Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Solucan Gübresi ile Solucan Humusu Farkı

Solucan Gübresi ile Solucan Humusu Farkı

 

Solucan Gübresi ile Solucan Humusu Farkı

solucan humusuSolucan gübresi (worm casting) ile solucan humusu (vermicompost) arasındaki fark nedir?

Solucan gübresi, solucanlara verilen tüm mamanın solucanın sindirim sisteminden geçerek bitkiler için zengin bir gıda maddesine dönüşmüş halidir.

Solucan humusu ise, solucanlara verilen mamanın bir kısmının solucanların sindirim sisteminden geçerken bir kısmının da hiç solucanların sindirim sisteminden geçmeden ya ayrışmamış, ya da yarı yarıya ayrışmış halde son üründe kalması halidir. Solucan humusu toprağa verildiğinde ayrışmamış kısımlar topraktaki bakteriler tarafından zamanla bitkinin alabileceği forma dönüştürülürler.

Solucan humusu, içerisinde ne kadar çok solucan gübresi barındırırsa o kadar kaliteli oluyor. Bu durumda solucan humusundaki solucan gübresinin oranının artmasını nasıl sağlayabiliriz?

1) Sistemde yeterince sayıda solucan bulundurarak
2) Solucanların verilen mamayı iyice sindirebilmeleri için yeterince zaman tanıyarak.
3) Solucanlara verdiğimiz mamanın aynı boyutta, tek tip görünümde olmalarını sağlayarak; bu sayede solucanlar mamanın tamamını tüketme şansına ereceklerdir.
4) Bitmiş ürünü aynı ve eşit aralıklara sahip elekle elemek ve sindirilmemiş kısımlardan ayırarak.

Bu arada teknik olarak saf solucan gübresi elde etmenin mümkün olmadığını belirten ve bu nedenle solucan gübresi demek yerine elde edilen ürüne doğrudan solucan humusu (vermikompost) demek gerektiğini savunanlar da vardır. Ancak yine de saf bir solucan gübresi olmasa bile yukarıda maddeler halinde sıralanan işlemlere dikkat edildiği takdirde ona çok yakın bir ürün elde etmek mümkündür.

O halde solucan gübresini solucan humusundan ve onu da normal komposttan ayıran şey nedir? İste isin büyüsü de buradadır; bu farkı oluşturan şey atıkların solucanın sindirim sisteminden geçmesidir.

Mikrobik canlıların solucanların diyetlerindeki önemi biliyoruz. Fakat daha da ilginci solucanların sindirim sistemlerinin, atıklar sindirim sistemlerinden geçerken  onları eşdeğer ve bitkiler için alımı kolay bir biçime dönüştüren sayısız yararlı mikroorganizmalarla dolu olmasıdır. Elbette isin esası solucanlar bizlere gübre üretmek için çalışmazlar, solucanlar için de bildiğimiz gerçek anlamda bir sindirim sistemi işlemektedir; gıda atıkları sindirim kanallarından geçerken yukarıda bahsettiğimiz yararlı mikroorganizmalar solucanlar için gerekli olan gıdaların emilimini sağlarlar.

Ancak bu normal sindirim sistemi işleyişinin yanı sıra, atıklar sindirim sisteminden geçerek dışarı atılırken birçok yararlı bakteri de bu atıklarda beraber dışarı atılır. Bu yararlı bakteriler ise diğer birçok faydasının yanında, sırası geldiğinde bitkilerin temel besin maddelerini almalarını kolaylaştıran bitki büyüme uyaranlarını (stimülatör) üretirler ve hastalık üreten bakterilere karşı direnç sağlarlar.

İlginçtir ki, eğer solucan gübresi veya humusu steril edildiğinde, tamamı olmasa bile büyük oranda yararlı nitelikleri yok olur veya azalır. Diğer yandan bazı insanlar yanlış bir bakış acısıyla, tipik olarak N:K:P değerlerinin düşük olmasından ötürü solucan gübresinin sıradan bir toprak düzenleyici olduğunu düşünürler. Bu tabi ki kesinlikle yanlış bir kanıdır. Ancak yine de solucan humusuna veya gübresine, “doğal bir gübre” gözüyle değil de “büyüme destekleyicisi” gözüyle bakılabilir. Bunun yanı sıra solucan gübresi, diğer kompost türlerinde olduğu gibi, mükemmelim toprak düzenleyicidir.  Karmaşık humik asit yapısı nem ve besin tutma ve uzun süreli kullanma ve oksijen geçirgenliği özelliklerine sahiptir. Bu tür maddeler, toksik madde emici, pestisit ve ağır metaller gibi tehlikeli maddeleri yakalayıp bağlayıcı niteliklere de sahiptir.

Etiketler:

Yorumlar

 1. M.H.CAN dedi ki:

  Savaş bey Bu güzel çalışman için sizi tebrik ediyorum
  İlginçtir ; Türkiyede solucan gübresi üretiyorum diyenlerin tamamı solucan humusu üretiyor ve bunu solucan gübresi diye tanıtıyor
  (Solucan gübresi ile Solucan humusunun arasındaki farkı kolayca anlayabiliriz)
  Solucan gübresini bir su kapının içine bırakılıp iyice çalkalayıp dinlenmeye bırakınca sonuç Türk kahvesiyle benzerlik arzeder Yani dibine çöken tortu kahve tortusu gibi olur
  Solucan Humusuna aynı işlemi yaptığımızdada demlikte demlenmiş çay görüntüsü verir Yani tortusu çay tortusu gibi olur

  1. SAVAS GONEN dedi ki:

   Mehmet bey, bu detay bilgi için teşekkür ederim. Önemli ve pratik bir detay ama çok faydalı bir bilgi.

 2. Yaşar KILIÇ dedi ki:

  Bu sayede solucan gübresi ile solucan humusu arasındaki farkı öğrenmiş olduk… Solucan ile ilgili verdiğiniz diğer bilgiler için çok teşükkür ederiz….

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Rica ederim Yaşar bey. Bu arada biraz da kendinizden bahsedebilir misiniz?

   Saygılarımla.

   1. NİYAZİ dedi ki:

    Savaş bey merhaba. Solucan kabının içinde ve mama içinde beyaz renkte çok küçük kurtçuklar var. Yarım santim boyunda ve ince iplik şeklinde. Aceba bunlar yavru solucan mı yoksa parazit, larva türü canlılar mı.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Niyazi,

     Solucanların Komşuları adlı konu başlığına göz atınız lütfen. Muhtemelen görmüş olduğunuz şeyler Ernie Enchytraeids türü canlılardır. Parazit değildir.
     Saygılarımla.

 3. Yaşar KILIÇ dedi ki:

  Ben rica ederi Savaş Bey Kendimden kısaca söz etmek gerekirse ben bir kamu kuruluşunda bilgiişlem servisinde çalışmaktayım Şuan yalova da solucan humusu üretim yapan hala oğlum sayesinde haberim oldu… Bu arada solucan humusuyla ilgili bilgi vermek için tabiki bunlar sizlerden ve M. Hanefi CAN beyin bilgilerinden yararlanarak acizane organikaltin.com adlı siteyi kurduk siteyi kurarken yaptığım araştırmalarda gerçek bir mucizeden habersiz olduğumuzun farkına vardım.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Yaşar bey çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Sorularınız olursa bekleriz. Gelişmeler hakkında bizi bilgilendirmeyi ihmal etmeyin lütfen.

   Saygılarımla.

 4. Erkan Deniz dedi ki:

  Sayın Mehmet H. Can’a bu iş için vermiş olduğu destek ve bilgilendirmeleri için gönülden teşekkür ederim.

  Bende sağolsun sayın Mehmet H.Can sayesinde solucan humusu üretimine başladım.

  Herkese teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Rica ederiz Erkan bey.

 5. harun dedi ki:

  Savaş bey amasyada solucangubresi yapmayı düşünüyorum nekadar ile başlamalıyım veya ne tavsiye edersiniz ve ilerisi için düşüncelerinizi alabilirmiyim saygılarımla şimdiden çok teşekkür ediyorum

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın harun,

   herşeyden önce kurmak istediğiniz tesisin büyüklüğüne göre başlangıç solucan sayınız değişecektir. Ancak bu arada, solucanlara büyük ölçekte bakım yapmak, yemlemek ve gübre hasadı evsel tipte olduğu gibi değildir. Bu nedenle ortalama bir sistem kurup üretime başlayıp bu arada işi tecrübe etmenizi tavsiye ederim. İşin inceliklerini öğrenip, olası yaşanabilecek zorlukları ve çözümlerini tespit ettikten sonra, dilerseniz toplu ve yüklü miktarda solucan alıp işe direk başlayabilirsiniz.

   İlerisi için düşüncelerim; eğer insanlar toprak olmadan hayat olmayacağını nihayet yeniden anlayacak olurlarsa bugüne kadar topraklardan çekip aldığımız organik maddelerin yerine hep kimyasal gübreleri vermekle bu işin yürümeyeceğini de anlayacakalrdır. O zaman yüzyıllar boyu o güzelim organik gübre kaynağı olan tezekleri yaktığımıza üzüleceğiz ve nihayet iş solucanlar düşecek. Unutmayın, eğer bu solucanlarda keramet olmasaydı en azından İsrail gibi uyanık bir ülke ve ABD gibi girişken bir ülke, hele hele ambargo altındaki Küba ve “fukara” Hindistan bu işe bu denli kafa yormazdı.

   Saygılarımla.

 6. Yaşar KILIÇ dedi ki:

  Solucan Humusu Üretimiyle Şu an Hala oğlum ilgilenmekte Yalova da 100 bin solucan’la başladı bu işe şuan 600 bin civarlarında solucanları var.Yeni tip Akış sistemi kullanıyorlar t ilgi ve alaka isteyen bu hayvanlarla bütün gününü geçirdiğini söylüyor.. Bizde sanal olarak uğraşıyoruz ama yakın zamanda inşallah bende tokat civarında bu mucize hayvanlar la solucan humusu üretmeyi düşünüyorum.. İşte O zaman sanal olarak değil gerçekten de birebir ilgilenceğiz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Yaşar bey,

   umarım bir an önce ve sağlıklı bir şekilde hedeflerinize erişirsiniz.

   Saygılarımla.

 7. yoldaş çoban dedi ki:

  merhaba savaş bey,iki aydır soluksuz takip ediyorum bu işi..çevreci bir kişi olmakla birlikte,bu işi kendi tarlam için yapmayı düşünüyorum….evimde ufak bir bodrum katım var,orayı güzelce temizledim…bana bu iş için yardımcı olurmusunuz,o kadar çok okuyorumki herkes farklı bir bilgi veriyor,kafam çok karışık….param olmadığı için solucanmatik ve benzeri şeyleri alamıyorum….iki adet sepetim var,şu an meyve sebze atıklarını (toprak,karton,kağıt,yeşillik,yumurta kabuğu,çay posası filan) karıştırarak kompost yapmaya çalıştım,bekliyor,sadece solucanım kaldı….solucanı nerden alabilirim,yardımcı olurmusunuz rica etsem..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın yoldaş çoban,

   çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim.

   Solucan temini konusunda Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satışı sayfasını ziyaret edebilir ve uygun gördüğünüz sayıda satın alabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 8. can kalaycıoglu dedi ki:

  merhaba savas bey.öncelikle verdiginız bilgiler icin tesekkur ederız.solucan yemını hazırlarkan bazı kaynaklar buyuk bas hayvan dıskısını 5 ıle 6 ay kurutup daha sonra yıkama ıslemı.bazıları ıse once yıkayıp sonra kurutma ya bırakıldıgını soyluyorlar .bu konuda sızın görüsünüze ıhtıyac duyuyorum .ıyı calısmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın can,

   büyükbaş hayvan gübresini 5-6 bekletip kurutacak olursanız içerisindeki mikrobiyal zenginlik yok olacağı gibi, gübrenin besin değeri azalacak ve C/N dengesi bozulacaktır. Bu gübreyi daha sonra yıkamanız ise eğer hâlâ kalmış ise, kalan diğer tüm besinlerin de yok olması anlamına gelecektir. Bu şekilde yapacaksanız emeğinize değmez.

   İkinci yöntemde ise, eğer gübre separatör gübresi ise yıkamaya gerek kalmaz; ancak eğer gübre tırnak gübresi ise, yani sıvısı içinde olan altlık gübresi ise, bu gübreyi yıkamak gerekecektir. Nedeni ise, içerisindeki tuz ve amonyak oranını seyreltmektir. Fakat, uygun bir teknikle yapılacak olan yıkamadan sonra gübrenin kurutulması diye bir şey yoktur. Kurutulmuş gübre ifadesi hatalı bir yöntem ve söylemdir. Burada yapılması gereken şey gübrenin yanma işlemi ile fermente edilmesidir.

   Saygılarımla.

 9. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar savas bey hayvan gubresini ev ortaminda nasil fermante deriz ne yapmamiz gerekir

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   hayvan gübresi ev ortamında fermente olmaz.

   Saygılarımla.

 10. Tural dedi ki:

  ıyı gunler sayın Savash bey.
  ben bu ışde çok yenıyım ve bu sorularıma cevap vermenızı rıca ederım
  1 solucan gubresı maması nasıl ve kaç gune hazırlanır?
  2 orjınal bır gubre elde etmek ıçın solucan gubresını humusdan nasıl ayıralım?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tural,

   1) Solucan gübresi yemi kullanılan yönteme bağlı olarak ortalama 45 günde hazır olur. Nasıl yapıldığı konusu birkaç cümleyle özetlenecek bir konu değildir. Bunun için süreci yerinde uygulamalı olarak görmeniz gerekir.

   2) Böyle bir süreç yoktur. Ne yaparsanız yapın %100 saf solucan gübresi elde etmek mümkün değildir. İddia edilenler iddialarını ispatla mükelleftirler.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz