Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solucan Kabınıza Dair 10 Temel Hata

Solucan Kabınıza Dair 10 Temel Hata

Solucan Kabınıza Dair 10 Temel Hata

Özellikle yeni başlayanların ve zaman zaman da tecrübeli vermikompost üreticilerinin dahi farkında olmadan yaptığı hatalar nelerdir? Bu konuda nelere dikkat etmek gerekir? Kısa kısa değinelim!

 1. Kompost kabının içinin çok fazla ıslak olması
 2. Kompost kabının içinin çok fazla kuru olması
 3. Solucan kabına eklenen yiyeceklerin yataklama malzemesiyle karıştırılması
 4. Solucanların fazla beslenmesi
 5. Solucanlara çok fazla ilgi alaka göstermek
 6. Solucan kabında yeterli hava akışının olmaması

 

1. Kompost kabının içinin çok fazla ıslak olması

Solucan kabınızdan ekşimsi/buruk bir koku geliyorsa bunun en temel nedeni kabınızın çok fazla ıslak olmasıdır. Bu durum daha çok eğer ahşap bir kap yerine kauçuk veya plastik bir kap kullanıyorsanız oluşur. Ahşap kaplar yataklama malzemesinin nefes almasına olanak tanır ancak plastik kaplarda bu mümkün olmamakta ve fazla nem kapta solucanbirikmektedir. Kapta fazla nem oluşmasının nedeni ise gerek kaba koyduğunuz yataklamanın fazla ıslak olmasından gerekse de solucanlara verdiğiniz yiyeceklerin su içeriklerinin fazla (kavun, karpuz vb.) olmasındandır. Solucan kabınızın içindeki yataklama ve bitmiş kompostunuz sıkılmış bir sünger kıvamında nemli olmalıdır; ne çok kuru ne de sıktığınızda su damlayacak kadar ıslak.. Fazla nem olması durumunda sorunu şöyle çözebilirsiniz: Solucanlarınıza geçici olarak fazla sulu yiyecekleri vermeyi durdurun. Kabınıza bir miktar yeni ve kuru yataklama malzemesi ekleyin ve malzemeyi kaptaki mevcut içeriğin üzerine yayın. Kuru malzeme nemin bir kısmını emecektir. Eğer solucan kabınızın dibinde delikler yoksa kaptaki malzemenin içine bir oyuk açın ve bu oyuğun içini kuru yataklama malzemesiyle doldurun. Bir süre sonra oyuğun içine koyduğunuz kuru yataklama malzemesi dipteki nemi emmeye başlayacaktır. Daha önce eklenen kuru yataklama malzemesi tamamen ıslanmışsa ve hâlâ kapta nem varsa bu durumda sisteme bir miktar daha kuru malzeme ekleyebilirsiniz. Sorun tamamen çözüldükten sonra solucanlarınızı beslemek için su içeriği yüksek yiyecekleri daha dikkatli bir şekilde vermeye özen gösteriniz.

2. Kompost kabının içinin çok fazla kuru olması

Solucanlar ciltleri ile nefes alırlar ve bu nedenle ciltlerinin nefes alabilmek için yeterli neme ihtiyaçları vardır. Eğer kabınızın içi çok fazla kuru ise solucanlar kurumaya ve boğularak ölmeye başlarlar. Solucan kabınızdaki kuruluk, solucangenellikle eğer yataklama malzemesi daha önce ıslatılmadan kaba konmuşsa ve/veya kaba konulan yiyeceklerin su içeriği çok düşükse meydana gelir. Solucan kabınıza kuru yataklama malzemesini sadece yüksek nem problemi yaşıyorsanız ekleyin. Kabınızın içeriğinin fazla kuru olma sorununu şöyle çözebilirsiniz: Solucan kabınıza koyacağınız yataklama malzemesini önceden ıslatıp nemlendirerek kaba ekleyin. Malzemeyi suya daldırıp çıkartın ve hafifçe sıkarak fazla suyunu alın. Yataklama malzemesini geceden su dolu bir kovaya daldırın. Daha sonra bu kovadan alacağınız yataklamanın fazla suyunu sıkılmış bir sünger kıvamına gelinceye kadar sıkarak alın ve solucan kabınıza ekleyin. Eğer solucan kabınıza koyduğunuz ve daha önce ıslatılmış olan yataklama malzemeniz zamanla kuruyorsa ara sıra bir fısfıs ile yataklama malzemesini nemlendirin. Unutmayın, solucan kabınızın dibindeki nem oranı en üst yüzeydeki nem oranına göre daha fazla olacaktır. Eğer kabın aşağılarında nemli yataklamanız varsa her şey yolunda demektir.

3. Solucan kabına eklenen yiyeceklerin yataklama malzemesiyle karıştırılması

solucan

Eğer solucan kabınıza ekleyeceğiniz yiyecekleri kaptaki yataklama malzemesiyle karıştırırsanız bir çeşit indoor kompost kabı inşa etmiş olursunuz ve kap içinde yanma olayı başlar, ısı yükselir ve solucanlar doğal olarak bundan hoşlanmaz ve kabın iç çeperlerinde gezinmeye başlarlar. Bu sorunu şöyle çözebilirsiniz: Yapacağınız ilk iş kurtarabileceğiniz kadar solucanı alıp yeni bir kaba eklemek olacaktır. Eski kaptaki yataklama ve yiyecekler zaten birbirine karışmış durumdadır. Eğer bu malzemeyi yavaş yavaş tüketmeyi düşünmüyorsanız doğrudan bir sıcak kompost kabınıza ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ve en güvenli besleme yöntemi, kabın üst kısmında belli bir yere veya açılan bir oyuğa yiyecek koyarak beslemedir. Kabınızdaki yiyecekleri ve yataklama malzemesini asla bir salata gibi karıştırmayın. Solucanlarınız yiyeceklerini zaten kendileri bulabileceklerdir. solucan

4. Solucanların fazla beslenmesi

İdeal koşullar altında solucanların kendi vücut ağırlıkları kadar atık tüketebildiği söylenmektedir. Bu doğru olabilir ancak herkesin gözden kaçırdığı bir nokta var, o da “ideal koşullar altında” ifadesidir. Kırmızı solucanlar obur canlılardır ancak solucan“yiyebilmek” ile “yiyebilecek olmak” aynı şey değildir. Yine unutulan bir başka nokta daha vardır, solucanlar aynı zamanda içinde bulundukları yataklama malzemesini de tüketmektedirler. Eğer solucan gübresi üretiminde yeniyseniz veya yeni bir kapta üretime başlıyorsanız yapmanız gereken ilk şey beslemeye yavaşça başlamaktır. Solucanlara yiyecek vermeye başlamadan önce yeni ortamlarına alışmaları için bir kaç gün zaman tanıyın. Daha sonra kaba çok az miktarda yiyecek koyup bu yiyeceğin ne kadar zamanda tüketildiğini gözlemleyin. Ardından yavaş yavaş verdiğiniz yiyeceği arttırmaya başlayabilirsiniz. Artık zaman içinde onlara verdiğiniz yiyeceğin ne kadar zamanda tükendiğini kavramaya başlayacaksınız. Solucanlara aşırı yiyecek vermek, yiyeceklerin tüketilmeden kokuşmaya ve çürümeye başlamalarına neden olmakla kalmayacak asidik olan solucan kabınız solucanların kaptan dışarı kaçmalarına neden olacaktır. Burada bahsedilenin solucanları az beslemek olmadığına dikkat edin. Çünkü eğer solucanlarınız yeterli taze yataklama malzemesine sahiplerse açlıktan ölmeleri öyle pek de kolay olmayacaktır. Bir çok insan tatile gittiklerinde solucanlarını yaklaşık 2-3 ay beslemedikleri halde döndüklerinde solucanların hâlâ yaşamaya devam ettiklerini söylemektedir.

5. Solucanlara çok fazla ilgi alaka göstermek

solucanHerkes solucanları sever ancak siz tabi ki onları biraz daha fazla sevebilirsiniz. Solucan gübresi üretimine yeni başlayan insanlar bu olgu karşısında biraz fazla duyarlılık gösterirler. Gerek solucanlara bakmak gerekse de diplerde neler olup bittiğine bakmak için solucan kabınızdaki yataklamayı durmadan kurcalamak solucanlarınızı oldukça fazla mutsuz edecektir. Aynen birisinin evinizde ne yaptığınıza bakmak için evinizin çatısı söküp içeriye bakması durumunda duyacağınız rahatsızlık gibi… Solucan kabınızı sadece koşulları kontrol etmek, solucanlara yiyecek vermek ve hasat etmeye hazır olan kabınızı temizlemek için açın. Elbette bir solucan kabı sahibi olmanın eğlenceliği taraflarından birisi de solucanları gözlemlemektir ama bunu mümkün olan en az düzeyde yapmaya özen gösterin.

6. Solucan kabında yeterli hava akışının olmaması

solucanSolucan kabınızı tasarımından veya çok fazla ıslak yataklama malzemesiyle dolu olmasından dolayı sistemde hava akışı sorunu ortaya çıkar. Bu durumda solucan kabınızın sağlığını tehdit eden anaerobik koşulların oluşması kaçınılmaz olacaktır. Anaerobik bir ortam solucan kabınızın içini ekşi ve kokuşmuş bir hale getirecektir. Bu durumda ne yapmak gerekir: İyi bir havalandırma sistemi olan yeni bir solucan kabına geçiş yapın. Ancak bu aşamada kullanacağınız yataklamanın çok fazla ıslak olmamasına dikkat edin. Yataklama ve bitmiş vermikompostun sıkılmış bir sünger ıslaklığında olması gerekir.

7. Solucanlara verilmesi uygun olmayan yiyecekler

solucan

Solucanlar hemen hemen her türlü organik atığı yiyebilmektedirler. Ancak bu demek değildir ki, onlara her türlü yiyeceği verebiliriz. Onlara peynir, süt, yağ, ekmek ve et vermekten sakınınız. Esasen bu gıdalarda çürüyebilen gıdalardır ve solucanlar onları da yiyebilirler ama bu gıdalar çürürken kokuşmaya neden olurlar. Bu hususta solucanla verilme ve verilmemesi gereken yiyecekler listesine göz atmadan yemleme yapmayın.

sorunlar

8. Sorunlar karşısında fazla tepki vermek

Yukarıda bahsi geçen hatalardan bir veya birkaçını yapmış olabilirsiniz. Peki o zaman ne olacak? Bu aşamada yapabileceğiniz en kötü şey duruma aşırı tepki vermektir. Solucanları başarılı bir şekilde yetiştirmenin anahtarı sabır ve ölçülü olmaktan geçer. Bir sorunla karşılaştığınız zaman yapmanız gereken ilk iş sorunu çözmek için yavaşça hareket etmektir. Bir çözüm geliştirdiğiniz zaman bu çözümün başarıya ulaşıp ulaşmayı görmek için bir süre bekleyin. Bu süreç bazen daha uzun süre beklemenizi gerektirebilir, hiç telaş ve acele etmeyin.

9. Pes etmek

solucan

 • Solucan gübresi üretimi yapmaya heveslenen herkes yukarıda anlatılan hatalardan bir veya bir kaçını muhtemelen yapacaktır. Hatta bazen bu hataların bazıları ardarda birkaç kez yapanlar bile olacaktır. Bu aşamada asla pes etmeyin. Solucan gübresi üretmek bahçenize büyük fayda sağlayacak olan eğitsel, rahatlatıcı, ödüllendirici, eğlenceli ve hatta bazen hobi tutkusuna dönüşebilecek bir faaliyettir. Sadece yaptığınız işin keyfini çıkarmaya özen gösterin. solucan  solucan

10. Çok fazla para harcadığınızı düşünmekpara

Solucan gübresi üretmenin en iyi tarafı oldukça ucuza mal olacak bir faaliyet olmasıdır. Fakat bazı insanlar işi abartıp karıştırıcılar, öğütücüler, fantezi solucan kutuları, vb şeylere ilgi duymaya başlayınca iş çığırından çıkabilmektedir. Eğer bol miktarda paranız varsa işinizi kolaylaştırabilecek bu tür aparatlar satın alabilirsiniz fakat bunlar önceden olması gerek-şart şeyler de değildir. Sistemin basit bir mantıkta işlemesi gerektiğine dikkat ediniz. Unutmayın solucanlar milyonlarca yıl bizim alet edevat ve müdahalelerimiz olmaksızın yaşamışlardır. Onlar doğanın en mükemmel buluşlarından biridir. Onlar atıklarımızı tüketip mükemmel bir gübreye dönüştürürler. solucan

Keyifli Üretimler Dilerim!

Etiketler:

Yorumlar

 1. macrol dedi ki:

  savaş bey kolay gelsin vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkür ederim arkadaşımın biri solucan gübresi üretmek istiyor ama çok basit bir şekilde saklama kabında degil çok büyük bir sistemde solucanmatik de pahalı gelir diyor benim aklımada çekmeceli komidin geldi ama onda nasıl bakacak havalandırması ve ışıklandırması nasıl bir şey olacak onu ize danışma istedim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Macrol,

   arkadaşınıza Kategori: Vermikompost Üretim Çalışmaları bölümüne bakmasını tavsiye edebilirsiniz. İhtiyaç duyduğu tün bilgi bu kategoride mevcuttur.

   Saygılarımla.

 2. macrol dedi ki:

  savaş bey üretilen solucan gübresinin yada satılan solucan gübrelerinin gercek oldugunu nasıl anlarız nasıl bilebiliriz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın macrol,

   işte tam da bu noktada iş çetrefilleşiyor. İyi bir solucan gübresi üreticisi iseniz belki solucan gübresi olmayan bir ürünü bilebilirsiniz ancak esasen bu konuya devletin ilgili kurumları el atmalıdırlar. Sertifikasyon kuruluşları üreticiye sertifika vermeli ve düzenli denetimleri yapılmalıdır. Yaşadığımız ülke Türkiye olmasa sorun olmaz diyebilirim ama, ne yazık ki yaşadığımız ülke Türkiye.

   En azından şunu söyleyebilirim, ürün aldığınız kişilere ürünün üretim menşeini sorabilirsiniz. Eğer toplu bir ürün alımı yapıyorsanız direk menşei üzerinden de alım yapabilir ve hatta üretimi yerinde görmek isteyebilirsiniz.

   Doğrusunu söylemek gerekirse iyi bir solucan gübresi nasıl üretilir onu bilmekte ve daha fazlasını da öğrenmekteyiz; ancak hilelisi nasıl yapılır işte onu bilemiyorum.Buna vakfedecek zamanımın olduğunu da sanmıyorum. Umarım herkes helal olandan uzak kalmaz.

   Saygılarımla.

 3. macrol dedi ki:

  savaş bey birde suda mı çözelmesi lazımdı sudan sonra elde mi sıkıyorduk bir de öyle bir şey vardı o nasıl oluyor saygılar teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   İyi kalite bir solucan gübresi suda çözüldüğünde geride çok fazla kaba tortu bırakmamalı. Eğer bırakıyorsa vermikestten ziyade kompost içeriği fazla demektir. Bir parça nemli solucan gübresini elinize alıp baş ve işaret parmağınız arasında ezdiğinizde parmaklarınıza iri partiküller gelmemeli.

 4. HASAN dedi ki:

  iyi günler savaş bey solucan gübresi üretmek istiyorum bu işi yapmak istememin temeli üreten bir ülke olan güzel Türkiye”mizin daha verimli topraklara sahip olmasını istememdir. tabi doğal olarak ticaretini de yapmak.benim merak ettiğim konu solucan yeminin hazırlama şekli.bana bu konuda varsa video yoksa yazılı bir bilgi verebilirseniz çook memnun olurum.Ülkemize böyle bir çalışma konusunda yapmış olduğunuz çalışmalar için bir vatandaş olarak teşekkür ederim.iyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hasan,

   solucan yemi hazırlama konusu son ürününün kalitesini etkileyen ana etmenlerin başında gelir. Birçok farklı üretici birçok farklı şekilde yem hazırlamaktadır. Örneğin bir köşede bekletilmiş çiftlik gübresini direk verenlerin yanı sıra, çiftlik gübresini sıvı kısmından ayırıp solucanlara direk verenler de mevcuttur. Ancak bunca zamandır yapmış olduğum araştırmalar şunu göstermiştir. Solucan yemi iyi kalite olmazsa, elde edeceğiniz üründe iyi kalite olmuyor. Grek yem olarak verdiğinizi ham maddenin çeşitliliği gerekse de hazırlanış şekli önemlidir.

   Benim önerim, sıcak kompost tekniğidir. Çünkü bu teknik sayesinde hem yem steril olmakta, hem yemin içinde doğal bitki büyüme hormonlarından tutun, yararlı mikroorganizmalara kadar bir çok etmen yer almakta. Ayrıca sıcak kompost tekniğinde çıkan ısı bir taraftan yabancı bitki tohumlarının çimlenme gücünü yok ederken diğer taraftan da çiftlik gübresinde sıklıkla karşımıza çıkan örneğin ishalin ana sorumlusu olan e-coli gibi zararlı mikropların da ölmesi sağlanmış oluyor.

   Eğer yem bu şekilde iyi hazırlanmış olursa solucanların sağlığı ve üremesi de bir o kadar iyi olmaktadır.

   Bu konuda görsel bir kaç video var ama an itibariyle youtube kapanmış olduğu için (Nisan 2014) izlenememektedir.

   Saygılarımla.

 5. ismail dedi ki:

  selamun aleyküm
  savaş bey kolay gelsin ve hayırlı ramazanı şerifler
  kastamonudan yazıyorum
  ben bir kaç kere size yazmıştım ilginize teşekkürler
  yaklaşık 2 ay önce 12 bin adet solucan aldım ve yem olarak sürekli çay posası verdim sayılır.kapakları olmayan ahşap vi vitrin içinde besliyorum. boy 150 cm en 40 cm yükseklik 30 cm civarı.agzı açık başka herhangi bir havalandırma deligi yok. uygunmudur

  iki hafta kadar önce beklemiş inek gübresi buldum bi miktar.yalnız bununiçinde de çok fazla solucan vardı.bende bu yabancı solucanları sisteme karışmasın diye gübreyi güneşe serdim.solucanlar kalmadıgına kanaat getirince gübreyi topladım.ama bu esnada gübre kurudu ve bazı kısımları avuç büyüklügünde kütle olarak kaldı.bu gübrenin bir kısmını kabın üstüne sererek üstten nemlendiriyorum.bu şekilde bi sıkıntı olur mu

  hayvan gübresindeki solucanları temizlemenin bi yöntemi var mı

  mutfak atıklarını bir keresinde poşete koyarak agzını bagladım ve beklettim.4 5 gün sonra çürüdüler ama çok fazla kör sinek oluştu.bende onu kaba koymadım.bugün mutfak atıklarını ufak parçalar yapıp çüremesini beklemeden kabın üzerine serdim.bu şekilde haraket etmemde bi sıkıntı varmı.

  12 bin solucan 1 günde ne kadar yer.ve 3 4 günlük yiyeceklerini tek seferde versem olur mu

  iki ay içinde oluşmuş olan gübre kabın alt kısmında duruyor.bu gübre ne kadar zaman bu şekilde durabilir.belli bir vakit sonra oluşan gübreyi hasat etme gerekiyor mu

  görüştügüm bi firma solucanları kendisinden alırsam ürettigim gübreyi benden geri alacagını söyledi ama bazı arkadaşalar da bu tür sözlere itibar etmeyin diyorlar.sizin bu konu da görüşünüz nedir.yada bu sistemde çalışan firma biliyor musnuz

  iyi çalışmalar.çok başınızı agrıttım.hakkınızı helal edin

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İsmail,

   belirttiğiniz rakamlar uygun görünmektedir. Eğer bir süredir yaptığınız beslemede bir sorun olmadıysa uygun demektir. Yalnız sistem ağzına kadar dolunca altta sıvı birikimi olabilir. Bu nedenle kontrol ederek eğer dipte sıvı birikimi olmuşsa sistemi daha fazla biriktirmeden aktarın ve yeniden beslemeye devam edin. Bu arada sadece çay posası vermeniz kalite açısından iyi bir sonuç doğurmaz. Yem ne kadar kaliteli olursa verim de o denli kaliteli olur.

   Beklemiş inek gübresi eğer doğru koşullarda bekletilmemişse ve ısıl işlemle fermente olmamışsa verim sağlamayacağı gibi steril olmaması açısından da riskli olabilir. Bunun yanı sıra içindeki solucanların ölmesi için gübreyi güneşe sermeniz yeterli olmaz. Çünkü kuruma sadece canlı solucanları öldürür. Gübre içinde kalan kokonlardan yeni yavrular çıkabilecektir.

   Mutfak atıklarını ağzı açık bir kaba koyup 1-2 gün sonra verebilirsiniz. Çok fazla beklemenize gerek yok. Ayrıca direk vermenizde de bir sakınca olmaz. Sadece ayrışma süreci uzar.

   Solucanın bir günde ne kadar yiyeceğini kestirmek zor. Nem, ısı, yemin ayrışma süreci durumu etkiler. Yemi asla gereğinden fazla vermeyin. Sürekli ve düzenli ama azar azar yem verin.

   Dipte oluşan gübrenin beklemesinde bir sakınca yoktur.

   Solucanları kendisinden aldığınız firma eğer sizden gübreyi alacağını belirttiyse bunu sözleşmeyle karar bağlayın. O zaman bir sıkıntı olmayacaktır.

   Saygılarımla.

 6. bahadır dedi ki:

  Merhabalar 500 ila 1000 adet kadar solucan alıp deneme amaçlı yetiştirmek istiyorum . Evin kömürlüğüne koysam bir sıkıntı olurmu.Apartman kömürlüğü yani kapalı ve ışıksız bir ortam etkiler mi acaba? Birde sebze kasasının içinde yapsam bu işi hazır delikli sadece etrafına sineklik gibi hava geçiren bir malzeme geçirsem olurmu iş görürmü acaba?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın bahadır,

   Kömürlük karanlık ve serin olması itibariyle iş görür. Ancak sebze kasası olmaz. Çünkü her ne kadar etrafını kapatmaya çalışsanız da sistem nemini koruyamaz ve kasanın sadece en orta kısmı işlenir, kenarları işlenmeden kalır. Onun yerine büyük boylu ve yayvan, derinliği çok fazla olmayan plastik saklama kapları kullanmanız daha verimli olur. Eğer 1000 adet solucanla başlayacaksanız en azında 0.1 metreküplük bir alana ihtiyacınız olacaktır.

   Saygılarımla.

 7. Ferhat dedi ki:

  Savaş bey, siyah altin firmasından almis olduğum solucanlarim ilk zamanlarda alt kisimlardaydi. Ürün aldim. Solucanları iki ayri kaplara Siyahaltin firmasından almıs oldugum yemlerle birlikte koydum. Simdi solucanlarim üst kismda gormekteyim. Bu normal midir. Yoksa bir sikıntimı var. Tesekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ferhat,

   üstlerde derken alt kısımdaki yemi tükettikleri için mi yoksa altlarda yem olduğu halde mi yukarıdalar? Eğer alt kısımda yem olduğu halde yukarıda iseler, bu durum zaman zaman nedensiz veya nedeni bilinmeyen bir biçimde olabilmektedir. Kabın üst kısmına geceleri güçlü bir ışık tutun. Solucanlar altlara doğru gitmek zorunda kalacak ve bir süre sonra adapte olacaklardır. Bu arada kapta kötü koku ve/veya ısı yükselmesi, aşırı kuruluk veya ıslaklık var mı?

 8. FATİH dedi ki:

  savaş bey merhabalar ben 3 ay önce 100.00 solucanla ankarada kaliforniya solucan gübresi üretimine başladım 6 ay sonra kesim yapabilceğim söylendi tahmini ne kadar verim alabilirim aylık olarak yardımcı olurmusunuz şu an bekliyorum gübrenin çoğalmasını

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fatih,

   alacağınız verim nasıl bir sistem ve yem kullandığınız bilgisine göre değişmektedir. Bu konuda bilgi ve mümkünse fotoğraf paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışayım.

   Saygılarımla.

 9. Ahmet dedi ki:

  Merhaba..Ben 100 kırmızı kaliforniya solucanı ile bu işe başlamak istiyorum.Ancak gübre ayrımı nasıl yapılıyor tam anlamadım. Yani gübre ile toprağı nasıl ayıracağız.Saygılar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   bu sistemde toprak yoktur. Bu sitede yazılan yazıların mümkünse tamamını okuyunuz. Daha net anlaşılacaktır. Ayrıca hasat edilmeye hazır gübreyi sistemden ve solucanlardan nasıl ayıracağınıza dair bilgi için de http://solucangubresi.web.tr/temel-bilgiler/vermikompost-hasadi.html konusuna göz atabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 10. OĞUZHAN dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey Sitemin bir köşesi kuru kalıyor uç üst kısımları sistemin geri kalanı gayet iyi ve nemli bu sorun neden olabılır çözümü nedir. ve size mail olarak bazı fotograflar attım bakarmsınız solucan yumurtasımıdır o attıgım resımdekiler?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Kuru kalan kısımlarda muhtemelen solucan faaliyeti daha fazladır. Solucanlar gezdikleri yeri havalandırdıkları için o bölgelerde hava akımı ve kuruma, yani nem yitimi hızla gerçekleşir. Bu nedenle solucanların yoğun oldukları kısımlarda kuruma daha hızlı olur. Düzenli nemlendirme yaparsanız sıkıntı kalmaz.
   Resimde gördüğünüz şey ise kokondur.

   Saygılarımla.

   Kokon

 11. Seyy dedi ki:

  İyi çalışmalar Savaş Bey
  Başlangıç için metrekareye kaç adet solucan koymalıyız ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sevy,

   Metrekareye yaklaşık 8.000-10.000 adet Eisenia Foetida koyabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 12. lokman dedi ki:

  Merhaba savaş bey bundan bir ay önce 50000 adet solucan aldım üç ay öncede denemek için 3000 adet almıştım önceden aldığım 3000 adet gayet iyi görünüyor içerisinde yavruda görüyorum kokan da görüyorum sonraki aldığım dan yeni yeni kokan görmeye başladım yem olarak sadece ahır gübresi kullanıyorum arada muz veriyorum ama bir sorun var ben bu işi 20 metre karelik ve yere serme sistemiyle yapmaktayım . (ebatı 5 metreye 1.30 metre) Havalar biraz soğuk olduğun dan içeride soba yaktığım için sobaya yakın olan kısımın üzeri kuruyor bende sürekli her tarafını suluyorum acaba sürekli suladığım için midir bilmiyorum bu aralar ölen solucan görüyorum telaş yaptığım içinde yığınla fazla oynuyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın lokman,

   Solucanların yeni yerlerine ve yemlerine alışması zaman alabilir. Bu zaman zarfında üreme ve beslenmelerinde bir miktar aksama olabilir. Eğer yemi doğru bir biçimde hazırlanmışsa zamanla adaptasyon sağlayacaklardır.

   Yer sistemi bana göre ideal bir sistem değildir. Bu nedenle ortaya çıkan sorunlarla baş etmenin yolları hakkında çok derin bir tecrübeye sahip değilim. Ancak şunu söyleyebilirim, sulama değil nemlendirme yapmanız gerekiyor. Yani suyu fazla kaçırırsanız veya tam tersi eğer sistem çok kuru olursa bu sıkıntı yaratır.

   Bununla birlikte solucanları fazla rahatsız etmeyin. Ne kadar çok alaka gösterirseniz o kadar rahatsız etmiş olursunuz. Haliyle bu duruma tepki verirler.

   Saygılarımla.

 13. ekrem kazancı dedi ki:

  iyi günler solucanlarım çok hareketsiz bazılarının üzerinde beyaz hareketli kurtçuk gibi bişeyler var teşekkür ederim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ekrem yerinde görmeden yorum yapmak çok zor…

 14. lokman dedi ki:

  Sayın savaş bey merhaba vermiş olduğunuz bilgiler den dolayı teşekkür ederim solucanları evde beslediğim için kuyu suyu kullanamıyorum suyu aritarak ozmoz suyu kullanabilirmiyim ? birde dediginiz gibi nem vermeyi sağlayamadim biraz bilgi verirmisiniz teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın lokman,

   normal şebeke suyunu ağzı açık bir kaba alın ve 24 saat ya da 48 saat dinlendirin, içindeki klor uçsun yeterli olur. Bu suyu kullanabilirsiniz. Nemlendirmeyi bir fısfıs ile püskürtme şeklinde yapın. Havanın sıcaklığına göre düzenli kontroller yapın ve eğer kuruma varsa yüzeye püskürtme yapın. Suyu püskürttükçe yüzeydeki malzeme emmeye başlar. Bu şekilde nemlendirmek yeterli. Aksi halde suyu fazla kaçırırsanız yığın çok fazla nemli olur.

   Kolay gelsin.

 15. güven dedi ki:

  merhabalar…solucanların üretime geçtiğini nasıl anlayacağız.bi termometre koydum ama….sanırım ısı yükselince oluyo? doğru mudur? teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Güven,

   solucanlar en iyi 20-25 santigrat derece arasında üretim yaparlar. Ancak daha düşük ve daha yüksek sıcaklıklarda da çalışmalarını sürdürürler. Verilen yemi yediklerinde malzemenin görünümü zaten değişecektir. Bunu zamanla fark edeceksiniz…

   Saygılarımla.

 16. ufuk yalçın dedi ki:

  ıyı gunler. yazdıklarınız gercekden cok bılgı verıcı ve yol gosterıcı. oncelıkle tesekkur etmelıyım. ardından soruma gecmek ıstıyorum. bugun 50.000 adet solucanla cadırda ibc tanklarının ıcınde yetıstırmeye basladım. solucanlara yem olarak sadece ınek gubresı vermek yeterlı mı yoksa ıcıne ne karıstırmalıyım?ne kadar zaman sonra gubreyı toplamalıyım ve acıga cıkan gubreyı ne kadar zaman bekletmelıyım.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ufuk,

   burada esas olan şey solucanlara sürekli olarak aynı tür yemi vermektir. Hem solucanların rahat ve sağlıklı beslenmeleri açısından hem de çıkan son ürünün içeriğinin sürekli değişmemesi açısından… Başlangıç olarak inek gübresi yeterlidir.

   Bir ICB tank yaklaşık 2,5-3 ayda dolmalıdır. Daha geç veya daha erken değil…
   İşlenip solucan gübresine dönüşen ham madde, en az 3 ay veya daha fazla bekletilerek olgunlaşmalıdır.

   Saygılarımla.

 17. lokman dedi ki:

  Merhaba savaş bey
  50000 adet almış olduğum solucanların nerdeyse hepsi öldü ama çok yavru ve kokan var ilk aldığımda çok fazla muz yedirmiştim halende yediriyorum ondan ölmüş olabilirmi ?tam olarak nem seviyesinide ayarlımamış sayılırım aşırı yem zarar verirmi ?yavrular baya büyüdü onlarında ölmesinden korkuyorum sistemde de çok sayıda karınca ve çok küçük kahverengi böcek var bunlardan nasıl kurtulurum? birde ortamda fare gördüm acaba fare solucan yermi ? yetişkin sayısı azaldığı için sistem(5 metre kare) baya boş metre kareye düşen solucan sayısı yavrular için nasıl bir denge sağlar ne yapmam lazım teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Lokman,

   solucanların yemi sadece azot veya sadece karbon kaynağından oluşmaz, oluşmamalıdır. Örneğin tek başına muz ciddi bir azot kaynağıdır ve asidik ortam oluşturur. Bu da solucanların ölümüne neden olur. Eğer 50.000 adet solucana bakmayı düşünüyorsanız, öyle basitçe muz kabuğu vb evsel atıklarla bu süreci uzun süre yürütemezsiniz. Solucanları aldığınız yer size bu konuda az çok bilgi vermiş olmalıydı. Ya da eğer bilgi verdiyse buna göre bir aksiyon belirlemeniz gerekirdi.

   Bununla beraber, nem seviyesi ayarlanamazsa solucanlarda ölümler olması normaldir. Ne çok ıslak ne de çok kuru olmalı. Nem düzeyi sözle anlatılmıyor pek, biraz yerinde görmeniz biraz da tecrübe etmeniz gerekir.

   Eğer sistemde çok fazla karınca varsa, bu durum sistemin korunaklı bir yerde olmadığını veya yem olarak verdiğiniz malzemede karınca olduğunu gösterir. Karıncaların gereğinden fazla olması tabi ki sıkıntıdır. Bahsettiğiniz kahverengi böcekler muhtemelen bir tür kene olmalı. Zararlı tür olduğunu sanmıyorum. Ancak sayılarının çok fazla da olmamaları gerekiyor. Fazla olmasının nedeni sistemdeki atıkların solucanlar tarafından yenememesindendir. Solucanlar ölüne onlara gün doğmuş oldu.

   Fare elbette solucanları yer. Fareden mutlak surette gerek solucanların sağlığı gerekse de patojen bulaşma riski açsından sakınmanız gerekir.

   5 metrekare görünüşe göre elinizde kalan solucanlar için çok fazladır. Bence yapmanız gereken mevcut solucanları sistemden ayırıp daha küçük ve ancak daha temiz, yukarıdaki sorunların olmadığı yeni bir sisteme taşımak olmalıdır. Yem işini de çözmeniz gerekir.

   Eğer yeniden solucan almayı düşünürseniz benimle irtibata geçiniz. Sizi daha sağlıklı ve doğru bir biçimde yönlendirelim.

   Saygılarımla.

 18. karabela dedi ki:

  Savaş bey benim solucanlar kabın en aşağı sinda hiç yeme gelmiyorlar ama olmuyorlarda. Kabim ahsap kabın altına ışık mı bağlayayim? kabın içerisinde yumurtada çok var o yumurtalardan yavru çıkar mı?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın karabela,

   Kabın alına ışık bağlamak bir ayda sağlamaz. Solucanlarınızın yeme gelmemelerinin birkaç nedeni olabilir,

   1) Elinizdeki tür endogeic tür olabilir, yani toprak alında yaşamaya meyleden türden olabilir. Solucanının türü konusunda emin olmalısınız. Eğer tür Eiseina Foetida gibi anecic bir türse bu durumda sorun tür kaynaklı değildir.

   2) Verdiğiniz yemin C/N dengesi solucanların tercih ettiği dengede değildir. Eğer üstteki yem çok fazla ıslak görünüyorsa bir miktar ince şeritler halinde doğranmış gazete kağıdı karıştırın.

   3) Yemin asit/baz dengesinde bir sorun olabilir. Bu tür durumlarda çoğunlukla yem asidik bir yapıda olduğu için solucanlar yeme yürümeyebiliyor. Tam olarak nasıl bir em veriyorsunuz, hangi süreçlerden geçiriyorsunuz yemi ve ne sıklıkla vermektesiniz.

   Ortam koşulları uygun olduğu sürece kokonlardan yavrular zamanla çıkacaktır.

   Saygılarımla.

 19. Ahmed Sami dedi ki:

  Sayın Savaş.

  Solucanların ürettiği gübrenin 3 ay veya daha fazla bekletilmesi gerektiğinden bahsetmişsiniz.
  1) Bu beklemenin amacı nedir? Tıpkı ahır gübresi gibi bunun da bir yanma süreci mi var?
  2) Güneşte bekletmek doğru mudur?
  3) Ürünü bekletmeden uygulamak zarar verir mi?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmed Sami,

   Solucan Gübresi ve Olgunlaşma Süresi başlıklı yazıya göz atmanızı rica edeceğim. Bekletmenin amacına dair temel bilgi bu yazıda ve grafiklerde belirtilmektedir.

   Solucan humusunun olgunlaşma amacıyla bekletilmes güneşte değil, yeterli sirkülasyonu olan kapalı bir ortamda olması gerekmektedir. Ürünün bekletlmeden uygulanması kalite ile ilgili bir durumdur, zararı olmaz ancak kaliteli de olmaz.

   Saygılarımla.

 20. Sedat MUTLU dedi ki:

  Savaş bey; Mamada olması gereken değerler nedir acaba bir aralık verebilirmisiniz ? azot, ph, fosfor…..gibi

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sedat, solucana verilecek yemde böyle bir şart ve standart yoktur. Ne kadar çeşitli ve uygun ham madde içeriği kullanacak olursanız o kadar zengin bir son ürün elde edersiniz.

   Saygılarımla.

 21. Sedat MUTLU dedi ki:

  Savaş Bey; Ben 25 yıllık bir akvarist’im balık dünyasında su ph oranları, yem seçenekleri, üreme ve yaşam ısıları gibi belli standartlar vardır ki bu her canlıda illaki olur. Bu canlıların mamadaki oranları hiçmi gözlemlenmedi yada bakılmadı sonuçta idaal bir kompost kokusuz olandır diyoruz bunun hiç değerlerine bakılmadımı. Tamam çeşitlilikle bu oranlar değişir onu anlıyorum ama kaba taslak ne olursa olsun bir rakam aralığı çıkar diye düşünüyorum. Zengin bir son ürün derken evet bu ph bu azot bu potosyum ve calsiyum aralıklarında geldiğinde canlılarda yeme iştahının daha fazla olduğunu gözlemledik diyemiyormusunuz ? Çeşitli yem diyoruz ama diyer taraftanda alıştıkları yemleri tercih ederler diye birçok yazı görüyorum. Buda bana çeşitliliğin gerekli olmadığı sonucu doğuruyor . Çnk zengin çeşitliliği mevsimsel değişikliklerle her zaman elde edemeyebilirim o yüzden sabit hemen hemen her mevsim elde edilebilecek organik atıklar ile mama hazırlanması daha doğru olur diye düşünüyorum. İşte burada illaki standart bir mama oranlarını hiç kimse yapmamış mı ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sedat,

   gerek solucanlara yem olarak gerekse de sadece kompost elde etmek açısından olsun iki önemli unsur söz konusudur. Birincisi kalite ve iş görebilecek içerikten bir ürün elde etmek iken, diğeri ise maliyet unsurlarını göz önünde bulundurarak ekonomik ve yönetilebilir bir ürün elde etmektir. Bu nedenle içeriği son derece zengin etmek etmek eninde sonunda mümkün olmakla beraber maliyet kalemlerinin olağandan fazla artması sonucunda ürünün pazar bulamama gibi bir sıkıntısı da olabilmektedir.

   Diğer taraftan, “ideal bir kompost kokusuz olandır” ifadesi yanlıştır. Bu noktada koku daha çok ve öncelikle anaerobik bakterilerin varlığı açısından kullanılıyor. Yani eğer koku yoksa patojen bakteri de yoktur anlamında… Oysa her patojen kötü koku oluşumuna neden olacak diye bir şey yoktur. İdeal bir kompostun olgunlaşma süresi, renk, nem oranı, C/N dengesi gibi bir çok farklı faktörleri mevcuttur. En neticede bu değerleri özel olarak ölçmeden de solucan yemi elde etmeniz mümkün. Yalnız buradaki ayrıma dikkat ediniz; kompost demiyorum, solucan yemi diyorum. Bu ne anlama geliyor? ğer son ürün olarak kompost elde etmek istiyorsanız o zaman bir takım değerleri gözlemleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ancak eğer amaç solucan yemi elde etmek ise bu detaylar bir yerden sonra ince ince bakılması gereken detaylar olamaktan çıkar. Mesela yem olarak hazırladığını kompostun pH’nın asidik bir yapıda olduğunu varsayalım. Eğer C/N dengesi ideal ise solucanlar bu yemi, asidik bir yapıda olmasına rağmen yine de tercih ederler. Peki asidik yapı onlar zarar vermez mi? Verir elbette, ama solucanlar kalsiyum keselerinde salgıladıkları kalsiyum ile asidik yapıyı nötre yaklaştırıp yemi tüketebiliyorlar. Tabi bu bir dereceye kadar yapılabiliyor. Keza ortam ısısı zaten en ideali 15-25 santigrat derede arası olanıdır. Bunu birçok erde zaten belirtmiş bulunmaktayız. Ancak burada da bile toleranslar mevcuttur. Kullandığımız tür olan Eisenia fetida türü daha düşük ve daha yüksek sıcaklıklara yüksek tolerans gösterebiliyorlar.

   Yem seçenekleri olarak özel bir tercihleri yoktur. Tuzlu, kimyasal madde bulaşmış, amonyak oranı yüksek olmayan ve yarı yarıya fermente olmuş, yani hafif turşu kıvamında bir çürüme sürecine girmiş her türlü yemi tüketebilirler. Bu noktada kanatlı hayvan gübreleri hem amonyak hem de tuz oranı açısından zengin bir içeriğe sahiptir ve yem olarak kullanılması tercih edilmez.

   “alıştıkları yemleri tercih ederler” ifadesi kesinlikle yalan ve yanlıştır. Tabiri caizse teleskop olmadan, çıplak gözle semaya bakıp ayı gezen sanmakla eş değer bir komedidir. Ancak işin detayını araştırma zahmetine girmemenin neticesi olarak bu fantastik ve “inandırıcı” gibi duran ilginç bilgi piyasaya sürülmüştür. Peki işin esası nedir? Aslında solucanların en temelde atıklarla iç, yoktur. Örneğin Anecic türü solucanlar yerin 3-4 metre derinlerinde yaşarlar ve organik madde, yani hazırlamış olduğumuz yemi yemezler. Toprakla beslenirler. Peki toprakla beslenmek ne demektir ve bu nasıl mümkün olur? Görünüşte toprağı yiyorlarmış gibidir, ancak esasta toprağı sadece sindirim sisteminden geçirirler. Bu arada toprak içinde yer alan toprak mikroorganizmaları, mikroskobik toprak canlıları vd. ile beslenirler. Aynen termitlerin beslenme yöntemleri gibi… Termitler toprak altında depoladıkları atıklarla beslenmezler. Bu atıkların nemli toprak altında zamanla çürümesi sonucu yüzeylerinde oluşan mantarlarla beslenirler. Bizim durumumuzda da solucanlar aslında onlara verdiğimiz yemi değil bu yemin yüzeyinde ve içinde oluşan zengin mikrobakteri ve diğer canlı organizmalarla beslenirler. Tabi haliyle bu durumda atıklar da onların sindirim sisteminden geçer ve geçerken de enzimatik dönüşüme uğrarlar. Bu nedenle solucanlar alıştıkları yemi tercih ederler demek yanlış.

   Buradaki yanılgı nereden doğmaktadır? Solucanlara verdiğini yemi değiştirdiğiniz zaman, aslında o yemin C/N dengesini değiştirmiş oluyorsunuz. İşte solucanın bir yemi tercih etmesinin veya etmemesinin ya da daha geç ve zor tercih etmesinin nedeni bu dengeyle alakalıdır. Mesela kahve telvesi asidik yapıdadır. Normalde solucanların tercih etmemesi lazım. Ancak kahve telvesinin C/N oranı solucanlar için çok idealdir. Bu nedenle solucanlar sırf C/N dengesi ideal diye kalsiyum sıvısı salgılayarak pH’ı nötrleştirir ve telveyi rahatlıkla sindirirler.

   Yem içeriğinin çeşitliliğinin olmasının getireceği fayda şudur, farklı besinlerde farklı mineraller makro ve mikro besin elementleri yer alır bunlar doğal yollarla gübreye intikal etmiş olur. Öyle ki, daha önce kimyasal gübre ile üretilmiş olan örneğin bir muz veya patates bitkisinin yapısına girmiş olan bir element gübreye doğal bir yapıya dönüşmüş olarak dahil olacaktır.

   İşin esası solucanların bir yemi ideal olarak ve zevkle yemesi için olması gereken herhangi bir mineral içerik aralığı yoktur. C/N onların istediği kıvamda ise geriye kalan içerikler ancak son ürünün zengin olmasında rol oynamaktadır.

   Eğer çok büyük tonajlarda üretim yapacak olursanız farklı mevsimlerde farklı içerikler kullanmanın yaratacağı içerik farklılığı düşük olacaktır. Tabi tek başına hal atıklarından üretilen yemi değil, ana yem olarak büyükbaş hayvan gübresi tal olarak da içerisine katılacak olan hal atıklarını kast ederek bunu söylüyorum.

   Sanırım bu kadar açıklama konunun daha net anlaşılması için yeterli olacaktır. Son olarak şunu belirteyim “organik” menşeli bir üretim yapıyorsanız birebir ve %100 standart diye bir şey yakalamanız zaten imkansızdır. Çünkü parametrelerde çok fazla değişkenlik söz konudur. Bu nedenle bu tür üretimlerde esas olan aralık değerlerdir.

   Saygılarımla.

   1. Gokhan Cevik dedi ki:

    Tsk

 22. Sedat MUTLU dedi ki:

  Elinize , emeğinize sağlık Savaş bey, gayet açık ve yeterinde fazla bilgi aldım . teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar.Saygılar

 23. MUSTAFA KEMAL ARIKOL dedi ki:

  10.000 civarında solucanım var.İYİ BAKTIĞIMI ZANNEDİYORUM.Ancak,oluşan küçük sineklerle,solucanlara zarar vermeden nasıl baş edebilirim bilemiyorum.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mustafa,

   Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer alan Solucan Gübresi Üretim Kabımdaki Sinekleri Engellemek İçin Ne Yapabilirim? adlı başlığa göz atınız. Ayrıca

   Vermikompost Kabınızdaki Meyve Sinekleri başlığına da göz atınız.

   Saygılarımla.

 24. ali dedi ki:

  merhabalar savaş bey deneme amaçlı yapmış olduğu kutuda aşırı parazıt görüküyor bu normal midir yoksa kutuyu atmammı gerekiyor.
  kompost olarak fermente edilmiş hayvan gübresi elma üzüm çay posası koydum

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ali,

   “aşırı parazıt” ifadesi çok genel bir ifade. Parazit derken tam olarak neyi kast ediyorsunuz? Eğer imkan varsa birkaç net örmek resmi vermikem@gmail.com adresine e-posta adresine gönderiniz.

   Saygılarımla.

   1. ali dedi ki:

    şavaş bey küçük küçük beyaz ve sarımsı renkte hızlı hareket edebilen bakteriler küflü ekmek koydum onun etrafında toplanırlar mı diye bekliyorum

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Belirttiğim gibi resim olura daha net yanıtlayabilirim. Söyledikleriniz beyaz ve/veya kahverengi keneler olabilir. Detay için Solucanların Komşuları adlı başlığa göz atabilirsiniz…

     Saygılarımla.

 25. berkay dedi ki:

  savaş bey mrb…solucanları deneme amaçlı bir miktar solucan aldım…Solucanları tanıdıktan sonra sayıyı arttırmayı hedefliyorum…Aldığım solucan yatağında solucan yavrusu ve yumurtası dışında çok ufak ayaklı beyaz böcekler var ve çok fazlalar…gübre içerisinde üremiş gibiler, şimdi yatağı istila etmiş durumdalalar…Solucanlara zarar verdiklerini görmedim, fakat rahatsız edici bu küçük böceklerden nasıl kurulabileceğimi bilmiyorum…yardımcı olursanız çok sevinirim…

 26. berkay dedi ki:

  Savaş bey biraz araştırma yaptım solucan yatağındaki küçük beyaz böceklerin adı Springtails imiş.bazı videolarda kömür üzerine göç ettirilebilmiş ben daha denemedim ama sonuç olumlu olursa burada paylaşırım…sizinde çözüm olacak önerilerinizi bekliyorum..şimdiden tşk…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Berkay,

   konu ile ilgili olarak Solucanların Komşuları adlı başlığa göz atınız.

   Saygılarımla.

 27. İsmail ULUĞ dedi ki:

  03.01.2015 tarihinde deneme amaçlı 6 adet solucanı küçük bir kaba aldımve evimde beslemeye başladım.15.09.2015 tarihinde solucan kabının başına oturdum tek tek saydım. Sonuç inanılmaz. Sadece 6 adet solucan 9 aylık bir süre içinde 600 adet solucan olmuş. 55 yaşındaki bir insanın görme kabiliyetini dikkate alırsanız gözden kaçan minik yavruları ve kokonları hiç sayamadım.Bilgilerinize. Burada Sayın Savaş GÖNEN bey’e özellikle tşk etmek istiyorum.Onun sayesinde bilgilerimizi sürekli güncelliyoruz.

 28. halit demirel dedi ki:

  Arkadaşıma kargoyla 1000 solucan yolluycam fakat 2-3 gün kaptayken oksijen yetermi ki 30a 20 cm 5 cm derinliginde kapakli plastik kaba koysak sıkıntı yaşarlarmi

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Halit,

   sıkıntı olmaması gerekir. Burada kabın ölçüsünden ziyade içindeki yataklama malzemesinin hem oranı ve içerdiği oksijendir. Eğer çamur gibi bir yataklama malzemesinde gönderirseniz sıkıntı olabilir. Ancak nem oranı ideal olan ancak havadar bir yataklama malzemesinde sıkıntı yaşamazsınız.

   Saygılarımla.

   1. halit demirel dedi ki:

    Cevaplariniz için teşekkürler
    Nem ölçer yok bazı kaynaklarda gübre sıkıldığinda birkaç damla su damlaması gerekir denmekte bazılarinda ise sıkılmış sünger kıvamı olması gerektiği söylenmekte bi cihazla ölçmeden en net tarif nedir sizce

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Halit aslında nem oranı bu verilen iki tarifin arasıdır, yani alt limit ile üst limit Bunlardır.

     Saygılarımla.

     1. halit demirel dedi ki:

      Otomasyoncuyum iklimlendirmeyi en basit olarak birakvaryum ısıtici ile içerisindeki devir daim yapan suyu 30 derece kadar yükseltip motorun çikış hortumunu uzatarak yıginin boyuna gôre s şeklinde gömerek sağlayabilirmiyiz. Yada denenmiş mantikli bir isitma varmidir
      Saygilar…

     2. Savaş Gönen dedi ki:

      Sayın Halit,

      belirttiğiniz yöntem pek olası gibi gelmedi bana. En azından bu iş akvaryum motoruyla olmaz. Daha güçlü bir ısıtma tankı ve devirdaim motoru kullanmanız gerek. Yani ısıtma işinin olmazsa olmaz bir asgari maliyeti ve tekniği vardır; bundan ötesi muhasebe defterinizde deneme maliyeti olarak kayda geçer. Ancak bu işin en güzel tarafı sürekli denemelere açık olmasıdır. Deneyebilirsiniz… 🙂

      Saygılarımla.

 29. taha dedi ki:

  sayın savaş bey iyi günler
  Bu solucan işi ile uğraşanlardan aldığım bilgilerde çok büyük tezatlar var ve herkes kendi hesabını doğru olduğunu iddia ediyor. Yardım edin ne olur bir de size sormak istedim

  50 000 adet solucan ile başlanılan bir sistem de 1 yılın sonunda kaç solucanım olur, ne kadar solucan mamasına ihtiyacım olur ve ortaya ne kadar nihai solucan gübresi çıkar
  bu 50 000 solucanlar sürekli akış sisteminde beslenecek tabi kaç m2 sas a ihtiyacım olacak oda önemli

  sene sonunda 100000 solucan 1400 kg mama 800 kg gübre diyen de var
  600 000 solucan 112 000 kg mama 36 000 kg gübre diyen de var

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Taha,

   bilgi karışıklığı olmasının bir kaç nedeni var; bunlardan birisi kullanılan yöntemin neden olduğu kısmi üretim süresi değişiklikleri ve bir diğeri ve daha da önemlisi ise birçok kişinin solucan humusu ile solucan gübresi arasındaki farklı bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Bundan ötürü herkes neredeyse kafasına göre bir şey söylemektedir.

   Ben Eisenia fetida türü için konuşacağım; doğru koşullarda E.fetida her 3 ayda en az 2 katı veya daha fazla çoğalabilmektedir.
   50.000 solucan 1 yılın sonunda 800.000 adet veya üzeri bir rakama erişebilir.
   Solucan maması ,le ilgili vereceğim bilgiler görecedir; çünkü yemin hangi materyalden hazırlandığı, hangi yöntemlerle hazırlandığı ve tam kıvama erip ermediği değişkenleri sonucu etkiler. Normal koşullarda, 10.000 solucan 3 ayda yaklaşık olarak 1500 kg gübre verir (+3 ay olgunlaşma dahil edilmemiştir.) Buna göre bir yılın sonunda yaklaşık 50-55 ton gübreniz olur. Ancak bu ilk başlangıç ölçüsüdür. Bir yandan süre geçerken bir yandan da solucanlarınız artacağı için bu rakam gitgide artacaktır. İhtiyaç duyacağınız solucan maması ise yaklaşık olarak bu miktarın iki katıdır. Hesap şaşmasın derseniz, başlangıç hatalarını da göz önüne alacak olursanız siz belirttiğim rakamların biraz daha altını varsayın üstü kâr olsun…

   Saygılarımla.

 30. Halil Bıyıklı dedi ki:

  Uzun zaman sonra tekrar merhaba Savaş Bey.
  Geçtiğimiz ağustos ayında 500 solucan ile başladığım solucan besleme ve çoğaltma işinde farelerin gazabına uğrayarak aylarca emek verip çoğalttığım, balkonumun güvenli sahasından karşı komşunun eski ahırına taşıdığım yaklaşık 3000 solucanımı kaybetmiş bulunuyorum.
  Şimdi 10.000 solucan ile tekrar başlayacağım. Sorum şu fare kovucu cihazlar var. Bu cihazlar solucanları rahatsız edip, zarar verir mi. Sizce bu cihazları kullanmalı mıyım fareden kurtulmak için. Bu cihaz dışında tavsiye edebileceğiniz bir yöntem var mı?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Halil,

   öncelikle geçmiş olsun. Bu tür cihazları kullanan ancak zarar gördüğünü söyleyen kimseye henüz rastlamadım. Ben denemedim ama mantık gereği bir zararı olacağını sanmıyorum. Fakat fare vb canlılara karşı en etkili yöntem, neresinden bakarsanız bakın, solucanların bulunduğu mekanın giriş çıkışlarını kapatmak ve/veya solucanların beslendiği sistemi hava alabilir ama korunaklı bir hale getirmektir.

   Solucan alımı konusunda Vermikem’den Büyük Kampanya adlı konuya göz atarsanız yardımcı olabilirim.

   Saygılarımla.

 31. sinan KILINÇ dedi ki:

  merhaba savaş bey daha öncede mesaj yazdım ulaştığından emin olamadım tekrar yazıyorum. solucan gübresi üretmek istiyorum ancak bazı sorularım olacak kömürlük gibi yerde üretebilir miyim, herhangi bir koku yapar mı, 10 bin solucan için düşünüyorum ne kadar yer gerekir ve bu 10 bin solucan ne kadar sürede üreyerek çoğalırlar sonrası için yerde sorun yaşar mıyım?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sinan,

   solucan gübresi üretimi esnasında rahatsızlık verici herhangi bir koku meydana gelmez. 10.000 solucan için 1 tonluk IBC su tankı kullanılabilir. Solucanların çoğalmasıyla ilgili http://solucangubresi.web.tr/merak-ettikleriniz/kirmizi-solucan-nufusu-3-ayda-2-kat-cogalabilir-mi.html linkine göz atabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 32. Fikret dedi ki:

  İyi günler savaş bey solucanlara verilen mama nin ph seviyesi kaç olmalıdır benim 80×120 kutuda besliyorum kutuya sürekli akiş sistemi de yaptım

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fikten

   pH nötr seviyelerinde (6-8) arası olursa daha ideal olur. Ancak biraz da altı ve üstünü solucanlar (Eisenia fetida için söylüyorum) idare edebiliyorlar.

   Saygılarımla.

 33. Engin Çolak dedi ki:

  Merhaba savaş bey,
  30m2 ilk kapalı bir alanda 100.000 solucan beslenmesi uygun mudur?
  (Mamayı kendim hazırlayacağım)
  Teşekkür Ederim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Engin,

   hangi tür ile çalışacağınız bilgisine göre bu sorunun cevabı değişir. Eisenia fetida için bu sayı azdır. En azından 200.000 ve bir miktar daha üzeri olmalıdır.

   Saygılarımla.

   1. Engin Çolak dedi ki:

    Yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim sayın savaş bey,
    Sadece solucan evleri (IBC) tankları değil yem hazırlama ünitesini de
    hesaba kattınızmı acaba sormak istiyorum.hesabı Eisenia Fetida türü için baz alabilir misiniz
    Teşekkür ederim.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Engin,

     bu ölçü sadece solucanlar için verilmiştir. Yem hazırlama, çıkan gübrenin olgunlaşması bölümü vs. hariçtir. 100.000 solucan için 15m2 yeterlidir. Henüz solucan almadıysanız doğru türü aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bu konuda (ve fiyat konusunda da) yardımcı olabilirim. Karar verdiğiniz zaman vermikem@gmail.com üzerinden irtibata geçiniz.

     Saygılarımla.

     1. Engin Çolak dedi ki:

      Sayın savaş bey,
      İnternet’te doğru bilgiler olduğu kadar da yanlış bilgiler de yer almakta,
      Tecrübeli bir firmanın verdiği bir bilgi var ve bunu bir tek o firma söylüyor. internette
      Pek çok Eisania fetida türü ile gübre üretimi yapan firmalar solucanların her 3ayda
      2 katına çıktığını söylüyor ancak e**** adlı firma her 6ayda 2katına çıktığını
      Söylüyor. Yine e*** yem hazırlama daki fermantasyon işleminin 4-8 ay arasında olacağını söylüyor sanki bu işle uğraşmayan der gibi.

     2. Savaş Gönen dedi ki:

      Sayın Engin,

      Rakamlarda ufak tefek farklılıklar olabilir. Bu normaldir, çünkü Eisenia fetida türü solucanın her bir kokonundan 3 veya 4 yavru çıkıyor. Bu da sonucu etkiler. Ancak bunun dışında nem, ısı, yemleme, birim alandaki solucan sayısı, kuraklık vb birçok etken de vardır üremeyi etkileyen.

      http://solucangubresi.web.tr/merak-ettikleriniz/kirmizi-solucan-nufusu-3-ayda-2-kat-cogalabilir-mi.html

      linkindeki konuya göz atınız. Fakat neresinden bakarsanız bakın 6 ayda iki katına çıkar demek fazla iddialı olur. En azından bilimsel kaynaklarla çelişir bu iddia.

      Yem konusuna gelince, dileyen dilediği sürede fermente ettiği yemi solucana verebilir. Benim yaptığım araştırmalar ve yıllardır yaptığım uygulamalardan elde ettiğim bilgi şudur; solucanlar esasen ona verdiğimiz yemi değil, o yemde bulunan bakteri, mantar ve toprak mikro-organizmalarıyla beslenir. Peki size soruyorum, bu mikrobiyal yoğunluk en çok 20-30 günde hazırlanan yarı fermente yemde mi bulunur, yoksa 4-8 ay gibi bir süre ve artık neredeyse stabil hale gelen tam fermente yemde mi? Solucan eninde sonunda her iki yemi de yer ama hangisi daha kaliteli ve tercih edilebilir olur?

      Saygılarımla.

 34. Engin Çolak dedi ki:

  Çok faydalı bir bilgi paylaşım oldu
  Büyük emek veriyorsunuz çok teşekkürler savaş bey.

 35. Engin ÇOLAK dedi ki:

  Merhaba savaş bey
  Essenia fetida cinsi solucanlar yediklerinin yüzde kaçını (KURU) satılabilir
  Bir gübreye çevirir?
  Saygılarımla.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Engin,

   bu sorunun bir cevabı yoktur, ya da çeşitli konular içinde ve yorumlarda zaten cevaplanmıştır.

   Saygılarımla.

 36. Ş.ÖZKAN dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey ben 2000 solucanla bu işe başladım. Ancak bu yorumları okuyunca birçok hata yaptığımı anladım. Sizden şu konuda yardım etmenizi istiyorum. Eğer mümkünse 50 litrelik plastik bir kab içinde gübre üretmeye çalışıyorum. Solucanlar belli kısımlara yığılmalar var. Bazı kısımlarda nerdeyse hiç solucan yok. Bunun sebebinedir acaba ? Saygılar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özkan,

   bu konu da site içinde birçok yerde kısman de olsa işlenmiştir. Özet geçmek gerekirse, sisteminizin içindeki yataklama malzemesinin C/N dengesi uygun olmayabilir ya da asit/baz dengesizliği söz konusudur.

   Saygılarımla.

 37. Ali dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey. Evde hobi amaçlı yapmak için 1500 adet solucan aldım ve bir kaba koydum. Gerekli yemlemeyi de yaptım. Solucanların hiç dışarı çıkma gibi bir eğilimleri yok ancak aldığım kişi 24 saat ışığın açık kalması gerektiğini yoksa solucanların dışarı çıkacağını söyledi. Bu konuda fikrinizi alabilir miyim?

  1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

   Konu ile ilgili olarak web sayfamızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aynı soruya web sayfamızda defalarca yanıt verilmiştir. İncelemenizi rica ederiz.

   Saygılarımla

   Emrah Sezgin CAN

 38. Dilek dilek dedi ki:

  Merhaba Savaş bey
  Ben üniversite öğrencisiyim
  Proje ödevim var bende gübre üretimini araştırdım biraz ve bunu meslek olarak bile yapabileceğimi düşünüyorum
  Bi çok yerde sizin yorumlarınızı okudum bu konudaki bilgilerinize ihtiyacım var size nasıl ulaşabilirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Dilek,

   buradan veya vermikem@gmail.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Yoğunluktan ötürü zamanında ve/veya her zaman yanıt veremeyebilirim.

   Saygılarımla.

 39. Emre dedi ki:

  Savaş bey merhaba,uzun süredir takip ediyorum sizi.Solucanlar hakkındaki %90 bilgiyi sizin anlatımınızla öğrendim. Herkez gibi insanları koşulsuz bilgilendirdiğiniz için teşekkür etmek benim de görevim.Kafama takılan 1 sorun var .Yanıtlarsanız cok sevinirim.
  Öncelikle 5000 solucanım var,50 lt lik plastik şeffaf kaplardan satın aldım.Dibine kenarına hiçbir havalandırma deliği açmadım.en alt tabakasına tamamen ıslatılmıs karton serdim 2 parça. ve ortalarda 3 5 solucan var. geri kalanı tamamen toprak ve kabın kenarındalar. kab şeffaf oldugu için altına baktım. binlerce solucan kabın en altında hatta kartonun en altında kaba sıkısmıs gibi görünüyorlar. normalde 24 saat ışık acık bırakıyorum 12 saat kapattım neredeyse yerlerden topladım solucanlarımı. kabın üst kapagını kapatmıyorum sineklik taktım.suan 24 saat ısık acık
  +17 derece sıcaklık. normal mi bu şekilde olması. kenarlarda ve tamamen en dipde solucan görmek birşeylerin ters gittigini düşündürüyor . yanıtınızı merakla bekliyorum. Teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emre,

   ışık açıkken solucanlar kabın dılına kaçamadığı için en altta toplanıyorlar. Işık kapandığında ise dışarı kaçıyorlar.Peki neden? Birincisi, kabın altında çok küçük drenaj delikleri olmalı. Fazla suyun atılması ve hava alması için… İkincisi, solucan kabına toprak konmaz. Üçüncüsü kapta en önemli denge unsuru C/N dengesidir. Bu denge oturmazsa kabınızın asit – baz dengesi de bozulur ve solucanlar bu ortamdan kaçmak ister. İlk başlarken çok fazla evsel atık vermeyin. Azar azar verin ve solucanlar verdiğiniz yemi bitirdikçe tekrar ve yavaş yavaş arttırarak vermeye devam edin. Kabı çok fazla sulamayın. İhtiyaç oldukça ve hafiften üstten üstten fısfısla nemlendirin.

   Mevcut sorunu çözmek için kaba küçük küçük doğranmış kuru gazete kağıdı ilave edin. Yani C (karbon) miktarını arttırın. Böylece asitliği de dengele almış olacaksınız. Eğer neden, benim gördüklerimden biriyse sorun düzelecektir.

   Saygılarımla.

 40. veysi ekici dedi ki:

  Merhaba savaş bey yeni dünyaya gelmiş solucan kıl gibi incelikte beyaz renkli mi olur . Ben yeni başladım üretmeye 1 hafta oldu . 1 metreküp kasanın içinde besliyorum söylemiş olduğum gibi ince ince uzun beyaz renkte yavrular mevcut . Yardımınızı rica ederim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Veysi,

   ilk başta dediğiniz gibi ince ve beyaz olurlar. Ancak eğer gerçek kırmızı solucan yavrusu iseler bir hafta içinde irileşmeye ve renklenmeye başlarlar. Aksi halde pot worms denilen beyaz solucanlardır.

   Saygılarımla.

 41. Burçin dedi ki:

  Merhaba savaş bey bende solucan gübresi üretiyorum.kapların içinde asitlenme falan yok ama belli dönemlerde solucanlar kaplarından çıkmak istiyor.bunun sebebi ne olabilir bilgilendirirseniz çok sevinirim.teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Burçin,

   aslında bu soruda sitede bir çok defa yanıtlanmıştır. Bu nedenle çok özet olarak şunu diyebilirim,

   ya verdiğiniz yemin asit/baz dengesinde, siz fark etmeseniz de, bir değişkenlik oluyordur. Ya sulamada bir sıkıntı vardır. Alandaki solucan sayısı çok fazla olmuş olabilir. Bunların hepsinin dışında, solucanların bu tür yayılma, gezintiye çıkma gibi huyları da vardır. Hiç bir sorun olmasa bile zaman zaman bu tür davranışlarda bulunabilirler.

   Saygılarımla.

 42. ensaar demir dedi ki:

  solucan maması ve gübresi le ilgili bir iki sorum olacaktı
  1.solucan maması üretimi aşamasında piyasadan bulunabilecek olan yanmış ve elenmiş ahır gübresi ( firmalar 2 yıl beklettiklerini idda ediyorlar ) %60 oranında , %30 cay posasıve %10 çürütülmüş sebze artığı karıştırılıp solucanlara verilebilir mi yoksa bu karışımda 3 4 ay beklenmeli mi ? ( firmalardan alınan gübre seperatörden geçmemiş yalnızca yanmış ve elenmiş diyorlar) ısıl işlemden geçirmem gerekir mi? 70 C 1 saat
  2. son ürün olan solucan gübresi piyasaya sürülmeden 3 4 ay bekletilmesi gerekiyormuş bu aşamayı ısıl işlem uygulayarak kısaltabilir miyiz
  3. son ürünün ekonomik ömrü ne kadardır, kapalı ortamda yığın şeklinde bekletildiğinde veya hava almayan poşetlere konduğu zaman
  4. devletin üretilen organik gübre ile ilgili belirlediği standart var mıdır, yani ben evimin altında ürettiğim solucan gübresini pazarlama yeteneğim sayesinde tüm ülkeye satsam hangi kurumlar karşıma çıkar

  1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

   Sayın Demir

   1-Kaliteli bir solucan humusu üretimi için kendi halinde 3-5 ay bekletilmiş gübre bu iş için uygun bir kaynak değildir. Piyasada bir sürü üretici var hepsi kendi kolayına geleni ve kendi bildiği doğruları insanları aktararak bu şekilde yanlış bilgilendiriliyor. Kaliteli bir yem kaynağı ticari anlamda üretim düşünüyor ise sepere edilmiş hayvan gübresinin kontrollü şekilde fermente edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Yem kaynağında süreklilik ve standart esastır. Büyük çaplı üretim için ne kadar çay posası bulabileceksiniz ? Bunlar kendini solucan humusu ürettiğini sanan kişi ya da kurumların uydurmalarıdır.
   2- Bu konu hakkında web sayfamızda makalleler mevcut incelebilirsiniz.
   3- Bu konu hakkında web sayfamızda makalleler mevcut incelebilirsiniz.
   4- Bu konu hakkında web sayfamızda makalleler mevcut incelebilirsiniz.

   Saygılarımızla
   Emrah Sezgin CAN

 43. Muhammed dedi ki:

  Savaş Bey Merhaba

  Nasılsınız ? Bnada aşağıdaki sorularım için yardımcı olur musunu ?

  Bende deneme amaçlı 1000 adet solucan aldım.70*20*30 boyutlarında bir saksı içerisinde beslemeye çalışıyorum.Saksının en alt kısmına karton ıslatarak serdim.Daha sonra elimle doğradığım kartonları ıslatarak serdim.Üzerine hazır mamasıyla aldığım 1000 adet solucanı bıraktım.2 gün sonra çay posası,yumurta kabuğu ve muz kabuğunu elimle parçalayarak serdim.3 gün sonra 5 avuç yanmış hayvan gübresi 3 avuç çay posası ve bir muzu kabuğuyla doğrayıp tekrar verdim.Ama solucanların verdığım yemi yediğinden emin olamıyorum.İlk etapta verdiğim muz kabukları hala duruyor.Solucanlarda yataklama için kullandığım karton parçalarının içinde ve en altta duruyorlar.Sadece 10-15 tane solucan arayarak bulabiliyorum yüzeye yakın yerlerde.İlk gün solucanlar kenarlarda geziyorlardı ve şuan alta indiler ve sürekli ordalar..Sizce kabımın boyutu küçük mü ? Küçük ise şuan içinde bulundukları gübre ile mamayla birlikte daha büyük bir kaba almamın bir mahsuru varmı ? Mama ve gübre ister istemez karışak. Yemi doğru olarak verebiliyor muyum ? 2 günde bir avucumla tüm yüzeyi suluyorum bu doğru mu ? Geceleri karanlıkta kalıyorlar.Bir mahsuru var mı ?
  Solucanlarımın sağlıklı olduğunu nerden anlayacağım ? yardımlarınız için teşekür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın muhammed,

   aslında sorularınızın hepsi sitede çeşitli konular içinde cevaplanmıştır. Bu nedenle bu işi aceleye getirmeden önce ve bundan sonraki olası sorular ce sorunlar için konulara zaman zaman göz atın derim.

   Yine de kısaca yanıtlayacak olursak,

   kabınız biraz küçük. Bir kaç ölçek daha büyüğü daha ideal olur.
   Solucanlara nem ihtiyacı oldukça sulama yapın. Yoksa fazla sulamadan kaçının.
   Yemlemeyi sık sık yapmayın. Özellikle de ilk başlarda, yani kabı ilk kurduğunuz zaman. Solucanlar önceki verdiğiniz yemin tamamını veya en azından büyük bir kısmını tüketmeden yeni yem vermeyin.
   Solucanlar kaba adaptasyon sağlamak için bekliyorlar. Bu arada kabın içindeki atıkları asit-baz dengesi yavaş yavaş oturacaktır. O zaman solucanlar kaba eşit bir biçimde yayılmaya başlayacaklar.
   Mümkün oldukça geceleri ışık yansın. Aksi halde gezmeyi seven solucanlar kabın dışına çıkmaya çalışabilirler.

   Saygılarımla.

   1. Muhammed dedi ki:

    Savaş Bey Teşekkür ederim.

    Fakat kabı değiştirmemin bir mahsuru olur mu ? 50*50*50 bir kap hazırlamıştım ona aktarabilir miyim ?

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sistem tam oturuncaya kadar fazla nakil işlemi yapmayın. Daha sonra mesela 1-1,5 ay kadar sonra eğer çoğalmışlar ise solucanların bir kısmını aktarmak daha uygun olabilir.

     Saygılarımla.

 44. Ozan dedi ki:

  Savaş Bey,

  Solucanların karanlığı sevdiğini sanıyordum. Fakat siz geceleri ışık yanmasını söyüyorsunuz. Gündüz zaten ışık olacak, gece de biz ışıklandırma yaparsak 24 saat ışık altında bulunacaklar. Ortamın ışık durumu nasıl olmalı?

  Bu soruyu sormamın sebebi ise, 100 bin adetlik solucan havuzumdan bu sıralar her gün yaklaşık 70-80 adet solucanın havuz dışına çıktığını görüyorum. Havuzdan uzaklaşma olduğu günlerde ortam sıcaklığı 8 dereceye kadar düşmüştü, fakat sıcaklığın 17 dereceye çıktığı ard arda 2 gün hiç kaçan solucan olmadı. Yem olarak büyükbaş hayvan gübresi ve çay posası karışımı veriyorum. Nem oranı %75′ ten aşağı düşmüyor. Sıcaklıkla ilişkilendirmem tesadüf mü yoksa doğrudan etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?
  İyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ozan,

   sıcaklıkla alakalı olabilir ama sizin durumunuzda tesadüfi gibi görünüyor. Çünkü bahsettiğiniz her iki ısı derecesi de , Eisenia Fetida türü için normal. Geceleri neden ışık yakıyoruz, işte tam da bu nedenden ötürü. Kaçışlar olmasın ya da en az olsun diye… Bir de ışık solucanın altta kalarak malzemeyi iyice işlemesini mümkün kılmaktadır.

   Saygılarımla.

 45. Erdal dedi ki:

  Savaş bey solucanlar alta neden inerler ve yemin içindeki kırkayaklar dan nasıl kurtulabilir.

  1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

   Sayın Erdal;

   Solucanlarınızın cinsi epigeic kategorisindeki kırmızı kaliforniya solucanları içinde yer alıyor ise solucanların 15-20cm yaşam alanlarının altına iniyorlar ise bunun birçok nedeni olabilir, yemin doğru şekilde hazırlanmamış olması, yüzeyin aşırı şekilde kuruması vb. sıkıntılar yaşanıyor olabilir. Yemin içinde kırkayaklar mevcut ise yemin fermentesi ile ilgili yanlış yapılan birşeylerin olduğu üzerinde durmanız gerekiyor, toprak üzerinde beklemiş bir gübre ile yemleme yapıyor ise bu tarz sıkıntılar yaşamanız muhtemel.

   Saygılarımla

   1. Erdal dedi ki:

    Bu yemi daha öncede vermiştim sorun yoktu gayet güzel bir şekilde yemini yiyordu. Bir tonluk IBC tankta devam ediyorum sisteme yeniden solucan ekledim ama ondan sonra eklediğim solucandan bir hafta sonra eser kalmadı ve kalan solucanlar alta indi.yemi daha önceden hazırladığım için ( beton zeminde) kırkayaklar buradan girmiş olabilir mi, nasıl ayırabilirim. Solucanların az olduğunu düşünerek ekleme gereği duydum.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Erdal,

     bir solucan kabı ile ilgili başlangıçta yapacağınız en büyük hatalardan biri, o kaba sürekli bir müdahalede bulunmaktır. Örneğin, zaman zaman kabın içinde yer alan solucanların sayısının çok azaldığını görürsünüz. Aslında azalmamıştır, ama o an size öyle görünmüştür. Bu durumda iyi bir gözlem yapmadan kabı akt üst etmemek, yeni solucan ilave etmemek gerekir. Eğer ilave ederseniz solucan sayısı/birim alan denklemini bozmuş olur ve gerekenden fazla solucan koymuş olabilirsiniz.

     Diğer yandan, öyle görünüyor ki, sizin kabınızdaki kırkayaklar solucanları yiyen türden… Bu nedenle en kısa zamanda kabın içinde yer alan solucanları, gerekirse tek tek ama hızlı bir şekilde ayırıp kırkayaksız bir kaba almanız daha uygun olabilir.

     Solucanlara, mevcut yemleri bitmeden yeni yem verirseniz ve eğer ortamda asidik veya anaerobik koşullar meydana gelmişse bu durum da altlara kaçmasına neden olmuş olabilir.

     Saygılarımla.

     1. Erdal dedi ki:

      İnternetten öğrendiğim kadarıyla bir tonluk IBC tankta 10.000 solucan olursa 3 ayda tankın doğacağını yazmışlardı ama benim 5 ay oldu tank daha yarısında bu sebeple solucan ekledim, solucanların az olduğunu varsayarak. Yardımlarınız için teşekkürler

 46. metin kar dedi ki:

  Selamun aleykum abi iyi gunler otomatik konteynirlarda uretime basladik solucanlarin uzerine uc parmak civari veriyorum ilk zamanlar solucanlar guzel cqlisiyor fakat onbes gunsonra falan koselere asigiya kaciyolqr birde mamayi bitirdiklerini nasil anlariz tesekkur ederim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Metin,

   Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer alan Solucanların Verilen Yemi Tükettiği Nasıl Anlaşılır? adlı başlığa göz atınız lütfen.

   Saygılarımla.

 47. Harun dedi ki:

  Merhabalar iyi çalışmalar benim bir kaç sorum olacak sizlere ve acil olarak cevaplarsanız çok memnun olurum bende 1000 adet solucan var ve ben bu solucanlara cam akvaryumun içinde bakıyorum bu işte yeniyim solucanlarım ilk bana geldiğinde doğal olarak hazır yemiyle gelmişti neyse bir kaç gün hiç bir sıkıntı olmadan yuvalarında durdular ancak 3. 4. Günlerde ilk 20 25 tanesi kaçmaya çalışıyorlar ve bu durum gün geçtikçe sayı daha da artmaya başladı (100-150)neyse ben hemen hızlı bir şekilde solucanları tek tek topraktan ayırdım ve kendi hazırladığım bekletilmiş ( hayvan gübresi , sebze artıkları,yumurta kabukları vb. ) mama karışımıyla yeniden yuvaya koydum sorun çözüldü düzgün bir şekilde nem oranınıda sağladım uygun şekilde hazırlamış olduğum yemide 2 günde bir yuvaya ilave ettim bu durum bu şeklide sıkıntısız 1 ,1.5 ay sürdü ancak sonralı kaçma olmadı fakat bu sefer solucanlar da hareketsizlik başladı ve bir kaç gün içinde tek tek çürüyerek ölmeye başladı bunun sebebi nedir ve bana tam olarak solucan yatağı ve maması nasıl hazırlanır bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Harun,

   aslında bu sorularınızın yanıtını solucanları aldığınız yerden almanız gerekir ve bu sisin hakkınızdır. Fakat gerek solucan satanların bunu ihmal etmeleri gerekse de sizlerin önemsememeleri sıkıntıya neden olmaktadır.

   İşte tam da bu nedenle hep şunu söylerim:

   solucan satın alınmaz, bilgi satın alınır…

   Şimdi yaşadığınız sorunun birçok nedeni olabilir. Net ve doğru cevap ancak birebir görmekle mümkün olur. Benim aklıma gelen olası cevap, sorunun yemin pH ve nemliliği ile alakalı olduğudur. Eğer pH nötre yakın olmazsa solucan sistemden kaçar. Nem olağandan az veya çok olursa sistemde oksijen kalmaz, patojen bakteriler üremeye başlar ve solucan yine kaçar veya içeride ölmeye başlar. Bu arada meydana gelen çürüme nedeniyle ortaya çıkan metan gazı da solucana zarar verebilir. Bu nedenle daha dikkatli ve ihtiyaç oldukça yemleme yapmak gerek. Verilen yem tam bitmeden yeni yem vermemek gerek.

   Bunun dışında farklı nedenler de olabilir ama uzaktan ancak bunları söyleyebilirim. En doğrusu solucan aldığınız yerle iletişime geçiş bilgi talep etmeniz olacaktır.

   Saygılarımla.

   1. Harun GÜLIŞIK dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim solucanları aldığım yerede sordum onlardan da aldığım cevap mutlaka ya yemde yada ortamda bi sıkıntı vardır dediler sizin gibi birebir görmemiz gerekli dediler.
    Ben bu işi hobi olarak yapıyorum göz kararıyla Bu ph değerini ben nasıl ayarlıyacağım görüntü olarak her hangi bir sıkıntı gözükmüyor ve bu solucanların yemi tam olarak yediği nerden ve nasıl anlaşılır ben solucanları hiç en üstte görmedim toprağın bi kademe altında duruyolar yani ozamanmı yem vermem gerekli teşekkürler

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Ph göz kararı ölçülmez. Ya kalibrasyonlu pahalı cihazlar kullanacaksınız ya da zamanla tecrübe edeceksiniz.

     Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yer alan Solucanların Verilen Yemi Tükettiği Nasıl Anlaşılır? adlı başlığa göz atınız lütfen.

     Saygılarımla.

 48. Harun dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim savaş bey iyi çalışmalar

 49. Engin dedi ki:

  İyi günler öncelikle kolay gelsin bir sorum var sıvı solucan gübresi üreten firmalar artınca
  katı gübre nasıl satılıcak yani aralarında büyük bir fiyat farkı var 1dekar alana 30tl lik
  sıvı gübre gidiyor katı gübre ise 450-500 tl ye gidiyor
  teşekür ederim iyi çalışmalar
  saygılarımla.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Engin,

   sıvı her zaman için öncelikli olarak bitkiyi besler, kısmen de toprağı besler; ancak asla toprağı ıslah etmez. Bu nedenle sıvıdan fayda gören bir üretici mantık gereği katıyı alıp toprağını ıslah etmek isteyecektir.

   Diğer olası durum, katı az-çok satılır. Eğer beklenen satış olmasa bile, siz doğru kalitede katı üretmiş iseniz bunu sıvı üreten firmalara sözleşme ile pazarlayabilirsiniz.

   Üçüncü bir seçenek, kendiniz sıvı üretimine doğru bir hedef belirleyebilirsiniz. Yeter ki yapacağınız her iş en doğrusu olsun.

   Saygılarımla.

 50. batuhan dedi ki:

  Merhaba
  Sitenize üye olamıyorum tarafınızdan mail gönderilemiyor.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Batuhan,

   konu Web Master sorumlusuna iletilmiştir. Üzerinde çalışılmaktadır.

   Saygılarımla.

 51. Muhammed dedi ki:

  iyi günler solucan gübresi üretmek istiyorum dükkanımın bodrumun da yapmak istiyorum solucanlar gürültülü ortamdan etkilenir mi gürültülü bi ortam dükkanım bilgi verirseniz sevinirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Muhammed,

   çok aşırı ve sürekli bir gürültü olmadıktan sonra sıkıntı olmayacaktır.

   Saygılarımla.

 52. bilal dedi ki:

  merhaba savaş bey ben sürekli akış sistemi hakkında soracaktım:
  10 metre uzunluk 2 metre genişlikte bir sistem ne kadara mal olur?
  Ve için de ortalama kaç solucan yaşar ?
  şimdiden teşekkürler…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Bilal,

   artık sürekli akış sistemi ile ilgili üretim sürecinde bulunmuyorum. Bu nedenle bir maliyet çıkartmak mümkün değil.

   Saygılarımla.

 53. Şerafettin dedi ki:

  Merhaba size birkac sorum olacakti

  YaptigimiZ kabya 2mm kadar bosluk olsa solucanlarin herseyi iyi olsa bile kacarlarmi

  Fare solucanlari yermi

  Cay posasi marul yumurta kabuğunu karistirip versem iyi olurmu

  Yapacagimiz yerin soguklugunu kesmek icin kasayi sarsak yarari olurmu

  Mama fiyatlari nekadar

  Simdiden versiginiz cvplar icin Teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Şerafettin,

   evet her şeye rağmen kaçabilirler. Sebepleri de henüz tam olarak bilinmemektedir.
   Fare solucanlar dahil her şeyi yiyebilir.
   Cay posası, marul ve yumurta kabuğu solucanların yiyebileceği şeylerdir.
   Kasayı sarmanız (kışın) yararlı olur.
   Yem fiyatları hakkında ne yazık ki bir bilgim yoktur.

   Saygılarımla.

 54. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar
  oncelikle degerli bilgileriniz icin cok sagolun ben deneme amacli 1000 adet almayi dusunuyorum bunlari 60cm 40cm 35 cm derinliginde kopukten balik kasasinda yapabilirmiyim kopuk olugu icin isi yalitimi saglarmi birde hayvan gubresi yanmismi olacak yaze hayvandan yeni cikmismi yanmis olursa diger yerli solucamlardan nasil ayiklriz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   strafor uygundur ancak sıkıntılı tarafları da var. İzolasyon sağlıyor ama hava akımını da engelliyor. Deneyip sonucu görmenizde fayda var.

   Yanmış hayvan gübresi kullanmalısınız. Solucanların ayıklanması konusunda sitede hasat başlıklı konulara göz atabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 55. sami kaya dedi ki:

  merhaba savaş bey ben kışın solucanlarımı soguk dan nasıl koruya bilirim acil dönüş yaparmısınz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sami,

   ya binayı ısıtmalısınız ya da solucanın bulunduğu sisteme lokal ısıtma yapmalısınız.

   Saygılarımla.

 56. özkan KOZAN dedi ki:

  öncelikle merhaba savaş bey ;
  ben solucan uretimine yaklasik 100 bin adetle 25 gun once basladim bi sorunum var onu size sormak istiyordum , 60cm yukseklik 1.25cm genislik 2.50 cmde uzunlugunda bi sandigin icinde uretimini yapiyorum bi sabah geldigimde solucanlar sandigin ustundeki naylona cikmis ama sadece kucuk kilcal seklindeki yavrular acaba neden cikmistir onu sormak istiyorum simdiden tesekkurler…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kozan,

   verdiğiniz rakamlara bakılırsa birim alandaki solucan sayınız çok fazla.

   Eğer yukarı çıkan solucanlar ince, beyaz ve kıl gibi olanlarsa onlar gerçek kırmızı solucanlar değillerdir. Beyaz solucan denilen türdendir. Ya ortam fazla nemli ya da fazla asidiktir. Bu nedenle çoğalırlar.

   Saygılarımla.

 57. Ertugrul dedi ki:

  İyi günler öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler benim soracağım sorular ise ;
  1. Bir çiftciden bir sene beklemis tezek aldık , tezegin içinde solucanlar vardı bunları nasıl yok edebiliriz ve zararlı mıdırlar
  2. Bazı siteler solucanlar için karanlık ortam olmasi gerek diyor bazıları ise aydınlık bunu açıklar msnz
  3. 10.000 adet solucan için günlük ne kadar yem vermeliyiz kaç saatte bir yada kaç günde
  4. Aldığımız tezek ve çay posasi yumurta kabuğu vs kompost yapabilmek için un ufak etmemiz mi gerekiyor

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ertugrul,

   1. Beklemiş gübre içinde yer alan solucan, bu iş için kullanılan solucandan farklı olabilir, tesadüfen aydı tür veya yakın tür de olabilir. Bu solucanları gübreden ayırmanız kolay değil ve hatta neredeyse mümkün bile değildir. Çünkü mutlaka geride yumurtaları kalır. Şunu yapabilirsiniz, solucanları ayıklamadan kullanabilirsiniz. Ancak eğer aynı tür solucan değilse, hangisinin diğerine baskın geleceğini bilmek mümkün olmayacağı için ya tezekte çıkan solucanları ya da asıl aldığınız yitirebilirsiniz.

   2. Solucanlar ışığa duyarlıdır. Karanlık ortam isterler. Ancak neden ışığı öneriyoruz? Çünkü ışık sayesinde, gezmeyi seven bu solucan türü sistemin içinde kalacak ve alta kalan malzemeyi daha iyi işleyecektir.

   3. Bu sorunuzun cevabını uygulamaya başladığında elde edeceksiniz.

   4 Malzeme ne çok küçük ne de çok büyük olalı Porozite uygun büyüklükte olmalı ki, malzeme iyi kompostlaşsın.

   Saygılarımla.

 58. Erdoğan dedi ki:

  Merhaba Savaş bey; geçen yaz 100 adet ”eisenia foetida” bir arkadaş tarafından bana ücretsiz olarak kargoyla gönderildi.Bana geldiğinde havanın da sıcak olmasıyla yarısı ölmüştü diğer yarısını kurtarabildim.30*50*15 boyutlarda ahşap bir kapta besliyorum.Ortam nemi ve toprak nemini çok iyi muhafaza ettim.Mama olarak fermente olmuş yanmış hayvan gübresi verdim.Verdiğim mamadan az da olsa humus elde ettim.Beslenmeleri ve adaptasyonları çok iyi ve hepsi de ilk aldığım gündekinden daha iri oldular fakat uzun süren gözlemlerimden sonra bişeyler yolunda gitmiyor.Yaz bitti kış geldi solucanları üç dört ay da bir saydım fakat sayılarında hala bir artış gözlemleyemedim hala kokon vermediler bunun sebebini bir türlü anlayamadım.Yani aşağı yukarı 7-8 ay gibi bir zaman oldu ama hala çoğalma yok fakat hepsi de gayet sağlıklı ve iri durumdalar ..Bu konu hakkın da bana yardımcı olursanız çok memnun olurum saygılar…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Erdoğan,

   solucanların çiftleşmeleri tesadüfi nedenlere bağlı değildir. Yapılan araştırmalar, henüz tam olarak çözülememiş olsa da, bazı etkenlerin var olduğunu gösteriyor. Örneğin, sıcaklık, birim alandaki solucan sayısı, kuraklık veya don olayları, besin yetersizliğine baplı olarak neslin tehlikeye girme riski vb… Bununla beraber bir başka çalışma da solucanların eşleşme bireyi olarak bakir/bakire olmayan solucanı tercih ettiğini ortaya koymuştur.

   Sizin durmunuzda muhtemelen bu etkenlerin birçoğu mevcuttur. Nem, sıcaklık ve beslenme dengesi… Ancak bir diğer unsur da sayıları olabilir. Ayrıca kabın içine çok az bir miktarda tarım kireci, bulamazsanız un kıvamında yumurta kabuğu ilave edin.

   Son olarak, kabın içine, en üst katmana ince bir katman biçiminde saman veya ince şerit halinde doğranmış gazete kâğıdı koyun. Solucanlar yurmurta bırakmak için sert bir yüzey ararlar.

   Saygılarımla.

 59. enes dedi ki:

  İyi günler bende bu işi yapmak istiyorum yazilarinizi okudum fakat aklima takilan birsey var ? Beslemek istedigim tankın içine ne koyuyorum ? Toprak mi ? Topraksa ne tür? Eger baska birseyse nedir bilgi verirmisiniz ? 2. Baslarken kac adet solucanla baslamaliyim ve ilk zamanlar ne ile beslemeliyim ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Enes,

   sitedeki makaleleri daha dikkatli ve detaylı olarak okuyunuz lütfen! Sorduğunuz soruların yanıtları mevcuttur.

   Havuzlara solucan yemi konuyor. Başlangıç sayısı ise size bağlıdır. Sitenin Sıkça Sorulan Sorular bölümüne göz arınız lütfen.

   Saygılarımla.

   1. enes dedi ki:

    Sn. Savas gönen yazilarinizda farkedemedim pek kisa sekilde bi anlatim yaparmisiniz ? Ornegin 1000 solucan aldim tankımızda hazir ne yapmaliyim nasil bir yol izlemeliyim ? Mesgul ediyorsam affola solucanlari bos tanka koyup ustune yiyeceklerimi koyuyoruz?

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Enes,

     soru kısa ama cevabı uzun… Ve bu sorunun cevabı aslında sitenin neredeyse tamamı… Şöyle yapalım, solucanı alacağınız yerin size bu bilgiyi, gerekirse detaylı olarak yerinde uygulamalı verecektir zaten. Vermiyorsa oradan solucan almayın zaten…

     Saygılarımla.

 60. Mahmud dedi ki:

  Sa savaş bey1000 tane solcanım var yeni başlafığım için solcanlardan bazıları dışarı çıkıyor acaba neden.üzerini kapasam sıkıntıı olur mu teşekkür ederim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mahmud,

   muhtemelen yemde sıkıntı vardır. Yemin asit/baz dengesi oturmamış olabilir. Yem fazla ıslak veya kuru olabilir. Yemin iyi havalandırmamışsanız içerisinde metan gazı oluşumu başlamış olabilir.

   Ayrıca solucanlar yeni nakledildiyse stresi atlatmamış olabilir.

   Üzerini kapatmak yerine sürekli bir lamba yakarsanız ışık onları içeride kalmaya şartlandırır.

   Saygılarımla

 61. Can dedi ki:

  Merhaba savaş bey
  Yorum ve cevaplarinizi okudum elinize yüreginize saglik
  Bu işe başlamak istiyorum yanmiş gübre buldum
  Ortalma 3 ton,bunu mama haline nasil getircem pazar artigida bulabilirim , gübrenin ham olanida var yani gübrede, temininde sikinti yok gibi kompost nasil hazirlanir 10,000 veya 100,000 adet almak istiyorum , bilgi destek verecek ciddi ve uygun fiyatla kimden alabilirim.
  teşekür ederim,.can acar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Can,

   e-posta adresinize solucan temini ile ilgili detay bilgiyi gönderdim. Lütfen e-posta adresinizi kontrol ediniz.

   Yem hazırlama konusunda ise buradan şunları söyleyebilirim, aslında sie içinde birçok yerde ve yorumlarda detay bilgi verilmiş olmakla beraber, yine de uygulamalı olarak yerinde görmediğiniz ve hemen ardından bir kaç defa yem yapma çalışması içine girmediğiniz sürece, sadece okuyarak olmuyor. Kolay da olsa olmuyor.

   Bu nedenle, size bilgilerini mail olarak gönderdiğim yerle irtibata geçecek olursanız yem hazırlama aşamasını size uygulamalı olarak gösterebilirler.

   Saygılarımla.

   1. Can dedi ki:

    Merhaba savaş bey
    İlginize teşekür ederim fakat E-mailiniz gelmedi bir daha gönderebilirmisiniz

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Can mail gönderilmiştir. Tekrar kontrol eder misiniz lütfen!

 62. bsrsylmz dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey oncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkur ederim. ben bu işe yeni girmeyi duşunuyorum araştırma aşamasındayım. Bu solucan kabının bulunduğu yerin sıcaklığı ortalama kaç derece olması geeekir. Elimde boş tabii soğuk hava deposu mevcut fakat ortam hem nemli hemde yaz kış +5 derece civarında ortam zifiri karanlık ve içerisinde surekli temiz hava akımı mevcut uygun mudur sizce?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın bsrsylmz,

   ortam sıcaklığı ortalama olarak 20-25 derece olursa ideal olur. Karanlık olması sorun değil. Ancak hava akımı olmasında fayda vardır.

   Saygılarımla.

 63. Hüseyin dedi ki:

  Yaklaşık bin tane solucan aldım
  1-Solucanların sadece üremesine yoğunlaşmak istiyorum bunun için neler yapabilirim
  2-Solucanlar nasıl gıda lar ile beslenirler (yumurta çay posası gibi değil… Kuru mu ıslak mı gıdalar tercıh ederler . asidik mi gıdalar tercıh ederler… Tuzlu gıda verrsek nolur…karton kağıt da onlar ıcın gıda mı 😊beslenmeleri biraz sorun oldu neye göre beslemek lazım neye göre seçici olmak gerek 😊)
  3-Solucanlar kokondan cıktıktan ne kadar sonra kokon üretmeye başlar
  4-Solucan gübresi tesisi kurmak kaça patlar misal yüz metre kare bir arsa da sıfırdan ne kadara kurulur aylık ne kadar gider olur
  5-Solucan gübresi ile normal gübreyi nasıl ayırt edebilriz
  6-Solucan gübresinin raf ömrü var mı ne kadar süre bekletebiliriz
  7-Solucanları şimdilik kovalarda besleyecem nasıl bir metod uygulamalıyım önerileriniz nedir
  8-Ortamın ısı nem ayarını en basit hangi cihazla kontrol altına alabilrim

  Şimdiden teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hüseyin,

   1- Solucanların daha hızlı çoğalması için yapılan hemen her girişim, eldekilerin yok olması gibi bir hüsranla da sonuçlanabiliyor. Bu nedenle, normalde ne yapmak gerekiyorsa onu yapın yeter.
   2 – Bu uzun sorunuzun oldukça uzun yanıtlarını bu sitede yer alan birçok konuda bulabilirsiniz.
   3 – Bu sorunuzun yanıtı da sitedeki konularda yer almaktadır.
   4 – Bu sorunuzda yer alan kalemler, günlük ekonomik değişkenlere ve kullanacağınız malzemelere bağlı olduğu için, tesisi kurduracağınız kişilerle istişare edilerek öğrenebilirsiniz.
   5 – Üretime başladığınız zaman ayırt edebilirsiniz.
   6 – Raf ömrü, üretim tekniğine ve kaliteye bağlıdır. Ancak genel olarak uzundur.
   7 – Bu sitede yer alan EV İÇİN ÇEŞİTLİ VERMİKOMPOST UYGULAMALARI I adlı konu ve konurala göz atınız.
   8- Isı için standart bir termometre kullanabilirsiniz. Nem için de cihazlar var ama pahalı olabilirler. Nemi zamanla göz kararı takip edebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 64. Hüseyin dedi ki:

  Meraba ev ortamında kova da besliyorum sadece solucan sayısını arttırmak için ne yapmalıyım

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hüseyin,

   ev tipi sistemlerde solucan artışı, daha büyük ölçekli sistemlere nazaran daha yavaştır. Ancak eğer herhangi bir hata yapmazsanız zamanla solucanalrınız zaten yeterince çoğalacaktır. Solucanların daha hızlı çoğalmalarını sağlamak için harcanan çabalar çoğunlukla eldeki mevcudun da yitirilmesine neden olabilmektedir.

   Saygılarımla.

 65. caner dedi ki:

  merhaba benim şuanda elimde 50 bin solucanım var yeni başladım şuanda geldigi zamanki maması mevcut ama biraz çok az mama takviyesi yapıcam internette araştırmalarıma göre 50 bin solucan günlük 50 kilo diyende var günlük 30 kilo yiyen digende var acaba hangisi dogru yada ikiside yanlış mı acaba?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Caner,

   iki si de hem doğru hem de yanlış. Solucanın ortam koşulları ideal ise ve sayıları çoğalmış ise 50 kilo yiyebilirler. Tersi ise 30 kilo yerler. Ya da belki daha farklı bir miktar da yiyebilirler. Bu noktada solucan aldığınız yerden destek almanız yerinde olacaktır.

   Saygılarımla.

 66. caner dedi ki:

  merhaba bide bişey daha sormak istiyorum bazi sitelerde yavrularının beyaz renkte olup kırmızılaştıgını ama sizin bi yorumunuzda beyaz renkte olmamasını söylemişsiniz acaba net bi bilgi vere bilir misiniz çok sevinirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Yorumu yanlış anlamış olmalısınız.

   Solucan kabında iki tür beyaz solucan görürsünüz. Büyümeyen ve renk değiştirmeyen beyaz solucan, Pot Worms olarak da bilinen ayrı bir türdür.
   Zamanla büyümeye başlayan ve renk değiştirerek kırmızılaşmaya başlayan tür ise Kımızı Kaliforniya solucanının yavrusudur.

   Saygılarımla.

 67. CİHAT dedi ki:

  Merhabalar Savaş bey;

  Öncelikle sorulan sorulara sabırla verdiğiniz faydalı bilgiler için herkes adına çok teşekkür ederim.Ben İzmirde 500 bin solucanla bu işe başlamak istiyorum.bununla alakalı gerekli izinler,başvurmam gereken yerler varmıdır ? satışı için üretilen gübreyi belli kilolarla paketleyip sonra ilçe ilçe tarla tarla gezerekmi gerçekleştirilir. solucan satan firmalar genelde belli şartlar sağlanırsa ürettiğiniz gübrenizi satın alırız diyor.ama madem bukadar revaçta niye kendileri üretmiyor..satış konusunda pek bir bilgi bulamıyorum internet sitelerinde. Şimdiden teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Cihat,

   solucan gübresi gübresi üretimi belirli kademelerle ilerleyen bir süreçtir. İlk olarak doğru solucanı güvenilir bir yerden temin etmeniz gerekmektedir. Ardından doğru bir bilgilendirme işe (danışmanlık) üretime başlamanız ve işin acemiliğini atmanız gerekiyor. Son aşamada ise resmi satışlar için, her işte olduğu gibi, gerekli izin ve ruhsat işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

   Bu aşamadan sonra satış geliyor. Satıştan önce ürünü ve bitki beslemeyi iyi bilmeniz gerekiyor. Ki üretim süreci boyunca zaten bu aşamaları tamamlamış olacaksınız. Sonrasında dilerseniz tarla tarla gezerek satışlarınızı yapabilirsiniz. Dilerseniz süreç içinde karşınıza çıkacak olan diğer birçok farklı seçeneği değerlendirmeniz mümkün olacaktır. Bazı solucan üreticilerinin gübre geri alımı yaptıkları doğru. Bu kişilerin bazıları kendileri de üretim yapmaktadır. Bu konuda e-posta adresinize ayrıca bir bilgilendirme maili gönderdim. Lütfen kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

 68. Seda dedi ki:

  Iyi günler savaş bey kolay gelsin öncelikle bi sorumolucaktı yatağımda iki gündür beyaz küçük böcekler görüyorum nedeni ne olabilir acaba ve nasıl kurtulabilirim bunlardan yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Seda,

   Solucanların Komşuları başlıklı konuya göz atınız lütfen…

   Saygılarımla.

 69. ibrahim dedi ki:

  savaş bey solucanlar beslediğim plastik kabın kenarlarında genellikle daha yoğun oluyorlar ,sebebi ne olabilir acaba.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İbrahim,

   kabınızda ters giden bir şeyler var. Büyük ihtimalle ya fazla kuru veya ıslak ya da kabın içindeki asit/baz dengesi yani C/N dengesi ideal değildir. Solucanlar rahat nefes alacak bir yer arıyorlar. Kabın ıslaklık/kuruluk dengesini düzenleyin ve karbon kaynağını arttırın.

   Saygılarımla.

 70. Meral dedi ki:

  Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum Savaş Bey, şu ana kadar bir çok soru sordum ve cevabını aldım, vakit ayırıp bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bizim solucan kabımızda telefon ışığı ile dikkatle bakıldığında görülen kırmızı renkte örümceğe benzeyen küçük canlılar var. Solucanların komşularını okudum. Benim sormak istediğim aynı ortamda elenmiş solucan gübresi de var ışıkla baktığımda solucan gübresinde de o canlılardan var. Bu olabilir birşey mi acaba? Solucan gübresi kullanırken bitkilere bir zararı olur mu? Kırmızı kene kırmızı örümcek nasıl ayırt edilir? Birisi kırmızı örümcek olabilir mi dedi. Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Meral,

   görmüş olduğunuz kırmızı canlılar, bitkilerde zararlı olarak adı geçen kırmızı örümcekler değildir, diye düşünüyorum. Çünkü solucan gübresi bir şekilde bu tür parazit canlıları uzaklaştırma özelliğine sahiptir. Ancak bu kırmızı canlıların kırmızı kene olma ihtimalleri daha yüksektir. Eğer ortamın su (nem) ve ısı dengesini iyi korursanız, solucanlara kısa sürede tüketebileceğinden fazla yem vermemeye dikkat ederseniz, bu tür canlıların yoğunluğunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca eğer solucan gübreniz solucanlar tarafından yeterince işlenecek olursa yine bu tür istilaların önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

   Saygılarımla.

 71. Recep dedi ki:

  Merhaba savaş bey, rica etsem bu iş hakkın da irtibata geçebileceğim yerleri paylaşa bilir misiniz ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Recep,

   e-posta adresinize dönüş yapılmıştır.

   Saygılarımla.

 72. Furkan dedi ki:

  Merhaba savas bey
  Bizim 150.000 kadar solucanimiz var ve bu solucanlarin içinde beyaz beyaz top seklinde binlerce böcek var ve bu böcekler solucanlara saldırıp öldürüyorlar meyve kurdu diyorlar ve bu böcekler ekmeğe çok geliyorlar ama tekrar uruyorlar bitiremiyorum lütfen yardımcı olabilir misiniz solucanlarimin bitmesinden korkuyorum lütfen hemen dönerseniz çok ama çok sevinirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Furkan,

   vermikem@gmail.com adresine net biçimde çekilmiş, farklı evrelerini gösteren birkaç resim gönderebilir misiniz?

   Saygılarımla.

   1. Furkan dedi ki:

    Savaş bey size uyarsa wats ap üzerinden atiyim suz bana numaranizi atiniz orda daha rahat biçimde görüşürüz

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Furkan,

     telefonumu bu gibi durumlarda kullanmamayı tercih ediyorum. Aksi halde gün içinde çok meşgul oluyor ve iş yapamıyorum. Bu yüzden e-posta adresine gönderirseniz sevinirim.

     Saygılarımla.

    2. Savaş Gönen dedi ki:

     Furkan bey,

     bahsettiğiniz bu canlılar zıplıyorlar mı? Bu sorunun cevabını da alayım yarından sonra size buradan dönüş yapacağım.

     Saygılarımla.

     1. Furkan dedi ki:

      Hayır savaş bey ziplamiyorlar soyldigim gibi solucanlara saldiriyorlar

     2. Savaş Gönen dedi ki:

      Sayın Furkan,

      Kabınızda görmüş olduğunuz canlıların SOLUCANLARIN KOMŞULARI adlı konuda yer alan Sara Springtail adlı canlı olduğunu düşünüyorum:

      vermikem_Sara_Spingtail

      vermikem_sara_springtail

      vermikem_sara_springtail

      Bu canlılar ile ilgili olarak SOLUCANLARIN KOMŞULARI sayfasında şunları yazmışım:

      Springtail böcekleri kompost kabı çok ıslak veya nemli olduğunda rahatlıkla görülürler. Küçük ve beyazdırlar ve eğer ortamda sürekli bir su veya nem varsa kitleler halinde olmaya eğilimlidirler. Eğer solucanların zararına olacak bir şekilde sayıları çoğalır ve kompost kabını devralırlarsa onlara yönelik hızlı bir bakım şu şekilde yapılır: Kompost kabına daha fazla kuru yataklama konur veya kabın ağzı açılır, doğrudan güneş ışığına konulur.

      Bunları uygulayabilirsiniz. Umarım resimlerden doğru tespit etmişimdir ve sonuç alırsınız.

      Saygılarımla.

 73. Ergün dedi ki:

  Hocam bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. Şuanda bir üretim tesisi arayışındayım ama malesef kafamda ki bir kaç soru nedeniyle üretim tesisi arayışım biraz kısıtlanıyor bu kafamdaki soruları aydınlatırsanız minnettar olurum.
  1.ci sorum malumunuz solucan mamalarını yani büyük baş hayvan gübresini 2 3 ay fermente etmemiz gerekiyor yani bu fermantasyon işleminde koku boyutu ne derecedir başlangıç olarak yerleşim alanlarında kurulacak tesiste bu büyükbaş hayvan gübresi fermantasyon işleminde komşuları rahatsız edermi bunun için ne tür bi alan tavsiye edersiniz açık kapalı bodrum vs.
  2.ci sorum ise başlangıç olarak 1 sene boyunca hazır mama kullansak yani sizin firmanızın ürettiği torbalarda veya açık bi şekilde mama temin etsek fiyat olarak bilgi edinmem mümkünmü yani mamanın torba fiyatı nedir kamyon fiyatı nedir ve nakliye fiyatı nedir ben kahramanmaraşta yaşıyorum saygılar..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ergün,

   1. sorunuza şöyle cevap vereyim; yem hazırlığının ilk başlarında koku ve sineklenme doğal olarak oluşur. Bu nedenle yem hazırlama işini yerleşim yeri dışında, uygun müstakil bir yerde yaparsanız daha iyi olur.

   2. sorunuzun cevabını ise mail üzerinden vereceğim. Lütfen e-posta adresinizi kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

 74. TUĞÇE dedi ki:

  Savaş Bey Merhaba ;

  Solucanların yetiştirilmesiyle ilgili onları daha yakından tanıyabilmek için Aydın’da bir üniversitenin bu konuda eğitim verdiğini okumuştum. Benim sorum şu olacak bu konuda İstanbul, Eskişehir ya da Sakarya’da bununla ilgili kısa da olsa eğitim veren kuruluş yada üniversite konusunda bir bilginiz var mıdır? Varsa maille bilgilendirebilir misiniz?
  İyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tuğçe,

   benim bilgim dahilinde bu tür bir eğitim veren bir kuruluş bulunmamaktadır. Olduğu zaman ya da bana bir bilgi geldiği zaman bildirimini yapabilirim.

   Saygılarımla.

 75. serkan dedi ki:

  Savaş Bey merhaba;
  ben bu işe yeni başladım. Aldığım 20.000 adet-solucanı yatak malzemesini hazırladıktan sonra 2 metre kare kaba koydum. Üzerine de üstlerini kapatacak kadar mamasını yaydım. Fakat bazı solucanlar yüzeye çıkıyor. Bazıları da hala öbek halinde duruyor. Bir yerde hata olduğunu düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
  Saygılarımla iyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Serkan,

   büyük ihtimalle yemde sorun vardır. Solucanların yiyebileceği kıvama gelmemiş olabilir. Bunun haricinde sulama da sıkıntı olabilir. Çoğu zaman ya çok ya da az sulama sorunu buna neden olmaktadır.

   Saygılarımla.

 76. Ibrahim dedi ki:

  Selamun aleykum savaş bey yaklaşik 20 gun once 10 bin solucan ailesi aldim. Ibc tankinda besliyorum yanliz kafama takilan ibc tankina drenaj yaptim ama havalandirma olarak tankin altina delik acmadim sorun olur mu solucanlara. saygilar……

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İbrahim,

   bilginin doğru yayılması adına sorunuzu yanıtlamadan önce solucanlarınızı nereden aldığınızı öğrenmek isterim. Solucanların alındığı bazı kişi ve kurumlar ile ilgili hiç bir koşulda yanıt vermemeyi ilke olarak benimsemiş durumdayım. Bu nedenle solucan temin ettiğiniz yeri belirttikten sonra, uygun görürsem sorunuzu yanıtlayacağım.

   Saygılarımla.

 77. Gökmen dedi ki:

  Savaş bey iyi günler ,
  Genişçe bir terasım var. Orayı camla kapatıp yerden yüksekte üstü açık sistemde 10000 solucanla başlamayı düşünüyorum.Yerden kazanmak için düz değil u şeklinde çevirmeyi düşündüm.Tabii üstü güneş görmemeli, kapatacağım.
  Sistem 7-8 metrekare olacağı için aralara solucan artacağı zaman çıkaracağım engel koyacağım.
  Isı için termostatlı elektrik sobası kullanacağım.
  Ve nem alıcı kullanmayı düşünüyorum.
  1. Buraya kadar yanlışım var mı?
  2. İdeal nem ne olmalı?
  3.Okuduklarımdan çıkardığim bitkisel atiklarla beslemenin kalite icin daha iyi oldugu yönünde, buyükbaş hayvan gübresi daha çok ticari katilir mısiniz?
  4.Yaptigım harcamalarda gereksiz olan var mi?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gökmen,

   terasta üretim eğer evsel kullanım bakımından sıkıntı yaratmıyorsa kullanın. Ancak iyice düşünüp taşının ondan sonra karar verin. Çünkü işi iyice öğreninceye kadar ister istemez birtakım hatalar yapacaksınız. Bu süreçte teras tercihi yanlış olsun istemem.
   – – damla –
   Terası en temiz biçimde kullanmak için yere havuz yapmak yerine ikinci el IBC tank kullanmanızı tavsiye ederim. Hem daha temiz olur ve hem de alanı daha ekonomik bir biçimde kullanmış olursunuz. Kapalı terasta ısıtıcıya gerek olur mu? Eğer ticari düşünmüyorsanız ısıtıcıya gerek yok. Evet, kışın üretim yavaşlayabilir ama nasılsa ticari düşünmedikten sonra sorun olmaz.

   Nem için ayrı bir zahmete girmeyin. Solucan havuzundan bir avuç yem alın ve sıkın. En fazla 9-10 damla su damlıyorsa nem idealdir.

   Hayvan gübresi de, bitkisel atık da ayrı ayrı değerlidir. Ancak ev tipi üretimde evsel atıklar daha sürdürülebilir olmaktadır.

   Solucan temini konusunda size yardımcı olabilirim. Kararınızı verdiğiniz zaman vermikem@gmail.com adresine telefon numaranızı belirtirseniz detaylar konusunda sizi yönlendireceğim.

   Saygılarımla.

 78. Ibrahim dedi ki:

  Sayin savaş *** dan temin ettim. Saygilar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İbrahim,

   sorularınızı, solucanları almış olduğunuz firmaya yöneltmenizi rica edeceğim.

   Saygılarımla.

 79. Yunus dedi ki:

  Savaş Bey , merhaba
  California solucan gübresi üretimine başlamayı planlıyorum acaba tavsiyeleriniz nedir
  20.000 solucan almayı düşünüyorum,2 tank ,yada ayaklı kasa sisteminde düzen kurmayı düşünüyorum
  Tank ta yada. Ayaklı kasa sisteminde püf noktası varmıdır
  Birde solucanların gerçek California solucan olduğunu nasıl anlarim nerden almalı
  Hazır mama satanlardan sadece hazır mama alsam beslenmeleri yeterli olur mu
  Şimdiden çok teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yunus,

   siteyi takip edin lütfen, kısa bir süre içinde solucan satışı ile ilgili yeni bir süreç başlatacağım. Bu sürecin içerisinde hem solucan alımı, hem de ön danışmanlık bilgisi yer alacak. Buna istinaden, solucanı ve bilgiyi güvenle almış olacaksınız.

   Saygılarımla.

 80. Muhlis dedi ki:

  Merhaba Savaş bey, yaklaşık 3 ay önce 100 bin solucanla işe başladım 2.2 m2 lik 3 sandığa yerleştirdim.İlk aylarda 5cm lik mamayı 20 günde tüketirken son 3 yemlemede ise 12 günde tüketiyorlar bu süre uzun değilmi ne zaman bu süre kısalacak ? Mamamız taze büyük baş hayyvan gübresi, çay posası ve bitkisel artıklarin 3 ay fermentesi sonucunda oluştu. Kalitesi iyi, nem% 80. solucanların ortam ısısı 16derece Sistem in işleyişi normal mi? Ayrıca solucanları ne zaman bölebiliriz? Selam ve saygılarımı sunar başarılar dilerim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Muhlis,

   3 * 2,2 m2’lik alanda 100.000 solucan başlangıç için fazla. Olması gereken solucan sayısı belirttiğiniz alan için 45-50 bin arası olsa daha ideal olurdu. İşi iyice öğrendiğiniz zaman birim alandaki sayıların çokluğunu daha iyi idare edebileceksiniz.

   Bunun haricinde, ısı düşük. Solucanlar tam kapasite çalışamıyor. ortalama 25 santigrat derece arasında olursa daha iyi çalışırlar.

   Günlük nemlendirme durumu çok önemli. Sistem için herhangi bir anda çok iyi bir neme sahip olabilir ama günlük nemlendirme başka bir şeydir. Eğer ideal bir sulama yapılmazsa sistemin beli bölgeleri fazla ıslak olur ve istenmeyen koşullar meydana gelmeye başlar.

   Normalde başlarda yemi daha yavaş tüketip, daha sonraları daha hızlı tüketirler. Sizin durumunuzda tersi oluyor. Yem kalitenizde sıkıntı yok ise geriye ısı, sulama rejimi ve solucan adeti ile ilgili sıkıntılar kalıyor.

   Saygılarımla.

 81. Serkan dedi ki:

  Merhaba

  Solucan kabinda sülük sorunu var. Sülük leri solucan kabından nasıl uzaklastirabilirim.
  Kömürlük duruyorlar. Ortalama 100.000 civarda solucan in olduğu bir kap.

  İlginize şimdiden teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Serkan,

   doğrusunu söylemek gerekirse, sülük sorunuyla ilk defa karşılaştım. Nasıl bir önlem alınabileceğine dair elimde bir veri yok ne yazık ki. Olduğu takdirde paylaşım yaparım.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz