Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solidem ile Solucan Gübresi Üzerine Söyleşi – IV

Solidem ile Solucan Gübresi Üzerine Söyleşi – IV

Solidem ile Solucan Gübresi Üzerine Söyleşi – IV

Röportajın Başına Gitmek İçin için tıklayınız…

S.GÖNEN   :   Yani üniversite tarafında bir kıpırdanma var. Solidem

S. BAŞAK   :   Diğer taraftan burada ilk olarak gübre üreticileri ve daha sonra pancar kooperatifine gittik. Orada şunu sordum, “Eğer üyelerinize solucan gübresi satmak isterseniz bizden ne tür belgeler istersiniz?” Çünkü onlar örneğin pancar üreticilerinin her türlü ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Yetkili olan kişi önce bir tepkili davrandı. Sonra tepkisini anlatınca haklı buldum. Biraz evvel sormuştunuz, köylüler bu konuda, belki kaba bir tabir olacak ama bu işi yapanlar tarafından hep sağılacak inek olarak görünmüşler. Bu nedenle oradaki mühendis “ben köylümüzü bu tür konularda yem etmemeyi amaçlıyorum” dedi. Zaten bizim bununla ilgili bir sıkıntımız yok. Biz sadece ne tür evraklar isteniyor onu öğrenmek istiyoruz. “Tamam hocam, sen bunları iyice detaylandır sonra yine görüşelim” dedi. Ben bir ha uğramadım yanına. Çünkü onların tersine, bizim zaman zaman ürün verdiğimiz genç üreticiler veya hiç ummadığımız bir şekilde bazı yaşlı üreticiler bu işin mantığını bir anda kavrıyorlar. Ancak onlar pek ilgili değiller.

Solidem solucan gübresiSolidem çim gübreleme
Yemeğe gitmek üzere tesisten ayrıldıktan kısa bir sonra yol kenarında duruyoruz. Saadettin bey solucan gübresi ile beslenmiş çim alanı gösteriyor. Solucan gübresi verilmiş olan alan daha koyu ve sıkı.Solidem çim gübrelemeSolidem
Bunlar da, hemen az ileride solucan gübresi olmadan yetişen çimler. Kel alanlar açıkça görülüyor.

S.GÖNEN   :   Bu arada farklı bir konuya geçerek, önümüzde hazır bir yurtdışı tecrübesi örneği varken şunu sormak isterim. Bu işler Rusya’da nasıl yürüyor. Oradaki durum nedir?

M.AKSOY   :   Korkunç bir devlet desteği var. Ayrıca sadece Rusya ile sınırlı kalmayıp, eski Rus Cumhuriyetlerinden katılımcıların gelmesi ve inceleme yapmalarına da imkân veriliyor. Onlarda yararlansın istiyor ve teknoloji satıyorlar. Halk kendi balkonlarında kendi solucan gübresini üretiyor. Dolayısıyla Rusya’da organik atık miktarı neredeyse minimum düzeydedir. Herkes biliyor, kullanıyor ve memnun.

S. BAŞAK   :   Bunda en büyük faktör de devletin bu işe ayırdığı katkıdır. Özel şirketler vasıtasıyla bu işi yapmak isteyenleri eğitiyor, onlara solucan temin ediyor. Devlet orada bir öncü durumundadır. Bizde ise tahmin edersiniz artık… 

M.AKSOY   :   Biz daha hiçbir bankadan veya KOSGEB’den 1 lira olsun kredi almadık.

S.GÖNEN   :   Belki kredi alsaydınız bugünü de göremeyebilirdiniz.    

M.AKSOY   :   Onun dışında hiç kimseden destek de istemedik. Kendi çabamızla, kendi yağımızda bu işi buraya kadar getirdik.

S.GÖNEN   :   Ama en azında ortaya koyduğunuz sonuçlarla, elde ettiğiniz tecrübelerle yeni başlayanlara ciddi destek olacaksınız. Birileri sizi örnek alabilecek.

M.AKSOY   :   Bu tür bilgiler aslında birer ticari sırdır ama biz açığız. Merak eden, öğrenmek isteyenler oluyor. Bazen internetten olsun, telefondan olsun sorular geliyor. Bilmek istenilen her şeyi her zaman paylaşmaya hazırım. Bence bilgi paylaşılmadığı sürece insana yüktür. Hz. Mevlana söylemiş, kitap taşıyan eşek olmak istemiyorum. Şu anda solucan satamıyorum ama ileride isteyen arkadaş gelsin bir poşet alsın evinde, bahçesinde o da uğraşsın.

S. BAŞAK   :   Türkiye gibi bu anlamda zengin imkânlara sahip bir ülke niye Avrupa ve dünyanın organik gübre üretim merkezi olmasın? Niye insanlarımız organik ürün yemesin? Kimyasal ilaç ve gübrelerle, hormonlarla yetiştirilmiş besinleri niye yiyelim? İnsanlara olabildiğince destek vermek lazım. Çünkü bu sektör çok geniş… Bizim gibi yüzlerce, beki binlerce insanı barındırabilir. Çünkü Türkiye bir tarım ülkesidir.

S.GÖNEN   :   Üretimde kullandığınız solucan türü nedir? solidem solidem

M.AKSOY   :   Bizim solucanlarımız Esenia Foetida türünün Rusya’ya özgü bir türle birleşmesinden türemiş olan bir türdür. Türkçede “Gayretli” diyebileceğimiz “Staratel” denilen bir tür. Rusya’da yılın yarısı kar altında geçiyor. Bizim Burdur’u tercih etme nedenimiz de Burdur’un da soğuk bir yer olmasıdır. Rusya’dan gelen bu solucanlar buraya kısa sürede adapte oldular. solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem

S.GÖNEN   :   Daha sonraki zamanlarda solucan satışı yapacaksınız. Bu durumda Türkiye’nin farklı yerlerine uyum sorunu olmayacak mı? solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem

M.AKSOY   :   Genç nesil kesinlikle adapte olur ama yaşlı nesli feda etmeleri gerekecektir.

S.GÖNEN   :   Son olarak belirtmek istediğiniz, paylaşmak istediğiniz bir şeyler var mı?   

M.AKSOY   :   Size başarılar diliyorum. solidem solidem solidem solidem solidem solidem 

S.GÖNEN   :   Sayın Aksoy ve Sayın Başak sizlere teşekkür ediyorum. Bu yoğun temponuz içinde hemen hemen bütün bir gününüzü bana ayırdınız. Öyle umuyorum ki, bu röportajı okuyacak olan herkes en az benim kadar bu söyleşiden zevk alacak, paylaştığınız bilgilerden faydalanacaklardır. Yeni projelerinizle bir başka söyleşide buluşmak üzere, tekrar teşekkür ediyorum.

M.AKSOY   :   Biz teşekkür ederiz. solidem solidem solidem solidem solidem solidem 

S. BAŞAK   :   Biz teşekkür ederiz. solidem solidem solidem solidem solidem solidem 

SolidemSolidem marulSolidem solucan gübresi  Solidem marul gübrelemeSolidemSolidem marul ve solucan gübresi
Söyleşi sonrası Saadettin Bey beni bir deneme serasına götürdü. Yukarıda gördüğünüz marul tarlası sıvı solucan gübresi ile yapraktan gübrelenmiş. Bu sera, sahibinin bir yakının sağlık sorunları nedeniyle vaktinden geç ve olması gerekenden sık ekilmiş, sulama düzensizliğine maruz kalmış olan bir sera. Ancak buna rağmen, marulların yaprakları daha kalın, daha yeşil ve toplu.
Solidem seraSolidemSolidem
Daha sonra zamanında ve yeterince seyrek ekilmiş, sulaması doğru ve zamanında yapılmış, ancak solucan gübresi kullanılmamış olan bir başka seraya gidiyoruz. Bu seradaki marulların daha ince yaprakların daha dağınık ve farklı tonlarda renklere sahip olduğu hemen göze çarpıyor.
Solidem  Solidem
Seralardan ayrılırken Saadettin bey ve bize eşlik eden ziraat odası başkanı kendileriyle birlikte bir kaç taze marul alıyorlar.
Röportajın başına dönmek için tıklayınız…

Not:  Röportaj 27.11.2010 tarihinde Burdur’da yapılmıştır. Fotoğraflar ve metin kısmen veya tamamen başka herhangi bir yerde yayınlanamaz. ©Her hakkı saklıdır. solidem

Etiketler:

Yorumlar

 1. Koksal dedi ki:

  Slm beyfendi bu solucan gübresi ile ilgileniyorum lütfen size ulaşabilirmiyim size nasıl solucanları cogaltabiliriz yapabilirmiyim çekincelerim var

  1. SAVAS GONEN dedi ki:

   Sayın Koksal,

   solucanları çoğaltmanın çetşitli teknikleri var. Uygun ısı, nem, yeterli ve doğru besleme ile zaten kendiliğinden çoğalmaya başlayacaklardır. Sorularınız olursa buradan görüşebiliriz. Ayrıca http://www.bizimbahce.net forumunun solucan gübresi üretimi bölümünden de sorularınızı iletebilirsiniz. Özelden ulaşmak isterseniz matolanta@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Ancak eğer genel içerikte sorularınız varsa buradan sormanız, aynı soruyu sorabilecek diğer kişiler için de fayda sağlayacaktır.

   Saygılarımla.

 2. hasan dedi ki:

  bu yerle nasıl iletşim kurabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hasan, internette Solidem olarak arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz