Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

KOMPOST SOLUCANLARI TİPLERİ

KOMPOST SOLUCANLARI TİPLERİ

RED WIGGLER WORMS:

Eğer birincil amacınız gübre üretmekse bu solucan türü mükemmeldir. Diğer adı, Eisenia fetida’dır.

Red Wiggler solucanının ağzı mikroskobik boyutlardadır ve bir fil hortumu gibidir ve gerçekte de hortum (proboscis) olarak adlandırılır.

Red Wiggler Worms türü solucanlar birçokları tarafından da kabul edildiği üzere en iyi, en üretken solucan gübresi üreticileridir. Eğer ilk aşamadan itibaren çevresel ortamı doğru olarak düzenlenmişse kap içerinde yamaya ve üretmeye oldukça elverişlidirler.

18,3 ile 21,1 santigrat derece arasındaki sıcaklığı severler ve kompost solucanları arasında en küçükleridirler. Evsel atıklarla beslenebilirler ve basit yataklama malzemeleri olan doğranmış gazete ve mukavva içerisinde rahatça yaşayabilirler.

Red Wiggler (Eisenia fetida) Hakkında Birkaç Bilgi:

    • Yetişkin bir Eisena Fetida (EF), vücudunun 1\3’lük kısmında bulunan ve “clitellum” olarak adlandırılan bir halka yardımıyla ayırt edilebilir.

    • EF türü solucanlar gece hareketlenen canlılardır.

    • EF türü solucanlar günlük olarak (24 saat) kendi vücut ağırlıklarının yarısı kadar besin tüketirler.

    • Ciltleri aracılığıyla nefes alırlar, ancak ortamları yeterince nemli olmalıdır.

    • Kokon üretimi ile ürerler ve çoğalırlar.

    • Kokonlar yumurta şeklindedirler ve renklidirler. Ölçü olarak “O” boyutlarındadırlar.

    • Kokonlar olgunlaştıkları zaman koyu yakut rengine bürünürler.

    • Yavru solucanlar kokonlardan beyaz renkte çıkarlar ve 1.27 cm uzunluğunda bir iplik parçası gibi görünürler. Yaklaşık 8 saat içerisinde asıl kırmızı renklerine kavuşurlar.

    • Yetişkin olarak 1000 adet solucan yaklaşık 454 gram ağırlığında gelmektedir.

AFRICAN NIGHTCRAWLERS:

Eğer birincil amacınız hem gübre üretmek hem de balık avlamakta kullanmaksa bu solucan türü mükemmeldir.

Bu solucan türü daha çok gıda tüketir. African Nightcrawlers türü solucanın gübresinin görünümü hissedilebilir bir şekilde diğer solucan türünün gübresinden farklıdır. Gübresi daha koyu, hafif ve kabarıktır.

Ancak, mikroorganizma ve PH düzeyi açısından herhangi bir farkı yoktur. African Nightcrawlers türü ısıya daha toleranslıdır ve 23.9 ile 29.4 santigrat derece arasında yaşayabilirler. Evsel atıklarla beslenebilirler ve basit yataklama malzemeleri olan doğranmış gazete ve mukavva içerisinde rahatça yaşayabilirler.

EUROPEAN NIGHTCRAWLERS:

Bu tür solucan, birincil amacı balık avlamak olanlar için uygundur.

Balıkçılık için en çok tercih edilen türdür. Bu tür iyi bir gübre üreticisidir ama Red Wiggler veya African Nightcrawlers türleri kadar etkili değillerdir.

Boyları 5.08 ile 7.62 cm arasında olabilir ve serin su sıcaklıklarını tolere edebilirler. Bu tür, diğer solucan türleri arasında balık avlamakta kullanılırken tuzlu suda yaşayabilme özelliğine sahip tek türdür ve bu nedenle dayanıklı bir türdür.

18,3 ile 21,1 santigrat derece arasındaki sıcaklığı seven bu tür evsel atıklarla beslenebilirler ve basit yataklama malzemeleri olan doğranmış gazete ve mukavva içerisinde rahatça yaşayabilirler.

ALABAMA JUMPERS:

Balık avlamada ve bahçede gübrede üretmede uygun bir türdür.

Alabama Jumper türü, gübre üretimi amacıyla kap içerinden yetiştirilmeye uygun olmayan ancak sağlam ciltleri nedeniyle killi ve kumlu topraklarda yaşamayı tercih eden tek türdür.

Bu tür evsel atıkları tüketmezler ancak onun yerine karbon temelli ürünleri tercih ederler. Örneğin saman, doğranmış karton, yaprak gibi…

Bu tür adını, avucunuzda tuttuğunuzda ani ve hızlı bir şekilde sıçramasından almaktadır. Bu nedenle bu türün bir balığın önünde durduğunu hayal edin. Süper bir balık avıdır. Alabama Jumper, bahçenizde sürekli göç ederek geride yüzeyde gübresini bırakırlar ve bitkileriniz için zararlı değildir ve toprağı havalandırırlar.

Derleme ve Çeviri: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. yusuf yılmaz dedi ki:

  Eisenia Foetida gübrede çıkan solucanlarmıdır
  bu cins solcanı elde etmenin yolu yanlızca nakitten mi geçer

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yusuf,

   doğadan toplanan solucanlarla bu iş ticari boyutta pek de kârlı bir düzeyde yapılamamaktadır. Ayrıca solucanların genel özellikleri ve habitat özellikleri gereği normal torak solucanları iş görmemektedir. Bir diğer olumsuzluk için de, Josef H. Görres ile Solucanlar Üzerine Çarpıcı Bir Röportaj adlı başlığa göz atınız.

   Gübrelerin içinden çıkan solucanlar kullanılabilir, ancak tür olarak Eisenia Foetida kadar efektif olurlar mı? en şu ana kadar bu yönde ciddi ve net bir sonuç alan kimseyi göremedim.

   Saygılarımla.

 2. yusuf yılmaz dedi ki:

  Sayın Savaş bey
  Sorularımıza sabırla ve ayrıntılı olarak verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler.
  Bununla beraber EF cinsi solcanın 1/3 kısmındaki halkalardan tanınabileceğini söylüyorsunuz.Yanlız bu hayvanın her yerinde halka görüyorum. Daha ayırt edeci bi özelliği varmıdır.
  saygılar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın yusuf,

   1/3’ten kast edilen halkalar değil, Clitellum denen ve bakıldığında bir yüzük halkası gibi şişkin olan bölmenin yer aldığı kısımdır. Bu Clitellum bazı türlerde solucanın vücudunun ortalarında yer alırken EF türünde vücudun 1/3’lük kısmında yer alır. Tabi ki, EF türünü belirleyen tek ayırt edici özellik bu değildir. Ancak ilk bakışta bunu görebilirsiniz. Fırsatım ve zamanım olsa anatomi anahtarını çevireceğim ama kısmet diyelim biraz da…

   Saygılar.

 3. karabela dedi ki:

  Savaş bey yaş hayvan gübresi içinde ve altında olan solucanlar hangi grupta?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın karabela,

   büyük ihtimalle endogeic türdür. Yani toprağın 1-2 metre derinlerinde yaşayan, beslenmek için yüzeye çıkıp, beslendikten sonra tekrar yerin altına inen tür. Yerin altına inerken dışkılayarak iner ve yer altı toprağını gübrelemiş olur. Bu tür kule için uygundur ve kuleyi kurmuş olduğunuz yerin derinlere kadar gübrelenmesini mümkün kılar.

   Saygılarımla.

 4. karabela dedi ki:

  Sağolun savaş bey..Elimdeki solucan türünü merak ediyorum foto nasıl gönderirim?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Fotoğraftan yola çıkarak tür belirlemek çok zor olmakla beraber yine de bir bakalım… Fotoğrafı vermikem@gmail.com adresine gönderebilirsiniz…

 5. karabela dedi ki:

  Gönderdim savaş bey.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın karabela,

   solucanlar
   solucanlar esinea foetida veya andrei türü değil. Orası kesin. Bu solucanlarla muhtemelen yerinde kısmi bir üretim yapabilirsiniz. Ancak ticari boyutta bir üretim için sanırım yeterli ve uygun olmayacaktır. Çalışmalarınıza devam edin.

   Saygılarıma.

   1. karabela dedi ki:

    Teşekkürler savaş bey..Bugün ormanda bir çeşit buldum çok büyük gonderiyorum resmini

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Karabela,

     ormanda bulduğunuz türün solucan gübresi üretimi yapılan solucan türleriyle hiç bir alakası yoktur. Bu türler kültüre alınamaz.

     Saygılarımla.

 6. halil ergun dedi ki:

  Ev de duvarlarda akşamları binlerce sogulcan oluyor bunun turu nedir hocam toprak solucan i değil kurtulmak için hangi ilaç kullanmalı

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Halil,

   solucanların sistem kaçmasının birçok farklı nedeni olabilir. Esasen hemen her tür solucan, koşullar ideal olmadığında sistemden kaçma eğiliminde iken, bazı türler çok daha dayanıklı ve toleranslıdır; örneğin Eisenia Foetida (Kırmızı Kaliforniya Solucanı). Solucanlaın sistemden neden kaçtıklarına dair genel bir yazı düzenliyorum. Yoğunluk nedeniyle ne zaman yayınlayacağımı şu an bilemiyorum. Ancak elinizdeki türden emin değilseniz, örneğin bir fikir vermesi açısından en son yayınladığım Mavi Solucan Gerçeği (Perionyx Excavatus) başlıklı konuya bir göz atınız.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz