Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Solucan Gübresi ve Çim Sahalar

Solucan Gübresi ve Çim Sahalar

Merak Ettikleriniz:

Solucan gübresini bahçemizin çimleri üzerine doğrudan serpmemizin bir faydası olur mu?

Duymak İstedikleriniz:

Solucan gübresinin kalitesini ve faydalılığını koruması için tamamen kurumaması gerekmektedir. Peki o halde gübreyi bahçemizdeki çimlere serptiğimizde kuruma riski ile karşı karşıya kalacağı için fayda sağlayacak mıdır? Ayrıca çim biçme makinesi ile çimler biçildiğinde yüzeydeki gübrenin makine tarafından alınması nasıl engellenebilir?

Solucan gübresinin depolama sürecinde kesinlikle tamamen kurumaması gerektiği oldukça doğru bir bilgidir.

Solucan gübresinin güzel taraflarından birisi, içerdiği yüksek nüfus yoğunluğundaki mikrobik çeşitliliktir. Bu yararlı mikroplar yaşamak için neme ihtiyaç duyarlar ve toprakta kullanıldığı sürece solucan gübresinin içinde yaşamayı sürdürürler. solucan

Worms3Bir kez toprağa konulduktan sonra, solucan gübresinin içinde bulunan bu mikroplar, eğer bulundukları ortamda yeterli miktarda organik madde varsa hızla çoğalmaya başlarlar. Mikroplar toprak eko-sisteminin devamlılığı için önem arz etmekle beraber bitkilerin besin alımına aracılık ederler. Bu mikroplar protozoa, faydalı nematodlar, mantarlar ve mikorizal bakterileri içermektedirler.

Ayrıca bir çok diğer mikroorganizma bu mikroplarla beslenmektedirler. Bu nedenle yüksek oranda mikrobik yoğunluk bu tür mikroorganizmaların da toprakta çoğalmasına olanak sağlayacak ve toprağın eko-çeşitliliğini arttırarak sağıklı olmasını mümkün kılacaktır. Bunun en açık örneği hareketleriyle toprağı havalandıran ve dışkılarıyla toprağa besin sağlayan solucanların bizzat kendisidir.

Mikroplar aynı zamanda minerallerin çözünmesini sağlayarak bitkilerin alabileceği forma girmelerini sağlamaktadır. Birçok besin oldukça iri parçalar halinde hapsolmuştur, ya da bitkilerin alamayacağı bir formda bulunmaktadır. Bu tür besinler bitkilere faydalı olabilecek bir biçime dönüşmek için bu tür mikroplara ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı mikrobik çeşitlilik ne kadar çok olursa bitkiye yararlı besin oranı da o denli yüksek olur.

Bu durumda solucan gübresinin çim sahasına serpilmesi faydalı olacak mıdır?

Kesinlikle evet!

Bazı çim sahalarda, çimlerin büyüyüp gelişemediği kahverengi lekeli bölgeler görebilirsiniz. Bunun birçok farklı nedeni turf171.jpgolabilir, örneğin toprak sıkışması nedeniyle killi toprakların su drenajını engellemesi ve bunun neticesinde de mantar hastalıklarının oluşması…

Sorunun nedenine bağlı olarak, solucan gübresi bu kahverengi bölgelerin iyileşmesini sağlayabilir. Gübrenin genel olarak yüzeye serpme yöntemiyle kullanılması fantastik ve sağlıklı bir görünüme sahip bir çim sahasının olmasını sağlayacaktır.

Solucan gübresi çim sahasına nasıl serpilir ve çim biçme makinesinin bu gübreyi çim biçme esnasında yüzeyden alınması nasıl engellenebilir?

Yapılacak ilk şey, solucan gübresinin çim biçme sonrasında yüzeye serpilmesi olacaktır. Çimlerin boyu kısa iken serpilen gübre toprağa daha hızlı ve rahat bir şekilde erişebilecektir. Gübre serpildikten sonra ayrıca bir de sulama yapacak olursanız gübrenin toprağa nüfuzu çok daha kolay ve etkili olacaktır. Bir kez toprakla temas ettikten sonra solucan gübresindeki besinler, humus ve mikroplar doğal olarak gübreden toprağa doğru geçmeye başlayacaklardır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz