Solucan Gübresi Bilgi Portalı 06 Aralk 2016

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıklardan Solucan Yemi Yapmak Mümkün müdür? En Pratik ve Verimli Yöntemle Evsel Atıkları Nasıl Solucan Yemine Dönüştürebilirim?

Evsel atıklar, ham haliyle uzun süre korunabilecek ham maddeler değillerdir. Bu nedenle zararlı bakteri içerecek biçimde çürüme gerçekleşmeden evsel atıkları nasıl stoklayabileceğimiz önemli bir soru haline gelmektedir.

Eğer küçük ölçekli bir üretim yapıyorsanız mutfağınızdan çıkan atıkları ya hemen kullanabilir ya da fazla çıkanları derin dondurucuda paketleyerek stoklayabilirsiniz. Ancak tabi ki evinizdeki buzdolabını bu amaçla kullanmak pek de makul gelmeyebilir.

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Evsel Atıkların Solucan Yemine Dönüşümü

Eğer üretiminiz orta ve büyük ölçekli ise evsel atıklar ve hatta hal atıkları gibi daha büyük miktarda ham madde ile baş etmeniz gerekecektir. Bu durumda sorun nasıl çözülebilir?

Benim tavsiyem yapabildiğiniz ölçekte sıcak kompostlamadır. Sıcak kompostlama hem solucanlar için daha rahat tüketilebilecek bir yem elde etmenizi sağlar ve hem de meydana gelen ısıl işlem sayesinde zararlı patojenlerin ölmesi mümkün hale gelir. Gerçi yapılan birçok çalışma solucan gübresi üretim sürecinin zararlı birçok canlı ve patojenleri yok ettiğini ıspatlamaktadır, ancak yine de sisteme ilave bir koruma kalkanı dahil etmenin kimseye bir zararı olmayacaktır.

Evsel atıkların sıcak kompostlama sürecinden geçirilmesinin bir avantajı da, elde edeceğiniz yemin stabil olması yani solucan sistemlerinde iken lüzumsuz ısınma yapmamasıdır, özellikle de sıcak iklimi olan bölgelerde.

İlk bakışta belli olmasa da, solucanlar esasen bakteri, mantar ve diğer bazı toprak mikroorganizmalarıyla beslenmektedir. Sisteme evsel atıkları doğrudan ilave ettiğimizde çok fazla bakteri nüfusu vermiş olmuyoruz; oysa atıkları ön kompostlamadan (yani sıcak kompostlamadan) geçirip ondan sonra solucanlara verdiğimizde, solucanların iştahla yiyecekleri bir hayli çeşit ve sayıda bakteri ve mantar da vermiş oluyoruz.

Sıcak kompostlamada dikkate almanız gereken bir nota da şudur; sıcak kompostlama süreci ne kadar fazla uzun sürerse ürün o kadar stabil hale gelir ancak bir o kadar da besin kaybına uğrar. Yani sıcak kompostlamayı tamamen bitirmeden, yarı kompostalama aşamasında kesmeli ve solucanları beslemelisiniz. Bu noktada kompost hala ısınma yapıyor ise, yemi solucanlara vermeden önce ıslatarak soğutmalı ve ondan sonra vermelisiniz.

Bereketli ve keyifli üretimler!

Etiketler:

Yorumlar

 1. Cemal Kurt diyor ki:

  Evsel atıklara sıcak kompostlamayı tarif eder misiniz?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Kurt,

   genel bilgi olarak Solucan Yemi Olarak Kompost Yapımı adlı konu başlığına göz atınız lütfen.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz