Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI II

EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI II

Bu sistemde aynı tür 3 adet kap kullanılır. Kaplar iç içe geçecek ancak, biri diğerinin içine tamamen oturmayacak bir yapıda olmalıdır. İki kap iç içe konulduğunda aralarında solucan gübresi üretim sürecinin işleyebileceği kadar boşluk kalmalıdır.

İlk olarak kabın alt kısmına, dibine, olabildiğince bol delik açılır. Bu delikler hem havalandırma hem de yığından çıkacak olan olası sıvı drenajı için açılır. Ayrıca solucanların transferini de sağlayacaklar.

Yığının üst kısmının havalanması için kabın üst kenar kısımları da delinir.

Yine havalandırma amaçlı olarak kutunun kapağı da delinir.

Bir kap diğerinin içine konduğunda alttaki kabın içine hava girişini sağlamak için kabın alt kısımlarında da delikler açılır.

Alt ve üst deliklerin kaplar iç içe konulduktan sonraki görünümleri… En alttaki kabın dibi delik değil ve o kapta üretim olmayacak. O kap, hem havalandırma amacıyla hem de üstteki kaplardan gelebilecek olan olası sıvının toplanma yeri olarak kullanılacak.

Bu sistemde üretici yataklama malzemesi olarak turba oluşturan yosun kullanıyor. Turba oluşturan yosun önceden ıslatılarak nemlendirilir. Buna bir kaşık kalsiyum karbonat (un kıvamına getirilmiş yumurta kabuğu da tercih edilebilir) eklenir ve karıştırılır.

Karışım ilk kabın içine yayılır.

Diğer taraftan ince şeritler halinde doğranmış olan kağıtlar ıslatılarak nemlendirilir.

Nemlendirilmiş olan kağıtlar kabın bir tarafına toplanır ve açıkta kalan turba yosununun içine yiyecek atıkları eklenir.

Eklenen yiyecek turba yosunun içine gömülürse, meyve sineği gibi istenmeyen canlıların ve kokunun türemesi önlenmiş olur.

Bu arada, bu uygulamada üretici ne yazık ki Türkiye’de olmayan ancak yurtdışında bu iş için üretilmiş özel bir karışım kullanıyor. İngilizce marka adı, Purina Worm Chow. İçeriğinde neler mi var?

Buyurun: Öğütülmüş mısır, öğütülmüş soya kabukları, kepekli buğday unu, kurutulmuş yonca, şeker kamışı pekmezi, kalsiyum karbonat, domuz eti unu, kabuksuz soya unu, öğütülmüş yulaf, buğday, dikalsiyum fosfat, monokalsiyum fosfat, balık unu, pancar küspesi, buğday tohumu, kurutulmuş mısır gluteni, tuz, soya yağı, BHA, folik asit, kolin klorür, DL-alfa Tokoferil asetat, riboflavin, piridoksin hidroklorür, nikotinik asit, menadion dimethylpyrimidinol bisülfat, kalsiyum pantothenate, B-12 vitamini takviyesi, A vitamini asetatı, Manganez oksit, çinko oksit, demir karbonat, bakır, sülfat, çinko sülfat, kalsiyum iyodat, kobalt karbonat.

Resimde bu karışım, içerisine yiyecek atığı gömülmüş olan turba yosununun üzerine bir miktar serpiliyor. Bu karışımın eklenme nedeni tamamen solucanların sağlıklı beslenmesi için.

Son olarak bu büyülü olayın baş kahramanları solucanlar kaba ekleniyor.

Ve kapak kapatılıyor. Bu haliyle en üstteki kap şu anda boş. Solucanlar yaklaşık 3-4 ay boyunca, her defasında kabın farklı bir köşesine eklemek suretiylekendilerine vereceğimiz yeni besinlerle birlikte ortadaki kapta bulunan kağıt ve turba yosununu tamamen tüketeceklerdir. Bu zaman sonunda artık yeni malzemeleri en üstteki kaba eklemeye başlayabilirsiniz. Ancak bu en üstteki kaba tekrar turba yosunu koymanıza gerek yok. Alttaki kapta yer alan ve bitmiş olan solucan gübresinden ince bir tabakayı üstteki yeni kabın tabanına sermeniz yeterli. Bu gübre içerisinde ihtiyaç duyulan tüm bakteriler zaten mevcuttur ve yeni hazırlanan kabın içinde bu bakteriler faaliyet gödterecekler. Eğer kabın altına açtığınız delikler yeterince büyükse, solucanlar yaklaşık 2-4 hafta sonunda üstteki kaba göçmüş olacaklardır.

Not: Kabın içine bir avuç kaliteli bahçe toprağı ve bir avuç da ince ve yıkanmış dere kumu eklemeyi de unutmayın. Toprakta yer alan bakteriler yiyecek atıklarının çürümesi sürecini hızlandırır, kum ise solucanların yiyecekleri öğütmesi için gereklidir.

Sağlıcakla kalın!

Derleme ve Çeviri: Savaş

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. mehmet emeksiz dedi ki:

  hayırlı günler 100 adet solucan gönderebilecek kimse arıyorum

  1. SAVAS GONEN dedi ki:

   Bu konu altında talebinizi karşılayabilecek biri çıkar mı bilmiyorum ama Türkiye’de üretim yapan ticari üreticilere başvurabilirsiniz. Bu blogta röportajları mevcuttur.

   Saygılarımla.

 2. yunus yalcin dedi ki:

  Mrb. Savas bey
  Siyahaltin firmasından 2000 tane solucan aldim. Buyukbas hayvan diskisi icerisine yesil bitki artiklari ve su yosunu ekleyip yem olarak vermek istiyorum. Su yosunu zararli olurmu? Karar veremedim. Yardiminizi bekliyorum

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yunus,

   Organik Tarımda Deniz Yosunlarının Kullanımı ve Deniz Yosunu ve Organik Tarım ve sitedeki diğer başlıklara göz atmanızı rica ediyorum. Deniz yosunları tarımda kullanılan ve özellikle iz elementler ve mineraller açısından oldukça faydalıdır. Ancak tuzunu aldıktan sonra kullanmalısınız. Sizin bahsettiğini su yosunu eğer deniz yosunundan farklı olarak tatlı su yosunu ise sorun yok verebilirsiniz. Fakat yine de solucanların tepkilerini ölçmek için azar azar vermenizi tavsiye ederim. Eğer solucanlar hoşlanırlarsa yavaş yavaş arttırabilirsiniz.

   Kolay gelsin.
   Saygılarımla.

   1. Yunus YALÇIN dedi ki:

    Teşekkür ederim savaş bey. Kendim bilgisayar öğretmeniyim aynı zamanda tarım ile uğraşıyorum. Araştırmalarım sonucu ile solucan gübresi ile tanıştım ve Mehmet beyden 2000 tane Kaliforniya solucanı aldım. Solucanlarım bugun geldi. Nasipse bu işi epeyce ilerletmeyi düşünüyorum. Tabi bu süreçte galiba sizlerin epey bir başını ağrıtıcam. Solucanların beslenmesi ve gözlemlerimi sitenizde paylaşırım. Bu dediğim su yosunları sulama kanalının dibinde oluşan yosunlar. Bunlardan toplayıp buyukbaş hayvan gübresi ve meyve sebze atıklarıyla karıştırıp kapalı ortamda 1 ay farmentasyon işlemine tabi tutacağım sonra solucanları yem olarak vereceğim. Süreçten sizleri haberdar edip bilgi paylaşımında bulunurum. çok teşekkür ederim.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Yunus,

     o halde bu yosunları kullanabilirsiniz. Ne de olsa bu yosunlar tuzlu değil ve organik kökenlidirler. Ancak belirttiğim gibi eser miktarda vermeye başlayın. Yurt dışında bazı üreticiler solucanların besleme kaplarına nemlendirme amaçlı sulama yaparken, bu suya hazır satılan sıvı yosun özütünü katıyorlar. Böylece elde edilen solucan gübresinin kalitesi, mineral ve iz element içeriği daha da artıyor.

     Başım ağrımaz, sorularınızı ve tespitlerinizi bekliyorum.

     Kolay gelsin.
     Saygılarımla.

 3. Ahmed Sami dedi ki:

  Savaş Bey, öncelikle bu faydalı için sayfa ve sorularımıza sabırla cevap verdiğiniz için en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

  2 sorum olacak.

  1) Ürün çıktısı açısından optimum solucan sayısı X m2 oranı nedir? Bununla ilgili bir tablomuz var mıdır? Zira popülasyon arttıkça dar alanda bırakmamak için başka bir üretim kabına daha ihtiyacımız olacak.

  2) Altta birikecek çayın oluşum süreci nasıldır? Solucanların katı atıklarının yanısıra sıvı şekilde kalan atıklarından mı kaynaklanmaktadır yoksa solucanlara verilen besinlerden kaynaklı gübreyle temas ile süzülerek aşağıya akması suretiyle mi oluyor? Kafamda çünkü o kadar sıvıyı solucanların mı ürettiğini yoksa verilen besinlerden kaynaklı mı aşağıya aktığını kafamda oturtamadım.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmed,

   sorulara doğru cevapları vermek, sektörün oluşumunda hataları en aza indirgemek amacını taşımaktadır. Hiç değilse bu sektör, sevgili yurdumda karadüzen yürümesin.

   Sorularınızın cevapları:

   1) metrekareye 10.000 solucan idealdir. Sayı 20.000 ve üzeri bir rakama eriştiğinde yarısını başka ir sisteme aktarmak gerekir. Bu rakamların daha altında veya daha üstünde olduğu taktirde bakımı ve takip zorlaşmakta ve sistemin sürekliliği sağlanamamaktadır.

   2) Altta biriken sıvı çay değildir. Bu sıvıya akıntı suyu denmektedir. Bu sıvı hem solucan vücut sıvılarını, sölom, mukus ve diğer sıvılar, hem de verdiğiniz evsel ve/veya diğer atıklardan ve sulama suyundan gelen sıvıları da içermektedir. Bu nedenle yararlı besinleri içerdiği gibi zararlı patojenleri de içermek riski yüksektir.

   Saygılarımla.

 4. Bülent. Kara dedi ki:

  Deneme icin 2000 adet solucani nereden ve kac liraya alabilirim.Saygilarimla.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Bülent,

   http://solucangubresi.web.tr/kirmizi-kaliforniya-solucani

   sayfasından sipariş verebilirsiniz. Kampanya dahilinde ilavesiyle gönderimi sağlanacaktır.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz