Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

SOLUCAN BİLİMİ – 1

SOLUCAN BİLİMİ – 1


Solucanlar mevcutta 9000 türe sahip olan Annelida (segmentli solucanlar) şubesine dahildirler. Toprak solucanları 2900 türe sahip olan, karasal ve sucul türleri de barındıran Oligochaeta (kıllı solucanlar)sınıfına dahildirler. Oligochaeta kendi içinde kaynağına bağlı olarak 3 veya 4 takıma ayrılabilir:

    1) Lumbriculida, büyük ölçekte tatlı su solucanlarıdır ve çoğu sadece Rusya’daki Baikal gölünde bulunur.

    2) Moniligastrida, (Haplotaxida’nın bir alt kümesi olarak tanımlanabilirler) birincil olarak Asya solucanlarını içerirler, büyük çoğunluğu 3 feet ve bazıları da 10 feet uzunluğunda olabilir.

  3) Haplotaxida, tüm dünyadaki oligochaete türünün büyük çoğunluğunu kapsar; ve Branchiobdellida, sabit sayıda somitleri bulunan ve gerçek sülüklerde bulunan üreme yapısına sahip olmayan, vücudunda tüyleri olmayan “sülük” grubunun diğer yakın akrabasıdır.  Ek olarak da, tüm gerçek sülükler ön ve arka vantuzlara sahipken bu türün ön vantuzları tipik olarak yoktur.

Haplotaxida takımında, toprak solucanları ve Lumbriculidae sınıfına ait olan fiilen tüm kompost solucanlarıyla  birlikte “Naididae, Tubificidae, Lutodrilidae, Lumbriculidae ve Megascolecidae olarak beş familya vardır. Bu aile içerisinde bizim toprak solucanları dediğimiz yüzlerce tür olduğu halde solucan gübresi üretiminde ticari olarak sadece bir düzinesi değerlidir.

Toprak solucanları tür ve olgunluklarına bağlı olarak boyutça değişir. Örneğin Avustralya’ki Giant Gippsland Solucanı (Megascolides australis) sadece birkaç milimetreden üç metreye kadar uzayabilmektedir.

DEVASA SOLUCAN 1
DEVASA SOLUCAN 3

DEVASA SOLUCAN 2

Sucul solucanların tam tersine karasal solucanlar üç gruptan birinde sınıflandırılabilirler: Çöp Sakinleri, Sığ Toprak Sakinleri ve Derin Tünel Kazıcıları.

Çöp Sakinleri toprakta ayrışmakta olan ince bir tabaka halindeki bitki kalıntılarının içinde yaşarlar. Bu solucanlar bir ormanda yaprak ve dal tabakasının hemen aln yüzeyinde bulunabilir.

Kırmızı solucanlar gibi Sığ Toprak Sakinleri, öncelikli olarak toprağın 12-24 inchlik derinliğinde yaşarlar. Bu solucanlar kalıcı tüneller açmazlar, tam tersine toprakta rastgele tün eller açarlar.

Derin Tünel Kazıcıları olan Nightcrawler türü (geceleri çıkan solucanlar) solucanlar doğrudan toprağın derinliklerine yayılan ve bazen altı feet uzunluğuna erişen kalıcı dikey tüneller kazarlar.  Derin Tünel Kazıcıları toprağın sağlığı için son derece önemlidir. Onlar açtığı çukurlar ve tünellerle toprağın havalanmasını sağlarlarken, aynı zamanda toprağın içine çektikleri organik maddelerde toprağın organik içeriğinin zenginleşmesini sağlar.

Yaygın kanıya göre, Kuzey Amerika’daki yerli solucan türlerinin büyük bir bölümü 10000 ile 11000 yıl önce son bulan son büyük Buzul Çağında yok olmuştur.  Bu durum sadece buz tabakalarının uzun yüzyıllar boyunca devam ettiği yerler için geçerlidir.

Güney Kaliforniya’da, hikaye biraz daha farklıdır. Yerel olarak, dünyanın hiçbir yerinde bulunamayan birçok yerli solucan bulmaktayız. Kaliforniya’ya özgü bir çok toprak solucanı türü son 100 milyon yıldan fazla bir zamanda evrimleşti. İklim ve doğal yaşama ortamları değişince, solucanlar da buna göre uyum sağladılar ve kendilerini sağlam ve koşullara dayanabilen canlılar olarak ortaya koydular. Yerel solucanların gelişip serpilemediği tek bölge ağırlıklı olarak insan gelişiminden etkilenen, fiilen kentsel alanları içeren bölgelerdir. Buradaki yerel solucanların büyük kısmı yerini Avrupa, Asya ve Latin Amerika’dan gelen solucanlara terk ettiler. Bu egzotik türler daha doğurgan ve kentsel alanlarda yaşamaya adapte olmaya daha eğilimlidirler.

Bugün tarla ve bahçelerimizde gördüğümüz toprak solucanları, göçmen yerleşimciler tarafından getirilen bitki topraklarının içinde geldiler ve kısa zamanda Kuzey ve Güney Amerika’da yayıldılar. Kanada’da yapılan son bir araştırmaya göre 19 türden sadece 2 tanesi yerli türdür. Yerel olarak bugün Güney Kaliforniya’nın kentsel alanlarında hiç yerel solucan bulanmamaktadır.

Derleme ve Çeviri: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. layla yilmaz dedi ki:

    Çöp Sakinleri dediğiniz tur ün latince adı ve türkcede kullanılan adı nedir ve kırmızı solunamların türkce ve latince adları nedir kırmızı solucanı nereden temin edebilirim bilgilendirirseniz memnun olurum iyi çalışmalar

  2. SAVAS GONEN dedi ki:

    Sayın layla yilmaz,

    Bu blogun tamamında solucanların türleri ve adları konusunda yeterli bilgi mevcuttur. Aradığınızdan fazlasını bulabilirsiniz. Kırmızı Kaliforniya solucanı için Türkiye’deki ticari satıcılarla irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yaz