Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Kompost Yığınına Solucan Eklemenin Faydaları

Kompost Yığınına Solucan Eklemenin Faydaları

Solucanların faydaları üzerine birçok şey yazıldı ve söylendi. Çeşitli kaynaklarda kompostun faydaları üzerine de bir çok şey yazılmakta. Gelin biraz da kompost ve solucanların bir araya gelmesindeki faydalar üzerine kısaca değinelim.

Kompost üretimi ile ilgili bilinen en eski belge Milattan Sonra 23-79. yıllara kadar gitmektedir ve Pliny the Elder adlı bir adam tarafından yazılmıştır.

Sistem basitçe materyalleri bir sonraki ekim zamanına kadar bir yıl boyunca bir arada tutmak şeklindedir. Yığını karıştırmak için bir gereksinim duymadıklarına dair ipuçları vardır:

Böylece kötücül anaerobik bakterilerin gelişme olasılığı artmış, kompost yığınında istenmeyen tohumların var olması sağlanmış ve değerli besinlerin komposttan süzülüp gitmesine neden olunmuştur. Kompost

Kompost yapımındaki gelişmelerin başlaması 1900’lü yılların ilk yarısına kadar pek mümkün olmadı. Bugün ise, onbinlerce insan bir kompost kabı kullanarak ve yığını periyodik olarak çevirerek organik maddeleri parçalaması için aerobik canlılardan yardım almakta ve kompost üretme sürecinde çaba göstermektedir. Kompost

Ancak bir çok insanın haberdar olmadığı bir konu vardır: Geleneksel kompost uygulamasına gübre solucanı olarak da bilinen red worms veya nightcrawlers (Eisenia Foetida) türü solucanların eklenmesiyle daha faydalı bir kompost elde edilebilir, ki buna da hem solucan gübresi hem de kompostu bir arada barındıran anlamında vermikompost denmektedir.

Geleneksel kompostta olduğu gibi yığını alt üst edip karıştırmak yerine solucanlar bütün bir yığın içerisinde sürekli olarak hareket ederek gübre üretirler ve bu durum hem sistemde bir havalandırma sağlar hem de üreticiye zaman kazandırır. kompost

Solucanlar aynı zamanda organik maddelerin ayrışarak kompostlaşması sürecini de kısaltır.

Sayılabilecek diğer bir çok faydasının yanısıra bir diğer ve en önemli faydası da, solucanların ürettikleri dışkı, yani gübredir. Bu gübre solucanların sindirim sistemlerinden gelen ek faydalı bakteriler içerir. Solucan gübresi içeren topraktaki bitkiler daha canlı olmakta ve hızlı büyümektedir. Daha çok meyve ce sebze elde edilmektedir. Bitkiler hastalıklara karşı daha dirençlidirler.

Diğer taraftan solucan gübresi eklenen topraklarda yetiştirilen bitkilerin daha sağlam ve güçlü kök sistemleri olmaktadır. Bilindiği üzere sağlıklı kök demek sağlıklı bitki demektir. kompost

Derleme ve Çeviri: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Mehmet Fatih dedi ki:

  Sayın Savaş Gönen,solucanlara vermek için ayrılmış olan evsel yemek atıklarını en hızlı bir şekilde çürütebilmek(fermente) için oksijenlimi yoksa oksijensizmi ortamda bekletmek gerekir?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Mehmet bey,

   burada oksijenli veya oksijensiz ortam olarak nasıl bir ortamı kastettiğiniz önem arz etmektedir. Her şeyden önce evsel atıkları hangi koşullarda biriktirecek olursanız olun çürüme ve ayrışma başladığında doğal bir mayanlanma ve kısmen de olsa alkol üretimi başlar. Atıkların asitlik oranı da yükselecektir.

   Evsel atıkları solucanlara vermenin bir kaç yolu vardır:

   Bunlardan bir tanesi atıkları küçük parçalar halinde doğrayıp 5 lt.lik pet şişelerde, veya benzeri bir kapta biriktirmek. Pet şişenin ağzını hafifçe kapatırsanız çürüme sırasında çıkan metan şişeyi patlatmaz. Bu şekilde aslında sistem kısmen havasız bir ortam oluşturuyor ama kötü koku oluşmuyor yani anaerobik bakteri üremesi olmuyor. Ancak çürüyen atıklarda asitlik düzeyi yüksek oluyor. Bu tür atık biriktirmede atıklar solucanların yiyebileceği ölçüde yumuşamış olmakla beraber artıkların çürümesinde rol oynayan mantar ve ayrıştırıcı küfler yer almıyor.

   Bir diğer yöntem ise Usta Vermikompostçu ve Su Bilgesi Shelley Grossman ile Röportaj başlıklı konuda sayın Grossman’ın da belirttiği gibi atıkları kapalı bir kovada, güneş altında bir hafta kadar ayrışmaya bırakabilirsiniz. Bu yöntemle atıklar oluşan uygun ısıl ortamda çok çabuk ayrışacaklardır. Elde edilen koyu bulamaç solucanların tüketebileceği bir kıvamdadır.

   Üçüncü bir yöntem ise, atıkları ağzı açık bir kapta kendi halinde çürümeye bırakmaktır. Bu şekilde çok fazla atık biriktirmeyiniz. Çünkü çürüme zamanla kötü koku ve sineklenmeye neden olabilir. Atıklar herhengi bir zamanda bir köşede unutulan örneğin bir elma gibi çürümeye ve yumuşamaya başlamışsa solucanlara verebilirsiniz.

   Dördüncü yöntem ise, solucanlara vereceğiniz atıkları çürütmeden doğrudan vermektir. Solucan kabında önceden var olan bitmiş kompostun içinde yer alan mikroorganizmalar hemen yeni eklenen atığı kısa sürede zaten ayrıştıracaklardır.

   İşin aslı en doğru yöntem atıkları önceden bir kompot kovasında C/N oranı dengeli bir biçimde kompostlaştırmak ve solucanlara ondan sonra vermektir. Bu sayede hem atıkların çürümesi esnasında çıkabilecek olası anaerobik bakterilerin oluşumu engellenmiş olur, hem de atıklar komposta dönüşürken bir çok yararlı mikroorganizmanın da üremesi ve çopğalması sağlanmış olur.

   Özetle, eğer biriktirdiğiniz atıkalrınız çok kötü kokuyor ve üzeri koyu siyaha çalar bir şekilde küflenmişse bu atıkları uzun süre ekim yapmayacağınız uzakta bir köşede bir toprağa gömünüz. Eğer atıklarınızı yukarıda ilk iki maddede belirtildiği gibi çürütmeyi düşünürseniz, solucanlara vermeden önce içine bir miktar sıvı humik asit veya toz leonardit ekleyebilir ve asitliği dengeleyebilirsiniz.

   Unutmada, solucanlara her atık verdiğiniz zaman C/N oranını dengelemek için sisteme bir ölçü asitli olmayan odun talaşı, daha iyisi saman veya doğranmış kağıt eklemeyi unutmayın.

   Saygılarımla.

 2. Mehmet Fatih dedi ki:

  Hızlı ve ayrıntılı cevabınız için tesekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Rica ederim Mehmet bey. Her zaman bekleriz.

Yorum Yaz