Solucan Gübresi Bilgi Portalı 16 Ocak 2017

Solucanlar : Çiftleşme ve Üreme II

Solucanlar : Çiftleşme ve Üreme II

Solucanlar : Çiftleşme ve Üreme II

Solucanların çiftleşmesi ve kokon üretim zamanları

Solucanların çoğalmaları bir kaç farklı nedene bağlıdır.

1) Sistemdeki erişkin solucan sayısının çokluğu
2) Solucanların bulunduğu ortamın ısısı, nemi, PH düzeyinin dengede olması
3) Yeterli alan genişliği
4) Yeterli miktarda yiyecek. Solucanlar 

Genel anlamda solucanların sayısı 60-90 gün arasında ikiye katlanır. Bu süre solucanların yumurtadan çıkışı ve cinsel erişkinliğe ulaşması için gereken süredir, ancak buna rağmen bir solucanın tam manasıyla erişkin olması yaklaşık 12 ayı bulmaktadır. (Not: Burada belirtilen 12 ay, ortalama koşullarda çiftleşme, üreme, çoğalma  ve gelişimi ifade eder. Süreç daha uygun koşullarda daha az bir zaman da alabilmektedir.)

Cinsel erişkinliğe ulaşan bir solucan, vücudunun baş kısmına yakın taraftaki belirgin halkasıyla anlaşılır.

Uygun koşullar olduğunda her bir cinsel erişkin solucan aylık ortalama 4-5 kokon üretir ve bu her bir kokon ortalama 6 solucan yumurtası barındırır. Aslında her bir kokon 20 tane yumurta barındırabilir ama ortalaması 6 adettir. Bu kokonlardaki yavru solucanlar ise yataklama malzemesinin içinde geçirdikleri ortalama 21-30 günlük sürenin sonunda kokondan çıkarlar.

Eğer ortam ısısı ciddi oranda düşüşe kokundan çıkış süresi uzayabilir. Bu durum kokon gelişimini yavaşlatır ve hatta bazı durumlarda yavruların çıkışını ortam ısısı normale dönene kadar erteler. Yapılan bazı deneme ve çalışmalar göstermiştir ki, solucanlar yeniden yataklama malzemesinin içine konuncaya kadar 18 ay dondurularak uyku (dorment) halde saklanabilmiştir. Yine eğer Kokonların içinde bulunduğu yataklama malzemesi yeterince nemli değil, yani kuru ise yavruların gelişimi ve kokundan çıkış süresi uzayabilmektedir.

Solucanlar da bir doğa kanunun olarak bulundukları ortama ve yiyecek yoğunluğuna bağlı olarak kendi nüfus yoğunluğunu kendileri ayarlarlar.

Solucanların bir günde kendi ağırlıkları kadar yiyecek tükettikleri düşünülürse, sayıları zamanla arttıkça onlara verilmesi gereken yiyeceğinde doğru oranda ayarlaması gerekir. Ayrıca, ortam ısısının da en uygun sıcaklık olan 24 santigrat derecede olması gerekir.

Solucanlar çoğu zaman ortam koşullarının kötüye gitmeye başlamaları nedeniyle nesillerin devamı ve nüfus yoğunluğu dengesini korumak için kokon üretimine başlarlar. Bazı solucan humusu üreticileri, solucanlarının nüfus yoğunluğunu arttırmak için özellikle yataklama malzemesinin kısmen kurak kalmasını sağlamaktadırlar. Bu sayede solucanlar refleks olarak kokon üretimine teşvik ediliyorlar.

Etiketler:

Yorumlar

 1. Eren Bayram dedi ki:

  iyi günler…
  cinsel erişgenliği olan solucanlar 4 kokon bırakıyorsa.. kokonlardan ortalama 6 yavru cıkıyorsa ve kokonun içinde solucan 21-30 içinde kokonu terkediyorsa 1 ayda 1 solucan 24 yavru yapmış olur.. 12 ayda 288 yavru yapar. 10.000 cinsel ergenliğe ulaşmış solucanı olan bir insanın 1 sene sonunda 10.000×288=2.880.000 adet solucanımı olmuş oluyor… ???

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Eren,

   vermiş olduğunuz bu rakamlar kuramsal olarak doğru. Zaten işin özünde bu “baz rakamları” verenler ölçümleri laboratuvar koşullarında, dış etkenlerden arınık ve optimum koşullar sağlanarak tespit edilmiş. Bu nedenle kendi sisteminizi kurduğunuz zaman solucanların, bir yandan çoğalırken diğer yandan bezen doğal bazen yapılan hatalı uygulamalar sonucunda ölümleri bir arada yürüyecektir.

   Diğer yandan doğada olan temel bir kanun, solucanları aldığımız kültür ortamında da kesinlikle geçerlidir. Solucanlar da, diğer tüm canlılarda olduğu gibi gerek besin kaynakları gerekse diğer bilinmeyen bir çok nedenle yeterli sayıya kadar çoğaldıktan sonra nüfuslarını dengede tutacak bir şekilde üremelerini düzenliyorlar. Bu nedenle aynı sistemde sonsuz sayıda çoğalmazlar. Doğru zamanda doğru tespitle solucanları yeni bir sisteme aktarmazsanız mevcut ortamlarında nüfusları içgüdüsel olarak dengeye oturduktan sonra çoğalmayacaktır.

   Saygılarımla.

 2. ibrahim dedi ki:

  merhabalar
  sayın savaş gönen 6 aydır solucan gübresi hakkında araştırmalar yapıyorum.Yaklaşık olarak 200.000 solucanla bu işe başlamayı düşünüyorum.Ve aşağı yukarı solucan ve tesisi maliyetini hesapladım.Benim sorum bir adet solucan günde ortalama ne kadar gübre üretir.bazı kaynaklardan aldığım bilgiler solucanın günde ağırlığı kadar gübre ürettiği bazı kaynaklar ise 0.01 gram diyor ve bu bilgiler arasında uçurum söz konusu bana bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.TEŞEKKÜRLER

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın ibrahim,

   Bir solucanın bir günde ağırlığı kadar veya ağırlığının yarısı kadar yem tüketmesi meselesi laboratuvar ortamında ve tüm koşulların en iyi olduğu bir durumda varılan bir sonuçtur. Gerçekte ise solucanlara verilen yemin kalitesi, nem oranı, pH oranı, yemin partikül büyüklüğü, tüketim için ayrışma düzeyi, ortam sıcaklığı vd. etkenlere göre bir solucanın günlük yem tüketme kapasitesi değişmektedir. Bu nedenle bir tesis kurulumunda bu şekilde bir birim rakam üzerinden hesaplamaya gitmeniz hatalı olur. Çünkü solucanlar sürekli olarak ürerler. Bu üreme esnasında bazıları erişkin bazıları genç ve bazıları da bebek solucan olacaktır. Bu solucanların her birinin tüketimi diğerine göre değişmektedir.

   Saygılarımla.

 3. OĞUZHAN dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey
  Tekrar tekrar teşekkürler paylaştığınız bilgilerinize ve tükenmiyen sabrınıza.Bir kaç sorum olucaktı.
  1- Bazı solucanların bazı kısımlarının beyaz olduğunu fark ettim ve beyaz olanlar digerlerine göre daha yavas hareket edıyorlar bunun nedeni nedir ?
  2- Solucanları sadece hayvan gübresiylemi besliyelim mamamın içine çay posası, yumurta kabugu, kahve telvesi gibi ürünler koymalımıyız verimi artırır mı ? Yoksa sadece mamaya devam mı edelim?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Oğuzhan,

   1-Beyaz olarak belirttiğiniz solucanlar ya yavru solucanlardır ya da pot worms denilen solucanlar olabilir. Ancak siz bazı kısımlarının beyaz olduğunu söylüyorsunuz, o halde şunu sormam gerek; bahsettiğiniz solucanların vücut halkaları oluşmuş mu? Yani erişkinliğini tamamlamış mı?

   Solucanlar bazen beslenmelerine ve yediği gıdalardaki demir içeriği oranına bağlı olarak daha koyu veya daha açık renkte olabilir. Mümkünse kaliteli birkaç resmini gönderebilirseniz daha net bilgi verebilirim.

   2- İşi iyice öğreninceye kadar sadece hayvan gübresi vermeniz gerekir. Daha sonraki aşamalarda bu tür katkıları katmaya başlayabilirsiniz…

   Saygılarımla.

 4. OĞUZHAN dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey
  Solucanların resmini çekemedim fakat söyle size anlatıyım genellikle alt kısımları beyaz olmakta ve dıgerlerıne gore yavaslar. bazı solucanlar kısayken bas,zıları cok uzun kısalar yavrumudur? kısalar kalınlar ve daha az hareketlıler.
  Bir sormak istedigim bir şey var solucanları farklı bir yeme nasıl alıştırabiliriz aşamaları nelerdir bunların?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Oğuzhan,

   Eisenia Foetida türünün kuyruk kısmı açık sarıdır. Bunun haricinde dönem dönem beslenme, nem ve ısıya bağlı olarak kalınlıkları ve boyutları değişebilmektedir. Taze yem verildiğinde kısa bir süre beslenmenin etkisiyle daha kalın ve iri gözükürler. Bununla beraber bazıları erişkin iken bazıları da yavru olacağı için ebat farklılıklarının görülmesi normaldir.

   Solucanların farklı yemlere alıştırılması zaman alan bir şeydir. Yavaş yavaş farklı içerikteki yemler verilirse solucanlar ilk etaptaki adaptasyon sürecini aştıktan sonra alışırlar. Ancak çıkan ürünün kalite içeriğinin sabit kalması için sürekli olarak aynı içerikteki yemin verilmesini tavsiye ederim.

   Saygılarımla.

 5. OĞUZHAN dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey buradan ulaştıramıyorum ama mail olarak size birkaç resim gönderiyorum bakarmısınız.

  Oğuzhan

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Oğuzhan,

   resimde görülen şey solucan değil, kurtçuktur. Çürümekte olan atıkları ayrıştırır. Büyük ihtimalle kara sinek veya benzeri bir canlının larvasıdır. Bunun olmaması için sisteme çürümeye müsait türde atık bırakmayın veya koyacaksanız da mevcut yığının içine gömün ki, bu tür larva oluşumları meydana gelmesin.

   Saygılarımla.

 6. OĞUZHAN dedi ki:

  Çürümeye müsait hiç bir şey koymadım.Zararı nedir bu lavraların ve nasıl sistemden uzaklastırabilirim ve sistemde böyle lavraların çoğalmasını nasıl engelliyebilirim?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Bu larvaların bir zararı yoktur. Tam aksine sistemdeki organik maddelerin ayrıştırıcıları olarak işlevseldirler. Eğer yeminiz ısıl işlemden geçer ve daha sonrasında mümkün oldukça dıştan gelecek olan canlıların müdahalesine karşı korunacak olursa bu tür larvalar ya hiç olmaz ya da çok az miktarda olabilir. Ancak gerek elde edeceğiniz gübreye gerekse de solucanlara herhangi bir zararı yoktur.

   Saygılarımla.

 7. Ahmet dedi ki:

  Savaş bey merhaba
  Ben bu işe yeni başlayacağım,solucanlar bu kolonları bıraktığında biz yememeye devam ediyoruz veya kolonlar aşşağı kısımda kalmıyor mu.nasıl olduğunu anlatabilir misiniz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet konu sitede işlenmiştir. Özetle söylemek gerekirse kokonlardan zamanla yavrular çıkar ve sisteme dahil olurlar. Süreç bir döngü şeklinde ilerler.

   Saygılarımla.

 8. İsmail dedi ki:

  Savaş bey merhaba
  Bende bu ise yeni baslayanlardanim.Benim sorum üretim kasamin içinde bir sürü yavru var kasa sıcaklığı ortalama 20 derece bu yavrular ne zamanda erişkin hale gelirler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İsmail,

   Kırmızı Solucan Nüfusu 3 ayda 2 kat Çoğalabilir Mi? adlı başlığa göz atınız lütfen.

   Saygılarımla.

 9. A.kadir dedi ki:

  Selâmün aleyküm hocam
  Bişey soracaktim normal bahçe solucan dan da gübre oluyor mu ?
  Bide bu kırmızı Kaliforniya solucan i ile bahçe solucan nasıl ayırt edebiliriz ?
  Dış görünüş farkı nasıl

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın A.kadir,

   Normal solucandan olmaz. Nedenleri konusu sitede birçok yerde işlenmiştir. Görünüşleri elbette farklıdır. Ancak yakından bildiğiniz zaman ayırt edebilirsiniz.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz