Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

SOLUCAN BİLİMİ – 4

SOLUCAN BİLİMİ – 4

SOLUCAN BİLİMİ – 4

Solucan gübresi üretiminde 9 tür solucan kullanılmasına rağmen bunlardan iki tanesi en iyi bilinenlerdendir: Eisenia foetida (Red Wigglers) ve Lumbricus rubellus (Red Worms).

RED WIGGLERS (EISENIA FOETIDA)

RED WIGGLERS

Red wiggler türü solucan en yaygın bilinen kompost solucanıdır.  Çok büyük oranlarda atıkları dönüştürürler ve uygun koşullarda kendi ağırlıkları kadar tüketim yaparlar. Hızla ürerler ve büyüme ortamlarındaki değişikliklere çok hızlı adapte olurlar. Daha soğuk iklimlerde yaşayabilir: 10 santigrat derecenin altında faaliyet gösterebilen diğerlerine göre daha küçük boyutlarda olan bir türdür. Bu tür aynı zamanda 32 santigrat derecenin üstüne de uyum sağlayabilir. Burada bahsedilen sıcaklık ortamın değil solucan gübresi kabının sıcaklığıdır. Red wiggler solucanlarının diğer isimleri şunlardır: Tiger worm, Garlic worm, Manure worm ve Brandling worms.

EUROPEAN NIGHTCRAWLERS

EUROPEAN NIGHTCRAWLERS

Bu solucan türü 4,5 santigrat derece gibi soğuk havalarda yaşayabilir fakat 29 santigrat derecede ve aşırı nemli ortamda yaşayamaz. Bu tür aynı zamanda alabalık solucanı veya yaprak solucanı olarak da bilinir.

ALABAMA JUMPERS

ALABAMA JUMPERS

Alabama Jumper türü solucan belki de çok yönlü solucanlardan en başta gelenidir: Kökeni bazı Asya şehirlerinin sıcak kuşaklarına dayanır ve Kuzey New England’da bulunabilmektedir. Alabama Jumpers türü aslında toprak solucanları kapsamında dâhildir; çünkü diğer bir çok solucana göre toprakta daha çok derine doğru tünel açar ve toprağın havalanmasını sağlar. Bu tür çok sıcak koşullarda yaşayabilir ve 10-15 santigrat derecede halsizleşir. Fakat bu türün bazıları eşiz bir özelliğe sahiptir: kışın toprağın derinliklerine göçerek kış uykusuna yatar.

RED WORMS (LUMBRICUS RUBELLUS)

LUMBRICUS RUBELLUS

Çoğu zaman Red Wiggler (E. Foetida) türüyle karıştırılan Red Worm solucanları çok iyi kompost solucanlarıdır. Gün ışığında oldukça aktiflerdir ve birçok balıkçıya göre balıkların oldukça sevdiği bir türdür. Red Worm solucanları toprağın havalanmasında ve karışmasında son derece etkililerdir.  Red wiggler türü kadar olmasa da oldukça büyük miktarda organik atığı tüketirler.  Bu solucanlar yaygın olarak ayrışmakta olan hayvan gübresinde veya kompost yığınlarında bulunur. Bilinen diğer yaygın adları şunlardır: Redworms, blood worms ve red wiggler (Red Wigglers-Eisenia foetida türünden farklıdır).

RED TIGER (EISENIA ANDREI)

RED TIGER (EISENIA ANDREI)

The Red Tiger solucanı mükemmel bir kompost solucanıdır. Red Wiggler (E. fetida) türünün yakın bir akrabasıdır, yaygın olarak yem solucanı olarak kulanılırlar, çünkü balıkların çok hoşuna giden solom sıvısı salgılarlar. Bu solucan türü güneş ışığında oldukça aktif bir şekilde hareketlenirler. Yaygın olarak bilinen diğer adları şunlardır: Tiger worms ve Red Tiger hybrids.

BLUE WORMS (PERIONYX EXCAVATUS)

PERIONYX EXCAVATUS

Blue worm türü son zamanlarda gübre üretiminde oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlayan bir türdür. Bu solucan türü soğu sevmez ama sıcak iklimlerde oldukça iyidirler. Bu solucanlar oldukça büyük miktarda atık tüketebiliyor ve aynı zamanda verimli üretkenlerken aynı zamanda yaşam ortamlarındaki değişkenliklere oldukça duyarlıdırlar. Gübre kabında meydana gelebilecek olan en ufak bir değişiklik neticesinde solucanların kabı terk ettiği bilinmektedir. Diğer yaygın adları Hindistan Blue ve Malezya Blue solucanlarıdır.

AFRICAN NIGHTCRAWLERS (EUDRILUS ENGENIAE)

AFRICAN NIGHTCRAWLERS (EUDRILUS ENGENIAE)

African Nightcrawler türü çok iyi bir gübre solucanı olabilir ancak yaşama ortamlarındaki değişikliklere oldukça hassastır. Eğer kompost kabındaki koşellarını beğenmezse bir günden daha kısa bir zamanda kabı tamamen terk edebilirler. Daha sıcak iklimlerde oldukça yüksek bir faaliyet gösterirler ancak, sıcaklığın 10 derecenin altına düştüğü yerler için tavsiye edilmezler. Bu solucan türü, E. Fetida, L. Rubellus veya E. Andrei  türleri kadar organik atık tüketmezler. Yıl boyunca çok sıcak seyreden iklimlerde bu tür bir hileye başvurur: Bu solucan türü Afrika kökenlidir ve yeterli hava akımı varsa ve gölgede iseler, yaklaşık 43 santigrat dereceye kadar yaşayabilirler. Eğer kaptaki sıcaklık 15 santigrat derecenin altına düşerse solucanlar ölmeye başlar. Yaygın olarak bilinen diğer adı şudur: giant nightcrawler.

NIGHTCRAWLERS (LUMBRICUS TERRISTRIS)

NIGHTCRAWLERS (LUMBRICUS TERRISTRIS)

Nightcrawler türü, bahçenizde veya tarlanızda olarak bulabileceğiniz oldukça yaygın türlerden biridir. Bu solucan türü, popüler bir yem olarak görülür, çünkü iri ve olta kancasına rahat gelebilen aynı zamanda da yaşam ortamlarındaki koşulların değişikliğine uyum sağlayabilen bir türdür. Nightcrawler gübre üretiminde özellikle iyi bir tür değildir, çünkü hem rahatsız edilmekten hiç hoşlanmaz hem de toprak yüzeyindeki atıklarla beslenir.

WHITE WORMS (ENCHYTRAEIDS)

WHITE WORMS (ENCHYTRAEIDS)

Solucan gübresi kabınızdaki yiyeceklerin üstünde sıklıkla 10-20 mm boyutlarında minik beyaz solucan benzeri yaratıkları görebilirsiniz. Bunlar yavru solucanlarla karıştırılabilir, fakat aslında Enchytraeids türü toprak solucanlarının uzak bir akrabasıdır. Aynı zamanda “Potworms” veya “White Worms” olarak da bilinen bu canlılar normal gübre solucanınıza zarar vermezler, tam tersine kabınızdaki organik atıkların ayrışmasına katkıları olur. Bir solucan gübresi kabında Enchytraeid adlı canlılar kap hacminin her metreküpünde 250.000 adetten oluşan bir yoğunluğa erişebilirler. Bu basit yaratıklar asitli toprağı severler ve kaptaki sayılarının bol miktarda olmaları kabınızın içeriğini asidik olduğunun bir göstergesi olabilir. Birincil olarak toprak bakterileri ve mantarlarla beslenirler, fakat aynı zamanda da ölü organik atıklarla çok küçük atıkları da tüketebilirler. Karmaşık polisakkaritleri sindirebilmek için enzimlere sahip değildirler bu nedenle de yedikleri organik atıkları sindiremezler. Bu canlılar kompost kabınız için yararlıdırlar ve size, solucanlarınıza veya bitkilerinize zarar vermezler.

Çeviri ve Derleme: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. tolga tarhan dedi ki:

  Öncelikle merhabalar kolay gelsin ben yaklaşık 1 aydır araştırma yapıyorum yukarıda 9 türden de bahsedilmiş şimdi 2 çeşidini buldum Eisenia foetida yada lumbricus rubellus bunlRDAN 100 BİN ADET ALMAYI PLANLIYORUM bu ikisi arasında temel bariz farklılıklar varmı varsa nelerdir ayrıca sizdeki çeşidi bu adetlerde kaça veriyorsunuz bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tolga,

   bahsettiğiniz her iki tür de Kırmızı Kaliforniya Türü olarak bilinmektedir ve solucan gübresi üretimi için uygundur ancak Eisenia foetida süreçte meydana gelebilecek aksiliklere karşı çok daha toleranslı bir türdür. Ayrıca çoğalma hızı Eisenia foetida türünde daha fazladır. Bu nedenle bizim tavsiyemiz Eisenia foetida türüdür. Birim fiyat 27 krş + KDV’dir ancak eğer solucan alımınız netleşecek olursa fiyat konusunu tekrar değerlendirebiliriz. Durumunuz netleştiğinde vermikem@gmail.com adresinden bildirebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 2. ibrahim Buran dedi ki:

  merhaba, size bir kaç tane sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
  1- Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi üretimi için 500.000 adet başlangıç için uygun bir sayı mıdır?
  2- 500.000 adet ile başlanır ise gübre hasadı için gerekli süre nedir? ne kadar gübre elde edilebilir?
  3- 500.000 solucanın beslenmesi çin aylık kaç kg besin hazırlanması gerekir?
  4- Kırmızı Kaliforniya solucanı aldığımızdan nasıl emin olabilirz?
  5- ideal şartlarda m²’de olması gereken solucan miktar nedir?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İbrahim,

   zaman kısıtlılığından ve de sorularınızın hepsi, farklı ölçeklerde de olsa, çeşitli konu ve yorumlarda zaten yanıtlanmış olduğu için burada tekrar yanıtlayamayacağım.

   Anlayışınız için teşekkür ederim.
   Saygılarımla.

Yorum Yaz