Solucan Gübresi Bilgi Portalı 03 Aralk 2016

EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI IV

EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI IV

GEREKLİ MALZEMELER:

      • İki tane 30-35 kg.lık mat, ışık geçirmeyen bir kap.
      • 1/4″ ve 1/16″ lik matkap uçları ve matkap
      • Gazete kağıdı
      • Yaklaşık yarım kg. solucan

    1. Herbir kabın altına ¼ inçlik 20 adet delik açın. Bu delikler heme havalandırmayı hem de ilk kaptaki yiyecekler tükendiğinde solucanların ikinci kaba geçiş yapmalarını sağlayacaktır. Böylece ilk kaptaki gübre artık hasat edilebilir.


    2. Kabın her iki yanına ve üst kısmına doğru yaklaşık 1-1.5 inçlik delikler açın  . Kaplardan birinin kapağa yakın yerinde de 1/16 inclik matkap ucuyla yaklaşık 30 adet küçük delik açın.

    3. Kabın dibine şeritler halinde kesilmiş, ıslatılmış ve su damlamayacak kadar nemi olan gazete kağıtlarını serin.

Serdiğiniz bu gazete kağıtlarının aralarında boşluk kalması için havalandırın. Daha sonra solucanların sindirimi için kaba bir miktar toprak koyun.

    4. Solucanlarınızı kaba koyun.

    5. Kabın içine resimdeki gibi uyacak şekilde bir oluklu mukavva kesin ve ıslatarak kabın içindeki yataklamanın üzerine yerleştirin  . Solucanlar mukavvayı sever ve bu mukavva aylar sonra tamamen tüketmiş olacaktır.

    6. Kabınızı havalandırması iyi olan gölge bir yere altında tepsisi (kaplardan birinin kapağı) olacak şekilde yerleştirin.

    7. Solucanlarınız ilk başlangıçta azar azar besleyin. Zamanla sayıları artınca vereceğiniz yiyeceği de arttırabilirsiniz. Yiyeceği kaptaki yataklamanın içine gömmeniz meyve sineklerinden sakınmanız için önemlidir. Yiyeceği her hafta kabın farklı bir yerine gömmeniz solucanların tüketimi açısından daha elverişli olacaktır.

Solucanlarınıza yem verirken kabın kapağının üzerine yem verme sırasına göre bir işaretleme yapabilirsiniz.

    8. Alttaki kabın içinde zamanla tüm yiyecek tüketilip de kap ağzına kadar dolunca, üstteki ikinci kaba yeni yataklamayı koyun ve kabın içine yeni yiyecek ekleyin. Yaklaşık 1 ay içerinde solucanlar üst kaba göçmüş olacaklardır. O zaman alttaki kapta yer alan gübreyi artık hasat edebilirsiniz.

Derleme ve Çeviri: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. İsmail Tiril diyor ki:

  Savaş bey tekrar merhaba,bu ev tipi vermikompostları nereden temin edebilirim lütfen bilgi verirseniz sevinirim çünkü hemen ardından siyahaltınları sipariş vereceğim 🙂 şimdiden teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   İsmail bey bu başlıkta yer alan plastik kovaları herhangi bir plastik malzeme satışı yapan yerden alıp tarif edildiği gibi kendiniz yapabilirsiniz. Normalde bu tür bir satış yoktur.

   Saygılarımla.

 2. Yavuz MALKOÇ diyor ki:

  Merhaba savaş bey.Ben ufak çaplı seracılık yapıyorum.Seralar için solucan gübresi üretmek istiyorum.Ortalama ne kadar solucan bakmam gerekiyor.Ve solucanları kendim bahçeden toplasam olmaz mı?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Yavuz,

   topraktan toplayacağınız solucan bu iş için kullanılmaz. Çünkü türünü bilmediğimiz gibi, sürekli ve istenilen hızda gübre üretimini sağlamaz. Topraktan dışarıya çıkartılıp kültüre alındığında yeni ortamlarına adapte olmaları kolay kolay mümkün olmayacaktır.

   Bakmanız gereken solucan sayısı tamamen üretmek istediğiniz gübre miktarına göre değişmektedir. Seranızın büyüklüğü, serada kullanmanız gereken gübrenin miktarı bunda belirleyici olacaktır. Ancak örneğin 10.000 adet veya 20.000 adet gibi bir sayıyla başlayıp şartlarınıza göre zamanla sayının çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 3. bilal kundu diyor ki:

  merhaba Savaş bey.ben ziraat fakültesi son sınıf öğrencisim .bu örnek alan için yaklaşık kaç adet solucan gereklidir.bitirme tezi olarak vermikompost konusunu aldım deneme amaçlı birkaç kg üretmem için ne kadar solucan a ihtiyacım var. cevaplarınız benim için çok değerli olacaktır. saygılarımla.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın kundu,

   Kaliteli ve iyice işlenmiş solucan humusu elde edebilmek için 500 ile 1000 adet arası solucan iş görecektir. Bu arada çalışma konunuz tam olarak vermikompostun hangi kısmıyla ilgilidir? Tezinizi tamamladığınız zaman sitemizde yayınlatmak isterseniz yardımcı olabilirim.

   Saygılarımla.

   1. bilal kundu diyor ki:

    çalışma konum vermikompostun tüm aşamaları ( kullanılan solucan çeşitleri;özellikle kırmızı kalifornia solucanları ,üretim aşaması ,olgunlaştırma ,özellikleri vs.)
    ve tarımsal üretimde gübreleme programına dahil edilmesidir. elbette yayınlatmak isterim.

    1. Savaş Gönen diyor ki:

     Çalışmanız tamamlandığında haber veriniz lütfen.

     Teşekkür ederim.

 4. bilal kundu diyor ki:

  size haber vereceğimden şüpheniz olmasın savaş bey .bende saygılarımı sunar teşekkür ederim sizlere.

 5. ONUR ERDOL diyor ki:

  Daha ufak çaplı bir plastik kovada yapsam randıman alamazmıyım

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Erdol,

   kova ne kadar küçülürse solucanların hareket edecekleri alan hacmen o kadar daralmış olur ve verim alamazsınız.

   Saygılar.

 6. mustafa aksu diyor ki:

  merhaba savaş bey ben bu işi çok büyük bir şekilde yapmayı düşünüyorum havuzların içerisinde solucanlar kaç derecede daha rahat çalışır nem oranı ne kadar olmalıdır ve mantar kompostu mantar yapıldıktan sonra kullanabilirmiyim ve patates çürükleri kullansam verim alabilirmiyim bilgi verirsenin çok sevinirim saygılarımla

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın mustafa,

   solucanların beslenme alanı ideal olarak 20-25 santigrat olmalıdır.
   Nem oranı %80-90 uygundur.
   İstiridye mantarı kompostu rahatlıkla kullanılabilir ancak tek başına verimi düşük olur, besin içeriği az olur. Şapkalı mantar kompostu içeriği gereği kullanılmaz. Patates çürükler doğrudan değil ama kompostlaştırdıktan sonra yem olarak kullanabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 7. Burhan Salihli diyor ki:

  Savaş Bey,
  sizinle konu hakkında detaylı görüşme şansımız var mı?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Burhan,

   ilk olarak vermikem@gmail.com adresi üzerinden görüşelim. Daha sonra uygun olursa tesisimizi ziyarete de gelebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 8. Umut diyor ki:

  İyi günler mukavvayı gazete kağıdının üzerine mi yerleştireceğiz yoksa solucanların üstünemi koyacağız sanki ben yazınızdan solucanların üstüne koyacağız gibi anladım

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Umut,

   fark etmiyor. Solucanlar bir yerde durmuyor zaten. Kabın içinde sürekli olarak hareket ederler.

   Saygılarımla.

 9. Muhammet diyor ki:

  İyi günler solucanların gübresini topladıktan sonra elekten geçirmek zorunda mıyız elek aralığı nasıl olacak tarif edebilir misiniz?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Muhammet,

   Zorunluluk yoktur. Elek aralığında herhangi bir standart bulunmamaktadır. Tercihinize kalmıştır.

   Saygılarımla.

 10. Hüseyin diyor ki:

  Savaş bey merhaba. Haftalik 1 ton gübre elde edebilmek için ne kadar bir alanda kac adet solucan beslemek gerekir,acaba.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Hüseyin,

   Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer alan Ne Kadar Solucan Ne Kadar Gübre Üretir? adlı başlığa göz atınız lütfen!

 11. Vildan diyor ki:

  Merhaba bu isi ticari yapmak istesek satisini nasil yapabilir acaba ? Tsk…

  1. Emrah Sezgin Can diyor ki:

   Sayın Vildan;

   Konu hakkında sitemizde bu konuya ait defalarca yanıt verilmiştir. Sitemizi incelemenizi rica ederiz.

   Saygılarımızla

 12. Hüseyin Avci diyor ki:

  Gübreyi elde ettikten sonra paketlemek için belgeye ihtiyacımız varmı. Kafamıza göre paketleyip satabilirmiyiz.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Hüseyin,

   tabi ki de üretim ruhsatı, paketleme izni vb belgelere sahip olmalısınız. Bu konuda resmi gazeteyi inceleyebilir ya da tarım bakanlığının ilgili birimleriyle irtibata geçebilirsiniz.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz