Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solucan Çiftliği Kurmak Kârlı Bir Yatırım mıdır?

Solucan Çiftliği Kurmak Kârlı Bir Yatırım mıdır?

Solucan Çiftliği Kurmak Kârlı Bir Yatırım mıdır?

Solucan çiftliği kurmak ve işletmek Türkiye’de, dünyanın diğer ülkelerine göre farklı bir seviyede işlemektedir. Bugün dünyanın başarılı bir şekilde solucan çiftliği işleten ülkelerinde süreç şöyle işlemiştir: Bundan yüz yıldan fazla bir zaman önce bilimsel araştırmalarla solucanlar literatüre önemli bir canlı olarak girmiştir. Sonraki aşamada, insanlar öncelikle olta balıkçılığı için solucan yetiştirmeye başlamış ve ardından küçük ölçekli olarak hobi amaçlı solucan gübresi yetiştirmeye başlamışlardır. Teknolojinin gelişmesi, artan tüketim ve buna bağlı olarak ortaya çıkan atık sorunu, toprakların zayıflaması ve kimyasallarla kirlenmesi (bknz: Solucanlar, Hayvan Gübresi ve Biyokatılar), artan gıda talebi vb gerekçeler, hem organik hem de alternatif üretim yöntemleri arayışının ortaya çıkmasına neden oldu.

İşte tam da bu aşamada solucan gübresi üretimi büyük ölçekli olarak düşünülmeye başlandı. Ancak vermikültür Türkiye’ye zamanlama açısından çok daha olmakla beraber ayrıca da dünyanın diğer ülkelerine nazaran tamamen farklı bir süreçle girdi. Solucan Çiftçiliği Türkiye’de, olta balıkçılığı veya hobi amaçlı üretim süreçleri yaşanmadan, doğrudan büyük ölçekli üretim olarak başladı. Bu nedenle de sektörün zaman içerisinde Türkiye’de önü açıktır ve yepyeni iş kollarının doğmasına ön ayak etmesi öngörülebilmektedir. Solucan

Peki solucan çiftliği kurmak kâr getirecek bir faaliyet midir? Solucan

Şunu unutmamak lazım, her malın bir alıcısı vardır. Eğer bir de bu mal, yani ticari söylemle meta, kaliteli ve ihtiyacı karşılayan bir ürün ise birden fazla alıcısı olacaktır. Bu nedenle ticaretin tüm kuralları doğru bir şekilde yerine getirildiği takdirde evet solucan çiftliği kurmak kârlı bir iştir, diyebiliriz.

Sektörel açıdan bakıldığında yeni bir alan olan Solucan Çiftliği işletmenliği için henüz öğrenilmesi gereken bir çok şey bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda solucan çiftliği tesis etmekle ilgili daha ayrıntılı bilgileri paylaşıncaya kadar şimdilik yeni başlayanlar için bazı noktaları tekrar hatırlayalım: Solucan

solucan

1) Solucanlar için en uygun konumu ve ortamı sağlayın. Eğer solucanlarla birlikte yaşamak sizin için sorun değilse, evinizin bodrum katı solucanlar için en ideal yerlerden biridir. Ilık, karanlık ve kuru bir yer en iyisidir; bununla beraber solucanlar aslında oldukça dayanıklıdırlar, örneğin türden türe değişmekle beraber genel olarak söyleyecek olursak 4 – 27 C aralığındaki sıcaklığa dayanabilirler. Tabi içinde yaşayacakalrı yataklamanın da yeterince nemli olması gerekmektedir. Çok fazla ıslak olmaması gerekir. Bu nedenle yağmur gibi doğal olaylardan solucan kabınızın etkilenmesini engelemelisiniz. Aynı şekilde solucan kabınızı direk güneş ışığından da sakınmalısınız. Eğer üretim kabınızı yeterince izole ederseniz solucanlarınız serin ortamda rahatlıkla yaşayacaklardır. Tabi bakımlarını ihmal etmemek koşuluyla.

solucan

2) Şimdi sırada solucanlar için bir ev inşa etmeye geldi.

Bunun için hazır yapıl kaplar satın alıp kullanabileceğiniz gibi kendiniz de bir şeyler yapabilirsiniz. Solucan kabınızın çok özel bir şey olmasına gerek yoktur. Bu anlamda dilerseniz plastik malzemelerden yapılma kaplar kullanabileceğini gibi ahşap malzeme de tercih edebilirsiniz. Ahşap malzeme kullandığınız zaman, süreç içinde çürüme gibi bir sounla karşı karşıya kalabilirsiniz, ancak diğer taraftan ahşap malzemenin çok iyi bir nem tutma ve izolasyon gücü vardır. Plastik malzemede ise zaman zaman solucan kabınızın içinin fazla ıslak kalma durumu söz konusu olabilir. Plastik malzeme kullanacaksanız, yeterince geniş yüzey alanı olan herhangi bir kutu kullanabilirsiniz. Önemli olan kabın çok derin olmamasıdır. Kompost solucanları yüzeyde yaşayıp beslenen türlerdir. Bu nedenle derinlikten ziyade yüzey genişliği onlar için önemlidir. Kabınızın alt kısmına drenaj delikleri açmalısınız. Bu deliklerin iki ayrı işlevi vardır. Birincisi kabın içinde biriken fazla suyu dışarı atar, ikincisi ise kabın içinde hava girişini sağlayarak sirkülasyonu sağlar. Unutmayın eğer kabın içinde su birikmesi meydana gelirse hem kapta zararlı mikroorganizmalar yaşamaya başlar, hem de solucanların boğulma riski ortaya çıkar.

solucan

3) Solucan kabımızı doldurmaya geldi sıra.

Solucan kabınızın içine koymak için güzel bir yataklama malzemesi hazırlayın. Bu anlamda kullanabileceğiniz en iyi malzeme doğranmış gazete kağıtlarıdır. Gazete sayfalarının siyah beyaz olmasına dikkat edin. Gazete basımında kullanılan renkli mürekkep eğer petrol türevli ise solucanlar açısından zararlı kimyasallar içerebilmektedir. Gelişen teknoloji ile kullanılan mürekkeplerin artık petrol türevli olarak değil de, soya türevli olduğu söylenmektedir. Ancak yine biz riske girmiyoruz ve siyah-beyaz sayfaları kullanıyoruz.

Gazete kağıtlarının haricinde yataklama olarak kullanabileceğiniz diğer malzemeler ise şunlar olabilir: sonbaharda dökülen kuru ağaç yaprakları, doğranmış oluklu mukavva kağıtları, çok fazla olmamakla beraber kuru çim kırpıntıları, peat moss olarak bilinen hazır Hindistan cevizi lifi vb. Kabınıza bir avuç kadar iyi ve temiz bahçe toprağı eklemeniz de faydalı olacaktır. Toprağın iki faydası olur; içerdiği mikroorganizmalar atıkların ayrışma sürecini hızlandırır ve ayrıca solucanlar toprağı taşlıkları için kullanırlar. Solucanlar aynen tavuklar gibi taşlıkları olan canlılardır. Yedikleri atıkları taşlıklarında ufak parçalara ayırırlar. Eğer ticari boyutta bir üretim yapıyorsanız sisteme taşlık eklemenize gerek yoktur, çünkü solucanlar yem ve aynı zamanda yataklama malzemesi olarak verilen komposttan bu ihtiyacı zaten sağlarlar. Ancak ev tipi bir üretim yapıyorsanız her yeni kap kurulumunda bir avuç kadar toprak kullanmanız fayda sağlar.

Yataklama malzemesini sadece kağıtla sabit tutmayın. Zaman zaman farklı malzemeler de katın. Örneğin çok fazla olmamakla beraber önceden ıslatılmış ve mümkünde çürümeye yüz tutmuş saman veya reçinesi az olan talaş; daha önceden hazırlamış olduğunuz ve kullanıma hazır kompostunuz varsa onu da ekleyebilirsiniz. Yataklama malzemesi ne kadar çok çeşitli olursa solucanlar kaliteli ve bol gübre olarak size ödülünüzü vereceklerdir. Ancak kullanacağınız yataklama malzemesi ne olursa olsun organik kökenli ve toksik madde içermediğinden emin olun. Örneğin fidecilerde satılan çiftlik gübresine zaman zaman, bekleme süresinde çimlenme olmaması bazı ilaçlama yapılabilmektedir. Bu durum solucanlarınıza zarar verebilir.

ıslak kağıt

Hazırlayacağınız yataklama malzemesinin, sıktığınız zaman su damlamayacak kadar nemli olması gerekir. Örneğin gazete kağıtlarını suya daldırın ve 10-15 dk bekletin. Sonra sudan çıkarıp bir süzgece koyun ve suyunun kendi halinde süzülmesini bekleyin. Daha sonra hazırlamış olduğunuz bu yataklamayı solucan kabına doldurun. Kabın 3/4’üne kadar doldurabilirsiniz. Kaba koyduğunuz kağıtları kabartarak koyun ki, aralarında hava kalsın. Bu sayede solucanlar yeterli oksijen alarak yataklama içinde rahatça gezinebilecekler ve ayrıca sisteme ekleyeceğiniz atıklar yataklama malzemesiyle karıştığında kötü koku oluşma olasılığı kalmayacaktır.

solucan

4) Sıra geldi sisteme ekleyeceğiniz solucanları seçmeye.

Kaba hangi tür solucanı ekleyeceğize karar verin. (Hemen belirtelim, bu kısım ilerleyen zamanlar göz önüne alınarak eklenmiştir. Çünkü Türkiye’de vermikültür henüz çok yeni olduğu için vermikompost üretiminde kullanılan solucan türü Eisenia Foetida ve bazı firmaların belirttiklerine göre Eisenia Andrei türlerinden ibaretttir. Oysa dünyada vermikompost üretimi için genel olarak 10 farklı tür kullanılmaktadır.)

Kabınıza ekleyecek türü belirlerken şunu göz önünde bulundurun; ne amaçla solucan çiftliği kuracaksınız? Yani mevcut durum için ne amaçla solucan gübresi kabı inşa edeceksiniz diye de sorabiliriz. Örneğin eğer olta balıkçılığı içinde daha şişman ve iri olan türleri tercih etmeniz gerekir. Bu tür solucanlar kırmızı solucanlar kadar gübre üretmezler ancak oltaya gelecek kadar iri ve tombul türlerdir. Eğer amacınız solucan gübresi üretmek ise o zaman söylemeye bile gerek yoktur, kırmızı solucanı, yani Eisenia Foetida türünü kullanmalısınız.

solucan

5) Şimdi sıra solucanları kaba eklemede. Solucan

Solucan kabına ekleyeceğiniz solucanların doğru miktarda olmasına dikkat edin. Doğru oranda yataklama, yem ve solucan dengesi kurulmalıdır. Çok temel bir bilgi olarak belirtmek gerekirse solucanlar günlük olarak kendi ağırlıklarının yarısı kadar atık tüketirler. Ancak bu oran birçok durumda değişkenlik gösterebilir. Örneğin, verilen yiyecekler henüz ayrışma durumuna gelmemişse solucanlar o atıkları hemen tüketmeye başlayamazlar. Ya da eğer solucanlarınızın tamamı erişkin değillerse doğal olarak verilen yemi farklı miktarlarda tüketeceklerdir. Netice itibariyle solucan gübresi kabınızın büyüklüğünü tasarlarken, içereceği yataklama malzemesi, yem ve solucan sayısını göz önünde bulundurun. Kırmızı solucanlar yüzeyde yaşayan türlerdir ve aynı zamanda serbest gezmeyi pek severler. Bazen yiyecek aramak, bazen eş aramak ve bazen de öylesine bir kır gezisi yapmak için sürekli olarak bir yerden diğer bir yere hareket eder dururlar. Yerlerinin bol olması gerekir. Solucan

solucan

6) Solucanlarınızı düzenli olarak besleyin.

Kaba düzenli atık ekleme konusunu biraz daha detaylı olarak açıklayalım. Solucanlara o an için tüketebileceklerinden fazla yem vermeniz kokuşma ve kötü mikroorganizmaların üreme riskini arttırır. En ideali solucanların tüketim hızını takip edip, bittikçe eklemek olacaktır. Eğer kabınız yeterince büyükse ve kapta yeterince solucan varsa günlük olarak bile yem verebilirsiniz. Vereceğiniz yemi önceden bir kaç gün bir kapta bekleterek yumuşamasını ve çürümeye başlamasını sağlarsanız solucanlara hazır gıda sunmuş olursunuz. Solucan

Çekirdek bir aile mutfağından günlük olarak yeterince organik atık çıkarır. Bu atıklar solucanlarınızı beslemek için yeterli olacaktır. Et, süt, yağlı ve asitli gıdalar hariç hemen her türlü gıda atığını yem olarak kullanabilirsiniz. Bazı kaynaklar tahıl ve tahıl ürünlerini eklememeyi tavsiye eder. Örneğin pirinç ve ekmek çürümeye başladığında alkol üretebilmektedir. Bu da solucanlara zarar verebilir. Bu nedenle ticari amaçlı büyük ölçekli bir üretim yapmıyorsanız hiç riske girmeyip sakınılması gereken atıklardan sakınmanız en doğrusu olacaktır. Konulmaması gereken gıdaların kaba konması aynı zamanda kötü kokuya ve sineklere de davetiye çıkarır. Solucan

Kahve telvesi solucanlar için mükemmel bir yemdir. Ancak gerek sistem pH’ını gerekse de sistemin kompostlaşma ısısını etkileyeceği için azar azar ve dikkatlice eklenmesinde fayda olur. Olabildiğince ince parçalanmış yumurta kabuğu sistemin pH dengesi için ve solucanlar için faydalı olur. Aynı zamanda elde edeceğiniz gübrenizin kalsiyum içeriğini arttırır. Solucan

Mutfağınızdan çıkan bu atıklar tüm şehri düşündüğünüzde kentin çöplük alanını rahatlıkla dolduran atıklardır. Siz bunları faydalı bir gübreye dönüştürerek çok büyük bir sevap işlemiş, dünyaya fayda sağlamış olacaksınız. Bunu unutmayın, çünkü bu işin düsturu esas olarak budur. Tekrar konuya dönelim; meyve ve sebze kabukları da kaba ekleyebileceğiniz yem türleridir. Asit karakterli sebze ve/veya meyve eklememeye dikkat edin.

solucan

7) Son olarak yem verme tekniğinden ve gübre hasadından bahsedelim.

Solucanlarınıza yem verirken her defasında kabın bir köşesine yem eklemeye dikkat edin. Yemi nereye koyarsanız solucanlar o yere doğru hareket edip yemi bulur ve tüketirler. Yemi kabın tamamına yaymanıza gerek yoktur. Bunun bir faydası ise şudur, bir şekilde eklediğiniz atık yemde bir sıkıntı olursa solucanlar yem olmayan diğer köşelere kaçarak hayatta kalma şanslarını arttırabileceklerdir. Solucan

Kabınız zamanla tamamen gübre ile dolduğunda hasat zamanı gelmiş demektir. Artık kabı boşaltıp solucanları başka bir kaba aktarma zamanı gelmiş demektir. Hasat işlemlerinin nasıl yapıldığına dair detaylı bilgi için Vermikompost Hasadı bölümüne bakınız. Eğer solucanların rahatsız olmasını istemiyorsanız kabı tamamen boşaltıp aktarma yapmak yerine EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI IV adlı başlıktaki gibi iç içe geçmeli bir sistem de kullanabilirsiniz.

Gübrenizi hasat ettikten sonra gölge bir yerde zaman zaman karıştırarak bir kaç gün bekletin ve fazla nemini alın. Son olarak eleme kıvamında kurumuş olan gübreyi eleyerek tüketilememiş fazlalıklardan ayırın. Solucan

Artık elde ettiğiniz gübre satışa hazırdır. Nemini yitirmeden mümkün olan en kısa zamanda kullanılmalıdır. Bu küçük ölçekli üretimi biraz daha farklı detaylarıyla birlikte büyütebilir ve daha kârlı bir yatırıma doğru yol alabilirsiniz.

Bol ve bereketli ama özellikle zevki üretimler! Solucan

Etiketler:

Yorumlar

 1. sadrettin dedi ki:

  merhabalar savaş bey. yılbaşında edirne de hanifi beyle görüştük. bize gereken bilgileri verdi ve bizde inşaat işerine başladık tesisi kurmaya devam ediyoruz. bu hafta havuzları yaptırmaya başlayacağız inş. haziran ayında solucanları tesisimize getirmeyi planlıyoruz. ancak kendimi eksik hissettiğim nokta solucan mamasını hazırlama konusu. hanifi bey bana mail olarak yazılı bir metin yolladı fakat kafam çok karıştı. sizinle iletişime geçmek istiyorum …

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın sadrettin,

   kısmet olursa bu hafta sonu sizi ziyarete geleceğim.

   Sağlıcakla kalın.

   1. Erdi dedi ki:

    Merhaba Savaş Bey,
    Bu işi çok istiyorum.Yasal süreci ve izlemem gereken yol hakkında bilgi edinmek istiyorum. Yani üretime başlayıncaya kadar gitmem gereken yol haritası nasıl olmalı. Sinop’ta köy içi tarlalarımız var. Solucan nemli ortamları sever bu yüzden sizcede uygun mudur? Rica etsem mail ile geri dönüş yapar mısız.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Erdi,

     elektriği ve suyu olan, nakliye açısından yola kayın veya ulaşımı kolay olan, eğimli olmayan düz herhangi bir arazi bu işi için uygundur. Arazi ne kadar geniş olursa o kadar iyi olur.

     Yasal süreç hakkında temel bilgiye http://solucangubresi.web.tr/temel-bilgiler/yasa-ve-yonetmelikler/solucan-gubresi-uretim-tesisi-kurulumu.html linkinden ulaşabilirsiniz.
     Saygılarımla.

     1. Kadir çay dedi ki:

      Selam ben emekli polis memuruyum solucan yetiştirme ile bilgi soracaktım bir telefon yada *** ararsanız sevinirim

     2. Savaş Gönen dedi ki:

      Kadir Bey,

      gerekli tüm bilgiler bu siteye yer almaktadır. Sorunuz olursa ilgili konu başlıkları altında sorabilirsiniz.

      Saygılarımla.

    2. recep tahsin dedi ki:

     sinopun nersinde yapmayı düşünüyorsunuz?biz başladık da merkezde

  2. Atakan Oktay dedi ki:

   Merhaba Sadrettin Bey,

   Bu işe kafa yormaya başladığım günden beri bu site de dahil binlerce yazı ve yorum okudum. Bir türlü maddi imkanı sağlayıp hayalimi girişime dökmeyi başaramadım. Hep diyorum ki “ölürsem bu heves içimde kalarak ölmeyeyim”.
   Şimdi sizin kısa zamanda yol aldığınızı okuyunca çok sevindim. Umarım başarılı olursunuz..
   Mahsuru yoksa hangi bölgede tesis kurduğunuzu yazar mısınız?

   Başarılar…
   Atakan Oktay

  3. enbiya dedi ki:

   sadrettin bey siz nerde ve ne kadar alana kurdunuz bu tesisi ve şuan size maliyeti ne kadar oldu. tahmini toplamda ne kadar sermayeniz gidecek
   saygılarımla..

  4. emre dedi ki:

   savaş bey mrb size bir kac sorum olcak internetten arastırdım bulamadım şirket kurma ve lisans alma yani marka yapmak isiityorum bunu icin tahminen ne kadar ücret gider bide 40bin tl bütcele girmeyi düşünütum ilk etap sizce yeterlimi

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın Emre,

    şirket kurulumu ile ilgili evrak ve diğer işlem ücretleri hakkında benim de bir bilgim yok. Bu hesap ancak sürecin içinde ortaya çıkacaktır.

    Kırık Bin TL küçük bir ölçek olarak yeterli olabilir, ancak sonrasında daha fazla masrafınız olacaktır.

    Saygılarımla.

   2. emre dedi ki:

    savaş bey siz biraz dahabilgi sahibi oldugunuz icin soruyorumda arkadasım akrabası da bu işi yapcak bize dedigi 200 bin tl yakın bir ücret izin alamya gidiyor dedi sizce bu dogru olabilirmi bir tohum firması bana sözleşmeni lisansı fatura getir alayım demiş arkadasımız izinleri alamaya baslamıs şimdiyeakdar 150 bin tl harcamıs ve hala izini alamamıs biraz daha gider demiş sizden ricam sizin cevrenizde izin alan vadır ögrenip konu acabilirmisiniz cüntü internette arastırmalarımda bulamadım yardımcıolursanız sevinirim saygılar

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Emre,

     bu tutar bana çok fazla abartılı geldi. Ancak size bu rakamı veren kişiye şunu sorabilirsiniz; İki yüz bin TL fiyatın içine hangi kalemler dahilmiş? Bugüne dek hangi evrak veya izin için hangi ücreti kalem kalem harcamışlar?

     Bu işin içinden en doğru biçimde bu şekilde çıkabilirsiniz.
     Saygılarımla.

   3. emre dedi ki:

    savaş bey kb cok soru soruyorum hereşeyi anladımama mama yapımı pek anlamadım kombos dediginiz soluncan maması dogrumu bu mamayı hazırlarken %70 fermente gübre % 30 gıda atıgı şimdi bunları karıstırdık diyelim direk soluncanlara vercezmi yoksa bunlarda beklemesi lazımmı birde mama biraz ıslak olcak sanırım ben evimde 1000 adet besleyim 3 ayda kac kb gübre alırım onu hesap yapacam sonrada cıkan gübreyi analiz ettirecem analiz etirirken soluncan gübresini direk alıpmı götürecez yoksa gübreyi biraz dinlendirip nemini aldıktan sonramı analiz ettirelim birde nerelerede analiz yaptırabiliriz

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Emre,

     yem hazırlama konusunda daha önce çok şey yazdım ama süreç içinde şunu gördüm, uygulama yapmadan ne yazık ki anlaşılamıyor. Bu nedenle bir şey söyleyemeceğim. Yanıla yanıla öğrenmeniz en doğrusu. Diğer şekilde kitabi olarak öğrenmek isteseniz de yine yanılacak ve öğreneceksiniz. “%70 fermente gübre % 30 gıda atıgı şimdi bunları karıstırdık diyelim direk soluncanlara vercezmi” şeklinde yazmış olduğunuz ifade çok kapalı ve eksik. Yem hazırlama konusunda bu işi yapan bir yerden ve yerinde görerek destek almalısınız.

     Ne kadar gübre alabileceğinizi önceden bilmek zor. Uygulama yapıp göreceksiniz.

     Analiz için özel veya tarım bakanlığı laboratuvarlarına başvurabilirsiniz. Süreç ile ilgili bilgiyi onlar size söyleyeceklerdir.

     Saygılarımla.

  5. ali dedi ki:

   savaş bey mrb soluncanlar oratalama 2.5 – 3 ay ayda 2katına ürüyolar diyorlarbu oran yüzde kacı dogrudur bir yorumlarda bir arastırmacı bir senede 5 katına cıkması imkansız demiş sizde dogrumu ben 1mete karede 12bin soluncan koymayı düşünüyrum üreme hızı ne olur saygılar

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın Ali,

    2,5-3 ayda 2 katına çıktığı doğrudur ama tüm koşullar uygun olduğu zaman tabii ki. Bu kolay kolay olmadığı için de bazen bu rakam tutar bazen tutmaz. Bundan ötürü en iyi veriyi işe başladığınız zaman elde edersiniz.

    1 metrekare için 10.000 solucan idealdir.

    Saygılarımla.

  6. Hakan sedefçi dedi ki:

   Selamlar ben edirne de ikamet ediyorum da edirne de bulunan Hanefi beye nasıl ulaşırız acaba ?

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Hakan bey,

    Mail ile dönüş yapılmıştır. Mailinize bakınız lütfen!

  7. emin dedi ki:

   Usta bende böyle bişey yapmak istiyorum ancak kime satılabilir kimler alir

 2. batuhan dedi ki:

  İyi günler savaş bey ben lise son öğrencisiyim gelceğimi pek parlak göremiyorum okul açısından herkesin uzmanlık alanı baskadır.Bilişim donanım okuyacaktım okul bilişim web yaptı sonradan değişemedim.Bu yüzden bu konuda pek önüm aydınlık değil, sonra solucan işini duydum arastırdıkça arastırdım.Bu işle uğrasmayı çok istiyorum.Elimdeki bütün imkanlarla bu işe girmek istiyorum. Ama ailem bu işin solucanları ve gübreleri satan kişilerin para kazanmak için yaptırımı olarak görüyor ve destek çıkmıyolar.Ben bu işe başlamadan sevdim.Sizce bu işe başlamalımıyım.Durmuma bakaraktan bi cevap verirseniz sevinirim ve ürettiğimiz gübreleri satmak için nasıl yollar izlemeliyim neler yapmalıyım cevabınız için teşekur ederim.Eğer istanbulda yeriniz varsa üretim alanı izninizle ziyaret etmek isterim.Tesekkurler…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın batuhan,

   eğer “bu iş solucanları ve gübreleri satan kişilerin para kazanmak için yaptırımı” olsa idi, insanlığa hiç bir faydası olmayan kolanın ve sigaranın üreticilerinin de aynı yaptırımından bahsetmek, hatta en önce onlardan ve onlar gibilerden bahsetmek gerekir. Etrafımıza şöyle bir bakalım, ihtiyacımız olmadığı halde satın aldığımız onca ürün var ki, ama bize sanki onlara ihtiyacımız mutlaka varmış gibi yansıtıyorlar. Bu nedenle “bu iş solucanları ve gübreleri satan kişilerin para kazanmak için yaptırımı” değildir. Bu söylemde tek doğruluk payı şu olabilir, evet bu şekilde düşünen üreticiler de olabilir. Ancak ne yazık ki, bu her alanda ve meslek dalında olabilir. Bu demek değildir ki, solucan gübresi işi yalandır. Zira öyle olsaydı bu konuda hâlâ artan sayıda akademik çalışma yapılmazdı. Dünyanın birçok ülkesinde bu iş süreklilik arz etmezdi.

   Bu işin tek sıkıntılı tarafı, eğer sermayeniz yoksa, araştırma ve geliştirmeye açık değilseniz, dünya literatürünü ve tarımsal faaliyetleri takip edemeyecekseniz yapabileceğiniz bir iş değildir. Ancak sabırlı olursanız, sürekli çalışırsanız, işi her zaman geliştirme yönünde bir atılımda bulunursanız bu iş yapılabilir.

   Sizin yalınız çok genç. Bu işe başlamanız ve sürdürmeniz ne derece doğru olur bilemiyorum. Çünkü her ne kadar azminiz ve çalışma enerjiniz olursa olsun bu iş bir yerden sonra ekip işidir. Doğru zamanda doğru işin başında doğru kişinin olması gerekmektedir. Her işi bir kişi yapamaz. Böyle bir iş değildir.

   Saygılarımla.

 3. enbiya dedi ki:

  mrb savaş bey bende bu işi araştırmaya başladım bir arkadaşla da irtibata geçtim. kafama takılan soruları sormaya çalıştım. bunlardan biri iş gücü demişsiniz kaç kişi olmalıyız ikincisi benim kafama takılan en önemli konu ise bu işin pazarlama kısmı görüştüğüm arkadaş sözleşme karşılığı ürettiğin gübreleri alırız dedi. ama bu işe girdikten sonra sizde takdir edersiniz ki bir yere bağımlı kalmak ne kadar doğru, bu gübreleri nasıl ve nereye pazarlıyorsunuz ve insanlarla nası irtibata geçiyorsunuz. bu arada ben bu işi k.maraş ta yapmayı planlıyorum.
  saygılarımla..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın enbiya,

   Tesisinizin büyüklüğüne göre personel çalıştırabilirsiniz. Başlangıç olarak 1 kişi ile başlayıp daha sonra ihtiyaca göre arttırabilirsiniz.
   Pazarlama konusu iki şekilde sağlanabilmektedir. İlgili mecralarda yapacağınız tanıtım, reklam ve haber girdileriyle ve doğrudan üreticiyle irtibat halinde olup gerekirse gezici ekiple üretici ziyaretleriyle…

   Eğer maksimum önemi verir ve kaliteli ürün üretmeye odaklanırsanız hedef kitleye ulaşmanız çok daha kolay ve etkin olacaktır. Pazarlama en kârlı getiri kendi ürününüzü kendinizin satmasıdır. Gerek Türkiye için gerekse de sizin için yeni bir sektör olması nedeniyle biraz sabırlı olmanız gerekecektir. Ancak ilkeli ve kararlı olursanız sonuç almanız gayet mümkün olacaktır.

   Saygılarımla.

 4. murat çatmaz dedi ki:

  Sayın Savaş Bey öncelikle insanlara vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda DOĞA dostlanrınında benim gibi heyecanlandığını tahmin etmemek mümkün değil. Bu yüzden öncelikle bu kadar sorulara bu kadar içten samimi cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Bende bu üretimi başta hobi ve öğrenmek amaçlı yapmayı düşünüyorum. Apartman bodurumunda gübre üretimi yapmak mümkünmü ( koku ) olayı oluyormu? Bu gibi durumda havalandırma fanları ile bu sorun giderilebilirmi? Birde üretilen bu gübrenin bir yazınızda en kısa sürede kullanılması yönünde yazmıştınız yanlış hatırlamıyorsam.Bu gübrenin raf ömrü varmı en fazla ne kadar sürede kullanılırsa gübre özelliğini kaybetmez .teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Murat,

   apartman bodrumuna üretim yapabilirsiniz. Kötü koku oluşmaz, daha doğrusu oluşmaması gerekir. Eğer bir şekilde kötü koku oluşumu meydana geliyorsa sistemde ters giden bir şeyler var demektir. Her zaman olması gerektiği kadar yemleme yaparsanız, nem oranını doğru tutturursanız herhangi bir sıkıntı olmaz. En fazla ortam da doğal olarak bir miktar nem kokusu olur ki onunda bir zararı olmayacaktır.

   Üretilen gübrenin en kısa zamanda kullanılması bilgisini düzelterek daha açıklayıcı bir şekilde yeniden söyleyelim. Solucan gübresi iki aşamalı olarak meydana gelmektedir. Birinci aşama, atıkların solucanlar tarafından tüketilip dışkılanması, ikinci aşama ise dışkılanmış olan gübrenin bakteriler tarafından olgunlaştırılmasıdır. Bu olgunlaşma süreci gübrenin paketlenebilir nem düzeyine (ortalama %20-23) ulaşma süresine tekabül eder. Normalde üretilen bir gübrenin herhangi bir son kullanım ömrü yoktur ancak çok fazla bekleyecek olursa mikro-bakteriyel yapı zayıflayabilir. Bu nedenle kullanıma hazır olduğunda lüzumsuz bir bekleme sürecine alınmaması faydalı olacaktır.

   Saygılarımla.

   1. Mustafa dedi ki:

    Koku nasil olmuyor yuzde 60 70 inek gubresi kullanilmiyacakmi gubreni koku yaptigini bilmiyormusunuz

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Mustafa,

     peki siz yazılanları tam olarak okuyabiliyor musunuz? Sizin için tekrar aşağıya alıntı yapıyorum:

     “Kötü koku oluşmaz, daha doğrusu oluşmaması gerekir. Eğer bir şekilde kötü koku oluşumu meydana geliyorsa sistemde ters giden bir şeyler var demektir.”

     Saygılarımla.

 5. Melek dedi ki:

  merhaba Savaş bey,
  Solucan işini araştırarak sizin sayfanıza kadar geldim.yorumları ve cevaplarınızı okudum.samimi cevap vermeniz bu işe gönül verdiğinizden anlaşılıyor.emekli öğretmenim ve bu işi yapmak ,yaşantıma ek gelir katmak; eğer ilerletirsem evlatlarıma bırakmak istiyorum.biz öğretmenler işin geçmişini de öğrenip gelecekte ne tür ilerleme kaydedilir,aşamaları nedir öğrenip ,çaba göstermeyi seviyoruz.öğrencilere de eminim ki bunu aşıladık.
  bana bu solucan işinde nasıl yardımcı olursunuz,neler yapmalıyım ki tam ve doğru başarılı oayım.ben ilerlemeyi seven insanım,başarılı olmam için bana bir açık pencere gösterir misiniz? teşekkürler.Bursadan selam

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Melek,

   Solucan gübresi üretimi yoğun emek ve takip gerektirir. Belki başlangıçta olmaz ama zamanla bu aşama kendisini gösterecektir. Bu nedenle eğer zaman ayırıp çaba harcayabilecek iseniz bu işe girin. Aksi durumda hobi amaçlı yapılabilir. Ciddi anlamda kazanç sağlaması netice itibariyle belli bir sermaye yatırımını şart kılar. Eğer temel yatırım kalemlerinin birçoğu mevcutta hazırsa, (yer, ham madde kaynağına yakınlık, teknik alet ve edevat vs) o zaman bu işe girişmeniz daha kolay ve mantıklı olur. Bunun dışında işi iyice öğrenmeden, kendinize bir hedef üretim kapasitesi belirlemeden başlamamanızı önerim. Ufak ölçekli başlayıp kademe kademe büyütebilir ve devam ettireceğinizi düşünürseniz daha ileri gidebilisiniz.

   Saygılarımla.

 6. Ethem dedi ki:

  Savas bey bende bu ısı ticari amaçlı yapmayı düşünüyorum koydey im yer sıkıntısı yok başlangıç olarak kac solucanla başlamak gerekir. Vereceğiniz rakamla ilgili birde yol haritası cizebilirmisiniz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Ethem bey,

   ticari olarak başlayabilmeniz için, eğer küçük ölçekli olarak düşünülüyorsa en azından 20.000-30.000 adet solucanla başlanmasını tavsiye ediyoruz. Yol haritası konusunda destek alabilmeniz için üretim sistemlerini ve süreçlerini yerinde görmeniz gerekmektedir. Bunun için http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu sayfasındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

   Saygılarımla.

   1. Aydın dedi ki:

    savas abi bende 18 yasındayım bu mesegı dusunuyorum ya abi saan soru sorucam bı kac tane wp den yazarmısın bana ***

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Aydın,

     sorularınızı bu site üzerinden ve ilgili konu başlıkları altından sorabilirsiniz.

     Saygılarımla.

 7. Ethem dedi ki:

  Hocam cevabınız için teşekkür ederim. İnsallah üretiminizi yerinde görmeye gelecegim suan için 20000 adet benim için uygun. 10 bin-10 bin olacak sekilde 2 adet SMTK-1300 ürününüzü almak mı mantıklı yoksa onun yerine 10000 solucan daha katip, hayvanların yaşayacağı yeri kendim mı hazirlamak. Amacım su aşamada üründen ziyade solucan sayısını artırmak yönünde olmasını istiyorum. Bu ürününüzün bize katacağı avantajı nedir

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ethem,

   solucan sayısını arttırmak elbette makul bir karardır. Ancak solucanların bakımını yapacağınız yer ve koşullar da önemlidir. Dilerseniz 1 tonluk IBC su tanklarında da bakım ve besleme yapabilirsiniz. http://solucangubresi.web.tr/genel/kultur-havuzlarinda-isitma.html sayfasında örneğini göreceksiniz. Bu tankların her biri 10000 adet solucan alır. Fiyatları daha uygundur. Solucanlar yeterli sayıya ulaştığında sürekli akış sistemlerine geçiş yapabilirsiniz. Hem bu sayede SMTK için ayrıcağınız ücretle bir kısım daha fazla solucan alabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 8. Ethem dedi ki:

  Hocam sorularimla sizi yoruyorum kusura bakmayın 20000 solucan için 10 tane ibc tankından alıp her bir tanka 2000 er solucanı koymam üreme hızlarını daha mı çok artırır .yoksa dediğiniz gibi 10 bin 10 bin daha mi mantıklı. yaklasik 40-50 tanki koyacak kapali alanim var. Surekli akis sistemine gecis icin yeterli solucan adedi yaklasik kac adettir. ben 20000 solucanla baslarsam o seviyeye iyi bakimla nekadar surede ulasirim. Teşekkür ederim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ethem,

   bir alanda bulunan solucan sayısı gerekenden fazla veya az ise, her iki durum solucanların üreme ve çoğalma periyotlarını etkiler. Bu nedenle tecrübeyle sabit olan değerleri uygulamak gerekir. Yani 1 metreküp hacim alanı olan bir havuza 10.000 solucan konur, sayı 20.000 ve üzeri bir rakama çıkınca yarısı ayrılır. Sürekli akış sistemi en düşük 15 metre ve daha üstü olarak yapılabilmektedir. Bu durumda en az 150.000 veya daha fazla solucanınızın olması gerekir.

   Saygılarımla.

 9. Emre dedi ki:

  Solucan yemi yapmak için elimizde 2-3 ay yağmur altında beklemiş inek gübresi var. Normalde de gübreyi suda bekletip tuz oranını alıyorlar. Bu aynı şey değil mi ? Sonra da bu gübreyi yığma işlemiyle 1 ay devirdaim etsek talaş katarak sıkıntı olur mu ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emre,

   2-3 ay yağmur altında beklemişse, tuz seyrelmiştir ama belki ondan daha fazla oranda besin de seyrelmiştir. Bu malzemeyi yeni alacağınız hayvan gübresine katarak kullanmanız daha makul olacaktır.

   Saygılarımla.

 10. EKREM dedi ki:

  Arkadaşlar mrb solucan temini için bilgi veribilirmisiniz bir de fiyatları nedir 1 m3 toprak için solucanmaliyeti nedir bilgi verirseniz sevinirim ***

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ekrem,

   solucan fiyatları konusunda http://www.solucanmatik.com/ sayfasına göz atabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 11. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar ocam hayırlı günler. Umarım sorumu görürde cevap verirsiniz. Kendimize ait zamanında besi damı olarak kullanılmış kapalı yerimiz var fakat şuanda hiç bir işe yaramıyor. yerimiz 240m2 kapalı şekilde. yaptığım araştırmalar neticesinde bende bu işe yani solunca gürbresi üretimine girmeye karar verdim ve bu konuda sizlerden beni bilir kişi olarak bilgilendirmenizi kafama takılan sorularıma cevap vermenizi umarım.1. sorum bu işin geleceği nasıl bu işten ailem ekmek yiyebilir mi. önü açıkmı. 2. sorum eğer nasip olurda bu işe başlarsam üretmiş olduğum ürüne nasıl pazar bulacağım. 3. sorum belkide en önemli sorum. 240m2 kapalı yerimin içini solucan doldurmanın bana maaliyeti ne olur acaba diğer tüm masraflarla beraber… 4. sorum devletin bu iş için herhangi bir desteği söz konusumu… Teşekkür ederim Umarım cevap verirsiniz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   sorularınızın hemen hepsi site içindeki ilgili konu ve yorumlarda zaten cevaplanmış bulunmaktadır. Maliyet hesabı için de üretim tesisimizi yerinde ziyaret ederek bir fikre varabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 12. Mehmet dedi ki:

  Hocam Konya’nın seydişehir ilçesinde ikame ediyorumben. bu işi burda yapmayı planlıyorum acaba bu işte iklim faktörü önemlimi. birde Konyada yerinde gezip görebileceğim bir tesis var mı. Teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   soğuk iklim idare edilmesi daha kolay olan iklimdir ancak sıcak iklim de sorun olmaz. Netice itibariyle kurulacak olan sistemlerde ısıtma ve soğutma yapılarak denge korunmaktadır.

   Konya yakınlarında üretim yapan tesis mevcuttur ancak tesis sahibinden onay almadan bilgi paylaşmak doğru olmayacaktır.

   Saygılarımla.

 13. serap dedi ki:

  Merhabalar benim bir sorum olacak solucanların beslenmesi için otellerin atıklarından yararlanarak yemleme yapmak mümkün müdür? burdaki asıl amaç otellerin çevreye zararlarını yiyecek atıkları açısından minimuma indirmek, eğer mümkünse nasıl bir yol izlenmeli , küçük ölçekli başlamak istiyoruz. ve bildiğiniz gibi solucanların herşeyi yemesi önerilmiyor bu ayrıştırma bu durumda nasıl yapılır

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın serap,

   solucanların beslenmesinde ve ortaya kaliteli bir gübre çıkmasını sağlamada en önemli unsur solucanlara verilecek olan yemin doğru yöntemlerle ve koşullarda sağlanmasıdır. İlk olarak otel atıklarını olduğu gibi solucanlara vermek mümkün ve doru değildir. İçerisinde yağ, baharat, süt ürünleri vb protein ve yağ kaynağı olabilecek şeyler verilmemelidir. Bunun dışında kalan sebze ve meyve kabuk ve atıkları gibi ham maddeler kullanılabilir. Eğer hacim çok büyükse içerisinde soğan, portakal vb atıklar, miktarı abartılmamak şartıyla olabilir. Ancak eğer hacim küçük ise bu tür atıkların da atılmamasına özen gösterilmesi gerekir.

   Otel ve evsel atıklar, hâl atıkları vb ham maddeler önceden yarı kompost hale getirilerek verilmelidir. İyi bir yem C/N (Karbon/Azot) oanı ideal olan pH’ı nötre yakın olan yemdir. Eğer atıkları ham olarak, yani kompostlanmadan verirseniz solucanlar sağlıklı bir biçimde yiyemezler. Kompost hazırlama konusunda Solucan Yemi Olarak Kompost Yapımı adlı başlığa göz atabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 14. Özkan dedi ki:

  Merhabalar , solucanları sıcaktan korumak için nasıl önlemler alabiliriz?
  Hava sıcaklığının 45 derece olması durumunda solucanların yaşadığı katman sıcaklığı kaç derecelerde olur? Bu solucanların toplu ölümlerine sebep olur mu?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özkan,

   hava sıcaklığı 45 santigrat derece olursa solucanların beslendiği sistemin sıcaklığı daha da yüksek olacaktır. En azından eğer serin bir ortam yoksa veya soğutma sistemi yoksa bu risk vardır. En ideali sistemi bodrum katı gibi gölge ve oldukça serin bir yere kurmaktır veya sistem içinden soğuk suyun devirdaim edebileceği borular döşemektir. Eğer bodrum katı gibi serin bir oram bulunamazsa en azından sistemin bulunduğu yerin pencerelerinin açık olmasını ve olabildiğinde hava sirkülasyonun sağlanması gerekir.

   Saygılarımla.

 15. Mehmet dedi ki:

  Hocam şimdi ben 10 bin solucan ile bu işe başladım dyelim. her hangi bir bakanlıktan izin almam gerekiyormu. Tabi yeri gelecek gübre satacam bu aşamada izin almak gerekir biryerlerden. Eger böyle bir durum söz konusu olursa izin alma vs. işleri için masraf ne kadar tutar tahmini. Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet, işin içinde satış yoksa ruhsat almanıza gerek yok. Kendiniz için üretiyor olursunuz. Ancak eğer satış düşünürseniz ruhsat almanız gerek. Masraflar konusunda tam bir bilgim yoktur.

   Saygılarımla.

 16. Cemal dedi ki:

  Taze inek gübresinden yaptığımız solucan yemi ısınma gerçekleşmeden 10-15 defa karılarak(1 ay boyunca) yapıldı. Kokusu kısmen toprak. PH değeri 7.2. Solucana bu yemi verince biraz hareketsiz kalıyor. Ama içeri rahatça kaçıyor. Alışamadığı için mi böyle yoksa başka bir nedeni mi var.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Cemal,

   pH normal görünüyor. Bu durumda geriye iki şey kalıyor,

   birincisi taze inek gübresinin olası tuz miktarı, ki bunu önlemek için taze gübrenin suyunun iyice süzülmesi ve gerekirse gübre uygun bir hazne içindeyken doğru bir biçimde yıkanması tavsiye edilir.

   İkincisi ise, gübrenin yarı fermente halde olması gerek. Bu işlem de sıcak kompostlama ile yapılmalıdır. Eğer ısınma olmadan bir fermantasyon yaparsanız ham madde solucanın tüketebileceği kıvama pek gelmiyor. Ayrıca yığın tam fermente olursa bu durumda da içerdiği C/N dengesi bozuluyor ve solucan bu yemi yine tercih etmiyor.

   Özetle, taze gübreyi iyice süzün ve gerekirse yıkayın. Ardından içerisine en fazla %20-30 toz talaş veya saman ilave edin ve yaklaşık 21-23 gün boyunca her 3-4 günde bir aktararak sıcak kompostlama yapın. Süreç bittiğinde numune olarak solucanlara verin. Eğer kıvama gelmişse solucanlar 2-3 gün içinde yeme göç ederler. Değilse bir veya iki kez daha aktarma yapın. Yani fermantasyonu biraz daha devam ettirin.

   Saygılarımla.

 17. alper dedi ki:

  savaş bey merhabalar ben hatay antakyada ikamet ediyorum bu civarlarda solucan çifligi varmı bu olay aklıma çok yattı bizim bu bölgede tarımcılık çok gelişmiştir bu iş hakkında geniş kapsamlı bilgi alacagım maliyet bakım ve pazarlama konusunda yardımcı olup yönlendirirseniz çok memnun olurum . bu işin pazar büyüklügü genişligi hakkında da bilgi
  almak isterim şimdiden vereceginiz bilgiler için teşekkür ederim.
  saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Alper,

   bölgenizde, bizimle anlaşması olan yönlendirme yapabileceğim herhangi bir üretici bulunmamaktadır. Diğer sorularınızın yanıtı ve bir tesis görme talebinizin karşılanması için tesisimizi ziyarete açık olduğu dönemlerde ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 18. fatih dedi ki:

  savaş hocam öncelikle size çok teşekkür ederim ki bu işle hem organik ürünler yetiştireceğiz hem topraklarımız özüne dönecek doğal ürünler tüketmeye başlayacağız bursada ikamet etmekteyim birkaç sorumu cevaplarsanız çok sevinirim 1 ) eisenia foetida orjinal olup olmadığını ya da genç olup olmadığını nasıl anlarız 2 )üretim aşamasında danışmanlık hizmetiniz var mı ? 3 ) hayvan gübresi en sevdiği mama dediniz bunun bekletilmesi mi gerekir yoksa farklı varyasyonlarını deniyor musunuz mesela sebze meyve ile karıştırıp mama yapmak gibi son olarak ürettiğim gübrenin fazlasını büyük firmaya ki ** bu alanda oldukça aktif ve başarılı toptan alımları oluyor mu? sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum bu işe gönül verenlerdenim yardımınızı ve sorularımı cevaplamanızı bekliyorum çok teşekkür ederim şimdiden değerli bilgiler için.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fatih,

   Eisenia foetida türünün orjinal olup olmadığı konusunu şöyle anlatabilirim size; bir TV programında sunucu soruyor, bir yumurtanın organik olup olmadığı nasıl anlaşılır diye. Sokaktaki vatandaşlar kendilerince onlarca gösterge sayıyorlar. Sunucu ardından soruyu bir uzmana soruyor. Uzman çok ama çok net bir yanıt veriyor; dışarıdan bakıldığında hiç bir şey anlaşılmaz. Bir yumurtanın organik olup olmadığı konusunda üreticinin insafına kalmış durumdayız.

   Bir solucan türünün Eisenia foetida olup olmadığı konusu, ileride bir sertifikasyon işlemi oluşuncaya kadar ancak satıcının insafına ve ticaret ahlâkına kalmıştır. Fakat o vakte kadar bir solucanın Eisenia foetida olup olmadığını, o solucanı alıp üretim yapmaya başladığınız zaman da kısmen anlayabilirsiniz.

   Şöyle ki, tüm koşullar optimum olarak sağlandığında gerek solucanların çoğalma hızı, gerek elde edeceğiniz gübre miktarı, hava sıcaklığındaki ve pH’daki değişkenliklere karşı gösterecekler tepkiler doğru solucana sahip olup olmadığınızı size gösterecektir.

   İkinci sorunuzun yanıtı, evet, danışmanlık hizmetimiz mevcuttur. Üçüncü sorunuz; hayvan yemi çeşitli ön işlemlerle fermente edilerek solucan yemi haline getiriliyor. Farklı varyasyonlar olabilir ama bu süreç oldukça detaylıdır ve yeni başlayanların varyasyon iş,ne girmemesini tavsiye ediyoruz.

   Sözleşme yaptığımız durumlarda, koşullar yerine getirildiği sürece geri alım durumumuz söz konusudur.

   Saygılarımla.

   1. fatih dedi ki:

    savaş bey bu konuyla ilgili bilgileriniz için teşekkür ederim peki solucan gübresini çiftçimize verdiğiniz zaman dönüşler nasıl oluyor üründe ve kalitede artış oluyor mu kimyasal gübre kullanımına devam edecek mi çiftçi son olarak pazar alanı nasıl gübrenin oda sıcaklığında kaç gün bekleyebilir iletişim bilgilerinizi özel olarak gönderirseniz çok iyi olur kurulum ve danışmanlık aşamasında sizden yardım beklerim saygılar

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Fatih,

     gübreyi doğru zamanda, toprak analizini yapmış olarak, doğru bitki için doğru oranda ve doğru tekniklerle kullanan her bir üreticinin verim alamaması mümkün değildir zaten. Zira akademik çalışmalar elde edilen verimin ve başarının tesadüfi olmadığını kanıtlarıyla beraber ortaya koymaktadır. Buna istinaden olumlu dönüşler elbette olmaktadır. Gübrenin oda sıcaklığında bekletilmesi diye bir şey yoktur. Gübrenin belli bir standart yapıda üretim süreci vardır ve ona uyulduğu sürece raf ömrü konusuna hiç bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

     Saygılarımla.

     1. fatih dedi ki:

      savaş bey mama teminini nasıl gerçekleştiriyorsunuz mesela hayvan gübresi taze mi olması gerekiyor mesela 2 aylık beklemiş gübre mama yapmak için ideal midir hayvan gübresini parayla mı karşılıyorsunuz mama yapmak için ideal oran ne olmalıdır )gübre artı sebze meyve atıkları )

     2. Savaş Gönen dedi ki:

      Sayın Fatih,

      biz solucan yemini ayrı bir tesiste özel olarak üretiyoruz ve satışını da yapıyoruz. Solucan her türlü çürüyebilen, yani ayrışabilen organik atıkla beslenebilir. Ancak işin yönetilebilir olması ve kârlılık açısından düşünülürse, tabi bir taraftan da solucanların sağlıklı bakımı ve gübre olarak garanti edilen içerik elde etme de önemlidir, hayvan gübresi en rahat ve sağlıklı bir yem kaynağı olmaktadır. Yem taze olarak verilmemektedir. Bu konuda sitenin genelini ve özellikle yapılan yorumları ve yazılan cevapları incelemenizi rica edeceğim. Bilgi mevcuttur. Solucan yemi esaen yarı fermente komposttan ibarettir. Karbon/Azot oranı 1/30 olmalıdır.

      Saygılarımla.

 19. ahmet faruk dedi ki:

  iyi günler bende bu işe girmek istiyorum ama ben şanlıurfa yaşıyorum ben şanlıurfa çevresinde solunca gübresini pazarlayacak yerler bulabilir mıyım açıkçası pazar korkum var yardımcı olurmusnuz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   Pazarlamadan korkuyorsanız bu işe girmeyeceksiniz. Korku pazarın en büyük engelidir. Kola gibi siyah renkli ve zıkkımla eşdeğer bir meta bile dünya çapında pazar bulabiliyorsa, solucan gübresinin hayli hayli bulması gerekir. Anahtar kelimeler, pazar solucan gübresini bulmaz; solucan gübresi pazarı bulur!

   Saygılarımla.

   1. bora dedi ki:

    Helal olsun güzel cumleydı .Ama o kadar üretici patlama yapmışken gübreyi nereye nasıl paazarlıcagımızıda söyleseydın harıka olurmuş

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın bora,

     Tarım Bakanlığı verilerine göre, Türkiye tarımı çeşitli nedenlerle kimyasal gübre kullanımında bile %20 açığa sahip. Bu oran organik gübrede çok daha fazla durumdadır. Bu nedenle Türkiye’de solucan gübresi üretiminin kapasitesini belirleyen unsur, pazardaki paydan ziyade ham maddenin bulunabilirliği belirleyecektir ki o da yeterli gelmeyecektir. Çünkü solucan yemi olabilecek atıklar ne yazık ki sınırlıdır.

     Saygılarımla.

 20. hakan dedi ki:

  savaş bey merhaba;
  su an 20000 adet solucan ile solucan gübresi üretiyoruz. 2. ay içerisindeyiz. bu işe arkadaşımla beraber gönül verdik. bir tarla vb yer kiralayıp solucan sayısını arttıracağız. resmi olarak yapmak çin ruhsat alınması gerekiyor ruhsat alabilmemiz için neler yapmamız hazırlamamız gerekiyor nerelere başvuru yapacağız ve yaklaşık olarak ne kadara maal olacak bize.
  teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   İş yeri açma ve üretim ruhsatlarına ihtiyacınız olacak. İş yeri açma ruhsatını, arazi nereye bağlı ise, örneğin belediyeden veya özel idareden almanız gerekmektedir. İlgili kurumlara başvurduğunuz zaman size gerekli yönlendirmeyi ve bilgilendirmeyi sağlayacaklardır. Üretim ruhsatı ise daha sonraki iş; tesis tamamen kurulup işler vaziyete geldiğinde tarım bakanlığına başvurarak alacaksınız. Maliyeti konusunda son durum itibariyle bilgim yoktur.

   Saygılarımla.

   Say

 21. Aydın dedi ki:

  Savaş bey mersin yakınlarında gezip görebileceğimiz bir tesis varmı

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Aydın,

   tarafımdan bilinen bir tesis bulunmamaktadır.

   Saygılarımla.

 22. Emre dedi ki:

  Solucan haznesinde yemin içi 30 dereceyi geçiyor.Acil soğutmamız gerekiyor. bunun pratik yolu var mıdır bu konuda öneriniz ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emre,

   yemin bir kısmını üstten alın. Yığını daha geniş bir alana yayarak yüksekliği azaltın. En çabuk ve pratik çözüm budur. Nihai çözüm sisteminizin ve sistemin bulunduğu mekanın durumuna bağlı olarak değişir.

   Saygılarımla.

 23. harun dedi ki:

  sayın savaş gönen bir iki santim boyun daki yavru solucanların binlercesi genelde bir arada duruyor ve yüzeyde oluyorlar bunun nedeni nedir ?
  ikincisi üç aydır siteniz dahil başka kaynaklardan da araştırmalar yapıyorum solucanların sayısının artışı ile ilgili yüzde yüz bir rakam verilemiyor ama genelde en kötü şartlarda 16 kat en iyi şartlarda da 50 kat arttığı söyleniyor ama benim gözlemlediğime göre sizden aldığım bin solucana yaklaşık üç aydır bakıyorum ve şu anki yavruları gördüğümde sayının daha fazla arttığını düşünüyorum acaba solucanların iyi şartlarda 50 kattan fazla artma ihtimali varmı ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Harun,

   solucanların sayılarının çoğalması ile ilgili yabancı akademik çevrelerde dahi farklı bilimsel bilgiler mevcut. Bir akademisyen 1 kokondan 3 yavru çıktığını tespit ederken, bir diğer akademisyen 4 yavru çıktığını tespit etmiş. Bu durumda ortaya farklı yorumlar çıkıyor. Burada unsur solucana verilen yemin doğru ve kaliteli olarak hazırlanmış olması, nem ve sıcaklık etkenleri ideal olarak hazırlanmış olmasında yatmaktadır. Bir de,birim alandaki solucan sayısı da önemlidir. Solucanların çiftleşmeleri düşünüldüğü gibi sırf mukadderattan ibaret değil. Solucanlar de çiftleşeceği partnerlerini çeşitli nedenlere bağlı olarak tercih ediyorlar. Bu konuda dahi yapılmış ve yayınlanmış akademik çalışmalar mevcut. Eğer solucan sayısı yeterli çoklukta değilse solucanların çiftleşecekleri partnerlerini seçme şansı da azalıyor. Bunun gibi bir çok etken söz konusudur.

   Mümkünse bana bahsettiğiniz, bir araya toplanmış yavru solucanların bir kaç tane uzak ve yakın plan çekilmiş net resimlerini gönderin. Sorunuzu daha sağlıklı bir biçimde yanıtlayayım. Resimleri vermikem@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 24. Kazım dedi ki:

  Savaş bey merhaba,Ben solucan gübresi işine başlamak istiyorum.Sizinle görüşüp karşılıklı sizden bilgi almak ve deneyimlerinizi paylaşmanızı rica edeceğim.Mailime yazarsanız sevinirim.Tesekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kazım,

   elimizden gelen yardımı sağlamaya hazırız.

   görüşme için

   http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu

   formunu doldurarak tesisimizi ziyarete gelebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 25. İbrahim Çelikdemir dedi ki:

  Savaş Bey merhaba,

  Solucanlar kokonları nereye bırakırlar? sistemde yavru solucanlar var fakat bir türlü kokonları göremedim. Yüzeyde mi yoksa daha dipte mi olur? Bulmanın bir yolu var mıdır?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İbrahim,

   Solucanlar kokonları daha ziyade yüzeye yakın kısımlara bırakırlar, çünkü yüzey kısmı daha kurudur ve solucanlar vücutlarında bulunan kokonları dışarı atabilmek için tutunabilecekleri sert bir yüzeye ihtiyaç duyarlar. Ancak solucanlara sürekli olarak yem verdiğimiz için zamanla kokonların bulunduğu üst katman altlarda kalmaya başlar. Dolayısıyla sistemin her yerinde olma durumu söz konusu olur. Zaman zaman sistemin farklı bölgelerine göz gezdirin mutlaka gözünüze ilişecektir.

   Saygılarımla.

 26. Abdullah Güngör dedi ki:

  Savaş bey öncelikle merhabalar ben genç bir yatırımcıyım ve kendime göre iş azmiyle doluyum,şu anda gıda Sektöründe Avrupa ve Türkiye de faaliyet halindeyiz şirketimiz bir aile şirketidir ve kendim kendime ait bir işimin Olmasını istiyorum. Solucan gübresi işi son Günler’de Gözüme çarpmaya başladı bu Tür işler genellikle ilgimi çektiği için araştırmaya başladım ancak tam aklımdaki sorulara cevap bulamadım. 1.sorum ; yurt dışına ihracat ı ne durumdadır. 2.sorum ;gerekli yatırımları yaptıktan sonra iç piyasada satış durumumuz ve rekabet ne durumdadır. 3.sorum; 100000 liralık bir yatırımın amorti süresi (tahmini ) nedir ?. Şimdiden teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim .

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Abdullah,

   sorularınızın yanıtı aşağıdadır;

   1) Gübrenin yurt dışına ihracatı mümkündür ancak, yurt dışında da üretimi mevcut olduğu için talep olup olmayacağı veya ne ölçüde talep olacağı konusu üzerinde düşünülmesi ve araştırılması gereken bir konudur. Ayrıca işin içine nakliye maliyetleri girince her noktaya ihracatı mümkün olmayabilir (ancak gemi bazında toplu gönderim olabilir)

   2) İç piyasa henüz rekabet edecek düzeye erişmemiştir. Sektör olarak dünyada oturmuş ancak Türkiye’de yavaş yavaş fakat kararlı adımlara yeni oturmaya başlayan bir sektör olduğundan henüz rekabet durumundan söz etmek mümkün değil. Bununla beraber, solucan gübresi üretiminin sınırı nihai olarak ham madde kaynaklarının sınırıyla sabittir. Yani ne yazık ki sonsuz organik ham madde kaynağımız yoktur. Tam da bu nedenle doğru yöntemlerle ve kaliteli bir biçimde üretilen solucan gübresi hemen hemen hiçbir zaman rekabete konu olmayacak düzeyde pazar bulma potansiyeline sahiptir.

   3) Rakamdan yol çıkmak yanıltıcı olur; çünkü bu rakamı tam teşekküllü bir sistemin hangi aşamalarında kullanacağınız sonucu etkiler. Ancak şunu söyleyebilirim, 1 veya 1,5 yıldan önce bir şey beklememek gerekir.

   Saygılarımla.

 27. ÜNSAL dedi ki:

  Merhaba savaş bey, solucan gübresini 2 aydır araştırıyorum..Bursa da bu işi yapmayı düşünüyorum ..Bu işte en iyi mamanın inek gübresi olduğunu öğrendim..bizimde ineklerimiz mevcut buradan çıkan gübreyi kullanmayı düşünüyoruz..başlangıç olarak elde ettiğimiz gübreyi kendi meyve ve zeytin bahçemizde kullanıp bölgemizde bir farkındalık oluşturup solucan gübresi kullanımını bölgemize yaymak gibi bir düşüncemiz mevcut. Size sorum genç orjinal kalifornia cinsi solucanları nereden temin edebiliriz.Birde bu işin başlama zamanı var mıdır? Benim düşüncem bir sera oluşturup ,sıralı yığınlar ile yerde fermante edilmiş gübre ile bu işe başlamak ,bir kaç sitede bu sistemi gördüm. Sizin tavsiyeniz nedir şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmlar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ünsal,

   güzel amaçlar içeren iyi biri girişim örneği teşkil ediyorsunuz. Şimdiden başarılar dilerim.

   Kırmızı Kaliforniya solucanı, Eisenia Foetida türü solucana denir ve bu solucanın sahte-orijinal şeklinde bir ayrımı yoktur. Tektir ve o da doğal olarak orijinaldir.

   Solucanları benden temin edebilirsiniz. Uygun olduğunu zaman siparişinizi bildirmeniz yeterli olacaktır.

   Kapalı ve mümkün oldukça serin bir ortama sahip kapalı bir alan olduktan sonra yaz-kış fark etmiyor. Her zaman başlanabilir. Fırtınada uçup gitmeyecek dayanıklılıkta bir sera yapacak olursanız tabi ki sera tipi sistem de olur. Yer sistemi başlangıç için tercih edilebilir. Zaten siz ilk üreteceğiniz ürünü kendi bahçenizde kullanacağınız için sıkıntı olmayacaktır. Zamanla ticari boyuta eriştiğiniz zaman otomasyona geçebilirsiniz, aksi durumda ileride iş yükü artar.

   Saygılarımla.

 28. ATAKAN dedi ki:

  Herkesin heves edip girişiceği bu sektöre girmek bence akıllıca degıl yapttıgın elınde kalır patlarsın.O yüzden girmek çok istiyorken bu işten soğudum alıcı bulmak zor olur neden cunku çok bilinen bir şey bızım cıfcımız derki inek gubresı neyıme yetmıyor der almaz adam haklı cunku nıye sen bunun kılosunu 4 tl satıyorsun adam 2 tl ye satıyor dedım ya bızım mılletımız ınatcı hele anadolu ınsanı dahada ınatcı ata yadıgarı koyun inek gubresınden vazgecmez bu adamlar .Girecek olanlara başarılar dilerim koca koca tesisler varken bızım gubrelerin yuzune bakan olmaz malesef.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Atakan,

   köylü artık eskisi gibi, hayvan gübresini öyle ayan beyan tarlasına dökemeyecek. Bunun nedeni ise Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, Elazığ’da hayvancılık yapan bir üreticinin çıkan gübreyi tarlasına dökmesi neticesinde, kendisine çevreyi kirletmekten dolayı verilen 46 bin 501 lira idari para cezasıdır. Aslında bu anlamda ceza verilmesi, işin içinde olan olası siyasi karar alma ihtimalini ayrı tutacak olursak, hem haklı hem de haksız bir gerekçeye dayanmaktadır. Haklı tarafı, mevzuata göre ham gübre işlenmeden ve ısıl işlemden geçmeden olduğu haliyle tarlalara dökülmemelidir. Çünkü bu durum gerçekten de patojenler açısından tehlike arz etmektedir. Haksız olunan taraf ise, ya bu cezayı herkese keseceksin, ya da hiç kimseye… Daha da önemlisi, bu cezayı kesene dek, köylüyü ve daha genel anlamda toplumu eğit ve bilinçlendir. Elindeki gübreyi kompostlaştırması için destekler ver. Bu nedenle, eğer çiftçi solucan gübresini kullanmayacaksa, hayvan gübresini de zaten kullanamayacak.

   Fakat her şey bir yana, şunu asla unutmayın, insanlar daha ucuz olan Doritos, Ruffles gibi markalar varken yine de gidip Pringles alabiliyorlar. Yani sizin öngörünüzle Pringles almaması gerek değil mi?

   Girişimci doğulmaz, olunur! Yoksa Yahudiler tüccar doğmuş diyerek Müslümanlara haksızlık ederiz.

   Saygılarımla.

 29. volkan dedi ki:

  merhaba benim 2500 gibi boş bir arazim var ve başlangıç olarak 100.000 tl gibi bir yatırım payına sahibim.Yazılan yazıları ve yorumları çokca okudum.Peki savaş bey siz gübre üretimi mi yoksa solucan üretimi mi yapıyorsunuz.Birde ticari olarak firma isminiz nedir.
  Birde bu gübre tüm tarım ürünlerinde kullanılabilirmi ?

 30. Hakan dedi ki:

  Savaş Bey merhaba.
  Solucan Gübresi üretiminde kosgeb desteği alınabiliyormu. blginiz varmıdır.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   Kosgeb desteği bildiğim kadarıyla sadece makine desteği olarak var. Kosgeb ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 31. emrah dedi ki:

  Bu işletmeyi kurabilmek için devletin destek verdiği bir kuruluş var mı örneğin kosgep gibi

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emrah,

   Kosgeb’in makine desteği verdiğine dair bilgi mevcut. Ancak şartlarını bilmiyorum. Kosgeb’e danışabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 32. mehmet baykal dedi ki:

  Savaş bey merhaba
  Solucan yavırlarıdna beyaz olanlardan 150-200 kadar olanın seçip bi ayrı kapa koydum ama süre yaklaşık 1 ay olmasına rağmen kabı kontrol ettiğimde gene aynı büyüklükte yani gelişen hiçbir solucan yok ama bi çoğu yaşıyor. sebebi nedir? normalde 42 günde yumurtlama süresine erişir diye biliyodum.
  ayrıca solucan gübresi ile yemi ayrt etmek için ne tür bi işlem gerekiyor.?
  iyi çalışmalar dilerim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   büyük ihtimalle, hatta belki de kesinlikle demek lazım, sizin yavru solucan dedikleriniz beyaz solucanlardır, yani Pot Worms denilen türlerdir. Bu solucanlar da sistemin bir parçasıdırlar ancak sayılarının çok fazla olmaması ideal olanıdır. Aşırı nemli ve asidik yapıda olan yem ormanını severler. Boyutları olduğu gibi kalır, büyümezler ve dayanıklıdırlar.

   http://solucangubresi.web.tr/temel-bilgiler/solucanlarin-komsulari.html

   sayfasında yer alan Ernie Enchytraeids başlığına göz atın. Ayrıca,

   http://solucangubresi.web.tr/temel-bilgiler/solucan-bilimi-4.html

   sayfasındaki WHITE WORMS (ENCHYTRAEIDS) başlığına da göz atınız.

   Sayılarının fazla olması zarar vermez ama sistemin fazla nemli ve asidik yapıda olduğunu işaret ettiği için fazla nemin alınması asidik yapının nötre yaklaştırılması gerekir. Bir de sayıları gerçekten çok fazla olursa asıl solucanlarımızın yemine ortak olarak onların aç kalmasına vesile olabilirler.

   Saygılarımla.

 33. zafer dedi ki:

  merhabalar ben antalyada resmi olarak bu işi yapmak istiyorum fakat bu işin pazarını nasıl kurabilirim nerelere satabilirim elimde gubrelerin kalma ihtimali var mıdır acaba

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Zafer,

   her türlü tarımsal faaliyet alanları potansiyel bir pazardır. Seracılar, fideciler, büyük tarımsal üreticiler, organik üreticiler vb…

   Saygılarımla.

 34. Günay Savaş dedi ki:

  merhaba SAVAŞ Bey:
  Uzun zamandır kafama taktığım ve araştırdığım bir konu Solucan gübresi:
  Ziraat mühendisi(toprak bilimi) arkadaşlarım ile bu konuyu tartıştım vesatışını yapabilirsen doğru bir karar olduğunu,ve gübrenin bitkiler için ciddi anlamda faydalı olduğunu söylediler.
  Tabibi bu iş için önemli olan yer, ve hayvan gübresi Şuan 1.5 dekar bir arazım vearazinin yakınlarında hayvancılık yapan çevrem var.Bu işi ciddi anlamda yapmak istiyorum.Görüşleriniz ve bilgileriniz benim için değerlidir.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Günay,

   http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu sayfasında yer alan ziyaretçi formunu doldurarak tesisimizi gezebilirsiniz. Ardından size bir iş planı çıkarabiliriz.

   Saygılarımla.

 35. ferhat dedi ki:

  Mrb. Oncelikle bizi bilgilendirdiginiz icin Teşekkürler.
  Yorumlara soyle bi bakindim da. Kimse bu ise ticari amacli girisimde ne kadar bir butce lazim ve ortalama bu isin kar marji ne kadardir. Mesela ben ilk bu siteye denk geldim daha arastirmanin basindayim . Sormak istedigim ise; ilk etap da ne orta dereceli bir uretimhane kurmak icin ne kadar bir bütçe gerekli ve ayda ne kadar üretim yapilabilir, satis fiyati ne dir???
  Teşekkür ederim. ..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ferhat,

   bahsettiğiniz konu bu başlık altında değil ama diğer konu başlıklarının yorum bölümlerinde zaten tartışılmış bulunmaktadır. Bu nedenle burada ancak kısa bir özet geçmem gerekirse, solucan gübresi üretim işinin sabit bir başlangıç maliyetinin olmamasının, daha doğrusu böyle bir maliyetinin tek kalemde belirlenememesinin nedeni, birden fazla değişkenin olmasından dolayıdır. Bu değişkenleri hakkında detaylı bir bilgilendirme ancak üretim süreci yerinde görüldüğü taktirde en sağlıklı biçimde yapılabilmektedir.

   Saygılarımla.

 36. murat bozkurt dedi ki:

  selam aleykum savaş bey bende bır tesıs kurmayı duşunuyorum tesıs ve solucanlar icin ne kadar bı malıtetı olur en ıdaelı kac metre dır ne kadar solucan havuzlar ne kadar olması lazım benı bılgılendırırsenız sevınırım saygılar bol kazanc

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Murat,

   Doğrudan bir maliyet belirlemek makul değil. Ancak daha mantıklı olarak şunu yapabiliriz, ayırmayı düşündüğünüz bütçeye göre bir iş planı çıkartıp, ona gör bir tesis planı ile başlangıç yapmanızı sağlayabiliriz. Ardından hedefinizdeki sistem büyüklüğünü belirlerseniz bir bütçe çıkarma imkanımız olur.

   Saygılarımla.

 37. Eyüp NARTGÜN dedi ki:

  Hayırlı günler Kırıkkale de bulunan çiftliğimde küçükbaş yetiştiriciliği yapmaktayım.Eleman sıkıntısından dolayı bu işi tasfiye ederek yerine yapabileceğim başka bir iş bakıyorum.Daha önce anlattıklarınıza dayanarak benim yer sıkıntım ve solucanlara verecek yem sıkıntım yok.Sizin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanarak bu sektöre giriş yapabilir miyiz.Hali hazırda 210 m2 kapalı alanım mevcut burada ne kadar üretim yapabiliriz.Sıfırdan satış aşamasına üretim ne kadar sürer ve pazar durumu nedir?Bilgi verebilirseniz sevinirim. Hatta ilk etapta yakın bölgede gezip inceleme yapabileceğim tesis mevcut mu? İlginiz için şimdiden tşk ederim.İyi çalışmalar. ***

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Eyüp,

   üretim sistemleri hakkında doğru bilgi edinmek ve sağlıklı bir başlangıç yapabilmek için sitede yer alan temel bilgileri iyice okuyup detaylı bilgi alabilirsiniz. Akabinde işe uygun bir ölçekte başlamanız gayet mümkündür.

   Saygılarımla.

   1. ibrahim karakurt dedi ki:

    Merhaba savaş bey
    Eşim ile birlikte bu isi yapmak istiyoruz. 30.000 tl kadar sermayemiz var. Başlangıçta 20.000 _ 50.000 adet civarında almayı düşünüyoruz. Hedefimiz küçük bir işletme kurup daha sonrasında tesis kurmak. Fakat yerimiz olmadığı icin depo kiralamak zorundayız. Bize kaç m2 yer yeterli olur. ( zaman olarak 1 yıllık bir yer kiralamayı düşünüyoruz.) Temel sıkıntılar da var. İşyeri sahipleri koku olur sonucta hayvan tersi vereceksin diye kiraya vermek istemiyor. Bilinçli olarak bu isi yapmak istiyoruz. Sizce sermayemiz yeterli mi? Bu isi yapmalimiyiz. Yer konusunda nasil bir yer kiralamaliyiz.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın İbrahim,

     50.000 adet solucanı 5 adet 1 tonluk IBC tanklarda besleyebilirsiniz. Solucanlara direktiflerimiz doğrultusunda ve hakkını vererek bakacak olursanız her 32 ayda 21 kat çoğalacaklardır. Bu nedenle başlangıç için örneğin 5 adet değil de 10 adet ICB tan alırsanız 3 ay sonrasına hazırlıklı olursunuz. Neden IBC tankları öneriyorum? Başlangıç için uygulaması kolay olacak ve kiralayacağınız depoda kimseyi rahatsız etmeden işinizi görmenizi sağlayacak olmasındandır.

     Başlangıç olarak, eğer depo yeterince serin ve olabildiğince gözden ırak ve sakin bir konumda ise, yarı fermente solucan yemini hazır olarak alacak olursanız koku vb sorun yaşanmaz. Ne zamanki işi tam olarak büyütüp tesisleşmeye gidecek olursanız o zaman zaten daha makul bir yere geçeceğiniz için sorun da kalmayacaktır. Sermayeniz başlangıç için yeterli olabilir, ancak ilerleyen süreçlerde hangi tür sistemler kullanacağınız ve ne ölçüde büyüyeceğiniz durumuna göre ilave bütçe gerekebilir.

     Not: Ayrıca size (mail adresinize) bir kampanya bilgisi gönderiyorum, değerlendirebilirsiniz.
     Saygılarımla.

 38. eslem38 dedi ki:

  merhaba
  küçük bir kasada çoğaltmaya çalıştığım solucanların gübrelerini ayırt etmek için alttakini almam gerekiyor. ancak altta da yavru solucanlar göze çarpmakta
  1- bunları nasıl ayırt edebilirim?
  2- solucan gübresini aldıktan sonra kasaan kullanmadan önce yapmamız gereken işlem nedir?
  3- gübre kullanımında örneğin çilekte zamanlama önemlimi? yeni çilek dikimi yapılacak yerde bunu toprağı ile karıştırıp kullanabilir miyiz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın eslem38,

   1- Gübrede kalan solucanları ayırmak için gübrenin üstüne elekli kasalar yerleştirin ve bu kasaların içine taze solucan yemi koyun. Kalan solucanlar zamanla taze yeme göçecektir. Bu işlemi iki üç parti şeklinde tekrarlayabilirsiniz. Yine de solucan kalırsa eğer, onları da elekten sonra hâlâ canlı olarak kalırlarsa alıp sisteme atabilirsiniz.

   2- Solucan gübresini aldıktan sonra uygun ve temiz bir ortamda kendi halinde en az 3 ay veya daha fazla olgunlaşmaya bırakıp ardından kullanabilirsiniz.

   3- Gübrenin toprakta ve bitkide kullanımı apayrı bir konudur ve hem iklime hem de ekilecek olan ürüne göre değişir. Genel itibariyle söylersek, gübreyi dikimden önce, dikim toprağına karıştırıp uygulamalısınız. Solucan gübresi öncelikle toprak altı olmak üzere aynı zamanda üst toprak gübresidir. Ancak orak üstüne ve açıkta olacak şekilde kullanımı gübrenin etkisini zayıflatabilir.

   Saygılarımla.

 39. yalçın dedi ki:

  mrb savaş bey 01.02.2015 te 10.000 tane solucan aldım şuan kaçtane solucanım olmuştur

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yalçın,

   bunu bu koşullar altında bilmenin imkânı yoktur.

   Saygılarımla.

 40. İsmail dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey, örnek olacak şekilde söylersek, 10 metreküp (ya da ton, bu arada 1 m.küp 1 ton gelir mi?)taze inek gübresini (mandıradan) alıp beton zeminde yaktık, sonra ısıl işlem sonra solucanlara yedirme, dinlendirme, eleme ve paketleme… 10 ton (ya da m.küp) dan ne kadar satışa hazır hale gelir (tahmini)? Çok teşekkür ediyorum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İsmail,

   1 metreküp 1 ton gelmez. 10 ton taze inek gübresi yaklaşık 5 ton solucan yemine dönüşür. 5 ton solucan yemi de yaklaşık 2,5 ton solucan gübresine dönüşür.

   Saygılarımla.

 41. Hosafsevenkiz dedi ki:

  Merhabalar ben otuz bin solucanla bu işe başladım pH değerleri ve nemi sürekli ölçülüyor üremeleri ve gübre üretmeleri de çok hızli bir yıl da solucanlarim ne kadar artar lütfen cevap yazar misiniz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Eğer solucanlarınız Eisenia Fetida türü ise ve koşullar tam olarak sağlanmış ise, ortalama olarak her üç ayda en az 2 katı veya da daha fazla çoğalırlar.

   Saygılarımla.

 42. nedim ercekin dedi ki:

  S.a. iyi günler.

  Hocam biz 3 genç üniversite öğrencisi bu işe girmeyi düşünüyoruz şuan hibe aramaktayız. Kosgeble görüştük yardımcı olamadılar bizi İpek Yolu Kalkınma Ajansına yönlendirdiler onlarda yardımco olamadılar. Daha önce Tarım il genel müdürlüğünede gitmiştik oradanda bir şey çıkmadı. Sizin bildiğiniz destek alınabilecek bir kurum var mıdır? yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Nedim,

   şu an için benim bildiğim kadarıyla solucan gübresi üretimi için bir hibe desteği yoktur.

   Saygılarımla.

   1. ali tosun dedi ki:

    mrb savaş bey ben emekli yim başka birinin yanında çalışmak istemiyorum bu işe aklıma çok yattı ama bu işi yapacak kadar toprak sahibi değilim 500 mt bir açık alan bulsam bu iş olurmu ne kadarlık bir bütçeye sahip olmam gerek bir de konyada iklim şartlarını göz önüne alarak bana yardımcı olabilirmisiniz

    1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

     Sayın Tosun,
     Konu ile ilgili olarak web sayfamızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aynı soruya web sayfamızda defalarca yanıt verilmiştir. İncelemenizi rica ederiz.

     Saygılarımla

     Emrah Sezgin CAN

 43. gülcem dedi ki:

  Mrb.Benim çok merak ettiğim konu şu; bu oluşan solucan gubresi neden dinlendiriliyor? Dinlendirilmeden neden direk kullanılamıyor?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın gülcem,

   bu konuda Solucan Gübresi ve Olgunlaşma Süresi adlı başlığa göz atınız lütfen.

   Saygılarımla.

 44. celalettin şimşek dedi ki:

  bu iş 2016 ıpart desteği varmı

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Son mevzuata göre ve bildiğim kadarıyla yoktur. Ancak IPARD ile ilgili mevzuata internetten bakabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 45. Müslüm Doruk dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar Size ulaşabileceğimiz bir mail adresi varmı acaba Detaylı bilgi için.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Doruk,

   genel ilgiler için sorularınızı buradan sormanızı rica edeceğim. Bu sayede diğer meraklı ve ilgili arkadaşlar da bilgilerden istifade etmiş olurlar.

   Saygılarımla.

 46. feridun dedi ki:

  200 metre kare bir arazim var etrafta sut ureticileri ve tam yaninda pazar var 40000 tl sermaye koyabiliriz bu büyüklükte bir arazide ne kadar solucan ile ise baslayabilirim

  1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

   Sayın Feridun;

   Konu hakkında web sayfamızda bununla ilgili defalarca yanıt verilmiştir. Sitemizi incelemenizi rica ederiz.

   Saygılarımla

 47. Kürşat dedi ki:

  Merhabalar savaş bey. Yaklasik 6 aydir bu isi arastirip kurmak icin elimden geleni yapiyorum ancak ne zaman bu isle ilgili bi siteye girsem hep farkli birseyler ögreniyorum. Bu ise bi kac hafta icinde baslamaya dusunuyorum ancak yapabilecegim yatirim 10 bin tl kadar ancak hala bi cok eksigim oldugunu dusunuyorum. Detayli olarak mumkunse yuzyuze degilse telefon ile bilgi alabilirmiyim? Saygilarimla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kürşat,

   an itibariyle yüz yüze görüşme imkanım bulunmamaktadır. Ancak şunu belirtebilirim, 10.000 Tl bu iş için çok az bir miktardır. Bu miktarla ancak kendinizi sınamış olursunuz. Eğer devam etmek isterseniz çok daha fazla sermayenizin olması gerekir.

   Saygılarımla.

 48. Sevim dedi ki:

  Merhabalar 120 m2 evin var evin altinda bodrum var 100 m2 botrum rutubet li oldugu icin kullanil miyor bu is icin uygunmudur birde 240 m2 dépôt gibi bir yerde var bunlar 12000 m2 icinde buyuk bas hayvan gubresi bulamam atlarimiz var onlarin gubresi olurmu bide baslangic icin se maye nekadar olmasi gerekiyor kar amaci cok tesekurler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sevim,

   at gübresi bilhassa daha iyi olur. Uygun koşullarda hazırlandıktan sonra solucanlar at gübresini daha çok tercih etmektedirler. Başlangıç olarak 100 metrekare veya ilaveten 240 metrekare yeterli olur ama ileride yetmeyebilir. Çünkü sadece üretim yapmayıp, aynı zamanda ham madde ve son ürün stoklama alanı, hazır olan gübrenin elenme ve paketlenme alanları da olacak…

   Başlangıç maliyeti hakkında bir şey söylemek mümkün değil. Pazardaki fiyatlar değişkendir. Bu konuda doğrudan tedarikçiden fiyat almanız daha ideal olacaktır.

   Saygılarımla.

 49. Sevim dedi ki:

  Ce vabiniz icin cok tesekurler

 50. Sevim dedi ki:

  Merhabalar savas bey Bulun dugumuz yer sulak bir bolge nem orani yuksek problèm olur mu 12 donum yeterlimi bu is icin 20 bin eruo muz var paramizi hibe etmek istemiyorz karimiz olurmu 20 euro yeterlimidir simdiden cok tesekurler cevapladiginiz icin savas bey

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sevim,

   12 dönüm fazlasıyla yeterli olur. Nem sıkıntı olmaz, çünkü üretim zaten kontrollü yapılmaktadır. 20 bin euro yeterli olur mu? Bu sorunun cevabı aslında sizin endi kararlarınızda saklı. İlk başta bir üretim tesisini genel olarak da olsa ziyaret edip olan biteni görmenizi tavsiye ederim. Bu size bir fikir verecektir. Ardından elinizdeki bütçeye göre bir plan yapabilirsiniz. Tabi en son noktaya kadar büyümek isterseniz bu para yetmez ama işe başlayıp yavaş yavaş ilerlerseniz geri dönüşlerle beraber işi büyütebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 51. murat dedi ki:

  Merhaba Hocam

  Tesis ziyaretini neden iptal ettiniz, bir sakıncası yoksa cevaplaya bilir misiniz? Yukarıda “Şu an itibariyle yüz yüze görüşme imkanım bulunmamaktadır ” yazmışsınız. Ne zaman müsait olursunuz? Organik gübre ile yetişmiş bir çayınızı içsek? Teşekkürler:)

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Murat,

   firmanın almış olduğu bir karardır. Daimi ya da geçici olup olmayacağına yönelik henüz yeni bir karar alınmış değildir. Değişiklik olduğu taktirde firmanın web sayfasında bildirim yapılacaktır.

   Saygılarımla.

 52. ERHAN GÜREL dedi ki:

  Savaş Bey merhabalar;

  Öncelikle sorulan tüm sorulara özveriyle ve usanmadan cevap verdiğiniz için size gerçekten teşekkür etmek isterim.

  Benim samsunun çarşamba ilçesine bağlı tüm halkın tarımla geçimini sağladıgı bir köyde 24 dönüm arsam var.tüm ailem çiftçilikle uğraşıyor ama kimse solucan gübresinin ne olduğunu dahi bilmiyor hala.ben bu arsa üzerine bir tesis kurmayı düşünüyorum.arsamın olduğu köyde birçok insan hayvancılıkla da uğraşmakta.yani ham madde sıkıntımın da olacağını düşünmüyorum.sadece kendi ailemin 100 büyükbaş hayvanı var.
  tesis kurma aşamasına başlamak adına nasıl bir yol izleyeceğim konusunda ise sizden biraz fikir almak istiyorum.nereden başlamalıyım,nasıl bir yol izlemeliyim?araştırmalarıma göre solucan gübresi üretim tesisi kurmak devletinde tarım ve hayvancılık yatırımları üzerine verdiği teşvikler arasında yer almaktaymış.ama biraz öncede dediğim gibi nereden başlayacağımı bilmiyorum.hangi kurum yada kişilerle irtibata geçmeliyim,nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.

  ilgi ve alakanız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gürel,

   ben esas olarak araştırma üzerine çalışmaktayım. Son süreçteki yasal mevzuat nedir, neler değişmiştir, bu konuda net bir bilgim yoktur. Bir süredir işin bu boyutunu takip etmiyorum. Ancak şöyle yapabilirsiniz, güvenilir bir yerden solucan ve ilave olarak danışmanlık desteği alacak olursanız bu sorularınız yanıt bulacaktır. Solucan alacağınız yere bu soruların yanıtını net olarak alıp alamayacağınızı muhakkak danışın.

   Saygılarımla.

  2. Suphan Bektas dedi ki:

   Erhan Bey merhaba,
   Ben Bafraliyim. Sizinle iletisim kurmak isterim. Bu isi Balikesir tarafinda yapmak istiyorum. Samsun’a gelince sizden bilgi almak isterim. Mumkun mu?

 53. Mujde dedi ki:

  Savaş Bey, Yeriniz nerededir?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Ben internet üzerinden danışmanlık hizmeti veriyorum. Bu işe yönelik sabit bir yerim mevcut değildir.

   Saygılarımla.

 54. Hakan dedi ki:

  Merhabalar savaş bey ben de bu gübre işine girdim fakat pek fazla araştırmam olmadı pazar hakkında. Yani anlayacağınız üretimimiz var ama pazarını nasıl bulup kuracağız yardımcı olursanız seviniriz .saygilar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   pazarlama ile ilgili sözlü olarak söyleyebilecek bir ey yok ne yazık ki. İlk parti ürününüzü deneme kullanımları kullandırın. Zamanla size dönüşler başlayacaktır.

   Saygılarımla.

 55. ibahim dedi ki:

  savas bey
  kolay gelsin bilgileriniz için saolun biz bu işi samsun termede yapmak istiyoruz.
  tesis kurulumu için nasıl irtibata geebiliriz bize yardımcı olabilirmisinz.
  bir sekilde irtibta gecebilirmiyiz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İbrahim,

   özel mailden bilgilendirme yaptım size. Lütfen mailinizi takip ediniz.

   Saygılarımla.

 56. DİLEK dedi ki:

  Merhabalar Savas bey oncelikle icten ve samimi öneri ve bilgilendirmeleriniz icin cok tesekkur ederim.Uzun zamandır solucan gübresi uretimi ve faydaları hakkında arstırmalar yapıyorum.Bu işi yapmayı,bu yolda bilicli bir sekılde yol almayı fazlasıyla ve heyecanla istiyorum.Nacizane sizden ricam uygunlugunuz olursa tesis ziyareti ve ve deneyimlerinizden yol alarak bir calışma planı olusturmak.Tekirdağ,Çorluda ikamet ediyorum.iki bayan girişimci olarak saglam adımlarla faydalı birseyler yapmak istiyorum.Cevremdeki bu işi yapamazsın,sana göre değil diyen tiye alan insanlara inat bu alanda bilincli bir sekilde yol almak istiyorum.İnancım ve istegim inanın sonsuz rabbiminde takdiriyle ins ..Şimdiden tesekkur eder,yolunuzda basarılar dilerim..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Dilek,

   şu anda üretim tesisim yoktur. Mevcut durumda üretim yapan firmalara danışmanlık yapıyorum. Ancak üretim faaliyeti olan tesisleri ziyaret ederek ön bilgi alabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 57. Mehmet dedi ki:

  İyi akşamlar ben ilk olarak ne kadar ücret gerekiyor solucanlari nerde bulurum bana yardımcı olabilecek misiniz onu merak ediyorum

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   bütçe konusu sizin olanaklarınıza ve hedefinize göre değişir. Eğer üretime bir ucundan deneme olarak da başlamak isterseniz solucan temini konusunda gerekli yönlendirmeyi sağlarım size.

   Saygılarımla.

   1. Mehmet. dedi ki:

    Acaba tesis kurumu için ne lazım tesisimize bakmaya gelseniz olur mu adıyaman Besni de yapmayı dusunuyorm

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Mehmet,

     tesis ziyareti için ne yazık ki programım uygun değil.

     Saygılarımla.

 58. Dilek dedi ki:

  Savaş bey tesis kurulumu icin sureci hızlandırmak istiyoruz.Bu anlamda deneyiminize ihtiyacımız var.Tesekkurler..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Dilek,

   Tam olarak nasıl yardımcı olabilirim.

   Saygılarımla.

 59. Gürhan dedi ki:

  Savaş Bey Merhaba;

  100.000 Solucan ile başladığımızı farzedip, 2 yılın sonunda 13.000.000 Solucana ulaştığımızı varsayarsak, bunları doyurmak için gereken 1296 Ton mamayı nasıl hazırlayıp stoklayabileceğimiz konusunda bir fikriniz var mı ? Ve düşünün sabit bir doğruda gidersek 36.Ay sonunda 20.000 Ton mamadan bahsediyoruz ki bu 1000 Kamyon demek.
  Açıkçası iş cazip olduğu kadar düşündürücü.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gürhan,

   teorik olarak hesabınız doğrudur ancak uygulamada sonuçlar böyle olmuyor. Çünkü karşımızda çiftleşen, yavru çıkartan, olumsuz koşullarda beslenmeyi durdurup uykuya yatan veya ölen canlılar var. Bu nedenle teoriden yola çıkmak yerine küçük ölçekli bir üretimle kendinizi ve süreci sınamanız daha verimli olacaktır.

   Solucanlar hiç bir zaman dur durak bilmeksizin yeyip, çiftleşen ve dışkılayan canlılar değillerdir.

   Saygılarımla.

   1. Adnan dedi ki:

    Savaş Bey, ben organik bal üreticisiyim sabit olarak arıcılık yapmaktayım ve kolonilerimi çiçeklenme konusunda uzun süre çiçik veren ve bal sağlayan çiçekler ile beslemekteyim. Bu bağlamda kendi çiçek gübremi üretmek istiyorum, sizce nasıl bir yatırım bu ihtiyacımı karşılar ?

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Adnan,

     solucan gübresi doğası itibariyle doğal (nam-ı diğer organik) bir destekleyici unsurdur. Özellikle de topraklarımızda eksikliği bariz olan organik madde açısından… Bu nedenle, organik bal üretirken kullandığınız çiçeklerin de organik veya ona yakın bir yapıda da olsa yetişmesini istiyorsanız, solucan gübresi iyi bir seçim olabilir. Bu aşamada, gübreyi katı veya sıvı biçimlerde hazır satın alabilirsiniz. Ya da kendi ihtiyacınızı karşılayacak biçimde üretebilirsiniz. Hatta iyi bir planlama ile organik balın yanı sıra organik gübre işine de girebilirsiniz.

     Eğer sadece çiçekler için gübre üretmek istiyorsanız çok büyük çaplı bir iş olarak düşünmeyin. Size lazım olan miktarı belirleyip o kadarını üretecek bir ölçekle başlamanız yeterli olacaktır.

     Fazlaca bir masraf etmeden bu girişimi denemeye değer bence. Sonuç memnun edici olursa büyütürsünüz.

     Saygılarımla.

     1. Adnan dedi ki:

      çok teşekkür ederim, faselya çiçeğinin tohumunu alma işini öğrenmem gerek, öğrendiğim an bu işi sadece çiçeklerimi beslemek amaçlı kullanacağım.

 60. hayri dedi ki:

  merhaba savaş bey bu iş arastırdım baya bi herkes iyi konusuyor kotu konusan hıc yok ben alanyada yasıyoruum bu işi yapmaya karar verdim diyelim depoyu bulduk solucanları aldık üretime geçtik 1 yılın sonunda 1 milyon solucanımız oldu aylık 5 ton gübremizi aldık her ay bu 5 ton gübreyı satabilirmiyiz veya satarsak ne kadar fiyattan satabiliriz bunun hakkında blgi verirseniz cok evinirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hayri,

   bu işi yaparken eline yüzüne bulaştıranlar veya bu işin adamı olup olmadığını tartmadan girişip sonra da işi karalayanlar da yok değil tabi ki. Bunlardan neden bahsedilmiyor peki? Başkalarını bilemeyeceğim ama ben neden bahsetmiyorum onu özetle söyleyeyim; ilk olarak bu kişiler zaten kendi kendilerine bir sıkıntı yaratmışlar bir de ben onları aşikâr etmem istemem. İkincisi, olumlu olarak değerlendirecek, araştıracak ve uygulayacak o kadar çok konu var ki önümde, başarısız olanlara verecek birkaç nasihatten başka ayıracak zamanım yoktur.

   Gübre, ihtiyaç duyulan ve kullanım alanı olan bir ürün. Bu da demektir ki, pazarı da olan bir ürün. Nitekim satış yapanlar bunun göstergesidir. Ancak, etkin bir satış biraz pazarlama yeteneğini de gerektirir. Kimse aman aman solucan gübresi aramıyor; keza kimse zaten aman aman kimyasal gübre de aramıyor ki. Siz kendinizi pazarda var etmek için göstermezseniz kimse sizden haberdar olmaz.

   İkinci konu da, üretim kapasiteniz ile ilgilidir. Doğru hesap yapıp yeterli kapasitede üretim yapacak olursanız, satış rakamlarınızı buna göre belirleyip daha etkin bir satış yapabilirsiniz.

   Bu nedenle küçük ölçekli de olsa deneyip, ilk fırsatta kapasite arttırımı yaparak başarıya ulaşmanız mümkündür.

   Saygılarımla.

 61. tolga dedi ki:

  sayilar
  izmir menderes bolgesinde bu isi yapmak istemekteyim oncelikle sizce uygunmudur soru amaci duyulan konusu;an seyleri daha cok karsilasmisnizdir
  ayrica sorularimin tamami 100.000 adet solucan icin gecerlidir
  1.fermente islemi icin aylik ne kadar gubreye ihtiyacim var ilave olarak bu gubre illaki seperasyn islemi gormesi gerekiyor mu hayir ise fark sadece fermente surecimini etkiliyor.
  2.yine fermente islemi icin 20 ton gubre icin ne kadar bi beton zemine ihtiyac var
  3.fermente islemii icin kesinlikle ustu kapali bi alan mi gerekmtdir
  tesekkurler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tolga,

   1. Gübre miktarını fermente için değil, üreteceğiniz gübrenin miktarı için belirlemelisiniz. 10 ton da yetebilir 40 ton da… Bu size bağlı..
   2. Gübreyi fermente etme yönteminize göre değişir. Beton alan şart da değildir. Ancak alan ne kadar geniş ve beton olursa o kadar iyi olur.
   3. Gerekmez ama kapalı olursa daha kontrollü olur.

   Saygılarımla.

   1. tolga dedi ki:

    cevap icin tesekkurler fakat sanirim anlatamadm vea eksik oldu cevaplar soyle ki’

    100.000 solucan icin aylik miktari sormustum ilk sorumda arica bu seperasyon islemi sart mi diye de bi sorum var sanirim
    2.soruda da mantik soyleydi max 2m yukseklikte ve heralde 3-5 m uzunlukta yiginlardan bahsediorum en azindan kullanicagim yontem ilk basta bu herahngi bir ekipman kullanma durumum yok ilk surecte bunu el gucuyle yapabilmenin en stabil yolu sanirim yiginlari aktara aktara karistrmak

    3. soruda icerik olarak tabikide sartlik bi soz konusu degil fakat disarda ustu acik olunca bocek vs gbi canlilarida icine cekmis olmuyormuyuz yoksa sikinti dogurmaz mi

    saygilar

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Tolga,

     100.000 solucan için aylık gereken yem miktarını belirlemek bir şekilde mümkündür, ama siz bulacağınız rakamdan daha fazla yem yapmalısınız. Çünkü solucanlar sürekli olarak çoğalmaya devam ederler. Örneğin siz 40 ton yem hazırlarsınız ama solucanlarınız hızla çoğalır ve bir an yem yeterli olmaz. Tedbir olarak daha fazla üretin. Miktara gelince, solucanı alacağınız yere danışmanız daha istikrarlı olacaktır. Solucanın türü ve daha önce bakımının yapıldı yerdeki tüketim hızı miktarı belirlemede yardımcı olacaktır. Seperatör olmaz ise sürekli olarak sıkıntı yaşarsınız. Ayrıca son üründe tuzluluk yüksek çıkar.

     100.000 ve daha da artan sayıdaki solucanlara yemi elle karıştırarak hazırlamayı düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün. Bu işe girecekseniz bugün ihtiyacınız olan beton alanı değil en azından 2-3 senelik potansiyeli düşünüp işe girişmelisiniz. Ancak ne kadar beton gerekli olur, onu bilemeyeceğim. Ben hiç el yordamı ile yem hazırlamadım.

     Açık alanda istila, kirlilik ve bakım zor olur. Ayrıca ruhsat da alamazsınız. Yapacaksanız kapalı alanda yapmalısınız.

     Saygılarımla.

 62. tolga dedi ki:

  ozellikle detayli sormamin sebebi isin kalbi burda yattigini dusunmekteyim gubre ve karisim ne kdr iyi hazirlanirsa sonraki hayal kirikligida sanirim min duzeye inabilmekte sonucta uretim yapipta dusuk degerler elde ettigimiz zaman bu pek isimize yaricak bi son urun olmicak kannatindeyim
  o yuzden arastrdgim yabanci kaynaklarda genelde duzenli olarak ekipman kullanilmakta turkiye sartlarinda malum bilgi yok ama isi bilen insan cok diger asamalaar zaten bundan kaynakli ya sorunsuz devam etmekte veya mamadan kaynakli sorunlar eksikler olusabilmekte

  tekrar tesekkurler

 63. Tayfun Çaylı dedi ki:

  Savaş Bey Merhabalar,
  Afyonda yaşamaktayım ve bu iş için fikir almak istiyorum.Ortalama 350 m2 lik kapalı bir alanımız var ilk başlangıç için 3000 tl kadar bir bütçe planlıyorum.Ne kadar solucan alabilirim ve üretmiş olduğum gübreyi nasıl sata bilirim.Ayrıca 3000 tl bu işi için ilk başlama ve denemek için yeterli olacakmıdır.İnternette bazı sayfalarda danışmanlık yaptıklarını ve üretilen gübreyi tekrar alabileceklerini belirtiyorlar.Bu ne kadar doğru ve akılcı bir girişim olacaktır.
  Saygılarımla,

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Çaylı,

   3000 TL bu işi ticari olarak yapmak için asla yeterli bir rakam değildir. Bu işe başladığını an işin tamamlanması için maliyetlerini art arda gelir. Bu nedenle çok daha yüksek bütçeler çıkaramıyorsanız hiç girmeyin.

   İnternette danışmanlık yapan firmaların süreçleri hakkında bir bilgim yoktur. Bu nedenle sağlıklı bir yönlendirme yapamayacağım.

   Saygılarımla.

 64. Şeyhmus talmaç dedi ki:

  Merhaba savaş bey ben bu işi yapmak istiyorum ancak pazarlama konusunda sıkıntı yaşayacagamı düşünüyorum bana pazarlama konusunda önerilerinizi vekliyorum şimdiden teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Talmaç,

   pazarlama konusunda şunu söyleyebilirim,her işte olduğu gibi bu işte de pazarlama emek ve zaman istiyor. Bazı kişile hiç pazarlayamıyor ve haliyle satamıyor iken, bazı kişiler de gayet iyi bir satış rakamına sahipler. Piyasa kurallarının yanı sıra kişisel çaba, hırs ve dayanıklılık da gerekli. Bu açıdan iyi düşünün. Risk kaldıramayacağınız ölçüde ise girmeyebilirsiniz.

   Saygılarımla.

   1. Şeyhmus talmaç dedi ki:

    Cevabınız için çok tsk savaş bey

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Rica ederim sayın Talmaç.

 65. Ceylan dedi ki:

  Tesisimizin kurulacağı yeri ziyarete gelebilir misiniz acaba uygun mu değil mi diye bakmak icin

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ceylan,

   tesis ziyareti için ne yazık ki programım uygun değil.

   Saygılarımla.

 66. hasan kuyuoğlu dedi ki:

  mrb savaş bey kayseride 2 ortak bu işe girmek istiyoruz kayseride tesisini gezip bilgi alacağımız bi üretim tesisi mevcut mu buradan sizin adınıza solucan temin edebileceğimiz bir kuruluş var mı?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kuyuoğlu,

   bu yönde bilgim dahilinde olan bir firma bulunmamaktadır.

   Saygılarımla.

 67. Berkay dedi ki:

  Sayın Savaş GÖNEN

  Bende bu işe girmek istiyorum sermayemde baya iyi yani parasal gücüm yerinde ama aklımda soru işaretleri var ve sizden öğrenebilicem herhalde.
  Tamam solucanları aldık besledik gübreledi vs. Bu gübreleri nasıl satıcam, satıcağım kişileri nerden bulucam, ve bu insanlar kimler şimdiden teşekkür ederim aydınlanmam lazım.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Berkay,

   ürettiğimiz ürün gübredir. Bu nedenle tarımsal üretim yapan her yer potansiyel pazardır.

   Saygılarımla.

 68. Ridvan buyrukbilen dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar Savaş bey bu işi yapmak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz gerekli işlemlerde

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Rıdvan,

   sitede yer alan makale ve yorumları bol bol okumakla başlayın işe..

   Saygılarımla.

 69. erhan yılmaz dedi ki:

  ben erzincanda yapmak istiyorum neler gerekli bana bilgi verebilirmisiniz yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yılmaz,

   öncelikle sitedeki makaleleri ve yorumları olabildiğince okuyun. Konuyu incelemeden soru sormuşsunuz ama işe daha baştan kolaya kaçarak başlarsanız yol alamazsınız…

   Saygılarımla.

 70. girişimci dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey Bizim Edirne deki tesisi görme imkanımız var mı oranın numarasına nasıl ulaşabiliriz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın girişimci,

   mail ile dönüş sağlanmıştır. Ancak mail adresiniz çalışmıyor… doğrusunu yazarsanız bilgiye erişebilirsiniz…

   Saygılarımla.

 71. Irem dedi ki:

  Merhaba. Bu tesis kurulumu için seçeceğimiz arazi elektriği, suyu, düz zemini olan herhangi bir tarla olabilir mi yoksa devletin bu iş için izin verdiği özel alanlar mı var

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İrem,

   normal koşullarda elektriği, suyu, düz zemini olan bir arazi olmalıdır ancak tercih edilen yere ruhsat alıp alamayacağınız nihai olarak ilgili evrağı verecek olan belediye veya diğer kurumlar kararlaştıracaktır.

   Bu nedenle işe başlamadan önce bu kurumlarla görüşüp teyit etmenizde fayda olacaktır.

   Saygılarımla.

 72. Vahap Hancer dedi ki:

  Merhabalar. İletişim için telefon numarası verebilir misiniz ? Ayrıca tesisinizi ziyaret etmek istiyoruz hangi şehirdesiniz ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hancer,

   e-posta adresinize dönüş sağlanmıştır.

   Lütfen e-posta adresinizi kontrol ediniz.

   DÜZELTME NOTU: Sayın Hancer, e-posta adresiniz geçerli bir adres değildir. vermikem@gmail.com adlı e-posta adresime doğru iletişim bilgisini gönderirseniz size yeniden dönüş sağlayabilirim.

   Saygılarımla.

 73. Vedat dedi ki:

  Merhaba bu üretime evin bodrum katında 10000lik bir bütçe ile başlamak istiyorum. Alacağım solucan türü ne olmalıdır ve nereden temin edebilirim. Ayrıca tarımla uğraşan her yer bizim için pazardir fakat bunu üreticiden alicak direk firmalar varmıdır bildiğiniz. Cvp için şimdiden sağolun birde çiftlik ziyareti tekrar acilacakmidir

  1. Vedat dedi ki:

   Siteden çıktığım taktirde cvp bana mail olarak gelirmi yoksa sürekli girip cvp varmı diye bakmak gerekirmi

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın Vedat,

    eğer sunucularda bir hata olmaz ise ve e-posta adresiniz doğru yazılmış ise normalde cevap gelmesi gerekiyor.

    Saygılarımla.

  2. Savaş Gönen dedi ki:

   Vedat bey,

   konu ile ilgili size e-posta üzerinden dönüş yaptım. Lütfen e-posta adresinizi inceleyiniz.

   Saygılarımla.

 74. şükrü aydın dedi ki:

  merhabalar izmit kocaeliden arıyorum yerimiz küçük 100 m2 üretiriz ama elimizde kalır satamayız bunu toptan verebilecemiz kimseler yokmu biz ona çalışsak ***

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Aydın,

   sorunuzla ilgili size mail üzerinden dönüş yaptım. Lütfen e-posta adresinizi kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

 75. ramazan dedi ki:

  slm savas bey solucanları nerden temın edebılırız fıyatı ne kadar tesekkurler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ramazan,

   posta adresinize bilgi mail gönderilmiştir. Lütfen kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

 76. ufuk dedi ki:

  slm savas bey solucanları nerden temın edebılırız fıyatı ne kadar tesekkurler, 750.000 civarı almayı düşünüyorum çadır içerisinde başlayıp gerekli işlemeri tamamlayınca resmi olarak bir solucan gübresi satış tesisi kurmyaı düşünüyorum bu arada geçen zaman da ürettiğim gübreyi bir depoda ne kadar süre saklayabilirim. tekrar teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ufuk,

   solucan temini konusunda e-posta adresinize mail gönderdim. Lütfen göz atınız.

   Üretime ilk başladığınız andan itibaren satılabilir ürün çıkışı en az 6 ay sonunda gerçekleşir. Bu nedenle eğer tesis kurulumunuzu 6 ay içinde tamamlayacak olursanız zaten depoda gübre bekletme gibi bir durumunuz olmayacaktır. Ancak her şeye rağmen eğer stok bekletme durumunuz olursa, ürünü ambalajlamadan dökme olarak bekletin. Bekletme koşullarına bağlı olarak değişmekle beraber 1 yıl rahatlıkla bekletilebilir.

   Saygılarımla.

 77. ufuk dedi ki:

  birde 750.000 civarı solucan ortalama aylık kaba taslak hesaplarsak ne kadar gübre verebilir.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ufuk,

   bu hesap, özellikle yeni başlayanlar için hep şaşar. Bu nedenle bence bunu düşünerek işe başlamayın. 750.000 adet solucan başlangıç için iyi bir rakamdır. İlk etapta bakımını iyi yapmayı öğrenin yeterli olacaktır.

   Saygılarımla.

 78. Emre dedi ki:

  Selamunaleykum , evdeki ciceklerime,bahcemdeki agaclarima, yeni yetiştirecegim fidelerime solucan gubresini kullanmak istiyorum ve bu gubreyi kendim üretmek istiyorum, sizden edindiğim bilgilere dayanarak bu işe çapı 50 cm yüksekliği 60 cm sert plastik çöp kovasi ile altta hava ve su gider delikleri açıp yataklamasini yapıp 1000 adet bu müthiş doğa harikası hayvanları içine bırakıyorum, ilk etapta sığır dışkısı kullanmayip çay posasi yumurta kabuklarii gibi atiklarla beslemek uygun olurmu.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emre,

   kompost solucanları yüzey solucanıdır. Bu nedenle işe yeni başlarken, hata yapmamak bakımından daha geniş yüzey alanı olan, derinliği ise daha az olan başka tür kapları tercih etmenizi tavsiye ederim. Bu arada, 1000 adetle başlarsanız pek de uygun olmaz. En azından 5.000 adet veya daha üstü olursa daha ideal olacaktır. Sadece çay posası ve yumurta kabukları ile solucan yemi olmaz. Sitede solucan yemi yapımı ile ilgili konulara göz atınızı lütfen.

   Saygılarımla.

 79. Emre dedi ki:

  1000 adet solucan için sizden teklif alabirmiyim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emre,

   1000 adet solucan satışımız bulunmamaktadır.

   Saygılarımla.

 80. Gökmen dedi ki:

  Bu işe başlamak için ihtiyacın hangi illerde olduğunu düşünmek ilk etapta mantıklı gibi geliyor. Tavsiyeniz var mı?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gökmen,

   evet, düşünceniz mantıklı bir yaklaşımdır. En azından navlun ücretini asgariye indirerek çok daha hızlı pazar bulabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 81. iskender dedi ki:

  Savaş bey merhaba
  mail adresinizi paylaşırmısınız fotoğraflı bi soru sormak istiyorum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İskender,

   vermikem@gmail.com

   soru genel nitelikte ise, sonunuzu burada yaptığınız yorumun altına ilave ederek, site üzerinden yanıtlayacağım.

   Saygılarımla.

 82. Onur dedi ki:

  Öncelikle selamın aleyküm herkese bu işi şuan herkes yapıyor buyuk firmalar bu işi kapmış Yeni başlıyacak olanlar çok çok iyi düşünsün elinizdeki sermayeden de olmayın derim şuan herkes solucan satma peşinde bugun solucan satan kişi neden gübre satmıyor demekki pazar yok elindeki solucanıda satmak için ballandıra ballandıra anlatan çok benim görüşüm bu haaa bu işte para çok yakın zamanda kurup çok para kazananı bana göstersinler mahcup olayım bu iş bitti belli başlı adamlar iyi para kazanıyor elinizdeki paradan olmayın iyi düşünün arkadaşlar saygılar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Onur,

   günümüz dünyasında ticaretin iki temel ayağı vardır;

   1) Kaliteli ve gerçekten katma değeri yüksek ürün üretmek
   2) Doğru bir planlama ile, risk analizi yaparak ve hedef belirleyerek pazarlama çalışmaları yapmak.

   İlave olarak şunu da belirtmek isterim ki, iş üretime gelince birçok kişi kalite parametreleri düşük üretim yapmaktadır. Bunun nedenleri ayrıca bir tartışma konusudur. Fakat bundan daha da önemlisi, bu işe yeni başlayan bir çok kişi temelde tarımsal bir bilgiye sahip olmamakla beraber, bitki besleme bilgisi ve tecrübesine de sahip değildir. Bu nedenle, “sadece solucan gübresi kullanın verimi %200 arttırın,” gibi saçma sapan iddialarla (veya buna benzer başka beyanlarla) piyasaya çıkmaktalar. Bu nedenle de pazarda sıkıntı yaşamaktalar.

   Şöyle söyleyeyim, birçok solucan gübresi üreticisi, bitki besleme konusunda söz temsili “en cahil” çiftçiden daha bilgisizdir. Bu nedenle de araziye çıktığında müşterisini memnun edememektedir.

   Diğer yandan, bu işte yeterli üretim kapasiteniz yoksa birim maliyetiniz yüksek olur. Maliyet yüksek olursa satış fiyatınız da yüksek olur. Bu durumda birim alana kullandıracağınız gübre miktarı da düşük olur ve tam verim alamazsınız. Böylece satış başarısı elde edilemez.

   Konu, Türkiye’de bu yönleriyle henüz irdelenemediği için, ve ne yazık ki bazı kişi ve kurumlarca iş siyasi politik mevzulara kaydırıldığı için, gübre satışı konusunda dolaylı da olsa haklısınız. Şöyle düşünün; tavuk veya yarasa gübresi de faydalıdır. Ancak, her nedense sadece solucan gübresi vatan kurtarıcı pozisyondadır ve siyasete alet edilebilmektedir. Bir dedenin dediği gibi, eni sonu hepsi de bok… Tabii ki de solucan gübresi en kaliteli bok ama daha bilimsel ve teknik düşünmek gerek.

   Bu arada, küçük işletmelerin çoğu daha en baştan, solucan gübresi satmak için değil, solucan satmak için işe girişiyorlar. Bu nedenle onların gübre satmak yerine solucan satmaları gayet normaldir.

   İkinci bir neden de, solucan satışının önünde hiç bir yasal şart ve sorunluluk yok. Ama gübre satmak istioırsanız bir sürü evrak, ısıl işlem, izinler vs vs gerek. Küçük işletme ana sermayesini kuruluşa harcadığı için geri kalan mevzuata harcayacak parası kalmıyor. Bu endenle işletmeyi ayakta tutmak için solucan satışına yelteniyor.

   Özetle; BİR KİŞİNİN YAPTIĞI BİR İŞİ, HER KİŞİ YAPABİLİR. Yeter ki ve de ne yazık ki, neredeyse milli bir karakterimiz olan, işe hile katmayalım. Helâl ve dürüstçe olsun bu iş.

   Saygılarımla.

 83. ferhat dedi ki:

  savaş bey 100,000 tane solucan 1,800 kg mama yıyıp 900 kılo solucan humusu cakartıyo doğrımudur. bunu kurutmaya aldığımızda 3/2 sı gıdıyo. bıze kalan kısmı satısa hazır hale getıirmek gerekırse kılosu 5-10 tl arasında gıdıyo. sıgır gubresı de o cıvarlarda kari nerde bu işin beni aydınlatırsanız mutlu olurum teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın ferhat,

   yaptığınız hesabı tam olarak anlayamadım. Ancak özetle şöyle söyleyeyim,

   kâr elde etmek için olması gereken koşullar şöyledir;

   1) ham maddeyi olabildiğince ucuz ve navlun gideri düşük olacak yakın bir yerden almak.
   2) Üretim kapasitesini, en uygun maliyetli sistemle olabildiğince yüksek tutmak. Kapasite artınca birim maliyetler düşecektir.
   3) Aşırı cafcaflı, teknik mekanizma içeren, enerji tüketimi çok fazla olan sistemler kullanmayın.

   Bu durumda, birim satış maliyetini düşük olacaktır. Birim satış fiyatınız da yüksek üretim kapasitenizden dolayı düşük olacak ve daha rahat pazar bulacaksınız. Satış olunca da kâr beraberinde gelecektir.

   Saygılarımla.

 84. önder deli dedi ki:

  Selamlar;
  adım Önder Deli, Mersinde özel bir şirkette bilgi işlem Sorumlusu olarak çalışmaktayım. ayrıca 10000 m2 alanda Yüksek plastik serada muz yetiştiriciliği yapmaktayım. gündüz 30/35 c civarında sıcaklık ve %70 oranında nem mevcut olan seramda 25000 adet ile başlamayı düşünüyoruz. günde üç yada dört defa fıskiye ile sulama yapılan alanda sandık içinde bu işi yapabilir miyiz. zira muz serasında üretim tutar ise milyonlarca solucan ile üretim yapabiliriz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Önder,

   belirttiğiniz koşullarda üretim mümkün görünmektedir. Ancak sıcaklık sorun yaratabilir. Dış ortam, yani sera için 30-35 santigrat derece ise, solucan besleme havuzlarının için 40-45 dereceyi bulabilir. Bu durumda serinletme sistemi ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte iç mekan neminin fazla yüksek olması, solucan kabından dışarıya solucan kaçışlarını mümkün kılar. İç-dış nemlilik eşit olunca solucan solucan göç etme eğilimine başlar.

   Bu arada seranız Mersin’in hangi bölgesindeydi?

 85. Gökmen dedi ki:

  Savaş bey iyi günler..
  Terasımda üretim havuzuyla bu işe başlamayı düşünüyorum.Solucan sayısını da 10 000 adet olarak düşündüm.
  Üretim havuzunu nasıl temin edebilirim?
  Sıcaklık 20-30 santigrat arası tamam ama
  Nem oranı ne kadar olmalı?
  Piyasda 300-400 Tl ye nem alıcılar var.
  Gereksiz mi olur sizce?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gökmen,

   solucan temini konusunda sizi doğru adrese yönlendirebilirim.
   Solucan besleme havuzu olarak IBC tankları kullanmanızı tavsiye ederim. İkinci el piyasasından en iyileri 250 TL’yi geçmiyor. Solucan temini sonrasında bu konuda daha detay bilgi verebilirim.

   Nem ölçere gerek yoktur. Bir avuç yemi alıp sıktığınızda en fazla 9-10 damla su damlıyorsa nem iyidir.

   Saygılarımla.

 86. Muhammed Yerdelen dedi ki:

  mantıklı

Yorum Yaz