Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI V

EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI V

Yerinde üretim videosu için tıklayınız => GÜBRE ÜRETİM MASASI

Evde veya bahçenizde vermikompost üretmek için daha farklı alternatifleriniz de var elbette! Resimler yeterince açıklayıcı olacaktır. Buyurun lütfen!

 Bu gördüğünüz torba tipi üretim için. Torbanın üstünden atıkları veriyorsunuz, solucanlar atıkları tükettikçe alt tarafta hazır gübre birikmeye başlıyor. Torbanın altındaki düğümü gevşeterek bitmiş gübreyi alıyorsunuz.

Torba tipi kabın bez olanını da kullanabilirsiniz.

Hatta adamın biri atıl durumda olan kot pantolonunu da bu amaç için kullanmış. Bakın… Muhtemelen içini torba ile kaplamıştır.

Kendiniz ahşaptan aşağıda görüldüğü gibi pratik bir kap da tasarlayabilirsiniz.

Bu ahşap sistem katlardan oluşuyor ve her bir kat ayrılabiliyor. Her katın alt kısmı solucanların üst kata göç etmesi ve aynı zamanda da olası atık suyun bir aşağıdaki kaba en sonunda da alttaki kaba süzülmesi için elek şeklinde tasarlanmış.

Eskimiş bir duş küvetinizi de kullanabilirsiniz. Hem de çok dekoratif bir kap olur. Buyurun…

Hem sistem alttan hava alsın diye hem de süzülen atık su alttaki haznede biriksin diye küvetin içine ahşap altlık yapılmış.

Süzülen suyu ekleyeceğiniz muslukla çok rahat bir şekilde alabilirsiniz.

Bu da annenizden kalan bir sandık kap.

Ancak yanlış anlaşılmasın, sandık kap solucan gübresi üretiminde doğrudan kullanılmayacak. Kışın solucanları donmaktan korumak için koruma kabı olarak kullanılacak. Nasıl mı? Buyurun:

Böylece asıl kabı çevreleyen kağıt asıl kabı soğuktan izole edecektir.

Son olarak çok daha kolay ve şimdilik benim de tercih ettiğim, oldukça iyi verim aldığım plastik komodin kapta sıra… En alttaki kabın altı delik değil. O kap su toplama kabı olarak kullanılacak.

Hadi sıra sizde. Bakalım sizlerden nasıl tasarımlar gelecek.

Kolay gelsin!

Derleme ve Çeviri: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. ahmet akyıldız dedi ki:

  Merhaba,
  en alttaki komudinden nerde bulabiliriz. İnternette araştırdım ama bu tarzda ince çekmeceli olandan bulamadım.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   bahsettiğiniz komodinler kanımca komodin olarak değil de alet edevat kutusu olarak kullanılan bir malzeme. Bazı atölyelerde bu tür çekmeceli sistemler kullanılıyor. Onlardan alıp deneyebilirsiniz. Ancak diğer resimlerdeki seçenekler daha da esnek ve az maliyetli olabilir.

   Saygılarımla.

 2. Mustafa İsmet dedi ki:

  Şavaş bey selamlar,
  1 ay önce yukarıdakilere benzer bir sistem kurdum, küçük çaplı.. Günde sadece görünür 3-4 adet solucan ölüsü var toprak üzerinde. Ve bu kayıpları beyaz yavrular yiyor. normal mi?
  2 kere kap değiştirmek zorunda kaldım acaba ölüm sebepleri bunlar olabılır mı? rutin yem su verıyorum. hatta kavun ile beslıyorum yaranamıyorum , yemiyolar. (toprağın üzerine atıyorum rende halinde)

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mustafa,

   çoğu kişiye evde bir kap içinde 1000-2000 solucana bakmak çok daha kolaymış gibi gelir ve buradan yola çıkarak bu işi ticari boyutta yapıp yapamayacağını düşünürler. Oysa ana sorarsanız asıl zor olan ev tipi üretimdir. Ancak imkansız veya yapılamaz değildir. Sadece bazı püf noktalarına dikkat etmek ve belli başlı bazı ilkeleri ihmal etmemek gerek.

   Ev tipi üretimlerin en büyük ve temel sorunu karbon/azot dengesini kuramamaktır. İkinci sırada ise esasen yine karbon/azot dengesine göbekten bağlı olan asit-baz dengesidir.

   Karbon/Azot dengesinden kast edilen şey şudur; Öyle sanıyorum ki dünya üzerinde sadece insanlar yaradılıştan gelen yeme biçimlerini yapay gıdalarla ve sonradan türemiş olan yemek türleriyle bozmuş olsa gerek. Ha bir de insanların evcilleştirdiği hayvanlar var… Zira onlar dışında, gözlemlediğim kadarıyla diğer tüm canlılar belli bir yemek diyetine sahipler. Bu gerçek solucanlar için de geçerlidir.

   İlk olarak kullanmakta olduğumuz Eisenia Foetida türü organik atıklarla beslene bir türdür. Ancak bu demek değildir ki onlara sadece mutfafığımızdan çıkan sebze ve meyve kabukları verebiliriz. Hayır, solucanların da bir yemek yeme kültürü vardır. Eğer biz kadayıf yiyecek isek şerbetinin şekerli olmasını bekleriz. Acı olursa midemiz almaz. Solucanlar da benzer bir biçimde yemeklerini tüketirken asitliğe önem verirler. Eğer sırf sebze meyve atığı verecek olursanız bu durumda sırf Azot kaynağı ile beslememiş olusunuz ki, bu malzeme çürümeye başladığında asidik bir ortam oluşur ve solucanlar böyle bir ortamdan kaçmaya çalışırlar. Kaçamazlarsa da sonuç ölüm demektir.

   İdeal C/N (Karbon/Azot) dengesini nasıl ayarlayabilirsiniz. Kabın içine bol miktarda nemlendirilmiş, doğranmış gazete kağıdı (mümkünse siyah-beyaz sayfalar) koyun. Ayrıca bir miktar kuru ağaç yaprağı veya az bir miktar saman ya da hiç değilse iyi kalite saksı torfu koyun. Bu ilk aşamadan sonra evsel atıkları yani sebze-meyve atıklarını azar azar vermeye başlayın. Asla tek seferde tüketebileceklerinden fazla vermeyin. Aksi halde solucanlar bir yandan atıkları tüketirken diğer yanda fazla verdiğiniz kısım çürüyerek ayrışmaya uğrayacak ve sistemin asidik bir yapıya kavuşacak. En ideali sisteme sık sık ve kısa aralıklarla azar azar yeme vermek. Tabi önceki verdiğimiz yem tükenmeden yenisini vermeyin.

   Diğer yandan yem verirken asla sistemin tamamına birden yaymayın yemi. Her defasında belli bir köşeye koyun ki, o noktada bir sıkıntı olduğunda solucanlar diğer köşelere kaçabilsinler.

   Verdiğiniz evsel atıklar yeterince nemliyse harici olarak su ile nemlendirme yapmanıza gerek yoktur. Fazla sulama çürümeyi hızlandırır, ortam asidik bir yapıya kavuşur, pot worms denilen küçük beyaz solucanlar çoğalır, zararlı olmamakla beraber çok fazla olmamaları gerekir, sistem hava alamaz ve solucanlar huzursuz olur.
   Ev tipi sistemlerde kabın içinin tamamen ağzına kadar dolmasını beklemeden gübreyi hasat edip sistemi yeniden kurmaya özen gösterin.

   Solucanları fazla rahatsız etmeyin.

   Son olarak Solucan Kabınıza Dair 10 Temel Hata başlıklı konuya da göz atın.

   Saygılarımla.

 3. isa dedi ki:

  Merhaba;

  Bende 2-3 haftadır netten araştırma yapyorum.
  Bir kaç sorum olacak:
  alınan gübrenin kalitesi içindeki hayvan gübresine bağlı olarak değişiyor deniyor. Bu fark e kadardır.
  Birde hazırlanan mama her zaman aynı mı olmalı, mesela 1-2 ay inek gübresi bulduk ve böyle bir mama verdik daha sonra sadece ev atıklartından oluşan gübre verirsek hayvanlar ölür mü … bağzı sitelerde böyle diyor.

  birde çok fazla verilen mama zarar vereceğini yazmışsınız. Bu zarar taze verildiği için mi olur. Mesela başka bir yerde ev artıklarını tamamen çürümesi sağlanarak daha sonra ihtiyacıdan fazla yem verilse yine zararı olur mu…

  Benim derdim her gün yerine 2-3 günde bir kontrollü yapa bileceğim bir şey düşünüyorum.

  Tavsiyelerinizi bekliyorum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İsa,

   her bir hayvanın yediği yem ve bu yemi sindirmesini sağlayan enzimler ve sindirim sistemindeki bakteriler vs farklıdır. Bu nedenle kullanacağınız hayvan gübresinin içeriği, tuz oranı, C/N dengesi elde edeceğiniz solucan gübresinin kalite içeriğini etkileyecektir.

   Solucanlara sürekli olarak aynı tür yem verin. Bu sayede çıkacak olan son ürünün içeriğini değiştirmemiş olursunuz. Aksi halde bir türlü standart tutturamazsınız. Eğer sürekli olarak yem değişikliği yapacak olursanız, buna bağlı olarak yemin C/N oranı ve pH yapısı değişeceği için ve bağlı olarak mikrobiyal ve mantar içeriği de bundan etkileneceğinden, solucanların yem tüketme düzeni bozulacaktır. Bu durum ölümlere neden olabilir. Bu nedenle belli bir standardı yakalayıp öyle devam etmek gerekir.

   Solucanlara belli bir süre içinde tüketebileceğinden fazla yem verirseniz, solucanlarınız o yemi tüketemeden yem sistemde anaerobik bakteri oluşumuna ve pH dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bu durumda solucanların ölümüne davetiye çıkarmak demektir. Her zaman olması gerektiği kadar yem vermelisiniz.

   Saygılarımla.

 4. GÖKHAN ÇELİK dedi ki:

  İyi çalışmalar.

  Bir hafta önce 1000 adet solucan aldım, ortalama 120x45x25 ebatlarında plastik kap içerisine yerleştirdim. fakat plastiğin alt kısmına hiçbir madde ( gazete, karton vb.) kullanmadım. Ayrıca bana solucanlar ile gönderilen mamayı bu kaba döktüm ve hiç ekstara mama vermedim. üzerine ekleme yapmam gerekir mi yoksa mamanın gübre haline gelmesini beklemelimiyim.
  Kars ın iklimi çok sert olduğundan mecburen Isıtma sistemi olarak elektrikli battaniye kullanıyorum, battaniyeyi plastik kabın dışından sardım ve battaniye ısısını kaybetmesin diye strafor ile dış katmanını kapladım. Bu sistemin solucanlara zararı ( manyetik açıdan) olur mu ?.
  ve bu işi iyice büyütmeyi planlıyorum 250 m2 alan içinde yığın olarak ne kadar solucan beslene bilir ve bu solucanların normal şartlarda aylık üreteme ne olur ?

  Saygılarımla.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gökhan,

   solucanları kaba mevcut yemiyle koyduktan sonra 4-5 gün kadar bekleyin ve ondan sonra yem vermeye başlayın.

   Elektrikli battaniyeyi kullanan başka kişiler de söz konusu ancak manyetik açıdan bir sıkıntı olup olmayacağı konusunda net bir bilgim yoktur. Şahsen deneme yapmadığım gibi bu hususta yapılmış bir çalışmaya da erişemedim.

   Biz Eisenia fetida türü solucan için 1,5 m2’lik yüzey alanına 10.000 solucan koyuyoruz ve bu tür doğru bakıldığında her 3 ayda sayısını rahatlıkla ikiye katlıyor ve yarısını ayırıp başka bir alana aktarıyoruz. Sizdeki tür eğer Eisenia fetida ise aynı süreç geçerli olacaktır.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz