Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solucanlarımın Sayısı Çoğalınca

Solucanlarımın Sayısı Çoğalınca

Solucanlarımın Sayısı Çoğalınca

Solucan kabımda nüfus patlaması yaşanıyor, ne yapmalıyım?

Birçok kişi gübreyi ne zaman hasat edeceğini ve/veya sistemdeki solucanları ne zaman böleceğini merak eder. Bu soruya, daha erken gübre hasadı imkânı veren Sürekli Akış Sistemi (SAS) yerine normal kapta üretim yapanları baz alarak yanıtlayacağız.

20130510_070950-1024x768 (512 x 384)Gübre hasadına veya fazla solucanları sistemden ayırarak bölme işlemine solucanlar sistemden kaçmaya başlamadan karar vermelisiniz. Ancak bunun zamanı biraz da kullandığınız sisteme, yataklama malzemenize, ısıya, kullanılan solucanın türüne ve nihayetinde sistemin boyutlarına ve diğer bazı etmenlere göre değişmektedir. Solucan

Worm Digest’te yayınlanan bir makaleye göre (Sayı: 29, s.10), yeni başlayanların solucanları ayırmadan önce en az 6 ay beklemeleri tavsiye ediliyor.  Bu süreçte solucanlar ilk olarak konuldukları yeni ortamlarına iyice yerleşmiş ve ayrıca nüfuslarının çoğalması için gerekli olan üreme döngülerini önemli ölçüde sağlanmış olacaklardır. Kabataslak olarak bir sistemdeki solucan yoğunluğunun m² başına yaklaşık olarak 1 kg civarında olması tavsiye ediliyor. Tabi bu tavsiye birçok değişkene göre farklılık gösterebilir. Solucan Solucan Solucan Solucan Solucan

Bununla beraber sıradan bir insanın, sistemindeki solucan yatağının bu yoğunluğa ne zaman erişeceğini bilmesi kolay olmayabilir.

süreç 1süreç 2En kolay sayılabilecek bir gösterge, üretim kabınızda bulunan materyalin işlenme düzeyi (toprak benzeri koyu renkli olması) olabilir. Eğer malzeme kabın en üst tabakasına kadar işlenmişse solucanları ayırma zamanı veya daha büyük bir sisteme geçme zamanı gelmiş demektir. Diğer taraftan solucanları gübreden tamamen ayırma derdindeyseniz kaptaki yığını delikleri yeterince büyük olan basitçe bir elek üzerine dökün ve bu eleği yeni kabınızın üzerine yerleştirin. Yeni kabınızda daha önceden bekletilmiş, yani ayrışması başlamış atıklar ve yataklama malzemesinin hazır olmasını unutmayın tabi. Solucanlar böylece yeni kaptaki taze yiyeceklere seve seve göç edecekler ve geride, içerisinde bazı yavru solucan ve kokonların da kaldığı sade vermikompostu aktarmabırakacaklardır. Bu işin hasat kısmı.

Solucanları iki ayrı grup olarak ayırmak ise daha da kolaydır, kabınızdaki içeriğin kabaca yarısını alın ve içerisinde yine önceden hazırlanmış ayrışmaya hazır gıda ve yataklama malzemesi olan yeni bir kaba koyun. Aynı şeyi kapta kalan diğer yarısı içinde yapın ya da kapta kalan içeriği ayırmadan aynı kaba yeni yiyecek ve yataklama malzemesi koyarak sürdürün. Solucan Solucan Solucan

solucan

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. ibo0064 dedi ki:

  slm savas bey sitenizden solucan siparisi verdim ne zaman elime ulasır ve solucanlar gönderdiğiniz ambalaj içinde kaç gün kalabilir, nakliye sırasında kaybım olurmu? kullanacağımız hayvan gübresinin ne kadar beklemesi gerekir, 1ton hayvan gübresinden ortalama ne kadar kompst elde edilir, elde edilen kompostların bekleme süresi ve depolama sartları nedir, uzun süre bekletilen kompostlarda nitelik kaybı olur mu? tskrler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın ibo0064,

   siparişinizi ne zaman verdiniz ve hangi site üzerinden verdiniz? Eğer Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satışı üzerinden verdiyseniz henüz tarafımıza gelen bir bilgi mevcut değildir. Bize tam olarak sipariş detayları hakkında bilgi veebilir misiniz? Eğer solucanmatik üzerinden verdiyseniz Teslimat Bilgileri adlı detaya bakınız lütfen. Sorularınızın bazılarının yanıtı orada mevcuttur. Diğer sorularınıza ise şöyle yanıt vereyim:

   solucanlara yem olarak vereceğiniz hayvan yeminin fermantasyonu yani yanma olayı tamamlanmış olması gerek. Teknik olarak kompost yapımında 12 aydan fazla beklemiş hayvan gübresinin besin değeri kaybına uğradığı tespit edilmiştir. Bu nedenle solucanlara vermek üzere her zaman çok fazla uzun süre bekletilmemiş hazır stokunuz olsun ama stok çok fazla olmasın ki, hem yeterince dinlenmil hem de aşırı beklemiş olmasın. İşin doğrusu solucanlara vereceğiniz hayvansal atığın önceden kompostlanması gerekir ve bu sürecin 2 haftayı geçmemesi tavsiye edilir. Ancak yeni başlayanlar için şöyle bir tehlike söz konusu olabilir: 2 haftalık kompost henüz yanma olayını (fermantasyon) tam olarak tamamlayamamış olabilir. Bu durumda solucanlara yem olarak verildiğinde, özellikle de aşırıya kaçılırsa sistemde ısı yükselebilir ve bu da solucanların ölümüne neden olabilir. Başlangıç için iyice yanmış hayvan gübresi kulanabilirsiniz.1 tonham yemden koşullara göre değişmekle beraber ortalama 600 kg civarında gübre elde edilebilir.

   Elde edilen solucan gübresini kapalı ve gölge bir ortamda, kapalı bir kap veya torbada ama hava akışını tamamen kesmeden muhafaza etmelisiniz. Havasız ortama hapsedilirlerse içindeki canlı mikroorganizmalar ölecektir. Açık havada kalırsa bu defa gübre nem kaybedecek ve canlıalr yine ölecektir.Son ürün olan solucan gübresi çok uzun süre bekletilmeden kullanılmalıdır. Aksi halde besin kaybının yanısıra faydalı bakteri popülasyununda da kayıplar olacaktır.

   Saygılarımla.

 2. alper dedi ki:

  savaş bey solucanlar 1 metrekarede en fazla ne kadara kadar çoğalabilirler.normalde 20bin yeterlilik ideali ama max çoğalma ne kadar olur

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Alper,

   bu rakam değişir. Değişkenliğe neden olan şeyler ise solucanların çiftleşme eğilimini tetikleyen etkenlerdir. Nem, beslenme istikrarlılığı, sıcaklık, pH vb. Ancak her şey en uygun koşullarda bile olsa solucanlar içgüdüsel olarak bir yere kadar çoğalırlar. Bulundukları ortam darlığı ve besin yetersizliği gibi nedenlerle üremeleri bir derecede durur veya yavaşlar. Eğer çoğalma bir şekilde devam edecek olursa da, ebatları küçülmeye başlar. Bu da solucanların cinsel erginliğe erişmelerini engeller ve istenmeyen bir şeydir. Bu nedenle 1 metrekarede solucan sayısının ne kadar çoğalacağına bakmayıp, yeterli çokluğa erişince paylaştırma yapıp başka havuzlara aktarmalısınız ki sağlıklı bir büyüme olsun.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz