Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solucan Yemi: Kompost ve Kahve Telvesi

Solucan Yemi: Kompost ve Kahve Telvesi

Solucan Yemi: Kompost ve Kahve Telvesi

Merak Ettikleriniz:

Solucanlar esas olarak yem olarak verilen kompostu mu yerler, yoksa kompostla beslenen mikropları mı yerler?

Duymak İstedikleriniz:

mikroplar ve kompost

Zaman zaman bazı kaynaklarda solucanların, kendilerine verilen yemi değil de o yemin üzerinde yaşamakta olan mikroorganizmaları yediklerine dair bilgilere rastlayabilirsiniz. Bu bilgi aslında doğrudur ama eksiktir. Solucanlar esas olarak hem verilen yemi hem de o yemin yüzeyinde yaşamakta olan mikropları yerler.

Solucanlar eğer sadece yem olarak verilen kompostta yaşamakta olan mikropları tüketiyor olsalardı, kompostun kendisinin bu kadar hızlı bir şekilde ortadan kaybolup solucan gübresine dönüşmesi durumunu açıklayamazdık. Evet, solucanlar mikroplarla beslenirler ama aynı zamanda ister istemez o mikropların içinde bulundukları yemi yani kompostu da yerler ve bu kompostun solucanlara çeşitli besin maddelerini tedarik ettiği de kesindir.  Bu açıdan bakıldığında eğer sadece mikroplar solucanalrın besin kaynağı olsalardı, son ürün olarak elde edilen solucan gübresinde birçok farklı mineraller yer almazdı. Daha doğrusu, bu mineraller bitkilerin hemen tüketebileceği mineralize formda olmazlardı. Solucan

kompostMikroplar atıkların ayrışmasında gerçek anlamda sorumlu olan birincil ajanlardır. Ki biz bu ayrışmaya “çürüme” demekteyiz. Fakat bu ayrışma işlemini sadece mikroplar yapmazlar, bizzat solucanların kendileri de bundan fiziksel olarak sorumludurlar. Peki bunu nasıl saplarlar? Solucanlar atık maddelerin yüzey alanlarını arttırarak mikropların işini kolaylaştırırlar ve böylece mikroplar o atıkları daha hızlı bir biçimde ayrıştırabilirler.

Yem olarak verilen besin parçaları bir kez solucanların sindirim sisteminden geçtiklerinde, devreye kompostun  kendisinde yer alan mikroplardan başka solucanların mide ve bağırsaklarında yer alan bambaşka mikroplar da girer. Bu mikroplar, solucanın sindirim sistemine dahil olan gıdaları yerlerken aynı zamanda ayrışan atıkları solucanların besin olarak sindirmesine de yardımcı olurlar. Solucan

Sonuç olarak evet solucanlar verilen yemi de yerler ama tabi ki esas ve öncelikli olarak mikroplarla beslenirler.

 

Merak Ettikleriniz:

Solucanlar kahve telvesini neden bu kadar çok severler? Bildiğim kadarıyla kahve telvesi asidik özellik taşımaktadır ve buna rağmen solucanlar kahve telvesini severek yerler. Üstelik bu kahve telvesi solucan gübresine dönüştüğünde pH’ı nötr bir hâl almakta. Solucan

Duymak İstedikleriniz:

kahve telvesiKahve telvesi neden iyi bir solucan yemidir? Birçok kaynakta da belirtildiği gibi kahve telvesinin Karbon/Azot oranı (C/N) yaklaşık olarak 20:1 şeklindedir. Solucan

Bu oran, optimal C:N aralığının en düşük seviyedir (aynen çim kırpıntılarında olduğu gibi). Bu nedenle bu tür malzemelerin bol miktarda kullanımında çok dikkatli olmak gerekir. Yine de bu malzeme iyi bir solucan yemidir, çünkü iyi bir su tutucudur ve partikül büyüklüğü yeterince yüzey alanı sağlaması açısından çok iyidir.

Bu özelliklere sahip olan bir madde elbette mikroorganizmalar için oldukça ideal bir yaşam ortamı sağlayacaktır.

kahve telvesiKahve telvesinin düşük C:N oranı, onu bir vermikompost sisteminde ısı üretmeye eğilimli kılar. Bu nedenle solucan gübresi üretim kabınıza kahve telvesi koyarken miktarı az tutmaya özen gösterin. Aksi halde kabın içindeki ısı kıs bir zamanda hızla yükselebilir. Bu da solucanlar için ölümcül olacaktır. Bu arada kahve telvesi ile ilgili garip bir tespit de şudur: kahve telvesi iyi bir nem tutucudur, ancak eğer bir kez kuruyacak olursa yeniden eskisi kadar nemlenmemektedir.

Solucan gübresi netice itibariyle her zaman için nötr bir gübredir. Bunun nedeni ise, solucanlar sindirim süreci boyunca bağırsaklarında kalsiyum salgıları üretmelerindendir. Böylece tükettiği yem ne olursa olsun dışarı atıldığında pH’ı nötr bir hâl almış oluyor. Solucan

Keyifli üretimler!

Etiketler:

Yorumlar

 1. macrol dedi ki:

  savaş bey kolay gelsin türk kahvesi yapılırken sütle yapılan kahveler var bu telveyi kullanmamızda bir sakınca var mı birde solucanların ölüncül ısı kaç derecede başlar teşekkürler kolay gelsin

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın macrol,

   süt ürünleri içerdiği proteinden dolayı önerilmez. Sütle temas etmiş kahve telvesini kullanmazsanız daha iyi olur.

   Isı olarak en sevilen aralık 18,3 ile 21,1 santigrat derece arasındadır. Bunun üstüne çıktıkça risk artar. (Not: Bu sıcaklık aralığı +- bir iki derece değişkenlik gösterebilir)

   Saygılarımla.

 2. emre tolan dedi ki:

  Merhaba

  İzmir merkezli olarak toptan kahve satışı yapıyoruz.Kahve telvesinin bu üretim tesislerinde yem olarak kullanıldığını sayenizde öğrendik. yüklü miktarda kahve posası toplayıp satış yapabiliriz. bununla ilgili kriter ve satış fiyatları ne olmalıdır? yardımcı olursanız sevinirim.

  saygılar, iyi çalışmalar.
  Emre Tolan.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emre,

   şu ana kadar bu yönde bir satış gerçekleşmiş değildir. Belki de ilk siz olacaksınız. Kahve telvesi solucanlara verilen yeme katkı maddesi olarak eklenir. Ancak toplam yem hacminde kahve telvesi eklenirken aşırıya kaçılmaması gerekir. Ne olursa olsun, yem hacminin büyük kısmı hayvansal atık olmalıdır.

   Bu nedenle, kahve telvesi solucanların da çok sevdiği bir gıda olması vesilesiyle sistemde rahatlıkla kullanılabilir. Ancak satış fiyatı tamamen serbest piyasa koşullarına bağlıdır. Satıcı ve alıcı arasındaki protokole bağlıdır. Bu hususta solucan gübresi üreticisi yukarıda bahsettiğim ana yem girdisini ton bazında ve gayet ucuza mal etmektedir. Satışını yapacağınız kahve telvesi ana girdi olan hayvansal atıklara nazaran çok fazla astronomik olmamalıdır. Aksi halde son ürün olan vermikompostun maliyeti artar ve bu da satış fiyatına yansır. Böyle bir durumda alıcı kahve telvesini hiç kullanmamayı da tercih edebilir.

   Saygılarımla.

  2. alper dedi ki:

   hocam kahve posası için irtibat no verebilirmisiniz.

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın alper,

    tam olarak neyi talep ettiğinizi anlayamadım. Daha detaylı bir şekilde sorabilir misiniz?

    Saygılarımla.

    1. alper dedi ki:

     Emre Tolan bey kahve posası tedarik edebileceğini belirtmiş.Emre beyin irtibat numarasını istemiştim.

     1. Savaş Gönen dedi ki:

      Sayın alper,

      prensip olarak site üzerinde irtibat numaraları paylaşılamıyor. Ancak ben harici olarak bilgiye ulaşabilirsem size mail olarak iletirim.

      Saygılarımla.

     2. Elnur dedi ki:

      İyi günler kahve posasi hala istiyormusunüz?

 3. Evranos dedi ki:

  Solucanlar için piyasada satılan torfların mama karışımında kullanılmasının bir sakıncası var mıdır?Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar görüş ve bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Evranos,

   solucanlar ayrışabilen her türlü atığı yiyebilmektedirler. Esas olarak onlara vereceğiniz yemin C/N dengesi önemlidir. Bu dengeyi istenilen düzeyde kurmak şartıyla her türlü yemi (tuz ve amonyak oranı yüksek olan kanatlı hayvan gübreleri vb atıklar hariç) kullanabilirsiniz. Ancak piyasada satılan torfların içine ilave olarak NPK gübreleri katılabiliyor. Buna dikkat etmekte fayda var. Eğer saf turba yosunu olarak bulabilirseniz olabilir. Fakat büyük ölçekte solucanları sadece bununla beslemek çok fazla maliyetli olacaktır. Ayrıca tek başına torf ile besleme yaptığınızda çok fazla zengin bir içerik elde edemeyebilirsiniz.

   Torfu daha çok ev tipi küçük üretimlerde yataklama malzemesi olarak kullanmanız daha uygun olacaktır.

   Saygılarımla.

 4. Necdet dedi ki:

  Merhaba,
  Yeni aldığım 1000 adet solucanım var. Taze mutfak atığı verip asitlenme sorunundan kurutulmak için. EM bukashi ile mutfak atıklarından yaptığım kompost ile hayvan gübresini karıştırıp vermeyi düşünüyorum. EM Kompostun solucanlara bir zararı olur mu? Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Necdet,

   bildiğim kadarıyla EMA’ın pH’ı 3,5-4 civarındadır. EM bukashi’nin pH’ı tam olarak nedir, onu şimdi bilemeyeceğim. Burada kullanacağınız malzemenin ve bu yöntemle elde edeceğiniz kompostun pH’ına dikkat etmeniz gerekir. pH nötr olmaktan uzaklaşırsa solucanlar sağlıklı bir biçimde beslenemezler. Eğer EM bukashi ile mutfak atıklarından yapacağınız kompost ile hayvan gübresini karıştırdığınız zaman elde edeceğiniz yemin pH’ı 7-7,5 arasında veya bu civarlarda olursa sıkın olacağını sanmıyorum.

   Saygılarımla.

 5. caner dedi ki:

  iyi günler Savaş bey,

  solucanlarımıza yarı fermente separatör gübresi vermekteyiz. Mamayı başka bir firmadan çuvallı şekilde hazır olarak alıyoruz. Fakat zaman zaman mama olarak verdiğimiz çuvalların içinden az sayıda solucan çıkıyor. Bu solucanların cinsini bilmediğimiz için görebildiklerimizi ayırıyoruz. İlla ki ayıramadığımız ve verdiğimiz mamanın içinde bu cinsini bilmediğimiz solucanlar kültür havuzlarımıza karışmaktadır. Acaba bu solucanların bizim sistemimize karışması herhangi bir sıkıntı yaratır mı? konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Caner,

   türlerini bilmeden net bir şey söylemek zor olsa da, bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Dayanan yaşar, dayanamayan zaten ölür gider.

   Saygılarımla.

 6. Tolga Kendir dedi ki:

  Merhaba,

  Solucanlar üretim kabının kenarlarında ve köşelerinde yoğunlaşıyorlar ve ortalarda sayıları azalıyor. Bunun sebebi ne olabilir?
  Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Kabınızda ters giden bir şeyler olmalı. C/N dengesi, ısı, asit/naz dengesi, tuzluluk vb herhangi bir şey ters gidiyor.

   1. Tolga Kendir dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler.

    Ph ölçümü ve ıs ölçümü yapabiliyorum fakat C/N dengesini ölçmemin bir yolu var mıdır? Veya bir belirtisi? Eğer carbon fazlaysa veya azsa kompost kabına hangi ürünleri vermeliyim?

    Teşekkürler.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Kendir,

     normalde C/N ölçümü yapılabiliyor ama hem çok teferruatlı ve hem de siz ölçüm yaparken o yine değişecektir. Bu nedenle kompostçular genellikle deneme/yanılma yolunu seçerler.

     Solucan C ağırlıklı ortamı sever. N ağırlıklı olursa asit/baz dengesi her an değişebilir. Aşırı ve hızlı çürüme nedeniyle patojenik ortam oluşabilir. Bu nedenle solucanların yatağı karbon ağırlıklı, yemi ise azot ağırlıklı olmaktadır. Eğer sorun C/N dengesinden kaynaklı ise, sisteme bir miktar daha C kaynağı katabilirsiniz. İnce saman, ince talaş, temiz ve katkısız torf, kokopeat, gazete kağıdı vb. olabilir.

     Saygılarımla.

 7. Ahmet Başaran dedi ki:

  Savaş Bey merhaba,

  Solucan havuzunun alt tarafları üst kısmlara göre fazla nemli. Havuzun tabanında delikler var fakat yeterince havalanmadığını düşünüyorum. Havuzun içerisini biraz karıştırıp nemli kısımları yukarı alsam problem olur mu? Veya alt tarafların nemini azaltmak için ne yapabilirim?
  Teşekkürler.
  Ahmet

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Ahmet Bey,

   eğer havuzun dibinde kötü koku oluşumu yoksa karıştırmayın. Var ise müdahale edebilirsiniz ama bu da pek doğru olmaz. Çünkü işlenmiş malzeme ile işlenmemiş malzeme birbirine karışacaktır. Ancak son çare diyorsanız karıştırmayı deneyebilirsiniz. Eğer sistemi yeniden kuracak olursanız alt kısıma daha uygun bir drenaj yapın, en azından fazla nem durmasın. Bununla birlikte sulama miktarına biraz daha dikkat edin.

   Saygılarımla.

 8. Kayhan EROL dedi ki:

  Savaş bey merhaba;
  Bu işe yeni başladım, doğal olarak çok fazla yarı fermente seperatör gübresine ihtiyacım olmuyor ama zamanla artacağını umuyorum.. Az miktarda satın almak kilo fiatı olarak pahalıya geliyor çok miktar ise ucuz elbet ama başka sorunlar meydana getiriyor ama sorun dediysem tabii ki şu an için; belki vereceğiniz cevaplarla sorun olmaktan çıkacak. Şöyleki ;
  ***Yüklü miktarda yarı fermente gübre alsam ne kadar bozulmadan saklayabilirim. Kendi kendine tam fermente olup zamanla işime yaramaz hale gelebilir mi. ( saklamaktan kastım uygun şeklide elbette. Yani toprak üstünde bırakıp suya çamura açık hale getirerek değil )
  ***Saklamak için mutlaka çuval mı kullanmalıyım. Kalın çöp poşetlerinde saklalaybilir miyim mesela. Çöp poşeti büyük avantaj olurdu çünkü bu sayede dışarıda kapalı poşetlere koyup istediğim miktarı saklayabilirdim. Takdir edersiniz ki çuval su geçirgen olduğundan dışarıda saklama ihtimalim sıfıra yakın.
  Teşekkür ederim …

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Erol,

   yarı fermente kompost, işlenmediği yani karıştırılmadığı sürece fermantasyonu yavaş yavaş ilerler ve uzun bir süre daha etkisini korur. Yterki korunaklı ve temiz bir yerde saklansın.

   Çöp poşeti hava almaz ve fazla olan drenaj suyunu süzmez. Bu nedenle çöp poşetine koyarsanız havasız kalır ve kokuşma başlar. Çuval ne yazık ki en idealidir.

   Saygılarımla.

   1. Kayhan EROL dedi ki:

    Teşekkür ederim…

 9. Kayhan EROL dedi ki:

  Savaş bey yanıtınıza teşekkürler; bundan cesaret alıp bir soru daha sormak niyetindeyim.
  Yukarıdaki yanıtınızda ” uzun bir süre ” demişsiniz. Uzun süreden kastınız nedir? Mesela ” fazla mamayı çuvallara doldurup alta muşamba sarıp topraktan, üste naylon serip yağmurdan ” koruduğumda.
  6 ay ? 1 yıl ? diyelim ki saklanabilir mi ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Az çok nem oranını korursa 6 ay veya 1 yıl dayanır. Ancak şunu unutmayın, yem ne kadar çok beklerse, o süreçte aerobik veya anaerobik kompostlaşma devam ettiği için gübre içerik az veya çok değer kaybeder. Bu nedenle mümkün olan en kısa zamanda kullanılmasını tavsiye ederim.

   Saygılarımla.

 10. Yunus Emre Gür dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey,

  Öncelikle, soruları yanıtlama ve bilgilendirme konusundaki çömertliğiniz için çok teşekkür ederim. Allah (cc) razı olsun.
  Bir kaç arkadaşla ortaklaşa solucan gübresi işini ciddi olarak düşünüyoruz. Kış soğuklarının geçmesinden sonra (muhtemelen Mart/2017) başlama niyetindeyiz. Şu anda araştırma aşamasındayız. Bir kaç sorum var. Cevap verebilirseniz memnun olurum.

  1) Mezar usulü ile kültür havuzu (1,00 x 1,50 x 0,70 gibi) arasında tercih yapmanız gerekse, hangisini tavsiye edersiniz? Tabiki maliyet olarak mezar usulü daha uygun, ancak verimlilik, kalite ve solucanların dış etkenlerden korunması açısından bakıldığında hangisini tavsiye edersiniz?

  2) Kültür havuzu kullanacak olursak, havuz zemininin nasıl olmasını tavsiye edersiniz? Zemin tamamen kapalı mı, delikli bir malzeme mi yok sa tel ızgara v.b. döşeme mi? Havuzun, havalandırması, su tahliyesi v.b. etkenleri düşündüğümüz de en etkili ve verimli zemin malzemesi ne olmalı?

  3) Solucanın olduğu yer özellikle geceleri aydınlatılmalı mı yoksa karanlık mı olmalı? Aydınlatıldığı zaman solucanların daha çok çalışacağı düşünüldüğünde, olması gerekenden daha fazla çalıştırılması solucanların verimini ve ömrünü etkiler mi?

  Şimdilik bu kadar. İlgileneceğiniz ümidiyle şimdiden teşekkür eder, hayırlı işler dilerim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gür,

   1) Her işin bir maliyeti vardır. Ben öneri olarak sizin mezar sistemi dediğiniz şeyi öneririm ama bunu bir aşama ileri götürerek, zemini beton, kenarları ise herhangi bir uygun malzemeden yapılma yer havuzlarını öneririm. En ideali ve uygun maliyetli olanı bu olacaktır.

   2) Kültür havuzunda zemin kapalı ancak hafif eğimli ve drenaj kanalı olmalıdır. Aksi halde zeminde sıvı birikir ve kokuşma başlar.

   3) Gece aydınlatma olmalıdır. Aksi halde solucanlar yayılma eğilimi nedeniyle havuz dışına kaçabilirler. Işık solucanın daha az veya çok çalışmasını etkilemez.

   Saygılarımla.

   1. Yunus Emre Gür dedi ki:

    Savaş Bey cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Hayırlı işler…

 11. hatice dedi ki:

  Merhabalar, kahve telvesini biriktirirken illaki kuruyacaktır.bu sorun olurmu diğer sebzelerle verirken nemlendirsek olurmu.kahve telvesini biriktirirken nasıl muhafaza edelim?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hatice,

   kahve telvesini yaş ya da kuru olarak direk veya karıştırarak verebilirsiniz. Hiçbir sakıncası yoktur. Sadece azar azar vermeye dikkat edin.

   Saygılarımla.

 12. hatice dedi ki:

  Merhabalar öncelikle cevap için teşekkür ederim.Bir sorum daha olacak, çay posasını nasıl hazırlayalım.mesela 5 gün biriktirdikten sonra 3-5 gün daha kendi halinde beklemeli mi? ayrıca bekleme halinde nemi nasıl olacak üst kısımlarının kuruması sorun teskil edermi? nemlendirelim mi?
  Birde gübre konusunda en fazla 15 günlük gübre olması gerekir diyenler var.Yanmış gübre kullanın diyenler de var. ne dersiniz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hatice,

   çay posasını, fazla nemini attıktan hemen sonra kullanabilirsiniz. Ayrıca beklemesi şart değil.

   İkinci sorunuzun cevabı çok detaylı bir konudur. Site içinde birçok konu ve yorumda bahsi geçmiştir. Bu nedenle,zaman kısıtı nedeniyle burada tekrar değinemeyeceğim.Zaman zaman siteye göz atmanızı rica edeceğim.

   Saygılarımla.

 13. selçuk dedi ki:

  savaş bey merhabalar kafama takılan soru normal şartlarda kompost hazırlıyoruz ya saksı bitkileri için işte yaprak talaş vs yığının dogru hacimde olması falan bu kompostu solucanlara mama olarak verebilirmiyiz? birde bu çay posası C sınıfına mı giriyor.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın selçuk,

   evet bu kompostu solucanlar yiyebilir. Ancak bu tür hazırlanmış olan kompost daha ziyade yataklık malzemesi olarak iyi iş görür. Bu yataklık malzemesinin içine ayrıca zaman zaman ölçülü bir biçimde N sınıfı malzeme, yani sebze meyve atıkları koyarsanız tüketim daha hızlı ve rahat olur. Çay posası N sınıfına da girebilir C sınıfına da. Aynen çim atıkları gibi. Islak iken N, kuru iken C sınıfında değerlendirebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 14. ibrahim ilişilk dedi ki:

  savaş bey solucan maması için at gübresi uygunmudur

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İbrahim,

   fermene etmek koşuluyla uygundur. Solucanlar İçin Yem Türleri – I ve Solucanlar İçin Yem Türleri – II başlıklı konulara göz atabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 15. ibrahim ilişilk dedi ki:

  sıvı solucan gübresi diğer adıyla solucan gübresi çayını enginar için dalama suyuna karıştırarak vermek istiyoruz doğru bir yöntemmidir birde hangi oranda vermemiz lazım..seyreltilmiş olması lazımmı

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İbrahim,

   sıvı solucan gübresi ile solucan çayı farlı ürünlerdir. Bu nedenle ikisinin de kullanım oranları ve biçimleri farklıdır. Eğer bahsettiğiniz şey sıvı solucan gübresi ise, kullanacağınız markanın tavsiye edilen miktarlarına uyun. Yok eğer çayı kast ediyorsanız, eğer için ilaveten bir şey katmıyorsanız ve bilinen doğru yöntemi ile çay yapıyorsanız hemen her sulamada ve seyreltmeden kullanabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 16. Ibrahin dedi ki:

  Savas bey..
  Solucanlar uretim kasasinin yukardan 20 cm kadar assagilarinda olmasi normalmi birde bazen yukarda yogunlasiyor bazende 20 cm assagiya kaciyorlar bu normalmi..sebebi nedir…saygilar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ibrahin,

   eğer sisteminizde bilinmedik, sıra dışı bir durum yok ise normaldir. Solucanlar ortalama olarak ilk 20-25 cm.lik alanda dolaşırlar.

   Saygılarımla.

 17. Hüseyin dedi ki:

  İyi günler savaş bey, solucanların daha hızlı üremelerine ve uzamalarına yönelik ne yapabiliriz acaba. Engin bilgilerinizden istifade etmek istiyoruz. Bu site gerçekten bize çok yardımcı oluyor.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hüseyin,

   işi hakkıyla öğrenmeye bakın ve bırakın solucanlar kendi doğasında olduğu hızda büyüsünler. Bu anlamda süreci hızlandırmak için yapacağınız her müdahale solucanları strese sokabilir ve eldekilerin tamamını kaybedebilirsiniz. Biraz sabırlı olmanız yeterli olacaktır. Zamanla zaten kendiliğinden yeterince çoğalacaklardır.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz