Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Solucan Gübresi Kullanarak Yararlı Büyüme Sağlamak

Solucan Gübresi Kullanarak Yararlı Büyüme Sağlamak

Solucan Gübresi Kullanarak

Yararlı Büyüme Sağlamak

Yavaş Salınımlı Gübre Kullanır mısınız?

Bir çiftçinin arazisine çıkıp da ekim yapacağı zaman kafasını kurcalayan temel bir sorun vardır; acaba ürünüme ne zarar verebilir? Modern insan bitkilerini pestisit, herbisit ve insektisitlere karşı korumak için doğal yöntemlere alternatif olan çeşitli yöntemler kullanırlar. Bu yöntemler sadece bitkiler ve onlarla beslenen insanlar için değil aynı zamanda yer altı su kaynakları için de zararlıdırlar.

Böcekleri ve hastalıkları engelleneyen, doğanın doğal olan gübrelerinden birisi de solucan gübresidir. Bu gübre nodülleri, milyonlarca yıldır solucanlar tarafından kompost süreci içerisinde üretilirler. Burada solucan gübresini sadece bahçenizdeki bitkileri sağlıklı yetiştirmek için değil aynı zamanda onları zararlılardan nasıl koruyacağınıza dair de bilgiler bulacaksınız.

Solucan gübresi bir çok nedenle farklı amaçlarla kullanılabilir. En başta organik gübre olarak kullanılır. Birçok çiftçi solucan gübresinin sadece toprağın pH derecesini düzenlemekle kalmayıp, aynı zamanda nem tutma oranını da arttırdığını bilir. Benzeri diğer gübrelerin aksine solucan gübresi aşırı kullanıldığında bitkiyi veya köklerini yakmaz. Dahası, çiftçinin farkına bile varmadığı böcek ve hastalıkları engeller.

Solucan gübresi ayrıca hemen her bitkinin ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini de içerir. Bunların başında magnezyum, azot ve potasyum gelir. Bir diğer özelliği de solucan gübresi tavaş salınımlı olduğu için, bitki bu gübredeki besinleri ihtiyaç duydukça yavaş yavaş alır. Böylece gübre su ile yıkanıp gitmez.

Yine bir diğer özelliği de, solucan gübresi bünyesinde, iyi bir tür olan, aerobik (havacıl) bakterileri barındırır. Ayrıca havadaki nitrojen gibi gazları alıp bitkinin kullanabileceği form olan nitrata dönüştüren ve böylece bitkinin köklerini sürekli olarak besleyen bazı organizmalara da sahiptir.

Solucan gübresinin kullanmanın bir diğer yolu da, gübreye su ekleyip havalandırarak içerisindeki besinlerin suya geçmesini sağlamaktır. Daha sonra bu yüksek besin içerikli sıvı gübreyi, bitkilerinizin yapraklarına püskürtme yöntemi ile kullanabilirsiniz; bu yöntemin adına yaprak besleme yöntemi denir. Bu yöntem bitkinizi zayıflatan ve hastalanmasına neden olan zararlı dış bakterilere karşı etkin bir yöntemdir. Bu yararlı mikroorganizmalar, yaprak yüzeyine konuk olmuş olan zararlı bakteri, mantar ve küflerle mücadele eder. Toprağı ve su kaynaklarını bu zararlı bakterilerden korumamız gereklidir.

Domates Üzerindeki Etkisi

Domates bitkisi için yapılan bu deneyde aynı toprak kullanılmış ancak bazı topraklara solucan gübresi eklenmiştir; sonuç ise şaşaırtıcı olmuştur. Değişkenler olarak bahçede tüm domates fidelerinin eşit miktarda güneş ışığı, su vs. almaları sağlanmıştır.
Deney sonucunda solucan gübresi kullanılan domates fidesi, kullanılmayan fideye göre sadece daha uzun olmakla kalmamış aynı zamanda daha fazla domates de vermiştir.

DOMATES VE SOLUCAN GÜBRESİ

Aşağıdaki resimler gerçek farkı ortaya koymaktadır. Birinci resimdeki domatese solucan gübresi verilmemeiştir. İkinci resimdeki domatese ise solucan gübresi verilmiştir. Resimlere dikkatli bakarsanız, birinci resimdeki domates fidesi ancak 3. tel örgüye kadar büyüyebilmiştir. Oysa ikinci resimdeki domates fidesi 4. tel örgüye kadar uzamıştır.

solucan

Çim Üzerindeki Etkisi

Çim üzerindeki etkisi için söylenecek söz yok.

Tohumlar ekildikten 7 gün sonrası:

çim

Çimlerin köklerindeki olağanüstü gelişimi görebilirsiniz:

çim kökü

Tahıl, Patates be Sebze Üzerindeki Etkisi

Vermikompost normal hayvan gübresine ve komposta göre humus içeriği bakımından 4-8 kat daha fazla kuvvetlidir.

Toprağa verilen 1 tonluk üst hayvan gübresi, bir yıl içinde, tahıl ürününde 10-12 kg, patateste ise  100-120 kg verim sağlamış. Ancak yine bir yıllık bir kulanımda toprağa verilen solucan gübresinde ise, tahıl ürününde 100-200 kg. lık verim artışı, patateste 1600-1800 kg, sebzede ise 200 kg ve daha fazla artış sağlamıştır. 

Bununla birlikte toprak sonraki 5 yılda verimliliğini korumaya devam etmiştir. Topraktaki ürün kültürü, solucan gübresi ile verimi arttrılınca 10-15 gün daha erken olgunlaşır ve bitki çeşitli hastalıklara ve soğuğa karşı direnç kazanır.

Organik gübrelerle karşılaştırıldığında solucan gübresi sadece organik gübrelerin yerini almakla kalmamış onlara etkinlik yönünden de başarıyla da baskın gelmiştir. Normal gübreye nazaran solucan gübresinin kullanılması pancar bitkisinde 27 %, Patateste 19,7 % artış sağlamıştır.

Solucan gübresi uygulaması bitkinin büyümesini kuvvetlendirerek hızlandırır ve bitkide daha güçlü bir kök sisteminin gelişmesini, papateste daha çok sap oluşumunu ve yaprak yüzeyinin genişlemesini  sağlar. Solucan gübresi ile yetiştirilen patates, yetişme evrelerini standart mineral gübre ile yetiştirilen patatese göre 3-5 gün daha erken tamamlamıştır.  Salata kültüründe 30 %, pancarda 45 % ve patateste 50 %’den fazla verim sağlamıştır. Bununla birlikte üretim verimliliğindeki kalite göstergeleri de artmıştır. Bireşimi şeker, nişasta ve askorbik asit gibi değerli besin maddelerini güçlendirir. Taze üretimde nitrat içeriği 50 % düşmüştür. Bunun yanısıra solucan gübresi bakteri öldürücü (bakterisit) özelliğe de sahiptir biyolojik olarak temizdir ve papateste kullanımı daha az kökkurdu ve bulaşıcı hastalığın görülmesini sağlamıştır.

Derleme ve Çeviri: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Yunus dedi ki:

  Çok güzel bilgiler ama mesela domates te nasıl bir uygulama yapıldı. Fide başına kaç gram veya kilo katı gübre atıldı. Sıvı gübre verildi mi verildiyse yapraktan mi Damlama dan mi verildi? Bunları paylasirsaniz çok daha aydınlatıcı olur.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yunus,

   uygulama miktarları sabit bir tablo biçiminde olmamalıdır. Çünkü hangi bitki için, hangi tür toprağa ne kadar gübre uygulanacağı analizle belirlenmelidir. Aksi halde ya eksik kullanım ya da fazla kullanım söz konusu olacaktır.

   Esasen tavsiye edilen kullanım,

   bitki türüne göre önce katı kullanımı ve daha sonra bitkinin gübre ihtiyacı olan zamanlara göre sıvı ve çay kullanımı şeklindedir.

   Saygılarımla.

 2. esen dedi ki:

  iyi günler

  ben balkonumda saksılara maydonoz ve domates yetiştirmek istiyorum,
  katı solucan gübresini toprağın iç kısmınamı yoksa üzerine mi kullanmalıyım

  teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Esen,

   Saksılarda uygulama şu şekilde olmalıdır. Saksıya 1/3 oranında temiz saksı toprağı + 1/3 oranında ince dere kumu + 1/3 oranında kompost+solucan gübresi (veya torf +solucan gübresi) koyun ve bitkileri bu toprağın bulunduğu saksılara ekin. Bitkileriniz yetişmeye başladıkça saksılara çay uygulaması yapabilirsiniz. Çay ve uygulamaları hakkında genel bilgi için http://solucangubresi.web.tr/page/2?s=%C3%87ay linkinde yer alan ilgili konulara göz atabilirsiniz. Ayrıca pratik çay yapımı konusunda internetteki bilgilere de göz gezdirebilisiniz.

   Saygılarımla.

 3. zehra dedi ki:

  mrb, ben lisans tezim için burdan biraz bilgi aldım fakat aldıgım bilginin altına kıme ait oldugunu yazmam gerekiyor ne yazacagım bilgi alabilir miyim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Zehra,

   yazı 4 yıldan fazla bir zaman önce, birçok makaleden ve tarafımdan yapılan gözlemlerden yol çıkılarak yazıldı. Birebir kaynakları şu anda anımsamam mümkün değil. Dilerseniz bilgiyi aldığınız siteyi kaynak link olarak verebilirsiniz.

   Bu arada tez konunuz tam olarak neydi?

 4. Sinan Akyüz dedi ki:

  Merhabalar
  Patateste dekardan 1600-1800 kg verim artışı olduğu belirtilmiş kimyasal gübrenin fazlaca kullanıldığı bir arazide 4.500 – 5000 kg civarında ürün alıyoruz bu etkiyi yine de gösterir mi ? Bir de biz dekara 250-300 kg kimyasal gübre kullanıyoruz solucan gübresiyle beraber ne kadar kullanmamızı tavsiye edersiniz ? Teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Akyüz,

   kimyasal gübrelerin etkisi, diğer bazı unsurların yanı sıra, bitki tarafından alınabilirlik ile de ölçülür. Bu nedenle, kimyasal gübrenin yanısıra kullanılan solucan gübresi elbette ki verimi arttıracaktır. Ancak ne oranda arttıracağını doğrudan söylemek yanlış olur. Verim, gübre kadar, sulama sistemi, hava durumu, toprak organik maddesi, tohum türü vb unsurlarla da değişebilir.

   Kullanılacak olan miktarı, toprak ve tavsiye edilen solucan gübresinin miktarından yıla çıkarak belirlemek gerekir. Fazla kullanım zarar getirmez ancak, maliyet açısından sorun teşkil edebilir.

   Saygılarımla.

 5. Sinan Akyüz dedi ki:

  Merhabalar Savaş bey
  Okuduğum bir kaç metinde solucanlar için mama olacak hayvan gübresini fermente ederken 5-6 günde bir karıştırılması söylenmişti.Bunun nedeni gübrenin her tarafının oksijenle temas etmesini sağlamak mı? Eğer öyleyse fermente olacak yığına altta kompresör yardımıyla hava vererek oksijenle temaslarını sağlasak yeterli olmaz mı ? Teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Akyüz,

   tespitiniz doğrudur. Hem her tarafına oksijenin nüfuz etmesini sağlamak ve hem de dengeli bir fermentasyonu mümkün kılmak amaçlıdır.

   Kompresör de iş görür.

   Saygılarımla.

 6. erol yeğin dedi ki:

  savaş bey merhaba iz solucan güresi üretiyoruz yeni yapmaya aşladık u işi lakin iz unu ir dostumuzun patates tarlasında denemek istiyoruz 50 dönüm üzerine onun için nasıl ir deneme yapmalıyız.kuru solucan güresi vermelimiyiz yoksa sadece sıvı solucan güresi yeterli olurmu.deneme yapacağımız alanda dönümüne 400 kilo kimyasal güre kullanıyorlar ve toprakları tamamen itmiş durumda nasıl ir uygulama yaparsak iyi olur ve izim u ilk denememiz u konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Erol,

   Öncelikle katı ve sıvı gübrenizi hangi yöntemlerle ve hangi koşullarda üretiyorsunuz? Bu bilginin ışığında bir öneride bulunmaya çalışayım…

   Kimyasal gübre olarak ne kullanılıyor? Mevcut toprak analizi var mı? Kendi üretimini yaptığınız solucan gübresinin analizi var mı? Varsa bu analizleri vermikem@gmail.com adresine gönderir misiniz?

   Not: E-posta adresime sadece analizleri gönderin. Yorumları, soru ve cevapları buradan takip edin lütfen.

   Saygılarımla.

 7. Hakan dedi ki:

  Merhaba,

  Balkon yetiştiriciliğinde tam net bilgi hiçbir yerde bulamadım. Fide dikimi ile beraber bir avuç katı solucan gübresi koyun deniyor sıvı olarak ne kadar kullanmalıyız? Ayrıca fide dikiminden sonra domateste mevyeler oluşmaya başlayana kadar hangi aralıklarla ne miktarda gübre verilmeli, meyve gelişimi başladıktan sonra hangi aralıklarla ne miktarda verilmeli bu konuda lütfen aydınlatabilir misiniz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   sıvı gübrenin nasıl üretildiği ve yoğunluğu kullanım biçimi ve oranlarını etkiler. Bunları bilmeden bir şey önermek pek doğru olmaz. Domates bitkisi için ancak şunu söyleyebilirim, eğer kullanacağınız sıvı gübrenin üreticisi tarafından bir tavsiye söz konusu değilse, standart domates yetiştiriciliği bilgilerinden yola çıkarak uygulama yapın. Diğer şekilde yönlendirme hatalı olur.

   Saygılarımla.

 8. Sinan AKYÜZ dedi ki:

  Merhabalar Savaş Bey
  Size 4 sorum olacaktı.
  1) Birincisi sıcaklık değerlerinin kışın -15 e kadar indiği bir ortamda solucanlar için ideal olan sıcaklığa çıkarmak için solucan yatağı üzerinden sıcak su boruları geçirerek bir iklimlendirme yapsak sorun olur mu yada yatağın içinde olsa solucanlara zarar verir mi bu boruların ısısı 35 dereceye kadar olabilir.
  2) Fermente olması için bekletilen hayvan gübresinin uzun süre (12-18 ay) fermentasyonda beklemesi fermentenin kalitesini düşürür mü yada kullanmamızda bir sorun olur mu ?
  3) Sıvı solucan gübresi katı solucan gübresinin su ile karıştırılıp 3-5 gün kadar beklendikten sonra sıvısının ayrıştırılması ile elde edilir diye duydum doğru mudur ?
  4) Son olarak da ben solucan gübresini patates tarımı için düşünüyorum kullanımı direkt olarak yumruya temas etmesi sağlanarak mı olmalı yoksa toprak ile iyice karışımı sağlanarak kullanımı daha mı uygun olur ? Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sinan,

   1) Boruları üstten yaklaşık 20 cm derine gömün ki ısı kaybı olmasın. Bu kısmın ısınması demek yukarıya kadar ısınması demektir aslında. Burada önemli olan boru içindeki değil, borunun durduğu alanın ısısıdır. Bu sıcaklık 20-25 derece olursa idealdir. Bu nedenle borunun içinde geçen sıvının 35 derece olması ideal olmayabilir. Çünkü yığın bir kez ısındıktan sonra mikrobiyal faaliyetlerden dolayı da ısınacaktır. Bu nedenle boru içindeki sıvının sıcaklığını kademeli olarak yükseltin.

   2) Çok uzun süre fermente edilmiş veya beklemiş yem elbetteki kalitesinden fire verir. Bu yem sürekli olarak mikroorganizmalar tarafından işlenmektedir. Bu nedenle stabil olana dek değer kaybeder.

   3) Doğru değildir.

   4) Tarlanın büyüklüğü düşünülürse, yumruya yakın kullanımı maliyet ve etki açısından daha verimli olur. Aksi durumda tarlanın tamamına uygulama da iş görür ama çok maliyetli olacaktır.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz