Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Meyve Sineği ve Mantar Sivrisineklerinden Kurtulma

Meyve Sineği ve Mantar Sivrisineklerinden Kurtulma

Meyve Sineği ve Mantar Sivrisineklerinden Kurtulma

Merak Ettikleriniz:

Meyve Sineği ve Mantar Sivrisineklerinden Nasıl Kurtulurum?

Solucan gübresi kabımda oluşan meyve sinekleri ve mantar sivrisineklerinden kurtulmam mümkün müdür? Mümkün ise nasıl kurtulurum?

Meyve Sineği ve Mantar Sivrisineklerinden Kurtulma

Duymak İstedikleriniz:

Meyve SineğiÖzellikle ve de öncelikle ev tipi solucan gübresi üretim sistemlerinde sıklıkla karşılaşılan sorunların en başında, meyve sineği ve/veya mantar sirvisineği vb. istenmeyen canlılar gelmektedir. Hatta bu sorun çoğu zaman insanların bu güzel ve zevkli uğraştan uzak durmalarına bile neden olabilmektedir. Her ne kadar vermikültür sistemi tek başına ve sadece solucanlardan oluşan bir sistem olmasa da, yine de bu tür canlıların sistemde olmalarını istemeyiz.

Mantar SivrisineğiMeyve sineklerinin aksine, mantar sivrisinekleri oldukça geniş bir atık türü üzerine larva bırakarak çoğaldıkları için, beslendikleri atığı sistemden alarak onların varlığına son vermek bazen oldukça zorlayıcı olabilmektedir.

Fakat durum ne olursa olsun, en önemli yöntem ÖNLEME yöntemidir. Bunun yanı sıra solucan kabınızı meyve sineği ve mantar sirvisineği istilasından korumanın birçok farklı yolu vardır. İşte bunlardan bazıları:

Çok İyi Bir Gözlem Yapın:

Solucanları beslediğiniz ortamda uçuşan herhangi bir sinek veya sivrisine vb. canlı olup olmadığını anlamak için gözlerini dört açmak sürecin en önemli parçasıdır.

Meyve Sineği TuzağıMeyve sineklerinin ilk olarak görünme ihtimallerinin olduğu yer, özellikle solucanlara vermek üzere bir kapta biriktirdiğiniz evsel atıklarınızın bulunduğu mekândır; özellikle de meyve atıklarını ağzı açık bir kapta biriktiriyorsanız… Özellikle de sıcak bölgelerden gelen meyveler konusunda dikkatli olun – muz, ananas, kavun ve karpuz gibi meyvelerin tamamı, eğer üzerinde herhangi bir yaralanma, lezyon veya hastalık belirtisi söz konusu ise, birer meyve sineği kaynağı olabilmektedirler.

Mantar sivrisineğine gelince, evinize getirdiğiniz saksılı bitki ve topraklar konusunda özellikle dikkatli olmalısınız; bu tür ortamlar mantar sivrisineklerinin larva ve/veya yumurtalarını halihazırda barındırabilmektedirler.  İç mekân bitkileriniz konusunda dikkat etmeniz gereken altın kural, iki sulama arasında bitkinizin bir miktar kurumasına imkân tanımaktır. Devamlı olarak nemli kalan toprak mantar sivrisineklerinin üremeleri için on numara bir ortam sağlar. Hatta, solucan kabınızı evinizdeki bu tür saksı bitkilerinden mümkün oldukça uzakta tutmanız iyi bir önleme yöntemi olacaktır.

Solucan Yeminin Dikkatli Bir Biçimde Hazırlayın:

Solucan yeminin doğru bir biçimde hazırlanmaması mantar sivrisineklerinden çok meyve sineklerini cezbeder.

Solucan Yemi Hazırlama

Solucan Yemi Hazırlama

Eğer yapabiliyorsanız ve de imkânınız varsa solucanlara vereceğiniz sebze ve meyve atıklarını önceden dondurun; özellikle de pişmemiş atıklar söz konusu olduğunda ve bunlar dışarıda bir müddet bekletilmiş ise…

Bu tür atıkların önceden dondurulması iki türlü avantaj sağlayacaktır: Birincisi, atıklarda olası bir biçimde var olan sinek larvası ve yumurtalarının ölmesi; ikincisi ise, donan gıdalarda yer alan su içeriği donmayla birlikte genleşerek atıkların parçalanma sürecini hızlandırır ve böylece ayrıştırıcı mikroplar atıklara daha rahat nüfuz ederler. Bunun neticesinde ise solucanların daha rahat ve hızlı beslenmelerini mümkün kılar. Eğer atıkları donduracak olursanız çözülme sürecini dışarıda tamamladıktan sonra solucanlara verin. Çünkü atıklar çözülürken içerdiği suyun fazlasını atacaktır. Eğer direk solucan kabına koyarsanız hem kabın içindeki nem oranı artar ve aynı zamanda kabın iç ısısı hızla düşebilir.

Atıkları dondurmanın dışında küçük küçük doğrayabilir ya da bir doğrayıcıdan geçirebilirsiniz. Bu sayede bir taraftan solucan dostu mikropların atığa daha fazla nüfuz etmesi mümkün hale gelirken, diğer taraftan da istenmeyen canlıların atıklara tutunma riski azalmış olur. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir şey de, doğrayıcıdan geçirilen atıkları solucan kabınıza toplu ve yığın olarak koymayın; kabın belli bir kısmına ölçülü bir miktarda, yayarak ve mevcut yataklamanın hemen altına gömerek verin. Bunu yapmakla hem dışarında sineklenmeyi önlemiş olursunuz ve ayrıca atığın havasız kalarap patojen biriktirme riskini ortadan kaldırırsınız.

Fiziksel Bariyerler İnşa Edin:

Solucan Kabınıza Sineklik TakınDaima solucan kabınızın içindeki malzemeleri ince bir tabaka şeklinde örtecek bir biçimde bir miktar yataklama malzemesi serin. Bu yöntem her ne kadar meyve sineklerinin ve mantar sivrisineklerinin yumurta ve larvalarını üste serdiğiniz yataklama malzemesinin altına bırakmasını tamamen önleyecek olmasa da, bir hayli caydırıcı olacaktır. Bu yöntem aynı zamanda istenmeyen canlıları cezbeden koku koluşumunu da maskeleyecektir.

Solucan kabında bol miktarda yataklanma malzemesinin olması, fazla olan nemi emerek; daha fazla solucan habitatı meydana getirerek; hava akışını düzenli hale sokarak ve C/N dengesini idealleştirerek siteme daha zengin bir besin ilavesini mümkün kılarak çok daha iyi ve sağlıklı bir ortam meydana getirecektir.

Ayrıca solucan kabınızın hava deliklerini bir parça sineklikle kapatarak da dışarıdan istilacı girişlerini önleyebilirsiniz.

Tuzaklar Kurun:

Yapışkan Sinek Tuzakları

Yapışkan Sinek Tuzakları

Bu tür uçan istilacıları pasif olarak önlemek için birçok farklı tuzaklar kurmanız mümkün. Eğer bu tür tuzakları kabınız istilaya uğramadan önce kuracak olursanız, bu durum istila öncesi bir çeşit erken uyarı sistemi vazifesi de görecektir.

Bu anlamda bir tuzak kurmanın en basit yolu, uygun büyüklükteki bir kavanoza bir miktar elma veya üzüm sirkesi koymaktır. Ayrıca sirkenin içinde yüzey gerilimini arttırmak için bir kaç damla deterjan koymayı da unutmayın. Son olarak kavanozun ağzını plastik bir örtüyle kapatın ve örtüye birkaç noktada sineklerin girebileceği büyüklükte küçük delikler açın. Meyve sinekleri bu deliklerden içeriye girecek ve sirkenin içine düşerek boğulup ölecektir. Bu tür bir sirke tuzağı garip bir biçimde birçok mantar sivrisineğini de yakalayabilmektedir.

Meyve Sineği TuzağıNot: Daha kullanışlı bir meyve sineği tuzağı yapmak için Vermikompost Kabınızdaki Meyve Sinekleri adlı başlığa göz atabilirsiniz.

Özellikle mantar sivrisinekleri için daha etkili olan diğer bir tuzak türü ise, yapışkan tuzaklardır. Yapışkan tuzaklar özellikle de hafif bir ışık kaynağına olabildiğince yakın bir noktaya kurulacak olursa daha etkili olacaktır. Mantar sivrisinekleri, meyve sineklerine nazaran ışığı daha çekici bulmaktadırlar. Bu nedenle özellikle parlak renkli yapışkan tuzaklar çok daha etkili olabilmektedirler.

Elektirikli Süpürge İle Temizliğe Girişin:

Sistemde veya sistemin bulunduğu yerde çoğalan meyve sineği ve mantar sivrisineklerini bertaraf etmenin farklı bir yolu da elektrikli süpürge kullanmaktır. Garip gelebilir ama bu yöntem birçok erişkin sineğin yumurta bırakmadan sistemden uzaklaştırılmasını mümkün kılarak bu tür sinek istilasının ciddi oranda azaltmaktadır.

Bu aşamada yine bir ışık kaynağı kullanacak olursanız, sinekleri toplamanız daha kolay olacaktır. Sinekler ışığın etrafına birikecekleri için onları elektirikli süpürge ile toplu olarak vakumlamak daha kolay olacaktır.

Işık yönteminin dışında bir başka yöntem de, ayrı bir kabın içine sebze ve meyve kabukları ve atıkları gömmektir. Kabın içine atıkları koyduktan sonra üzerini bir miktar yataklama malzemesiyle kapatın. Daha sonra yataklama malzemesinin çeşitli yerlerinden ince bir çiviyle çeşitli noktalardan delikler açın. Bu delikler sayesinde altta çürümeye başlayan atıkların kokusu yüzeye çıkarak sinekleri üzerine çekecek ama onların üremesi ve yumurta bırakması için olanak tanımayacaktır. Sinekler bu çekici yüzeye toplandıklarında yapacağınız tek şey elektirikli süpürgeyle onları vakumlamak olacaktır.

Fazla Yemi Sistemden Alın ve Beslemeyi Durdurun:

Bu yöntem meyve sineklerinin ortadan kaldırılması için en etkin yöntemlerden biridir. Söz konusu yöntem mantar sivrisineklerine nazaran mayvesinekleri için daha etkilidir. Çünkü mantar sinekleri üreme ve çoğalma için gıda atıklarına bel bağlamazlar. Ancak yine de bu yöntem hemen her türlü sinek türü canlılar için tavsiye niteliğindedir.

Sistemin Bir Miktar Kuru Kalmasını Sağlayın:

Bu yöntem öncelikle mantar sivrisinekleri olmak üzere meyve sineğkleri içinde özellikle iş görecektir. Bu tür istilacıların larvaları bilhassa ıslak bölgeleri severler, bu nedenle sistemin fazla ıslak olmamasına özen gösterin. Bu yöntemle, fazla olan nemi atabilmek için solucan kabınızın ağzını açık bırakmanızı gerektirir. Ancak bu durumda sisteme dışarıdan başka sineklerin de girmesinin kapısını açabilir. Fakat tüm yöntemlerden sonra, mevcut istilacıların iyice azaldığınından emin oluncaya dek en on aşama olarak bu yöntem düşünülebilir.

Etiketler:

Yorumlar

 1. halit demirel dedi ki:

  Sineklerden kurtulmak kolay fakat gübre yığınının etrafında sülükler ve iri siyah örümcekler gezinmeye başladısülüklerin solucanlarla beslendigini düsünüyorum
  Nasıl bi çözüm üretebiliriz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Halit,

   örümcekler mevsimsel olarak azalır ve çoğalırlar. Solucanlara zarar vermezler. Ancak sülükler sıkıntı yaratabilir; türüne bağlı olmakla beraber sülüklerin etçil olduğu bilinmektedir. Burada mesele gübrenin nerede, hangi koşullarda muhafaza edildiğidir. Solucanlar nasıl bir sistemde besleniyor? Yemin nasıl fermente edildiği de önemlidir. Fermentasyon esnasında çıkan ısı bu tür canlıların ölmesini veya yığından uzaklaşmasını sağlar. En son çare olarak yapılabilecek iki şey söz konusu olabilir? İlki, sistemi daha temiz ve korunaklı bir yerde sülüklerden temizleyerek yeniden kurmak; ikincisi de yurt dışında gördüğümü ama şahsen denemediği bir yöntem uygulanabilir; sülük, sümüklü-böcek, salyangoz vb canlıların istenmeyen bölgeye gelmelerini engellemek için bölgenin etrafına hazır atılan bakır tel şeritler çekiliyor. Söz konusu canlı bu şeritlerdeki bakır tele temas ettiğinde zehirleniyorlar. Bu nedenle temas etmekten kaçınıyorlar ve sistem kurtuluyor.

   Saygılarımla.

   1. halit demirel dedi ki:

    Çok korunaklı olmayan kapalı bi yapı içersinde zemindeki gübre yığininda besliyorum
    Gübreyi 70-80 kiloluk bir yığin oluşturarak fermante etmeye çalışmıştım acaba yığinin hacimi ısinması için yeterli olmadımı?
    Ceplarınız için teşekkürler savaş bey
    saygılar

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Halit,

     yığında ısınma meydana gelmesi için yükseklik, nem, hacim ve bu hacimden kaynaklı basınç ve tabi ki olmazda olmaz oksijen gereklidir. Birkaç deneme yapacak olursanız doğru hacme ulaşacaksınız. Sanırım 70-80 kg az gelmiş olabilir…

     Saygılarımla.

Yorum Yaz