Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Ekosol – Burçin Karababa ile Solucan Gübresi Üzerine Söyleşi – II

Ekosol – Burçin Karababa ile Solucan Gübresi Üzerine Söyleşi – II

Ekosol – Burçin Karababa ile Solucan Gübresi Üzerine Söyleşi – II

Röportajın başına dönmek için tıklayınız…

S.GÖNEN           :   Bu arada, solucanların bitkinin köklerini yediklerini sanıyorlar. Doğru mudur? Ekosol

B.KARABABA   : Bu yanlış bir düşünce. Solucan canlı bir bitkiyi yemiyor. Çürümekte olan bitkileri tüketiyor. Solucanlar seçiciler. Bir mikrodalga fırında bir de normal bir ocakta tuttuğunuz yiyeceği verin solucana, kesinlikle mikrodalgadaki yiyeceğe gitmez, direk gider normal ocaktaki yiyeceği yer. Yani o kadar hassaslar. ekosol

Ekosol solucan gübresi
Ekosol solucan kabı
Sistemin bir diğer bölümünde ise sıvı solucan gübresi elde ediliyor.

S.GÖNEN           :   Peki solucanların gıda ihtiyacını nasıl karşılıyorsunuz?

B.KARABABA   : Daha önce İçerenköy Halinden hal çıktısı almak istedim. Bir kamyon gönderdiler. İkinci parti için 1000 TL bedel istediler. Bunlar destek değil. Şimdi yakınımızda Okan Üniversitesi var. Onlar bu geri dönüşüm projesine girdiler. Ciddi destek veriyorlar. Aslında destek budur.

S.GÖNEN            : Üniversitler iyi bir tercih olabilir…

B.KARABABA   : Kesinlikle. Okan Üniversitesine çok teşekkür ediyorum.

S.GÖNEN           : Gelelim solucan gübresinin faydalarına?

B.KARABABA   :   Bitki besin ve toprak düzenleyici olmasının yanı sıra, kök gelişimini arttırır. Bu gelişme, sebzelerde vejetatif organ gelişimini hızlandırır ve daha çok ürün alımı sağlar, su stresini ortadan kaldırır, toprağın su tutma kapasitesini arttırır, erken verimi destekler, PH strüktürünü düzenler, kökün zararlı toprak bakterilerine karşı direncini arttırır. Toprağın organik madde muhteviyatını arttırır. Aslında faydası sayılamayacak kadar çoktur.

S.GÖNEN           : Biraz kompost ve vermikomposttan bahsedebilir miyiz?

B.KARABABA   : Kompost, vermikompost ve vermikültür üç ayrı konu aslında. Kompost dünya varolalı beri var aslında. Bize daha evvel unutturulan her şeyi hatırlayıp öğrenip seviniyoruz, komik bir durum tabi ki bu. Kompost üretimi evsel ve toprak, tarla döküntülerinin belli fermantasyon süreçlerinden geçtikten sonra toprağa faydalı bir tür gübre üretimidir.  Yurtdışında kimyasal gübrelerin zararları keşfedildikten sonra demişler ki, doğal bir şekilde kompost üretelim, kompost gübre yapalım. Hem geri dönüşüme de bir katkı sağlasın. Kompost üretiminin bir takım sıkıntıları vardır. Çabuk fermente olamadığından koku ve sinek yapar. Fermantasyonu hızlandırmanın basit bir yolu havalandırmak oksijen yolu ile bakteri faaliyetini hızlandırmaktır. Yurt dışında da solucanın iyi bir galeri açıcı olduğu bilindiğinden solucanları kullanmaya karar vermişler ve yeni birkaç tür solucan kültürü geliştirmişler. Burada aldıkları sonuç gübreye yeni bir boyut kazandırmış. Elde edilen gübre kalitesinin tüm gübrelerden daha fazla ve efektif olduğu bulunmuş ve vermikültür yani solucan üretimi hızlandırılmış. Amaç o kopmostun verdiği koku ve sineği ortadan kaldırmak ve yüksek kalitede bir gübre elde etmek. Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol  Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol

S.GÖNEN           :   Bizimbahce.net forumuna üye olan tüm katılımcıların evlerinde sistemlerini kurup bir an önce üretimlerine başlamalarını istiyorum. Bu nedenle, bu röportajı biraz da, ‘ben bunu evde yapsam nasıl olur?’ diye soranlara yanıt olsun diye tasarladım. Bu anlamda solucanları nasıl besliyorsunuz? Bize biraz da bu süreçten bahsedebilir misiniz?

B.KARABABA   : Tabi ki! Birincisi mama dediğimiz besin maddelerine son derece dikkat etmemiz lazım. Soğan, narenciye gibi çok asidik olan ürünleri asla ve asla vermemek lazım. Karpuz kabuğu verecekseniz dörde beşe bölüp havuzun değişik değişik yerlerine konulmalı. Bir karışım muhakkak yapılmalı. Asitliğinden kurtulması için az toprak veya asit düzenleyici örneğin  kömürün kömür olmadan önceki hali olan  leonardit veriyoruz. Eğer ev ortamında üretmeye başlayacaksak kokuyu ve sineği engellemek için az miktarda da olsa toprak veya ulaşılabiliyorsa leonardit koymak gerek. Yağlı yemekler, hayvansal ürünler kesinlikle girmemeli. Yumurta kabuğu kalsiyum açısından son derece önemli olduğundan parçalanmak suretiyle verilebilir. Yurtdışı literatürleri incelediğiniz zaman zannediyorsunuz ki bu iş çok kolay. Yurt dışı çok farklı. Neden? Onlar mikrodalga yemeği yiyorlar. Onların çıktıları bizim çıktılarımızın onda biri kadar.

S.GÖNEN           :   Hazır tüketim! Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol  Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol

B.KARABABA   :   Evet! Hazır tüketim olduğu için onlarda bir atık çıkmıyor. Bu nedenle mümkünse evde yapılacak olan üretimlerde yemek öncesi atıkları değerlendirmek daha önemli. Evsel atıklar su bırakır. Solucan maması olarak kullanılacaksa suyundan arınması gerekir. Benim şu andan kompost box’larım hazır değil. Eğer kişiler evlerinde yapmak istiyorlarsa muhakkak iki bölmeli yapmalıdırlar. Atık fazla suyun bir alt hazneye hatta bir sonraki hazneye de akmasını sağlamak lazım. Bu atık suda ciddi bir organik çıktıdır ve kaliteli sıvı gübredir.

S.GÖNEN           :   Fakat benim kendi evimde yaptığım düzenekte tek damla atık su çıkmadı. Bunu nasıl başardım bilemiyorm. Belki mutlu solucanlarıma verdiğim mama biçiminden kaynaklı olabilir. Asitli türler hariç, diğer tüm yiyecekleri, örneğin muz kabuğu, maydanoz sapları, marul, hıyar ve karpuz kabukları vs. Hepsini kıyma makinesinden geçirdim. Elde ettiğim homojen karışımı önce derin dondurucuda dondurdum sonra 250 santigrad decerelik bir fırında bir kap içinde 10-15 dk. kadar ısıttım. Son durumda elde ettiğim iyice çözülmüş karışımı küçük poşetler halinde tekrar derin dondurucuya koydum. İhtiyaç oldukça bir poşet alıp, bir gün dışarıda bekletip çözülmesini sağladıktan sonra kompost kabına koyuyorum. Bu donmuş madde çözüldüğünde tabii olarak bir miktar su veriyor ama ben bu suyun fazlasını döküyorum. Kalanı zaten kompost kabının ihtiyaç duyduğu nemi karşılıyor.

B.KARABABA   :   Tamam, güzel. Bu sizin bu işe gösterdiğiniz öğrenim hassasiyetidir.

S.GÖNEN           :   Evet, tabi hemen söylemek lazım benim yaptığım bu iş deneysel bir çalışmadır.

B.KARABABA   :   Siz eğer evde solucan kompostu üretecek olan kişilere uygulamanın bu şekilde olması gerektiğini söylerseniz, ki bu çok akademik bir çalışma, bu işi yapmaya gönüllü olanlar ‘ben bunu böyle yapamam’ der. Eğer böyle bir yaklaşım içerisine girersek, aman dikkat edelim, hiç kimse buna yanaşmaz. Onun için ilk başta suyunu almak onlar için çok kolaydır. Al suyunu dök bir yere. Burada amaç işgücünü azaltmak olmalı.

S.GÖNEN           :   Anlıyorum. Haklısınız tabi. Ama bu iş öyle zevkli bir iş ki zamanla bu tür, benim yaptığım gibi, deneylere dalmadan da edemiyorsunuz. Bu arada, karpuz kabuğunun zararlı olabileceğinden bahsetmiştiniz. Daha önce bir araştırmamda karşılaştım, yumurta kabuğu sadece kalsiyum desteği sağlamakla kalmıyor aynı zamanda asitliği de gideriyor. Bu anlamda ya yumurta kabuğu yada tarım kireci, yani kalsiyum karbonat kullanılıyor. Gerek yumurta kabuğu gerekse de tarım kirecinden az bir miktar ortamın asitliğini dengeliyor. Dolayısıyla karpuz kabuğunu hiç vermemek ya da az vermek yerine yumurta kabuğu ile asitliğini giderip de vermemiz doğru olmaz mı?

Ekosol
Elde edilen ürün ilk olarak kurumaya alınıyor ve daha sonra değirmenden geçiriliyor.

B.KARABABA   :   O da olur veya toprakla karıştırıp da verirseniz yine olur. Toprak da asitliği düzenler. Ama karpuz kabuğunu direk koyun ve bir süre sonra kaldırın şöyle, solucanlar yapışmış ve ölmüş olacaklardır.

S.GÖNEN           :   Yabancı internet sitelerinde, sinek olmaması için genellikle atıkların kabın içindeki yığının içine gömülmesi gerektiğini söyleniyor. Ama bazen bırakın gömmeyi muz ya da karpuz kabuğunu bütün olarak attıklarını da görüyorum. Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol  Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol

B.KARABABA   :   Onu göstermek için öyle yapmış olabilirler ama, bu arada böcek ürüyor diyoruz işte benimkilerde de var ama sonuçta  o böcek bile bakteri üretir.

S.GÖNEN           :   O da sürecin bir parçasıdır yani.

B.KARABABA   :   Evet! Onun için böcek üreyecek diye korkmanın bir manası yok. Önemli olan sinek olmasın! O büyük sinekleri davet edecek bir lezzetin olmaması lazım. Çok küçük sinekler illa ki olacaktır o ilk fermantasyon esnasında. Ama yine söylüyorum ilk bir-bir buçuk ay sıvı çıkacaktır.

S.GÖNEN           : Ama bu arada yaz sıcaklarında buharlaşma hızı da çok olacağı için sıvı çıkışı aynı zamanda kısman azalabiliyor da. Bir yandan yaz sebzeleri daha sıvı içerikli ama diğer yandan da buharlaşma hızı yüksek. Bu nedenle belki öyle aman aman bir sıvı çıkışı olmayabilir de.   

B.KARABABA   :   E tabi bunun bir de kışı var.

Ekosol gübre hasadı
Kurutulan ve değirmenden geçirilen ürün eleniyor

.

Ekosol

S.GÖNEN           :   Evet kışın daha çok sıvı çıkabiliyor. Peki kış dedik de, burada kışın solucanların bakımını ve korumasını nasıl sağlıyorsunuz? Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol  Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol

B.KARABABA   :   Bu gördüğünüz havuzların hepsinin üstü kapanıyor. Kar yağsın diye dua ediyoruz.

S.GÖNEN           :   Kar altı yani…

B.KARABABA   :   Evet, kar altı sıcak oluyor. Tabi bu arada her ocağın kenarına yaş gübre koyuyoruz. Bildiğiniz yaş gübre. Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol  Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol

S.GÖNEN           :   Yanma olayı gerçekleşiyor.

B.KARABABA   :   Evet! Bir seri halinde meşe yaprağı koyuyoruz ve onun üzerine tekrar yaş gübre koyup ters çeviriyoruz ve kapatıyoruz. Onu haricinde koruma şansınız yok.

S.GÖNEN           :   Solucanlar gübre ve meşe yapraklarını tüketmiyor mu? Arada bir şey var mı?

B.KARABABA   :   Hayır, herhangi bir şey yok. Zaten meşe yaprağı çok zor kompostlaşıyor. Burada amaç solucanların taze gübreyi yemelerini sağlamak değil. Neden arada meşe yaprakları var? Aşağıdan yukarıya gelip de gübreyi yiyemiyorlar. Amacım zaten yaş gübreyi yiyip dönüştürmeleri değil.  Amaç solucanlar ıslak gübreye ulaşmasın. Onun için araya yaprak koyuyorum.

S.GÖNEN           :   Bu da işin başka bir zorluğu. Gidip bilmem ne kadar meşe yaprağı toplamak…

B.KARABABA   : Zor ama çok keyifli. Tırmıklarla yaklaşık iki-üç gününüzü alıyor.    Hışır hışır topluyoruz.

S.GÖNEN           :   Ormanlardan mı topluyorsunuz? 

B.KARABABA   :   Valla piknik alanlarından topluyoruz. Çünkü başka yerlerden alma izniniz yok. Zaten orman tabanından alamıyorsunuz. Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol  Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol Ekosol

.

Devam etmek için tıklayınız…

Etiketler:

Yorumlar

 1. Mehmet dedi ki:

  Yukarda karababa hanim efendi demiski sivi solucan gubtesu elde ediyoruz ve hortumla sizinti suyunun toplandigini goruyoum ve baska bir yerde kendi sivi solucan gubresinin digerlerin den daha iyi oldugunu soyluyor benmi yanlis anladim aciklarmisiniz bide fermantasyonu yarida kesiyoruz ve hayvamlara veriyoruz ama besin degeri dusmesin diye lakin cok keskin bir kokusu var kanalizasyon gibi birazdaha bekletmekte fayda varmifir ama baya da sevdiler sanirsam, hicbjri kacma da bulunmadı 30i civar yumurta 30 civari cay posası 30 civari buyuk bas hayvan gubresi 10 civarida ceviz kabugu yesil bitkiler(ıspanak marul) var ama acayip kokuyor kokmasi iyimi yani onumuz yaz kokunun alt komsiya gitmesini istemem

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   bu resimlerde gördüğünüz Burçin Hanımın bu işi ilk yaptığı zamanlara ait. O gün kullandığı sistemlerin üzerinden çok zaman geçti ve muhtemeldir ki her şey değişmiştir. Bu nedenle resimlerde gördükleriniz ile beyanı karşılaştırırsanız yanılırsınız.

   Yemin kokması normaldir ama “acayip” ve “lağım” gibi kokması normal değildir. Sanırım havalı, yani oksijenli kompostlama yapamamışsınız. Aksi halde dikkat çekecek ölçüde kokmaması gerekir.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz