Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solucansuyu Hazırlama Yöntemi – Görsel I

Solucansuyu Hazırlama Yöntemi – Görsel I

Büyük ölçekli solucansuyu sistemi.

sistem aslında standart vermikompost elde etmek için kurulan yataklamadan solucansuyu elde etme esasına dayanıyor.

Resimler yataklama haznesinin kurluşunu göstermekte.

01_Zemin Hazırlama

 

 

 

 

 

 

 

02_İşaretleme

 

 

 

 

 

 

 

03_Ahşap çiviler

 

 

 

 

 

 

 

 

04_Ahşap çivilerin Çakılması

 

 

 

 

 

 

 

05_Ahşap çivilerin çakılması

 

 

 

 

 

 

 

 

06_Yatağın kurulması

 

 

 

 

 

 

 

 

07_Yatağın kurulması

 

 

 

 

 

 

 

 

08_Yatağın kurulması

 

 

 

 

 

 

 

 

Düzenleyen ve Hazırlayan: Savaş

 

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. Oben dedi ki:

  Merhaba,

  Bu sistem anladığım kadarıyla sızıntı suyu elde etmek üzere hazırlanmış. Fakat siteniz üzerindeki http://solucangubresi.web.tr/sss/solucanlardan-urunlerine-dair-birkac-aciklama.html adresinde bulunan yazıda solucan suyunun farklı bir ürün olduğundan bahsetmişsiniz.

  Biraz kafa karıştırıcı değil mi sizce de?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Oben,

   aslında ilk bakışta öyle gibi duruyor ama tam olarak öyle değil. Sızıntı suyu (leachate) normal bir biçimde solucan gübresi üretimi esnasında kabın dibinde kendiliğinden biriken sıvıdır. Bu sıvı sızıntı suyu bir çok üretici tarafından sıvı gübre olarak ve seyreltilerek kullanılıyor ama bir grup insan bu sızıntı suyunun zararlı bakteri içerdiğini iddia etmektedir. Şu gerekçe ile ki, kaba konulan yeni atıklar solucanlar tarafından yenilmeye başlandığında aynı zamanda atıkların suyu da süzülerek kabın dibinde birikir. Bu arada sistemde zaman zaman anaerobik bölgeler oluşmuş olabilir ve bu nedenle dipte biriken sıvı ham atık suyunun yanısıra anaerobik bakteri içereceği için zararlı olacaktır. Haklılık payı olan bir yaklaşımdır.

   Gelelim solucan suyuna (vermiwah); bu sıvı yukarıdaki gibi bir sızıntı suyu değildir. Çünkü sistem kurulurken özellikle çakıl taşı ve saman gibi maddelerin kullanılması ve sisteme sürekli olarak damla damla su verilmesi dipte biriken sıvının hem süzülerek birikmesini hem de sistemde anaerobik bölge oluşmayacağı için zararlı bakteri içermemesini sağlamaktadır. Zaten ilk yöntemle elde edilen sıvıya bakıldığında oldukça koyu renkli olduğu, ancak ikinci yöntemle elde edilen sıvının ise daha açık ve saydam görünümlü olduğu görülecektir.

   Ancak şahsi fikrim şudur ki, konu yine de tartışmaya açıktır.

   1. Ercan yıldız dedi ki:

    Kurulan mekanizma sadece solucan gübresi için i yoksa su için mi?

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Ercan,

     konun başında yazan “sistem aslında standart vermikompost elde etmek için kurulan yataklamadan solucansuyu elde etme esasına dayanıyor” ifadesi sorunuzu yanıtlıyor aslında. Bu sistem hem gübre elde etmek için hem de solucanyusu elde etmek için kullanılıyor. Sanırım resimler yeterince açıklayıcı olmamış; Sistem normal olarak kurulduktan sonra üzerinden su damlatılarak en alttaki borudan sıvı toplanıyor. Kurulan sistemin içine sıradan vermikompost üretimi için konulan malzemeden farklı olarak http://solucangubresi.web.tr/temel-bilgiler/solucansuyu-hazirlama-yontemi-gorsel-ii.html sayfasındaki gibi malzemeler konuyor. Resimler sadece sistemin kurluunu gösterdiği için sanırım yeterli değil. Sistemin kullanımında üstten damlama sulamayla sürekli ancak belirli zaman dilimi aralığıyla su veriliyor.

     Saygılarımla.

 2. Erkan Deniz dedi ki:

  Bu sistemin üstü açıkmı oluyor. Üstü açık sistemlerde yabancı haşeratların sisteme girme riski oluşur. Bu durumda bu haşeratlar solucanlara zarar vermez mi?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Erkan bey,

   haşeratlardan tam olarak hangi canlıları kastettiğinizi bilemiyorum ama, Solucanların Komşuları adlı bölüme bakacak olursanız sisteme girebilecek olan zararlıları ve sisteme girecek olsalar dahi zararı olmayan canlıları görmüş olacaksınız. Yani, sistem sadece atıklardan ve solucanlardan ibaret değil. Gözle görülemeyen minik canlılar, bakteriler ve yararlı mikroorganizmaların yanısıra bazı diğer gözle görülen canlılar da ayrışmanın birer parçasıdırlar.

   Ayrıca, bu sistemi kurduğunuz zeminin çepeçevre etrafına şerit şeklinde yanmamış kireç dökmeniz durumunda salyangoz vb bazı canlılar bu kireç şeridini geçip sisteme giremezler. Yine kuracağınız sistem eğer yerden yüksek sandıklarda olacaksa, sistemin ayaklarını kovaların içine, kovalara da su koyarsanız karınca vb olası canlılar bu suyu aşıp sisteme giremezler.

   Hiçbiri olmadı, sistemin üstünü hem aşırı güneşten hem de nem kaybından önlemek için uygun bir branda ile kapatabilirsiniz. Çözüm sizin yaratıcı zekanıza kalmış.

   Saygılarımla.

 3. Gülnur dedi ki:

  SAVAŞ BEY MERHABA; BEN KÜÇÜK ÇAPTA BİR SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİM TESİSİ KURMAK İSTİYORUM.ÖNCELİKLE BU SİSTEMİ GÖRMEM GEREKİYOR.BU KONUDA BANA YARDIMCI OLMANIZ MÜMKÜN MÜ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gülnur,

   size tam olarak nasıl yardımcı olabilirim? Kurmak istediğiniz sistemin küçüklüğü, ya da daha doğrusu büyüklüğü ne ölçüde olacaktır? Bu arada hangi sistemi görmek istiyorsunuz?
   Saygılarımla.

   1. gülnur dedi ki:

    Savaş bey bu işi ilk kez yapacağım için tesisin büyüklük ölçüsü konusunda sizin bir öneriniz vardır.(2000 m2 lik ortalama bir boş alan var)sistemin işleyişi konusunda hiçbir fikrim yok görmek istemem bu yüzden.Ege üniv.gediz havzasına bir tesis kurmuş sanırım oradan bir fikir alabilir miyim sizce?

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın gülnur,

     2000 metrekare başlangıç için yeterli olabilir ancak unutulmamaı gereken şey şudur ki, iş büyüyünce daha geniş bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bu potansiyeli düşünerek işi kurmanızı tavsiye ederim. Gediz hafzasındaki tesise veya üretim girişimine dair bir bilgim ne yazık ki olamadı. Kısmet olur da bu bilgiye erişebilirsem yorum yapabilirim.

     Solularınız olursa buradan yanıtlamaya hazırım.
     Saygılarımla.

 4. sibel dedi ki:

  savaş bey merhaba solucan gübresi tesisi kurmak istiyorum ama yasal izinleri tam olarak nerelere yapacagım bilgilendirirseniz çok sevinirim.?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sibel,

   Bu konuda yakında tüm detayları içeren bir konu açacağım. Lütfen blogu takip ediniz.

   Saygılarımla.

 5. Erkan Deniz dedi ki:

  Savaş Bey,

  Haberler kısmına Solucan Gübresi hakkında haber veya Video nasıl ekleyebilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Erkan bey bloga dışarıdan haber veya video eklenemiyor. Dış eklentilere kapalı. Üyeler ancak yorumda bulunabiliyorlar.

   Saygılarımla.

 6. şadiye dedi ki:

  gübreyi topraktan nasıl ayırıyorsunuz ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Şadiye,

   gübre toprakla karışmıyor. Bu nedenle de gübreyi topraktan ayırma diye bir süreç zaten yoktur. Üretim alanının toprakla teması engelleniyor. Mesela bu konuda yere serilen branda çadır ile üretim yapılan alan topraktan ayrılmış durumdadır. Bununla birlikte sistemde solucanlara avsel ve hayvansal atıklar yem olarak veriliyor. Bu yemlerin içinde toprak bulunmamaktadır.

   Saygılarımla.

 7. yusuf ksyr dedi ki:

  SAVAŞ BEY KÜÇÜK ÇAPTA BİR TESİS KURULUMUNUN NET MAALİYETİ NEDİR LÜTFEN CEVAPLARMISINIZ.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Yusuf bey bu konuda net rakam vermek mümkün değil. Çünkü öncelikle “küçük”ten kastettiğinizin öçüsü nedir? Bununla beraber, kullanılacak malzeme sıfır olursa başka maliyet ikinci el olursa başka bir maliyet ortaya çıkar. Ayrıca mekan temini ayrı bir konudur. Arzi kendinizin mi yoka kiralık mı olacak. Yani kısacası iş için değişkenler oldukça fazla. Hemen bir kalemde şu fiyata malolur demek mümkün değil.

   Saygılarımla.

 8. cemile güzel dedi ki:

  Sayın Gönen
  Tesis kurmak için sizden bilgi almak istiyorum.
  Nasıl irtibata geçebiliriz.Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Cemile,

   şu sıralar ancak blog üzerinden yardımcı olabilirim. Benimle, buradan veya daha fazla detay için matolanta@gmail.com adresinden irtibata geçebilirisniz.

   Saygılarımla.

 9. murat karaca dedi ki:

  SAVAŞ BEY benim size bir sorum olacak eger yardımcı olursanız sevinirim konuyla alakalı degil fakat takıldıgım bir konu . Ben bunun araştırdım fakat yapılır yapılmaz degil ki ben herşeyi hazırladım fakat pazar konusunda internette bir bilgiye ulaşamadım nasıl pazarlayacagız biz bunları ? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Murat,

   ürünün pazarlaması konusunda, diğer tüm gübre çeşitlerinde olduğu gibi herhangi bir bilgiye ulaşamamanız gayet normal. Çünkü herhangi bir üründe olduğu gibi her türlü pazarlama tekniğini kullanmak, reklam, yerinde tanıtım, uygulamalı tanıtım, bayilik verme, fuarlara katılım vb. tamamen sizin insiyatif ve girişimciliğinize bağlı bir şey. Ancak şunu söyleyebilirim, solucan gübresi gerek tarım fuarlarında gerekse de ana gündem basında diğer hiçbir gübrede olmadığı kadar popüler ve bilinen bir gübre. Gübrenin asıl kullanıcılarından birisi olan büyük veya orta ölçekli çiftçiye erişmek ayrı bir mevzudur. Bir üretici doğru ürünle bir kez ulaşırsa zaten çiftçiden çiftçiye hızla yayılacaktır.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz