Solucan Gübresi Bilgi Portalı 05 ubat 2016

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satışı

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satışı

GERÇEK KIRMIZI KALİFORNİYA SOLUCANI SATIŞI (Eisenia fetida)

canlı_solucancanlı_solucancanlı_solucan

Küçük, orta veya büyük çaplı solucan gübresi çiftliğiniz için solucan ihtiyacınız mı var: Vermikem en doğru bilgi, 7/24 danışmanlık desteği ve gerçek Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile hizmetinizde…

canlı_solucancanlı_solucancanlı_solucan

1000 adet solucan KDV dahil 318 TL (Solucan Maması dahil) (Kargo hariç)

2000 adet solucan KDV dahil 637 TL (Solucan Maması dahil) (Kargo hariç)

canlı_solucancanlı_solucancanlı_solucan

Lütfen sipariş karşılığı olan tutarı aşağıdaki hesap numarasına yatırıp formu eksiksiz doldurunuz.

Banka Havalesi/EFT Talimatları

Hesap Sahibi:

SiyahAltın Tarım Hay. İç ve Dış. Tic. Ltd. Şti.

Banka Adı:

ING Bank

IBAN: TR77 0009 9014 4291 6400 1000 01

Not: Siparişinizi verdikten sonraki 5 iş günü içinde havale/eft yapmadığınız taktirde siparişiniz iptal olur.

Adınız

Soyadınız

TC numaranız (fatura için gerekli)

Epostanız (geçerli bir adres yazınız)

Kaç tane solucan istiyorsunuz

Adresinizi eksiksiz yazınız

Telefon numaranız

Notunuz

Etiketler:

Yorumlar

 1. ahmet köse diyor ki:

  ben istanbul tuzla da oturmaktayım ben solucanı en yakın nerelerden alabilirim,telefon veya e.mail verebilirmisiniz

  saygılarımla

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Ahmet bey,

   http://solucangubresi.web.tr/satis/kirmizi-kaliforniya-solucani-satisi.html

   Satış sayfasınızı ziyaret ediniz. Aradığınız tüm bilgileri bulabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 2. burcak diyor ki:

  Savaş Bey,
  Öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ederim. Üreticilerle yapmış olduğunuz röportajların bu konuya ilgi duyanlar için yol gösterici olduğuna inanıyorum ve tekrar teşekkür ediyorum.

  Vermiş olduğunuz satış ile ilgili linkte solucanların Eisenia foetida ve Eisenia andrei türlerinde olduğu belirtilmiş. Ancak sitedeki bir videoda solucan türünün Lumbricus rubellus olduğu söyleniyor. Ayrıca, sayın Burçin Karababa ile yaptığınız röportajda farklı türlerin karışımının kullanıldığı belirtilmiş. Vermiş olduğunuz linkten satın alacağım solucanların türlerine ilişkin bir garanti söz konusu mu? Anladığım kadarıyla bir karışım satın alacağım ve bu durumda adaptasyon sorunuyla karşılaşma olasılığım ne olacak? Açıkçası ben Eisenia foetida (ya da yeni adıyla Eisenia fetida) ile başlamak istiyorum ama bu durumda saf kültür bulmam söz konusu değil sanırım.

  Ayrıca, yine röportajlarda gördüğümüz üzere, üreticilerin solucanları Türkiye’ye getiriş hikayeleri hayli ilginç. Bakanlık ülkeye sokulmasına izin vermediği bir hayvanın ürününün satışına nasıl lisans ve tescil verebiliyor? Biz üretip satmaya başlayınca bakanlık “siz bu hayvanı yasadışı yollarla getirmişsiniz” diyebilir mi? Bu konu hakkında bilginiz ve fikrinizi paylaşabilir misiniz?

  Sevgi ve saygılarımla,
  Burçak

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın burçak,

   Eisenia foetida ve Eisenia andrei türleri arasında çok ciddi bir fark yoktur. Her ikisi de bir arada yaşayabilen ve vermikompost üretiminde iyi iş çıkaran türlerdir. Vermikompost üretimine başladığınız zaman şunu göreceksiniz; bu denli ufak farklardan ziyade, asıl işin sürekli olarak başında olup periyodik takip etmek daha zor gelecek size. Ancak bir kez alışınca 7/24 saat işleyen bir işletme gibi her şey yoluna girecektir. Bir solucan yığını içinde farklı türler varsa eğer, bunlar bir arada yaşayabilen hemen hemen aynı genel karakteristiğe sahip türlerdir. Örneğin benzer iklim koşullarına dayanabilme özelliği, benzer hızda atık tüketebilme ve dışkılayabilme ve benzer hızda çoğalma gibi… Bu iki tür arasındaki fark neredeyse detayda anatomik özellikte yatıyor. Aksi halde zaten bir arada yaşayamazlar ve biri diğerine baskın gelirdi.

   Solucanların Türkiye’ye sokulmasında bakanlığın izin vermeme gerekçesi, bu solucanlarla birlikte Türkiye’ye girebilecek hastalıklar hakkında bir araştırma yapılmamış olması. Oysa böyle bir araştırma pekâla yapılabilir. Ancak ne bakanlık ne de üniversiteler bir araştırma yapmakta ve/veya daha önce diğer ülkelerde yapılmış araştırmaları referans almakta. Otomobil üretemediğimiz gibi solucan da ithal edemeceğiz.

   Fakat diğer taraftan, Türkiye’de de, yakında yayınlayacağım ABD’li bir profesörle yaptığım röportajda da belirtildiği üzere, oldukça fazla tür solucan doğal olarak yaşamakta. Ancak henüz tür tespitleri tamamen yapılmamış ve kayıt altına alınmamış. Bu nedenle babanlık belirttiğiniz gibi bir gerekçeyle ortaya çıkamaz. Çünkü Türkiye’nin bazı bölgelerinde Eisenia foetida türü bile yaşamakta.Tabi arayıp da bulmaz lazım… Zor iş.

   Ayrıca bakanlık, bırakın “siz bu hayvanı yasadışı yollarla getirmişsiniz” demeyi bu işe hibe veya destek kredileri dahi vermekte.

   Hayırlı ve başarılı bir başlangıç umar, süreklilik dilerim.
   Saygılarımla.

   1. Barış diyor ki:

    Merhabalar,

    Ben makina mühendisliği bitirdim ve çalışmaktayım.Babamda köyde büyümüş kendini geliştirmiş şehirde yeterince çalıştığını düşünen toprakla uğraşmaktan zevk alan bir emekli. 1 senedir belli başlı siteler ve tv kanalllarından araştırarak bu işe girme kararı aldık. Solucan alımı yapmadan önce bu bahsi geçen hibe ve destek konusunda yardımlarınızı rica ederim. Siteyi tam detaylı inceleyemedim belki böyle bir alanda vardır ama göremedim kusura bakmayın.

    1. Savaş Gönen diyor ki:

     Sayın Barış,

     sözü geçen hibe ve destekler konusunda çok detaylı bir inceleme yapmış değilim. Daha doğrusu buna pek zamanın da olmadı ve olmuyor. Ancak örneğin KOSKEB’in tutarı değişmekle beraber belli bir miktara kadar hibe desteği verdiğini, aldığını söyleyenlerden duydum. Diğer IPARD veya TKKDK gibi kurumların destek verme konusunu is, mevcut ve güncel mevzuatın takibi açısından bu tür kurumlara başvuru proje dosyası hazırlayan danışmanlık şirketlerinden almanız daha doğru olacaktır. Bu konuda Furkanlar Danışmanlık firmasına, benim yönlendirmemle 0312 232 34 43 ve 0312 232 34 44 numaralarından erişebilirsiniz.

     Saygılarımla.

 3. burcak diyor ki:

  Savaş Bey, hızlı ve net cevabınız için teşekkür ederim.

  Başlangıç miktarı ve solucan siparişi konusunda kafamda bir şeyler netleşti sayılır. İlk denemelere başladığım sıralarda hibe ve şirket kurma işleriyle ilgilenmeyi planlamıştım ve yaklaşık bir yıllık bir süre vermiştim kendime… Bu süreçte hem ufak çaplı kontrollü deneylere vakit ayırmak, hem de hibe ve teşvikler için proje yazımıyla ilgilenmek niyetindeydim. Bu işi profesyonel boyuta taşımak için fazla aceleci olmamak gerektiği bir gerçek ancak yaklaşık beş yıldır düşündüğüm bir konu olması ve artık bu konudaki farkındalığın nispeten de olsa artmış olması sebebiyle harekete geçme vaktinin geldiğini düşünüyorum. Siz de hazır devletin desteğinden söz etmişken sormak istedim. KOSGEB ve TUBITAK’tan girişimcilik desteği almayı düşünüyorum. Bunların dışında kolay sonuç alınabilen ve bürokrasisi daha mutedil olan bir hibe biliyor musunuz?

  İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  Burcak

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın burcak,

   ben geçmiş yıllarda hibe ve destek kredileri için bir araştırma yapma girişiminde bulunmuştum ama özel nedenlerle bu girişimim daha başlamadan iptal oldu. Bu nedenle şu anda elimde net bir bilgi yok. Ancak bu konuda çok sık soru geldiği için bu araştırmayı umuyorum ki ilk fırsata yapacağım. O vakit burada paylaşırım.

   Saygılarımla.

 4. burcak diyor ki:

  Savaş Bey,

  Bu sabah KOSGEB’e gittim. Projemi anlatmaya başladığımda neredeyse yarıda kesip KOSGEB böyle bir şeye para vermez, siz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bakın dediler :)) Yine de verdikleri 15-20 günlük eğitime katılıp iş planı hazırlama gibi teferruatı öğreneceğim. Öğrendiklerimi ben de paylaşırım.

  Saygılarımla,

  Burcak

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın burçak iş planı hazırlama konusunda öğrendikerlinizi bizlerle paylaşmanızı elbette isteriz. En azından bu yolda neler yaptığınızı dahi anlatsanız iş görür. Sanırım bu ülkede hibe kredisi almak da adamına bakıyor. Umarım yanılıyorumdur.

   Saygılarımla.

 5. favalli77 diyor ki:

  bende bu işi yaklaşık ekim ayından itibaren Yalova da yapmaktayım.Hibe konusunu biraz araştırdım kırsal kalkınma avrupa birliği hibe projelerine dönem dönem hibe veriyor sanırım açılmış bir paket yok birde her ile vermiyorlar diye biliyorum Yalova da tarımla alakalı hibe vermiyor. Solucan türü konusunda da savaş beye katılıyorum.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   İşin doğrusu bu tür hibe kredilere muhtaç kalıyor olmak acı ama memleketin durumu da ortada. Avrupa birliği hibe kredileri almak da öyle pek kolay değilmiş diye duydum ama…

  2. hasan diyor ki:

   sevgili yalovalı kardeşim busolucanişini bendeyapmak istiyorum bu konuda bana negibi önerilerin olabilir … ayaz12_hasan@hotmail.com

   1. Savaş Gönen diyor ki:

    Sayın Hasan,

    öneride bulunabilmemiz için öncelikle aklınızda bulunan tasarımdan ve olanaklarınızdan bize biraz bahsedebilir misiniz lütfen!

    Saygılarımla.

 6. burcak diyor ki:

  Sayın favalli 77,

  Siz hangi türle çalışıyorsunuz? İşiniz ne boyutta? Yani gübre elde etmeye başlayabildiniz mi? Kac solucanla başladınız? Solucanları nereden temin ettiniz? Paylaşabilirseniz çok sevinirim,

  Saygılarımla..

 7. favalli77 diyor ki:

  işim başlangıç daha .gübre elde etmeye başladım,bu sorduklarınıza yardımcı olmak fkavalli@hotmail.com

 8. Erkan diyor ki:

  Savaş Bey,

  Aranıza yeni katıldım. Solucan gübresi üretimine hızlı bir giriş yaptım. Şu an için hızlı bir ilerleme kat ediyorum. Sizlerle tanışmak bilgilerimizi paylaşmaktan mutluluk duyarım.

  Erkan Deniz
  Gıda Mühendisi
  erkandeniz1976@gmail.com

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Erkan bey, buradan genel içerikli sorularınızı, matolanta@gmail.com adlı mail adresimden de özel sorularınızı sorabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 9. Merve tekin diyor ki:

  Savas bey, bu ise baslamanin bi zamani varmi? Anladigim kadariyla solucanlarin ureme donemleri mayis ve temmuz arasi. Yani eylul gibi bu ise baslamak mayisa kadar hem zaman kaybi hemde solucanlarin sayica eksilmesine neden olurmu?
  Simdiden tesekkurler

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Merve hanım,

   solucanların teknik olarak yapılan gözlemlerde üreme dönemleri olarak mayıs ve temmuz aylarını tespit etmişler ama solucanlar eğer uygun ortamı, nem, yeterli yiyecek ve ürete dürtülerini öne çıkarabilecek her türlü şeyi bir arada buldukları zaman bu ayları gözetlemeden de üreyebiliyorlar. Üreme konusu bir yandan fiziksel bir gerçek iken diğer yandan henüz nedenleri tam olarak tespit edilememiş olan psikolojik ve/veya belki evrimsel süreçle de alakalı olan durumları da içeriyor. Zaman içerisinde farklı coğrafi ve iklimsel koşullar aktında farklı türlere dönüşen solucanlarda üreme sıklıkları ve üreme sonucu yavrulama sayıları türden türe oldukça farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle bu işe başlamanın bir mevsimi bulunmamaktadır. Her koşulda tesis kurulduktan sonra solucanların yeni ortama uyum süreci vardır ve bu süreç bir zaman onları stres altında tutacaktır zaten. Bazen bu stres onların zamanından önce üremelerine de neden olabilmektedir.

   Mesela ABD’de olta balıkçılığı için bir tür solucan yetiştiren bazı çiftçiler gübreden ziyade solucana ihtiyaç duydukları için besleme ortamlarını kısmen kuru tutarak kuraklıkla solucanları şartlandırıyorlar. Solucanlar kuraklık şartlanmasıyla, ölüm ve soylarının tükenme riskine karşılık çiftleşme ve çok daha uzun süre zor koşullara dayanabilen kokon üretme eğilimine giriyorlar.

   Yine bir başka üretici, solucanları beslediği sistemin en üstüne doğranmış kuru kağıt, kuru yaprak gibi malzemeler koyarak solucanların yumurtlamalarını kolaylaştırdığından behsediyor. Solucanlar, geriye doğru haraket ederek ağızlarından kokonlarını dışarı atıyorlar. Sistemin en üstüne kuru malzeme konulduğunda solucanlar bu kuru malzemelere tutunarak geriye kaykılma hareketini çok daha kolay ve çevik bir şekilde yapabiliyorlar. Bu da onların yumutlama süzeçlerini hızlandırıyor.

   Vs. vs..

   Detayla deneyecek ve öğrenecek çok şey var. Bu nedenle zaman gözetmeden bir an önce başlamak lazım. İşi asıl kendi tecrübeleriniz size öğretecektir.

   Saygılarımla.

 10. kamıl akgul diyor ki:

  savaş bey 5 tonluk üretim yapabilen bir tesis için kurulum maliyeti nedir ve üretilen malın pazarlaması konusunda ne tur sıkıntılar olabilir vereceğiniz cevaplar icin şimdiden teşekürler

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Kamil bey,

   5 tonluk bir tesisin, ya da daha genel tabiriyle, ticari amaçlı tonaj bazlı üretim yapan bir tesis için kurulum maliyeti doğrudan şudur demek imkansızdır. Çünkü, tesis kurulumunda kullanacağınız malzemeye göre bu miktar ciddi oranda değişebilir. Benim önerim başlangıç olarak ortalama değerde bir iş kurup, işle beraber yavaş yavaş tam teşekküllü tesisi kurulumuna geçmenizdir.

   Ürün pazarlama konusu ise tamamen bambaşka bir konu. Temel tüm pazarlama usüllerini kullanabilirsiniz, yeteneğinize bağlıdır. Bayilikler de verebilirsiniz, bu da anlaşmalarınıza bağlıdır. Ancak ürünü pazarlarken en etkili yol kendi deneme ve üretim seranızı kurup tüketiciye görsellerinizi sunabilmektir.

   Saygılarımla.

 11. ibrahim diyor ki:

  Savaş bey

  Bu iş benim ilgimi çekti. Antalya da bulunmaktayım. Başlangıç için neler tavsiye edersiniz. Yani kaç m2 yer.kapalı mı açık mı ? kaç solucan ? Tabiki pazar durumu

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın İbrahim,

   başlangıç olarak kurulum için düşünüdüğünüz sermaye size yön verecektir. Ancak gerek işi öğrenmek, gerek öğrendikçe ilerlemek isterseniz, ki en doğrusu da budur, ufak bir kurulumla başlayıp yavaş yavaş büyütmenizi tavsiye ederim. Kuracağınız tesisin büyüklüğü tamamen sizin gelecekte erişmeyi düşündüğünüz hedeflere göre değişir. Fakat benim tavsiyem her zaman için genişletilebilir bir yapıda işi kurmanız. Çünkü sonradan tesisi nakletmek daha zordur ve ciddi kayıplara neden olabilmektedir. Her zaman için kurmayı düşündüğünüz tesiste deneme üretimi yapabileceğiniz ekime müsait yeterli alanınızın da olmasını tavsiye ederim. En iyi reklam uygulamadır. İşi öğrendikten ve yürütülebilir hale getirdikten sonra, solucanlar hızla çoğalacaklardır zaten. Pazar durumu ise, şu ana kadar oluşmuş olan standart bir pazarın ötesinde tamamen sizin reklam, tanıtım ve ürün pazarlama yeteneğize göre değişmektedir. Şöyle düşünün herkes otomobili bilir, oromobile biner ve hatta sürer. Yani otomobil bilinmeyen bir şey değil. Ancak yine de marka firmalar sürekli olarak reklam yaparlar. Piyada ben de varım demenin tek yolu reklamdır. Bunu yapabildiğiniz ölçüde pazarınız vardır.

   Saygılarımla.

 12. bulent diyor ki:

  savaş bey biz adanalı çiftci bir aileyiz.adana da ve antalya da sülale olarakta geniş arazilere sahibiz.bu gübreyi daha önceden duydum kullanan arkadaşlarda çok mennun olduklarını ifade ettiler.ancak gübre üretimi türkiyede şuan yeterli olmadığı için geniş sahalarda kullanmak için gübre bulmak zor.Bende bu konuyu araştırmaya başladım ve üretim yapmaya karar verdim.bu konuya nasıl başlayabilirm.detaylı teknik bilgi almak istiyorum.sağlıklı bilgilere nerden ulaşabilirim.bana bu konuda yardımcı olursanız veya direk iletişime geçebilirsek sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Bülent,

   oldukça yoğun bir tempoda çalışmalarıma devam ettiğim için, maillerime bile gecenin saat 04:00’ünde bakabiliyorum, birebir görüşme imkanım pek fazla olmuyor. Ancak her zaman bu blog üzerinden tüm sorularınızı yanıtlamaya hazırım.

   Belirtmiş olduğunuz gibi Türkiye’de gübre üretimi yeterli düzeyde değil. Bunun birkaç temel nedeni var: Birincisi, solucan gübresi herhangi bir ticari metada olduğu gibi seri üretim ile elde edilemiyor. Sonuçta solucanların da belirli bir üretim, yani yeme ve dışkılama kapasitesi var. Kurulan tesisi zamanla tam kapasite üretime geçtiğinde o zaman belki yeterli gübre üretimi mümkün olabilir. Bu nedenle şu anda talep çok ama arz yeterli olmadığı için gübre fiyatları da pahalı oluyor. Ancak eğer mümkün oldukça aynen Hindistan ve Küba’da olduğu gibi, her bir çiftçi kendi gübresini kendisi üretecek olursa o zaman yeterli üretim ve kullanım sağlanmış olur. İkincisi de, henüz tüketici gübreyi yeterince tanımadı. Bu alanda yeterli tanıtımlar yapılmıyor.

   Kurmayı düşündüğünüz tesis hakkında siyahaltin.com sitesinden sayın Mehmet Hanifi Can ile görüşmenizi tavsiye edebilirim. Kendileri teknik destek ve mevcut tesisi yerinde ziyaret gibi imkanlar sağlamaktadır.

   Saygılarımla.

 13. Mehmet diyor ki:

  Merhaba Savaş bey,

  Solucanlardan gübre elde edildikten sonra kesinlikle fırınlama yapılması gerektigini, aksi taktirde gübrenin insan sağlığı için zararlı olacağı söyleniyor. Bunun doğruluk payı var mıdır?

  Herhangi bir fırınlama işlemine gerek duyuluyor mu? Yoksa açık alanda serilip kurumaya bırakılması yeterli olur mu?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar ve çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Mehmet,

   “fırınlama yapma” deyimini bırakın bir kenara açık alanda kurutulması bile sakıncalıdır. Çünkü bu gübre yaşayan bir gübredir ve neminini yitirmemesi gerekmektedir. Solucan gübresi Mikrobiyal özellik taşımaktadır. Solucanlara verceğiniz hammadde yani yem eğer yeterince steril ise solucanlar bu atıkları sindirim sisteminden geçirerek bitkinin alabileceği forma dönüştürürler. Mary Appelhof’un da dediği gibi ““Bir solucan dışkıladıktan sonra bile kompostlama süreci devam etmektedir. Gerçekte, solucan dışkısındaki bakteri nüfusu gerek sindirilmiş topraktaki gerekse de solucanın kendi bağırsağındaki bakteri nufusundan çok daha fazladır.” Bu nedenle gübreyi fırınladığınızda veya güneş altında kuruttuğunuzda içinde yer alan faydalı mikroorganizmalar ölür. O zaman bu gübrenin bir kıymeti kalmaz. Gübre solucanlar tarafından sindirildikten ve hasata hazır olduktan sonra gölgede paketlemeye hazır olacak ölçüde kurutulmalıdır.Ancak asla kupkuru bir hale gelmemelidir.

   Saygılarımla.

 14. Şahin ÇARKACI diyor ki:

  Merhba Savaş bey

  bir tesis yapmak için ne kadar solucan almak gerekiyor. ISPARTA da bu solucanlar mevsimsel olarak yaşarmı.

  Saygılarımla.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Şahin,

   Türkiye’nin her yerinde solucanları yaşatmak mümkündür. Ancak bazı bölgeler yaz-kış ılıman iklime sahip oldukları için daha avantaj sahibidirler. Zaten ciddi anlamda üretim yapmak amaçlı bir tesisi kurmayı planlıyorsanız ısı yalıtımını sağlayabilecek kapalı bir mekan şattır. Mekan ideal sıcaklıkta tutulursa her herde üretim yapmam mümkündür. Ancak eğer sadece kendi tarlalarınız için üretim yapmayı planlıyorsanız bu durumda, yazın aşırı sıcaklardan kışın da aşırı soğruklardan korumak amacıyla kapalı bir ortam yeterli olacaktır. Kışın üretim faaliyeti yacaşlayabilir ama zaten kışın tarımsal faaliyet de yavaşlar veya durur. Bu nedenle bir yıl önceki üretiminizi bir yıl sonra tüketecek şekilde planlama yapabilirsiniz.

   Tesis kurlumu için gerken solucan adeti tamamen planladığınız tesisin büyüklüğüne göre değişmektedir. Faka gerek işi öğrenmek gerekse de yavaş yavaş büyümek için çok aşırı büyük rakamlarla başlamanızı önermem. Her şey sermaye ve işi kavrayarak başarabilme tutuksundan ibarettir. Unutmayın! Bir kez işi yürütmeyi öğrendiğinizde her gübre hasadında altın bulmuş gibi, ki gerçekten de öyledir, mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

   Saygılarımla.

 15. yilmazsimsek diyor ki:

  Ben mugla yatagan da ikamet etmekteyim bu iş yapmak istiyorum fakat nasil baslamam gerek bilmiyorum ve olurda baslarsam urettigim gubreyi kime satabilirim potansiyel musteri portveyi olan kisileri de tanimiyorum bu isin pazari var mi kimisi der sen yap biz satariz ben daha heveslenirim ama ciddi olarak satabilecek kisiler var mi saygilar ve bu isi tavsiye eden var mi

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Yılmaz,

   Türkiye gübrede 90% dışa bağımlı bir ülkedir ve kimyasal gübre üretim şansımız yoktur, çünkü hammaddelerin neredeyse tatamı ülkemizde bulunmamaktadır. Ancak dışarından hammadde alıp içeride üretebiliyoruz. Bu bilgi GÜBRETAŞ’ın açıklamasıdır ve doğrudur. Kimyasal gübre kullanımının aşırı boyutlarda olması ne yazık ki,kullanan tarafından da teyit ediliği üzere toprakları öldürüyor ve gitgide verimsizleştiriyor. Bazı bölgelerde yavaş yavaş, bazı bölgelerde, daha bilinçli olanlarda hızla organik menşeyli gübre kullanımına yönelim artmakta. Bu nedenle her türlü tarımsal faaliyetde solucan gübresi istisnasız kullanılabilir. Asıl mesele doğru tekniklerle ve standart bir kalitede gübre üretebilmektedir. Bu nedenle üretimi doğru yapıp pazarlamayı da en etkin biçimde yerine getirecek olursanız satışı gayet tabi mümkündür.

   İşe ilk başlayanlar, bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce en şansız kişilerdi. Çünkü bu işin üretiminden tutun tanıtımı ve satışı tamamen onların sırtındaydı. Ancak bugün solucan gübresi gerek tarımsal tüketici gerekse de ilkokul öğrencisinin proje ödevine varıncaya kadar toplumun her kesiminde biliniyor.

   Saygılarımla.

 16. leyla diyor ki:

  iyi akşamlar savaş bey ben bursa da böyle bir üretim yapmak istiyorum fakat konuyla yeni ilgilenmeye başladım tesis için nasıl bi malzeme kullanılması gerekiyor sera gibi bir tesis mi olmalı yoksa betonerme yada prefabrik mi doğru olur

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Leyla,

   Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulumu Örnek Proje adlı konuyu incelemenizi rica edeceğim. Esasen bizim önerdiğimiz ve Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulumuna Dair adlı konuda belitilen yasal mevzuata en uygun sistemdir bu. Ancak sistemin korunaklı ve güvenli olmasını sağladıktan sonra sera, betonarme ya da prefabrik olması önem arz etmemektedir.

   Saygılarımla.

 17. nesrin diyor ki:

  biz solucan üretimi yapmak istiyoruz.fakat bunun için ne kadar sermaye lazım,ne kadar zamanda yatırım geri dönebiliyor,ne kadar kapalı alan lazım,üretilen solucan gübreleri nerelere pazarlanıyor,pazarlama işini kendimiz mi yapıyoruz yada sadece üretici olabiliyormuyuz.bize bu konularda yardımcı olursanız çok seviniriz.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Nesrin,

   herhangi bir ölçekte işe başlamak mümkün ancak eğer ciddi ve yüyüyecek çapta düşünülüyorsa o zaman büyüme potansiyelini göz önüne alarak yeterli büyüklükte bir alan temin etmeniz tavsiye edilir. Temel bilgi için Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulumu Örnek Proje başlığına bakabilirsiniz. Pazarlama tamamen sizin kendinize ait olabileceği gibi üretim yapıp ürünü farklı firmalar üzerinden bayilik usulü parzalayabilirsiniz de.Bu tamamen sizin tercihinize kalmıştır.Yerinde üretim tesisi görmek isterseniz Edirne’deki Siyahaltın firmasının üretim tesisini ziyaret edebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 18. erman diyor ki:

  Savaş bey kolay gelsin onceliklen size cok tesekkur ederim degerli ve anlasilir bilgilerinizden dolay.bende bu ise girmeyi cok dusunuyorum ocelikle bu is hakkinda bilgi sonra kucuk capli deneme sonra tam tesekkullu bir tesis kurmak istiyorum 1-fakat bu isle alakali hic anlamadigim terimler var mesela kompost gibi anliyacaginiz hic bir bilgiye sahip degilim 2-bunlari kisa surede nasil ogrene bilirim3- aklimda buyuk soru Isareti solucanlar gubreledikten sonra gubresiylen binlerce solucani nasil ayristiriyorsunuz 4-doguandaolu bolgesinde vanda yasiyorum bu isi vanda kurmak istiyorum mevsimsel olarak bir sakincasi varmi ayrica yerim buyuk cok musayit dere kenarinda bir yer hatta derede balik var oltaylan solucanla avlaniyorum avlaniyorum bizim koydede hatta bahcemizde solucan bulmakta zorlanmiyorum bahce icindeki nemli islak zeminli taslarin altinda buyuk hayvanlarin diskilarinin altinda bulabiliyorum solucan rengleride kirmizi genellde acaba bu solucanlarin bahsettigimiz solucanlardan olma ihtimali varmidir varsa nasil anlariz 5-bu ise basladigim zaman bize kurulumunda bitisine kadar tesisin ve pazarlamasina kadar bize danismanlik yapabilirmisiniz size ulasacagimiz tel.no. saygilarimla

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Erman,

   Çok yakında bu blog üzerinde kompost ve yapımı konusunda yeni bir yazı yayınlayacağım, o zaman komposta dair sorularınıza yanıt bulabileceksiniz. Ayrıca solucanların ayrıştırılması konusunda Vermikompost Hasadı adlı konuya bakınız lütfen. Burada küçük veya büyük ölçekli ayrıştırma bilgileri mevcuttur.

   Van bölgesi de dahil her bölgede bu iş yapılabilir. Tabi ki ılıman iklimler daha elverişlidir ama netice de iş ticari boyuta geldiğinde ısıtmalı kapalı mekan kullanabilirsiniz.

   Toprakta bulduğunuz solucanlar vermikompost solucanıyla aynı tür müdür bunu bilemeyiz. Bunun için ciddi bir gözlem gereklidir. En azından solucanları canlı canlı görmek şarttır. Çünkü bazen türler birbirlerine oldukça yakın olabiliyorlar ama işlevleri ayrı oluyor.

   Danışmanlık konusunda gereken destek elbette verilebilir ancak pazarlama tamamen üreticinin kendi insiyatifindedir. Solucan gübresi üretimi ile pazarlaması birbirinden tamamen ayrı konulardır.

   Saygılarımla.

 19. mehmet ali diyor ki:

  Merhabalar kolay gelsin ben antalyada yaşamaktayım. Bi kaç gündür solucan gübresini araştırıyordum ve bu siteyi gördüm 2000 metre kare toprağım var ve solucan uretimi yapmayı düşünüyorum ama tesis solucanlar için toprak yaşam alanı nasıl yapılır bilmiyorum ve ne kadar solucan alarak başlamak gerekir bilgi verebilir misiniz ?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Mehmet,

   işe başlamadan önce bir üretim tesisini yerinde görmenizi tavsiye ederim. Çünkü sadece yazılanları okumak ve tavsiye edilenleri yapmaya çalışmakla yürütülebilecek bir iş değildir. Mutlaka yerinde ve işler halde bir tesis görmeniz gerekir. Ben bunun için Edirne’de bulunan Siyahaltın firmasını tavsiye ederim. Firma yetkilisi sayın Mehmet Hanifi Can’ın telefon numarası: 0535 813 23 72. Tesisi yerinde gördüğünüz zaman burada sorduğunuz ve aklınızda buluna diğer sorularınızın tamamına yanıt bulabileceksiniz.

   Bununla beraber, bu sitedeki birçok konuyu zaman zaman inceleyiniz. Ayrıca sorularınız olursa ilgili konularda sorabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 20. dilek diyor ki:

  MERHABALAR.İLGİMİ ÇEKTİ.DAR GELİRLİ BİRİ OLARAK AMATÖRCE BU İŞİ YAPAMAZMIYIM?YANİ AİLE BÜTÇESİNE EK OLMASI AÇISINDAN.ANLADIĞIM KADARIYLA EPEY ZAHMETLİ BİR İŞ.NASIL YAPMALIYIM SİZCE?YANİ EVDE BALKONDA UFAK BİR MEKANDA OLMAZMI BU İŞ?TEŞEKKÜRLER

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın dilek,

   balkonda ufak çaplı yapmasına yapabilir ve hatta elde edeceğiniz gübreyi internet üzerinde el emeği olarak satabilirsiniz. Ancak yine de zor bir işi olur sizin için. Sürekli bakım ve takip gerektirir.

   Saygılarımla.

 21. sahin altın diyor ki:

  sn yetkili böyle bir yatırımın nasıl hangi aşamalardan olacağı toplam maliyeti ve geri dönüşü nedir zorlukları ve dikkat edilecek noktaları hakkında bilgi ve eleman yetiştirilmesi için gerekli bilgi ve zaman nedir nasıl bilgi alırım türkiye de irtibat büronuz ve temsilciniz varmı
  iyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın sahin,

   Bu işin sabit bir maliyeti yoktur. Elinizdeki bütçe ne kadar büyükse iş başlangıcınız o kadar büyük olur. Burada esas olan maliyetten ziyade işi öğrenmek, ilerletebilme potansiyeli ve sabrına sahip olmak ve doğru bir şekilde sürdürebilmektir. Bu nedenle işi öğrenmenin iki ana temeli vardır, konuya dair yazılan her şeyi okumak ve doğru bilgiyi kendinizde kalıcı kılmak. Diğer unsur ise, mutlaka yerinde bir üretim tesisi görmek. Aksi halde işe bir hayal ile girip hüsranla bırakabilirsiniz.

   Türkiye’de iletişime geçebileceğiniz Siyahaltın firmasını tavsiye ederim.

   Saygılarımla.

 22. yoldaş diyor ki:

  hocam çok güzel bilgi vermişsiniz,örneğide gördüm,bu iyi oldu…fakat ben şunu söylüyücem,bir videoda solucanların dışkılarını hep aynı yere bıraktıklarını görmüştüm,daha doğrusu üretim yapan kişi bunu söylemişti…yolladığınız kompostun içerisinde sayamayacağım kadar yavru var..bunların bazıları yarım yada 1 cm,diğerleride gözle görülemeyecek kadar ufak…onun için solucanları başka bir komposta yerleştiremiyorum..yetişkin solucan sayısı çok az olduğu içinde,ilave mama vermeye gerek duymuyorum,hergün düzenli olarak suluyorum….şunu söylüyücem galiba ben biraz sabırsız davranıyorum..solucanlar geleli 1 ay oldu…ben daha dışkı göremedim,yada gübre filan….hazırladığım kompostu ne zaman koyayım,ne kadar zamanda büyürler hocam..

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın yoldaş,

   bahsettiğiniz videoyu görmek isterim doğrusu. Çünkü vermikompost solucanlarını diğer toprak solucanlarından ayıran özelliklerden birisi sürekli gezmeleri ve tüketmeleridir. Bu nedenle bu solucanlar bir yandan yerken diğer yandan dışkılamaya devam ederler. Bu nedenle belirli bir bölgeye dışkılamaları mümkün değildir. Tam tersine o an bulundukları herhangi bir yere dışkılarlar.

   Kompostunuzun içinde yer alan büyük veya küçük solucanlar kompostu tüketmeye başladıkça en üst katmanda birikmeye başlayacaklar. İşte o zaman sisteme azar azar ve bir köşeden yeni yem vermeye başlayabilirsiniz. Solucanlar normal koşullarda bir kaç aya kadar büyümeye başlarlar. Onların büyümelerini takip etmekle uğraşmayın. Zira solucanlara fazla ilgi göstermek yapılan hatalardan birisidir. Sorularınız olursa bekliyorum.

   Kolay gelsin.

 23. gülay diyor ki:

  Daha küçük miktarlarda satış yapılmıyor mu? Ben deneme amaçlı (yaşatabilecekmiyim) çok az miktarda istiyorum.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Gülay,

   daha küçük miktarlarda satış şimdilik durdurulmuştur. Firma ilerleyen zamanlarda yeniden düzenlemeye gittiğinde satış olacaktır.

   Saygılarımla.

  2. macrol diyor ki:

   Gülay hanım az miktar derken ne kadar bir solucan alacaktınız ben karşılayım iletişime geçin 0505 636 69 69

 24. Sertan berköz diyor ki:

  SAVAŞ BEY UZUN ZAMANDIR YAZILARINIZI OKUMAKTAYIM GÖSTERDIĞINIZ ÖZVERI TAKDIR EDILMEYECEK GIBI DEĞIL ADAPAZARINDA BIR ARAZIM VAR VEDE ORADA. SOLUCAN GÜBRESI VE YETİŞTİRMESİ ILE ILGILENIYORUM SIYAH ALTIN. FIRMASI ILE. TEMASA GEÇITİM. ZIYARETE GİDECEĞİM YANLIZ ANLADIĞIM KADARI ILE. GÜBRENIN SATIŞI ÖNEMLI PAKETLENDİKTEN SONRA SAKLAMA YADA KULLANMA TARIHI VARMIDIR PAKETLENMEDEN EVVEL NE KADAR BEKLETEBİLİRİZ
  ŞIMDIDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Sertan,

   öncelikle cesaretlendirici sözlerinizden ötürü teşekkür ederim.

   Sertan bey, solucan gübresine değer katan şey gerek içerdiği besin değerleri açısından sahip olduğu kalite iken, gerekse de mikrobiyal özelliğidir. Yani sahip olduğu yararlı bakteri çeşitliliği ve yoğunluğudur. Bundan dolayı yaşayan bir gübredir. Dolayısıyla maksimum verimi alabilmek için doğru koşullarda üretilmeli, doğru zamanda paketlenmeli ve yeterli süre beklemeli. Mümkün olan en kısa zamanda pazara sürülmeli ve kullanıma dahil edilmelidir. Şu ana kadar solucan gübresinin paketlendikten sonra ne kadar zaman bekletilebileceğine dair net bir çalışma olmamakla beraber, bu konuda bir gün elbette ve hemde yasal çerçevede bir standarda bağlanacaktır diye düşünüyorum O vakte kadar bizim yapacağımız, paketledikten sonra mümkün olan en kısa zamanda piyasaya sürmektir. Bu arada, bu anlatılanlar çok uzun süre bekletilmiş solucan gübresi işe yaramaz demek de değildir. Her halükarda gübre kullanılabilir ama standardı bozar.

   Paketlemeden evvel bekletmeye gelince, gübre nemini yitirmişse paketleme gecikmiş demektir. Siyahaltın tesisini gezdiğiniz zaman paketlemeye hazır gübreyi göreceksiniz. O zaman anlatılmak isteneni çok net anlayacaksınız.

   Saygılarımla.

 25. gülden diyor ki:

  acil telefon numarası alabilirmiyim

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın gülden,

   hangi konuda bilgi almak istemiştiniz? Size nasıl yardımcı olabilirim?

   Saygılarımla.

 26. Hayrullah BABADAĞ diyor ki:

  Sayın Savaş bey,
  Konuya ilgi duyan ve emekliye ayrılmayı düşünen öğretmenim, Formunuzdaki sorulara vermiş olduğunuz içten ve samimi cevaplarınızdan dolayı sizi kutluyor ve teşekkür ediyorum, inanıyorumki benim gibi bircok insanı bu konuda aydınlatıyorsunuz, kısaca birkaç soruda benim olacak, vereceginiz bilgiler için şimdiden çok teşekkür eder saygılarımı sunarım..
  – Bu iş için İç anadolu bölgesinde karasal iklim durumu nedeni ile kapalı bir alan olması yeterlimidir, ek ısıtmaya gerek duyulmadan yetiştirme yapılabilinirmi,
  – Başlangıç ve tecrübe edinmek amacı ile apartman bodrumunda ve yine ek ısıtmaya gerek duymadan başlanılabilinirmi, soğuk havalarda telef olma riskleri varmıdır
  Saygılarımla..

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Hayrullah,

   güzel sözleriniz için ben size teşekkür ederim. Hiçbir şey yapamamış olsam dahi, elimden geldiği kadarıyla güzel bir Türkçe ile ve doğru bir dille insanların sorularını yanıtlıyor olmam dahi beni mutlu eder.

   Kapalı mekan olduktan sonra hangi bölge olduğu çok önemli değildir. Burada esas olan ortam ısısının, daha doğrusu solucanların içinde yaşadıkları ortamın ısısın yeterli düzeyde olmasıdır. Kompost solucanları yüzeyde yaşayan türler oldukları için normal toprak solucanları gibi kış koşullarında toprağın daha derinlerine kaçarak soğuktan korunma şansları olmuyor. Ancak gözden kaçırılmaması gereken nokta şudur: solucanlar kışın hava sıcaklığı iyice düştüğü zaman kapalı bir mekanda iken ölmeseler dahi, üretimleri yavaşlıyor. Bu durum sadece solucanlar için geçerli değildir. Sistemin olmazsa olmazlarından tüm mikroorganizmalar için de geçerlidir. Hatta, acaba soğuk ortamda yaşayan mikroorganizmaların ayrıştırdığı atıklardan mı yoksa sıcak ortamda yaşayan mikroorganizmaların ayrıştırdığı atıklardan mı daha verimli gübre elde edilir, şeklinde yapılmış çalışmalar da mevcuttur.

   Eğer ortam ısısı yaz kış olması gereken ısıda sabit tutulursa sürekli üretim yapmış olursunuz. Değilse soğuk hava koşullarında üretim yavaşlar.

   Başlangıç olarak bodrumda denemeler yapabilirsiniz. Benim kapalı balkonun kışın en kötü koşullarda (iç Anadolu için söylüyorum) 7-8 santigrat dereceyi buluyor. Üretim yavaşlıyor ama solucanlarda ölüm meydana gelmiyor.

   Doğasol – Vermikompost Çalışmaları başlığına göz atınız lütfen. Bu başlığa konu olan arkadaşımızın yaptığı tarzda küçük ölçekli üretim sistemleri kurarak denemeleriniz yapabilirsiniz. Ya da daha küçük ölçekli olan plastik kutularda da denemelerinize başlayabilirsiniz.

   En düşük maliyetle en iyi ısıtma nasıl yapılabilir, bu konuda araştırma yapıyorum. Eğer sonuç alabilirsem bu site üzerinden paylaşacağım.

   Saygılarımla.

 27. Hayrullah BABADAĞ diyor ki:

  Savaş bey sorularıma 3 saat gibi kısa bir sürede vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok çok teşekkür ederim. Bilgi paylaştıkça değerlidir sözüne en güzel örneklerdinsiniz. Önerileriniz doğrultusunda araştırmalarıma devam edeceğim, ve zamanla sizin fikirlerinize tekrar başvuracağım, saygılarımla güzel insan…

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Rica ederim sayın Hayrullah,

   eğer vaktim varsa ve bilgisayarın başına hemen geçebilecek konumdaysam bekletmemek gibi bir prensibim var. Sağlığımız el verdikçe çalışmak lazım. Başarı önce çalışmak sonra tevekkül işidir bana göre. Sorularınızı bekliyorum.

   Saygılarımla.

 28. Selman diyor ki:

  Merhabalar bende konuyu yeni yeni duyup araştıranlardanım.Savaş bey cidden ilgi ve alakanız takdire şayan çok teşekkürler.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Rica ederin sayın Selman. Siz doğru bir şey yapın birileri gelir onu bulur demişler. Doğru demişler. Hoş geldiniz!

 29. Gündoğan Kamil UYGUNBAŞ diyor ki:

  SEVGİLİ KARDEŞİM S.GÖNEN,SİZİNLE DAHA EVVEL MESAJLAŞTIK. BİZ FETHİYE DE 33 DÖNÜM ARAZİ ALMAK DURUMUNDAYIZ….SİZİNLE BİRE BİR GÖRÜŞMEK İSTİYORUZ.BİR MANİNİZ YOKSA ACELE BİLGİ VERMENİZİ İSTİRHAM EDERİM. SIHHATLER VE BAŞARILAR..SEVGİLERİMLE

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Kamil bey,

   telefonda da belirttiğim üzere size oldukça yakın bir yerdeyim. Uygun olduğunu zaman önceden haber verin görüşelim.

   Saygılarımla.

 30. Halil diyor ki:

  Savaş bey Merhabalar.

  Solucanlar yılda 16 kat çoğalırlar demişssiniz. Hatta sitenizde iyi bakıldığında 30-50 misli artabilir yazılmış.
  Ben 50 bin solucan alsam 50 bin x 16 kat = 800.000 adet solucanımmı olucak yıl sonunda.

  Veya 100 bin solucan yıl sonunda sayıları kaç civarı olur.
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Halil,

   belirtilen bilgi doğrudur. Minimum 16 kat ve eğer tüm koşullar sağlanırsa 50 kata kadar çoğalmaları mümkündür.

   Saygılarımla.

   1. Halil diyor ki:

    Savaş bey Sitenizde okudum aylık 5 ton gübre için 250 bin solucan demişsiniz.
    Mesela ben 250 bin solucanla işe başlasam aylık üretim 5 ton
    Sene sonunda 250 bin X 16 kat : 4 milyon solucan, aylık üretim 80 ton

    Sizin verdiğiniz bilgilere göre hersene aylık üretim 16 katına çıkıyor doğrumudur.

    Gerçekten bu şekildeyse bu işin geliri çok iyi…

    1. Savaş Gönen diyor ki:

     Sayın Halil,

     zaman içerisinde yapılan çalışma ve kontroller neticesinde eğer yem kaliteniz iyi ise 5-6 ton üretmek için 250 bin solucana gerek kalmamaktadır. Zaten bu işe başlayacak olursanız bir anda 250 bin adet ile başmak yerine sözgelimi yarısı kadar bir sayıyla da başlayabilir ve bu arad işi iyice öğrenip pekiştirebilirsiniz. Zaman içinde solucanlarınız zaten çoğalacaktır.

     Tabi bu arada belirttiğiniz rakamlar doğrudur. Solucanlara iyi bakıldığında yılda en az 16 en fazla 50 kata kadar çoğalabilmektedirler. Bu arada doğal olarak elde edilecek olan gübre de aynı oranda artacaktır.

     Saygılarımla.

 31. Mehmet diyor ki:

  Ben sadece kendi bahçem için üretmek istiyorum,acelem de yok,nekadar solucan gerekli?

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Mehmet,

   ne kadar solucanla başlayacak olursanız olun eni sonu solucanlara iyi bakılırsa sayı artacaktır. Bu nedenle söz gelimi bahçenizin büyüklüğü ve ihtiyaç duyduğunuz gübrenin miktarına göre 1000 veya 2000 adetle başlayabilirsiniz. Ancak her şeyden önce sürekli olarak artacak olan solucanlarınız için yeterli miktarda yem stoku hazırlamanız daha önem arz etmektedir.

   Saygılarımla.

 32. MEHMET diyor ki:

  Sayın savaş bey kardeşim açıklamalarınızı okudum.Çok samimi doğal doğru açıklama olduğunu görmek beni sevindirdi.Nasip olur ise bende işi iyi öğrenmek için en az 1000 adet ile başlamak istiyorum.Bunu sizdenmi isteyelim yoksa siyahaltın fimrasından mı açıklarmısınız?
  Mehmet SARI Burç Şahinbey Gaziantep … Şimdi den teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Mehmet bey http://www.solucanmatik.com/ sayfasından siparişinizi verebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 33. ATABAŞKAN diyor ki:

  İyi günler Savaş Gönen,size birkaç sorum olacak,Gübre üretmek için illaki hayvan dışkısımı gereklidir. Yüz bin solucan yılda kaçton yem yer. Bu işi yapacaksanm kendi hayvanlarımı beslemem daha avantajlı olurmu. Kars ili iklimi bu iş için uygunmudur. Üretilen gübreyi nasıl satabilirim. 100 bin solucanlı bir üretimden yılda ne kadar kazanabiliriz. Bu işin maliyeti hakında pek bilgi vermiyorsunuz. Örneğin 100 bin solucanlı bir tesis kurmak istersem ne kadar para hacamam gerekir. Bu işin kar yüzdesi kaçtır.

  1. emrah diyor ki:

   Sayin Atabaşkan;

   Gübre üretimi konusunda pazar sorunu yaşamamak adına çıkan ürünün içeriğinin bozulmaması ve standartı korumak adına sürekli olarak temin edilebilecek hammadde kaynağı kullanılması önerilmektedir dolayısıyla hayvan gübre bu iş için en uygun hammadde kaynağıdır. Süt üretimi yapan entegre çiftliklerdeki tonlarca gübrenin değerlendirilmesi varken işin sürekli büyümesine bağlı olarak hayvan bakılması bir süre sonra maliyeti arttıran bir unsur haline gelecektir. Safkan türdeki Eisenia Fetida türü solucanla bu üretimin yapılması durumunda Türkiye’deki her iklim koşulunda bakımı yapılabilmektedir. Solucanların bakım yapılacağı alanın kapalı alanın olması ve uygun sıcaklıkların korunması sağlanması gerekir.Üretilen gübrenin satılması sizin ticari becerinize kalmış olup pazarlama taktiklerine dayanmaktadır. Kaliteli ürünün uygun şartlarda üretilmesi durumunda her zaman alıcısı olacaktır. Bu işin maliyeti sizin sermayeniz olduğundan dolayı web sitelerinde maliyet hesabı yapmak ve paylaşmak çokta doğru bir yaklaşım değildir.Web sitemizde solucan satışı bölümünden bakılması durumunda 1000 adet solucandan yola çıkarak adet fiyatının kdv dahil 0.31 kuruş olduğu durumdan yola çıkarak 0.31 X 100.000 = 31.000 TL tutarında bir rakam sadece solucanlar için gereklidir.Fakat yazı içeriğinde de belirttiğimiz üzere sermayeniz ne kadar ise bu işe o miktarla başlanması önerilmektedir.Solucanların yem tüketme bilgisine gelirsek 10.000 adet solucan 3 ay içerisinde ortalama 1,5 Ton yem tüketimi yapmaktadır. Bundan yola çıkarak birim havuzlarda 100.000 solucan için ortalama 3 ay için 15 Ton yem tüketimi olmaktadır.

   Saygılarımla

 34. ali diyor ki:

  merhaba SAVAŞ bey ben mersin ilçesinden . bü gun bu konuyu bir arkadasım söyledi ve hemen internet sitelerine arastırmaya başladım hemen hemen bütün yorumları okudum . bu işi yapmak istiyorum.kendi yerimiz çiftlik yapabilecek sera şeklinde yapabilecej her türlü imkanım vardır. bütün sistemi yapabilecek dururumuz titizlikle kendi çiftligimizi kişi yada kişilere ihtiyaç duymadan kendi imkanlarımız doğrultusunda yapabiliriz . maliyet olarak bütçemiz cok güçlü degildir ortalama 5.10.15 milyara kadar yatırım yapabiliriz . bu konuyu ben ve eniştem üzerinde durmaya çalısacagız . yalnız benim istegim ben sizinle bire bir alınacak olan herşeyi gereekli herşeyi üretim yapmış oldugunuz hertürlü faliyeti bizzat sizden görerek sizinle yüz yüze konusup gerekl i olan her bilgiyi sizden almak istiyorum . eger derseniz ki buyrun gelin sistemi çiftliğimizi neler yapılıp yapılmayacagını a.z.ye bilgilendirme yapabilirim derseniz ki bizim için de uygun olursa sizinle çalışmak isteriz saygılar

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın ali,

   elbette görüşebiliriz. Bunun için http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu sayfasında yer alan Tesis Ziyaret Formunu doldurup tesisimize uygun bir tarihte gelmeniz yeterli olacaktır.

   Saygılarımla.

 35. Furkan diyor ki:

  Savaş bey,

  10000 solucanla bir yılda ortalama ne kadar gübre elde edebiliriz. Ayrıca söyleyeceğiniz miktarı haftalara bölüp hesap yapmamız doğru olur mu? Yani başlaığımız tarihte direk standart üretim seviyesine ulaşılır mı yoksa bi adaptasyon süresine ihtiyaç varmıdır? Teşekkürler..

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Furkan,

   haftalara bölmek doğru olmaz. En az 3 aylık periyotlar halinde hesaplarsanız ortalama doğru rakamlara erişirsiniz. 10.000-20.000 arası solucan 3 ayda 1 metreküp gübre verir. Bu gübre de 3 ay daha olgunlaşma süresini tamamladığında yaklaşık 600-700 kg olarak elde kalır.

   Saygılarımla.

 36. Pervin U. diyor ki:

  Merhaba Savaş Bey;

  Öncelikle samimiyetle ve sabırla verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

  Devlet memuruyum..Eğer ki keyf alırsam istifa edip bu işe başlamayı düşünüyorum. Ancak ilk etapta bu işe küçük çaplı başlamak istiyorum..istanbulda yaşıyorum..20.000 solucanla başlamak ilk etapta mantıklı geldi bana..

  Benim anladıklarım şunlar yanlışsa düzeltin lütfen.

  20.000 solucan 1 yılın sonunda 300.000 solucan olacak..6 ayın sonunda ise 150.000 solucan..ilk 6 ayın sonunda da ortalama 600 kılo gubre elde edecegım..yılın sonunda ise 1ton cıvarı gubre elde edegim..kılosu ortalama 3 lıra olsa yılda 3bın lıralık cirom olacak..yarısı solucan yemine gıtse yıllık net karım 1.500 tl mı olacak..bu durumda ben sırf solucanların parasını bıle 2.5 yıl gıbı bır surede cıkartacagım anlamı mı cıkıyor..arsa ekıpman harıc tabı..

  sorum ise şu..

  20.000 solucan için nasıl bır alan yeterlı olur..ornegın bır depoda kucuk bır alan olabılır mı? havuz 6 ay surede dolduktan sonra altta kalan gübre halıne mı gelmiş olacak..başka işlemlerden geçecek mi?
  çok teşekkürler

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Pervin,

   öncelikle mevcut işinizi hemen bırakmayın. Bu işi yapıp yapamayacağınıza net olarak karar verdikten ve sizin için tüm risk olasılıklarınızı bertaraf ettikten sonra dilerseniz iş değişikliği yapın. Ancak o vakte kadar yapabilirseniz her iki işi birlikte yürütün.

   Hesaplamada yanlışlıklar var. Öncelikle solucanlar ve onlara vereceğiniz yem canlı bir sürece dahil olmaktadır. Bu nedenle değişkenler ve olası öngörülmeyen sorunlar her zaman için olacağı için asla net bir hesaplama peşinde olmayın. Çünkü aksi halde yanılırsınız.

   Doğruya en yakın süreci şöyle hesaplayabilirsiniz:

   10.000 solucan 3 ay sonra 20.000 solucan eder,
   20.000 solucan 3 ay sonra (toplamda 6 ay sonra) 40.000 solucan eder,
   40.000 solucan 3 ay sonra (toplamda 9 ay sonra) 80.000 solucan eder ve
   80.000 solucan 3 ay sonra (toplamda 12 ay sonra) 160.000 solucan eder.

   10.000 solucan 6. ayın sonunda size ortalama 500-600 kg arası paketlenebilir nem düzeyine sahip olgunlaşmasını büyük oranda tamamlamış gübre verir. Hesabı bunun üzerinden yaparsanız daha makul olacaktır. Benim hesabıma göre sizin 20.000 solucanla başlamanız durumunda yıl sonunda 160.000 solucanınız ve tahmini olarak 6-7 ton gübreniz olacaktır. Solucanların sayısı geometrik katsayıyla artıyor ve buna bağlı olarak tüketeceği yem ve çıkan gübre de geometrik katsayıyla çoğalıyor.

   20.000 solucan için her biri 10.000 tane alacak şekilde iki adet IBC su tankı iş görecektir. 3 ay sonra bu tanklardan 2 tane daha almanız gerekeceği için önceden tedarikli olmanızda fayda olacaktır. ICB su tankları ile ilgili işlem için Kültür Havuzlarında Isıtma adlı başlığa bakınız.

   Saygılarımla.

 37. Ali diyor ki:

  Savaş bey kolay gelsin gecenlerde sordugum sorulara cevaplar için teşekkürler.daha önce b lirtigim gibi 100000 adet solucanla başlangıç yapmıştım ilerleme gayet iyi yanlız bu sıralar biraz durgunluk var gibi acaba bu solucanlar mevsim geçişlerinden etkileniyormu başlangıçta çok daha faallerdi sanki öbek ısılarında 2 derecelik bir ısı düşmesi sanırım çok etkilemez şu an 24 derecede sık sık sulama yapıyorum yem olarak sıgır gübresi kullanıyorum ilk yemimle farkı yok ,birde bazı yazılarda mavi solucan (india blue) adında solucanlardan bahsetmişler ikisi bir arada oldugunda gübre veriminin arttıgını söylüyorlar gerçeklik payı varmıdır ,bu solucanı sizlerden temin etmem mümkünmü fiyat hakkında bilginiz varmı
  Bu arada sayın Hanifi Can bey ile Yozgatta arkadaşlarımın aracılıgı ile kültür mantarı üretimi yapmıştık isim olarak tanımayabilir ancak çok selamlarımı iletin.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Ali,

   bahsettiğiniz ölçekte bir ısı değişimi sıkıntı yaratmaz. Ancak mevsimsel değişiklik bu tür farklılaşmalara neden olabilmektedir. Mevsimsel değişikliklerde tam olarak ne olup bittiği konusu henüz net olmamakla beraber bahsettiğiniz türden sıkıntılar yaşanabilmektedir.

   Mavi solucanlarla ilgili olarak Mavi Solucan Gerçeği adlı yazıya göz atmanızı rica edeceğim. Mavi solucan, gübre üretiminde kullanılan bir tür olmakla beraber, hem olumlu tarafları hem de olumsuz tarafları olan bir türdür. Öyle ki, olumsuz tarafları benim fikrimce risk almayı gerektirmeyecek kadar çoktur. Bu nedenle, önerilerini ispatlanmış fikirlermiş gibi ileri sunanlara kulak asmayın. Kırmızı Kaliforniya solucanı ile mavi solucanın bir arada olmasının daha iyi iş gördüğü fikri fanteziden ibarettir ve sistem yönetimi açısından büyük risk taşır. Örneğin, sistemde meydana gelen bir aksiliğe farklı tür solucanlar farklı biçimlerde tepki verirler ve siz de buna göre bir önlem alırsınız. Eğer sistemde iki farklı tür yaşıyorsa önlemi neye ve hangi türe göre alacaksınız.

   Mehmet beye selamınızı iletirim.

   Saygılarımla.

 38. Tamer diyor ki:

  Savaş bey merhabalar , konuyla ilgili bir kaç videoda izledim ancak anlayamadım , çıkan gübre ile solucanları ayrıştırma en az zararla hangi şekilde yapılabilir ? orta bütçeli veya ilk etapta amatör başlayacak biri için sepetle solucanı aç bırakarak mamaya geçmesini sağlamasını dışında daha modern bir yöntem yokmudur

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Tamer,

   yapacağınız en son yemlemeden sonra solucanların %90’ı yüzeye, yani yeni verdiğiniz yeme çıkacaktır. Bu durumdayken en üst 15-20 cm.lik tabakayı solucan ve yarı yenmiş yemi ile birlikte alıp uygun bir yere veya başka bir sisteme aktarın. Geriye kalan malzeme olgunlaşmak üzere bir kenara bırakacağınız ve gübre olmya hazır malzemedir. Bu malzemenin içinde hâlâ solucan kalmıştır. Onun büyük kısmını da yukarıda belirttiğiniz yöntemle, sepete göç ettirmeye alabildiğiniz kadarını alırsınız. Her durumda %1-5 arası solucan fire verebilir. Bu normaldir.

   Saygılarımla.

 39. cem diyor ki:

  sayın tamer bir katkıda ben yapmak isterim… benim 3 varilde solucanlarım var.. çalıştıgım yerdeki cay ocagından çıkan posalar ve evdeki sebze artıkları ile besliyorum… solucanları yer degiştirmek istedigim zaman sogan filesine taze yemi koyuyorum solucanlar bir hafta içinde yeni yeme yani sogan filesine giriyorlar ve diger kaba nakil ediyorum.. bu işlemi 5-6 defa yapıyorum,,,

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Evet sayın Cem,

   bu da gayet makul bir yöntemdir. Hatırlatma ve katkı için teşekkürler.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz