Solucan Gübresi Bilgi Portalı 08 Aralk 2016

Vermikompost Hasadı

Vermikompost Hasadı

Vermikompost Hasadı

HASAT EDİLMEYE HAZIR GÜBRENİN TOPLANMA YÖNTEMLERİ

Solucan gübresi kabını ilk hazırladığınız zamandan beri yaklaşık 4 veya 6 hafta geçtikten sonra, kabın hemen hepsi birkaç gazete parçasının dışında kahverengimsi siyah gübreye dönüşmüş olacaktır. Solucanlar kenarlarda ve solucan kabının üstünde toplanmaya başlayacaktır. Tüm bunlar artık harmanlama zamanının geldiğini göstermektedir. Tek yapmanız gereken hangi metodu kullanacağınıza karar vermektir. Vermikompost

Yazının Devamını Okumak İçin Lütfen Siteye Üyelik Yapınız. Eğer Zaten Üyeyseniz  Giriş Yapmak İçin Tıklayın! 

Etiketler:

Yorumlar

 1. ceylan diyor ki:

  Merhaba Savas Bey,
  Benim bir sorum olacakti. Bazi solucan besleme yontemlerinde goruyorum ki solucani toprak yiginina birakiyorlar veya kazdiklari cukura. (Yaniliyor olabilirim resimlerden gorduklerim bunlar) Bu durumda solucan gubresi ile toprak karismis oluyor. Boyle bir durumda nasil hasat edecegiz. Ya da kullandigimiz yontem ne olursa olsun toprak ile solucan gubresinin karismamasini basta saglamamiz mi gerekli?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın ceylan,

   ticari olarak solucan gübresi üretim sisteminde toprak kullanılmaz. Ancak belki çok eser miktarda sisteme serpiştirilebilir, bunun da nedeni topraktan gelen bazı yararlı mikroorganizmaların sisteme dahil edilmesinin istenmesidir. Daha çok Vermitek gibi bazı üretim tekniklerinde bu olabilir, örneğin bahsettiğiniz çukurda solucan gübresi üretimi tekniği gibi. Vermitek Solucan Yataklarının Hazırlanışına Dair Notlar adlı başlıkta bu yöntem kullanılıyor. Ancak bu yöntemle elde edeceğiniz gübre zaten toprak zeminin üzerinde kalacaktır. Toprağa erişmeden üstten gübreyi alabilirsiniz. Bu tür tekniklerde asıl sorun, topraktan gelebilecek farklı tür solucanların, tabi diğer toprak canlılarının da, sisteme karışabilmesidir. Bu nedenle, bu teknik özellikle ve öncelikle eğer bahçenizde solucan varsa ve doğrudan o solucanlardan faydalanmak istiyorsanız tercih edilebilir. Yavaş işleyen ve Eisenia Foetida türü gibi etkili olmayan bir süreç olacaktır ama yine de iş görecektir. Yani çukuru kazıp içini yemle doldurup dışarıdan kompost solucanı eklemek yerine kendi yerinde, toprağında varolan solucanların o çukura çekilmesini sağlamak daha doğru olur.

   Türkiye’de ve genel olarak dünyada esas olarak kullanılan yöntem, topraktan izole sistemlerdir. Ancak eğer hiç bir şey yapamıyorsanız dahi, bahçenizdeki solucanlardan gübre elde edebilmek amacıyla vermitek yöntemiyle faydalanabilirsiniz. O zaman az miktarda toprağın gübreye karışmış olmasında hiç bir sakınca yoktur. Nasıl olsa gübreniz yine toprağa dönecektir.

   Saygılarımla.

 2. handan diyor ki:

  evde denemek istiyorum ama yatağın hangi malzemeyle hazırlanacağını anlamadım toprakla değil herhalde.talaş tozu yada başka bişeymi?birde ortam ısısı nekadar önemli?teşekkürler

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Handan,

   yataklama malzemeleri ve hazırlanışı hakkında ticari boyutta örnekler için Vermitek Solucan Yataklarının Hazırlanışına Dair Notlar konusuna, evsel boyutta bir sistem kurma konusunda ise örneğin EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI I veya EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI II ve diğer konulara bakabilirsiniz. Evsel üretimde en basit olarak yataklama malzemesi doğranmış ve önceden ıslatılmış siyah-beyaz gazete kağıtlarından hazırlanabilir. Sistem toprak kullanılmaz. Ancak sistemi ilk kurduğunuzda bir avut iyi kalite temiz bahçe toprağı ve bir avuç da ince dere kumu kullanmanız gerekir. Bahçe toprağında bulunan mikrorganizmalar atıkların ayrışmasını hızlandırır, kum ise solucanalrın sindirim sistemindeki taşlık için gereklidir. Talaş tozu kullanacaksanız çam vb asitli ve yağlı olabilecek türde talaşları kullanmayınız. Onun yerine daha gevşek dokulu ağaçların, örneğin kavak gibi, talaşını tercih edebilirsiniz. Talaş yerine saman da kullanabilirsiniz. Samanı önceden bir torbada ıslatarak yumaşamasını ve çürümesini sağlarsanız kullanıma hazır olacaktır. Solucanlarda uygun sıcaklık türden türe değişmekle beraber Türkiye’de satışı yapılan türlerin ortalama sıcaklık değeri 20-30 santigrad derece arasında değişmektedir. İdeal üretim sıcaklığı oda sıcaklığı olan 25 derecedir.

   Saygılarımla.

 3. Ahmet diyor ki:

  Merhaba.. Acaba vermikompost yöntemi için 500 solucanlık bir kabın ebatlarını ve kabın içine koymamız gerekenleri öğrenmem mümkün mü?(kısaca hazırlanışı) Bu konuda çok yeniyiz acemice sorularım için af diliyorum.İyi günler.

 4. Okan diyor ki:

  Merhaba Savaş Bey,
  Bende ilk etapta 1 tonluk plastik su deposu ile işe başlamak istiyorum.İlk olarak 4000-5000 solucan almayı planlıyorum ve kompostu da hazır almayı planlıyorum.yaklaşık olarak 1.25 cm genişlik ve uzunluğu olan bu deponun dibine 10 cm kalınlığında kompostu döksem solucanları salsam yeterlimi yoksa havuzun dibine ekstradan kağıt karton vb parçalar yerleştirmeli miyim? Çuval benzeri malzemelerinde serildiğini gördüm ne yapmalıyım.Havuza direk kompostu mu salmalıyım yoksa ekstradan birşeyler daha ilave etmeli miyim?
  Ayrıca bu miktarda ki solucanların gübre oluşturma süresi ne olur.
  Son bir sorum daha olucak zamanınızı aldığım için özür diliyorum.
  Bu ebatlarda bu miktarda solucan yuvasına ne kadar zamanda yem vermeliyim ve solucanların minimum üreme hızına göre ne kadar zamanda başka bir havuza aktarabilirim.solucanları göremediğimiz için çoğaldıklarını nasıl anlayabilirim?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Okan,

   eğer 1 tonluk IBC su tanklarıyla başlayacaksanız bu havuza en azından 8.000 ya da 10.000 adet solucanla başlamalısınız. 4.000-5.000 adet az gelir.

   Havuzun zeminine, musluk hizasına kadar çakıl taşı yerleştirin. Bu çakıl taşlarının gübreyle olan temasını kesmek için üzerine nemde çürümeyecek bir ancak suyu süzebilecek torba bezi serin ve bu naylon bezin üzerine de solucanları ve solucan yemini koyun. Bunun dışında başka bir şey koymanıza gerek yok.

   Bu arada çakıl taşı yerine ahşap döşemede kullanabilirsiniz. Aşağıdaki resimlere bakın;

   kompost havalandırma
   kompost havalandırma

   10.000 solucanın bulunduğu bir IBC tankı yaklaşık olarak 2,5-3 ayda veya biraz daha fazla bir zamanda dolmalıdır. Havuz dolduktan sonra boşaltma işlemi başlar. Boşaltılan havuzdaki gübre en az 3 ay veya daha fazla bir süre olgunlaşma bırakılır. Yani en erken 6 aydan önce gübre üretilemez, üretilmemelidir.

   Solucanların yemi yemi tüketip tüketmediği nasıl anlaşılır ve ne zaman yem vermelisiniz? Bu konuda sıksa sorulan sorula kısmındaki Solucanların verilen Yemi Tükettiği Nasıl Anlaşılır? adlı başlığa göz atınız.

   Saygılarımla.

 5. hasan yardımcı diyor ki:

  selamlar ben bu solucan gübresini ticari boyutta düşünüyorum aşağı yukarı 2 dönümlük bir arazide yapmak istiyorum bu teşkilatın kuruluş maliyeti bize ne kadara mal olur ayrıca üretilen gübreleri kime ve kaç liradan vermemiz gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim
  saygılarımla

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Hasan,

   sorularınıza sağlıklı bir yanıt alabilmeniz için tesisimizi ziyarete gelebilirsiniz. http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

   Saygılarımla.

 6. Sedat MUTLU diyor ki:

  Öncelikle Kolay gelsin Savaş bey; Yukarıdaki IBC tankı 2,5 , 3 ay gibi zamanda sonra dolar ve sonra havuz boşaltma işlemi başlar demişsiniz. Bu tank nasıl boşaltılır? Yani aklıma birkaç teknik geliyor ama solucanları en az strese sokarak boşaltma tekniği nedir acaba ? Saygılar.

  Not: Birde hep aklıma takılmıştır. Hasat esnasında alınan gübre içinde kokan bulunurmu ? bulunursa kurulan yeni yatağamı yoksa eski sisteme mi bırakılır yada hiç alınmaz mı ?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Sedat,

   Tankın üstten 15-20 cm.lik kısmını, yani içinde solucanların bulunduğu üst tabakayı alıp uygun bir yere indiriyorsunuz. Kalan alt kısmı kova, temiz bir kürek vb bir aletle alıp tertemiz bir yere boşaltıp olgunlaşmaya bırakıyorsunuz. Daha sonra bir kenara ayırmış olduğunuz solucanlı üst tabakanın yarısını alıp boşalan bu IBC tanka, diğer yarısını başka bir tanka koyup üretime yeniden devam ediyorsunuz.

   Hasan edilen gübrede muhakkak bir miktar kokon yer alır. Bunlardan zamanla yavrular çıkar ve olgunlaşma sürecinde gübrenin tüketilmemiş kısımlarını yemeye devam edeler. En nihayetinde gübre elenirken hala yaşamakta olanlar elek üstünden alınıp sisteme transfer edilebilir.

   Saygılarımla.

 7. Onur Ulutaş diyor ki:

  Ibc tankı 2.5 3 ayda boşaltırken solucanların birazini ayırmak gerekmez mi ? Sonuçta 3 ay geciyor 2 kayina yakin bi sayiya ulasmis olmaz mi ? Eğer ayırmak gerekirse bunu göz kararı mı yapmak gerekir ?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Onur,

   hemen bir üstteki yoruma cevaben zaten bunun yanıtını vermiş bulunmaktayım.

   Saygılarımla.

 8. ali riza diyor ki:

  iyi çalışmalar
  size bağlı ve sizin istediğiniz koşullarda gübreyi üretsek bizden satın alırmısınız pazar sorunu varmı

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Ali Rıza,

   solucanlar tarafımızdan alındığı ve yönergelerimiz doğrultusunda üretim yapıldığı takdirde sözleşme dahilinde geri alım garantimiz söz konusudur. Koşullar hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Tesis Ziyaret Formu‘nu doldurarak tesisimizi ziyarete gelebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 9. ozan diyor ki:

  merhabalar.
  ticari boyutta yapmak için ne kadar ürün almamız lazım. mesela 10 ton gübre için ne kadar solucan gerekli? ve ne kadar sürede elde edilir?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Ozan,

   ticari boyut için en azından 1.000.000 ve üzeri bir solucan adetine ulaşmanız gerekir. Bu rakam size stoklanabilir ürün çıkışı verecektir. 1 milyon solucanla aylık ortalama 15-17 ton solucan gübresi üretmeniz mümkün olacaktır.

   Saygılarımla.

 10. Yusuf diyor ki:

  Savaş Bey, elimde 100 bin civarı solucan mevcut. Daha önce 2 mkarelik bir alanda yapıyordum. Aktarma ile 9 metrekarelik bir alana geçtim. 2metrekarelik yerdeki olmuş gübreyi bir köşeye yığdıım. 2 aydır hiç yem vermememe rağmen içinde solucanlar çoğaldıkça çoğalıyor.Koyu kahve olan solucan gübresi tamamen siyaha dönüştü. Bu hayvanlar kendi dışkısını da tüketebiliyor mu? Şimdi yeni yerdeki gübre ile kıyas ettiğimde arada çok fark var ama ikisi de solucan gübresi. Uzun süre yem vermediğim daha koyu.
  Acaba bizler hızlı üretim yapalım derken kalitesiz ürün mü elde ediyoruz.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Yusuf,

   olgunlaştırma için bir kenara ayırdığınız solucan gübresinde yeterli nem korunduğu sürece ve eğer içinde daha önceki üreme dönemlerinden ötürü bol miktarda kokon varsa, bu kokonlardan zamanla bol bol yavru çıkışı olur. Bu normaldir. Bunun yanı sıra solucanlara verdiğiniz yemin hiçbir zaman tamamı solucan gübresine dönüşmez. Bir kısmı solucanlar tarafından tüketilirken, bir kısmı da gözle görülen ve görünmeyen diğer toprak canlıları ve mikroorganizmaları tarafından tüketilir. Bu nedenle ürüne solucan gübresi değil de solucan humusu demek daha doğru olmaktadır. İşte tam da bu noktada, olgunlaştırma için bir kenara ayırdığınız gübredeki solucanlar, yemin henüz kendileri tarafından tüketilmemiş olan kısımlarını işlemeye devam ederler ve bu nedenle gübre zamanla daha da siyaha çalar.

   Normal süreçte 1 metreküp hacim ve 1,5 metrekare yüzey alanı olan bir sistemde gübrenin en az 3 ay işlenmesi ve daha sonra da uygun koşullarda en az 3 ay olgunlaşması gerekir. Eğer süreç bundan çok daha kısa ise erken yemleme ve/veya hasat yapıyorsunuz demektir ve bu da kaliteyi etkileyecektir elbette.

   Saygılarımla.

 11. sibel diyor ki:

  Savaş Bey yaklaşık 2 ay önce solucan gübresi diye bişeyle karşılaştım ve araştırmaya başladım. Bu işi kömürlüğümde yapmak istiyorum(5m kare falan)ama ticari düşünüyorum. çok heveslenmeme rağmen çevremden destek bulamadım.Kararsız kaldım.Maddi anlamda bana bu işin faydası olurmu acaba yani hemen değil tabiki .Hayal kırıklığı ve insanların alaycı bakışlarını görmek istemiyorum.Fakat içimden bir ses sürekli yapabilirsin diyor. Beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz teşekkürler şimdiden

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Sibel,

   yeni ve tanımadığınız bir işle karşılaştığınız zaman kaygılanmanız gayet normal. Bu nedenle dilerseniz çok ufak ölçekli bir başlangıç yaparak kendinizi sınayabilirsiniz. Eğer uygun görürseniz büyütebilirsiniz. Örneğin 5000 veya 10.000 solucanla başlamanız makul sayılır. Karar verirseniz solucan temin konusunda ve fiyatta gereken yardımı sağlayabilirim.

   Saygılarımla.

 12. samim diyor ki:

  herkese saygılarımı sunarım sadece üretici ve üretim yapmak isteyenleri okuya biliyoruz kullananlar yorumlarını paylaşmıyor ben paylaşayım hiç gübre kullanılmayan yerle solucan gübresi kullanılan yer arasında tabii ki fark oluyor neticede gübre lakin kimyasal gübre kullanılan alanda da kimyasalı azaltarak kullanın ürün artışı olacak dediler önde gelen bir şirketten işletmelerinde ziyaret ederek aldık o kadar yol gittik ve aylardır sonuçları görmek için sabırsızlanıyorduk buğdayda denememiz olumsuz 5 dekar buğdayımız zarar gördü faydasını beklerken yakma özelliği yok diyorlar yakma yaşadık kullanacak arkadaşlar dikkatli olsun patateste allah tan 2 dekara uygulamıştık hiç fark yok kimyasalın önüne geçmeyi bırakın kimyasalla aldığımız ürün verimliliğini alamadık sadece gübre hiç kullanılmayan alanda verim artışına sebep oluyor gübreliyle gübresiz farkı oda merdiven altı bir işletmeden almış olsak bahaneyi işletmeye bulacağız ama fuarlara katılan boy boy tv programlarına çıkan bir bayanın işletmesine giderek yerinde aldık sadece organikçilerin işine yaraya bilir onun haricinde zararı bile var üretmek isteyen arkadaşlar çiftçiler bir kere kanar satış yapamazsınız bize aynı firmanın ziraat mühendisi gelip 15 litre daha bıraktı buğdaylar iyi kök kalınlığı var dı ama sonradan yanma ve üründe zarar olunca kullanmadık iade edeceğiz buğday ve patateste kimyasalla aldığımız ürünü almamız imkansız solucan gübresiyle sadece organikçilere satabilirsiniz üretmek isteyen arkadaşlar dikkatli olun derim ben

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Samim,

   ortaya çıkan sonucun nedeniyle ilgili olarak bir uzmana danıştınız mı? Bahsettiğiniz olumsuz sonuçlar tam olarak neden kaynaklanmıştır? Kullanım oranları doğru olarak tespit edilebilmiş midir? Uygulama nasıl yapılmıştır?

   Bunlardaki en ufak bir değişkenlik bile ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Şunu unutmamak gerekir, doğru yöntemlerle üretilmiş olan ve doğru koşullarda olgunlaştırılmış olan solucan gübresi yakmaz. Ancak eğer gübreyi kimyasal + solucan gübresi biçiminde kullanacaksanız o zaman sadece solucan gübresini aldığınız yerin tavsiyesiyle değil, ayrıca kimyasal gübreyi de iyi bilen zirai danışmanın da tavsiyesiyle bir oran belirleyip uygulamaya gitmelisiniz.

   Kimyasaldan aldığınız verimden bahsediyorsunuz, ancak şunu da unutmamak gerekir ki, yıllar yılı kimyasal gübrelerden de muzdarip olan çiftçilerimiz oldu. Her şey zamanla yerine oturdu.

   Birincisi, eğer sırf organik tarım yapıyorsanız parametreler tamamen farklıdır, konuyu farklı bir biçimde tartışmak gerekir. Ancak eğer konvansiyonel, geleneksel veya iyi tarım ya da hiçbiri değil de bildiğimiz sıradan tarım yapıyorsanız o zaman şunu iyi bilmek lazım; toprağım makro ve mikro besin elementlerine, biyojenik elementlere, fitohormonlara, humik ve fulvik asitlere ve de organik madde içeriğine ihtiyacı vardır. Bunların hepsini bir arada alabileceğiniz tek bir gübre yoktur ya da yetersiz gelir. Bu nedenle kimyasal + organik madde içerikli gübre + hormonal yapıyı düzneleyecek mikrobakteriyel gübreler ve humik madde içeren asitleri doğru biçimlerde kullanmak gerekir.

   Sonuna kadar kimyasalla gidebilirsiniz. Sağlıklı olsun ya da olmasın, sonuçta o da bir üretimdir. Aç kalmaktansa sağlıksız olduğu iddia edilen kimyasalla yetişmiş ürünü yemek yeğdir.Tamam, ama bu bireysel bakış açısıdır. Devlet politikası açısından bakıldığında toprağın organik madde içeriğini bir şekilde karşılamanız kanunen şart olacaktır günün birinde.

   Mesela, tarım bakanlığının biber yetiştirme kılavuzu der ki, şu şu kimyasal gübreleri şu zamanda kullanın. İlave olarak, dönüme şu kadar çiftlik gübresi ve artı şu kadar da tavuk gübresi kullanın. Yoksa verim alamazsanız. İşte bu noktada devreye kaliteli olarak üretilmiş çiftlik gübresi ve tavuk gübresi giriyor. Yok benim ağzım bir kere yandı deyip kullanmazsanız, bakanlığın uzman eliyle yaptırdığı çalışmaya gire biberde verim alamazsınız.

   Benim fikrim bu yöndedir. Ancak tabi ki kullandığınız ürün de kalitesiz olabilir. Ancak sanırım sıvıdan bahsediyorsunuz, sıvı gübre nasıl yakaiblir anlamış da değilim. İçinde yakacak bir şey yok ki!

   Bol ve bereketli üretimler dilerim.
   Saygılarımla.

Yorum Yaz