Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Solucanlar İş Başında!

Solucanlar İş Başında!

Solucanlar İş Başında!

Solucanlar evsel atıkları ve daha da genel söyleyecek olursak hemen her türlü organik atığı değerli ve etkili bir komposta dönüştürmek için bulunmaz birer nimettirler. Dur durak bilmeksizin çalışır ve daimi olarak üretirler. Neticede kendi yaşama gayeleri için üretim yapan bu muhteşem canlıların doğaya ve biz insanlara sağlayacağı fayda tahmin ettiğimizin çok daha ötesindedir.

İşte size solucanların 20 gün süren çalışma temposunu gösteren çok güzel bir video… Keyifli seyirler!

Katmanlar:

 • Talaş
 • Kompost
 • Ve en üst katman çim kırpıntıları evsel atıklar..

Kullanılan Solucan Türü:

 • Eisenia Fetida

Toplam Süre:

 • 20 gün

Not:

 • 13. ve 19. günlerde en üst katmana sulama yapılıyor.

Etiketler:

Yorumlar

 1. Hilal Topcu dedi ki:

  Merhaba, solucan gübresi üretimiyle ilgileniyorum fakat bu konu hakkında hiçbir bilgi ve tecrübeye sahip değilim. İlk etap için kaç adet solucana ve ne kadar büyüklükte bir havuza ihtiyaç var. Yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Halil bey,

   hobi olarak düşünüyorsanız 1000-2000 adet, ticari olarak düşünüyorsanız 10.000 adetle başlamanız makuldür. 1,5 m2.lik alana 10.000 solucan konmasında fayda vardır. Gerekli alan büyüklüğünü buna göre oranlayarak tespit edebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 2. Ömür Vural TAŞDEMİR dedi ki:

  Savaş Bey merhaba,
  Solucan gübresi üretimi konsunda uzun zamandır araştırma yapıyorum ve bu konu ile ilgili olarak yatırım yapma kararı verme aşamsındayım.
  Bu çalışmalara başlamadan önce gerek teknik gerek tecrübesel olarak yaşayacağım eksikleri en az seviyeye indirmek için sizi en kısa zamanda ziyaret etmek istiyorum.
  Tesis ziyaret formunuz aktif omadığından dolduramadım, iletişşim bilgilerinizi paylaşırsanız sizinle iletişime geçip uygun zamanınızda ziyaretinize gelmek isterim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ömür,

   tesis ziyareti kaldırılmıştır.
   Saygılarımla.

 3. Polat dedi ki:

  Savaş bey ben memleketim olan ispartada egirdir golunun yanindaki tarlamda solucan gubresi uretmeyi dusunuyorum. Bana bu konuda destek olabilirmisiniz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Polat,

   sitede yer alan yazıları detaylı olarak incelemenizi rica edeceğim. Yeterince ilgi mevcuttur. Bunun haricinde zaman zaman sorularınız olursa olanaklarım ölçüsünde yanıtlamaya çalışırım.

   Saygılarımla.

 4. batuhan dedi ki:

  Solucanlar talaşı sindirebilir mi adlı yazınızda ; solucanlar talaş yiyemez demişsiniz , bende böyle biliyordum fakat bu video tam tersini gösteriyor. Nedeni nedir?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Batuhan,

   talaşı yiyemez derken kast edilen talaşın, ki hangi ağaç türüne ait olduğu da önemli, saman veya yaprak gibi malzemelerden çok daha yavaş ayrıştığıdır. Örneğin, videoda siyah olan katman komposttur ve ilk olarak bu kısım hızla yeniyor. Bunla birlikte en üst tabaka olarak konulan çimlere dikkat edin, yaklaşık olarak 5. gün itibariyle belirgin bir mantarlaşma meydana geliyor, yani çürüyor. Ama bu arada solucan kompostu hızla yemeye devam ediyor. Ve gelelim talaşa, solucanın gezerek temas ermediği yerdeki talaş neredeyse olduğu gibi uzun zaman kalıyor. Talaş ancak mikrobakteriler ve mantarlar tarafından ayrıştırılmaya başlandığı zaman solucanlar tarafından yenilebilir oluyor. Son olarak talaş eni sonu yeniyor ama 20 gün tüketim için ortalama değerlerin üstünde bir süredir. Ticari olarak ürün elde etmek bakımından pek rantabl değil.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz