Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solucanlar Hakkında Temel Sorular ve Cevaplar

Solucanlar Hakkında Temel Sorular ve Cevaplar

Solucanlar Hakkında Temel Sorular ve Cevaplar

Solucan Kabımda Hangi Tür Solucan Kullanmalıyım?

 

Bu konuda piyasada birçok farklı tür kullanılmaktadır. Özellikle Red Worms veya Red Wigglers türleri oldukça verimlidir. Son zamanlarda Alabama Jumpers türü solucanlardan da iyi verim alındığı bilgileri de mevcuttur. Bu konuda en iyi kararı kendiniz deneyerek verebilirsiniz.

solucanlar

 

solucan kabıSolucanlarım İçin Kullanacağım Kabın Ölçüleri Ne Olmalıdır?

Bir iki hafta boyunca mutfağınızdan çıkan organik atıkların miktarını ölçün. Elde edeceğiniz ölçüyü şu şekilde değerlendirebilirsiniz: 1-2 kişilik bir ailenin tüketimlerinden çıkan organik atıklar için 11 ile 15 litre arası hacimli kap veya 2-4 kişilik bir ailenin tüketimlerinden çıkan organik atıklar için de yaklaşık 21 litre hacimli kap yeterli olacaktır.

Kabınızın çok fazla derin olmasına gerek yoktur. Unutmayınız ki E. Fetida türü solucan yüzeyde beslenen bir türdür ve yaklaşık 30 cm’den derinde kalan yiyecekler atıl olarak kalırlar. Bu nedenle solucanlarınıza ne kadar geniş bir yüzey alanı sağlarsanız o kadar iyi olacaktır.Başlangıç için ideal solucan miktarı kullanacağınız kabın büyüklüğüne göre değişir. Kabınızı bir kez kurduktan sonra solucanlar hızla çoğalmaya başlayacaklardır. Doğru koşullarda yaklaşık 4 veya 6 ay içinde solucanlarınız başlangıçtakinin iki katına çıkmış olacaktır. Hacim, yaklaşık her 0.093 metrekare için ortalama 340 gr’a ulaştığında solucanlar aşırı kalabalıklaşmaya ve göç etmeye başlarlar. Solucan kabınızın kapağında veya kenarlarında gezen solucanlar gördüğünüz zaman, artık hasat zamanı solucan sürüsünü bölme zamanı gelmiş demektir.

tatile giderken solucanlarTatile Giderken Solucan Kabınızı Nasıl Güvende Bırakabilirsiniz?

Tatile gidip, döndükten sonra solucanlarınızın yaşıyor olmalarını istersiniz ama bunu nasıl sağlayacaksınız?

Her şeyden önce kaplara her zamankinden daha çok yiyecek ve yine bu yiyeceklerin üzerine de her zamankinin 2 veya 3 katı kadar da önceden ıslatılmış ve doğranmış kâğıt yataklama malzemesi koyabilirsiniz. Daha sonra kaptaki bu içeriğin üzerine de ucuz kuşyemi serpebilirsiniz. Bu yemler köklenerek kabın derinlerine ineceklerdir. Bu sayede solucanları dışkılama sırasında ürettikleri metan gazı ile oksijen değişimi sağlammış olacak ve kap daha temiz olacaktır. Metan gazının kaptan atılması sayesinde solucanlar daha da sağlıklı yaşayabileceklerdir.

solucanlarKompost kabındaki doğru nem oranı ne olmalıdır?

Doğranan ve ıslatılan kâğıtlardan oluşan yataklamanın nem oranı %55 ile %75 arasında olmalıdır. Bunun anlamı, 24 saat veya daha fazla bir süre suda bekletilen doğranmış kâğıtlardan, suyu sıkılıp, kabartıldıktan ve bir köşe alındıktan sonra su damlamamalıdır. (Dilerseniz ileri bir teknik olarak) kompost kabınızın nem oranının ölçen nemölçer cihazlardan satın alabilir ve net bir sonuca varabilirsiniz.

solucan kabına su koymaKompost kabıma ne sıkılıkla su koymalıyım?

Yaz sıcaklarında kompost kabınıza gün aşırı birkaç ons (1 ons=yaklaşık 28 gr.) su eklemelisiniz. Bu sulama tekniğinde kaptaki solucanların yeterli neme sahip olup olmadıklarının kontrol edilmesi esastır. Boş bir sprey şişesi bu anlamda kullanışlı olacaktır ve kap içindeki yataklamanın en üst tabakası kurudukça hafifçe spreylemek yeterli olacaktır. Bu amaçla kullanılan sprey kabınıza bir etiket yapıştırabilirsiniz. Bu sayede evinizdeki diğer bireyler bu kabın ne amaçla kullanıldığını bileceklerdir. (Not: Klorlu su solucanlara zararlıdır. Bu nedenle, şebeke suyu birkaç gün önceden ağzı açık bir kapta dinlendirilerek klorunun uçması sağlanmalıdır.) Bu arada unutulmamalıdır ki, mutfaktan çıkan atık yiyeceklerin de belli bir oranda su içermesinden dolayı sağlayacağı nem vardır. Bu nedenle, kabın nem durumu sürekli olarak kontrol edilmeli ve yeterli nem varsa sulama yapılmamalıdır.

donmuş gıdaDonmuş Gıda Atıkları Kompost Kabında Kullanılabilir mi?

Birçok açıdan donmuş gıda atıklarının kullanılması iyi bir fikirdir. Dondurulma esnasında organik gıda atıkları donma olayı nedeniyle nemi bünyesinde hapsederler. Bu durumda, donma olayı gerçekleşirken organik atıkların içerisinde yer alan sert liflerde ilk aşamada gerçek bir çözülmeye gerçekleşir ve bunun sonucunda, atıklar kompost kabına konduğu zaman solucanlar tarafından daha hızlı ve rahat bir şekilde tüketilirler.

Eğer 2 haftalığına veya bir aylığına tatile gitmeyi düşünüyorsanız, gıda atıklarını dondurmak oldukça iyi bir fikir olacaktır. Kompost kabınızdan uzakta olduğunuz süre boyunca, kap içerisindeki donmuş atıklar yavaşça çözülecek ve tam bir nem dengesi sağlayacaktır. Sadece organik atıklarınızı bol miktarda, uygun orandan neme sahip bir yataklamanın içine gömdüğünüzden emin olun. Çünkü solucanlar aynı zamanda bu yataklamayı da tüketeceklerdir.

Solucan Kompost Kabına Et, Peynir, Yağ Atıkları Konulursa Ne Olur?

Aşağıda bu konuda, tartışmaya açık olan farklı yaklaşımlar yer almaktadır.

etET:

Et çok çabuk çürür. Çürüyen et sinekleri cezbeder. Sinekler çürüyen ete yumurtalarını bırakırlar. Bu yumurtalar kısa bir süre sonra kurtçuğa dönüşür. Solucan kompostu kabında temel amaç, atıkların solucanların mikroskobik ağızlarından geçecek denli küçük hale gelmesidir. Bunun için kapta yer alan her türlü canlı çaba harcar. Kurtçuklar da bu iş için çaba harcar. Süreç tamamlandıktan sonra, kaptaki kurtçuklar da sinek olarak uçup giderler. Bu bakımdan, kurtçukların solucanlara hiçbir zararı olmaz.

peynirPEYNİR:

Farklı peynir türleri kompost kabında farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Pastörize edilmiş ve organik olan peynirler solucanlar için faydalıdırlar. Birince neden, peynirin solucanların üremesi için gerekli olan kalsiyum deposu olmasıdır. İkinci bir neden, peynirlerin kompost kabında çabuk çözülmesi ve solucanların onları sevmesi. Ancak bazı peynir türleri vardır ki, ne güneşte erirler ne sinek veya karıncaları cezbederler, asla kolay kolay çözülmediklerinden solucanlar için iyi bir yiyecek seçeneği olmazlar.

Hayvansal ve bitkisel sıvı ve katı yağlar: İnsanlar için iyi ve kötü yağların olması gibi solucanlar için de iyi ve kötü yağlar vardır. Doğal olan her türlü yap kompost kabı için uygundur. Solucanlarınız için yağı atık gıda kovanızdaki atıkların üzerine dökebilir ve diğer atıklarla iyice karışmasını bekleyebilirsiniz.

kemikKEMİK:

Kemikler de solucanlar açısından kalsiyum deposudur. Uzun oyuklu kemikler pirzola kemiğine göre zamanla daha iyi çözülürler. Biten bir kompost kabında çözülmemiş olan kemikler bir sonraki kaba aktarılabilirler. Kemiklerin kullanılmasında bir diğer yöntem ise, gevşemelerini sağlamak için onları fırında kurutmaktır. Bu süreç onları oldukça kırılgan kılar. Bu haldeki kemikler daha sonra bir torba içinde ezilerek toz haline getirilebilirler.

Solucan Kompost Kabına Ekmek, Makarna ve Pirinç Atıkları Konulursa Ne Olur?

hamur işleri(Çevirmen Notu: Pirinç bazı kaynaklarda kaba eklenebilecek zararsız maddelerden sayılmaktadır. Ancak burada yoruma açık bir şekilde zararlı olduğundan bahsedilmektedir.)

Tüm bu gıdaların hepsi fakat özellikle pirinç solucan kompostu üretiminde sorun çıkarabilmektedir.
Ekmek ve türevleri olan ürünler bol miktarda şeker içerir. Yine aynı ürünler içeriğinde maya barındırırlar. Ekmek içerinde yer alan bu iki madde zamanla alkole dönüşürler. Kompost kabına çok fazla ekmek ve türevi besinler koyulduğunda, solucanlar bu besinlerin içeriğindeki alkolü tolere edemezler.

Bir diğer gıda ise narenciye kabuklarıdır. Bunlar da solucanlar için problem yaratabilmektedirler. Bu duruma şöyle bir çözüm getirilebilir. Narenciye kabuklarını 24 veya 48 saatliğine su dolu bir kovada bekletebilirsiniz. Kabukların asidi suya geçecektir. Bu su ile asit seven açelya, kamelya ve ortanca gibi bitkileriniz sularken asidi alınmış narenciye kabuklarını da kompost kabına ekleyebilirsiniz. Ayrıca asidi alınmış narenciye kabuklarını diğer atık gıdalarla beraber aynı kapta toplayarak hep birlikte ayrışmasını da sağlayabilirsiniz. Böylece onları daha güvenli bir şekilde kompost kabınıza ekleyebileceksiniz.

Solucanları Nasıl Beslemeliyim?solucan ne ile beslenir

Solucanlarınız size uzaktan geldilerse yeni kaplarına iyice yerleşmeleri için onlara 3-4 gün zaman tanıyın. Bu durum solucanlarınıza yolculuğun verdiği sarsıntıdan kaynaklanan stresi atma imkanı tanıyacaktır.

Solucanlarınız elinize ulaştığında onlar için önceden gıda hazırlamış olmanız gerek. Bunun birkaç yolu vardır. Eğer uygun bir dondurucunuz varsa gıdaları derin dondurucuda stoklayabilirsiniz. Dondurma işlemi, gıdaların içindeki ilk moleküler parçalanmayı sağlar. Gıdaların içinde bulunan nem donmaya başlayınca genleşerek gıdaların liflerini zorlar ve ayrışmasına neden olur.

Diğer bir yol ise, yiyecekleri biriktirmek için küçük toplama kabı kullanmanız. Bu anlamda kullanabileceğiniz bakterilerle ayrışabilen (biyoçözünür) kovalar kullanmaktır. Bu kovalar ağzına kadar dolunca kovayı olduğu gibi solucan gübresi kabınıza koyabilirsiniz. Kovanın kendisi de, plastik bir içeriğe sahip olmadığı için solucan gübresi kabında çözülecektir.

Bir diğer yöntem ise yiyecekleri önceden uzun, derin ve kapaklı bir kapta ve güneş altında biriktirmektir. Bu sayede yiyecekler kap içinde iyice ayrışarak birbirlerine karışırlar ve çorba kıvamında bir hal alırlar. Solucanlarınıza bu yiyeceği uzun saplı bir kepçe ile verebilirsiniz.

Solucanlara ne vermeliyiz? Mutfağınızdan çıkan her türlü atığı kullanabilirsiniz: yemek tabağında kalan atıklar, salatadan geriye kalan atıklar vb. İşin doğrusu bir zamanlar çöpe attığınız her organik atık artık solucanlarınız için birer yemektir. Asitli olmalarından ötürü narenciye kabuklarının solucanlar için nasıl bir gıda maddesi olarak kullanılabileceğine dair bir çözüm bile vardır. Narenciye kabuklarını su dolu bir kapta bekleterek içindeki asitlerin suya geçmesini sağlayın. Elde ettiğiniz bu asitli suyu Açelya ve Camilla gibi asit sever çiçeklere verebilirsiniz. Geriye kalan narenciye kabuklarını da solucanlara zarar vermeyecek ölçüde azar azar kaplara koyuyorum. Bu uygulama tamamen tercihinize kalmıştır.

Solucan gübresi kabınızı hazırladınız, içerisine solucanlarınızı koydunuz, önünüzdeki birkaç ay boyunca yapmanız gereken tek şey, hasat zamanına kadar uygun yiyecekleri, uygun miktarlarda solucanlarınıza vermek olacaktır. Bu süreç doğru mudur yanlış mıdır? Tabi ki doğrudur. Ancak burada eksik olan şey solucanlara ne verileceği ve hangi miktarda verileceğidir.

Solucanlar aynen insanlarda olduğu gibi organik gıdalardan hoşlanırlar; fakat mönüsü daha çok çeşitliliğe sahiptir.

Organik kelimesi canlı olan veya bir zamanlar canlı olan her şeyi içerir. İnsanlar gibi Eisenia Fetida solucanı da bol lifli ve çeşitli diyetleri sever.  Bazı yiyecekler vardır ki, solucanlara yemeleri için söz söylemenize gerek bile yoktur; bunlar solucanların çok sevdikleri yiyeceklerdir. Unutmayın ki, yiyecek vermekle sadece solucanları beslemiyorsunuz, aynı zamanda yiyecekleri solucanlar için parçalayan binlerce mikroskobik canlıları da beslemiş oluyorsunuz. Bu mikroorganizmalar sadece erişebildikleri gıda maddelerinin yüzeyinde yaşayıp çalışabilirler. Bu nedenle yiyecekleri ne kadar küçük parçalar halinde doğrarsanız, kaptaki canlıların o gıdaları tüketmesi de o kadar kolay ve hızlı olacaktır. Eğer gıdaları küçültme olanağınız yoksa bu gıdaların solucanlar tarafından tüketilmesi daha uzun bir süreci kapsayacaktır. Gıdaları ufaltmanın en kolay yolu, onları ağzı kapatılabilen bir kapa koyman ve yaklaşık bir hafta güneşte bekletmektir. Bu sayede yiyecekler çorba kıvamına gelir ve böylece solucanlar tarafından çok rahat tüketilebilir.

Kompost kabınıza, ilk etapta çok fazla yiyecek koymayınız. Periyodik besleme takviminizde, çemberi tamamlayarak ilk başladığınız noktaya vardığınızda, yataklamayı bir tarafa toplayarak verdiğiniz atıkların tamamen bitip bitmediğine bakınız. Eğer bitmiş ise aynı miktarda ve yöntemle beslemeye devam edebilirsiniz. Hatta sonuca göre vereceğiniz yiyecekleri yavaş yavaş arttırmaya bile başlayabilirsiniz.

Solucanların çok daha hızlı tüketim yapmalarını sağlamanın bir diğer yolu ise şudur. Tüm atık yiyecekler geniş bir kapaklı kovaya doldurularak yaklaşık bir hafta süresince güneşte tutulur. Bir haftanın sonuca atıklar birbirinden ayrışamamak denli karışmış ve çorba kıvamında bir kütleye dönüşmüş olacaktır. Unutulmamalıdır ki, solucanların gıda tüketimi ve kap içinde iyi bir performans gösterebilmeleri, onlara dengeli bir diyet ve hazır yiyecek sunabilmekle mümkün olacaktır. Çünkü solucanların ağızları mikroskobiktir ve gıdaları ne kadar küçük parçacıklar halinde olursa tüketmeleri ve gübreye dönüştürülmeleri de o kadar rahat ve hızlı olacaktır.

Bu çorba kıvamındaki atıkla solucanlar nasıl beslenir? Bir kepçe ile atıklar kovadan alınır, yataklamanın içerisine gömülür ve üzeri iyice kapatılır. Eğer gerekirse, atık gıdanın üzerini örtmek için yeni yataklama malzemesi eklenir.  Bu sayede çorba kıvamında olan bu atık izole edilmiş ve aşırı ısınması engellenmiş olacaktır. Çünkü solucan kompostu kabında ısınmaya başlayan herhangi bir gıda solucanlar için potansiyel bir tehlike arz etmektedir ve ölümcüldür. Kompost kabındaki bu malzemelerin en üstüne eğer gerek duyulursa kuşyemi tohumu serpebilirsiniz. Tohumlar büyümeye başlayınca kökleri yataklamanın içine ve bir araya toplanmış olan gübrenin içine nüfuz edecektir. Bu kökler solucanların bol miktarda oksijen ile ürettikleri metan gazının dışarı çıkmasını kolaylaştıracaktır. Bu burum ise solucanlar için daha sağlıklı bir yaşam ortamı sağlayacaktır. Eğer filizler çok fazla uzarsa, bir kısmı kesilip solucanlar için yeni bir gıda maddesi olarak kapta kullanılabilir.

Bu arada güneşte beklemekte olan geniş kapaklı kaba yeni yiyecekleri eklemeye devam edebilirsiniz.
Yataklama solucanlar için içerisinde çiftleştikleri, dinlendikleri ve yemek yedikleri bir yalıtım malzemesidir. Yeterli yataklama malzemesi olmaksızın iyi sonuç alamazsınız. Solucanlar sadece şeritler halinde kesilmiş gazete kağıdı ve kartondan oluşan yataklamada bile uzun bir süre yaşayabilirler. Ancak tabi bu yataklamanın tüketilmesiyle elde edilen kompost sarımsı bir renkte olacaktır.  Tabi solucanlar da normalden daha küçük olacaklardır. Ayrıca yeterli miktarda yataklamanın olması, solucanların daha sağlıklı olmasında ve çevrelerindeki ısı dengesinin kurulmasında oldukça fazla önem taşır.

Not: Her zaman için yedekte bir solucan gübresi kabınızın ve yataklama malzemenizin olması gerekir. Eğer mevcut kabınızda bir problem oluşursa, ki solucanlar kaptan kaçmaya veya topluca kabın üstüne doğru toplanmaya çalışarak bunun size belli ederler, solucanlarınızı  bu yedek kaba aktarabilirsiniz. Bu sayede solucanlarınızı kurtarmış olursunuz.

solucanlar ve toprakSolucanlarımı ne kadar ve ne sıklıkla beslemeliyim?

Doğal ortamlarından ideal koşullarda solucanlar günlük olarak kendi ağırlıkları kadar yiyecek tüketirler. Solucan kabı gibi sınırlı alanlarda ise kendi günlük olarak ağırlıklarının yarısı kadar gıda tüketmeleri ancak mümkün olabilir. Solucanlar kap içinde çok az enerji tüketirler. Yiyecek bulmak için ve gezintiye çıkmak için yeterli alanları yoktur.

Yaklaşık 20 litrelik bir solucan kabı ile 4 kişilik bir aile, günlük olarak yaklaşık 450 gr. atık çıkarmaları baz alınarak, 907 gr. solucanla işe başlayabilir. Süreci haftalık olarak 1360 ile 3175 gram arası tüketim varsayarak oranlayabilirsiniz. Solucanları iki haftada bir beslemek iyi sonuç almanızı sağlar. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü yeni başlayanlar için çoğu solucan ölümlerinin ana nedeni kaba aşırı yiyecek koymaktan kaynaklanıyor. Birçok kişi bir an önce gübre elde etmek için aceleci davranarak solucanlara aşırı besler. Sonuç solucanlar için felaket olacaktır. Kaba gereğinden fazla yiyecek koymak kabın içeriğinin ısının artmasına neden olacaktır. Kabın ısısının bu şekilde artışı solucanların paniklemesine neden olacaktır. Solucanlar kaçmak isteyeceklerdir ama alanları sınırlı olduğu için kaçamayacaklardır. Bu durumda solucanlar ısıdan kaçmak için kabın bir köşesinde veya en üstünde birikmeye başlayacaklardır. Bu nedenle ilk başlayanlar mümkün oldukça az yiyecek vererek solucanların tüketim alışkanlık ve hızlarını takip etmelidirler.

solucan beslemeSolucanları beslemek için Devir Metodu

Solucanlar yeni kaplarına alındıktan sonra ancak üçüncü gününde beslenmeye başlamalıdırlar. İlk olarak kabın 1 numara olarak işaretleyeceğiniz bir köşene yiyecek konur. Daha sonra, üç gün aralıklarla solucanlara tekrar yiyecek verilir ancak bu kez 2 numara olarak işaretlenen kısma yiyecek konur. Besleme bu şekilde devam eder. Son numaralı köşede de besle faaliyeti bitince bu defa tekrar 1 numaralı kısma dönülür ve solucanların buradaki besini tamamen bitirip bitirmediği kontrol edilir. Eğer bitirmişlerse, solucanlar ortama alışıp adapte oluncaya ve kaptaki tüm yataklama malzemesi tükeninceye kadar besleme takvimine devam edebilirsiniz. Bu süreçte tüm yiyecek atıkları yataklamanın içerisine gömülmelidir.

solucan öldürmekSolucanları Nezaketle Öldürmek

Önemle dikkat etmeniz gereken bir nokta da kaptaki solucanlarınızı aşırı fazla gıda ile beslemekten sakınmaktır. Mutfakta çıkan organik atıklarınız biriktikte onları bol bol kullanmaktan kendinizi alıkoymak oldukça zor olacaktır. Eğer elinizde herhangi bir zamanda olağandan çok gıda atığı birikirse bunları doğru bir şekilde kullanmak için elinizde çeşitli alternatifler mevcuttur:

    1. Elinizdeki fazla atıkları, daha sonra kademe kademe solucanlara vermek için dondurabilirsiniz.

    2. Fazla atıkları normal kompost yığınınıza ekleyebilirsiniz.

    3. Fazla olan bu atıkları toprağa açacağınız bir çukura gömün ve üstünü kapatın. Topraktaki solucanlar onların üstesinden gelecektir.

    4. Eğer bir apartmanda yaşıyorsanız ve elinizde çok fazla yiyecek atığı varsa çöpe atabilirsiniz.
Çoğu zaman solucanlar diğer faktörlerden ziyade aşırı beslenmekten dolayı ölmektedirler. Doğadaki solucanların serbestçe gezme özgürlükleri olduğu için böyle bir problemi yoktur. Ormanda eğer aşırı bir yiyecek varsa, solucanlar yiyeceğe hemen hücum etmezler. Besin zincirinde kendi sıralarının gelmesini beklerler. Ancak solucan kabında aşırı yiyecek olursa ve bu yiyecekler anaerobik olarak çözülürlerse solucanları kaçacak yerleri olmadığı için çaresiz öleceklerdir.

Eğer elinizde solucanların tüketebileceğinden fazla gıda varsa, ya daha büyük bir kap alınız ya da ikinci bir kaba geçiş yapınız.

solucan beslemeEğer solucanları sadece meyve ve sebze atıklarıyla beslersek, solucanlar ihtiyaç duydukları proteinleri ve enerjiyi nereden tedarik edeceklerdir?

Solucanlar sadece atık maddelerle beslenmezler. Gerçekte solucanlar, atıkların çürüyerek çözünmesini sağlayan diğer organizma ve mikroorganizmalarla aslen beslenirler. Bu da bir solucan gübresi sisteminde neden yüksek çeşitlilikte bir ekosistemin olması gerektiğini açıklar. Solucanlar küçük parçacıklar halinde çürümüş olan besinlerin yanısıra mikroorganizmalarla da beslenirler.

Solucanlartın tek hücrelilerle (protozoa) beslenmeyi sevmeleri bunun bir kanıtıdır. Protozalar tek hücreli canlılardır ve boyutları oldukça küçüktür, (50µm to 1mm), bu da onları solucanlar için protein değeri yüksek yağ değeri düşük bir ziyafet kaynağı yapar.

solucan ve protozoaProtozoan’lar nasıl yetişirler?

Değişik tipler değişik kaynaklardan beslenirler ve birçoğu kendi çevrelerindeki besinleri tüketirler.
Bazıları çevrelerindeki besinleri tüketirken bazıları da bakterilerle beslenirler. Bu durum bir solucan gübresi sisteminde mikrobiyal yaşamın neden önemli olduğunu da açıklar.

Solucanlara ek olarak başka neler verebiliriz?

Bazı solucan gübresi üreticileri solucanların sayısının artması ve bu sayede elde edecekleri ürünün marka değerinin artması için sistemlerine ek besin kaynakları, örneğin alfa alfa topakları, eklerler. Bu gayet iyi ve işleyen bir yöntemdir.

yonca peletiAlfaalfa (Yonca)Topakları: Alfa alfa topakları doğru kullanıldığında süt inekleri için lezzetli bir yem ve iyi bir protein, vitamin, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Alfa alfa topakları aynı zamanda diğer birçok yem bitkilerine göre daha çok enerji içerir.

Solucanların sayısını arttırmak için bir reçete var mıdır?

Solucan kütlesini arttırmakla ilgilenenler için denenebilecek bir recete şudur; Başladıktan sonra yaklaşık 6-10 hafta sonra sonucu görebilirsiniz:

    • 5 ölçü chicken layer pellets veya chick starter, (ÇN: Bu maddelerin Türkiye’de bulunup bulunmadığına veya ne olarak bulunduğuna dair net bir bilgiye ulaşamadım.)
    • 2 ölçü buğday veya pirinç kepeği,
    • 2 ölçü alfa alfa topağı, (ÇN: Bu maddelerin Türkiye’de bulunup bulunmadığına veya ne olarak bulunduğuna dair net bir bilgiye ulaşamadım.)
    • 1 ölçü kepekli un,
    • 1 ölçü tarım kireci,
    • 1 ölçü süttozu.

Tüm bu malzemeleri günlük besinle beraber yatağa koyunuz. Tarım kireci asitliği dengelemek içindir.
Bu işlem sonucunda daha iri solucanlarınızın olmasına rağmen maliyetiniz de artacaktır.

Daha Sonra Kullanmak Üzere Solucan Gübresi Nasıl Saklanmalıdır?

vermikompostun saklanmasıSolucan gübresini hafif nemli ve nefes alabilecek şekilde bir yerde saklamalısınız. Üst kısma yakın yerde havalandırma delikleri olan bir plastik kap kullanabilirsiniz. Eğer daha uzun bir süre muhafaza etmeniz gerekecekse ayda bir gübrenizi karıştırıp gerekirse nemlendirebilirsiniz. Böylece kullanacağınız ana kadar tazeliğini koruyacaktır. Eğer saklama kabınızın ağzı kilitli ise ve hava almazsa, gübrenizin içindeki aerobik bakteriler ölmeye ve yerlerini anaerobik bakterilere bırakmaya başlarlar. Eğer gübreniz tamamen kurumuş ise spreyleme ile ıslatarak yararlı bakterilerin bir kısmını kurtarabilirsiniz, ancak tamamını kurtarmak mümkün olmayacaktır.

Elde Edilen Solucan Gübresini Nasıl Kullanabilirim?

Solucanların gıda diyetlerine bağlı solucan gübresinin kullanılmasıolarak, solucanlarla işlenmemiş toprağa nazaran elde edeceğiniz gübre 11 kat daha fazla azot, fosfor ve potasyum içerecektir. Gübreniz uygun bir pH derecesine sahip olacaktır. 5.5 ile 7,1 arasında değişen pH derecesiyle güvenli ve bitkiyi yakmayan özelliklere sahiptir.

Elde edilen gübre saksı toprağına karıştırılabilir, ev bitkileinde kullanılabilir veya veranda saksılarında, balkon bahçeciliği saksılarında kullanılabilir.Saksı toprağın yüzeyine bir tabaka olarak serildiğinde mükemmel bir malç olarak işlev görür. Eğer gübre elenmiş ise, fideler için saksı toprağına karıştırılabilir veya düzenleyici olarak çimalanların üzerine serpilir.

Solucan gübresi (kompostu) diğer tür kompostlara göre daha yoğundur. Çünkü solucanlar yiyecek atıklarının sindirilmesinde ve geriye bitkiler için faydalı temel besinlerin kalmasında oldukça mükemmeldirler. Bu gübreyi idareli kullanın.

Toprağı malçlamak ve kalitesini arttırmak:

Solucan gübresi ile malç yapmak için, gübreyi bitkinin etrafına 1 inch kalınlığında serin. Gübreyi doğrudan bitki köklerine yığmamaya dikkat edin. Toprak kalitesini arttırmak için yarım ya da iki inch kalınlığında gübreyi bahçe toprağınıza serin ve bitki ekiminden önce bu tabakayı toprakla karıştırın. Diğer taraftan, bu toprakla karıştırılmış gübrenizi tohum ekiminden önce çukura veya fide nakil çukuruna ekebilirsiniz.

Aynı zamanda gübrenizi aşağıdaki durumlar içinde kullanabilirsiniz:

    1) Ev Bitkileri: Gübreleme amacıyla bitki saksılarının dibine serpin. Her sulamada
besinler yavaşça toprağa süzülecektir.

    2) Saksı Toprağı Karışımı: Sağlıklı bir fideleme için, 1 ölçü solucan gübresini 3 ölçü saksı
toprağına veya toprak ve kum karışımına karıştırın. Baltık torfu (Peat moss), perlit ve solucan gübresi
eklenebilecek iyi bir içeriktir. solucanlar

Çeviri ve Derleme: Savaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz