Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solucan Kabındaki Kurtçuklardan Nasıl Kurtulabilirim?

Solucan Kabındaki Kurtçuklardan Nasıl Kurtulabilirim?

Solucan Kabındaki Kurtçuklardan Nasıl Kurtulabilirim?

kurtçuklarSolucan kabınızda aniden kurtçukların ortaya çıkması zaman zaman olası ve yaygın bir durumdur. Esasen bu kurtçukların ortaya çıkma olasılığı çoğunlukla eğer solucan kabınız dışarıda duruyorsa veya dış ortama açık bir konumda duruyorsa mümkün olmaktadır. Örneğin bir sundurma veya garaj buna güzel bir örnektir. Solucan

Zaman zaman bu site üzerinde farklı konu başlıkları altında veya yorumlarda yeni bir solucan kabı oluşturmak istediğinizde, kaba önce yataklama malzemelerini ve atıkları koyup, bir ekosistem oluşması için 3-4 gün bekletmenizi tavsiye ediyorum. İşte kaba solucan eklemeden önceki bu bekleme süresinde bu tür kurtçukları veya larvaların oluştuğun görebilirsiniz.

karasinekBahsi geçen bu kurtçuklar karasinek larvalarıdır. Karasinekler uygun ortamlara gelip yumurtalarını bırakırlar. Bu yumurtalar oldukça hızlı büyüyerek çok kısa bir zaman içinde larvaya ve kurtçuklara dönüşürler. Bu larvalar genel anlamda ayrıştırma sisteminin birer parçası olsalar da çok fazla sayıda olmaları sıkıntı yaratır. Sayıları fazlalaştığı zaman az da olsa solucanların yiyeceklerine rakip olacaklardır.

Karasinekler genellikle çürümekte olan kötü kokulu yiyeceklere gelirler, örneğin çürüyen et gibi. Fakat eğer civarda karasinekleri çekebilecek daha kötü bir şey yoksa ve solucan kabınızda işler yolunda gitmiyor ve çürüme nedeniyle kötü kokular yayılmaya başlamışsa, bu durum karasinekleri cezbedecektir.

kurtçuklarKarasinekleri cezbeden kötü koku ve çürümenin en temel nedeni aşırı yem verme olabilir. Eğer kabınıza solucanların zamanında tüketebileceğinden fazla yem koyarsanız, fazla olan atık maddeler çürümeye ve kokmaya başlar. Eğer solucan kabındaki yataklama malzemesi bol miktardaysa bu çürüme ve kokuşma ve buna bağlı olarak karasinek daveti, larva oluşumu daha az oluşacaktır. Ancak kesin çözüm doğru zamanda doğru oranda yem vermektir.

Bununla beraber, sayıları gerçekten çok fazla ise kabın içinden henüz tüketilmemiş yiyeceklerin bir kısmını çıkartın ve yapabildiğiniz ölçüde kaptaki kurtçukları toplayıp kaptan uzaklaştırın. Kalanlarını bir iki hafta içinde solucanlar ve kabın içindeki ekosistem halledecektir.

sinekler

Ayrıca belirtmek gerekir ki, kabınız bu karasinek larvaları dışında farklı sineklerin larvaları tarafından da istila edilebilir. Bu tür larvalar bazen dışarından, verilen atıklara yapılmış olan yumurtalardan veya solucan satın altığınız yerin kendisinden gelebilirler. Eğer solucan tedarikçiniz solucanları hayvan gübresi ile besliyorsa, ortaya çıkabilecek olası kurtçuk türleriyle baş etme şansınız yüksektir. Fakat bazen solucan tedarikçisi solucanlara hayvan gübresi dışında farklı yemler de verebilir. Bu durumda, larvaları karasineklere çok benzeyen ama onlar kadar masum olmayan, örneğin ısıran sinekler gibi farklı türlerin istilası da söz konusu olabilir.

kurtçuklar

Bu nedenle solucanlarınızı her zaman için bildiğiniz ve üretim sisteminden emin olduğunuz yerden temin etmenizde fayda olacaktır.

Kurtçuksuz veya çok az kurtçuklu 🙂 üretimler!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz