Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıklardan Solucan Yemi Yapmak Mümkün müdür? En Pratik ve Verimli Yöntemle Evsel Atıkları Nasıl Solucan Yemine Dönüştürebilirim?

Evsel atıklar, ham haliyle uzun süre korunabilecek ham maddeler değillerdir. Bu nedenle zararlı bakteri içerecek biçimde çürüme gerçekleşmeden evsel atıkları nasıl stoklayabileceğimiz önemli bir soru haline gelmektedir.

Eğer küçük ölçekli bir üretim yapıyorsanız mutfağınızdan çıkan atıkları ya hemen kullanabilir ya da fazla çıkanları derin dondurucuda paketleyerek stoklayabilirsiniz. Ancak tabi ki evinizdeki buzdolabını bu amaçla kullanmak pek de makul gelmeyebilir.

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Eğer üretiminiz orta ve büyük ölçekli ise evsel atıklar ve hatta hal atıkları gibi daha büyük miktarda ham madde ile baş etmeniz gerekecektir. Bu durumda sorun nasıl çözülebilir?

Benim tavsiyem yapabildiğiniz ölçekte sıcak kompostlamadır. Sıcak kompostlama hem solucanlar için daha rahat tüketilebilecek bir yem elde etmenizi sağlar ve hem de meydana gelen ısıl işlem sayesinde zararlı patojenlerin ölmesi mümkün hale gelir. Gerçi yapılan birçok çalışma solucan gübresi üretim sürecinin zararlı birçok canlı ve patojenleri yok ettiğini ıspatlamaktadır, ancak yine de sisteme ilave bir koruma kalkanı dahil etmenin kimseye bir zararı olmayacaktır.

Evsel atıkların sıcak kompostlama sürecinden geçirilmesinin bir avantajı da, elde edeceğiniz yemin stabil olması yani solucan sistemlerinde iken lüzumsuz ısınma yapmamasıdır, özellikle de sıcak iklimi olan bölgelerde.

İlk bakışta belli olmasa da, solucanlar esasen bakteri, mantar ve diğer bazı toprak mikroorganizmalarıyla beslenmektedir. Sisteme evsel atıkları doğrudan ilave ettiğimizde çok fazla bakteri nüfusu vermiş olmuyoruz; oysa atıkları ön kompostlamadan (yani sıcak kompostlamadan) geçirip ondan sonra solucanlara verdiğimizde, solucanların iştahla yiyecekleri bir hayli çeşit ve sayıda bakteri ve mantar da vermiş oluyoruz.

Sıcak kompostlamada dikkate almanız gereken bir nota da şudur; sıcak kompostlama süreci ne kadar fazla uzun sürerse ürün o kadar stabil hale gelir ancak bir o kadar da besin kaybına uğrar. Yani sıcak kompostlamayı tamamen bitirmeden, yarı kompostalama aşamasında kesmeli ve solucanları beslemelisiniz. Bu noktada kompost hala ısınma yapıyor ise, yemi solucanlara vermeden önce ıslatarak soğutmalı ve ondan sonra vermelisiniz.

Bereketli ve keyifli üretimler!

Etiketler:

Yorumlar

 1. Cemal Kurt dedi ki:

  Evsel atıklara sıcak kompostlamayı tarif eder misiniz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kurt,

   genel bilgi olarak Solucan Yemi Olarak Kompost Yapımı adlı konu başlığına göz atınız lütfen.

   Saygılarımla.

   1. hasan hüseyin kaya dedi ki:

    MRB SAVAŞ BEY SİZE NASIL ULAŞABİLİRİM
    ADIM HASAN HÜSEYİN KAYA mail adresim ***

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Kaya,

     vermikem@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

     Saygılarımla.

 2. Mert Kahraman dedi ki:

  Evde 20 lt kapaklı üstü delinmiş kapta 1000 solucanım var. Mamalarını dediğiniz gibi verdim. Beyaz yavru solucanlar kabın en üstlerinde geziyorlar. Mamanın içinde yada altında değiller olgun solucanlar mamanın altında; sorun ne olabilir teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kahraman,

   Beyaz solucan dedikleriniz büyük ihtimalle pot worms denilen türden solucanalrdır. Yavru solucan değildir. Bu nedenle kabın farklı bölgelerinde, daha nemli olan yerlerde gezinirler. Solucanların Komşuları adlı konuya bakınız lütfen.

   Saygılarımla.

   1. Mert Kahraman dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim.İlgili linke baktım.
    Solucanları alırken tesisden sayarak değil sistem üstünden kürekle aldık. Alırken mamanın altında gözle belirgin küçük beyaz solucanlar vardı.Tesis sahibi bunların yavru olduğunu söyledi.
    1)Kırmızı solucanları seçerek ayrı bir kaba mı geçmeliyim?
    2)Aynı kalırsa beyazlardan bir sıkıntı oluşturur mu?
    Şuan kabın en üstlerinde geziyorlar deliklerden cıkanlar da var. İlginiz için sağolun.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Bu beyaz solucanlarla asıl yavru solucanlar küçük iken birbirine çok benzer. Zamanla gerçek yavru solucan büyümeye ve kızarmaya başlarken, beyaz solucanalr (pot worms) aynı kalır.

     Beyaz solucanlar zararsızdır. Fazla nemli ve asidik ortamı severler. Nem ve asit/baz dengesine dikkat ederseniz zamanla azalırlar.

     Solucanlarınızı ayrı bir kaba almanıza gerek yok. Çünkü koşulları sağlamadığınız sürece beyaz solucanlar yeni kapta da çoğalmaya devam ederler.

     Saygılarımla.

     1. Mert Kahraman dedi ki:

      Telekkür ederim .

 3. Hakan KOYUNCU dedi ki:

  Sıcak kompostlama nasıl yapılır.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Koyuncu,

   kitabi bilgi için Solucan Yemi Olarak Kompost Yapımı adlı konuya bakınız. Ancak süreci iyi kavrayabilmeniz için uygulamayı yerinde görmenizde fayda olacaktır.

   Saygılarımla.

 4. Tuna dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey.

  Yazılarınızı merak ve ilgi ile takip etmekteyim. Bu konularda herkese yardımcı olmak için elinizden geleni yaptığınızın farkındayım. Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim.

  Bazı konularda bilgi almak istiyorum.
  1- Biz yaş sebze ve meyve ihracatçısıyız. Elimizde ihracata gitmeyen çıkma diye tabir ettiğimiz 2.kalite taze sebze ürünleri oldukça fazla. Bunları blenderden geçirip mama kıvamında herhangi bir fermentasyon işlemi yapmadan solucanlara direkt verebiliyor muyuz?
  2-Yumurta kabuğunun 180 kg lık mamada oranı ne olmalı?
  3-Hayvan gübresi ilave etmeden sadece çay posası ve blenderden geçirdiğimiz sebze atıklarını karıştırıp versek uygun mu?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tuna,

   sorularınızı özetle şöyle yanıtlayayım;

   1) Yaş sebze ve meyve ürünleri oldukça iyi bir besin kaynağıdır ancak tek başına solucan yemi olarak kullanılmazlar. Yaş sebze ve meyve atıkları ciddi bir AZOT (N) kaynağıdır. Solucanların beslenme kabındaki Karbon/Azot dengesi kurulmalıdır. KARBON kaynağı da kuru malzemelerdir; saman, asitsiz talaş, fermente hayvan gübresi vb. Aksi halde sadece yaş sebze ve meyvelerde oluşan yemin ortam asitliğini düzenleyemezsiniz ve solucanlar ölürler. Yaş sebze ve meyve atıklarını doğru oranda hayvan gübresi ile karıştırdığınız zaman fermantasyon gerçekleşmeye başlar ve akabinde solucanlara yem olarak verilebilir.

   2) Yumurta kabuğu şart değildir. Esasen solucanlar kalsiyum ihtiyacını beslendikleri atıklardan zaten alırlar. Küçük ölçekli üretimlerde (evsel ve hobi türü) yumurta kabukları ortamın asitliğini düzenlemek için kullanılır. Asitlik sorunu olmadıkça yumurta kabuğunun kullanılmasına da gerek yoktur. Kullanılacaksa da çok az bir miktar yeterli olur.

   3) Bu sorunun yanıtı, 1 nolu maddede verilmiştir.

   Saygılarımla.

 5. Emre dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey

  Solucan yavrularını çoğalması için gerekli ne yapabilirim?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emre,

   Normal bir besleme ortamı oluşturmanız yeterlidir. Zamanla zaten çoğalacak ve ideal sayıya ulaşacaklar. Burada esas olan sabırdır. Bu süreçte de işi öğreneceksiniz zaten. Farklı yerlerde farklı formülasyonlardan bahsedenler olabilir, dilerseniz deneyebilirsiniz. Ancak gerek var mıdır, bunu zamanla anlayacaksınız.

   Saygılarımla.

 6. Kenan dedi ki:

  Merhaba savaş bey solucan maması konusunda bi sorum olucaktı seperatörden geçmiş büyük baş hayvan gübresi uygunluğunu bilmekteyim fakat manda gübresi aynı şekilde seperatörden geçmiş haliyle solucan maması olarak hazırlanabilirmi ilginiz için şimdiden teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kenan,

   elbette kullanabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 7. Yusuf dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey
  Size sormak istediğim birkaç sorum var cevaplarsanız çok memnun olurum.
  1)yaklaşık 1 ton seperatörden geçmiş hayvan gübresini talaşla karıştırıp 3 -4 günde bir olacak şekilde ıslatıp karıştırdık 25 gün boyunca bu periyotta devam ettik. Gübredeki koku ve karıştırınca ortaya çıkan buharın ilk aşamadaki duruma göre farkedilir derecede azaldığını gözlemledim mamanın yarı fermante olduğunu düşünüyorum.sorum bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor yığını ufak parçalaramı ayırmalıyım yığın şeklindemi bırakmalıyım yoksa çuvallamalımıyım?
  2)solucan gübremizi çay tarımında kullanacağız bu yüzden gübremizin azot miktarını yükseltmemiz gerektiğini düşünüyoruz bunun için mamamızın hangitür atık yönünden zengin olmasını önerirsiniz?
  İyi çalışmalar dilerim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yusuf,

   25 gün bana az gibi geldi. Bu nedenle yığın olarak bırakın ve ufak ufak kompostlama devam etsin. Bu arada, yemden bir miktar alıp solucanlara verin. Eğer bir iki gün içinde yeme yürü ve yemeye başlarlarsa yem hazır demektir.

   Bu konuda yapabilecek pek bir şey yok aslında. Azot döngü halindedir. Fazla azot içerikli yem demek yemin C/N dengesinin bozulması demektir. Bu nedenle azotça zengin yem katmak demek her zaman doğru olmayabilir. Ayrıca bunun ayrı bir maliyeti de olacaktır. Bazen maliyet işi yapmaya değmeyebilir. Diğer yandan analiz sonucundaki azota aldanmayın, az görünebilir ama gübrenizde azot fikse eden bakteriler de olacaktır.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz