Solucan Gübresi Bilgi Portalı 06 Aralk 2016

TOPRAK DÜZENLEYİCİLER VE VERMİKOMPOST

TOPRAK DÜZENLEYİCİLER VE VERMİKOMPOST

Toprak ve Düzenleyicileri Hakkında Kısa Birkaç Bilgi

Toprak dünya üzerinde öyle ya da böyle tüm canlıların bağlı olduğu en değerli mal varlığımızdır. Oldukça kıymetlidir.

Doğa sürekli bir dengeleme faaliyeti içerisindedir. Yaşam için, tüm etki ve tepki aktivitelerini barındıracak şekilde en konforlu koşulların sürdürülmesini sağlar. Bu dengeleme güçleri kimyasal bir aşındırma sürecisini meydana getirir. Bu güç ve mikroskobik yaşamın ayrıntılı seviyede işlemesi sayesinde kayalar ve yaşan tüm canlılar, mineral maddeler, organik maddeler, su ve değişen oranlarda hava karışımını üretmek için ayrışma sürecine girerler. Bu karışım toprak olarak adlandırılır.

Yazının Devamını Okumak İçin Lütfen Siteye Üyelik Yapınız. Eğer Zaten Üyeyseniz  Giriş Yapmak İçin Tıklayın! 

Etiketler:

Yorumlar

 1. cabir özdemir diyor ki:

  Sn.Yetkili
  Deniz yosunu ve humik asitleri beraber ve ayrı ayrı buğday tarımında kullanabilirmiyim? sorusunu Ankara Üni. ziraat fakültesinde bir profa sordum.Cevabı “bunlar para tuzağı,uzak dur,faydası da olmaz “şeklindeydi..Bir doğru var ama hanginizin söylediğini ben nasıl anlayacağım onu bilemiyorum….Yardımcı olursanız sevineceğim saygılarımla

 2. SAVAS GONEN diyor ki:

  Sayın Cabir bey,

  Ben de Ankara’da Toprak, Su ve Gübre araştırma merkezine sordum ve insan, hayvan, solucan vb canlı dışkılarının birbirinden hiç bir farkının olmadığını söyledi. O halde neden dünya çapında yüzlerce üniversite binlerce araştırma yapıyor, diye sorduğumda parayı veren araştırmayı da yaptırır, diyerek tüm akademik çalışmaları ve akademisyenleri pervasızca zan altında bıraktı. Şimdi yukarıda bahsettiğiniz profesör bu işe para tuzağı der, gübre araştırma merkezi çalışanı da o profesörü parayla araştırma yapmakla suçlar, buyurun sofraya…

  İşin aslı humik asit ve deniz yosununun para tuzağı olduğunu beyan eden kişi bunu ıspatla yükümlüdür. Aksini, yani faydalı olduğunu zaten siz deneyerek de görebilirsiniz.

  NTV’de yayınlanan Cihan Ünal’ın da seslendirmesini yaptığı bir belgeselde bilimadamları, onlarca yıl önce denizden gelen balık, yosun vb maddelerdeki deniz azotunun deniz kıyısındaki ormanlık alanda nasıl bir verimli büyüme sağladığını ıspatlıyorlar. Bırakın bu işi ticari olarak yapan büyük “paragöz” şirketleri, Avrupa’da, Hindistan’da, Amerika’da ve diğer bir çok ülkelerde binlerce sıradan insan deniz yosunu ekstratı ve balık emilsiyonu kullanarak kendi küçük bahçelerinde çok güzel sonuçlar alıyorlar. Bu adamlar kendi kendilerine parasal kazık mı atıyorlar acaba?

  En doğrusunu siz deneyerek göreceksiniz. Ancak unutmamak lazım ki, mikrobiyal gübre kullanı bir çok etkene göre farklı sonuçlar verebilir. Tek değil bir çok deneme yapmak gerekebilir.

  Saygılarımla.

Yorum Yaz