Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Solucan Ürünlerine Dair Birkaç Açıklama

Solucan Ürünlerine Dair Birkaç Açıklama

Solucan Ürünlerine Dair Birkaç Açıklama

Sıklıkla karıştırılan bir konuya açıklık getirmenin zamanı geldi. Aşağıda açıklamasını yaptığım kavramlar hakkında farklı söylemler olduğu için sürekli olarak karıştırılmaktadır. Umarım bu açıklamalardan sonra kafalarda olan karışıklık bir nebze olsun azalacaktır.

1) Solucan Gübresi (Worm Casting): Nasıl ki büyükbaş hayvanın yanmış olan dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın da kıçından (posterior) dışkıladığı maddeye gübre dememiz gerekiyor. Bu nedenle, doğrudan solucanın dışkıladığı ve içinde başka herhangi bir ayrışmış ek madde olmayan ürüne solucan gübresi dememiz gerekir.

2) Solucan humusu – Vermikompost (Vermicompost): Solucan gübresinin de (worm casting) içinde bulunduğu genel kompost karışımı. Solucanlar içinde bulundukları sistemde kendilerine verilen tüm atıkları tüketemezler. Bu nedenle, sistemde bulunan diğer canlıların da tüketimleri sonucu elde edilen son ürün sadece solucan dışkısı olmamakta, içinde diğer ayrışmış maddeler de yer almaktadır. Bu nedenle buna solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilmesi gerekir. Verm-: solucandan gelen; -kompost: solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır; bu nedenle ikisinin bir arada bulunduğu maddeye vermi-kompost denir.

3) Solucan Humusu Çayı (Vermicompost Tea): Bu kavram, 2 nolu üründen elde edilen ve humusun su içine daldırılmasıyla ve havalandırılmasıyla temin edilen sıvı gübreyi karşılamaktadır. Bu çayın içinde saf solucan gübresinin yanırısa diğer canlılar tarafından ayrıştırılmış ve hatta henüz tam olarak ayrışmamış maddeler de yer aldığı için elde edilen ürün hemen kullanılmalıdır. Çok uzun süre dayanmaz. Daha güvenli olarak kullanabilecek bir üründür.

4) Sızıntı suyu (Leachate): İşte en çok tartışılan ve karıştırılan tanımlama budur. Kimisi, vermikompost üretimi esnasında sistemden süzülen suya (sızıntı suyu: leachate) sıvı gübre demektedir. Oysa bu yanlıştır. Bu ürünün adı sızıntı suyudur (leachate) çeşitli tehlikeler de içermektedir. Örneğin, sadece solucanların sölom sıvısı ve solucan gübresinden süzülen besleyici sıvıyı içermez, aynı zamanda henüz kompostlaması tamamlanmamış atıklardan gelen sıvıyı da içerir. Bu da tekdüze bir ürün elde edilememei anlamına gelir ve ayrışmamış atıklardan gelen sıvı ham olduğu için zararlı bakteriler de içerebilir. Dikkatli kullanılması gereken bir üründür. Eğer daha önce yeterince havalandırılmış ise kapalı bir kapta daha uzun süre dayanabilir. Raf ömrü daha uzundur.

5) Sıvı Solucan Gübresi (Liquid Worm Fertilizer): Bu ürün, çeşitli teknolojiler kullanılarak elde edilen ve raf ömrü uzun olan, eğer doğru tekniklerle elde edilmişse çoğunlukla bitkiler için gerekli olan tüm besinleri içeren sabit içerikli bir üründür. Üretim tekniği ve ürün eldesinin zorluğu ve kıtlığı nedeniyle fiyat olarak katı gübreye göre daha pahalı olabilmektedir. Bu sıvı gübre iyi kalite katı solucan gübresinin teknolijinin de yardımıyla entegre tesislerde üretilmesiyle elde edilir. Muhtemelen içerikteki bakterileri dorment halde tutmak için çeşitli koruyucu maddeler içediği için raf ömrü daha uzundur.

6) Solucan suyu (Vermiwash): Bu ürün ise solucan humusu çayına benzer bir teknikle üretilen ama ondan daha farklı bir ürün olan sıvı gübredir. Bu ürün yararlı besin maddelerininden çok solucanların sölom sıvısını elde edilmesi esasına dayanır. Uygulamada daha çok yaprak gübresi olarak ve bitki hastalıkları baskılayıcısı olarak kullanılır. Bu teknik genel anlamda en az kullanılan ve en az bilinen tekniktir. Elde edilirken hsolucan humusu çayı üretiminde olduğu gibi havalandırma yapılmadığı için elde edilen ürün daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. Kullanımı daha güvenlidir.

Etiketler:

Yorumlar

 1. Adem Azis dedi ki:

  tebrikler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Adem bey teşekkür ederim.

 2. Ahmet dedi ki:

  Tanımlamalar çok iyi oldu. Teşekkürler.
  Savaş Bey size bir mail attım. Daha önce ki maillere yanıt olarak.
  Maillerinizi kontrol edebilir misiniz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   Bir hayli yoğun olduğum için mailinizi daha önce görmüş olmama rağmen cevap yazamadım. Mailinize dönüş yaptım.

   Saygılarımla.

 3. macrol dedi ki:

  hocam 1 sorum olacaktı ben solucan matik aldım mehmet hanifi beyden solucan aldım ben bunlara mehmet beyin verdiği inek gübresini veriyorum benim ürettiğim solucan humusunu
  eyer solucan humusu ile bunu solucan gübresi yapabilmem için ne yapmalıyım

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın macrol,

   solucan gübresi ile solucan humusu arasındaki fark şudur: Eğer verilen yem solucanlar tarafından tamamen tüketilip dışkılanırsa buna solucan gübresi denir. Elde etmesi tabi ki zordur. Ancak solucanlara verdiğiniz yemin çoğu zaman bir kısmı solucanlar tarafından tüketilemeden, sistemdeki diğer canlı ve mikroorganizmalar tarafından ayrıştırılırlar. Bu durumda elde edilen ürüne solucan humusu denir. Daha detaylı bilgi için
   Solucan Gübresi ile Solucan Humusu Farkı adlı başlığa bakabilirsiniz.

   Bu nedenle elde edeceğiniz ürün solucan humusu olabilir ama bu yanlış bir şey değildir. Hatta duruma göre daha faydalı bile sayılabilir. Ayrışmasını tam olarak tamamlayamamış olan yem partikülleri uygulamanın yapıldığı topraktaki diğer canlılara yem olmayı sürdürebilir.

   Sağlıcakla kalınız.

 4. serdar bagbası dedi ki:

  mrb ilk önce açıklayıcı dogru bilgileriniz için tşk ederim.
  solucandan gübreyi aldık. 3 ay cuvallarda beklettik sonra paketlemeye gönderdik. peki paketlenen ürün raf ömrü nedir lütfen meill olarak da bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Serdar,

   gübreyi aldıktan sonra çuvallayarak değil, dökme olarak 3 ay veya daha fazla bekleterek olgunlaştırın. En sn aşamada eledikten sonra çuvallayın. Eğer uygun bir ambalaj ile çuvallayacak olursanız ve nemini çok ciddi bir oranda kaybetmezse raf ömrü oldukça uzun olabilmektedir. En azından bir yıl veya biraz daha fazla rahatlıkla kullanılabilir.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz