Solucan Gübresi Bilgi Portalı 06 Aralk 2016

Vermikompost Üretimi Ve Kullanım Alanları – 2

Vermikompost Üretimi Ve Kullanım Alanları – 2

Vermikompost Üretimi Ve Kullanım Alanları – 3

Vermikompost Kabı Türleri

Eski şifonyer çekmecelerinden küvetlere hemen her şey eğreti bir solucan gübresi kabı olabilir. Herhangi bir materyalden solucan gübresi kabı yapabilirsiniz ama önemli olan şudur:  Ne kadar solucana sahip olacağınızı veya gübre elde edeceğinizi belirleyen şey derinlik değil, yüzeydir. Bir kompost kabınızın derinliği ne olursa olsun, 8 inchten 12 inche (20,32-30.48 cm) olmalıdır, daha fazla değil. Eğer derinlik daha fazla olursa, yatağın, gıdaların ve elde edilen solucan gübresinin sıkışmasına ve anaerobik ve kokuşmalı ortam elde etme riskine sahip olursunuz. Bunu ne siz ne de solucanlarınız ister.

Yazının Devamını Okumak İçin Lütfen Siteye Üyelik Yapınız. Eğer Zaten Üyeyseniz  Giriş Yapmak İçin Tıklayın! 

Etiketler:

Yorumlar

 1. fuat diyor ki:

  selamlar.. ticari amaclı solucan kompostu uretmek istiyorum.. bu iş için nekar buyuklukte bır alana ihtiysc duyulur. modern teknoloji nerden ve kaça temin edilir. 100 bin dolar para kazanmak için(yıllık) nasıl bir tesis kurmalıyım bu konuda danışmanlık verecek bir kurum varmı? bilgilendirirseniz çok sevinirimsaygı ve sevgilirimle..

 2. SAVAS GONEN diyor ki:

  Fuat bet merhaba.

  Aradığınız tür bir bilgi daha önceden derlenmiş olarak mevcut değil. Tesisin kurulacağı şehrin küçük veya büyük olmasına göre tüm maliyet kalemleri değişmektedir. Türkiye’de şu anda entegre bir biçimde tesis kurulum desteği veren bir kuruluş yoktur. Çeşitli yan kuruluşlarla parça parça tesis kurulabilir. Örneğin, tesis binası ayrı, kompost sistemi ayrı, vermikompost sistemi ise ayrı ayrı yaptırılanbilir. Para kazanmak ise dengeli bir üretim sistemi kurma, halkla ilişkiler, reklam ve tanıtıma bağlı. Konu Türkiye’de çok yeni. Zamanla ek bilgiler oldukça paylaşmaya çalışacağım.

 3. Yusuf diyor ki:

  Savaş Bey,
  Bir de aydınlatma sistemi ile ilgili bilgi verebilir misiniz. Bazıları solucan yatağının hemen üstüne lamba koyup gece gündüz yakıyorlar. Solucanlar bu durumdan rahatsız olmaz mı ? Bu konuda yapılması gereken nedir. Bu sistem nasıl kurulmalıdır ?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Yusuf,

   ışık solucanlara zarar vermez. Sadece solucanlar ışığa duyarlıdırlar. Bununla birlikte aydınlatma vermikültür çalışmalarında şartlandırma amaçlı olarak kullanılır.

   Gündüzleri yeterli ışık varsa aydınlatmaya gerek yoktur. Geceleri ise solucanların yem yığınının yüzeyine çıkarak olası bir durumda sistemin dışına kaçmasını engellemek için ışık kullanılır. Bunun yanı sıra, eğer sistemin hemen üstünde yeterli ışık bulundurulmazsa solucanlar alt kısımlarda bulunan yemi yemeden yüzeye çıkarlar ve bu durumda elde edeceğiniz solucan gübresinin vermikest oranı düşük olur. Işık solucanları aşağıda kalmaya teşvik ederek altta bulunan malzemenin daha çok ve daha iyi işlenmesini mümkün kılar.

   Sadece solucanların yüzeye çıkmalarını engelleyecek kuvvette bir aydınlatma olması yeterlidir.

   Saygılarımla.

 4. Yusuf diyor ki:

  1.5 metrekare ve 70 cm yüksekliğindeki haznede 15 bin solucanımız mevcut. Sabah lambayı söndürüyoruz ancak ışık olmasına rağmen solucanların 200 kadarı yemin üstüne çıkmış oluyor. 15 cm yem 10 gündür içerisinde. Acaba yem bitti de yukarı çıkmaya mı çalışıyorlar ? Bize İlk seferde bir kere yemleyin 20 gün yem vermeyin dediler. Bu yukarı kaçışlar sırasında bazılarını kurumuş olarak buluyoruz.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Yusuf,

   15000 solucandan 200 tanesinin yukarılarda olması normal sayılabilir. Ancak yüzeye çıkan solucan eğer yüzeyde kuruyarak ölüyorsa demek ki, hemen yüzeyin kendisi yeterince neme sahip değil. Yüzeyi ama sadece yüzeyi hafifçe püskürtmeyle nemlendirebilirsiniz. Solucanların yemi tükettiğini nasıl anlayacaksınız? Aşağıya bir resim ekliyorum. Resmin sol tarafı sistemin taze yem konulmuş halini, sol tarafı ise yemin solucanlar tarafından tüketilmiş halini gösteriyor. Durum sağ taraftaki gibi bir hâl aldığında, yüzey yeterince nemliyken, yığını hafifçe kaldırıp baktığınızda yüzeyin hemen altında solucan yoğunluğu fazla ise yem vermiyoruz. Eğer nüfus yoğunluğu seyrelmiş ise demek ki yüzeyde yem bitmiş, solucanlar daha aşağılara göç etmiş. Yeni yem verme zamanı gelmiş demektir.

   Solucanlarım yem tüketimi
   Saygılarımla.

 5. Yusuf diyor ki:

  Teşekkürler bu bilgiler için.

 6. Yusuf diyor ki:

  1.Bugün baktım ancak nemli olduğu için ayırt edemedim. Savaş Bey, biz solucanların üstüne lamba koyduk ve ışıklandırıyoruz. Ancak bazı sitelerde solucanlar karanlık sever o yüzden üstünü hava geçiren bezle kapamanız gerekiyor, diyor. İLK etapta solucanın çoğalması önceliğimiz acaba lambaları kaldırmalı mıyız?
  2.Gübre üstünde bir sürü ölü solucan mevcut. Bir de 30 bin solucan aldık ancak elimi atıyorum iki avuc dolusu gübre içinde ancak 5 6 solucan mevcut. Mantığım almıyor o kadar solucan olmadığını düşünüyorum. Bunu nasıl tespit edeceğiz. Kandırılmış olabiliriz.
  3.Solucan haznemiz hafif nemli ancak elimi atınca ellerim ıslanmıyor. İdeal kıvam bu mudur?
  4.1 yıl bekletilmiş gübre toprak kokuyor. Bu yem uygun mudur ?
  5. 10-15 cm solucan yemi verildi ilk etapta. 10 gündür bir gelişme olmadı üstüne biraz yem koymalı mıyız? Sanki yem ince kalıyor. Ve havalar soğuduğu için biraz çok yem ısıyı artırır diye düşünüyorum.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Yusuf,

   solucanlar karanlık ortamı sever, doğrudur. Zaten biz ışığı en üst yüzeye tutuyoruz. Solucanlar için değişen bir şey olmuyor, onlar yine yüzeyin altında ve karanlıkta yaşamaya devam ediyorlar. Işığı neden yakıyoruz, en üste çıkmasınlar ve altta kalan yemi alttaki karanlıkta yesinler diye… Olay budur.

   Eğer yüzeyde bir sürü ölü solucan varsa ve siz bunu görebiliyorsanız demek ki solucanlar yüzeydeki kuruluk alanda ölmüşler. Zira eğer nemli bir ortamda ölürlerse hemen ayrışırlar ve onların ölüsünü dahi göremezsiniz. Yem veya yemleme sürecinizde ya da nemlendirme sürecinizde bir hata olabilir.

   Solucanları nereden aldığınızı soracağım ancak, buradan belirtmeyin. Zira hem reklama girmemesi açısından hem de kimseyi zan altında bırakmak istemediğimden dolayı hassas olduğum bir konudur. Solucanları kimden aldığınızın yanıtını vermikem@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

   İdeal nem kıvamı şudur: yemi avucunuza alıp sıktığınızda parmaklarınızın arasından en fazla birkaç damla su damlamalı.

   1 yıl bekletilmiş gübrede çok fazla besin kalmamıştır. Solucanların büyük bir zevkle tercih edecekleri bir yem olmaz. Bunun için daha taze ve buna bağlı olarak mikrobiyal yoğunluğun daha fazla olduğu yem hazırlamanızı öneririm. Bu tür 1 yıl beklemiş olan gübreyi yeni hazırlayacağınız yeme peyderpey katarak değerlendirebilirsiniz.

   dilerseniz bir miktar daha yem verebilirsiniz ancak daha önceki cevapta da belirttiğim ve resmini paylaştığım gibi solucanlar yemi iyice tüketmeden yeni yem vermemek gerekir.

   Saygılarımla.

 7. Yusuf diyor ki:

  Solucanları bu işi 5 ay önce yapmaya başlayan birisinden aldım. İsmi var cismi yok aslında. Ortağımın yakın arkadaşı. Bize 2 tane 30 kiloluk varille getirdiler ağzına kadar doluydu.(30 bin adet olduğu söylendi) çok büyük oranda yem vardı ancak solucan sayısı gözle görülecek kadar azdı ! Zaten solucanların kendi ağırlıığı 30 kilo ama o kadar geldiğini sanmıyorum. Bunu kendisine ileteceğiz ama elimizde bu söylediklerimin dışında bir kanıt yok.
  Bunları bu yazıyı okuyacaklar için bir ders olması için yazıyorum. Solucan alacaklar bu hususlara dikkat etmeli !
  Bilgileriniz için teşekkür ederim yüzeyi ıslatmayı deneyeceğim. Biraz daha yemleyip(3-4 cm) ısısını dengelemeyi de düşünüyorum. Bakalım. İyi günler.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Yusuf,

   solucanların sayıları göz kararıyla belli olmuyor. Dışarıdan bakıldığında az gibi gözükse de tek tek sayıldığında çok olduğu belli oluyor. Bu nedenle esasen kimseyi zan altında bırakmak istemem ancak, satın aldığınız kişi solucanları eksik vermemiş olsa bile başka bir hata yaptığı muhakkak. O da 2 adet 30 kiloluk varile 15.000 x 2 adet solucan çok fazladır. Doğrusu şöyle olmalıdır: en azından 50 litrelik bir varile 25-30 kilo yem konmalı ve onun içinde de en fazla 5000 adet solucan konmalıdır. Bu durumda 30.000 adet solucan size hiç değilse 6 adet varilde gelmeliydi. Aksi halde solucanlar strese girebilmektedir.

   Diğer yandan satın aldığınız kişinin sizi “dolandırmış” olma ihtimalini değerlendirecek olursak, her zaman söylüyoruz emin olduğunuz yerden, sattığı malın arkasında duracak olan yerden solucanlarınızı almanızı tavsiye ederiz. Bu durumda belki biraz maliyet fazla olabilir ama unutmayınız, ucuza alan pahalıya alırmış. Her neyse, geçmiş olsun diyelim.

   Bu arada sistemin ısıtılmasıyla ilgili bir kaç gün içinde bir öneride bulunacağım. Şimdilik sonuçlarını görmeyi bekliyorum. Sonuç alır almaz burada resimli olarak konu açıp paylaşacağım. Lütfen takip ediniz…

   Saygılarımla.

 8. Yusuf diyor ki:

  Evet, bugün ölçtüm 13.5 derece idi yemin içi ! Bir de siz gübre yakmak için pratik bir makine geliştirdiğinizi söylemiştiniz eğer olumlu sonuç alırsanız böyle bir şeye çok ihtiyacımız olduğunu söylemek isterim . Ve daha acil olanı ise hazır solucan yemi bulmamız. Malatya’ya en yakın noktada bu yemi üreten varsa (Ki sadece Edirne’de satılıyor ve malatyaya olan yol maliyeti 20 ton için 5-6 bin lira) biizi bilgilendirirseniz çok minnettar kalırız.

  Sonuçları bekliyoruz
  İyi günler .

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Yusuf,

   gerek ısıl işlem makinesi konusunda gerekse de yem temini konusunda son durumu değerlendirip size bildireceğim.

   Saygılarımla.

 9. Yusuf Cavlak diyor ki:

  Bugün ısıtma için bir yöntem denedik. Pet şişeye sıcak su koyup yemin üstüne bıraktık. Isı 15 derecceden 20 dereceye kadar çıktı 10 cm’lik derinliğe kadar bu ısıya yükseldi. Ancak yeme ağırlık verdiği için tekrar kaldırdık. Cam soda şişelerine ılık su koyup yemin içine sokmayı planlıyoruz. Hem suyun cabuk soğuması engellenmiş olur hem de sıcaklık derinlere kadar yayılır. Camda da kimyasal olmadığı için sıkıntı oluşturmaz diye düşünüyoruz. 1.5 m2’e 6-7 sıcak su dolu soda şişesi ile genel manada ısıyı dengeleyebiliriz. 2 günde 1 ise su değişimi yapılacak.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Cavlak,

   bir arkadaşımızın yaptığı ısıtma yöntemini sizinle paylaşayım. Aslında birkaç güne kadar resimli olarak konu açmayı düşünüyordum ama şimdi vesile olmuşken anlatayım.

   Solucanların bulunduğu kabın üzerine ısıyı kaçırmayacak biçimde bir kapak ayarlayın. Bu kapağı kapatmadan önce havuzun hemen üzerine havada duracak şekilde bir adet armut ampul asın. Mesela bir çıta koyup ampulü bu çıtaya asabilirsiniz. Yüzey alanının genişliğine bağlı olarak ve ortam ısısının kaç olmasını istiyorsanız ona göre 40’lık veya daha üst voltajda bir ampul lamba koyabilirsiniz. Bu durumda yüzey alanı istenilen ısıya varacaktır. Haliyle yüzeyin hemen altı da bir miktar ısınacaktır. Bu uygulamayı yapan arkadaşımızın raporlamasına göre lamba taktığı havuzda işler yolunda ve üretim daha seri bir şekilde gidiyor… Dilerseniz deneyebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 10. Yusuf Cavlak diyor ki:

  Ahşap haznemiz var o şekilde bir kapak bulmamız güç ve hava geçirgenliği çok yüksek bir hazneye sahibiz. SIcaklığı gübre içinden vermek zorundayız.

  Bir de ısı ve ışık yayan 19-20 tl’ye satılan ampuller var. Yüksek ısı yaydığı söyleniyor.

  Biz zaten haznenin üstüne naylon örttük ve altta lamba yanmaya devam ediyor. Ancak lambanın ısısı o büyük alanı ısıtamıyor şuanda! Isı yayan ampülleri dediğiniz tarzda deneyebiliriz.Diğer haznemize de soda şişesini deneyeceğiz.Bakalım hangisi verimli olacak. Teşekkür ederim Savaş Bey. İyi günler.

 11. Sibel Özgül diyor ki:

  Yusuf bey başka bir sitede Ahşap kutuların yanlarına bildiğimiz sıcak su keselerinden yerleştirmişler. Faydalı olduğunu söylüyorlar. Sadece paylaşmak istedim. Bende solucan gübresi üretmek istiyorum ama henüz araştırma aşamasındayım. Size başarılar dilerim.

Yorum Yaz