Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Solucanlar : Yararları ve Zararları

Solucanlar : Yararları ve Zararları

SOLUCANLARIN YARARLARI

Bilimsel olarak solucanlar üzerine yapılan çalışmalar hiç kuşkusuz 1 yüzyıldan fazla bir zamandır sürmektedir. Birçok çiftçi, meyve bahçesi sahibi ve diğer üreticiler içerisinde solucanların yaşadığı topraklarda bitki ve meyvelerin yaşamları daha da zengindir. Solucanların faydalı olan nitelikleri arasında en başta dışkıladıkları gübreleri gelmektedir. Solucan gübresinin kimyasal ve mineral elementleri bitki ve sebzelerin kökleri tarafından büyümek için kullanılır. Sindirim esnasında bu maddeler karakter değiştirirler ve çözülebilir bir forma girerek bitkiler için çabuk alınabilir bir şekil alırlar. Solucanların

Solucan gübresi ve diğer organik gübre içinde yetişmiş olan bitkilerin birçok faydası vardır. Genel olarak, benzerlerinde daha ince yapraklar ve çıplak dalar varken, solucan gübresi ile beslenmiş olan bitkilerde yeşil aksamlar daha kalın ve zengin olur. Meyve ağaçları daha fazla meyve tutumuna gider. Fakat solucan gübresiyle yetişen bitkilerde asıl göz alıcı şeyler şunlardır; normal metotlarla yapılan üretime göre daha az emek, daha az su, daha az gübre gerektirir. Solucanlar mekanik tarımın yokluğunda dünyanın en iyi ve en etkili pulluk görevini görürler. Solucanların

Solucanların toprakta açtıkları tünel ağı, toprağın havalanmasında yüzey tarımını yaptığından daha etkili ve derindir. Aynı zamanda yüzeye çok yakın olan kökçüklerin beslenmesini zarar vermeden sağlamakta ve onların azami besini almasına olanak yaratmaktadır. Solucanlar bikrinin altında daha serin yerleri tercih ederler ve tünellerini çoğunlukla buralara kazarlar. Sulama süresince, büyük bir miktarda su bu tüneller vasıtasıyla toprağın derinliklerine sızar ve bunun sonucunda kök bölgesinin ötesine daha az su giderken suyun çoğu ağaçların derin köklerine kadar erişir.

Solucanlar doğa için gerçek manada bir toprak yapıcı ve düzenleyicidir. Meyve bahçeciliği ve bahçıvanlık, seracılık, tarım vs. onsuz düşünülemez. Solucanların Solucanların Solucanların Solucanların

Solucan gübresi besin düzeyini arttırmasına ek olarak, besinleri bitkinin alabileceği formlara sokan ve toprakta mevcut bulunan milyonlarca yararlı bakteriyi de içerir. Solucan gübresi, sıcak veya soğuk normal kompost yöntemi ile elde edilen kompostlarda olmayan yararlı bir bileşeni, mukusu içerir. Mukus, gübre içindeki besinlerin açığa çıkmasını yavaşlatır ve ilk sulamada besinlerin kaybolup gitmesini engeller. Solucan gübresi tek başına tohum filizlendirmek için genellikle çok zengin bir içeriğe sahiptir. Solucan gübresi serpe gübreleme için ve saksılarınıza ¼ oranında katılmak üzere oldukça faydalıdır. Solucanların Solucanların Solucanların Solucanların

Georgia Üniversitesinde yapılan bir çalışma ortaya çıkarmıştır ki, solucan gübresinin kullanıldığı bitkiler, kimyasal gübrelerin kullanıldığı bitkilerden %126 daha fazla büyüme göstermiştir. Bunu bilen çiftçiler, içerisinde solucan gübresi olan toprağa bir yığın para dökmektedirler.

Aslında fayda açısından, geniş bir çerçeveden bakılırsa söylenecek çok şey vardır. Günümüzdeki ekolojik bilinç eğilimiyle insanlar daima organik besin tüketmenin ve gereksiz atıkların depolanmasını engellemenin, geri dönüşüme gitmesinin yollarını aramaktadırlar.

Solucan gübresi üretimi, küçük toprak meleklerine övgülerini dile getiren amatör ve profesyonel binlerce gübre üreticisinin yaptıkları işin, gerçekten de bir çeşit “yer altı örgütü, hareketi” gibi işlemekte olduğunun göstergesidir. 

YARARLI FAALİYETLERİ

1. Toprak solucanları, adından belli olduğu üzere, ömrünün çoğunu topraktaki tünellerinde nemli ortamta yaşayarak geçirirler.

2. Tüneller sayesinde toprak gözenekli hake gelir ve bu durum toprağın havalanmasına ve köklerin gelişerek derine nüfuz etmesine yardımcı olur. Bu nedenle solucanlar çiftçinin dostudurlar.

3. Solucanların beslenme kanalları bir biyoreaktör olarak işlev görür. Toprak yüzeyinde çürümekte olan atıklar solucanlar tarafından sindirildikten sonra, yüksek kalitede bir gübre ve su tutucu olarak tekrar toprağa döner. Bunun yanısıra solucanın beslenme kanalı içinde yer alan mikroorganizmalar antibiyotikler, vitaminler, enzimler vb. maddelerin üretilmesini de saplar. Böylece toprak daha da zengin olur. Tüm bu sürecin adı vermikompost üretimidir (vermicomposting). Vermikompost nitelik ve nicelik yönünden örneğin şekerkamışı, üzüm, mango gibi ürünlerin değerini ve kalitesini arttırır.

4. Toprak solucanları balık avında yem olarak kullanılır.

5. Toprak solucanları kabile toplulukları tarafından geleneksel olarak sarılık, mesane taşları, basur, ishal gibi hastalıklarda kullanılır.

6. Solucanlar Çin, Japonya, Burma, Avustralya gibi ülkelerde besin maddesi olarak kullanılırlar.

7. Solucanlar besin zinciri basamağını biçimlendirirler. Kurbağalar, kuşlar, kertenkele gibi bir çok hayvan onları yem olarak avlarlar. Kimyasal pestisitlerin ve gübrelerin kontrolsüz kullanılmaları nedeniyle solucanların nüfusu hızla düşmektedir. Bu durum ekolojik dengesizliğe neden olmaktadır. Solucanlar aynı zamanda bazı patojenik parazitlerin istilasıyla da yelef olurlar.

8. Vermikompost ile toprağın verimliliğini arttırır.

9. Akvaryum balıklarının besinleridir.

1o. Mesane taşı, hemoroit, kireçlenme, sarılık, dişeti iltihabı, ishal, kısırlık ve doğum sonrası zayıflık için ilaç olarak kullanılır.

ZARARLI FAALİYETLERİ

1. Solucanlar tünel kazarak oyun alanlarını ve arazileri mahvederler. Toprak altı su seviyesinde sızıntılara neden olabilir ve eğimlerde toprak erezyonuna neden olabilir.

2. Aşırı bol oldukları zaman bitki fidelerine zarar verebilirler.

3. Bazı türleri kurbağalar üzerinde dış parazittirler.

4. Golf zeminine zarar verirler. Tepelik alanlarda toprak erozyonuna neden olurlar.

5. Bitkilerin köklerine zarar verebilir. Örneğin:

  • P. Elongeta türü solucan Piper Betal adlı bitkinin kökleri için zararlı olabilir.

  • Çeltik köklerine ise Malabaria Podudicula ve Aphanescus Oryzivorous türü solucanlar zarar verebilir.

  • Kakule bitkisinin gövde/kök bölgesine de Perionyx türü solucan zarar verebilir.

(Kakule: (Kardamom / Ingver / Cardamome / Cardamom / Elettaria cardamomum ) Batı ve Güney Hindistan, Güneydogu Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişir. 4-5 m boyunda, büyük yapraklı çok yıllık bir bitkidir. Özellikle Güney Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabânî olarak yetişir. Kakulenin meyveleri 1-2 cm uzunlukta, sarımsı yeşil ve kirli beyazımsı renktedir. Tohumları mercimek şeklinde ve büyüklüğünde, kırmızımsı esmer renkte olup, keskin kokuludur. Kakule yetiştiği yere göre isim alır. Seyhan kakulesi, Malabar kakulesi, Siyam kakulesi gibi)

Derleme ve Çeviri: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz