Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solucanlar ve Beslenmeleri

Solucanlar ve Beslenmeleri

Solucanlar ve Beslenmeleri

Orijinal bir solucan stokuna erişmeden önce acemi çiftçilerin (solucan gübresi üreticilerinin) yapması gereken ilk iş, solucanları beslemek için bir kompost yığını veya eğer daha uygun olacaksa mutfak ve bahçe atıklarından oluşan bir yığın yapması gerekir. Bu işlem kesinlikle gereklidir ve her zaman tam muhafaza edilmelidir. Kompost yapımı ve stoklaması, solucan gübresi üreticisinin hemen her hafta düzenlemesi gereken bir rezervdir. Solucanlar

Bu yığın 1/3 oranında çiftlik gübresi, 1/3 oranında toprak ve turba oluşturan yosun (peat moss), veya alternatifleri, karışımından oluşmalıdır. Buna ek olarak mutfak atıkları, bahçe kırpıntıları ve asidi alınmış narenciye kabukları da katılabilir. (Not: Burada belirtilen tarif, uygulamayı yapan kişi veya kişilerin önerisini yansıtmaktadır. Esasen solucanlar için üretimini gerçekleştirdiğimiz yeme toprak katılmamaktadır. Ancak eğer bu kaynakta belritildiği gibi toprak kullanılacaksa da 1/3 oranının fazla olduğu düşünülmektedir.-Sgönen.)

Karakul koyunu (Tokat-Turhal Kazova Tarım İşletmesi) gübresi bu iş için en iyisidir, çünkü bu koyun türü hemen hemen yetişen her şeyi yerler ve böylece bitki örtüsünün değişik türdeki her elementine sahip olurlar ve bu nedenle gübreleri tüm yaşam veren elementleri bünyesinde barındırır. 

İyi sınıf bir toprak kullanılmalıdır, tercihen kumlu balçık kullanılabilir. Bu toprak, turba yosunu ve çiftlik gübresi ile karıştırılmadan önce iyice elenmelidir. Turba oluşturan yosunun kullanımı tavsiye edilir, çünkü özellikle solucan stokunu sürekli sulama gerekliliğini düşürecektir. Toprakla kolayca karışır ve solucan kültürü için kullanılan bilinen diğer tüm maddelerden tümüyle üstündür. Buna rağmen eğer turba yosununa erişmek mümkün olmazsa, ağaç talaşı veya testere talaşı, bıçkı tozu da kullanılabilir. Bu talaş sekoya ağacı hariç hemen her türlü ağaca ait olabilir. Sekoya ağacı talaşı solucanlar için öldürücüdür. (Not: işlenmiş sanayi ürünü ahşap talaşı da zehirli maddeler içerdiğinde kullanılmamalıdır-SGönen)

Eleme çok önemlidir. Bir kompost ne kadar çok sıklıkla elenirse solucanlar için o kadar iyi bir besin olacaktır. Eleme sadece daha çok ve değişik elementlerin bir arada olmasını sağlamaz, aynı zamanda onların ayrışmasını sağlama eğilimine de sahiptir.

Solucanlar yumurtadan çıktıktan sonra kendi ağırlıklarından çok daha fazla organik atık tüketebilme kapasitesine sahiptirler. Organik atıklar nemle veya bakteriyel faaliyetlerle yumuşarlar ve böylece solucanlar onları midelerine emebilirler ve solucanların iç öğütme sistemlerinde ileri derecede rafine edilirler. Solucanların beslenme aktiviteleri geceleri artar. Solucanlar kıçlarını topraktaki tünele demirleyerek yiyecek toplamak için sınırları el verdiğince uzarlar, yiyeceği alıp tünele getirirler.

Solucanlar hemen her şeyi yiyebilirler: patates kabuğu, marul, lahana, kereviz, elma kabuğu, muz kabuğu, mısır unu, yulaf ezmesi, ufalanmış yumurta kabuğu, kahve telvesi ve filtresi ve çay posası…

kırmızı solucan ne yer

Yiyecekleri derin dondurucuda dondurup, ihtiyaç oldukça solucanlarınıza vermek için çözebilirsiniz. Böylece yiyecekler donma-çözülme süreci sonunda liflerine ayrışacağından solucanların yemesi daha kolay olacaktır.

dondurulmış solucan yemi

Yiyecekler yatak malzemesinin yaklaşık 7-10 cm derinliğine gömülmelidir.

İlk olarak solucanlara haftada bir yemek verilmelidir. Bir süre sonra verilen yemeklerin bittiği ve solucan sayılarının arttığı görülürse daha sıklıkla yemek verilmeye başlanabilir.

Gerek solucanların kaplarındaki asidik ortamı nötürleştirmek için gerekse de ihtiyaç duydukları kalsiyumu karşılamak için yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Yumurta kabukları ne kadar ufak olursa sisteminiz için o kadar iyi olacaktır.

solucanlar için yumurta kabukları

 

solucanlar için yumurta kabukları

 

solucanlar için yumurta kabukları
.
Tabi dilerseni Türk kahvesi öğütme değirmeni de kullanabilirsiniz:
.
http://www.tarimsalfikirler.com/
.
Derleme ve Çeviri: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Gündüz dedi ki:

  Merhaba Savas Bey
  Yumurta kabukları topragın ph dengesini saglıyor
  Cevrede bos salyangoz kabukları var.Bunları versem
  solucan topragında aynı randımanı alabilirmiyim
  Tesekkurler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gündüz,

   Salyangoz kabukları da olur ama daha sert oldukları için çözülme ve ayrışma süreleri daha uzun sürer. Bu nedenle solucanların tüketmesi zaman alabilir. Bir de salyangoz kabuğu her zaman ve yeterli miktarda bulunabilecek bollukta bir kayak değildir. En ucuzu ve bulunabilir olanı tarım kirecidir. Özellikle tarım kireci diye sorarsanız bulabilirsiniz. Unutmayın diğer sanayi veya inşaat kireci ile karıştırmayın.

   Saygılarımla.

 2. durmuş mersin dedi ki:

  savaş bey peki anlamadıgım gübreyi nasıl alcaz temin etcez ..orayı anlamadım ..bu işte para var ..ama yapacak maddi imkan yok …maddi imkan saglayacak bi firma falan varsa bu iş için alan ve mevki olarak yer var kendimize ait ama maddi imkan yok tam tesisatlı yapıp para kazanmak için yardımınıza ihityacım var konuşalım cebim 05547556133

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Durmuş,

   solucan gübresini Türkiye’deki bir çok üreticiden temin edebilirsiniz. Bu üreticilerin önde gelenlerinin herbiriyle bu blog üzerinde röportajlarım mevcut. Detaylar için bakınız lğtfen. Ancak benim bildiğim mevcutta solucan gübresi üretimi yapan tüm üreticiler bir tür ortak tesis kurulumunda maddi teşvik gibi bir destek vermiyorlar. Ancak yine de internet siteleri üzerinden iletişim bilgilerine ulaşıp danışabilirsiniz. Bunun haricinde üretime ait detaylar ve sorularınız konusunda ben buradan sizlere yardımcı olabilirim.

   Saygılarımla.

 3. fatih dedi ki:

  savaş bey solucanların beslenmesi için bunları yapacaz da ileride tamamen kazanç sağlayacak şekilde çoğaldıkları zaman yine toprağı kazıp da mı besleme yapacağız.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fatih,

   Bu yazıda belirtilen 1/3 oranında çiftlik gübresi, turba oluşturan yosun ve toprak karşımı bir reçetedir ve yöntemlerden birisidir. Ancak illa ki bu yöntem uygulanmalıdır diye bir şart yoktur. Ben bu yazının orijinaline rastladığımda fikir çeşitliliği olsun diye derleyip çevirdim ve bloga ekledim.

   Esasen sisteme toprak eklemenin gerekçelerinden birisi toprakta yer alan yararlı mikroorganizmlardan faydalanmaktır. Örneğin siz başlangıç için bu yöntemi kullanabilir daha sonra sıcak kompostlama ile elde edilen yemi vermekle devam edebilirsiniz. Sürekli toprak kullanmak şart değil.

   Saygılarımla.

 4. merve dedi ki:

  Merhaba savas bey, bizde esim ve kayinpederimle solucan gubresi uretmek istiyorum.solucanlari bulduk hangi toprakta durmalari gerekiyor Hangi siklikla yemek verilmesi.gerekiyor ve onlarin elde ettikleri gubreden.nasil ayristiracagiz ve durduklari topraktan ne zaman sonra ayiracagiz bilgi verirseniz.seviniriz yada tel veya mail verebilirmisiniz…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Merve,

   öncelikle girişiminiz hayırlı ve uğurlu olsun.

   Sorularınız sorması bir çırpıda gerçekleşiveren ama yanıtlaması çok uzun süren ve biraz da uygulamaya dayalı tecrübe isteyen bir türde. Aslında sorularınızın yanıtları sitenin içerdiği konuların ve yorumların hemen hemen tamamını kapsamaktadır. Bu nedenle sizden ricam öncelikle konuları A’dan Z’ye okuyunuz lütfen. Ondan sonra eğer yine sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım.

   Saygılarımla.

 5. turgut dedi ki:

  savaş bey merhaba verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum bende bu işe merak salanlardanım 3 ay önce 500 adet solucanla strafor kutularda başladım yem olarak yanmış inek gübresi(bayağı yanmış kül halinde) mutfak atıklarıyla karıştırıp veriyorum ama öğrendimki bu şekilde gübrenin kalitesi düşüyormuş inek gübresi teminimde sıkıntım yok nasıl bir yem hazırlayabilirim yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Turgut,

   yanmış kül halinde olan hayvan gübresinde pek bir besin değeri kalmamış demektir. Bu gübreyi evsel atıklarla karıştırdığınız için solucanlar yeme yürümüş olabilirler. Normalde bu yemi tercih etmemeleri gerek.

   Burada mesele hayvan gübresini bulabilmeniz değil, bulduğunuz gübrenin durumudur. Eğer gübre taze ve yaş ise, ani seperatörden geçerek sıkılmamış ise, tuzludur. Bu gübreyi fermente ederek direk kullandığınızda tuzluluktan dolayı solucanlar pek tercih etmeyebilirler. Ancak denemek isterseniz en fazla şunu yapabilirsiniz, temiz bir yerde, toprağa temas etmeyen, beton bir zeminde suyu iyice süzülmüş hayvan gübresini alıp içerisine %20-30 civarında saman katın ve 21-23 gün boyunca her 3-4 günde bir karıştırarak fermente edin. Solucanları bu yemle besleyin. Eğer doğru kıvamı tutturursanız solucanlar bu yemi yerler. Ancak hemen belirteyim, 500 solucanla bu işi deneysel düzeyde de olsa yürütemezsiniz.

   Saygılarımla.

 6. ilker akyel dedi ki:

  Savaş bey, 3-4 günde karıştırarak fermente edin. demişsiniz bu işlemde su ilave etmek gerekiyormu? Birde bitkisel atıkları bekletmek gerekiyormu gerekiyorsa hava almasımı, almamasimi gerekli yada dogrudanmi solucana veriliyor. Teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İlker,

   eğer malzeme çok kuruysa dikkatlice sulandırmak gerekir. Ancak eğer malzeme yeterince ıslak ise su katmaya gerek yok. Zaten eğer malzeme yeterli neme sahipse iyi bir yanma (fermantasyon) başlayacaktır. Bitkisel atıkları küçük parçalar halinde, abartıya kaçmadan verebilirsiniz. Beklemeye gerek yok ama çürüyüp kokuşma yapmayacak ölçüde yumuşaması için hafifçe bekletmenizde de bir sakınca yoktur. Bitkisel atıkları hava alabilen normal bir kapaklı kovaya koyabilirsiniz. Özellikle havalı-havasız diye ir şart yoktur.

   Saygılarımla.

 7. Mehmet dedi ki:

  Savaş bey,
  Evimin balkonunda internette tarım aparatı olarak isimlendirilen, içinde domates salatalık çilek yetiştirmek için boş zamanlarımda varilden yaptığım düzenekte solucan gübresinden yararlanmak istiyorum. Bu düzeneği yapmadan önce internetten videoları izleyerek bu işin mantığını anlamaya çalıştım, videolar yabancı dil olduğu için biraz zor oldu. Sizden ricam bu düzeneğin ortasındaki boruda solucanlar yaşayabilirlermi? Bu düzenekteki bitkilere faydaları olurmu? varilin deliklerinden çıkarlarmı ?

  (Not: varil içindeki boruda solucanların toprakta dolaşabilecekleri delikler bulunmakta, Beslenmeleride direk borunun içinden olacak)

  Varil Saksı

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   bu düzenekte solucan beslemesi ve solucan gübresi üretimi yapamazsınız. Eğer gübre üretmeyi düşünüyorsanız,

   Ev Tipi Üretim

   ve diğer başlıklara göz atabilirsiniz. Bu düzenekte solucan durmaz ve e beslenemez.

   Saygılarımla.

 8. Özcan dedi ki:

  Savaş bey, 60000 civarında solucanım var yaklaşıl 2 ay kadar önce 1e2 ebatında bi küvet yaptırarak bu işe başladım. Çay posası ve yaklaşık üç yıllık inek gübresi ni karıştırarak yem yapıyorum buna başka bişiler eklemelimiyim. Haftada iki defa yem veriyorum uygınmudur. Birde bu tank dolduktan sonra eleme ve solucanları ayırma işlemini nasıl yapmalıyım teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özcan,

   3 yıllık beklemiş inek gübresinde çok fazla bir besin kalmamıştır. Bu nedenle elde edeceğiniz gübrenin içerik değeri düşük çıkacaktır. Buna dikkat etmeniz gerekir.

   Yem verme sıkılığını solucanların tüketim hızı belirler. Buna göre süre kısalabilir veya uzayabilir.

   Gübrenin nasıl hasat edileceği konusu sitede işlenmiştir. Bunun için Vermikompost Hasadı adlı başlığa göz atınız lütfen.

   Saygılarımla.

 9. Mustafa dedi ki:

  Slm savaş bey bende bu konuda bazı bilgiler almak istiyorum *** burdan bilgili werseniZ

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mustafa,

   sorularınızı site üzerinden ve ilgili konu başlıkları altında sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

   Saygılarımla.

 10. İsmail altınçekiç dedi ki:

  Merhaba
  Yeri yabancı sitelerde farklı bilgiler alıyorum. Sorum 1000 (bin)adet solucan için günlük mama miktarı nedir? 125 gram diyen var, 500 gram diyende. Şimdiden telekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İsmail,

   Ben bu tür bir hesaplamanın doğru ve mantıklı olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki hiç kimse bir insanın bir günlük yemek miktarını tartıya vurmaz ise, solucanların da yiyeceği miktarın tartıya vurulmaması gerekir. Anlamsızdır, çünkü yeme düzenleri bir günden diğerine değişebilir.

   Solucanları beslemeye başlarsınız ve durumu görürsünüz.

   Saygılarımla.

 11. Ugur dedi ki:

  Savaş bey solucanlara pamuk kompostosu verdim olur mu içinde pamuk tohumlarında var

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Uğur,

   pamuk kompostu içerdiği dayanıklı doku nedeniyle doğada oldukça geç çözünen bir maddedir. Ancak kompost halindeki pamuk görece olarak daha hızlı çürümeye uğrayacaktır. Bu nedenle solucanlara verilebilir ama pek de verimli bir sonuç beklememek gerekir. Çünkü içerik olarak hayvan gübresinden çok çok zayıftır. Tohumlar sorun olmaz. Muhtemelen zamanla çimlenecektir. Çimlenen tohumlar zamanla yem olacaktır.

   Saygılarımla.

 12. Abdussamed dedi ki:

  Merhaba
  Savaş bey bende bulunan solucanlara %70 tırnak gübresi ve %30 çürümüş saman katarak yem hazırlamaya çalışıyorum ancak gubre bir kac ay beklemiş oluyor ve gübreyi yikamiyorum solucanlar bu yemi yiyorlar ama tuzluluk oranı ne durumdadır bilmiyorum. Bu tuzluluk oranınin ve çıkan gübrenin iyi, kaliteli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Abdussamed,

   solucanlar yemi yiyorsa demek ki yem onlar tarafından tercih edilebilir kıvama gelmiştir. Ancak son ürünün tuz içeriği yine de yüksek olabilir tabii. Bunu anlamanın en iyi yolu da analiz yaptırmanız olacaktır.

   Saygılarımla.

 13. zekeriya dedi ki:

  merhaba savaş bey ,beslediğim solucanlar genellikle yemin kabın duvar kısmında yoğunlaşıyorlar ,sebebi ne olabilir. teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın zekeriya,

   kabın asit/baz dengesi veya karbon/azot dengesi ideal değildir. Veya kabın için ya çok kuru ya da çok nemlidir. Solucan Kabınıza Dair 10 Temel Hata adlı konuya göz atınız. Daha az sıklıkla yiyecek verin. Kabın içindeki karbon kaynağını arttırın.

   Saygılarımla.

 14. sancar dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey ,

  İşi ilerletip solucan sayısı arttığında mama ihtiyacı nasıl karşılanacak acaba gübre konusu tamam yaklaşık %70 buradan sağlanıyor bulmakta çok zor değil peki geri kalan kısmı nasıl temin edebiliriz bi fikir verirmisiniz. örn:1,000,000 solucan oldu bunun aylık tüketimi ort. 20-25 ton civarında olur hadi 15-20 ton gübreyi bulduk peki 5 ton meyve sebze atığı veya çay posasını nerden bulucaz. alternatif olabilecek daha ucuz şeyler yok mu acaba. bide bi videoda izledim yumurta kabuğu yerine mermer tozu kullanıyolar bu uygunmudur acaba.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sancar,

   eğer yeterli miktarda hayvan gübresi bulabiliyorsanız çay posası, sebze ve meyve atıkları gibi malzemelere gerek yoktur. Bunlar olursa ve bunları kullanarak doğru bir yem elde edebilirseniz tabii ki daha ideal olur ama belirttiğiniz gibi bu besin kaynaklarını her zaman aynı ölçekte bulmanız çok da mümkün olmaz. Bu nedenle sadece hayvan gübresiyle devam etmeniz daha uygun olur.

   Ayrıca yeme yumurta kabuğu veya mermer tozu koymaya gerek yoktur. Ancak eğer ihtiyaç var ise mermer tozu da olur. Fakat mermer tozu zor çözülür. Ondan daha iyisi tarım kirecidir.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz