Solucan Gübresi Bilgi Portalı 16 Ocak 2017

Solucan Havuzlarına Kireç Katmak

Solucan Havuzlarına Kireç Katmak

Solucan Havuzlarına Kireç Katmak

Solucan havuzlarında kireç veya türevi olan benzeri maddelerin kullanımı şart mıdır? Kullanılacak olursa nelere dikkat emek gerekir? Kullanımı ne gibi faydalar sağlar?

Solucan Havuzlarına Kireç Katmak

Solucan Havuzlarına Kireç Katmak

En baştan belirtmek gerekirse solucan havuzlarında kireç ve benzeri maddelerin kullanılması şart değildir. Bu maddelerin kullanılmak istenmesindeki esas neden, sistemde meydana gelen asidik yapıyı düzenlemektir. Ancak çoğu zaman unutulan veya gözden kaçan önemli bir nokta şudur ki, sistem içinde yer alan ve vermikompost üretiminde kullanılan solucan türleri oldukça geniş bir pH aralığına tolerans gösterebilmektedir. Vermikompost uzmanı Kelly Slocum’a göre Kırmızı Solucan‘ların rahat iş görebildikleri pH aralığı 4 ile 9 arasında değişebilmektedir. Kompost üreten solucanlar, akrabaları olan normal toprak solucanlarından tam da bu özellikleri nedeniyle ayrılmaktadırlar. Hazır yer gelmişken, normal toprak solucanlarıyla bu iş olmaz mı sorusunu da yanıtlamış oluyoruz.

Solucan kabınızdaki atıkların doğru biçimde ve zamanda işlenmesi için kabınıza (kabın büyüklüğüne bağlı olmakla beraber) ufak bir avuç temiz toprak ilave edebilirsiniz. Yapacağınız bu aşılama ile ciddi anlamda kabın içinde meydana gelen ayrışma dengesini desteklemiş olursunuz.

Solucan Havuzlarına Kireç KatmakKirece gelince, kireçten kast ettiğimiz kalsiyum karbonat (CaCO3) ürünüdür. Kullanacağınız kireç içerikli herhangi bir karışım büyük oranda bu maddeyi içermelidir- genellikle %95 veya daha fazla… Kalsiyum karbonatın karşınıza çıkabilecek olan ve aynı amaçla kullanılan diğer bazı isimleri ise “Tarım Kireci”, veya daha genel adıyla “kireçtaşı”dır.

Dolomit Kireci ise farklıdır ve %48 oranında magnezyum karbonat ve yaklaşık olarak %50 oranında CaCO3 içermektedir, fakat yine de iyi iş görür.

Kireç konusunda kesinlikle sakınmanız gereken ürün ise “sönmüş kireç”, “kireç kaymağı”, “kalsiyum hidroksit”, “yapı kireci” veya “sönmemiş kireç”tir. Bu kireçlerin hepsi de temelde aynı ürünlerdir ve oldukça yakıcı türlerdir, bu nedenle solucan havuzlarına koymak istemeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Solucanlar her ne kadar daha geniş bir aralığa tolerans gösterebilseler de, Kelly Slocum solucan havuzlarındaki pH değerinin 5-7 (nötr) arasında olmasını, sistemin genel ekolojisi açıcından tercih etmektedir. pH değerindeki ani ve hızlı değişimler sistemin mikrobiyal nüfusunda değişikliklere neden olabilir ve potansiyel olarak sistemin tamamının dengesini bozabilir.

Bununla birlikte pH seviyesine bağlı olarak göz önüne aınması gereken diğer bir önemli unsur ise solucan yataklarındaki azot dinemikleridir. Asidik koşullar Azot (N) tutma lehinedir; bununla birlikte daha yüksek pH ise azotun amonyak gazı şeklinde serbest kalması anlamına gelmektedir. Bunun anlamı ise, solucanlarınızın zarar görmesi, solucan yataklarınızın genel besin değerlerinin düşmesi ve üretilen solucan gübresinin azot (N) içeriğinin düşmesi demektir, ki bu da elde edeceğiniz ürünün gübre değerini azaltır.

Özetleyecek olursak, solucan havuzlarına kireç katmanız esas itibariyle kötü bir şey değildir. Hatta ilave kalsiyum solucan besini olarak ve sistemin genel sağlığı açısından faydalı bile olabilmektedir (örneğin solucanların üreme faaliyetlerinde önemli bir rol oynayabilmektedir.)

Burada önemli olan nokta kirecin çok dikkatli bir biçimde kullanılmasıdır; sistemin geneline bir kaç avuç gibi örneğin…

Hatırlatmak isterim ki, düzenleyici olarak saf kalsiyum karbonat yerine kaya tozu da tercih edilebilir. Kaya tozu, kalsiyum karbonattan farklı olarak daha fazla faydalı mineral içeriği sunmaktadır.

Sağlıklı ve bereketli üretimler dilerim.

Etiketler:

Yorumlar

 1. Ahmet dedi ki:

  Savaş bey merhabalar,
  Solucanların üremesini hızlandırmak ve yemin phını düzenlemek için ufalanmış yumurta kabuğu önerdiklerini duydum. Diğer taraftan mermer tozu da aynı işlevi görüyor diyenler var. Pastane pastane gezmek yerine mermer tozu kullansam aynı işlevi görür mü? Görüyorsa hangi miktarda hangi aralıkta kullanmalıyım. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   mermer tozu aynı işlevi görür ama çözülmesi zaman alacağı için etkinliği düşüktür. Bir diğer seçenek ise Kalsiyum karbonat olabilir. Yani tarım kireci de kullanabilirsiniz. Vermikompost Üretim Kabındaki Asitliği Düzenlemek İçin Kireç Taşı Kullanabilir miyim? adlı Sıkça Sorulan Sorular konusuna bakmanızı tavsiye ederim.

   Saygılarımla.

   1. Erman dedi ki:

    Merhabalar Savaş Bey , ortamın hafif rutubetli olması üretimi etkiler mi, kısacası üretim yapılacak ortam sizce nasıl olmalı?

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Erman,

     solucan kabının içi zaten %70-80 civarında nemli olmalıdır. Bu nedenle ortamın nemli olmasının sakıncası olmaz. Tek dikkat etmeniz gereken şey, dış ortam nemi kabın içindekiyle aynı veya ondan fazla olursa solucan kabın dışına kaçabilir.

     Saygılarımla.

Yorum Yaz