Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solidem ile Solucan Gübresi Üzerine Söyleşi – I

Solidem ile Solucan Gübresi Üzerine Söyleşi – I

Solidem ile Solucan Gübresi Üzerine Söyleşi – I

DOĞA’NIN EŞSİZ EKOLOJİK MUCİZESİ SOLİDEM  

Türkiye’de bir hayli gecikmiş de olsak, solucanların mucizevi değerini nihayet yavaş yavaş keşfetmeye başladık. Artarak devam eden bu keşif yolculuğumuza taze bir solukla devam ediyoruz. Bu defa gayretli insanlar karşımıza güzel şehir Burdur’da çıkıyor. Sayın Mehmet Aksoy ve sayın Saadettin Başak beylerle siz değerli forum üyeleri ve konuya ilgi duyan herkes için 27 Kasım 2010 tarihinde güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Solidem

Söyleşimizden bol fayda görmeniz ve yorumlarınızı burada bizlerle paylaşmanız dileğiyle…

Not: Sayın Aksoy ve sayın Başak’a bütün bir çalışma gününü bana ayırdıkları için özellikle teşekkür ediyorum.

solidem solucan çiftliği

solidem solucan çiftliği

solidem solucan çiftliği

S.GÖNEN   :   Solidem nasıl ve neden kurulmuştur? Bu soruyla başlayalım ama ilk önce sizi tanıyalım biraz.

M.AKSOY   :   Ben elektrik teknisyeniyim. Burdur’da 20 yıl elektrik teknisyenliği yaptım. Daha sonra ekonomik kriz zamanında iflas ettim ve bir şirketin temsilcisi olarak Rusya’ya gönderildim. Rusya’da 12 yıl kaldıktan sonra tekrar geriye döndüm. Rusya’da kaldığım süre içinde Rusya’dan buraya ne getirebilirim diye düşündüm. Çünkü bazı şeylerde Rusların teknolojileri bayağı bir gelişmiş durumda; bazı konuların üzerinde ciddi olarak çalışmışlar. Araştırırken solucan gübresi ile tanıştım. Televizyonlarda sürekli olarak programları yayınlanıyor, herkesin evinde solucan kümesleri var diyeyim. Merak ettim, ne işe yarıyor, ne oluyor falan… Derinlemesine araştırınca bunun Türkiye için çok yararlı olacağını düşündüm. İşin ekonomik boyutundan çok çevreci boyutu benim dikkatimi çekti. Çünkü bir tane dünyamız var ve bunu yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu arada ben kendimin, çocuklarımın ve torunlarımın daha yeşil bir dünyada, daha doğal ve sağlıklı bir dünyada yaşamasını istiyorum ki hepimizin de isteği budur herhalde! Bu açıdan olaya yaklaşınca; bir, bizim yok ettiklerimizi solucanlar bize geri veriyor. Bu çok hoşuma gitti. Artı bu daracık dünyamızı bizler için genişletiyorlar. Bizim çöp olarak ürettiklerimizi onlar yok ediyorlar. Bu da benim çok hoşuma gitti. Onların çıkardığı ürün, solucan gübresi de bizim çevrecilerin, hiç olmazsa çevremizi şu haliyle koruyalım dedikleri şeyi tersine çevirip daha ileriye götürdüğünü fark ettim. Böyle bir şeyin kesinlikle Türkiye’ye kazandırılmasının gerektiğine karar verdim.

mehmet aksoy
Mehmet Aksoy
Saadettin Başak
Saadettin Başak

S.GÖNEN   :   Nasıl başladınız? solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem 

M.AKSOY   :   Rusya’daki arkadaşlarım bana bu konuda çok yardımcı oldular ve bir valiz solucanla geldik Türkiye’ye. Arkadaşım bir valiz solucan getirdi Türkiye’ye ve onunla evde deneme üretimine başladım. Annem 73 yaşında, onu burada özellikle zikretmek istiyorum. İlkokul üçüncü sınıfa kadar okumuş, kulakları duymuyor, ancak çevre bilinci hepimizinkinden daha fazla. O solucanları beslemek için evdeki organik atıkları devamlı ayırmaya başladı. O atıkları kıyma makinesinden geçirip bahçedeki bir küvette hayvan gübresiyle karıştırıyordum. Bu şekilde başladım ve altı ay sonra solucanlar artık evde bakamayacağım kadar yüksek bir sayıya ulaştılar. Çok hızlı ürüyorlar. Bunun üzerine bu işi profesyonel olarak yapmaya karar verdim. Bir çiftlik aradık, bulduk, kiraladık ve bu işe göre gereken düzenlemelerini yaptık. Daha sonra Rusya’dan teknik desteği aldım.

solidem
Tesis çalışanları: Resimlerde kurutma için ayrılan işlemden geçmiş gübre içerisinde kalan solucanları ayıklayıp tekrar yığına koyuyorlar.
solucan
Bebek solucanlar.

S.GÖNEN   :   Solucanları Türkiye’ye getirmek sizin için kolay olmuş gibi…

M.AKSOY   :   Hayır! O sıralar biz bakanlıkla çok uğraştık. Solucanları nasıl getirelim? Faturalarını kestirdik, bütün belgeleri hazırladık, paralarını ödedik. Bakanlık sonuç olarak izin vermedi. Solucanlardan gelebilecek hastalık korkusu nedeniyle. Bunun üzerine başka yollarla solucanları edindim. Yeni bir teknolojiyle, teknik desteği de alarak üretime başladık. 5 ay sonra da artık meyvelerini toplamaya başladık.

S.GÖNEN   :   Rusya’dan nasıl bir teknik destek aldınız? solidem solidem solidem solidem solidem solidem 

M.AKSOY   :   Şimdi Türkiye’de bu işin 3 tane ekolu varsa Rusya’da 50 tane var. Her birisi de kendisinin en iyi olduğunu söylüyor. Biz bir tanesiyle önce anlaştık. Solucanları da onlardan alıp getirdik. Onların tariflerine göre işi yürüttük. Ama bu ilk sistem başarılı olmayınca şu anki sisteme döndük. Sağ olsun Prof. İgonin buraya geldi ve ilk kuruluşunu yaparak ilk solucanları kendi elleriyle yerleştirdi. Bütün aşamalarını teker teker gösterdi. Sonrası işte gördüğünüz gibi…

S.GÖNEN   :   Solidem ne zaman kuruldu? solidem 

M.AKSOY   :   Şirketi 2008 yılında kurduk. Başlangıçta gıda üzerine düşünüyorduk ama şimdi tarım ve hayvancılığı da ekledim şirkete. Şu anda bu işin sonunu hayal bile edemiyoruz.

S.GÖNEN   :   Neden? solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem solidem

M.AKSOY   :   Örneğin organik atıkları toplarken çıkan metan gazını, ki bu işi ileride havuzlarda yapmayı düşünüyoruz, biriktirip elektrik üretmeyi düşünüyoruz. Bunun gibi bir sürü projelerimiz var. Organik ürünler üretip bunu halka sunmak istiyoruz. Ayrıca saanen keçisi projemiz var. Tarlamızda yetiştireceğimiz organik ürünlerle beslenen keçilerimizin eti de sütü de organik olacaktır. Yılda 2 defa doğum yapıyor ve her seferinde 2-3 yavru bırakan bir süt keçisi. Çiftlik ortamında yetişebiliyor.


solucan gübresi
Mehmet Bey ve Saadattin Bey solucanlara verdikleri yemleri gösteriyorlar. Yemler dışarıda çürümeye bırakılmış durumdalar.

S.GÖNEN   :   Projeleriniz güzel görünüyor. Umarım başarıyla sonuçlanır.

M.AKSOY   :   Bazen Saadettin hocamla birlikte oturup hayal kurmaya başlıyoruz ve ondan sonra diyoruz ki, sonunu göremedik bugünlük vazgeçelim bir daha ki sefere devam ederiz.

S. BAŞAK   :   Mehmet Beyin de bahsettiği gibi, oturup bazen hayal kuruyoruz. İnsan bir işe başladığında bir hayali vardır, işte en son nokta uçak alacağım, gemi alacağım. O gemiyi aldığı zaman onun hayalleri bitmiş demektir. Bizim de başlangıçta bir hayalimiz vardı ama gördük ki, bizim çok seneler sonrası için kurduğumuz hayal aradan üç beş ay geçtiğinde ulaşılması yakın bir hayal haline geliyor.  Bu defa başka bir hayal derken artık hayal kurmamaya karar verdik.

S.GÖNEN   :   Nasıl olsa kendisi geliyor. Çok güzel! Başka ne gibi projeleriniz var örneğin?

M.AKSOY   :   Atık toplama işini belediyelerle ortak olarak evlerde ayrıştırma şeklinde yapmak; okullarda konferans vermek; bu konularda Türkiye’de birkaç uzman hoca var, onları getirelim ve birebir köylülerle birkaç günlük toplantılar, kokteyller yapalım. En azından kullanmasalar bile bilmiş olsunlar solucan gübresi nedir. Ben Burdur’u seviyorum ve Burdur’un bir marka olmasını istiyorum. Belki afakî bir söylem ama başka şehirlerdeki üreticiler Burdur’da üretilen malı gördükleri zaman bunun kesinlikle solucan gübresiyle ve organik olarak yetiştirildiğini bilsinler istiyorum. Hatta şöyle bir projemiz de var, kendi markam altında Burdur’da yetişen tüm organik ürünlerin lisanslarını ben alayım, Burdur organik ürünü diye pazarlayayım. Bunu yaptığım zaman Burdur marka olacaktır.

solucan maması

solidem

S.GÖNEN   :   Bu oldukça güzel bir istek.

M.AKSOY   :   Çünkü Burdur Gölü havzasında bizler yaşıyoruz. Burdur’da besicilik korkunç bir boyuttadır. Onun atıkları maalesef yer altı sularına karışıyor. Bu durum Burdur Gölü Havzası Yönetim Planı’nda da belirtilmiştir. Ziraatla, tarımla uğraşılıyor. Kullanılan bütün zirai ilaç, kimyasal gübre… Bunlar da yer altı sularına karışıyor. Onları da biz içiyoruz. Yani bir taraftan kendi kendimize harakiri yapıyoruz diyebilirim. Bunun bir yerden sonra engellenmesi lazım. Eğer 1 metrekare toprak bile benim gübremle gübrelenir ve oradan yeraltına karışacak olan zararlı madde engellenirse ben amacıma ulaştım derim. Bu bin dönüm de olabilir, yüz bin dönüm de olabilir.

S. BAŞAK   :   Düşündüğümüz projelerden bir diğeri ise eğitim üzerine. Eğer kendi binamızı kurarsak üst kata 40-50 kişilik bir tam teşekküllü konferans salonu hazırlayacağız.  Aynı zamanda öğrencim olan ziraat odası başkanıyla da sürekli görüşme halindeyiz. Ona diyeceğiz ki, bugün şu bölgeyi al getir onlar için bir eğitim programı düzenleyelim. Amacımız insanları bir şekilde eğitmek. Yine ziraat odasının bir projesi var; bir tır konteynırını sınıfa dönüştürüp köy köy dolaşmak şeklinde. Biz organik gübrenin önemini, onlar da kendi programlarını anlatacaklar.

vermikompost hasat makinesi

hasat makinesi

Hazırlanan yemlerin içerisinde yer alan kaba ve sindirilemeyecek olan atıklar Mehmet Bey ve Saadettin Beyin kendilerinin yaptıkları bu eleklerle eleniyorlar.

solidem

M.AKSOY   : Yine bir diğer projemiz de, anahtar teslimi solucan gübresi çiftliği kurma işi. Gideceğiz, kuracağız, öğreteceğiz ve teslim edeceğiz.

S.GÖNEN   :   Bu da güzel bir proje! Bu arada biraz da insanların tepkilerini sormak istiyorum. Burdur halkının solucan gübresi ile ilgili ilk tepkileri neler oldu?

M.AKSOY   :   Deneme amaçlı olarak herkese ücretsiz olarak veriyoruz. Herkes olumlu bakıyor ama Türkiye’de yeni bir şeyi benimsetmek, her konuda olduğu gibi bu konuda da zor.   

solucan gübresi üretimi

solidem vermikompost

Kapalı mekanda yürütülen gübre üretim çalışmaları…

solidem

S.GÖNEN   :   Bu konuda ne gibi zorluklar var?   

M.AKSOY   :   İlk sordukları şey, bize kaça mal olur? Biz fiyatını söylüyoruz, “Ooo, çok pahalıymış!” Peki diyorum, şunu hesap edin: %25-30 ürün artışı sağlarsınız. Ki bu Moskova Ziraat fakültesinin deney raporlarına göre çok çok alçak gönüllü bir rakamdır. Onların deney raporlarına göre sebzelerde 2 kat; Patates, soğan, sarımsak gibi yeraltında gelişen yumru bitkilerde 4 kat; maydanoz, dereotu, marul gibi yapraklı bitkilerde ise 10 kat artış sağlandığını bilimsel verilerle tespit etmişler. Bende raporları var. Ben bu rakamları söylemeye utanıyorum ve %25-30 artış var diyorum. Diğer yandan ürünün erken toplanması var, ürün pazara erken çıktığında daha pahalıya satılıyor. Bunları üst üste koydunuz zaman ne çıkıyor? Gübre parasının 3-4 katı çıkıyor. Eğer hâlâ ikna olmadıysa ben de şöyle konuşuyorum; bu sene tarlaya ne ekeceksin? Fasulye. Kaç ton kalkar? 10 ton. Ben gübreyi bedava veriyorum sana, ürün zamanı geldiği zaman, fazla ürettiğin ürünü bana vereceksin.

S.GÖNEN   :   Güzel bir taktik!   

M.AKSOY   :   Evet, amaç insanlar alışsın. Buyurun hodri meydan! Sen gübreye para harcamayacak mısın? Kaldır onu. Ben sana gübreyi bedava vereyim ek tarlanı. Ha bu arada ürün organik oluyor, raf ömrü artıyor ve daha bir sürü yararı var, bunları saymıyorum. Sadece erken hasat ve ürün artışını ortaya koyduğumda, kâğıt üzerine döktüğünüz zaman kârı görürsünüz.

solidem

solidem

solidem

Üretilen gübrenin elendiği diğer bir eleme makinesi. Bu makine bir motora bağlanmış ve uygun devirde dönerek gübreyi istenilen şekilkde eleyerek son kullanıma hazırlıyor.

solidem

S. BAŞAK   :   İnsanlar, tabi ki ilk başlangıçta yadırgıyorlar. “Solucan ne ki, gübresi ne olsun!” mantığı var. Bu nedenle başlangıçta insanların gözünde köyün delisi konumuna düştük ama kullanıldıkça ve ortaya bir şeyler çıktıkça, olaya çok daha sıcak bakmaya başladılar. Başımızdan geçen bir olayı anlatayım. Elektrikçi olduğumuz için genelde sondaj gibi işlerde müşteri portföyümüz köylü ağırlıklı veya tarımla uğraşan kesimdi. Gittiğimiz her yerde onlara biz solucan gübresini anlatıyoruz. Bu süreç zarfında devamlı yanımızda bulunan ve meyve ağaçları olan bir arkadaş, asla bana şuradan işte 5 kg gübre verin de ben bahçemdeki meyve ağacında deneyeyim, demedi. Bu arada daha önce iki avuç solucan gübresi verdiğim yaşlı bir teyze, gübreyi kullandıktan sonra bir dahaki gelişinde “Ya Saadettin verdiğin gübreyi 3 saksıya döktüm, saksıdaki bitkiler böyle şahlandı, diğerleri öksüz kaldı biraz daha ver de onlara da atayım” dedi ve gitti. O gittikten sonra yedi aydır beni dinlediği halde hiç talepte bulunmayan kişi hemen “bana da 20 kg var” dedi. 7 aydır anlattığım halde revaç görmeyen gübre bir anda o teyzenin anlatılarıyla ilgi gördü. Sonuç olarak, insanlar duyduklarına değil gördüklerine daha çok inanıyorlar. Biz de bu amaçla katı gübreden ufak deneme poşetleri, sıvı gübreden de küçük miktarda şişeler hazırladık. Önüme gelen herkese veriyorum. solidem

Devam etmek için tıklayınız…

Etiketler:

Yorumlar

 1. arif gürsel nernekli dedi ki:

  BU YORUMU KIME NIYE GONDERDIGIMI DE BILMIYORUM AMA BIRILERINE FAYDALI OLACAKSA PAYLASAYIM DEDIM.
  BEN ELEKTRONIK ISI ILE ILGILENEN BIR SAHISIM 100 DONUME YAKIN DA SERT CEKIRDEKLI MEYVE BAHCEM VAR (KAYSI-SEFTALI-NEKTARIN)BU ISI BIR MERAKLI ARKADASIM ABIM FEHMI OZTURAN DAN DUYDUM KENDISI OGRETMEN EMEKLISI DIR BURDA ISMINI YAYINLIYARAK ONADA TESEKKUR EDIYORUM.BANA BU BILGIYI SADECE VERDI EVDE URETIM ICIN DIKKAT EDIN BU KONUYLA ILGILI HIC BIR BILGISI BULUNMAMAKTADIR!
  BEN BU NU ARASTIRMAYA BASLADIM VE SIZIN BLOGTA INCELIYORUM TAM 4 SAATTIR BASINDAN KALKAMADIM HALA DA INCE LIYORUM BU BLOGTA EMEGI GECEN HERKESE TESEKKUR EDIYORUM..
  VE KENDI BAHCEM ICIN BU ISI YAPMAYA KARAR VERDIM..

 2. SAVAS GONEN dedi ki:

  Sayın arif gürsel nernekli,

  konuya sadece ilgi duymayıp aynı zamanda üretime geçmeye karar vermiş olmanız da ayrıca mutluluk vericidir. Sorularınız olursa bekleriz, biz buradayız.

  1. EMRAH dedi ki:

   savaş abi bende bir ara tvde duymuştum aslında merak ediyorum farklı hayvanların farklı özelliklerini bu işide merak ediyorum banada öğretirmisiniz

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Emrah bey blogu sıkı sıkı takip ediniz. Sorularınız olursa ilgili konularda sorabilirsiniz.

    Saygılarımla.

 3. ejder dedi ki:

  ben de bilgi sahibi olmak istiyorum

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ejder,

   aklınıza takılan tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 4. Muhammet Burak Tosun dedi ki:

  Çalışmalarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Şu anda Oxford da master eğitimi almaktayım ve doktora eğitimine başlayacağım. Bu tür bir şeyi bahçemde teknikleriyle denemek istiyorum. Sizden ricam bu solucanlardan bana bir miktar ücreti karşılığında göndermenizi rica ediyorum. Bunun yanında Türkiyede bulunduğum zamanlarda Mantar ile de bu tür çalışmalara gidilebileceği yönünde size bilgi vermek isterim. Çalışmalarınıza destek sağlayacağını düşünüyorum. İrtibata geçebilirsek sevinirim. Hayırlı işler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Muhammet Burak,

   eğitim hayatınızda başarılar dilerim. Mater ve/veya doktora eğitiminiz hangi konudadır? Solucan temini konusunda solucanmatik.com sitesinden bilgi edinebilirsiniz. Site yapım aşamasında ama iletişim bölümünde yetkiliye ulaşabilirsiniz. Fakat şu anda yurdışındaysanız eğer, solucanın Türkiye’den yurtdışına çıkışı veya tersi yönde akışı kanunan imkansız. Ama bulunduğunuz ülkede zaten solucan satışı yapan bir çok firma mevcuttur; onlardan da temin edebilirsiniz.
   Bu arada, “Mantar ile de bu tür çalışmalara gidilebileceği yönünde size bilgi vermek isterim” demişsiniz; burada kastettiğiniz şey mantar kompostunun solucanlara yem olarak verilmesi midir? Ya da tam olarak nedir? Şimdiden bir iki detaydan bahsedebilir misiniz? Eğer buradan yazamayacak olursanız matolanta@gmail.com adresime de yazabilirsiniz. Her türlü bilgiye aç olduğumu samimiyetimle belirtmek isterim.

   Saygılarımla.
   Başarılar dilerim.

 5. aykul kul dedi ki:

  merhabalar ben erzurumdan yazıyorum bizim besi ahırlarımız var burdaki gübrelerde olan solucanları sebze yetişmeyen corak arazilere bırakırım bunu rahmetli babaannemden öğrendim cok faydalı geldi şimdi bunları okuyunca bir başka ilgi duydum ben bu işin üretimine geçmek istiyorum bana nasıl nerden kim yardım ede bilir

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Aykul,

   babaanneniz sayesinde güzel bir konuyu tecrübe etmişsiniz. Aslında onların bilinçli olarak veya çoğu zaman bilinçsizce yaptığı o kadar güzel şey var ki, yitip giden destan ve türkilerimiz gibi bu faydalı bilgiler de onlarla beraber kayboluyor. Ancak bir yerden başka bir yere solucan taşımanın bazi ciddi riskli tarafları da vardır. Bu konuda Josef H. Görres ile Solucanlar Üzerine Çarpıcı Bir Röportaj konusuna göz atmanızı tavsiye ederim.

   Solucan gübresi üretimi konusunda Türkiye’deki tüm mevcut üreticilerle istişare edebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 6. Ahmet Ulusoy dedi ki:

  Merhaba Savaş Abi,
  Bu konuyla alakalı olarak çok da bilgim olmasa ama ben de internette karşılaşmıştım. Ben de böyle bir girişimde bulunmak istiyorum gerekli alt yapıyı hazırlamam mümkün . Bana yardımcı olursanız kimlerle görüşmem gerekip girişimde bulunmam için çok memnun olurum. İlgileriniz için şimdiden teşekkür eder , iyi çalışmalar dilerim.
  Gsm : 0 532 488 54 18
  Balıkesir.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   Ben şu anda araştırma geliştirme süreciyle ilgilendiğim ve bu araştırmalar açısında ufak çaplı üretimler yaptığım için iş kurma konusunda efektif bir yönlendirme yapamıyorum.
   Kolay gelsin.
   Saygılarımla.

 7. servet dedi ki:

  hocam mrb.benimde yazdiklariniz ilgimi cekti ve bu isi deneme olarak yapmak istiyorum.sorum hatay da yasiyoruz solucanlar burada yasarmi.solucanlari nasil bir yerde yasatmamiz gerekir.yani evin ahiri olurmu bunlarin aybolmamasi icin topraklatemasini i kesmem gerekir mi tesekkurler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Servet,

   bu blogta yer alan mümkünse tüm konulara göz atmanızı rica edeceğim. Aklınızda bulunan tüm soruların cevapları ayır ayrı konularda mevcuttur. Bu vesileyle sorularınıza buradan da yanıt vermek gerekirse, Hatay ilini gezip gördüğüm kadarıyla, Akdeniz sahilinde olasına rağmen iklim olarak Adana, Gaziantep gibi şehirlerin ikilimde olduğu gibi sıcak veya ılıman bir iklime sahip. Bu da solucan gübresi üretimi için bir avantajdır. Çünkü solucanlara eğer yaz-kış belirli bir sıcaklığı (25-30 santigrad derece arası) sürekli olarak tedarik ederseniz sürekli devam eden bir üretim sağlamış olursunuz. Örneğin ahır idel bir mekandır. Özellikle de içerisinde hayvanlar varken bulunmaz kaftandır. Çünkü hayvanların vücut ısısı ahırı süreki ve sabit, olması gereken dengeli bir sıcaklıkta tutacaktır. Zaten deneme üretimi yapmayı düşündüğünüz için ahırın bir köşesinde üretim yapabilirsiniz. Ancak deneme üretimi çalışmanızın hüsranla sonuçlanmaması için bu blogtaki konuları dikkale irdelemenizi tavsiye ederim. Bu iş aynen büyükbaş hayvancılık işine benzer. Nasıl ki, ineklerin bakımını, yemlemesini, hastalandıkları zaman anlayarak tadavisini yapmak gerekliyse solucan gübresi üretiminde de aynı hassasiyet gereklidir. Yoksa mesela sadece yemi ver solucanalr yesin, gübre olsun işi değildir. Ne kadar özenir ve doğru teknikleri kullanırsanız o kadar kaliteki ürün elde edersiniz.

   Solucanların bulunduğu sistemi topraktan ayrımanı gerekmektedir. Yani sistemi doğrudan toprak üzerine kurmuyorsunuz. Kompost solucanalrı tür olarak bildiğimiz toprak solucanlarından farklıdır. Toprakta yüzey alanlarında yaşarlar bu nedenle onları uygun ölçüde bir kap veya sandık gibi bir sistemde beslemeniz gerekir.

   Saygılarımla.

 8. memoveys dedi ki:

  SELAMÜN ALEYKÜM SAVAŞ BEY. YAPTIĞINIZ ÇALIŞMLARI TİTİZLİKLE OKUDUK VE İZLEDİK ELİNİZDE OLAN İMKANLARLA GERÇEKTEN DE ÇOK GÜZEL ÇALIŞMALAR BAŞARMIŞSINZ … BEN VE ARKADAŞIM 1 HAFTADIR YAPTIĞINIZ BU ÇALIŞMALARI VE SOLUCANLARLA OLAN HAYAT MACERANIZA ODAKLANDIK KALDIK .. HİÇ BİR DESTEK ALMADAN BUNLARI ÇOK İYİ BİR ŞEKİLDE BAŞARMIŞSINIZ .. BİZİMDE BU İŞE MERAK SARMAMIZ’DAN DOLAYI KİMİNLE İRTİBATA GEÇECEĞİMİZ SORUSU GÜNDEME GELDİ VE DE AKLIMIZA SİZ İLE MEHMET AKSOY GELDİNİZ. ASLINDA BİZDE KARAR VERDİK YAPABİLİR MİYİZ DİYE ..SİZİN GİBİ BU KONULARDA UZMANLAŞMIŞ ABİLERDEN DESTEK ALMAYI İSTERİZ ..ŞUAN İKİMİZDE MERSİN DE İKAMET ETMEKTEYİZ EĞER BİR SAKINCASI YOKSA SİZE VE MEHMET AKSOY BEYEFENDİYE ULAŞMAK VE DE DEĞERLİ BİLGİLERİNİZİ SİZLERDEN ÖĞRENMEK İSTERİZ. TEŞEKKÜR EDERİZ …SAYGILARIMIZLA… *** memoli_3347@hotmail.com ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın memoveys,

   beğenileriniz için teşekkür ederim. İyi bir iş yaparsanız, nerede olursanız olun gelip sizi bulurlar demişler. Doğrudur.

   Mehmet bey’in yeri Burdur’dadır. Bir süredir kendileriyle irtibat halinde değilim. Son durumda ne yapmaktalar pek fazla bilememekteyim. Ancak tesiskerini görebilmeniz mümkün diye biliyorum. İrtibat bilgilerine Solidem web sitesi üzerinden erişmeniz mümkün olacaktır. Ben Solidem firmasının olduğu ilden ayrı bir yerdeyim.

   Bununla beraber elimden gelen yardımı, olanaklarım elverdiği sürece yapmaya hazırım. Şimdilik sorularınız olursa buradan yanıtlamaya hazırım.

   Saygılarımla.

 9. SERKAN dedi ki:

  hocam ben karaman dan serkan 10 gündür solucan gübresini araştırıyorum benimde buişi yapacak yerimvar nasıl başlayacagımız hakkında gerekli bilgi yavru ve tecizat hakkındabizi bilgilendire bilirmisiniz pazarlama konusundada yardımlarınızı bekleriz saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Serkan bey,

   bu iş hakkında genel bilgiyi bu site yazılan yazılardan ve yapılan yorumlar üzerinde takip edebilirsiniz. Bunun haricinde daha detay bilgiyi ancak bir tesisi yerinde ziyaret ederek alabilirsiniz. Başlangıç olarak belirli bir sayıda solucan alarak deneme üretimleri yapabilirsiniz.

 10. sonay dedi ki:

  merhabalar savaş bey ben de uzun süredir bu işle ilgileniyorum gerekli bilgileri almak istiyorum bunun için burdur’a mehmet bey’in işletmesine gidip gerekli bilgileri almamız mümkün müdür iyi çalışmalar…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın sonay,

   AKME Solidem’in internet sitesindeki irtibat numaraları üzerinden Mehmet beye ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 11. Faik dedi ki:

  Öncelikle Savaş Bey size bu konuda bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

  Ben bu işi adeta hedef haline getirdim elimdeki sermayem yetersiz olsada biriktirip bu işi yapacam İnşallah
  .
  Ancak röportajda birşey dikkatimi çekti Mehmet Bey ahtar teslimi projemiz var demiş acaba bu projelerini faaliye geçirmişlermi ve geçirmişlerse şartları neler?

  Ayrıca tesisi gezmek ve otomasyonu yerinde görmek istiyorum kimlerle irtibat. kurmam gerekiyor.

  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Faik,

   Mehmet beyin burada bahsi geçen projesi ile ilgili son durumu hakkında bir bilgim yoktur. Ancak Solidem’in internet sitesi üzerinden kendilerine erişebilirsiniz. Eğer uygulamaya geçmişse bilgi alabileceksiniz. İrtibata geçtiğiniz zaman tesisi gezme konusunda da randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 12. slm dedi ki:

  iyi günler;
  Ben ve bir arkadaşım üniversiteden yeni mezun olduk ve bu işe girmek istiyoruz hobi amaçlı değil tamamen gübre ticareti amaçlı biz 100.000 kadar solucan almak istiyoruz fakat yeni mezun olduğumuz için kredi çekip yapmayı düşünüyoruz bu işi bu alacağımız 100.000 solucanın üremesinide hesaba kattığımızda bize 1 yıl sonunda her şey doğru yapıldığında aylık getirisi ne olacaktır bu konuda bilgi verirseniz bir an önce bu işe başlamak istiyoruz ilginiz için şimdiden teşekkür eder en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum… iyi günler dilerim…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın slm,

   üretim süreci ile gelir elde etme süreci birbirinden farklıdır. Üreteceğiniz ürüne fiyat biçme ve satış amaçlı pazarlama faaliyetleri tamamen girişimcinin tasarrufunda olduğu için net olarak şu kadar kazanabilirsiniz demek pek doğru olmaz. Ancak, 100.000 solucanla işe başlayıp 1 yıl boyunca üretim yapacak olursanız ciddi bir solucan adetine ve yeterli miktarda gübreye ulaşırsınız. Bu da iyi bir satış çalışmasıyla iyi bir gelir demektir.

   Saygılarımla.

 13. ahmet dedi ki:

  Ureticiden guzel yazilar var ancak ne kadar etkin olduguna dair hic bir tuketiciden bilgi yok .lutfen tuketen varsa deneyimlerini paylasabilirmisin

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   gerek üreticinin gerekse de tüketicinin belirli kurallar altında buluşabileceği bir platform olan *** forumunu kurduk. Tüketici muhtemeldir ki pek yoğun bir tempo içinde. Bu nedenle bu tür platformlarda pek gözükmüyorlar…

   Ancak şöyle bir risk her zaman vardır; kalitesiz mal üretip hileli satış yapmak isteyen üretici olabileceği gibi sektöre zarar vermek için ürünü hiç kullanmadığı halde kullanmış da bir sonuç alamamış gibi davrananlar da çıkacaktır. Bu tür tehlikelere de dikkat etmek gerekir.

   Saygılarımla.

 14. süleyman dedi ki:

  merhaba savaş bey
  öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler bu işi yapmak için sadece sitenizi baştan sona gezmek yeterli sanırım benim merak ettiğim konu girişimci Mehmet aksoy ile ilgili yazıları okudum Mehmet bey lumbricus rubellus ( kırmızı Kaliforniya solucanı) kullandığını söylemiş Eisenia fetida (buda kırmızı Kaliforniya solucanı) ikiside aynı türmü değilse hangisi verimli Mehmet bey lumbricus rubellus için yediğinin % 90 ı na yakınını gübre olarak çıkardığını söylemiş .
  iyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Süleyman,

   Kırmızı Kaliforniya ismi kültürel olarak verilen bir isimdir ve esasen taksonomik Latince adıyla Eisenia Foetida türüne karşılık gelmektedir. Kırmızı Kaliforniya adı ilk olarak Foetida için kullanılmış olamakla beraber, isim kaynağı olan ABD’de bile zamanla karıştırılmaya başlanmış ve başka türler için de söylenmeye başlanmıştır. Doğru ifade edebilmek adına ben daha çok Eisenia Foetida adını kullanmayı tercih ediyorum ve Foetida türü ile Lumbricus Rubellus türü farklı tür solucanlardır.

   Saygılarımla.

 15. süleyman dedi ki:

  Peki bu işe hangi tür ile başlamak daha iyi sizce verimlilik açısından hangisi daha iyidir bilginiz var mı.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Süleyman elbette bilgimiz var ve bu sitede birçok yerde zaten bundan bahsediliyor. Eğer bu işe bağlamayı düşünüyorsanız öncelikle lütfen konuları ve bilhassa yorumları detaylı olarak gözden geçiriniz lütfen.

   Saygılarımla.

 16. süleyman dedi ki:

  Savaş bey kusura bakmayın benim sorum yanlış oldu bu iş için kırmızı kaliforniya nın en iyisi olduğunu anladım ama lumbricus rubellus hakkında detaylı bir bilgi yok mehmet bey bir makalede lumbricus rubellus kullandığını söylemiş ve en iyisi bu demiş bilginiz varmı derken lumbricus rubellus hakkında detaylı bir bilginiz varmı demek istedim bu işi çok iyi bildiğinizi ortada zaten yada sizce hangisi ile başlayayım lumbricus rubellus Eisenia Foetida hangisi verimli antalyada seram var kendi ürünlerim için yetiştirmek istiyorum burada olurmu bilmiyorum baya sıcak burası saygılar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Süleyman sorunuz şimdi daha net anlaşıldı.

   Şöyle yanıtlayayım, ben lumbricus rubellus türü ile çalışmadım. Ancak gerek dünyanın diğer bölgelerindeki çalışma ve gözlemler ve gerekse de 10 yıldır bizzat fiili olarak kendi yaptım sınır değerdeki çalışma ve gözlemler Eisenia Foetida türünün tolerans değerlerinin daha yüksek olduğu yönündedir. Gerek sıcaklık, gerek nemlilik ve pH açısından ve gerekse de üreme ve beslenme açısından… Ben Eisenia Foetida türünü öneririm.

   Saygılarımla.

 17. erkan dedi ki:

  merhaba savas bey
  elimizde tavuk gubresi var bu gubreyii solucanlara verebilirmiyiz verir isek de nasıl vermemiz gerekir. tesekkurler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın erkan lütfen siteyi daha detaylı olarak okuyup, inceleyiniz. Özellikle Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer alan Solucanlara yem olarak ne tür materyaller verebilirim? adlı soru ve cevabına göz atınız… Bunun haricinde yorumlara göz atınız. Bu soru birçok yerde detaylı olarak cevaplanmıştır. Şimdi de önerim şudur, risklidir kullanmayın!

   Saygılarımla.

 18. Baki Uysal dedi ki:

  Savaş bey merhabalar
  Sizinle iletişime geçebilir miyiz.Üretim proses ve tesis hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Mail ile tarafınıza dönüş yapılmıştır.

   Saygılarımla.

 19. Ayşe ORHAN AY dedi ki:

  Merhaba Savaş bey;
  Ben izmir Torbalı Cumhuriyet Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesinde Gıda Teknolojisi öğretmeniyim solucanlar ile ilgili size irtibata geçmek istiyorum ama web sitenizde herhangi bir iletişim bilgisi bulamadım.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ay,

   çok yoğun olduğum için birebir irtibat bilgilerime ulaşmanız mümkün olamamaktadır. Ancak vermikem@gmail.com adresine özelden mail atarsanız iletişime geçmiş oluruz. Size hemen dönüş yapamayabilirim ama en kısa zamanda olacağına emin olabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 20. Hasan Ersöz dedi ki:

  Savaş Bey merhaba,
  Blog’unuzu ilgi ile takip ediyorum.
  Bodrum’da, 7.500 m2 arazi içinde, 200 m2 tek bölümlü taş binamız var. Ayrıca arazimize ilave tesisler de yapabiliriz.
  Sizden iki sorumu cevaplamanızı rica ediyorum.
  1) Solucan gübresi üretimi için, Bodrum iklimi elverişli midir,
  2) Konu ile ilgili, yerinde görerek bilgi alıp, araştırma yapabileceğim, bu konuda çok iyi bir noktaya gelmiş bir tesisi ttarafsız olarak tavsiye edebilirmisiniz. Tesisin Türkiye’nin neresinde olduğu benim için önemli değil.
  Teşekkür ederim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ersöz,

   ilginize teşekkür ediyorum.

   1) Bodrum iklimi elverişlidir. Yapabilirsiniz.
   2) Bu konuda size mail olarak dönüş yaptım.

   Saygılarımla.

 21. Ediz Başar dedi ki:

  Merhaba biz TED Koleji Atakent olarak katılacağımız bir yarışmada solucanlar hakkında halkımızı bilinçlendirmek için sunum yapmayı , bir imza kampanyası düzenlemeyi düşünüyoruz lütfen bizimle iletişime geçin. Sizinle ve Mehmet Beyle iletişime geçip okulumuza davet etmek veya başka bir yerde ekipçe (öğrencilerimiz ve öğretmenler olarak)
  konuşmak ve okulumuza da bir çiftlik kurmak için bilinçlendirilmek istiyoruz. Lütfen bana mailimden ulaşın.

  Saygılar
  TED Koleji Atakent Hazırlık Öğrencisi Ediz Başar KUTUK

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Başar,

   mail gönderilmiştir.

   Saygılarımla.

 22. Zeynep Aslan dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey
  Bir süredir yatırım planları yaparken solucan gübresi üretimiyle karşılaştım
  Aslında niyetim maddi kazançtan önce manevi bu yüzden araştırdığım diğer projelerden çok bu solucanlarda karar kıldım…umarım hayırlı olur
  Yalnız sorun şu ki bu konuda tecrübem ve bilgim maalesef yok…
  Bu sebeple Mehmet Bey’e veya Saadettin Bey’e ulaşmak için bana yardımcı olurmusunuz
  Saygılar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Zeynep,

   Öncelikle kararınız hayırlı olsun. Bahsettiğiniz kişilere internet siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Ancak eğer tesis kurma, solucan temini ve danışmanlık konularıyla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa ben size yardımcı olabilirim.

   Saygılarımla.

   1. Zeynep Aslan dedi ki:

    Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim
    Yardım teklifinizle çok mutlu oldum
    Hiçbir bilgim olmamasına rağmen tamamen manevi hislerle çıktığım bu yolda her türlü istişareye açığım 🙂
    Size nasıl ulaşacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim…

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Zeynep,

     vermikem@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. İlk iletişimden sonra detayları konuşuruz.
     Saygılarımla.

Yorum Yaz