Solucan Gübresi Bilgi Portalı 03 Aralk 2016

Solucan Yemi: Kompost ve Kahve Telvesi

Solucan Yemi: Kompost ve Kahve Telvesi

Solucan Yemi: Kompost ve Kahve Telvesi

Merak Ettikleriniz:

Solucanlar esas olarak yem olarak verilen kompostu mu yerler, yoksa kompostla beslenen mikropları mı yerler?

Duymak İstedikleriniz:

mikroplar ve kompost

Zaman zaman bazı kaynaklarda solucanların, kendilerine verilen yemi değil de o yemin üzerinde yaşamakta olan mikroorganizmaları yediklerine dair bilgilere rastlayabilirsiniz. Bu bilgi aslında doğrudur ama eksiktir. Solucanlar esas olarak hem verilen yemi hem de o yemin yüzeyinde yaşamakta olan mikropları yerler.

Solucanlar eğer sadece yem olarak verilen kompostta yaşamakta olan mikropları tüketiyor olsalardı, kompostun kendisinin bu kadar hızlı bir şekilde ortadan kaybolup solucan gübresine dönüşmesi durumunu açıklayamazdık. Evet, solucanlar mikroplarla beslenirler ama aynı zamanda ister istemez o mikropların içinde bulundukları yemi yani kompostu da yerler ve bu kompostun solucanlara çeşitli besin maddelerini tedarik ettiği de kesindir.  Bu açıdan bakıldığında eğer sadece mikroplar solucanalrın besin kaynağı olsalardı, son ürün olarak elde edilen solucan gübresinde birçok farklı mineraller yer almazdı. Daha doğrusu, bu mineraller bitkilerin hemen tüketebileceği mineralize formda olmazlardı. Solucan

kompostMikroplar atıkların ayrışmasında gerçek anlamda sorumlu olan birincil ajanlardır. Ki biz bu ayrışmaya “çürüme” demekteyiz. Fakat bu ayrışma işlemini sadece mikroplar yapmazlar, bizzat solucanların kendileri de bundan fiziksel olarak sorumludurlar. Peki bunu nasıl saplarlar? Solucanlar atık maddelerin yüzey alanlarını arttırarak mikropların işini kolaylaştırırlar ve böylece mikroplar o atıkları daha hızlı bir biçimde ayrıştırabilirler.

Yem olarak verilen besin parçaları bir kez solucanların sindirim sisteminden geçtiklerinde, devreye kompostun  kendisinde yer alan mikroplardan başka solucanların mide ve bağırsaklarında yer alan bambaşka mikroplar da girer. Bu mikroplar, solucanın sindirim sistemine dahil olan gıdaları yerlerken aynı zamanda ayrışan atıkları solucanların besin olarak sindirmesine de yardımcı olurlar. Solucan

Sonuç olarak evet solucanlar verilen yemi de yerler ama tabi ki esas ve öncelikli olarak mikroplarla beslenirler.

 

Merak Ettikleriniz:

Solucanlar kahve telvesini neden bu kadar çok severler? Bildiğim kadarıyla kahve telvesi asidik özellik taşımaktadır ve buna rağmen solucanlar kahve telvesini severek yerler. Üstelik bu kahve telvesi solucan gübresine dönüştüğünde pH’ı nötr bir hâl almakta. Solucan

Duymak İstedikleriniz:

kahve telvesiKahve telvesi neden iyi bir solucan yemidir? Birçok kaynakta da belirtildiği gibi kahve telvesinin Karbon/Azot oranı (C/N) yaklaşık olarak 20:1 şeklindedir. Solucan

Bu oran, optimal C:N aralığının en düşük seviyedir (aynen çim kırpıntılarında olduğu gibi). Bu nedenle bu tür malzemelerin bol miktarda kullanımında çok dikkatli olmak gerekir. Yine de bu malzeme iyi bir solucan yemidir, çünkü iyi bir su tutucudur ve partikül büyüklüğü yeterince yüzey alanı sağlaması açısından çok iyidir.

Bu özelliklere sahip olan bir madde elbette mikroorganizmalar için oldukça ideal bir yaşam ortamı sağlayacaktır.

kahve telvesiKahve telvesinin düşük C:N oranı, onu bir vermikompost sisteminde ısı üretmeye eğilimli kılar. Bu nedenle solucan gübresi üretim kabınıza kahve telvesi koyarken miktarı az tutmaya özen gösterin. Aksi halde kabın içindeki ısı kıs bir zamanda hızla yükselebilir. Bu da solucanlar için ölümcül olacaktır. Bu arada kahve telvesi ile ilgili garip bir tespit de şudur: kahve telvesi iyi bir nem tutucudur, ancak eğer bir kez kuruyacak olursa yeniden eskisi kadar nemlenmemektedir.

Solucan gübresi netice itibariyle her zaman için nötr bir gübredir. Bunun nedeni ise, solucanlar sindirim süreci boyunca bağırsaklarında kalsiyum salgıları üretmelerindendir. Böylece tükettiği yem ne olursa olsun dışarı atıldığında pH’ı nötr bir hâl almış oluyor. Solucan

Keyifli üretimler!

Etiketler:

Yorumlar

 1. macrol diyor ki:

  savaş bey kolay gelsin türk kahvesi yapılırken sütle yapılan kahveler var bu telveyi kullanmamızda bir sakınca var mı birde solucanların ölüncül ısı kaç derecede başlar teşekkürler kolay gelsin

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın macrol,

   süt ürünleri içerdiği proteinden dolayı önerilmez. Sütle temas etmiş kahve telvesini kullanmazsanız daha iyi olur.

   Isı olarak en sevilen aralık 18,3 ile 21,1 santigrat derece arasındadır. Bunun üstüne çıktıkça risk artar. (Not: Bu sıcaklık aralığı +- bir iki derece değişkenlik gösterebilir)

   Saygılarımla.

 2. emre tolan diyor ki:

  Merhaba

  İzmir merkezli olarak toptan kahve satışı yapıyoruz.Kahve telvesinin bu üretim tesislerinde yem olarak kullanıldığını sayenizde öğrendik. yüklü miktarda kahve posası toplayıp satış yapabiliriz. bununla ilgili kriter ve satış fiyatları ne olmalıdır? yardımcı olursanız sevinirim.

  saygılar, iyi çalışmalar.
  Emre Tolan.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Emre,

   şu ana kadar bu yönde bir satış gerçekleşmiş değildir. Belki de ilk siz olacaksınız. Kahve telvesi solucanlara verilen yeme katkı maddesi olarak eklenir. Ancak toplam yem hacminde kahve telvesi eklenirken aşırıya kaçılmaması gerekir. Ne olursa olsun, yem hacminin büyük kısmı hayvansal atık olmalıdır.

   Bu nedenle, kahve telvesi solucanların da çok sevdiği bir gıda olması vesilesiyle sistemde rahatlıkla kullanılabilir. Ancak satış fiyatı tamamen serbest piyasa koşullarına bağlıdır. Satıcı ve alıcı arasındaki protokole bağlıdır. Bu hususta solucan gübresi üreticisi yukarıda bahsettiğim ana yem girdisini ton bazında ve gayet ucuza mal etmektedir. Satışını yapacağınız kahve telvesi ana girdi olan hayvansal atıklara nazaran çok fazla astronomik olmamalıdır. Aksi halde son ürün olan vermikompostun maliyeti artar ve bu da satış fiyatına yansır. Böyle bir durumda alıcı kahve telvesini hiç kullanmamayı da tercih edebilir.

   Saygılarımla.

  2. alper diyor ki:

   hocam kahve posası için irtibat no verebilirmisiniz.

   1. Savaş Gönen diyor ki:

    Sayın alper,

    tam olarak neyi talep ettiğinizi anlayamadım. Daha detaylı bir şekilde sorabilir misiniz?

    Saygılarımla.

    1. alper diyor ki:

     Emre Tolan bey kahve posası tedarik edebileceğini belirtmiş.Emre beyin irtibat numarasını istemiştim.

     1. Savaş Gönen diyor ki:

      Sayın alper,

      prensip olarak site üzerinde irtibat numaraları paylaşılamıyor. Ancak ben harici olarak bilgiye ulaşabilirsem size mail olarak iletirim.

      Saygılarımla.

 3. Evranos diyor ki:

  Solucanlar için piyasada satılan torfların mama karışımında kullanılmasının bir sakıncası var mıdır?Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar görüş ve bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Evranos,

   solucanlar ayrışabilen her türlü atığı yiyebilmektedirler. Esas olarak onlara vereceğiniz yemin C/N dengesi önemlidir. Bu dengeyi istenilen düzeyde kurmak şartıyla her türlü yemi (tuz ve amonyak oranı yüksek olan kanatlı hayvan gübreleri vb atıklar hariç) kullanabilirsiniz. Ancak piyasada satılan torfların içine ilave olarak NPK gübreleri katılabiliyor. Buna dikkat etmekte fayda var. Eğer saf turba yosunu olarak bulabilirseniz olabilir. Fakat büyük ölçekte solucanları sadece bununla beslemek çok fazla maliyetli olacaktır. Ayrıca tek başına torf ile besleme yaptığınızda çok fazla zengin bir içerik elde edemeyebilirsiniz.

   Torfu daha çok ev tipi küçük üretimlerde yataklama malzemesi olarak kullanmanız daha uygun olacaktır.

   Saygılarımla.

 4. Necdet diyor ki:

  Merhaba,
  Yeni aldığım 1000 adet solucanım var. Taze mutfak atığı verip asitlenme sorunundan kurutulmak için. EM bukashi ile mutfak atıklarından yaptığım kompost ile hayvan gübresini karıştırıp vermeyi düşünüyorum. EM Kompostun solucanlara bir zararı olur mu? Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Necdet,

   bildiğim kadarıyla EMA’ın pH’ı 3,5-4 civarındadır. EM bukashi’nin pH’ı tam olarak nedir, onu şimdi bilemeyeceğim. Burada kullanacağınız malzemenin ve bu yöntemle elde edeceğiniz kompostun pH’ına dikkat etmeniz gerekir. pH nötr olmaktan uzaklaşırsa solucanlar sağlıklı bir biçimde beslenemezler. Eğer EM bukashi ile mutfak atıklarından yapacağınız kompost ile hayvan gübresini karıştırdığınız zaman elde edeceğiniz yemin pH’ı 7-7,5 arasında veya bu civarlarda olursa sıkın olacağını sanmıyorum.

   Saygılarımla.

 5. caner diyor ki:

  iyi günler Savaş bey,

  solucanlarımıza yarı fermente separatör gübresi vermekteyiz. Mamayı başka bir firmadan çuvallı şekilde hazır olarak alıyoruz. Fakat zaman zaman mama olarak verdiğimiz çuvalların içinden az sayıda solucan çıkıyor. Bu solucanların cinsini bilmediğimiz için görebildiklerimizi ayırıyoruz. İlla ki ayıramadığımız ve verdiğimiz mamanın içinde bu cinsini bilmediğimiz solucanlar kültür havuzlarımıza karışmaktadır. Acaba bu solucanların bizim sistemimize karışması herhangi bir sıkıntı yaratır mı? konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Caner,

   türlerini bilmeden net bir şey söylemek zor olsa da, bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Dayanan yaşar, dayanamayan zaten ölür gider.

   Saygılarımla.

 6. Tolga Kendir diyor ki:

  Merhaba,

  Solucanlar üretim kabının kenarlarında ve köşelerinde yoğunlaşıyorlar ve ortalarda sayıları azalıyor. Bunun sebebi ne olabilir?
  Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Kabınızda ters giden bir şeyler olmalı. C/N dengesi, ısı, asit/naz dengesi, tuzluluk vb herhangi bir şey ters gidiyor.

   1. Tolga Kendir diyor ki:

    Cevabınız için teşekkürler.

    Ph ölçümü ve ıs ölçümü yapabiliyorum fakat C/N dengesini ölçmemin bir yolu var mıdır? Veya bir belirtisi? Eğer carbon fazlaysa veya azsa kompost kabına hangi ürünleri vermeliyim?

    Teşekkürler.

    1. Savaş Gönen diyor ki:

     Sayın Kendir,

     normalde C/N ölçümü yapılabiliyor ama hem çok teferruatlı ve hem de siz ölçüm yaparken o yine değişecektir. Bu nedenle kompostçular genellikle deneme/yanılma yolunu seçerler.

     Solucan C ağırlıklı ortamı sever. N ağırlıklı olursa asit/baz dengesi her an değişebilir. Aşırı ve hızlı çürüme nedeniyle patojenik ortam oluşabilir. Bu nedenle solucanların yatağı karbon ağırlıklı, yemi ise azot ağırlıklı olmaktadır. Eğer sorun C/N dengesinden kaynaklı ise, sisteme bir miktar daha C kaynağı katabilirsiniz. İnce saman, ince talaş, temiz ve katkısız torf, kokopeat, gazete kağıdı vb. olabilir.

     Saygılarımla.

 7. Ahmet Başaran diyor ki:

  Savaş Bey merhaba,

  Solucan havuzunun alt tarafları üst kısmlara göre fazla nemli. Havuzun tabanında delikler var fakat yeterince havalanmadığını düşünüyorum. Havuzun içerisini biraz karıştırıp nemli kısımları yukarı alsam problem olur mu? Veya alt tarafların nemini azaltmak için ne yapabilirim?
  Teşekkürler.
  Ahmet

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Ahmet Bey,

   eğer havuzun dibinde kötü koku oluşumu yoksa karıştırmayın. Var ise müdahale edebilirsiniz ama bu da pek doğru olmaz. Çünkü işlenmiş malzeme ile işlenmemiş malzeme birbirine karışacaktır. Ancak son çare diyorsanız karıştırmayı deneyebilirsiniz. Eğer sistemi yeniden kuracak olursanız alt kısıma daha uygun bir drenaj yapın, en azından fazla nem durmasın. Bununla birlikte sulama miktarına biraz daha dikkat edin.

   Saygılarımla.

 8. Kayhan EROL diyor ki:

  Savaş bey merhaba;
  Bu işe yeni başladım, doğal olarak çok fazla yarı fermente seperatör gübresine ihtiyacım olmuyor ama zamanla artacağını umuyorum.. Az miktarda satın almak kilo fiatı olarak pahalıya geliyor çok miktar ise ucuz elbet ama başka sorunlar meydana getiriyor ama sorun dediysem tabii ki şu an için; belki vereceğiniz cevaplarla sorun olmaktan çıkacak. Şöyleki ;
  ***Yüklü miktarda yarı fermente gübre alsam ne kadar bozulmadan saklayabilirim. Kendi kendine tam fermente olup zamanla işime yaramaz hale gelebilir mi. ( saklamaktan kastım uygun şeklide elbette. Yani toprak üstünde bırakıp suya çamura açık hale getirerek değil )
  ***Saklamak için mutlaka çuval mı kullanmalıyım. Kalın çöp poşetlerinde saklalaybilir miyim mesela. Çöp poşeti büyük avantaj olurdu çünkü bu sayede dışarıda kapalı poşetlere koyup istediğim miktarı saklayabilirdim. Takdir edersiniz ki çuval su geçirgen olduğundan dışarıda saklama ihtimalim sıfıra yakın.
  Teşekkür ederim …

  1. Savaş Gönen diyor ki:

   Sayın Erol,

   yarı fermente kompost, işlenmediği yani karıştırılmadığı sürece fermantasyonu yavaş yavaş ilerler ve uzun bir süre daha etkisini korur. Yterki korunaklı ve temiz bir yerde saklansın.

   Çöp poşeti hava almaz ve fazla olan drenaj suyunu süzmez. Bu nedenle çöp poşetine koyarsanız havasız kalır ve kokuşma başlar. Çuval ne yazık ki en idealidir.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz