Solucan Gübresi Bilgi Portalı 06 Aralk 2016

Solucanlar ve Beslenmeleri

Solucanlar ve Beslenmeleri

Solucanlar ve Beslenmeleri

Orijinal bir solucan stokuna erişmeden önce acemi çiftçilerin (solucan gübresi üreticilerinin) yapması gereken ilk iş, solucanları beslemek için bir kompost yığını veya eğer daha uygun olacaksa mutfak ve bahçe atıklarından oluşan bir yığın yapması gerekir. Bu işlem kesinlikle gereklidir ve her zaman tam muhafaza edilmelidir. Kompost yapımı ve stoklaması, solucan gübresi üreticisinin hemen her hafta düzenlemesi gereken bir rezervdir. Solucanlar

Yazının Devamını Okumak İçin Lütfen Siteye Üyelik Yapınız. Eğer Zaten Üyeyseniz  Giriş Yapmak İçin Tıklayın! 

Etiketler:

Yorumlar

 1. Gündüz diyor ki:

  Merhaba Savas Bey
  Yumurta kabukları topragın ph dengesini saglıyor
  Cevrede bos salyangoz kabukları var.Bunları versem
  solucan topragında aynı randımanı alabilirmiyim
  Tesekkurler

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Gündüz,

   Salyangoz kabukları da olur ama daha sert oldukları için çözülme ve ayrışma süreleri daha uzun sürer. Bu nedenle solucanların tüketmesi zaman alabilir. Bir de salyangoz kabuğu her zaman ve yeterli miktarda bulunabilecek bollukta bir kayak değildir. En ucuzu ve bulunabilir olanı tarım kirecidir. Özellikle tarım kireci diye sorarsanız bulabilirsiniz. Unutmayın diğer sanayi veya inşaat kireci ile karıştırmayın.

   Saygılarımla.

 2. durmuş mersin diyor ki:

  savaş bey peki anlamadıgım gübreyi nasıl alcaz temin etcez ..orayı anlamadım ..bu işte para var ..ama yapacak maddi imkan yok …maddi imkan saglayacak bi firma falan varsa bu iş için alan ve mevki olarak yer var kendimize ait ama maddi imkan yok tam tesisatlı yapıp para kazanmak için yardımınıza ihityacım var konuşalım cebim 05547556133

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Durmuş,

   solucan gübresini Türkiye’deki bir çok üreticiden temin edebilirsiniz. Bu üreticilerin önde gelenlerinin herbiriyle bu blog üzerinde röportajlarım mevcut. Detaylar için bakınız lğtfen. Ancak benim bildiğim mevcutta solucan gübresi üretimi yapan tüm üreticiler bir tür ortak tesis kurulumunda maddi teşvik gibi bir destek vermiyorlar. Ancak yine de internet siteleri üzerinden iletişim bilgilerine ulaşıp danışabilirsiniz. Bunun haricinde üretime ait detaylar ve sorularınız konusunda ben buradan sizlere yardımcı olabilirim.

   Saygılarımla.

 3. fatih diyor ki:

  savaş bey solucanların beslenmesi için bunları yapacaz da ileride tamamen kazanç sağlayacak şekilde çoğaldıkları zaman yine toprağı kazıp da mı besleme yapacağız.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Fatih,

   Bu yazıda belirtilen 1/3 oranında çiftlik gübresi, turba oluşturan yosun ve toprak karşımı bir reçetedir ve yöntemlerden birisidir. Ancak illa ki bu yöntem uygulanmalıdır diye bir şart yoktur. Ben bu yazının orijinaline rastladığımda fikir çeşitliliği olsun diye derleyip çevirdim ve bloga ekledim.

   Esasen sisteme toprak eklemenin gerekçelerinden birisi toprakta yer alan yararlı mikroorganizmlardan faydalanmaktır. Örneğin siz başlangıç için bu yöntemi kullanabilir daha sonra sıcak kompostlama ile elde edilen yemi vermekle devam edebilirsiniz. Sürekli toprak kullanmak şart değil.

   Saygılarımla.

 4. merve diyor ki:

  Merhaba savas bey, bizde esim ve kayinpederimle solucan gubresi uretmek istiyorum.solucanlari bulduk hangi toprakta durmalari gerekiyor Hangi siklikla yemek verilmesi.gerekiyor ve onlarin elde ettikleri gubreden.nasil ayristiracagiz ve durduklari topraktan ne zaman sonra ayiracagiz bilgi verirseniz.seviniriz yada tel veya mail verebilirmisiniz…

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Merve,

   öncelikle girişiminiz hayırlı ve uğurlu olsun.

   Sorularınız sorması bir çırpıda gerçekleşiveren ama yanıtlaması çok uzun süren ve biraz da uygulamaya dayalı tecrübe isteyen bir türde. Aslında sorularınızın yanıtları sitenin içerdiği konuların ve yorumların hemen hemen tamamını kapsamaktadır. Bu nedenle sizden ricam öncelikle konuları A’dan Z’ye okuyunuz lütfen. Ondan sonra eğer yine sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım.

   Saygılarımla.

 5. turgut diyor ki:

  savaş bey merhaba verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum bende bu işe merak salanlardanım 3 ay önce 500 adet solucanla strafor kutularda başladım yem olarak yanmış inek gübresi(bayağı yanmış kül halinde) mutfak atıklarıyla karıştırıp veriyorum ama öğrendimki bu şekilde gübrenin kalitesi düşüyormuş inek gübresi teminimde sıkıntım yok nasıl bir yem hazırlayabilirim yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Turgut,

   yanmış kül halinde olan hayvan gübresinde pek bir besin değeri kalmamış demektir. Bu gübreyi evsel atıklarla karıştırdığınız için solucanlar yeme yürümüş olabilirler. Normalde bu yemi tercih etmemeleri gerek.

   Burada mesele hayvan gübresini bulabilmeniz değil, bulduğunuz gübrenin durumudur. Eğer gübre taze ve yaş ise, ani seperatörden geçerek sıkılmamış ise, tuzludur. Bu gübreyi fermente ederek direk kullandığınızda tuzluluktan dolayı solucanlar pek tercih etmeyebilirler. Ancak denemek isterseniz en fazla şunu yapabilirsiniz, temiz bir yerde, toprağa temas etmeyen, beton bir zeminde suyu iyice süzülmüş hayvan gübresini alıp içerisine %20-30 civarında saman katın ve 21-23 gün boyunca her 3-4 günde bir karıştırarak fermente edin. Solucanları bu yemle besleyin. Eğer doğru kıvamı tutturursanız solucanlar bu yemi yerler. Ancak hemen belirteyim, 500 solucanla bu işi deneysel düzeyde de olsa yürütemezsiniz.

   Saygılarımla.

 6. ilker akyel diyor ki:

  Savaş bey, 3-4 günde karıştırarak fermente edin. demişsiniz bu işlemde su ilave etmek gerekiyormu? Birde bitkisel atıkları bekletmek gerekiyormu gerekiyorsa hava almasımı, almamasimi gerekli yada dogrudanmi solucana veriliyor. Teşekkürler

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın İlker,

   eğer malzeme çok kuruysa dikkatlice sulandırmak gerekir. Ancak eğer malzeme yeterince ıslak ise su katmaya gerek yok. Zaten eğer malzeme yeterli neme sahipse iyi bir yanma (fermantasyon) başlayacaktır. Bitkisel atıkları küçük parçalar halinde, abartıya kaçmadan verebilirsiniz. Beklemeye gerek yok ama çürüyüp kokuşma yapmayacak ölçüde yumuşaması için hafifçe bekletmenizde de bir sakınca yoktur. Bitkisel atıkları hava alabilen normal bir kapaklı kovaya koyabilirsiniz. Özellikle havalı-havasız diye ir şart yoktur.

   Saygılarımla.

 7. Mehmet diyor ki:

  Savaş bey,
  Evimin balkonunda internette tarım aparatı olarak isimlendirilen, içinde domates salatalık çilek yetiştirmek için boş zamanlarımda varilden yaptığım düzenekte solucan gübresinden yararlanmak istiyorum. Bu düzeneği yapmadan önce internetten videoları izleyerek bu işin mantığını anlamaya çalıştım, videolar yabancı dil olduğu için biraz zor oldu. Sizden ricam bu düzeneğin ortasındaki boruda solucanlar yaşayabilirlermi? Bu düzenekteki bitkilere faydaları olurmu? varilin deliklerinden çıkarlarmı ?

  (Not: varil içindeki boruda solucanların toprakta dolaşabilecekleri delikler bulunmakta, Beslenmeleride direk borunun içinden olacak)

  Varil Saksı

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Mehmet,

   bu düzenekte solucan beslemesi ve solucan gübresi üretimi yapamazsınız. Eğer gübre üretmeyi düşünüyorsanız,

   Ev Tipi Üretim

   ve diğer başlıklara göz atabilirsiniz. Bu düzenekte solucan durmaz ve e beslenemez.

   Saygılarımla.

 8. Özcan diyor ki:

  Savaş bey, 60000 civarında solucanım var yaklaşıl 2 ay kadar önce 1e2 ebatında bi küvet yaptırarak bu işe başladım. Çay posası ve yaklaşık üç yıllık inek gübresi ni karıştırarak yem yapıyorum buna başka bişiler eklemelimiyim. Haftada iki defa yem veriyorum uygınmudur. Birde bu tank dolduktan sonra eleme ve solucanları ayırma işlemini nasıl yapmalıyım teşekkürler

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Özcan,

   3 yıllık beklemiş inek gübresinde çok fazla bir besin kalmamıştır. Bu nedenle elde edeceğiniz gübrenin içerik değeri düşük çıkacaktır. Buna dikkat etmeniz gerekir.

   Yem verme sıkılığını solucanların tüketim hızı belirler. Buna göre süre kısalabilir veya uzayabilir.

   Gübrenin nasıl hasat edileceği konusu sitede işlenmiştir. Bunun için Vermikompost Hasadı adlı başlığa göz atınız lütfen.

   Saygılarımla.

 9. Mustafa diyor ki:

  Slm savaş bey bende bu konuda bazı bilgiler almak istiyorum *** burdan bilgili werseniZ

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Mustafa,

   sorularınızı site üzerinden ve ilgili konu başlıkları altında sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz