm iletişim numaranızı verebilirmisiniz.birkaç sorum olacak

 17. Nergiz dedi ki:

  Merhaba, bu ay içerisinde Adana ve Mersin’de olmayı planlıyorum, Mehmet AKSOY’un sahibi olduğu bu illerdeki tesisleri ziyaret etmek istiyorum, bir iletişim numarasına ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Nergiz,

   Solidem’in internet sitesinden iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 18. vedat dedi ki:

  mrh ben soluacan gubresı uretımını 2 yıldır takıp ediyorum istanbulda yaşıyorum savaş beye sorum ben edirneye gittim surekli akışkan sistemını beğendım
  çok hoşuma gıttı lakın istanbulda uretım yerı bulmak bıraz zor hem ondan hemde pazar konusu beni çok duşundurduğu için çekımser kaldım şimdi yapmayı duşuunlar hakkında bıraz bılgı istıyorum nuyorun profesyonel bır yardım alarak ama kafamı kurcalayan hiç solucan gubresı arandığını gormedım hep yok satıyoruz denıyor artı solucanların yemış olduğu buyuk baş gubrede bır malıyet yer kırası yanı bunlar hakkında bilgi istiyorum aydınlanırsam ciddi yatırım duşunuyorum iyi çalışmalar tşk ederım şimdiden

 19. Mucahit dedi ki:

  Merhaba savas bey Benim elimde 5000 adet kirmizi kalifonya solucanim var biliyorum komik bir rakam fakat butcem buna el veriyor Benin hedefim cok guzel buyuk bir tesis kurmak fakat imkanlarim el vermiyor devlet destekli hibeden nasil yararlanabilirim ve solucan sayimida cogaltmak istiyorum butcem yok bana bu konuda yardimci olurmusunuz ***

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mücahit,

   devlet destekli hibeler konusunda tarımsal danışmanlık yapan firmalardan daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Solucanlarına gerekli bakımı gösterdiğiniz takdirde, biraz zaman alacak olsa da çoğalacaktır.

   Saygılarımla.

 20. lokman dedi ki:

  Savas bey merhaba
  Ben bu ise subat 2015 de 50bin solcanla baslamistim yerim kucuk oldugu
  İcin buyuk bir yer yapmayi pilanliyorum ama bir cozum bulamadim
  Birandali hayvan besleme cadirlarindan biryer yapsam olurmu
  Veya sizin onere bileceginiz kucuk capta tesis kurulum sekli
  varmidir ilk baslamada beton zeminde yapsam olurmu
  SAS sistemi maliyeti cok oldugu icin yapamiyorum
  Bulundugum il nevsehir kisin -10 yazin +33 derece oluyor.
  Vereceginiz bilgilerden dolayi simdiden tesekkur ederim
  Kolay gelsin

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Lokman,

   branda çadır veya diğer herhangi bir sera tipi ya da betonarme bina olur. Burada önemli olan nokta, fırtınaya dayanıklılık, ısı izolasyonu ve en önemlisi maliyet unsudur. Bunlar dışında kesinlik arz eden bir kriter yoktur.

   Başlangıç olarak beton zemin üzerinde yapılabilir. Daha sonra koşullar uygun olduğunda farklı sistemlere geçebilirsiniz.

   Kapalı bir ortanda yapacağınız için sıcaklık faktörü önemli değil. Tabi yerde yapacağınız sistemde iklimlendirme ünitesi kullanmak zor. Bunu göz önüne alarak en serin yeri ve sistemi tercih etmeniz önemidir. Eisenia fetida türü için sıcaklık daha risklidir. Soğuğa toleransları daha fazladır.

   Saygılarımla

 21. MÜCAHİT dedi ki:

  SAVAŞ BEY

  İŞTE BU KONUDA BİLDİĞİNİZ GÜVENİLİR TARIMSAL DANIŞMANLIK FİRMASININ BİLGİLERİNİ BANA VEREBİLİRMİSİNİZ. AMA ELİMDEKİ 5000 ADET SOLUCANLAR 7 MİLYON YOLUCANA ULAŞMAM İÇİN NE KADARLIK BİR ZAMANIM ALIR.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mücahit,

   danışmanlık firmaları hemen hemen aynı hizmeti vermektedirler. Ancak dilerseniz Furkanlar Danışmanlık’a ulaşabilirsiniz (0312 232 34 43 – 0312 232 34 44).

   Solucanların çoğalmaları durumu türe, beslenme ortamlarına ve verilen yeme göre değişkenlik göstermektedir. Eğer elinizdeki tür Eisenia fetida ise her 3 ayda en az 2 kat çoğalabilirler. Buna göre hesap yapabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 22. MÜCAHİT dedi ki:

  savaş bey,

  ÜRETTİĞİMİZ GÜBRELERİN NASIL SATIŞINI YAPABİLİRİZ. YANİ SATIŞ YAPACAĞIMIZ YERLER VARMIDIR BİZE ÖNEREBİLECEĞİNİZ…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mücahit,

   başta seralar ve organik tarım faaliyet yapan üreticiler olmak üzere her türlü tarımsal üretim sektörüne pazarlanabilir. Bu nedenle bu tür üreticilerle diyaloğa geçmeniz gerekir.

   Saygılarımla.

 23. Yusuf dedi ki:

  Iyi günler savas bey bi sorum olucak.yetistirdigimiz solucanlarin kabinda cok sayıda ince beyaz kucuk solucana benzeyen canlilar turedi zararli mi kil kurduna benziyo,zararli ise nasil gideririz.bilgilendirirseniz cok seviniriz en kisa zamanda. Simdiden tesekkurler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yusuf,

   http://solucangubresi.web.tr/temel-bilgiler/solucan-ciftligi-kurmak-karli-bir-yatirim-midir.html

   başlıklı konuda sayın Mehmet beye vermiş olduğum yanıta göz atınız lütfen.

   Saygılarımla.

 24. MURAT CATMAZ dedi ki:

  Sayin Savas bey sizleri uzun suredir takip etmekteyim. Bizlerin ufkunu degistirdiginizi de soylemeden gecemicem,bundan mutluyum ve sizjerede tesekkur ederim. Bende bu isi yapmayi dusunuyorum.yanliz bu mama olayini tavuk gubresi ile yapmayi dusunuyorun verim ve kalitede ( lab. Degerleri) olarak dusuk olurmu? Ayrica paketlenmis gubrenin bir raf omru varmidir ne kadar surede tuketilmelidir? Birde bizim gibi kucuk olan ureticilerin pazarlama olayi var su anda heriangi bir kooperatif yada koop.lesme varmi yada kucuk ureticiden bu urunu alip toplayan buyuk vretici firmalar varmidir. Tesekkur ederek calismalarinizda basarilar dilerim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Murat,

   tavuk gübresi çok fazla tuzludur ve asidik yapıdadır. Bu nedenle solucanların pek tercih etmediği bir yem türüdür. Tavuk gibi kanatlı hayvan gübreleri belki çok daha fazla detaylı bir süreçten geçirilerek solucanın tüketebileceği bir yeme dönüştürülebilir; ancak o zaman da hem kalite kısmı tartışılır ve maliyet de bir hayli artar.

   Paketlenmiş gübrenin ne kadar bir süre tan kapasite dayanabildiğine dair henüz bir çalışma görmedim. Zira bir işleteme de 1 yıldan fazla bekleyen gübre çok fazla olmamalıdır. Eğer varsa ve birikmeye de devam ediyorsa işletmenin satış problemi var demektir. Bu açıdan bakılırsa henüz bir yıldan fazla beklemek durumunda olan bir gübreye rastlamadım. Eh, haliyle olmayan bu tür bir gübre de analiz edilmiştir.

   Henüz bir kooperatif vb bir kurum ya da kuruluş yoktur ama bu yönde görüşler mevcuttur. Zaman içinde ilerleme kaydedildiğinde zaten bilgi sahibi olursunuz.

   Saygılarımla.

 25. berkay dedi ki:

  mrb savaş bey bende bu işe gönül verdim bir miktar solucan alıp başlamayı düşünüyrum.aklımda mama hazırlamayla ilgili bir kaç soru var..yanmış büyükbaş hayvan gübresi aradım bulamadım, yanmamış gübre alsam 1 ay içerisnde yanacağı söyleniyor…1 ay sonra yanmış gübreye çay muz kabuğu yumurta kabuğu vb.atıklar koysam bu fermantasyon işlemi nasıl yapılıyor sürekli çevirme yapmamız gerekiyor mu?Bir de ilk etapta küçük ölçekli bir üretim için 75 C sıcaklıkta zararlı bakteri öldürme işlemi var bunu atıl durumdaki ev fırınlarında yapabilir miyiz ?yanmış hayvan gübresi bulacak olursak en az kaç günlük olmalı? şimdiden teşekkürler…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Berkay,

   yanmamış gübrenin 1 ay içinde yanması şeklinde söylenen söz yeterli değildir. Solucanlara verdiğimiz yem kabaca ve de kendi halinde yanmaz. Kontrollü bir biçimde ve çeşitli yöntemler kullanılarak yanma olayı gerçekleştirilir. Bu nedenle, 1 ay içinde yanar demek esasen yanlıştır. Ham ve mümkünse separatör gübresi bulacaksınız ve bunun belli aralıklarla karıştırarak fermente edeceksiniz.

   Yemin içine sonradan bir şey ilave etmeyiniz. Ne katacaksınız önceden ham maddeye katıp ondan sonra yem elde edin. Yemin yanması olayı esnasında ısı zaten 70 santigrat dereceye çıkar. Bu ısı patojenlerin ölmesi için yeterlidir. Önemli olan yemi hazırlarken düzenli olarak 3-4 günde bir malzemeyi karıştırıp havalandırmanız. Bu sayede malzemenin tamamı ısıl işlemden geçerek yanacak ve patojenler büyük miktarda ölecektir. Eğer geride patojen kalırsa onları da solucanlar halledecektir.

   Gerek yemi gerekse de bitmiş gübreyi herhangi bir fırına koyup ısıtarak ısıl işlem yapılmaz/yapılmamalıdır. Bu konuda Solucan Humusu Pastörize Edilmeli midir? başlıklı konuya bakınız lütfen!

 26. berkay dedi ki:

  bilgileriniz için çok teşekkür ederim…yanlış anlamadıysam süreç şu şekilde işliyor…taze büyükbaş hayvan dışkısını düz bir zemine döküyoruz yüzde 70 e yüzde 30 oranında elimizde bulunan bitkisel atıklarla karıştırıyoruz sonra her 3 4 günde bir kararak karıştırıyoruz sanırım bu süreç yaklaşık 40 günü buluyor…sonra solucanlara verilmek üzere mamamız hazır hale gelmiş oluyor…araştırmalrımdan ve anlattıklarınızdan çıkardıklarım bunlardır eğer yanlışım varsa düzeltirmisiniz…Anladıklarım yanlış ise mama hazırlarken tüm süreci en başından adım adım anlatabilir misiniz?…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Berkay,

   süreç tam olarak belirttiğiniz gibi işlemiyor. 40 gün süre biraz fazla ama bunun net olarak şu kadar diyebileceğimiz bir süresi de yoktur. Bu süre, mevsime, tonaja, işlenen maddenin türüne ve kullanılan yönteme göre değişmektedir, ki bunları burada teker teker anlatmak hacmen mümkün değildir. Ayrıca “yüzde 70 e yüzde 30 oranında elimizde bulunan bitkisel atıklarla karıştırıyoruz” şeklindeki ifade de yanlış. Burada önemli olan C/N dengesini kurabilmektir. Bu konu kısaca özetlenecek kadar basit olmamakla beraber, öncelikle Solucan Yemi Olarak Kompost Yapımı adlı başlığa göz atınız.
   Saygılarımla.

 27. Hakan Karakan dedi ki:

  Savaş Bey daha önce bir firmanın tesisini gezmiştim. Üretimin nasıl yapıldığına biraz fikrim var ve bu konuyu yaklaşık 1 yıldır araştırıyorum. Görüştüğüm firma hammadde ihtiyacının iyi olacağı bir arazinin tarafımdan ayarlanması (en az 500 metrekare) koşuluyla 30 bin TL’ye bayilik verebileceğini söylüyor. Üretilen malın da satış garantisini veriyor. Sizce kazançlı olur mu? Bu durumda üzerine konuşmam gereken neler olabilir? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   eğer prensipte anlaştıysanız ve karşılıklı güven söz konusu ise, bu da resmiyette kapıda dökülmüş ise, sizin için iyi ve kazançlı bir başlangıç ve olabilir. Detaylarda neler konuşulabilir, bunu önceden bilmek zor. Zamanla ortaya çıkacaktır.

   Saygılarımla.

 28. Nilay korkmaz dedi ki:

  merhaba savaş bey
  soru cevaplar gerçekten çok aydınlatıcı iki günde solucan gübresi hakkında en azından genel bilgi aldım ve neleri öğrenmem gerektiği notlarını alıyorum. Biz diyorum çünkü nişanlım ile bu işi araştırıyoruz. ikimizde işletme mezunuyuz 26-28 yaşlarımız iş arama sürecimiz devam ediyorken bu işi duyduk ve neden olmasın dedik. Balıkesir erdek köylerinden birinde yaşıyoruz aileden boş duran 2 dönüm arazı var buraya 250 mt kare sera sistemi ile kapalı alan yaptırıp 50.000 veya 75.000 bin solucan ile başlamak istiyoruz sürekli akış sistemi daha mantıklı gibi geldi sizce 1.00 – 1.20 kutularda mı yoksa 2mt en 4 mt boy kesmeli sistem ile mi başlanmalı? yada sizin öneriniz nedir en boy yükseklik? profesyonel olması için 70.000lik bir sermaye (yarısından fazlası kredi olacak) yeterli midir? uygun nem sıcaklık gübre olması durumunda yol katedilebilir mi? genç giriimciler olarak akıl danışmak istedik. satış yapabileceğimize güveniyoruz.
  teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Nilay,

   50.000 solucan başlangıç için makul sayılır. Ancak işe her zaman en az maliyetle başlamanızı tavsiye ederim. Önce işi öğrenin, bir sonraki aşamada ve tercih edeceğiniz sistem hangisi ise onunla devam ediniz. Başlangıç olarak http://solucangubresi.web.tr/faq/kultur-havuzlarinda-drenaj-nasil-yapilir adresinde yer alan tipte IBC su tanklarında üretime başlayabilirsiniz. Her bir tank 10.000 solucan alır yani 5 adet IBC tankla başlamanız mümkün. Bir yandan solucanlar çoğalırken diğer yandan üretim sürecini öğrenmiş olacaksınız. İşi öğrenip, yeterli sayıya eriştiğiniz zaman artık sistemleri kurma zamanı gelmiş demektir.

   Bu nedene, başlangıçta kredi almanıza gerek yoktur. Eğer icap ederse sonradan kredi alma işine teşebbüs edersiniz.

   Solucan temini ve ilk parti yem temini konusunda gereken yardımı sağlarım.

   Saygılarımla.

 29. veysel dedi ki:

  Sayın Savaş bey bu işe büyük çaplı girmeyi hedefliyorum lakin konuya hakim olabilmek için şu anda mevcut olan 30 metre kare kapalı depomda başlamayı düşünüyorum tabiri caizse merdiven altı bunun için ne yapmam gerekiyor besleme haznelerini hangi ölçülerde kurmam gerekir boyutlara göre solucan dağılımını adetsel ne yapmam lazım ve at gübresi kullanmak istiyorum düşünceleriniz ve öneriniz nelerdir?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Veysel,

   kaç adet solucanla başlamayı düşünüyorsunuz? At gübresini nereden temin edeceksiniz ve ne miktarda temin etmeniz olası? Bir de yerinizi neresi? Bu soruların yanıtına göre size bir plan açıklayabilirim?

   Saygılarımla.

   1. veysel dedi ki:

    araştırmalarıma göre 1×1.2m2 lik alanda maksimum 36000 solucan istihtam edile biliniyormuş doğruluk payını bilemiyorum neticede internet ortamındaki bilgi kirliliğinden dolayı net ve sağlıklı bilgi bulamadım at gübresini görüştüğüm bazı at çiftliklerinden temin etme imkanım var başlangıç olarak ankarada düşünüyorum ama dediğim gibi lojistik ve iklim açısından ticari boyutta akdeniz yada ege havzasında düşünüyorum hayata geçirme iş planım max 5 ay sonra

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Veysel,

     eğer en etkin Kırmızı Kaliforniya solucanlarından olan Eisenia fetida ile çalışacak olursanız, 1,5 m2.lik yüzey alanına 10.000-20.000 arası solucan konmalıdır. Bunun daha altı ve üstü sıkıntı olabilmektedir. Farklı tür solucanlarda bu rakamlar değişebilmektedir ancak burada mesele olabildiğince çok solucana sahip olmak değildir; asıl mesele doğru sayıda ve türde solucan ile ve doğru koşullarda işe başlamaktır.

     At gübresi en iyi solucan yemlerinden biridir. İlave bir şey katmadan veya seperatörden geçirmeden doğrudan fermente edilebilir. Başlangıç olarak Ankara ve daha sonra Akdeniz ya da Ege bölgesini düşünebilirsiniz. Bu makul bir karardır.

     Yer ve zaman netleştiğinde solucan temini ve teknik destek için tekrar benimle iletişime geçerseniz gereken yardım ve destekleri sağlayabilirim..

     Saygılarımla.

 30. Sultan karaduman dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey kırmızı solucan gubresi uretmek istiyorum bunun için yerim hazır sadece hangi makinaları kullanmalıyız bana yardımcı olabilir misiniz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sultan,

   başlangıç olarak yer sistemi veya daha kontrol edilebilir olan ICB su tanklarında ya da pratik yer havuzlarında başlayabilirsiniz. İlerledikçe sistemi genişletip SAS tekniğine geçebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 31. kamil kıvrak dedi ki:

  sayın savaş bey benim sorum ufak çapta başlamak istiyorum fakat üretilen gübreyi elemek için ne gibi makinalar la çalışmam lazım
  teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kamil,

   yeterli büyüklükte herhangi bir elek veya elek işini görecek bir şey işinizi görür. Ayrıca, Solucan Gübresi Hasat Sistemleri/Makineleri adlı başlıkta da bir kaç pratik öneri var…

   Saygılarımla.

 32. Ali BEN dedi ki:

  Selamlar Savaş Bey;
  yaklaşık olarak 1 haftadır bir araştırma içerisindeyim.
  **’in videolarını ** youtube sayfasını ve diğer tüm video arşiv dahil her şeyi araştırdım.Çeşitli kaynaklar vs kafa karıştırsa da Mehmet Bey’in bu yararlı işi teşvik etmesinden dolayı güven duydum.Ben de solucan gübresi yetiştirmek ve gittikçe büyütmek istiyorum.Tüm detayları uygulamasız bir şekilde öğrendim.Tesislerin ziyaret günlerini biliyorum.En yakın zamanda geleceğimi umut ediyorum.Uygulamaya geçmek için sizden ilk aşamada öğrenmek istediğim; 10 yada 15 bin TL ile nasıl bir başlangıç yapabilirim.Şuan sadece kapalı ve metrekare olarak bir yerim mevcut.Şimdiden teşekkür ediyorum.
  Mehmet Bey’in AR-GE çalışmalarından dolayı tebrik ediyor ve tüm ekibinize başarılar diliyorum.Saygılar!

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ali,

   vermikem@gmail.com adresine telefon numaranızı bırakın görüşelim ve neler yapabileceğimize bakalım.

   Saygılarımla.

 33. Engin Ersen dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey,

  Vermiş olduğunuz doğru ve yönlendirici bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Ben ege bölgesinde bu işe yatırım yapmak isteyen bir girişimci olarak buradan bazı fikirler edindim. Bölgemde sizinde dediğiniz gibi en iyi yem olan at gübresini kolaylıkla tedarik edebilirim. Fakat bazı yardım ve desteklerinize ihtiyacım olacak. Mesela solucan temini ( kırmızı Kaliforniya solucanı ) destek olarak belki yem ( at gübresinin yetişemediği zamanlarda ) gibi. bu konular için telefon yada mail ile yardım alabilir miyim. şimdiden teşekkürler diliyor.

  1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

   Sayın Ersen;

   Solucan gübresi üretimine yatırım yapmadan önce çözülmesi ve garanti edilmesi gereken konulardan en önemli hammaddedir. At gübresini hangi oranda ne kadar süre ile bulmanız garantidir ? Solucan adedinin çoğalmasına bağlı kalarak bu kapasteyi ne kadar süre ile karşılayabileceksiniz ? At gübresi temin edememeniz durumunda solucanların beslenme alışkanlığını değiştirmenin ve sonrasında çıkacak son ürünün içeriğinin değişmesi durumunda pazarlama açısından sorun yaşayacağınızı biliyormusunuz ? Dolayısıyla hammaddenin sürekliliği ve standart olması garanti edilmeden bu işe başlanmasını önermiyoruz. Solucan temini için http://solucangubresi.web.tr/solucan-siparis-formu linkindeki sipariş formunu kullanabilirsiniz. Destek için mail adreslerimiz ve iletişim bilgilerimiz İletişim bölümünde yer almaktadır.

   Saygılarımızla

   Emrah Sezgin CAN

 34. MUHAMMED dedi ki:

  Savaş Bey Merhaba

  Öncelikle herkese verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Aklımdaki bir çok soruyu cevaplayabildim.Fakat bir iki soruda takıldım .Yardımlarınızı rica ederim.1:Solucan çoğaltmaya ve az da olsa gübra almaya başladım.Gübreyi nerelere satabilirim ? Satış konusunda yardımcı olabilir misi misiniz ? Solucan tesisi için devlet teşviği var mıdır ? Sizinle iletişime nasıl geçebilrim ? Şimdiden yardımlarınız içi teşekkür ederim.

  İyi Günler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Muhammed,

   solucan tesisi için şu anda devletin bir teşvik/desteği yoktur. İleride olması beklenmektedir.
   Ürettiğiniz gübrenizi her türlü tarımsal faaliyette bulunan alanlara pazarlayabilirsiniz. Bir sınır yoktur. Bunun için dışarı çıkıp yeine göre köy köy, sera sera gezmeniz gerekecektir. Zamanla oturacaktır.

   Bunun dışında sorularınız olursa buradan yardımcı olmaya çalışırım.

   Saygılarımla.

 35. Mustafa dedi ki:

  Mrb savaş bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ben yaklaşık 6aydır bu işi araştırıyorum ve son iki aydır evimde başlangıçta 3bin tane olan şuan yavrulara dolu solucanlarımla tecrübe etmekteyim.. siz ailemizin bir parçası oldunuz savaş bey şöyle demiş öyle yapalım, savaş bey buna uygun değil demiş yapmayalım şeklinde 🙂 benim Balıkesir’in bir beldesinde belediye sınırları içinde 100m2 kapalı ve 200m2 açık bir yerim var burada çok kısa sürede bu işe başlayacağım sormak istediğim birilerinin üretim yaptığımıza dair şikayeti olursa eğer ne yapmalıyım daha doğrusu şikayet olmadan önce bu deneme sürecinde böyle olayların bize zarar vermemesi için ne gibi önlemler almalıyım? Çok teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mustafa,

   eğer üretimi yapacağınız yer kendinize ait bir alansa ve bu alan çevreye rahatsızlık vermeyecek bir konumdaysa, örneğin bodrum katı gibi yerleşim yeri dahilinde, veya benzeri yerlerde olmadığı sürece kimse sizin ne yaptığınıza bakmaz, bakamaz da. İnsanlar bu konuda iki şekilde şikayetçi olabiliyorlar. Birincisi ve tamamen bilgisizlikten gelen ve dolayısıyla da haksız oldukları konu; solucanların her yeri istila edecekleri konusu. Böyle bir şey yoktur ama gelin görün ki, insanlara anlatması bazen çok zor. Ben demiş olmayayım ama bunu tasvir eden bir söz vardır “örümcek kafalı” olabilmektedirler.

   İkinci konu ise, özellikle ve öncelikle ham maddenin işlenmesi ve stoklanması sürecinde ortaya çıkabilecek olan koku, sineklenme vb konular. Ki bu konularda aynı insanlar haklı olmaktadırlar ve o zaman da yine ben demiş olmayayım, kişilerin “bireysel hakları” devreye girer. Eğer olayın bu ikinci kısmını halledecek olursanız diğer bir şekilde yoluna girer ve kimse size bir şey diyemez.

   Üretime başlayıp, yasal şartları yerine getirmeden zaten ruhsat alamazsınız. Bu durumda kaçak üretm yapılıyor gibi bir şey de söz konusu olamaz.

   Göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim,
   Saygılarımla.

  2. yunus dedi ki:

   Bende Balikesirdeyim ve bunu yerinde görmek istiyorumbozde başlamayı düşünüyoruz herşeyi araştırıyoruz iyi hoş ama gözle girsek daha iyi sanki yeriniz nerdeyse gelip görebilme bilgi alabilme imkanımız varmi

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın Yunus,

    benim şu anda üretim tesisim bulunmamaktadır. Danışmanlık hizmeti veriyorum.

    Saygılarımla.

 36. özcan özcan dedi ki:

  savaş bey yem olarak büyükbaş hayvan gübresi verilebilir mi ve ilse kalitesi nasıl olur solucan gübresinin

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Verilebilir ve kalitesi iyi olur.

 37. Ozan dedi ki:

  Merhaba,

  Solucan kabımda yemi verdikten bir süre sonra üst tarafın iyice düzleştiğini görüyorum,üst tarafı elimle kontrol edince 1cm derinlikte bile solucanları görebiliyorum.
  Sorum şu olacak,
  Alt taraftaki bütün yemi yemelerini beklememiz gerekir mi? Yemin tamamını bitirip, sadece gübre kaldığını tam olarak nasıl anlayabiliriz? Yığınım şu anda yaklaşık 15cm yüksekliğinde. En alttan bir miktar malzeme elime alıp baktığımda hala minik şekilde saman vb görebiliyorum. Solucanlar bu samanları yemiyor mu?

  Son olarak, kasa tamamen doluncagübreyip önce kurutup sonra mı eleyeceğiz, yoksa tam tersi mi?

  İyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ozan,

   üst tarafı elinizle kontrol ettikten sonra üst katmanda çok fazla solucan var ise henüz en son verdiğiniz yemi yiyorlar demektir. Biraz daha beklemeniz gerekir. Saman gibi sert dokulu malzemeleri solucanlar yiyemezler. Ancak zaman içinde bakteriler ve mantarlar tarafından işlenip ayrıştırılırlar.Bu nedenle olgunlaşma işlemi yapılmaktadır.

   Ayrıca, bu linkte yer alan Solucanların Verilen Yemi Tükettiği Nasıl Anlaşılır? adlı başlığa da göz atabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 38. Ömer dedi ki:

  Iyi gunler kolay gelsin profosyonel olarak gerekli izinleri alinmis bursa bolgesinde tesis kurmak istiyorum makina vb.herseyi tam bir tesis gerekli izin olarak ne yapilmasi ne izin alinmasi gerekiyo bilgilendirirmisiniz teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ömer,

   son mevzuatı takip edebilmek için, hem BİMER’den bilgi alabilirsiniz ve hem de mevcutta kurulu ve ruhsat almış bir tesisi ziyaret ederek bilgi talep edebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 39. Ömer dedi ki:

  Marmara bolgesinde dediginiz gibi bir tesis varmi biliyormusunuz siz bir tesise sahipmisiniz Teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Firmalar ziyaretçi kabullerini kendi inisiyatiflerinde yaptıkları için son durumu bilemiyorum. İnternetten araştırma yapıp irtibat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 40. Erdem dedi ki:

  Merhabalar. Devlet solucan gübresi üretim işi için hibe yardımı yapıyor mu bilginiz var mı acaba. Yapıyorsa şartları nelerdir ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Erdem,

   konunun bu boyutunu takip etmiyorum. Gündem hızla değişebiliyor. En doğrusu BİMER’e danışmanız olacaktır.

   Saygılarımla.

 41. mustafa dedi ki:

  Merhaba savas bey. Adanada bu ise girmek istiyorum gerekli bilgi ve sermayem hazir son olarak bu piyasada sahtekarlik ve kirmizi kalifornia solucani adi altinda farkli solucan satildigi duyuluyor. Orjinal kirmizi kalifornia solucanini nerden temin edebiliriz temin ettigimizde bunu garanti altina nasil alabiliriz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tamer,

   birçok firma ile görüşün ve size an makul geleninden alın. Gerekirse gidip üretimlerini yerinde görün öyle karar verin.

   Saygılarımla.

 42. İbrahim dedi ki:

  Merhaba savaş bey.
  Alti ay önce 50 000 adet solucan aldik bu ise basladik.ilk zamanlar iyi gidiyordu.solucani aldigim yerden aldigim mama bitince yeni aldigim mamayi solcanlar yemedi.sulucani aldigim yeri aradim arkadaslar telefona bile bakmadi.bulundugum yerde bu is yapan arkadaslar olduğunu ogrendim onlardan yardim istedim yardimci oldular.Mama hazirlama ile ilgili bilgileri e postama atabilirmisiniz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   İbrahim bey kolay geldin.

   solucan yemi ile ilgili bilgiler yazılı olarak okunup anlaşılacak yapıda değildir. Yerinde ve uygulamalı olarak veya deneme-yanılma yoluyla doru yem hazırlama yöntemini öğrenebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 43. Arap Çataroğlu dedi ki:

  Savaş Bey merhaba.
  Toprak alanlardan elde ettiğim solucanları çiçek saksılarına yerleştirdim. Bir süre sonra yavru yapmaya başladılar. Üç ayrı saksıda balkonda yerini aldılar. Babamdan miras kalan tarlalara buğday ekiyoruz. Köyümüzde (Çorum/sungurlu) solucan yetiştirmeyi düşünüyorum.
  Önerilerinizi bekliyorum.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Çataroğlu,

   Eğer yeterli teçhizata ve ham maddeye sahip iseniz, kendi tarımsal faaliyetleriniz için ihtiyaç duyacağınız solucan gübrenizi üretebilirsiniz elbette. Zaman buldukça sitede yer alan yazıları takip edecek olursanız gereken bilgileri edinmiş olursunuz.

   Saygılarımla.

 44. ERDEM dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey:

  Bende bu işi evimin bodrumunda yapmak istıyorum bodrum yaklasık 90 m’ bu alan yeterlimı ayrıca evımın altında serbets yanı ruhsat yada ticarı bir belge ne bileyim sertifika falan olmadan uretım yapabılırmıyım bilgilendırırsenız tsk ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Erdem,

   üretimi istediğiniz zaman, istediğiniz yerde ve istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ancak, ürün satışı için ruhsatlı üretim yapmalısınız.

   Başlangıç için 90 metrekare alan yeterli olabilir.

   Saygılarımla.

 45. Sinan Özdemir dedi ki:

  Savaş Bey Merhabalar;

  Biz iki mühendis arkadaşız ve bir süredir solucan gübresi işi ile ilgili araştırma yapmaktayız ve bu işe girmek istiyoruz. Bu konuda sizinle irtibata geçip bilgi ve yardım almak istiyoruz. Sizinle nasıl irtibata geçebiliriz. Yardımcı olursanız çok seviniriz .Teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özdemir,

   mail adresinize ön bilgi gönderdim. Detaylar konusunda bana mail adresim üzerinden ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 46. Şahin KARAKAŞ dedi ki:

  Merhabalar.
  100 başlık büyükbaş hayvan çiftliğim ve yem bitkisi yetiştirdiğim arazilerim var. Hem bu hayvanların gübrelerini değerlendirmek hemde ticari olmasada kendime yetecek bir tesis kurmak istiyorum. Yem hazır mekan hazır. Kafama takılan sorular. Verdiğim yemin vermikompost hale geldiğini tamamen işlendiğini nasıl anlarım ? Üreme olayında eğer solucan yumurtalarını işlediği mamanın içerisine bıraktıysa o gübreyi nasıl kullanırım ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Şahin,

   Başlangıç olarak kendinize yetecek kadar gübre elde etmeyi düşünmeniz ve işe böyle başlamanız gayet mantıklı ve makuldür. Sorularınızın yanıtı şöyle vereyim,

   verilen yem solucanlar tarafından tüketildiğinde görünümü ciddi olarak değişir. Bu konuda Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer alan “Solucanların Verilen Yemi Tükettiği Nasıl Anlaşılır?” adlı başlığa göz atabilirsiniz.

   Yem bildiğimiz hayvan gübresi şeklinde kokarken, solucan gübresi temiz toprak gibi kokar; rengi koyu kahverengidir ve ipek gibi tane tane görünür. Ele pek fazla kaba materyal gelmez.

   Bana göre bitmiş solucan gübresinde kokon kalsa bile bir sakıncası olmaz. Çünkü o gübreyi arazide kullandığınız takdirde, eğer toprakta yeteri kadar organik atık (madde) varsa solucan beslenir, büyür ve fayda sağlar. Ancak yoksa, ki ne yazık ki yoktur, o halde bir süre sonra ölür ya da başka canlılara yem olur.

   Eğer üretime henüz başlamadıysanız solucan temini ve üretim tesisi ziyareti konusunda sizi yönlendirebilirim.

   Saygılarımla.

 47. fahrettin dedi ki:

  Herkese iyi akşamlar
  Buraya yazmak ne kadar etik olur bilmiyorum ancak Ankara ve yakın illerde solucan gübresi üretmek isteyen arkadaşlara her türlü konuda yardımcı olabiliriz. biz bu işe organik tarım ve organik bal üretimiyle başladı 2 gıda mühendisi ortak olarak ve çokta memnunuz.ancak bu işe başlayacak arkadaşları solucan temini konusunda uyarmak istiyoruz.bizimle beraber başlayan birçok kişi bu işi ya bıraktı ya da istediği sonuçları alamadı.çoğunun solucan kalitesi kötüydü istenilen sayıya ulaşamadı solucanları
  kimisinin gübre eldesinden sonra gübrenin analiz sonuçları kötü geldi.bu işte en önemli faktör tabi ki önce solucanın cinsi sonra da solucanın maması ve sıcaklık nem gibi çevresel faktörler.
  Çok kolay görülen ama her türlü faktörü düşünmeniz gereken bir üretim süreci bu süreç. Ama sonuçlar iyi olunca inanın tüm yorgunluğunuza değiyor tabi ki
  Ülkemiz için çocuklarımız için geleceğimiz için umarız herkes kimyasal gübre kullanımı bırakıp organik gübrelere yönelir.ister üretici olalım ister tüketici olalım bu ve benzer işleri destekleyelim lütfen
  Herkese iyi akşamlar
  ***

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fahrettin,

   bazı önemli noktalara değinmiş olduğunuz için gönderinizi yayınlamaya karar verdim. Evet, bu işe girişmeden önce çok iyi bir araştırma yapıp, iyi etüt etmek gerekir. Bu yöndeki telkin ve önerileriniz için teşekkürler.

   Telefon numaranız gözükmecektir. Hem etik açıdan hem de danışmanlığını yaptığım firmalar açısından uygun değildir.

   Anlayışınız için teşekkürler.
   Saygılarımla.

 48. Uğur Yalçınkaya dedi ki:

  merhabalar Savaş bey ,
  soru cevaplarda At gübresi ile de bu işin yapılabileceği yazıyor,doğru anladım değil mi ?
  Ben KKTC ‘de yaşıyorum ve yukarıdaki arkadaşlar gibi bu işi yapmak istiyorum.

  tşkler güzel bilgiler için…
  Uğur

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yalçınkaya,

   evet at gübresini kullanabilirsiniz. Detay için Solucanlar İçin Yem Türleri – I başlıklı konuya bakınız.

   Saygılarımla.

 49. KÜBRA TEKİN dedi ki:

  Savaş Bey merhaba;
  rizede yaşıyorum ve solucan gübresi işinde kararlıyım çok yazı okudum ve hatta bandırma edincikteki bir tesisi ziyarete gittim sağolsunlar onlarda yardımcı oldular ama yazıları okudukça biraz kafam karışmıyor değil..İlk olarak 2 yıl çuvallarda durmuş inek gübresi buldum açtığımda toprak gibi ve kokusuzlardı onları 15 gün kadar kapalı bir ortama serdim ve daha sonra kum eleğinden geçirip güzel bir gübre elde ettim.Solucanları almadan önce bu şekilde biraz gübre biriktirmeye karar verdim..gübreyi rizede fermente etmek zor nemli bir bölge olduğu için bunun daha kolay bir yolu var mıdır? Şimdiden teşekkürler kolay gelsin..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tekin,

   bu şekilde elde edeceğiz yemi solucanlar umduğunuz gibi tüketemeyebilirler. Çünkü yemin C/N dengesi bozulmuş, yem hemen hemen tam fermente olmuş veya içerdiği lifli doku erimiştir. Bu nedenle işin sürdürülebilir olması için yemi kaynağından taze alıp, seperatörden geçirtip yarı fermente halde solucanlara vermeniz daha uygun olacaktır.

   Bu işlemlerin nasıl yapılacağı bilgisi anlatımla olmaz. Ancak yerinde görüp hatta uygulama yapmanız gerekir.

   Saygılarımla.

 50. Necmettin Yarıcı dedi ki:

  Sn Savaş bey;
  Eskişehir’den yazıyorum 1 aydır bu işi araştırıyor ve değerli yorumlarınızı okuyorum. Akdeniz bölgesinde bu işi yapmayı planlıyorum. 26 ekimde kosgeb girişimcilik kursuna başlıyorum. Belgemi aldıktan sonra destek alarak sistemi kurmak istiyorum. Sizin gibi güvenilir ve işinin ehli bir kişiden destek alarak bu işe bilgi sahibi olarak başlamak en doğrusu diye düşündüm konu ile ilgili tarafıma dönüş yapmanızı sabırsızlıkla bekliyorum. Üretim yerinizi de ziyaret etmek ve herşeyi yerinde görmek daha doğru olacaktır. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yarıcı,

   kursu bitirdikten sonra ve işe başlama noktasına geldiğinizde tekrar iletişime geçelim. Gereken yönlendirmeyi sağlamaya çalışırım.

   Saygılarımla.

   1. Necmettin Yarıcı dedi ki:

    Sn Savaş bey;
    Bildiğiniz üzere kurs bitikten sonra proje hazırlayıp kosgeb e sunum olarak vermem gerekli. Proje konusunda da yardımcı olma ihtimaliniz var mıdır. Teşekkür ederim. Firma ziyareti konusunda ne zaman olabilir.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın yarıcı,

     daha önce bu yönde bir proje hazırlığım olmadığı için bu konuda sizi yönlendiremeyeceğim. Benim şu anda Türkiye’de sorumlu olduğum bir tesis yok, ancak ilerleyen günlerde sizi süreci görebileceğiniz başka bir tesise yönlendireceğim.

     Saygılarımla.

     1. Necmettin Yarıcı dedi ki:

      Sn. Savaş bey;
      İlgi ve alakanız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. Sizden haber bekliyorum. İyi akşamlar.

 51. fatih dedi ki:

  Merhabalar
  solucan gubresi işine girmeye karar verdim.20000 solucanla baslicam 600 m2 var yeterli olur mu sizce bu işi yapmak için ilerisi için söylüyorum gerekli izinler ne kadara mal olur sizce neler gerekiyo satış yapmak için bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fatih,

   600 metrekare yeterli olabilir. İleride kapasite arttırımına giderseniz o zaman yetmez.

   Maliyetler ve evraklar konusu sürekli güncelleniyor. Bu nedenle, bu konuda solucanı aldığınız yerden destek almanızda fayda olacaktır.

   Saygılarımla.

 52. cemal nafiz altuğ dedi ki:

  merhabalar savaş bey,
  size birkaç sorum olacak.solucanlara vereceğim ana mama at gübresi talaşla karışık bu şekilde verebilirmiyim?naylon üzerinde yağmurda kapatarak fermente edebilirmiyim?
  at gübresi harici çay,çim,asma yaprağı,bakla yaprakları,karton parçaları vermeyi düşünüyorum .bunları direk verebilirmiyim?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Altuğ,

   talaşla karışık at gübresi eğer yarı kompostlanmış hale getirilirse kullanılabilir.

   Fermantasyon için malzemeyi belli dönemlerde karıştırıp sıcak kompostlamaya tabi tutmalısınız.

   Saydığınız malzemeleri direk vermeyin. At gübresine karıştırıp kompostlayarak verin.

   Saygılarımla.

 53. veysel dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey,
  Konuyla ilgili uzun zamandır devlet desteği, hibesi vs konuları araştırıyorum ancak sağlıklı bir bilgiye rastlamadım. İnternette kosgeb desteği alıp tesis kurduğunu söyleyen insanlar var ancak hep bi danışmanlık firmasına yönlendirme söz konusu. Sizin bilginiz var mı?
  Teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Veysel,

   hibe ve destekleri uzun zamandır takip etmiyorum. Son durumu bilemiyorum. Ancak kolay bir süreç değildir. Bu tür destekler için danışman desteği ile başvurmak en doğrusudur.

   Saygılarımla.

 54. ömer dedi ki:

  herkese selamlar;

  Tarımsal arazide kurulacak tesisle alakalı olarak yaptığımız çalışmada,betonerme 500m2 kapalı alanın maliyeti yaklaşık 250 bin tl iken,ısı yalıtımlı çadır ile bu maliyet 20 bin tl civarına düşüyor.Fakat kanunen,kurulacak çadırın yüksekliğinin maksimum 2,5m olması gerekiyor ve bu boyutlarda bir çadırın ayakta durması imkansız.
  Devlet hem teşvik ediyor hem de bu işi yapmak isteyenlere çelme takıyor.
  bu işin bir çözümünü bulan varsa beri gelsin…

  1. ömer kılıç dedi ki:

   ömer bey merhaba
   Çadırın yüksekliğini 2.5 m yaptık diyelim.
   Sağlamlık konusunda da sıkıntı yok.
   Belediye ruhsat veriyor mu peki

  2. Baris dedi ki:

   Ömer Bey Selamlar, iki çadırı yan yana kurup aralarında geçiş yaparsanız sorunu çözersiniz diye düşünüyorum.

 55. Gürer Güncan dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey,
  Solucan sayımız şu anda 1.5 – 2 milyon civardında. Haliyle 160 metrekare kapalı alan tesisimizi genişletmemiz gerekiyor. Önümüzde iki seçenek var. Ya 10 bin TL ek bir maliyete katlanarak yeni bir baraka inşa edeceğiz, ya da açık alanda üretim yaparak bu maliyetten kurtulacağız.
  Açık alanda yapmayı düşündüğümüz iş, 30 metreye 2.5 metre eninde plastik tente brandaların üzerinde üretim yapmak ve gübre yığınlarının üzerini sera naylonuyla örterek yağmur, kar ve soğuktan solucanları korumak, sulamayı manuel olarak püskürtme sistemiyle yapmaya devam edeceğiz. Bu sayede iç mekandaki ısı nem dengesini dış mekanda da sağlamayı ve kapalı alan kurulum giderinden kurtulmayı hedefliyoruz.

  Kırklareli haliyle kışın oldukça soğuk bir yer. Dediğim şekilde açık alanda üretim yapmamız sizce mümkün mü, sakıncaları var mı ya da ürünün kalitesini kapalı alanda üretilene kiyasla düşürür müyüz? Bulgaristan’da kar altında yapılan üretimin resimlerini görümüştüm ancak hala kafamda soru işaretleri var. Solucanları telef eder miyiz, ya da ürün kalitesi düşer mi diye.
  Saygılarımla.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Güncan,

   Açık alanda üretim birçok açıdan olumsuz sonuçlara sahiptir. Kontrolü çok zordur, büyük ihtimalle su içeriğinden dolayı donma meydana gelir ve solucanlar donarak ölmeseler bile açlıktan ölebilirler. Hiç bir şey olmasa bile kış sezonu boyunca üretim durur. Bu da verimli bir süreç değildir. Ayrıca herhangi bir üretim ruhsatı da alamazsınız.

   Saygılarımla.

 56. ömer kılıç dedi ki:

  Sayın Savaş Bey
  Belediye ne amacla ruhsat vereceğini bulamadı
  örnek bi yer varmı die soruyorlar
  Örnek Ruhsat neye göre verilmiş die soruyorlar.
  Saygılar Teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ömer,

   konuya yabancı olan belediyeler bu sorunu hep yaşıyorlar. Bence bu doğal bir durumdur. Şu anda kurulu olan ruhsatlı herhangi bir solucan gübresi üretim tesisini örnek alabilirsiniz. Bir süredir üretimin dışında kaldığım için benim yönlendirebileceğim bir yer yok. Ancak tesisin kurulu olduğu bölgenin belediyesiyle irtibata geçilerek de detay bilgi alınabilir.

   Saygılarımla.

 57. Onur dedi ki:

  Savaş Bey Merhabalar ;
  Ruhsat alabilmek için mutlaka kapalı alanlı üretim tesisi mi olmalıdır ? Solucan Gübresi üretim çadırları şeklinde , çadır içinde işlemler yapılırsa izin alınamaz mi ? Ruhsat almak için ısıl işlem görmüş olması gerekmektedir sanırım. Bu makinenin bünyemizde mi olması gerekmektedir. Isıl işleme sokulmamış ürün Gıda bakanlığından gerekli izni alamamakta mıdır acaba ?
  Ayrıca diğer sorum 80-100 bin arasında bir solucanla bu işe başlarsam eğer daha önceki bilgilerinizden aylık ortalama 1200-1500 kg gübre üretmektedir. Bu nemden arındırıldığı zaman satışa hazır miktarı mıdır ? Satışa hazır ortalama nasıl hesaplanır ?
  Teşekkürler Şimdiden

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Onur,

   ruhsat alımı için kanunun ön gördüğü tüm koşullar sağlanmalıdır. Açık alan her türlü tehlike ve kirliliğe vb etkenlere açık olduğu için ruhsat alımında sıkıntıya neden olur. Çadır olabilir ama burada son karar merci ruhsatı verecek olan kurumdur. Bu nedenle en doğrusu daha önce çadır içinde yapıp ruhsat almış veya alamamış kişilerle irtibata geçmeniz olacaktır.

   Isıl işlem makinesi tesis bünyesinde ve işler olmalıdır. Mevcut yasa ısıl işlemi şart koşmaktadır.

   Gübrenin satışa hazır miktarı o anki nemin oranına ve daha ziyade yemin solucanlar tarafından işlenmiş olma oranına başlıdır. Bu nedenle bu rakamlar ortalamadır. En doğru rakamı ilk parti üretimde düzenli ölçüm yaparak elde edebilirsiniz.

   Saygılarımla.

   1. Onur dedi ki:

    teşekkürler Savaş Bey yorumunuz için. Peki çadırda belli bir süre üretip, ruhsat alabilecek duruma ve yeni bir kapalı alana geçebilmek için bir süre ruhsatsız üretsek bir sakıncası var mıdır ? Ruhsat için hangi yerlere gitmemiz gereklidir tam kapasiteli bir tesis için ?

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Ruhsat alma aşamasına gelinceye dek dilediğini yerde üretim yapabilirsiniz. Kimse bir şey diyemez.

     Ruhsat alımı için son durum nedir, başvuru yerleri neresidir, bir süredir bu konuyu takip etmiyorum. Yeni ruhsat alan birilerinden yardım almanız daha doğru olacaktır.

     Saygılarımla.

 58. atila büyüksüzer dedi ki:

  Sayın Savaş gönen bey bu konuya solucan gübresi üretimi yapan bir firma için kapasite raporu yapmak için gidince vakıf oldum.firma gerekli belediye ruhsatını almış diğer üzerine düşen görevleri yerine getirmiş olarak il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğüne müracaat etmiş.burada bu işlere de hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği şubesi bakıyor.daha sonra firmanın üretim tesisi onay belgesi başvurusu sonucu denetlemeye gelinmiş ve eksikler yazılmış 30.12.2016 tarih .benim anlayamadığım ve sizden sormak istediğim birkaç şey dikkatimi çekti acaba ben mi farklı düşünüyorum diye sizin bilginize ihtiyaç duydum.eksiklikler şöyle aynen yazıyorum.

  1-İşletmede uygun kapasiteye sahip jeneratör bulunmadığı(gelen arkadaşlar sanırım veteriner bulunan jeneratörün kapasitesini nasıl anlamış olabilirler veya muhakkak işletmede bir jeneratör olması mı gerekli olduğu herhangi bir yönetmelik veya mevzuatta var mı? gerçekten de işletmede yeterli bir jeneratör var.)

  2-işletmenin giriş kısmında araç dezenfeksiyon çukurunun olmadığı.(yahu burası bir gıda işletmesi değil ki üstelik bu işin doğası dezenfeksiyonla ilgili değil gelen ham madde zaten hayvan dışkısı gübre)

  3-kanalizasyon sisteminde eksiklikler (bunu bende anlamadım)

  4-kritik kontrol noktalarının oluşturulmadığı.

  5- otomatik ısı takip sisteminde uyarı sisteminin olmadığı ve üstüne üstlük birde haccp-kkn kritik kontrol noktaları uygulamasını şart koşmuşlar bildiğim kadar bu gıda işletmelerinde uygulanan bir uygulama bu işletmelerde yapmanız mümkün değil birde faydası yok çünkü gıda değil gübre üretimi.

  Savaş bey uzun lafın kısası sizin bu konuda fikirleriniz nedir.bu bakanlık sanırım bu işi bilmiyor bir taraflara uydurmaya çalışıyor.kısaca fikirlerinizi bu konuda duyumlarınızı yazarsanız memnun olurum .çalışmalarınızda başarılar dilerim en azından bu kadar emek sarf ediyorsunuz bazı gerçekleri ve zorlukları da duyun istedim saygılar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Büyüksüzer,

   Bu konuda genel olarak bir kafa karışıklığı mevcuttur. En basit açıklama ile bu konu dahi, yenilikçi bir gelişme ve girişimcilik teşebbüsünde, devlet ve bürokrasi olarak ne kadar hızlı olduğumuzu gösteriyor. Konuyu eşdeğer ülkeler üzerinden araştırıp, mevcutta bu konuya en yakın benzeri bir konunun yasa ve şartları üzerinde bir inleme yapıp, asgari ve zorunlu tedbirleri gözden kaçırmamak şartıyla, olumlu ve üreticinin lehine olabilecek düzenlemeleri yapamamaktayız.

   Bu nedenle, uğraşıp da solucan gübresi üretimine yönelik özel şartlara dayanan yasal metni hazırlamak yerine ona en yakın olabilecek iş kolunu baz alıp, hatalı olarak komik ve lüzumsuz şartları dayatıyoruz. Nedir “hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği” mesela? Evet işimizin içinde hayvan yetiştiriciliği söz konusu ama bu hayvan bildiğimiz hayvan değil ve ayrıca amacımız o hayvanın doğrudan tüketimine yönelik bir yetiştiricilik değil.

   Maddelere gelince,

   bu maddelerin hangisi, hangi gerekçeye dayanarak gerçekten gereklidir ve hangi mevzuata dayanıyor artık ben de takip edemez hale geldim. Ortada bir mevzuat var ama hangi mevzuat kimin için ne derece geçerli, kimse bilmez oldu. Sizden istenenler bazı tesislerde hiç istenmemişken, onlardan istenen de sizden istenmemiş.

   Kanalizasyon sistemi derken tam olarak ne istiyorlar? Neye göre istiyorlar? Eksik olan nedir? Doğru işletilen bir solucan tesisinde ortaya çıkan akıntı suyu bile bir gübredir. Böyle bir tesiste kanalizasyona ancak insani tüketim amaçlı kullanılan atık su dökülebilir. Bu madde yine başka bir sektörden devşirmedir.

   Araç dezenfeksiyon çukuru bildiğim kadarıyla besi çiftlikleri gibi yerler için geçerlidir. Besi hayvanlarına, süte ve ete vb. hastalık bulaşmasın diye. Ancak bizim ana elemanımız solucandır ve solucanın hastalanarak öldüğüne deri tek bir veri yok. Bilakis birçok hastalık unsuru mikrobu ortadan kaldırmakla ünlüdür. O halde bu çukur şart mıdır? Kaldı ki bu çukur gerçekten de işlevsel midir? Ancak hadi istediler o da olsun.

   Örneğin jeneratörün kapasitesi meselesi… Essen solucan gübresi üretmenin birçok farklı yöntemi söz konudur. Bu yöntemlerden bazıları var ki sıfır enerji ister. Eğer siz öyle bir sistem tercih edecek olursanız jeneratörle işimiz nedir?

   Kritik kontrol noktalarına bir şey diyemeyeceğim. Olabilir. Haklı bir gerekçesi var ise kabul edilebilir. Ancak gerek bu maddenin gerekse de otomatik ısı takip sisteminin ne amaçla istendiği detaylandırılmadan isteniyor. Dediğiniz gibi gıda amaçlı ise ne yapacağız.

   İşin özü, bana gelen duyumlara göre belki bu konuları da içeren bir yasal düzenleme üzerinde çalışılmaktaymış. Sonuç daha iyi mi olur, daha kötü mü bunu zaman gösterecek. Ancak her an her şeyin bir kez daha değişeceği kesin ve itiraz edecek güç, enerji ve zamanımızın olmadığı da bir gerçektir.

   Saygılarımla.

 59. ali dedi ki:

  savaş bey telefon numaranız var mı acaba
  mail adresime telefon numaranızı atarsanız sizinle solucan gübresi hakkında detaylı konuşmak isterim saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Ali bey,

   şimdilik mail üzerinden görüşelim. Çok yoğunum bu nedenle telefonda fazla bir zaman ayırmam mümkün olmuyor. İleride gerekirse iletişime tekrar geçebiliriz. e-posta adresim vermikem@gmail.com. Ancak hemen hatırlatmak isterim ki, eğer solucanlara ve gübre üretimine dair genel sorularınız olacaksa, herkesin okuması ve bilgilenmesi için buradan, yani site üzerinden sormanızı rica edeceğim.Özel bir konu olursa mail üzerinden yazabilirsiniz.
   Saygılarımla.

 60. Zeynep dedi ki:

  Savaş Bey, sitenizden çok fazla istifade ettim. Öncelikle teşekkür ederim. Biz de eşimle önce 50000 solucan alarak bu işe başlamayı düşünüyoruz. Aklımıza takılan bir husus İstanbul’daki evimizin 100 m2’lik bahçesinde bu işi yapmamız resmi izin yönünden nasıl sonuçlanır? Daha önce bu konuda sorulan sorularda yönlendirdiğiniz sayfadaki bilgileri okudum, ama net bir sonuca ulaşamadım. Eğer ruhsat alamazsak, amatörce solucan ve gübre üretip bunu bu işi ruhsatlı olarak yapan büyük şirketlere satıp gelir elde etmemiz mümkün olur mu?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Zeynep,

   ruhsat alımı süreci ile ilgili sürekli olarak yasal düzenlemeler yapılıyor. Bu nedenle süreç içinde takip etmek zor oluyor. En sağlıklı ve günce bilgi bu konuda ücretli hizmetler veren bazı danışmanlık firmaları üzerinden temin edilebilir. Ancak bu arada, bu danışmanlık firmalarının bilgisini de sınamak ve aldanmamak gerekir.

   Evinizin bahçesi, teknik ihtiyaçları karşılıyor ise, ruhsat almanız mümkün olabilir. Ancak bunu netleştirip işe öyle başlamanız daha doğru olur. Gübreyi üretip diğer firmalara satış ise mümkündür ancak firmaların alış fiyatları neler olur, bu fiyatlar üzerinde iş sürdürülebilir olur mu, onu da iyi değerlendirmeniz gerekir.

   Saygılarımla.

 61. Sadık burak ÖZ dedi ki:

  İyi günler savaş bey, solucanları satacağımız firmalar konusunda bilgilendirir misiniz. ürünlerin elimizde kalma olasılığı nedir acaba? Saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sadık,

   e-posta adresinize bilgilendirme maili gönderdim. Lütfen kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

 62. atilla dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey, öncelikle bilgilendirmeler için teşekkür ederim. Sorum şu; İmara açık olmayan bir arsam var. Üretim tesisi için onay alabilir miyim?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Atilla,

   tesis kurulumu en asgari koşullarda yapı gerektireceği için izin verileceğini sanmıyorum. Belki prefabrik veya çadır sistemi olabilir ama o zaman da imara açık olmayan yere elektrik ve suyu nasıl çekeceksiniz. Bu ikisi olmazsa iş yürümez.

   Saygılarımla.

 63. beran dedi ki:

  Merhaba Savaş bey, solucanları satacağımız firmalar konusunda bilgilendirir misiniz. teşekkürler Saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Beran,

   “solucanları satacağınız” bir firma var mı, açıkçası ben de bilemiyorum… 🙂

   Saygılarımla.

 64. Dilara dedi ki:

  Savaş bey merhaba yaklaşık 1 aydır bu işi araştırıyorum. İşimi tamamen bırakıp bu işe girmek istiyorum …önemli olan satışı yapabilecek miyim? Yurtdışından çok talep olduğu yönünde haber okudum.aanırım tarım bakanlığından izin alınması gerekiyor ? Görebileceğim bir tesis var mı İstanbul’da yapmayı düşünüyorum bu işi

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Dilara,

   işinizi hemen bırakmayın, mümkünse bir süre birlikte yürütün. Çünkü geri dönüşü zaman alan bir iştir. Doğrudan İstanbul’da yönlendirebileceğim, bilgim dahilinde bir yer yoktur. İnternetten araştırma yaparak takip edin.

   Saygılarımla.

 65. Hüseyin Demirkundak dedi ki:

  Savaş bey merhabalar,
  Ben mevcutta bi işle meşgulken ufak çaplı bu işe başlamak istiyorum. Gerekli yer mevcuttur bahçeli belediye sınırları içinde içinde 2 katlı ev bulunan yer kendime uygun gördüm açıkcası.. Dicem o ki bu konuda bana fikir yol göstericiliği yapmanızı rica ediyorum. İyi çalışmalar kolay gelsin..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hüseyin,

   tam olarak nasıl bir yardım almak istiyorsunuz?

 66. Özge dedi ki:

  Merhaba Savaş bey bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Bu iş için eğitim almak gerekiyor mu ,eğer gerekiyorsa nereden eğitim alabiliriz?Ben hobi olarak başlamak istiyorum sizce en az kaç tane almalıyım

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özge,

   aslında doğru ve düzenli bir eğitim verme süreci olsa fena olmaz ama bu yönde bir girişim yok. Zaman zaman olduğuna dair kulağıma bilgiler geliyor ama açıkçası kim, hangi hükme dayanarak bu eğitimleri veriyor; eğitimlerin içeriği nasıl denetleniyor; bu eğitimleri veren kişiler ücret alıyor ise neye dayanarak alıyor vb. sorular muallakta kaldığı için ben eğitim verilmiyor diye varsayıyorum. Eğer kurallara uyarsanız eğitim şart olmayabilir.

   Hobi olarak, ev tipi sistemle, başlayacaksanız 1000 ya da 2000 adet ile başlamanız uygun olur.

   Saygılarımla.

 67. İskender dedi ki:

  Savaş bey merhaba,7.5 m2 bi solucan yatağım var. Günde 2 sefer düzenli su vermemize rağmen toprağın nem oranı artmamakta yüzde 30 geçiremiyoruz bu konuyla alakalk bi öneriniz olursa sevinirim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İskender,

   nem oranını teknik olarak ölçmek iyi bir şeydir, ancak çoğu zaman bu işi karadüzen yapmak daha verimli olabilmektedir. Burada size önereceğim şey şu olacaktır;

   eğer solucanlarınız mutlu ise, verilen yemi ortalama bir sürede rahatlıkla bitiriyorlarsa kabın iç neminin % kaç olduğuna bakmayın. İşler yolunda demektir. Ancak eğer bu ve benzeri konularda sıkıntı varsa nem sorunu var demektir.

   Eğer elle nemlendirme iş görmüyorsa en ideali bir otomasyon sistem kurmaktır.

   Saygılarımla.

 68. iskender dedi ki:

  Savaş bey merhaba
  Cevabınız için çok teşekkür ederim.Solucan yatağımda herşey yolunda ilerliyor ama geçen hafta solucanların bir çoğu yataktan kaçmaya başladırlar ve solucan yatağının altından çıkmaya başladılar bu durumdan tedirgin olduk aslında.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İskender,

   eğer solucanlar sistemden kaçıyorsa, sistemde sorun var demektir. Neler olabilir;

   1) Ya fazla ıslak ya da fazla kurudur.
   2) Yem fazla asidik veya bazik olabilir.
   3) Yem yığını yeterince hava alamıyor olabilir.
   4) Yem yığını yeterince hava alamadığı için anaerobik bakterilerin ürettiği metan gazı birikmiş olabilir.
   5) Solucanların birim zamanda tüketebileceklerinden fazla yem konmuş olabilir. (Ya da tam tersi..)
   6) Yemin kendisinde bir problem olabilir (yem kirliliği, ham maddeye bulaşmış olan bir takım yabancı maddeler gibi.)
   7) Kullanılan sulama suyunun yüksek klor vb içermesi…

   Bu noktaları irdeleyin lütfen!

   Saygılarımla.

 69. Ali Karaöz dedi ki:

  Savaş bey merhaba
  Kıbrısta solucan üretimi yapmak istiyorum ancak kıbrısa solucan gönderimi yapan bir işletme bulamadım bu konuda bildiğiniz bir yer var mıdır ?

  Merak ettiğim ancak cevabını tam olarak bulamadığım diğer konu ise solucan kabı tamamen dolduktan sonra solucanları nasıl ayırabilirim ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Karagöz,

   iletişim bilgilerinizi vermikem@gmail.com adresine gönderirseniz konuyu takip edip size detay bilgi vermeye çalışalım.

   kabın içinden solucanları ayırmanın çeşitli yöntemleri vardır ve esasen oldukça da basittir. Örneğin en basit yöntem, en son yemlemeden sonra neredeyse tamamı yüzeye çıkan solucanları be en üstteki yarı yarıya tüketilmiş olan yem+gübre karışımını bir tabaka olarak alıp başka bir kaba veya havuza aktarıyorsunuz. Altta kalan kısım solucan humusudur.

   Saygılarımla.

 70. Hasan KURTULUŞ dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey,
  Fazla araştıramadım, iki sorum olacak. Bu işe başlamak için herhangi bir kursa gitmek zorunda mıyız? Ürettiğimiz gübreyi satmak içinse herhangi bir belgeye ihtiyacımız var mı?
  Teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kurtuluş,

   1) Bu işi için herhangi bir zorunlu kurs yoktur.
   2) Üretilen gübreyi satmak için belediyen ve tarım bakanlığının ilgili birimlerinden ruhsat, lisans ve tescil belgelerini almanız gerekmektedir.

   Saygılarımla.

 71. RIDVAN dedi ki:

  Savaş bey ben bu işe başlamayı düşünüyorum fakat işyeri açmadan önce benim almam kereken sertifikalar neler ve bu sertifikaları nereden alabilirim. TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Rıdvan,

   iş yeri açmadan önce bir sertifika almıyorsunuz. Önce işe temel bir başlangıç yapıyorsunuz, ondan sonra ilgili kurumlara başvuruyorsunuz. Gerekli evraklar konusunda solucanlarınızı temin ettiğiniz yerden bilgi ve yönlendirme almalısınız.

   Saygılarımla.

 72. kantar50 dedi ki:

  peletlenmiş haldeki katı organik gübreyi direkt olarak solucan maması olarak kullanabilirmiyiz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın kantar50,

   normalde kullanılabilir ama bu tür gübreler tam fermante olduğu için solucanlar pek tercih etmezler. Etseler bir verimli bir gübre elde edemezsiniz. Ayrıca bahsettiğiniz paketlenmiş gübrelere zaman zaman yabani ot tohumu çimlenmesini engelleyici ilaçlar ve kimyasal NPK katabiliyorlar. Bunlar da solucanların beslenmesini önler.

   Saygılarımla.

 73. FATMA dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey.

  solucanın kalitesini arttırmak için solucan sindirim sistemini uyaran veya düzenleyen bir biyolojik ajan var mı?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fatma,

   bu tür bir biyolojik ajan yoktur. Zaman zaman olduğuna dair bilgiler duyabilirsiniz. İtibar etmeyin ve de dokunmayın solucan bildiği gibi yesin. Müdahale ettikçe iş doğal olmaktan çıkar. İnsanların ayran yerine kolaya, bazlama be kömbe yerine hamburgere mahkum olması gibi…

   Solucan yemi severse bol bol yer. Ayrıca sindirim sistemine müdahale anlamlı olmaz. Bir şeyi yaparken başka bir şeyi yıkmış oluruz. Neyi yıktığımızı da pek bilemeyiz.

   Saygılarımla.

 74. Evrim dedi ki:

  Merhaba. Ben veteriner fakültesi 2.Sınıf öğrencisiyim dönem ödevi olarak solucan gübresi fizibilite raporu hazırlamam gerekiyor fakat yeni bir sektör olduğu için gerekli bilgi ve içerikleri bulamadım bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Evrim,

   elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ancak yasal süreçler, bir noktadan sonra dayatma olduğu ve zaman zaman değişikliğe uğradığı için, bu anlamda doğrudan bir şey diyemem.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz