Solucan Gübresi Bilgi Portalı 03 Aralk 2016

Solucanların Komşuları

Solucanların Komşuları

SOLUCANLARIN KOMŞULARI

Solucan gübresi kabınızda birinci, ikinci ve üçüncü ayrıştırıcı canlılar vardır. Onların ne boyutlarda olduğunun hiçbir önemi yoktur. Onlar solucanlarınızın atık gıdaları sindirmelerinde yardımcı olma bakımından sürekli devam eden ve üretici bir göreve sahiptirler.

Bizim görmediğimiz birçok mini minnacık mikroskobik organizma solucanlarla beraber yaşarlar. Bunlar bakteriler, aktinomiçetler, enzimler ve tek hücrelilerdir ve solucanların gıdalarını sindirmelerine yardımcı olurlar. Bir tek solucanda yüz binlercesi vardır. Bu organizmalar, besinlerin solucanlar tarafından emilime ve kullanıma hazır olmalarını sağlamada yardımcı olurlar. Bunlar kompost kabındaki birinci derece ayrıştırıcılardır.

Yazının Devamını Okumak İçin Lütfen Siteye Üyelik Yapınız. Eğer Zaten Üyeyseniz Giriş Yapmak İçin Tıklayın! 

Etiketler:

Yorumlar

 1. macrol diyor ki:

  savaş bey öncelikle yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı çok teşekkür ederim
  savaş bey sistemde beyaz kene oldukça çok miktarda sistemi susuz bıraktığım da kenelerin gitmesine yada ölmesini sağlamış olur muyum çok teşekkürler saygılar

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın macrol,

   yazıda da belirtildiği gibi eğer beyaz keneler gerçekten çok ciddi bir sayıya erişmemişlerse sorun olmaz. Ancak yine de mevcut durumu kontrol altına almak isteseniz sulamayı yavaş yavaş azaltarak takip edebilirsiniz. Bu arada kenelerin bulunduğu kabın bir tarafına bir miktar doğranmış kuru gazete kağıdı ekleyerek nemin fazlasını alabilirsiniz. O bölgede kene sayısında azalma ve solucanların rahatça gezinti yaptığını görürseniz sistemin tamamına uygulayabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 2. osman diyor ki:

  merhaba savaş bey ben de hobi olarak balkonda kutu içinde Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanı var bu kutu içinde sizin yazılarınızda bahsettiğiniz beyaz solucan ve kırmızı kene gördüm bunun bu zararlılara karşı ne yapmak lazım teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Osman,

   sorunuzun cevabı aslında bu konu içinde yer almaktadır. Kısaca özetleyecek olursak,

   beyaz solucanlar ve kırmızı kene ortam olması gerekenden fazla nemli ise sıkıntı yaratır. Bu durumda sizin için en pratik yöntem, solucanlarınızı mevcut kaptan alıp yeni bir kaba koymak ve üretime baştan ve daha kontrollü olarak başlamak olacaktır. Nakil esnasında beyaz solucan veya kırmızı kenenin yeni kaba taşınmamasına dikkat etmeyi unutmayın.

   Saygılarımla.

 3. Soncan diyor ki:

  Kolay gelsin Savaş bey 4 aydır solucan üretmekteyim şu an için bir sıkıntı yok gibi ancak havuz içerisinde ve özellikle üst kısımlarda beyaz solucana benzer varlıklar var bunlar kırmızı mı beyaz solucan yavrusumu tam anlayamadım kuyruk kısımlarına dogru kırmızılaşıyorlar ama dedigim gibi emin olamadım başka bir yöntemi varmıdır anlayabilmemiz için birde ankara şartlarında ısı sıkıntılı biraz havuz üstlerine elektrikli battaniye koymayı düşündük ne dersiniz böyle birşey solucanlara zarar verirmi teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Soncan,

   elektrikli battaniyeyi deneyenler olmuştu diye aklımda kalmış ve yine aklımda kalan bir sıkıntı olmadığı yönünde. Ancak neticede elektrikli battaniyeler manyetik dalgalar yayacağı için uzun planda bir sıkıntı olabilir mi? Hiç denemediğim için bilemeyeceğim. Dilerseniz sıkı bir kontrolle bir deneme yapabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 4. alper diyor ki:

  çok küçük boyutlarda genelde grup halinde olan beyaz pire gibi böcekler türedi iki haftadir havuzumuzda .solucanlarin etrafini sarip öldürdüğünü gozlemliyoruz.yemimizde bu böceklerden yok.iki tane sas havuzumuz var.birinde yoğun sekilde.diger solucan havuzumuzda cok az miktarda lar.bu bocekleri nasil yok edebiliriz çoğalma nedenleri nelerdir.yardımcı olursanız seviniriz…fotoğrafları buraya eklemiyorum.isterseniz whatspp yada mail olarak atabilirim.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Alper,

   vermikem@gmail.com adresine “net ve kaliteli” birkaç resim gönderirseniz iyi olur.

   Saygılarımla.

  2. Burhan diyor ki:

   Merhaba Alper bey.
   ben de aynı sorun oluştu. Nasil çözdünüz acaba?

 5. MUHAMMED diyor ki:

  Savaş Bey Merhaba

  Solucan kabıma karıncalar dolmaya başladı .zararı var mıdır ? Var ise ne yapmalıyım.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Muhammed,

   Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer alan,

   Solucan Gübresi Üretim Kabımı İstila Eden Zararlılarla Nasıl Mücadele Edebilirim?

   adlı başlığa ya da doğrudan buraya göz atabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 6. Mustafa diyor ki:

  Merhaba savaş bey 2aydır yerde yığınlarda üretim yapmaktaym son bir haftadır sadece yığınımın bir tanesinde solucanlarım kaçıyor üzerlerinde çok küçük ama çok hızlı onlarca beyaz böcekler var.. ve sadece üzerinde bu böcekler olan solucanlar kaçıyor sizin yazılarınızı okuduğum üzere akar ya da beyaz kene olabileceğini düşünüyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Mustafa,

   eğer bahsettiğiniz beyaz böcekler Solucanların Komşuları adlı konuda yer alan Sara Springtail adlı böcek türü ise ya yıpın fazla nemli ya da fazla asidik olduğu içindir. Her iki surumda da solucan dışarı kaçabilir. Eğer durum belirttiğimiz gibiyse, ilk olarak bu yığının nemlendirmeyi kesin. Biraz kurusun. Ardından bu yığındaki solucanları göç ettirin. Yığının böcekli olan bölümünü dilerseniz ayırın ve atın, kalan ve güre olan kısmını stoklayın.

   Uzaktan ancak bu kadar yönlendirebilirim.
   Saygılarımla.

Yorum Yaz