Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Solucan Kültivasyonu

Solucan Kültivasyonu

Solucan Kültivasyonu

Farklı Bir Deneme

Düzenleme: Algebraic, Flickety, Maluniu, Jacob

Gerek olta yemi olarak gerekse de organik bahçecilikte gübre olarak kullanmak amacıyla solucan kultivasyonunun nasıl yapıldığını bilmek herkes için eğlenceli bir çaba olacaktır. Bu aynı zamanda hem solucan  hem de kimyasallardan arınmış bir son ürün olarak kaliteli toprak elde ederken maliyet tasarrufu da sağlayacaktır. Solucanlar çabucak çoğalmaktadırlar, bu nedenle yaklaşık bir yıllık zamande için bol niktarda stoğunuz olacaktır. Solucan

1. Başlamadan önce bulunduğunuz bölge ikliminin uygun olup olmadığını gözönünde bulundurun. Bir solucan yatağı  kültivasyonu için yıl boyunca ılıman bir kilime ihtiyacınız olacaktır. Eğer donduruvu soğukların olduğu bir bölgede yaşıyorsanız bir solucan yatağı kültivasyunun tesis etmeniz pek mümkün olmayacaktır.

670px-Cultivate-Earthworms-Step-1

2. Solucan yatağınızı dışarıda mı yoksa bir garaj veya barakada mı yapacağınıza karar verdikten sonra yatağı inşaa etmeye başlayabilirsiniz.

Bir kare veya dikdörtgen  kutu oluşturmak için uygun en-boy oranında kereste kullanın. Boyutunu ne kadar geniş bir yatak istiyorsanız ona göre belirleyebilirsiniz.

Solucanlar yüzeye yakın bulunan yiyeceklerin etrafında yaşamayı tercih ettiklerinden ve derine doğru çok da uzağa gitmeyecekleri için hazırlayacağınız yatağın tabanını astar ile kapatmanıza gerek yoktur

670px-Cultivate-Earthworms-Step-2

3. Hazırlıklarınızı, solucan yatağınızı toprak düzeyinde ve gölge bir yerde kurmak üzere yapın.

670px-Cultivate-Earthworms-Step-3

4. Hazırlayacağınız yatağın üzerine olası yağmurlardan sakınmak için bir çatı ekleyebilirsiniz. Bunu yaparken, çatıyı yatak içerisine yem koyma ve yatağı nemlendirme faaliyetlerini engellemeyecek kadar yükseklikte kurun.

670px-Cultivate-Earthworms-Step-4

5. Turba yosunu kullanarak yeni solucan yatağınızı doldurun. Yatağı yaklaşık 15 cm yükseklite olacak şekilde doldurun.

670px-Cultivate-Earthwormss-Step-5

6. Turba yosununu nemlendirmek amacıyla sulamak için bir hortum kullanabilirsiniz.

670px-Cultivate-Earthworms-Step-6

7. Solucan olarak, satışı yapılan, üreme ve çoğalma hızları, yani bakımı rahat olan kırmızı kompost solucanı (redworms) kullanın. Her 2 metrekareye 600 solucan kullaniblirsiniz (ÇN: bu rakam farklı kaynaklarda farklı olarak verilmektedir. En doğru sayı kabın alabileceği miktar olarak gözlemlenizle belirleyebilirsiniz). Solucanların hızla çalışmak üzere yataktaki malzemenin içine doğru harekete geçeceklerdir.

670px-Cultivate-Earthworms-Step-7

8. Solucanlarınızı besleyin ve bakımını sağlayın.

Bir hortum yardımıyla veya yağmurlama sulama sistemi kurarak solucanlarını günlük bazda düzenli olarak sulayın.

Solucanlarınızı günlük olarak besleyebilirsiniz. Kahve telvesi, yulaf ezmesi veya “solucan nevalesi” kullanabilirsiniz. Yiyecekleri basitçe turba yosununun üzerine serpiştirebilirsiniz. Zamanla solucanlar tüketeceği için gerektiğinde turba yosununu yenileyebilirsiniz.

NOT: Solucan Nevalesi: Genel tanımıyla solucanların daha şişmen, iri ve erişkin olmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmış bir yiyecektir. En basit tarifi ise, 1 ölçü mısırunu, bir ölçü yulaf ezmesi ve mineral sağlamak için ufalanmış yumurta kabuğunun karıştırılmasıdır.

670px-Cultivate-Earthworms-Step-8

9. Gübrenin oluşması için yeterli süre geçtikten sonra sıra kompost olarak kullanamk için gübre hasadına gelmiş demektir.

Bir tırmık alın ve solucanları nazikçe yatağın bir kenarına çekecek şekilde toplayın. Solucanları yatağın diğer kenarına çektikten sonra geriye kalan gübreyi yataktan alarak bahçeniz için kullanabilirsiniz. Yatakta gübre alımından dolayı boşalan yere yeniden turba yosunu koyabilirsiniz.

670px-Cultivate-Earthworms-Step-9

Çeviri: Savaş Gönen

Kaynak:wikihowsolucan

Etiketler:

Yorumlar

 1. İSMAİL dedi ki:

  selamun aleyküm
  savaş bey kolay gelsin

  daha önceden size birkaç kere yazmıştım.sagolun hepsine cevap verdiniz.
  yine bir kaç sorum olacak.bilgileriniz için teşekkürler.

  su an yanmıs yada beklemiş inek gübresi bulamadıgım için solucanlarıma sadece çay posası veriyorum.bunun herhangi bir sıkıntısı olur mu?

  birde staratel denilen bir ırk var.kalifornia solucanına nazaran daha verimli ve üremesi daha hızlı oldugu söyleniyor.bu konu hakkında bilginiz varmı? kalifornia solucanı mı yoksa staratel mi daha mantıklı

  hayırlı günler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Teşekkür ederim İsmail Bey.

   Çay posasını solucanlar severler. Çünkü hem nemli hem de temiz ve steril bir yem kaynağıdır. Ancak besleyicilik özelliği çok çok azdır. Ne de olsa besin değerinin çoğunu kaynama veya demlenme sürecinde suya geçirir. Bu nedenle, ne olursa olsun bir şekilde solucanlara gerçek anlamda yem temin etmeniz gerekmektedir. Bu konuda neler yapabiliriz diye kontrol edebilmemiz için hangi ilde bulunduğunuzu belirtmenizi rica ederim.

   Staratel denilen solucan hakkında çok detaylı bir bilgim yoktur. Söylenen solucanın laboratuvar ortamında elde edildiğidir ancak bu hususta elimde bir belge yoktur. Solucanın daha hızlı ve yüksek sayıda çoğalmasının esasında solucanın türü kadar solucanın içinde bulunduğu ortamda önem arz etmektedir. Bu anlamda özellikle de yem kalitesi öne çıkmaktadır. Kaliforniya solucanı olarak tabir edilen solucanın esas adı Eisenia Foetida’dır. Kırmızı Kaliforniya ismi, ilk labortuvar çalışmalarının bu şehirde yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu açıdan bakılırsa Stararel adı ile anılan solucan taksonomik tür adının da bilinmesi gerekir. Ancak bu konuda şu ana kadar yapılmış bir açıklama bulunmamaktadır.

   Kırmızı Kaliforniya Solucanı dünyanın bir çok yerinde kullanılan ve verimi ispatlanmış bir türdür. Değerlendirmenizi buna göre yapabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 2. uğur dedi ki:

  savaş bey merhaba. ben solucan gübresiyle uğraşan bir arkadaşımdan 100 adet solucan aldım ve evde gübre üretmeye başladım. iki hafta oldu daha ama solucanları yemledikten 4-5 gün sonra gübrenin içinde küçük beyaz yumurtalar olmaya başladı. arkadaşıma sordum ama tatmin edici bir cevap alamadım hatta bana o yumurtaları atmamı istedi. bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim . teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın uğur,

   bahsettiğiniz yumurtaların bir kaç farklı açıdan net resimlerini vermikem@gmail.com adresine gönderin. Daha sağlıklı karar verme imkanım olacaktır. Diğer yandan, solucanın türü nedir? Arkadaşınızdan hangi koşullarda, neyin içinde aldınız. Arkadaşınız yem olarak ne veriyordu, siz ne veriyorsunuz? Bunları da cevaplamanızı rica edeceğim.
   Saygılarımla.

  2. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın uğur,

   göndermiş olduğunuz resimler aşağıdadır;

   solucanlar
   solucanlar

   İlk resme baktığımızda gördüğümüz şey, sizin yumurta dediğiniz, aslında kokondur. Yani içinde yavru solucanların büyüyüp doğacağı yumurtalar. Bunları sistemden atmayın. Eğer görünümleri mat ise içinde yavru var demektir; fakat eğer görünümleri saydam ise içindeki yavrular çıkmış demektir.

   Diğer resimlere gelince, yem için,

   “Bartın’da ki büyük baş hayvan çiftliğinden. Yıkanmış hayvan gübresi.” şeklinde bir açıklamada bulunmuşsunuz. Eğer yemi ilk verdiğiniz aman solucanlar ir veya iki gün içinde yemin içine göç ediyorlarsa iyi hazırlanmış demektir. Göründüğü kadarıyla bir sıkıntı yok. Hayırlısı diyelim, kolay gelsin.

   Saygılarıma.

 3. uğur dedi ki:

  savaş bey açıklamalarınız için çok teşekkür ederim inşallah bu işi büyüttüğüm de de yardımlarınızı esirgemezsiniz tekrar teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Elimizden geleni yaparız sayın Uğur..

 4. furkan dedi ki:

  Merhaba,
  Fermantasyon süreci uygulanırken fermente işlemini güneş görmeyen kapalı bir alanda mi yapmalıyız yoksa açık alanda mi yapmalıyız.
  Fermente işlemi yapılırken talaşı ve saman sapının bir oranı varmıdır, ve sadece ek bir işlem uygulamadan ( sulama vs.) harmanlamalımıyız ? Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Furkan,

   fermentasyon tekniğine bağlı olarak bu işlem kapalı alanda da olabilir, açık alanda da… İşin bu kısmı teknikle alakalıdır.

   Eğer Karbon kaynağı olarak saman veya talaş katmak gerekiyorsa bu oran %20-30 miktarını aşmamalıdır. Nemlendirme eğer ihtiyaç duyulursa tabi ki yapılmalıdır.

   Saygılarımla.

 5. Hakan ateş dedi ki:

  İyi günler savaş bey,ben solucan gübresi üretimi yapmayı düşünüyorum bu konuda fikirlerinizi almak istiyorum kolay gelsin,vermikem kampanyası dahilinde 500 solucan almayı düşünüyorum iletişim numarası ulaşamadım kolay gelsin

  1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

   Sayın Ateş,

   Sipariş için 0542 543 29 04 nolu telefon hattından bana ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımla

   Emrah Sezgin CAN

 6. turgut dedi ki:

  Savas bey merhaba ıbc tankta baktigim solucanlarda pire buyuklugunde cok miktarda beyaz canlilar var yem olarak hayvan gubresi veriyorum cay posasi ve evsel atiklarla karistirarak acaba bir zarari olurmu?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın turgut,

   bahsettiğiniz canlılar muhtemelen yemin fazla nemli olmasından kaynaklıdır; bir sakıncası olacağını sanmıyorum. Bir sıkıntı olmaz ancak neme dikkat edin ve ayrıca tek seferde her zaman solucana tüketebileceği kadar yem verim. Ne daha az ne de daha fazla…

   Saygılarımla.

 7. Murat dedi ki:

  Savaş bey merhaba ben 100 bin solucanla başlamak istiyorum sizce ibc tanklarlamı başlayayım yoksa direk sas sistemi ilemi başlayayım birde bu sas ın maliyeti nedir biliyormusunuz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Murat,

   SAS ile başlanabilir ancak maliyeti yüksek olabilir sizin için. Bu nedenle başlangıç olarak IBC tanklarla veya benzeri bir havuz sistemiyle başlamanız daha makul olacaktır.

   Saygılarımla.

 8. Engin dedi ki:

  Selamün aleyküm savas bey kaliforniya solucanlari yediklerinin yüzde kaçini

  Kuru gübreye dönusturur
  Tesekkur ederim.

  1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

   Sayın Engin
   Konu ile ilgili olarak web sayfamızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aynı soruya web sayfamızda defalarca yanıt verilmiştir. İncelemenizi rica ederiz.

   Saygılarımla

   Emrah Sezgin CAN

 9. Hakan dedi ki:

  Hocam kapalı kilitli sac kasada ve bolca ince hava delikleri olan bir solucan evi
  Yapmak istiyorum etrafına kurumayan haşere yapışkanı döküceğim ve açık arazide olacak bi sıkıntı çıkarırmı önce size danışayım dedim.
  Saygılarımla…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   oldukça farklı bir şey denemektesiniz. Bir fikrim olmadığını üzülerek belirmek isterim. Ancak denedikten sonra sonucu görebilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 10. Engin ÇOLAK dedi ki:

  Merhaba savaş bey
  Mama ve solucan havuzlarındaki pH olçumu gerekli midir gerekli ise en ucuz yoldan neler yapılabilir.
  Saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Engin,

   hem gerekli hem de değildir. İşin detayında gereklidir ancak kalibreli cihazlarla ölçmedikten sonra hemsi hatalı ölçüm yapar. Bu nedenle üretime başlayıp, solucanların tepkisini inceleyerek en doğru pH ölçümünü yapmış olursunuz.

   Saygılarımla.

 11. Engin ÇOLAK dedi ki:

  Merhaba savaş bey

  Solucanlara verilen mamanın %30 ünü oluşturan organik bitkisel atık
  Olarak istiridye mantarının atık kompostlarını kullanacağım.
  Peki bu kompostlar kurumuş ise nemlendirilerek verilmesinde sakınca varmıdır.
  Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Çolak,

   sakınca yoktur ama besin değeri de ek olmayabilir.

   Saygılarımla.

 12. rıfat dedi ki:

  Öncelikle yardımseverliğiniz için teşekkür ederim savaş bey.
  Solucan havuzlarının m2 ye 8.000- 10.000 arası koymak önerilir diyorsunuz.
  Peki m2 ye 1000 yada 2000 gibi daha az bi sayıda solucan bırakırsak üreme hızlanır mı?
  Saygılar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Rıfat,

   verim alamayabilirsiniz. İşiniz şansa kalır.

   Saygılarımla.

 13. Engin dedi ki:

  Merhaba savas bey bit kutuda eisenia foetida tùru solucan besliyorum Bu aralar geceleri hiç kaçma egilimi gostermiyorlar kokon uretimi yaptiklari icin mi acaba?
  Saygilarimla.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Eğer kaçmıyorlarsa, keyifleri ve yemekleri yerinde demektir. Kokon üretimi ve çiftleşme faaliyeti de olabilir pekala.. Sıkıntı yok demektir.

 14. Samimi dedi ki:

  Selamun aleykum solucan havuzunu ufacik beyaz bocekler sardı ya solucanlari öldürüyorlar yada ölenleri yiyolar ama çoğalıyorlar ne yapmam gerekiyo şimdiden teşekkür ederim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Solucanların Komşuları adlı başlığa göz atınız lütfen…

   Saygılarımla.

 15. gülay dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey; 250 kadar solucanı saklama kutusundan yaptıgım sistemde bakıyorum şuana kadar bir problem gözükmüyor kokon ve yavru görüyorum ara ara ama ben sadece evsel atıklarla besliyorum hemen hemen 1,5 ay oldu 1 yıl beklemiş hayvan gübresi bulabilirim ama bunun yakma idrardan ayırma işlemi olmamıştır sadece beklemiş gübreyi solucanlara vermenin bir sakıncası olurmu yoksa evsel atıklarlamı devam edeyim. Benim yaptığım sadece hobi amaçlı. teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gülay,

   bir yıl beklemiş hayvan gübresi stabil değildir. İçinde ne var ne yok, bilemezsiniz. Bu nedenle, özellikle de hobi amaçlı yapıyorsanız ve işler yolundaysa evsel atıklarla devam edin.

   Saygılarımla.

 16. Engin dedi ki:

  Merhaba savaş bey çay posasını nasıl en sağlıklı bir şekilde stoklayabilirim?
  Kapalı bi kutu iş gorurmu
  Teşekkürler
  Saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Engin,

   çay posasını stoklamak pek sağlıklı bir iş değildir. Yapısı itibariyle nemli olduğu için çok çabuk bozulur. Bozulma anaerobik olursa patojenik bakteri üretebilir. Çay posasını ya çıkar çıkmaz kullanacaksınız, ya da güneşte kurutup ihtiyaç oldukça kullanacaksınız. Ancak çay posası o kadar da kıymetli bir malzeme değildir.

   Saygılarımla.

   1. Engin dedi ki:

    teşekkür ederim kolay gelsin
    saygılarımla.

 17. engin dedi ki:

  İyi günler savaş bey solucanları ilk aldığımızda neden 3ay hasat yapamıyoruz
  Saygılarımla

  1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

   Sayın Engin;

   En yaygın olarak ve en verimli üretim yapılabilen Eisenia Fetida türü solucan yüzey alanındaki yatay şekilde 15-20cm’lik bir alan içerisinde faaliyet göstermektedir. Bulunan kabın ölçülerine göre örnek 10.000 adet solucan 1metrekarelik bir alana bırakıldığında hasat edilebilmesi için solucan kutunuzun veya kabınızın dolması gerekmektedir. Bu süre de 2.5-3 ay civarındadır.

   Saygılarımla

   1. engin dedi ki:

    Teşekkürler kolay gelsin.

 18. ayhan dedi ki:

  selamün aleyküm ben bu işi yapmaya karar verdim. banayardimci olursaniz cok iyi olur. bana bütün detaylarini anlatirsaniz cok memnun olurum

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ayhan,

   tüm detaylar sitede yer almaktadır. Bunun haricinde solucan temini konusunda sizi güvenilir kaynaklara yönlendirebilirim.

   Saygılarımla.

 19. metin sever dedi ki:

  selaün aleyküm s avaş bey ben bu ışi erzurumra yapmak istiyorum karadenıze bolgesıne tam sınır ıkım sartlarını duşünurdek sıkıntı yaşarmıyım
  saygılarımla
  metin sever

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın sever,

   her türlü iklimde bu işi yapmak mümkün. Çünkü ruhsat alımı için zaten kapalı alan, daha doğrusu kontrol edilebilir alan şart olacaktır. Kapalı alanda da iklimlendirmeyi sağlamak mümkündür.

   Saygılarımla.

   1. Yusuf dedi ki:

    Savaş bey metin beye ulaşacağım bir mail adresi vermeniz mümkünmü

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Yusuf,

     site üzerinden yorum yapan takipçilerin tüm bilgileri prensip gereği gizlidir ve ancak ilgili kişinin yazılı (mail olarak) izni olduğu taktirde özelden paylaşılabilir. Bu önlem, siteye giriş yapan ve yorumda bulunan tüm takipçilerin güvenliği ve huzuru için önem arz etmektedir. Bu nedenle bu yorumunuzu güncelleyeceğim. Metin bey yorumu okuyarak onay verirse, size özelden iletişim bilgisini iletebilirim.

     Not: Bu arada Metin beyin iletişim bilgisine neden ihtiyaç duymuştunuz?

     Saygılarımla.

 20. Gül dedi ki:

  Merhaba savaş bey solucan gübresi üretim sertifikası nasıl alınıyor bilginiz varmı ?bu iş için yasal süreç nasıl işler teşekürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gül,

   üretim izni ve sertifika işlemleri danışmanlık hizmeti veren kurumlar tarafından en doğru ve hızlı biçimde yapılmaktadır. Eğer dilerseniz sizi bir danışmanlık firmasına yönlendirebilirim.

   Saygılarımla.

 21. Şakir Özenç dedi ki:

  Merhaba Savaş bey
  Bu iş ilgimi çekti yapmak istiyorum,Ancak yazılara baktım Kosgeb desteği var ancak bu gün Kosgeb’e gittim solucan gübresi desteğimiz yok dediler, anlamadım ,,,ayrıca önce sertifikayı ve üretim belgesi vs.şeyler hakkında telefonla görüşerek desdek nereden alabiliriz,
  Saygılarımla

  Şakir Özenç
  ***

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özenç,

   KOSGEB’in durumunu ben de bilemiyorum. Kimileri bu desteği alıp işe başlıyorlar. Ancak bazen de sizin durumunuza benzer örnekler ortaya çıkıyor. KOSGEB destek veriyor mu, vermiyor mu, artık ben de emin değilim ne yazık ki.

   Danışmanlık konusunda bir çalışmam yakın zamanda olacak. Ancak gelinen noktada danışmanlık artık tam bir uzmanlık gerektirdiği için ücreti dahilinde konusunda uzman kuruluşlar tarafından yapılmaya başlandı. Bu nedenle telefon üzerinden de olsa, ücretli bir anlaşma olmadığı sürece, çok detay bilgi alabileceğinizi zannetmiyorum.

   Saygılarımla.

 22. Engin çolak dedi ki:

  Ürettiğim vermikompostta bisey farkettim kompost
  tanelerini ufalayınca açık renkli biseye dönüsüyor

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Çolak,

   doğrusu bu bahsettiğiniz olguyu anlamam için bahsettiğiniz olayı birebir görmem gerek. Ya ürün iyi işlenmemiştir, ya da ufaladığınız şey vermikompost değildir. Ya da daha başka bir şey…

   Saygılarımla.

   1. Engin ÇOLAK dedi ki:

    Fotoğrafını yollasam buradan yollanamiyor galiba

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Çolak,

     vermikem@gmail.com adresine fotoğrafı gönderebilirsiniz.

     Saygılarımla.

   2. engin dedi ki:

    fotoğrafta belli olmuyor ayni sepere gbreye benziyor ufalayinca bide benim sistemde buyuk olcekte solucan kaybim olmustu acaba solucan unu olmasin ?
    gerci bakteriler kisa surede sindirir ama

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Engin,

     sistem içinde ölen solucanlar bakteriler tarafından tamamen ayrıştırılırlar. Solucan ununa dönüşmezler. Solucan unu tamamen farklı bir yöntemle elde edilir.

     Saygılarımla.

     1. Engin çolak dedi ki:

      Cevabınız için teşekkür ederim savaş bey.
      Size numune yollasam kargo yoluyla mümkünse

     2. Savaş Gönen dedi ki:

      Sayın Çolak,

      sürekli yurt içi ve yurt dışı hareket halindeyim. Bu nedenle kargo elime ulaşmaz. Daha önceden solucanları aldığınız yerden teknik destek isteyebilirsiniz. Eğer farklı bir sorun var ise daha makul bir yanıt almış olursunuz.

      Saygılarımla.

 23. Hüseyin dedi ki:

  Savas bey merhaba,elimde yüzbin adet kaliforniya solucanim var, 2 metrekare etrafi kapali tabani beton havuz yaptim 3 adet. otuzbin solucan attim her birine fazla ama büyük bir problem olurmu acaba? Birde 5 ton seperatörden gecmis gübreyi hergün karistirsam eser miktarda cay posasi ve yesillik de dahil ne kadar kisa bir sürede fermente etmis olurum(üstünü branda ile kapali tutacam devamli sadece her karistirmada 1 saat kadar acik birakmayi düsündüm) sizce olurmu yardimci olursaniz cok memnun olurum.En kisa sürede hazirlamam gerekli, önerileriniz cok önemli.Simdiden tesekkurler Allaha emanet olun.Saygilar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hüseyin,

   havuza bıraktığınız solucanlar çok da fazla sayılmazlar. Sayı idare eder. Yemin fermente olma süresi ile ilgili sözlü olarak ancak şunu söyleyebilirim; fermente olduğunu düşündüğünüz zaman bir miktar numune alıp solucanlara verin. havuzun tamamına değil de, belli bir köşesine. Eğer solucanlar en geç bir kaç gün içinde yeme yürüyorlarsa yem hazır demektir.

   Saygılarımla.

 24. eray dedi ki:

  savaş bey merhaba çay posasını ve diğer organik maddeleri temin edip bir kaba koydum. Sizin önerinizle 15 gün kadar karıştırmak suretiyle bekleteceğim. Bu 15 gün süresince hayvan gübresini de aynı kaba mı eklemeliyim yoksa 15 günün sonunda mı hayvan gübresi ile karıştırmalıyım? Teşekkürler kolay gelsin

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Eray,

   sanrım bir yanlış anlaşılma var. “çay posasını ve diğer organik maddeleri temin edip bir kaba koydum” diye yazmışsınız. Eğer kompostlamadan ya da fermante etmekten bahsediyorsanız, bu işlem öyle küçük ölçeklerle bir kabın içinde falan olmaz. Fermantasyon için en az 1 m yükseklik ve 1-1,5 metre en boy oranında bir yığına ihtiyacınız var. Aksi halde yeterli basınç oluşmaz ve sıcak fermantasyon başlamaz.

   Saygılarımla.

 25. Engin çolak dedi ki:

  Savaş bey fermantasyonu kolaylaştırmak için su ile üzüm pekmezi ni karıştırıp püskürtmenin faydası olurmu yığına ısı kazandırması için

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Çolak,

   bir miktar olabilir. Pekmezin içerdiği şeker bakteriler için enerji kaynağı olacaktır. Ancak büyük ölçekli bir yem yapma durumunda maliyetli ve külfetli olabilir. Bu nedenle bunu bir çözüm olarak görmeyin.

   Saygılarımla.

   1. Engin ÇOLAK dedi ki:

    Çok sağolun savaş bey

 26. Deniz kılıç dedi ki:

  Merhaba savaş bey, solucan Gübresi üretiyoruz . Önümüzdeki aylarda gübremizi teste yollayacaz . Test sonuçları nasıl olursa iyi bir sokucan Gübresi elde etmişiz denektir ?
  Yada solucan Gübresi satın alacak olsanız test sonuçlarına bakarak en iyi gübreyi nasıl ayırt edersiniz de diyebilirim .
  Teşekkürler ..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kılıç,

   bu sorunuzun net bir yanıtı yoktur. İlgilendiğimiz konu birçok değişkeni olan canlı organizmaların işin içinde olduğu bir konudur. Bununla birlikte kullanılan ham madde, işleme süresi ve kullanılan teknikler sürekli bir değişkenlik yaratır.

   Analizlerde genel olarak ölçülebilen değerlere bakarız; NPK, pH, nemlilik, organik madde oranı vb. Ancak bunlar dışında ölçümünü yaptırmadığımız birçok farklı farklı değerlerde vardır; enzimler, aminoasitler vb.

   Bu nedenle NPK değerleri, organik madde ve mikrorganizma değerleri ne kadar yüksek ise gübre o kadar iyidir; ancak bu değerlerin zaman zaman az olması gübrenin yine de kötü olduğunu göstermez.

   Saygılarımla.

 27. Engin ÇOLAK dedi ki:

  Solucan kompostunu paketlerken naylon (hava almayan) torba kullanilabilir mi?
  Sölom sıvısı anaerobik faaliyetleri önlüyor diye biliyorum

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Çolak,

   tamamen hava almayan torbalar tavsiye edilmiyor. Sölom sıvısı bir dereceye kadar önler ama olay sölom sıvısından ziyade oksijenle alakalıdır.

   Saygılarımla.

 28. Deniz kılıç dedi ki:

  Savaş bey ,
  Sıvı solucan Gübresi üretmek istiyoruz , piyasada bir çok firmanın farklı yöntemleri var . Sizin önerebileceğiniz bir yol yada Metod varmıdır acaba ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kılıç,

   sıvı solucan gübresi üretimi pahalı bir teknolojiye sahiptir. Bununla birlikte belli bir formül ve prosese sahiptir. Bu formül ve proses uzun çaba ve mali harcamaların sonucunda elde edildiğinden genel paylaşıma açık değildir.

   Ancak eğer bahsettiğiniz çay ise, en yaygın bahsi geçen yöntemleri uygulayabilirsiniz.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz