Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Vermikompost Üretimi Ve Kullanım Alanları – 2

Vermikompost Üretimi Ve Kullanım Alanları – 2

Vermikompost Üretimi Ve Kullanım Alanları – 3

Vermikompost Kabı Türleri

Eski şifonyer çekmecelerinden küvetlere hemen her şey eğreti bir solucan gübresi kabı olabilir. Herhangi bir materyalden solucan gübresi kabı yapabilirsiniz ama önemli olan şudur:  Ne kadar solucana sahip olacağınızı veya gübre elde edeceğinizi belirleyen şey derinlik değil, yüzeydir. Bir kompost kabınızın derinliği ne olursa olsun, 8 inchten 12 inche (20,32-30.48 cm) olmalıdır, daha fazla değil. Eğer derinlik daha fazla olursa, yatağın, gıdaların ve elde edilen solucan gübresinin sıkışmasına ve anaerobik ve kokuşmalı ortam elde etme riskine sahip olursunuz. Bunu ne siz ne de solucanlarınız ister.

Kompost solucanları öncelikli olarak yüzeyde yaşayan canlılardır.  8 -12 inch derinlik onlar için mükemmeldir.

Solucanların nüfusunu kontrol altında tutan koşullar aynı zamanda onların sınırla alanlarda yaşamalarını da sağlamaktadır.

     a. Bol fakat aşırı miktarda olmayan yiyecek tedariği

    b. Yeterli yüzey alanı vermikompost 

     c. Nüfus yoğunluğu vermikompost 

    d. Üreme için besin vermikompost 

    e. Nem vermikompost 

    f. Ortam zemini ve hava sıcaklığı: 13-27 derece arası vermikompost 

Nasıl Bir Kap Kullanılmalı?

Kullanmayı düşündüğünü kap sadece hayal gücünüzle sınırlıdır. Aşağıda aklınızda bulundurmanız gereken birkaç kılavuz bilgi var. vermikompost 

Unutulmamanız gerekir ki, kullanacağınız kap yeterince karanlık, nemi tutabilme özelliğine sahip ve kuşların solucanlarla bir ziyafet çekmelerini engelleyecek özelliklere sahip olmalı.

Mesela bir kova bu amaçla kullanılabilir. Solucan kabı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu vereceğiniz besin miktarıyla uyumlu olacak hacim alanının olması.

Dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar şunlardır:

    a. Kabın iç kısmı sürekli ıslak olacağından dolayı karton veya benzeri maddelerden yapılma kaplar uygun değildir.

    b. İdare edebileceğiniz ölçülerde bir kap seçmeye dikkat edin. Eğer kabı ev içinde bulundurmayı düşünüyorsanız, hasat zamanı geldiğinde onu dışarı taşıyabileceğiniz boyutlarda olmalıdır.

     c. Plastik kaplar nemi tutmakta ve kaybını azaltmakta iyi iş görürler. Plastik kaplar genellikle zorunlu olan kapaklarıyla birlikte anılırlar. Unutulmamalıdır ki, solucanlar karanlık ortamı severler. Bu nedenle açık ve saydam plastik kaplar tercih edilmemeli veya kap karanlık bir ortamda tutulmalıdır. Bu arada plastik kaplar ahşap kaplara göre daha çok dreneja ihtiyaç duyarlar ve ahşap kaplar gibi nemin fazlasını atamazlar. vermikompost 

      • Geri dönüşüm varilleri, yarı yarıya uzunlamasına kesilir ve ağız kısmından birbirine vidalanır. Böylece yeterince geniş bir yüzey alanı elde etmiş olursunuz.

    d. Ahşap kaplar nefes alır fakat zamanla ahşapta şekil bozukluğu oluşur ve çürüme başlar. Aynı zamanda özellikler içi gübreyle dolduğu zaman plastikten çok daha ağır olur. Güvenilir hurda ahşaptan yapılan kaplar etkili sonuç verir. Ancak presleme işleminden geçmiş ahşap, örneğin sunta, MDF gibi, olmamalıdır. vermikompost 

    e. Bazı ahşap üreticileri ahşabın uzun ömürlülüğünü arttırmak için, ahşaba zararlılara dayanıklı kimyasallar aşılarlar. Bu kimyasallar solucanlar için zehirli olabilirler.

      f. Strafor kaplar çok yalıtkandır ve toksinleri solucanların çevresinde toplayabilir.

      g. Metal kaplar ise sıcak ve soğuğu çok rahat iletir, bu nedenle pek tercih edilmezler.

Kısaca, solucan gübresi kabınızı herhangi bir şeyden yapabilirsiniz. Ancak maliyeti düşürmek ve geri dönüşümün ruhunu korumak için ikinci el işlevi olan şeyleri değerlendirin. vermikompost 

Üç tür vermikompost kabı türü vardır. vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompost 

1) Tek Parçalı Kompost Kabı:

solucan ve gübresi

Bu tür kutular bölünmemiş tek parçalı kutulardır. En alt tabaka, kağıt
ve diğer malzemelerden oluşan yatak tabakası vardır. Bu yatağın üzerine
solucanlar ve tüketilecek olan organik atıklar eklenir.
Diğer bir katman daha bu ilk katmanın üzerine konur ve solucanlar kompost yapımına başlarlar. Bu tür kaplar popülerdir, çünkü yapımı ve kullanımı oldukça kolaydır. Fakat elde edilen kompostun ayrıştırılması ne yazık ki zordur, çünkü tüm kabın boşaltılması gerekmektedir.

 vermikompost 

2) Dikey Olarak Yükselen Sistemler:

Bu tür kaplar üst üste istiflenmiş tepsilerden oluşurlar. En alttaki tepsi yukarıda bahsedildiği gibi yatak, solucanlar ve organik atıklardan oluşacak şekilde doldurulur. Fakat kompost elde edildiğinde ürün toplanmaz. Bunun yerine biten kompostun üzerine ince bir katman yatak serilir ve bunun üzerine de içerisine organik materyallerin ekleneceği ikinci bir tepsi konur. Solucanlar alttaki tepside yer alan kompost sürecini tamamlar tamamlamaz, üstteki tepside yer alan yiyeceğe doğru yönelerek göç etmeye başlarlar. Yerince solucan yukarıdaki tepsiye göç ettikten sonra alttaki tepsi ürünün toplanması için sistemden ayrılabilir. Geriye başıboş birkaç solucan kalacaktır, onlar da daha sonra üstteki tepsiye aktarılabilir. Ayrı tepsilerin olmasından dolayı bu sistem ürünün hasat edilmesi, yani toplanması için oldukça kolaylık sağlar. vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompost 

3) Yatay Olarak Kurulan Sistemler:

Bu sistem de dikey olarak yükselen sistemlere benzer bir yapıya sahiptir ancak, yan yana dizilim söz konusudur. Dikey yükselen sistem daha uzun olurken bu sistem de daha yatay olarak daha uzundur ve sistem genellikle tel eleklerle yarı yarıya bölünmüştür. Sistemin bir yarısı dolduktan sonra sıra ikinci yarısına yatak ve organik madde doldurmaya geliyor. Zamanla solucanlar kompost oluşumu biten taraftan diğer tarafa geçerler ve biten kompost rahatlıkla toplanabilir.

Solucanların Yataklamaya veya Yeni Bir Kaba Eklenmesi

1 m x 2 m x 30 cm.lik bir yataklama içerisinde yaklaşık yarım kg gelen sayıca 1000 tane solucan barındırın. Solucanları nazikçe alıp yataklamanın yüzeyine yayın. Daha sonra bu solucanların üzerini yataklamanın kenarındaki organik maddeyle kapatın ve yataklamayı solucanların rahatça hareket edebilmeleri için biraz gevşek bırakın. Sistem kendir bezi veya bir kilimle çevrelenebilir, bu sayede hem ışıktan korunmuş olacak hem de sistemin ısı ve nemi sağlanmış olacak.

Solucanlarınızı hazır olan kabınıza koymadan önce, kabın içindeki yataklamayı bir kenara çekin ve solucanlarınızı kaba ekleyin. Eğer kabın üstünde yeterli ışık varsa, güneş ışığı değil, solucanlar yataklama malzemesinin içine doğru dalmaya başlayacaklardır. vermikompost 

Solucanlar sarsıntıyı sevmedikleri için, eğer size uzaktan ve yoldan geldilerse onları yeni kaplarına alışmaları için 3 günlük bir zaman verin. Daha sonra onları besleyebilirsiniz. Bu arada, 3 günlük zaman dilimi içerisinde solucanlarınızı gölge bir yerde ve sarsıntıtan uzak tutun.  vermikompost 

3 günlük zaman dolduktan sonra solucanlarınızı beslemeye başlayabilirsiniz. Bunun için döngü besleme tekniğini kullanabilirsiniz.

Solucan kabınızın kapağının üzerine bölmeler çizin ve her bir bölmeyi rakamlarla numaralandırın. Numaralar saat yönünde ilerleyebilir. Böylece takibi kolay olacaktır.

İlk olarak 1 numaralı bölmeye bir miktar yiyecek koyun. 4-5 gün sonra 2 nolu bölmeye yiyecek koyun. Bu şekilde sıra 5. Bölmeye gelince, 5. Bölmeye yiyecek koymadan önce, yığını kaldırarak 1. bölümdeki yiyeceğin bitip bitmediğini kontrol edin. Eğer tamamen tüketilmiş ise artık daha fazla yiyecek ekleyerek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak eğer solucanlar hâlâ 1. Bölmedeki yiyeceği bitirmemişse daha az yiyecek vererek beslemeye devam edin. Unutmayın, fazla yiyecek solucanları öldürür. Fazla yiyecek koyduğunuz zaman kap içinde sıcak kompost faaliyeti oluşmaya başlar. Solucanlar, kaçacak yerleri olmadığı için çaresiz öleceklerdir.
Bir diğer yöntem de, solucan kabınızın yüzeyine ucuz kuş yemi serpmektir. Bunun kap içinde oldukça fazla yararı vardır. Çimlenmeye başlayan yemlerin kökleri kabın derinliklerine giderek gerekli olan oksijenin aşağı inmesini sağlar. Solucanlar, aynen inekler gibi metan gazı üretirler. Bu durum solucanların ortamlarının tıkanmasına ve solucanların iyi faaliyet gösteremeyerek ölçelerine neden olur. Ancak kaptaki yığının diplerine uzayan kökler, oksijen ve karbondioksit takasını kolaylaştır ve solucanların daha rahat çalışmalarını sağlar. Yemler yeterince uzayınca onları yana eğerek kabın içinde çürümelerini ve solucanlar için tekrar yem olmalarını sağlarsınız. Solucanlar bu yemleri tüketince kaba yeniden yem koyabilirsiniz.

Üretim Kabının ve Solucanların Bakımı

Kabınızın haftalık olarak kuruluk ve nemlilik kontrolünü yapın. Eğer yatak kuru ise sulama yapın. Eğer fazla ıslak ise yeni yatak malzemesi ekleyin. Kapta koku varsa, yiyecek fazladır ve çürüme başlamış demektir. Bu durumda fazla yiyeceği çıkartın. vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompost 

Kabın içindeki malzemenin en üstünü bir platik veya gazete kağıdı ile kapatın. Bu işlem, hem nemi korur hem de sineklenmeyi azaltır.

Kapı kontrol ederken veya malzemeyi toplarken plastik bahçe çatallarından kullanın. Bu çatallar solucanlara daha az zarar verir.

Her hafta solucanlara verdiğini yiyecekleri kontrol ederek hangi yiyeceği sevdiğini test edebilirsiniz.

Yaklaşık 6 hafta sonunda yatak malzemesi ve yiyecekler siyaha çalan gübreye dönüşmüş olur. Bu arada, gübre solucanlarla dolacaktır. Eğer solucanları ayırmayacaksanız, gübre yığınına yeni yatak malzemesi katmalısınız.

Aksi halde solucanlar kendi gübresi içinde ölmeye başlarlar. Çünkü kendi gübreleri solucanlar için zehirlidir.
Eisenia fetida solucanları 12-25 C0 derece sıcaklığı severler ve en iyi oda sıcaklığında faaliyet gösterirler.

En az haftada bir yatak malzemesini bir el malasıyla kaldırarak havalandırın. Yatağın havalandırılması, solucanlar için sağlıklı bir popülasyonun olmasını ve yatağın uygun durumda kalmasını sağlar.

Solucanları ve kaplarını korumak düşünüldüğü gibi zor bir iş değildir. Birkaç kilo solucanın bakımını yapmak bir ev hayvanının bakımını yapmakla aynı sorumluluğu yükler size. Her ikisi de görevlerini yerine getirmek için yiyecek, su ve uygun büyüme koşullarına ihtiyaç duyarlar. vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompo

Solucanlarınızı solucan kabınızın içinde veya dışında koruyabilirsiniz. Ancak değişkenleri yönetmeniz açısından solucanlarınızı kapları içinde korumak daha elverişlidir. Sınırlı alanları içinde solucanlarınızın, çok fazla olmamak koşuluyla, yeterli yiyeceklerinin olmasına; ortamlarının ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasına; solucanlara zarar verebilecek canlıların kaba girmemesine; konforlu bir nem düzeyinin olmasına ve biten ürünün rahatça hasat edilebilmesine dikkat etmeniz yeterli olacaktır. vermikompost 

Bu koşullarda elde edilen gübrenizi istediğiniz zamanda istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Solucanlarınızın nüfusunu besleme süreciyle düzenleyebilirsiniz, çoğaldıkları zaman da onları ilgi duyan başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Genel Problemler ve Çözümleri

En sıklıkla yaşanan sorun, istenmeyen güçlü kötü kokudur. Bunun nedeni fazla atık gıda verilmesine bağlı olarak atıkların bulunduğu yerde uzun süre kalmaları ve kabın gereğinden fazla ıslak olması nedeniyle oksijen yetersizliğidir.

Çözüm olarak, solucanların ve diğer mikroorganizmalrın mevcut atık gıdaları tüketmeden yeni atık ilavesinin yapılmamasıdır. Ayrıca karışımı hafifçe karıştırarak hava almasını sağlamak gerekir. Drenaj deliklerinin tıkalı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer gerekliyse daha çok drenaj ve havalandırma deliği açın.

Solucanlar, içinde bulundukları malzeme eğer çok fazla ıslak ise ölmeye başlarlar. Eğer koşullar solucanlar için uygun değilse, solucanlar yatak malzemesinin dışına, yanlara ve kompost kabının kapaklarına doğru çekilirler. Bu durumda eğer yataklamanın nemi doğru gözüküyorsa, sorun malzemenin asidik olmasındadır. Asidik ortam ise çok miktarda narenciye kabuğu veya diğer asidik atıkların kullanılmasından kaynaklanır. Çözüm olarak bir miktar tarım kireci (veya un haline getirilmiş yumurta kabuğu) ekleyin ve asidik gıda takviyesini durdurun.

Meyve sinekleri zaman zaman sıkıntı yaratabilir. Atık gıdalarınızı yataklamanın içerisine uygun ölçüde gömerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Kompost kabının yüzeyini kapatmak için plastik bir örtü, eski bir hali veya çuval bezi kullanın. Eğer sinekler hâlâ var olmakta ısrar ediyorlarsa, sineklerden kurtulmak için sisteminizi farklı bir bölgeye götürün. Birkaç dost örümcek sineklerin üstesinden gelecektir. vermikompost 

Solucanları doğal ortamlarından alıp, bir kaba hapsetmek ciddi bir insan sorumluluğu gerektirir. Onlar yaşam hakları olan canlılardır ve bu nedenle sağlıklı bir habitatta yaşayabilmeleri ve çalışabilmeleri için ihtiyaç duyulan koşulların yaratılması ve sürdürülmesi gerekmektedir. Eğer doğru malzeme ve bakımı sağlarsanız solucanlarınız gelişecek ve sizin için kompost üreteceklerdir. vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompost  vermikompost 

Kontrol ve Denetleme

Solucanlar düzenli olarak kontrol edilmelidirler. Deneyimli bir solucan gübresi üreticisi yarı zamanlı olarak 2 milyon solucanı idare edebilir. Otomatik sulama ve aydınlatma sistemiyle besleme, düzenli harmanlama ve yatak bakımı için gerekli olan adi işler azalır. Solucanlar kötü düzenlenen yataklamalardan göç eder ve giderler. Solucanlar bol miktarda yiyecek ve neme, optimum 17 C0 ile 25 C0 arasında bir sıcaklığa ve çok az rahatsız edilmeye ihtiyaç duyarlar. Soğuk dönemlerde daha az üretkendirler. Isı, sisteme yani yataklamaya daha çok yiyecek katılarak arttırılabilir. Ancak bu arada eğer ısı çok yükselirse solucanlara daha az yiyecek verin ve yataklamayı hava alabilmesi için ters yüz edin.

Yataklama, nemi korumak için sürekli olarak sulanmalıdır, ancak ıslak tutulmalıdır. Sadece nemli kalmasını sağlamak yeterlidir. Eğer yataklama vıcık vıcık olduysa, kuru gazete kâğıdı ve karton parçacıkları nemi tekrar en uygun seviyeye çıkarmak için eklenebilir. Eğer gerekli olursa yataklamaya tarım kireci (kalsiyum karbonat) ekleyerek sistemin pH derecesi dengelenebilir. Sakın sönmüş kireç kullanmayın. Aksi halde solucanları öldürürsünüz. Yataklamaya turba oluşturan yosun veya gazete kâğıdı eklemek sistemin asitliğini arttırır. vermikompost 

Çeviri ve Derleme: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. fuat dedi ki:

  selamlar.. ticari amaclı solucan kompostu uretmek istiyorum.. bu iş için nekar buyuklukte bır alana ihtiysc duyulur. modern teknoloji nerden ve kaça temin edilir. 100 bin dolar para kazanmak için(yıllık) nasıl bir tesis kurmalıyım bu konuda danışmanlık verecek bir kurum varmı? bilgilendirirseniz çok sevinirimsaygı ve sevgilirimle..

 2. SAVAS GONEN dedi ki:

  Fuat bet merhaba.

  Aradığınız tür bir bilgi daha önceden derlenmiş olarak mevcut değil. Tesisin kurulacağı şehrin küçük veya büyük olmasına göre tüm maliyet kalemleri değişmektedir. Türkiye’de şu anda entegre bir biçimde tesis kurulum desteği veren bir kuruluş yoktur. Çeşitli yan kuruluşlarla parça parça tesis kurulabilir. Örneğin, tesis binası ayrı, kompost sistemi ayrı, vermikompost sistemi ise ayrı ayrı yaptırılanbilir. Para kazanmak ise dengeli bir üretim sistemi kurma, halkla ilişkiler, reklam ve tanıtıma bağlı. Konu Türkiye’de çok yeni. Zamanla ek bilgiler oldukça paylaşmaya çalışacağım.

 3. Yusuf dedi ki:

  Savaş Bey,
  Bir de aydınlatma sistemi ile ilgili bilgi verebilir misiniz. Bazıları solucan yatağının hemen üstüne lamba koyup gece gündüz yakıyorlar. Solucanlar bu durumdan rahatsız olmaz mı ? Bu konuda yapılması gereken nedir. Bu sistem nasıl kurulmalıdır ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yusuf,

   ışık solucanlara zarar vermez. Sadece solucanlar ışığa duyarlıdırlar. Bununla birlikte aydınlatma vermikültür çalışmalarında şartlandırma amaçlı olarak kullanılır.

   Gündüzleri yeterli ışık varsa aydınlatmaya gerek yoktur. Geceleri ise solucanların yem yığınının yüzeyine çıkarak olası bir durumda sistemin dışına kaçmasını engellemek için ışık kullanılır. Bunun yanı sıra, eğer sistemin hemen üstünde yeterli ışık bulundurulmazsa solucanlar alt kısımlarda bulunan yemi yemeden yüzeye çıkarlar ve bu durumda elde edeceğiniz solucan gübresinin vermikest oranı düşük olur. Işık solucanları aşağıda kalmaya teşvik ederek altta bulunan malzemenin daha çok ve daha iyi işlenmesini mümkün kılar.

   Sadece solucanların yüzeye çıkmalarını engelleyecek kuvvette bir aydınlatma olması yeterlidir.

   Saygılarımla.

 4. Yusuf dedi ki:

  1.5 metrekare ve 70 cm yüksekliğindeki haznede 15 bin solucanımız mevcut. Sabah lambayı söndürüyoruz ancak ışık olmasına rağmen solucanların 200 kadarı yemin üstüne çıkmış oluyor. 15 cm yem 10 gündür içerisinde. Acaba yem bitti de yukarı çıkmaya mı çalışıyorlar ? Bize İlk seferde bir kere yemleyin 20 gün yem vermeyin dediler. Bu yukarı kaçışlar sırasında bazılarını kurumuş olarak buluyoruz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yusuf,

   15000 solucandan 200 tanesinin yukarılarda olması normal sayılabilir. Ancak yüzeye çıkan solucan eğer yüzeyde kuruyarak ölüyorsa demek ki, hemen yüzeyin kendisi yeterince neme sahip değil. Yüzeyi ama sadece yüzeyi hafifçe püskürtmeyle nemlendirebilirsiniz. Solucanların yemi tükettiğini nasıl anlayacaksınız? Aşağıya bir resim ekliyorum. Resmin sol tarafı sistemin taze yem konulmuş halini, sol tarafı ise yemin solucanlar tarafından tüketilmiş halini gösteriyor. Durum sağ taraftaki gibi bir hâl aldığında, yüzey yeterince nemliyken, yığını hafifçe kaldırıp baktığınızda yüzeyin hemen altında solucan yoğunluğu fazla ise yem vermiyoruz. Eğer nüfus yoğunluğu seyrelmiş ise demek ki yüzeyde yem bitmiş, solucanlar daha aşağılara göç etmiş. Yeni yem verme zamanı gelmiş demektir.

   Solucanlarım yem tüketimi
   Saygılarımla.

 5. Yusuf dedi ki:

  Teşekkürler bu bilgiler için.

 6. Yusuf dedi ki:

  1.Bugün baktım ancak nemli olduğu için ayırt edemedim. Savaş Bey, biz solucanların üstüne lamba koyduk ve ışıklandırıyoruz. Ancak bazı sitelerde solucanlar karanlık sever o yüzden üstünü hava geçiren bezle kapamanız gerekiyor, diyor. İLK etapta solucanın çoğalması önceliğimiz acaba lambaları kaldırmalı mıyız?
  2.Gübre üstünde bir sürü ölü solucan mevcut. Bir de 30 bin solucan aldık ancak elimi atıyorum iki avuc dolusu gübre içinde ancak 5 6 solucan mevcut. Mantığım almıyor o kadar solucan olmadığını düşünüyorum. Bunu nasıl tespit edeceğiz. Kandırılmış olabiliriz.
  3.Solucan haznemiz hafif nemli ancak elimi atınca ellerim ıslanmıyor. İdeal kıvam bu mudur?
  4.1 yıl bekletilmiş gübre toprak kokuyor. Bu yem uygun mudur ?
  5. 10-15 cm solucan yemi verildi ilk etapta. 10 gündür bir gelişme olmadı üstüne biraz yem koymalı mıyız? Sanki yem ince kalıyor. Ve havalar soğuduğu için biraz çok yem ısıyı artırır diye düşünüyorum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yusuf,

   solucanlar karanlık ortamı sever, doğrudur. Zaten biz ışığı en üst yüzeye tutuyoruz. Solucanlar için değişen bir şey olmuyor, onlar yine yüzeyin altında ve karanlıkta yaşamaya devam ediyorlar. Işığı neden yakıyoruz, en üste çıkmasınlar ve altta kalan yemi alttaki karanlıkta yesinler diye… Olay budur.

   Eğer yüzeyde bir sürü ölü solucan varsa ve siz bunu görebiliyorsanız demek ki solucanlar yüzeydeki kuruluk alanda ölmüşler. Zira eğer nemli bir ortamda ölürlerse hemen ayrışırlar ve onların ölüsünü dahi göremezsiniz. Yem veya yemleme sürecinizde ya da nemlendirme sürecinizde bir hata olabilir.

   Solucanları nereden aldığınızı soracağım ancak, buradan belirtmeyin. Zira hem reklama girmemesi açısından hem de kimseyi zan altında bırakmak istemediğimden dolayı hassas olduğum bir konudur. Solucanları kimden aldığınızın yanıtını vermikem@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

   İdeal nem kıvamı şudur: yemi avucunuza alıp sıktığınızda parmaklarınızın arasından en fazla birkaç damla su damlamalı.

   1 yıl bekletilmiş gübrede çok fazla besin kalmamıştır. Solucanların büyük bir zevkle tercih edecekleri bir yem olmaz. Bunun için daha taze ve buna bağlı olarak mikrobiyal yoğunluğun daha fazla olduğu yem hazırlamanızı öneririm. Bu tür 1 yıl beklemiş olan gübreyi yeni hazırlayacağınız yeme peyderpey katarak değerlendirebilirsiniz.

   dilerseniz bir miktar daha yem verebilirsiniz ancak daha önceki cevapta da belirttiğim ve resmini paylaştığım gibi solucanlar yemi iyice tüketmeden yeni yem vermemek gerekir.

   Saygılarımla.

 7. Yusuf dedi ki:

  Solucanları bu işi 5 ay önce yapmaya başlayan birisinden aldım. İsmi var cismi yok aslında. Ortağımın yakın arkadaşı. Bize 2 tane 30 kiloluk varille getirdiler ağzına kadar doluydu.(30 bin adet olduğu söylendi) çok büyük oranda yem vardı ancak solucan sayısı gözle görülecek kadar azdı ! Zaten solucanların kendi ağırlıığı 30 kilo ama o kadar geldiğini sanmıyorum. Bunu kendisine ileteceğiz ama elimizde bu söylediklerimin dışında bir kanıt yok.
  Bunları bu yazıyı okuyacaklar için bir ders olması için yazıyorum. Solucan alacaklar bu hususlara dikkat etmeli !
  Bilgileriniz için teşekkür ederim yüzeyi ıslatmayı deneyeceğim. Biraz daha yemleyip(3-4 cm) ısısını dengelemeyi de düşünüyorum. Bakalım. İyi günler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yusuf,

   solucanların sayıları göz kararıyla belli olmuyor. Dışarıdan bakıldığında az gibi gözükse de tek tek sayıldığında çok olduğu belli oluyor. Bu nedenle esasen kimseyi zan altında bırakmak istemem ancak, satın aldığınız kişi solucanları eksik vermemiş olsa bile başka bir hata yaptığı muhakkak. O da 2 adet 30 kiloluk varile 15.000 x 2 adet solucan çok fazladır. Doğrusu şöyle olmalıdır: en azından 50 litrelik bir varile 25-30 kilo yem konmalı ve onun içinde de en fazla 5000 adet solucan konmalıdır. Bu durumda 30.000 adet solucan size hiç değilse 6 adet varilde gelmeliydi. Aksi halde solucanlar strese girebilmektedir.

   Diğer yandan satın aldığınız kişinin sizi “dolandırmış” olma ihtimalini değerlendirecek olursak, her zaman söylüyoruz emin olduğunuz yerden, sattığı malın arkasında duracak olan yerden solucanlarınızı almanızı tavsiye ederiz. Bu durumda belki biraz maliyet fazla olabilir ama unutmayınız, ucuza alan pahalıya alırmış. Her neyse, geçmiş olsun diyelim.

   Bu arada sistemin ısıtılmasıyla ilgili bir kaç gün içinde bir öneride bulunacağım. Şimdilik sonuçlarını görmeyi bekliyorum. Sonuç alır almaz burada resimli olarak konu açıp paylaşacağım. Lütfen takip ediniz…

   Saygılarımla.

 8. Yusuf dedi ki:

  Evet, bugün ölçtüm 13.5 derece idi yemin içi ! Bir de siz gübre yakmak için pratik bir makine geliştirdiğinizi söylemiştiniz eğer olumlu sonuç alırsanız böyle bir şeye çok ihtiyacımız olduğunu söylemek isterim . Ve daha acil olanı ise hazır solucan yemi bulmamız. Malatya’ya en yakın noktada bu yemi üreten varsa (Ki sadece Edirne’de satılıyor ve malatyaya olan yol maliyeti 20 ton için 5-6 bin lira) biizi bilgilendirirseniz çok minnettar kalırız.

  Sonuçları bekliyoruz
  İyi günler .

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yusuf,

   gerek ısıl işlem makinesi konusunda gerekse de yem temini konusunda son durumu değerlendirip size bildireceğim.

   Saygılarımla.

 9. Yusuf Cavlak dedi ki:

  Bugün ısıtma için bir yöntem denedik. Pet şişeye sıcak su koyup yemin üstüne bıraktık. Isı 15 derecceden 20 dereceye kadar çıktı 10 cm’lik derinliğe kadar bu ısıya yükseldi. Ancak yeme ağırlık verdiği için tekrar kaldırdık. Cam soda şişelerine ılık su koyup yemin içine sokmayı planlıyoruz. Hem suyun cabuk soğuması engellenmiş olur hem de sıcaklık derinlere kadar yayılır. Camda da kimyasal olmadığı için sıkıntı oluşturmaz diye düşünüyoruz. 1.5 m2’e 6-7 sıcak su dolu soda şişesi ile genel manada ısıyı dengeleyebiliriz. 2 günde 1 ise su değişimi yapılacak.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Cavlak,

   bir arkadaşımızın yaptığı ısıtma yöntemini sizinle paylaşayım. Aslında birkaç güne kadar resimli olarak konu açmayı düşünüyordum ama şimdi vesile olmuşken anlatayım.

   Solucanların bulunduğu kabın üzerine ısıyı kaçırmayacak biçimde bir kapak ayarlayın. Bu kapağı kapatmadan önce havuzun hemen üzerine havada duracak şekilde bir adet armut ampul asın. Mesela bir çıta koyup ampulü bu çıtaya asabilirsiniz. Yüzey alanının genişliğine bağlı olarak ve ortam ısısının kaç olmasını istiyorsanız ona göre 40’lık veya daha üst voltajda bir ampul lamba koyabilirsiniz. Bu durumda yüzey alanı istenilen ısıya varacaktır. Haliyle yüzeyin hemen altı da bir miktar ısınacaktır. Bu uygulamayı yapan arkadaşımızın raporlamasına göre lamba taktığı havuzda işler yolunda ve üretim daha seri bir şekilde gidiyor… Dilerseniz deneyebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 10. Yusuf Cavlak dedi ki:

  Ahşap haznemiz var o şekilde bir kapak bulmamız güç ve hava geçirgenliği çok yüksek bir hazneye sahibiz. SIcaklığı gübre içinden vermek zorundayız.

  Bir de ısı ve ışık yayan 19-20 tl’ye satılan ampuller var. Yüksek ısı yaydığı söyleniyor.

  Biz zaten haznenin üstüne naylon örttük ve altta lamba yanmaya devam ediyor. Ancak lambanın ısısı o büyük alanı ısıtamıyor şuanda! Isı yayan ampülleri dediğiniz tarzda deneyebiliriz.Diğer haznemize de soda şişesini deneyeceğiz.Bakalım hangisi verimli olacak. Teşekkür ederim Savaş Bey. İyi günler.

 11. Sibel Özgül dedi ki:

  Yusuf bey başka bir sitede Ahşap kutuların yanlarına bildiğimiz sıcak su keselerinden yerleştirmişler. Faydalı olduğunu söylüyorlar. Sadece paylaşmak istedim. Bende solucan gübresi üretmek istiyorum ama henüz araştırma aşamasındayım. Size başarılar dilerim.

Yorum Yaz