Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

SOLUCAN BİLİMİ – 5

SOLUCAN BİLİMİ – 5

SOLUCAN BİLİMİ – 5

RED WİGGLERS VE EUROPEAN NİGHTCRAWLERS ARASINDAKİ İLİŞKİ

Bu iki tür solucanın Latince isimleri aşağıdaki gibidir:

Red Wigglers – Eisenia foetida

European nightcrawlers – Eisenia hortensis

Dikkat ederseniz her iki türün de ilk ismi aynıdır ve bu tür toprak solucanı familyasına aittir. Eisenia ismi bu türün farklını ortaya koyan Amerikalı zoolog Gustav A. Eisen’in isminden gelmektedir. Bu nedenle bu iki tür aslında aynı soy ağacından gelmektedirler. Her iki tür de Avrupa kökenlidir.
Diğer bir nokta da, her ne kadar red wiggler türü tiger worm yani kaplan çizgili solucan olarak bilinse de, her iki tür de vücutları boyunca aynı şekilde kaplan çizgili halkalara benzer çizgilere sahiptir. Aralarındaki fark, European nightcrawler türü özellikle kalınlık bakımından büyüdükçe genişler.
Latince isimlerindeki far ise şuradan gelir: foetida ismi berbat kokan, kokmuş, korkak ve iğrenç anlamlarına gelen foetid ve fetid kelimelerine dayanır. Red Wigglers türü, kendisine kaba davranıldığında kötü kokan bir tür sıvı salgılar. Hortensis kelimesi ise bahçeye ait demektir ve bu nedenle bir miktar bitki adına kullanılmıştır. SOLUCAN BİLİMİ – 5

SOLUCANLARIN BAKIMI

Solucanlar temelde vejetaryendirler ve mutfak, bahçe veya tarlanızdaki sebze atıklarıyla beslenirler. Solucanlar plastik, cam veya metal gibi inorganik maddeleri yiyemezler. Solucanlar nispeten elma, havuç ve diğer taze sebzeler gibi katı yiyecekleri yavaşça çürümeye başladıkça tercih ederler.
Solucanların dişleri yoktur ama ağızları vardır. Yiyecekleri ağızlarıyla alırlar ve taşlıklarında sindirirler. Solucanlar taşlıklarında öğütme için bir miktar kumtaşına ihtiyaç duyarlar.  Solucanlarınız ne kadar tüketeceklerini etkileyen birçok değişken vardır. Örneğin solucanlar oda sıcaklığında 40°F (4.4°C) sıcaklıkta olduklarından daha fazla aktiftirler.

solucanın yemek menüsü

Sakınılması gerekenler:

1.   Et, Tavukçuluk ve Süt ürünleri: Bunlar koku yapabilir ve istenmeyen böcekleri cezp edebilirler.

2.   Çok tuzlu gıdalar: Yerfıstığı, patates ve cips gibi gıdalardaki tuz kompost kabınıza yığılır ve solucanların ya kaçmasına ya da ölmesine neden olur.

3.   Kedi ve Köpek dışkısı: Evcil hayvan dışkıları kurt ilaçları ve antibiyotik içerebileceği için solucanları öldürebilir. Evcil hayvan dışkısı aynı zamanda stafilokok ve streptokok gibi zararlı bakteriler içerebilir.  Bulnar gübre kabınızı kirleterek solucanlarınızın ölmelerine neden olabilirler.

4.   Hayvan Yemleri: Bunlar çoğunlukla antibiyotik ve kimyasal katkı maddeleri içerebilirler ve bu durum solucanları öldürür. Ayrıca bu maddeler solucanların kolayca metabolize olmalarına neden olacak kadar yüksek oranda protein içerirler.

Derleme ve Çeviri: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. endüstriyel mutfak ürünleri dedi ki:

    Siteniz gayet güzel olmuş. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

    1. SAVAS GONEN dedi ki:

      Paylaştığımız bilgilerle bir nebze olsun fayda sağlayabiliyorsak ne mutlu bize…

Yorum Yaz