Solucan Gübresi Bilgi Portalı 16 Ocak 2017

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıklardan Solucan Yemi Yapmak Mümkün müdür? En Pratik ve Verimli Yöntemle Evsel Atıkları Nasıl Solucan Yemine Dönüştürebilirim?

Evsel atıklar, ham haliyle uzun süre korunabilecek ham maddeler değillerdir. Bu nedenle zararlı bakteri içerecek biçimde çürüme gerçekleşmeden evsel atıkları nasıl stoklayabileceğimiz önemli bir soru haline gelmektedir.

Eğer küçük ölçekli bir üretim yapıyorsanız mutfağınızdan çıkan atıkları ya hemen kullanabilir ya da fazla çıkanları derin dondurucuda paketleyerek stoklayabilirsiniz. Ancak tabi ki evinizdeki buzdolabını bu amaçla kullanmak pek de makul gelmeyebilir.

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Eğer üretiminiz orta ve büyük ölçekli ise evsel atıklar ve hatta hal atıkları gibi daha büyük miktarda ham madde ile baş etmeniz gerekecektir. Bu durumda sorun nasıl çözülebilir?

Benim tavsiyem yapabildiğiniz ölçekte sıcak kompostlamadır. Sıcak kompostlama hem solucanlar için daha rahat tüketilebilecek bir yem elde etmenizi sağlar ve hem de meydana gelen ısıl işlem sayesinde zararlı patojenlerin ölmesi mümkün hale gelir. Gerçi yapılan birçok çalışma solucan gübresi üretim sürecinin zararlı birçok canlı ve patojenleri yok ettiğini ıspatlamaktadır, ancak yine de sisteme ilave bir koruma kalkanı dahil etmenin kimseye bir zararı olmayacaktır.

Evsel atıkların sıcak kompostlama sürecinden geçirilmesinin bir avantajı da, elde edeceğiniz yemin stabil olması yani solucan sistemlerinde iken lüzumsuz ısınma yapmamasıdır, özellikle de sıcak iklimi olan bölgelerde.

İlk bakışta belli olmasa da, solucanlar esasen bakteri, mantar ve diğer bazı toprak mikroorganizmalarıyla beslenmektedir. Sisteme evsel atıkları doğrudan ilave ettiğimizde çok fazla bakteri nüfusu vermiş olmuyoruz; oysa atıkları ön kompostlamadan (yani sıcak kompostlamadan) geçirip ondan sonra solucanlara verdiğimizde, solucanların iştahla yiyecekleri bir hayli çeşit ve sayıda bakteri ve mantar da vermiş oluyoruz.

Sıcak kompostlamada dikkate almanız gereken bir nota da şudur; sıcak kompostlama süreci ne kadar fazla uzun sürerse ürün o kadar stabil hale gelir ancak bir o kadar da besin kaybına uğrar. Yani sıcak kompostlamayı tamamen bitirmeden, yarı kompostalama aşamasında kesmeli ve solucanları beslemelisiniz. Bu noktada kompost hala ısınma yapıyor ise, yemi solucanlara vermeden önce ıslatarak soğutmalı ve ondan sonra vermelisiniz.

Bereketli ve keyifli üretimler!

Etiketler:

Yorumlar

 1. Cemal Kurt dedi ki:

  Evsel atıklara sıcak kompostlamayı tarif eder misiniz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kurt,

   genel bilgi olarak Solucan Yemi Olarak Kompost Yapımı adlı konu başlığına göz atınız lütfen.

   Saygılarımla.

 2. Mert Kahraman dedi ki:

  Evde 20 lt kapaklı üstü delinmiş kapta 1000 solucanım var. Mamalarını dediğiniz gibi verdim. Beyaz yavru solucanlar kabın en üstlerinde geziyorlar. Mamanın içinde yada altında değiller olgun solucanlar mamanın altında; sorun ne olabilir teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kahraman,

   Beyaz solucan dedikleriniz büyük ihtimalle pot worms denilen türden solucanalrdır. Yavru solucan değildir. Bu nedenle kabın farklı bölgelerinde, daha nemli olan yerlerde gezinirler. Solucanların Komşuları adlı konuya bakınız lütfen.

   Saygılarımla.

   1. Mert Kahraman dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim.İlgili linke baktım.
    Solucanları alırken tesisden sayarak değil sistem üstünden kürekle aldık. Alırken mamanın altında gözle belirgin küçük beyaz solucanlar vardı.Tesis sahibi bunların yavru olduğunu söyledi.
    1)Kırmızı solucanları seçerek ayrı bir kaba mı geçmeliyim?
    2)Aynı kalırsa beyazlardan bir sıkıntı oluşturur mu?
    Şuan kabın en üstlerinde geziyorlar deliklerden cıkanlar da var. İlginiz için sağolun.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Bu beyaz solucanlarla asıl yavru solucanlar küçük iken birbirine çok benzer. Zamanla gerçek yavru solucan büyümeye ve kızarmaya başlarken, beyaz solucanalr (pot worms) aynı kalır.

     Beyaz solucanlar zararsızdır. Fazla nemli ve asidik ortamı severler. Nem ve asit/baz dengesine dikkat ederseniz zamanla azalırlar.

     Solucanlarınızı ayrı bir kaba almanıza gerek yok. Çünkü koşulları sağlamadığınız sürece beyaz solucanlar yeni kapta da çoğalmaya devam ederler.

     Saygılarımla.

     1. Mert Kahraman dedi ki:

      Telekkür ederim .

 3. Hakan KOYUNCU dedi ki:

  Sıcak kompostlama nasıl yapılır.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Koyuncu,

   kitabi bilgi için Solucan Yemi Olarak Kompost Yapımı adlı konuya bakınız. Ancak süreci iyi kavrayabilmeniz için uygulamayı yerinde görmenizde fayda olacaktır.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz