Solucan Gübresi Bilgi Portalı 29 Mart 2017

Solucan Kabımı İstila Eden Karıncalar

Solucan Kabımı İstila Eden Karıncalar

Solucan Kabımı İstila Eden Karıncalar

solucan kabındaki karıncalar

Solucan Kabımı İstila Eden Karıncalar

Karıncaların çoğu omnivor (hepçil) canlılar olmasına rağmen, birçok türü belirli bir gıda kaynağı üzerinde uzmanlaşmıştır ve çoğunlukla solucanlara zarar vermezler. Karıncaların bazıları et ve yağlarla, bazıları meyve şekeriyle, diğer bazıları ise yaprak ve tohumlarla beslenirken, birçoğu da bu gıdaların bir kombinasyonuyla beslenirler.

İşin özü, bilmeniz gereken bir şey var ki, karıncaların büyük bir çoğunluğu solucanlara zarar vermezler; tam aksine kabın içinde yapmış oldukları yuvalarına çeşitli bakteri ve mantar taşıyarak atıkların ayrışmasına katkı bile sağlayabilirler.

Solucan kabında bulunan karıncaların çalışmaları sonunda bir yerden diğer yere taşınan fosfor ve potasyum sayesinde daha zengin bir solucan humusu elde etmeniz bile olasıdır.

Unutmamak gerekir ki, karıncaların sadece çok az sayıda türü solucanlara saldırır. Fakat eğer böyle bir durum meydana gelmişse zaten solucanlarınızın nüfusunda ani ve ciddi bir azalma ve yıkım görürsünüz.

Zararlı Olabilecek Karıncalar:

Ordu Karıncaları:

Asker KarıncalarGöçebe karıncalardır ve kurbanlarını sayıca çok olmaları ile istila ederler.

Günün 24 saatinde hareket halinde olduklarından zemine veya ağaç kovuklarına daimi meskenler kurmazlar.

Ordu (asker) karıncaları 24 saat boyunca alarm halindedirler ve en küçük bir tehlike anında harekete geçerler.

Yalnız tropik iklimlerde yaşayan ve etle beslenen, 6-12 mm boyundaki bu küçük canlılar, çok sayıda askere sahip, düzenli bir ordu gibi hareket ederler. Bu karıncalar kördür. Direkt güneş ışığından etkilenerek, ölmeleri yüzünden; geceleri ya da gölgede hareket ederler. Bunların yaşamları, öldürmek ve yağma etmekten ibarettir. Bu yüzden de, katil karıncalar diyede adlandırılırlar.

Güçlü çene yapıları sayesinde, toprakta açtıkları tüneller içinde hareket ederler.Lejyoner karıncaların, sürekli bir yuvaları yoktur. Yuva gerektiğinde, birbirlerinin ayaklarından tutunarak, tümüyle karıncalardan oluşan yuvalar inşa ederler. 200 000-750. 000 arası karıncadan oluşan bu yuvaların ortasında, kraliçe ve yumurtalar bulunur. Daha sonra yuva çözülür ve yeniden ilerlemeye başlarlar.

Karıncaların göçleri ve durmaları, kraliçenin yumurtlama dönemlerine göre ayarlanır.Kraliçe karınca, ayda 2 gün ve günde ortalama 25-35 bin yumurta üretir. Yumurtlamadan birkaç gün önce durup, yuvayı oluşturan karıncalar, 20 gün kadar süren bu dinlenme döneminde, çevrelerine akınlar düzenleyerek avlanırlar. Her akında, şaşırtıcı şekilde yönlerini; ortalama 123 derece değiştirerek, aynı yeri taramaktan kurtulurlar.

Anomma Ordusunun Dehşet Stratejisi

Tüm ordu karınca türleri, avda “şok ve dehşet stratejisi” uygular. Diğer karıncalar, bireysel olarak besin ararken; bazen keşif kolu gönderir. Ordu karıncaları ise, topyekun birlikte hareket ederler. Yollarından çekilmeyen kertenkeleleri, yılan ve kurbağaları da öldürebilirler, ancak yemezler. Saldırı düzenlerine, sürü akını adı verilir. 200.000 kadar karınca, yuvayı, 15 metre eninde bir yelpaze oluşturacak şekilde, genişleyen bir sürü halinde terk ederler.

Bunların en korkuncu, Afrika’da yaşayan “Doryline Anomma” karıncaları ile Tropik Amerika’da yaşayan “Eciton”lardır. Bir Anomma ordusunun gelişi, çevredeki canlılar için büyük bir panik meydana getirir. İki milyondan fazla askeri olan bu muazzam ordunun önünden kaçmayan her şey, anında imha edilir. Bir çeşit çığlık sesi ve kuşların kaçışı, sürünün geldiğini haber verir. Yollarının önüne rastlayan; tavukları, memeli ve böcekleri imha ederler. Yerliler, bunların korkusundan köylerini bile terk ederler.

Eskiden bazı yerlerde esirler bunlara yem olarak atılırdı. Anomma karıncaları,Tonga’da kafesteki bir parsı, bir gece içinde, iskelet haline getirmişlerdi. Evden götürülemeyen bir hasta olursa; karyolanın ayakları sirke içine konur. Damdaki çatlaklardan üstüne düşerlerse, bir anda etini kemiklerden sıyırırlar. Onların geçtikleri yerde, canlı kalmaz. Anomma ordusunun yürüyüşünü, akarsular bile durduramaz. Bir nehirle karşılaştıklarında, çeneleriyle birbirlerinin bellerine tutunarak; canlı bir köprü yaparlar. Kraliçe, yumurta ve larvalar, bu canlı köprü üzerinden geçirilir.

Bütün bu tehdit ve tehlike oluşturmalarına rağmen; zararlı böcekleri, yok edici faydaları vardır.

Marangoz Karıncalar:

Marangoz Karıncalar

Yuvalarını ahşap ortamlara yaparlar. Böcek ve solucan gibi birçok farklı besin kaynağı ile beslenirler.

Görünüşleri

 • 1/4″ uzunluğundaki işçilerdir.
 • 1/2″ uzunluğunda kraliçe.
 • Siyahi renk genelde yaygındır ancak siyah ve kırmızı da olabilirler.
 • Altı bacaklıdır.

Yaşam döngüleri

 • Sürüler baharda görünürler.
 • Marangoz karıncası sürüleri 3-6 yıl arası yaşarlar.

Davranışları

 • Yerleri – hem nemli hem de kuru tahta ya da ahşap, ancak bu karıncalar nemi tercih ederler. Örnek: Su sızıntılarıyla nemlenmiş olan tahta.
 • İçsel olarak – Tahtaları pürüzsüz bir görünümle oyarlar.
 • Dışsal olarak – Bazen ağaç kesitlerini oyarlar.
 • Görünürlük – Genelde geceleri, ancak Baharın/Yazın ilk aylarında gün ışığında da yiyecek ararlar. Göstergeler; talaş, ıslak odun ya da duvardan gelen alışılmadık seslerdir.
 • Beslenme – öncelikli besinleri tatlı özsudur. Bunun yanısıra, bitki salgıları, meyve suyu ve böcek kalıntısı da yerler. Tahta yemezler.
 • Evlerde tatlı maddelere, yağlara, hayvansal yağa ve etlere yönelirler.
 • İrtibat – İnsanlarla nadiren irtibat kurarlar. Ancak kurmaları durumunda kaçmaya çalışırlar. Sokamazlar.

Kırmızı Ateş Karıncaları:

Ateş KarıncalarıÇoğunlukla bitkilerle beslenirler, ancak cırcır böcekleri, solucanlar ve hatta yumurtadan yeni çıkmış yavru kuşlarla da beslendikleri görülmektedir. Isırmaları insanlar için çok büyük bir acıya neden olabilmektedir.

Görünüşleri

 • Kraliçeler 15 mm. uzunluğundadır.
 • İşçiler 3-6 mm. uzunluğundadır.
 • Kafa ve vücutları bakırsı kahverengi, karın bölgesi daha karadır.
 • Ateş karıncası iki ayrı duyarga lobuna sahiptir. Bu duyargalar, üretken dişi karıncanın ön tarafından iyi bir biçimde görülebilir.

Yaşam Döngüleri

 • Yuvadan sürü halinde ayrılıp eşleştikten sonra kraliçe yumurtalarını bırakabileceği uygun bir nokta aramaya koyulur. Bulduğunda, baharın son aylarında 125 yumurtaya kadar yumurta bırakabilir.
 • Larvalar 8-10 gün arasında çatlar ve pupa dönem 9 ile 16 gün arası sürer.
 • Larvalar, ilk işçiler ortaya çıkana kadar, kraliçenin salya salgı bezlerinden gelen salgılar ve bozulmuş kanat kaslarıyla beslenirler. İlk larva takımı işçi karıncalara dönüştükten sonra, kraliçenin rolü yumurta bırakmaya geri döner. Her gün 1500 adet yumurta bırakabilir. İşçi karıncalar ise, larvaların korunmasıyla yuva kurulmasıyla ve yiyecek sağlanmasıyla ilgilenirler.
 • Üretici erkekler mevsimin sonraki bölümlerinde türerler.

Davranışları

 • Yiyecek sağlayan işçilerin yiyecek alışkanlıkları böcekler, solucanlar ve omurgalıları içeren ölü hayvanları kapsamaktadır. İşçiler ayrıca, özsu toplayıp tatlı yiyecek, protein ve yağ ararlar.
 • Sürü özellikleri – üretken erkekler ve kraliçeler arasındaki eşleşme hareket halindeyken yazın ortalarından sonuna kadar sürer. Erkekler eşleşmeden sonra yok olurlar.
 • Yuva yerleri 40 cm. yüksekliğine varan tümseklikler olabilir ve bunlar kalas gibi zeminde bulunan nesnelerin yanında yer alırlar.
 • Kızıştırıldıklarında, sinirli bir şekilde tepki verirler ve acı veren iğneleriyle sokabilirler. Bu 48 saat sonrası bir kabarıklık oluşturur.
 • Bu karıncalar, ekinleri talan eden hem ev içinde hem de dışında oturma alanlarını fetheden büyük tarımsal ve şehirsel haşerelerdir.

Mücadele Yöntemleri:

 • Eğer kabınızı karıncalar istila etmiş ise bunun olası nedenlerinden birisi kabın içeriğinin fazla kuru olmasıdır. Bunun üstesinden gelmek için kabın içeriğini biraz nemlendirebilirsiniz.
 • Ayrıca kabınızı içi su dolu daha geniş bir başka kabın içine oturtabilirsiniz. Böylece dışarından karıncalar bu su hendeğini aşarak solucan kabının içine erişemezler.
 • Bir başka mekanik çözüm olarak, solucan kabınızı yerden yüksekte tutup, karıncaların tırmanma yoluna yapıştırıcı bantlar koyabilirsiniz. Bu sayede karıncaların kabınıza erişmesi engellenmiş olacaktır. Bu yapıştırıcı bantlar yerine, Vazelin gibi yapışkan ve yağlı krem veya jel türü bir madde de kullanabilirsiniz.
 • Solucan kabınızın çevresine, toprak üzerine silisli toprak dökün. Bu durum istilacı karıncalara zarar verecek ve kaba ulaşmalarını engelleyecektir.

Pek de insancıl olmayan iki yöntem daha;

 • İçinde bal ve boraks karımı bulunan sığ (derşn olmayan) bir kabı solucan kabınızın yakınlarına koyun. Bu karışım karıncaları ilk başta cezbecektir. Karışım bir kez parçalar halinde yuvaya taşındıktan sonra birçok karınca ölmeye başlayacaktır.
 • Eğer karıncanın kaynak yuvasını tespit edebilirseniz, yuvaya kaynar su dökebilirsiniz.

Belasız ve kazasız üretimler dilerim.

Etiketler:

Yorumlar

 1. cafer dedi ki:

  soğulcan işini yapıyorum bir sorum olacak soğulcanlarıma bir kaçtane fare gelmeye başladı bunun zararı olurmu

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Cafer,

   düzletmek istemezdim ama kendimi mecbur hissettim, “soğulcan” değil, doğrusu “solucan” olmalıdır.

   Sorunuzun yanıtına gelince,

   evet, fareler solucanları yiyebilir. Zararlıdırlar. Önlem almanızı tavsiye ederim.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz