Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Sıvı Solucan Gübresi Üretimi Hakkında

Sıvı Solucan Gübresi Üretimi Hakkında

Soru:

“Sıvı solucan gübresi, solucan çayı, solucansuyu vb sıvı formları uzun süre paketleyerek koruyamazsınız. Çünkü su nedeniyle havasız ortamda zararlı bakterilerin üremesine imkan sağlamış olursunuz. Dünya ne yapıyor bu durumda; sıvı gübredeki canlıları çeşitli yöntemlerle dorment, yani uyku formuna sokuyorlar. Bu durumda sıvı gübre bozulmadan daha uzun süre dayanabiliyor. Ancak bu iş daha uzun bir süreci kapsar. Ayrıca katı ve sıvı gübre kulanımının farklı alanları vardır. Sıvı daha çok tarımsal faaliyette damlama ve/veya yaprak gübresi olarak kullanılır. Evsel kullanımda en iyisi yine de katı formdur. Daha kalıcıdır çünkü.”

Merhaba Savaş Bey,yukarıdaki yazı size ait sanırım.Merak ettiğim sıvı gübredeki mikroorganizmaları uyku moduna nasıl soktukları,cevap verirseniz sevinirim,teşekkür ederim.

Mehmet Fatih Arkan

Cevap:

Mehmet bey,

sıvı gübredeki bakterileri nasıl dorment hale soktukları tam da herkesin merak ettiği ama hemen hemen kimsenin bilmediği bir konu. Bunun nedeni de bu iş basit bir düzeyde evsel ölçüde olmuyor. Laboratuvar ölçeğinde ciddi ve hijyenik bir tesise ihtiyaç var. Sanırım bu nedenle olacak yabancı sitelerde dahi bu işin nasıl üstesinden gelindiğini bilen eden yok. Çeşitli söylemler var ama bakterinin nasıl dorment hale getirildini kimse bilmiyor veya tanımlayamıyor. Bu iş aynen sütü soğuk zincire dahil edip pastörize ederek dayanıklılığını arttırmaya benziyor. Bildiğimiz üzere kimse evde sütü pastörize edemez. Ben yine de konuyu araştırıyorum. Bilgiye eriştikçe paylaşacağa elbette.

Saygılarımla.

Savaş Gönen

Etiketler:

Yorumlar

 1. EcoWorld dedi ki:

  savaş bey piyasada satılan sıvı solucan gübreleri taka şuka gübrelermi yani…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın EcoWorld,
   piyasadaki sıvı gübreler elbette gerçek sıvı gübrelerdir. Burada söylenmek istenen sıvı gübre yapımında kullanılan tekniğin gerek Türkiye’de gerekse de yurtdışı kaynaklarda açıkça ve yaygınca paylaşılmamaış olmasıdır. Belki, muhtemelen de öyledir, üretimi kolay ve ucuz olmadığı için genel bir bilgi paylaşımı yoktur. Daha çok vermikompost çayı ile ilgili paylaşımlar var. Ancak sıvı solucan gübresinin kullanımı ile vermikompost çayının kullanım alanları farklıdır.

   Fakat bilinen bir şey var ki, sıvı solucan gübresi üretimi diğer bir çok organik sıvı gübre üretiminde olduğu gibi yapılmakta ve kullanılmaktadır. Bilinmeyen ise canlı bakterilerin nasıl sıvı gübre içinde ve kapalı bir kapta yaşam sürelerinin nasıl uzatıldığıdır.

   Saygılarımla.

 2. Hakan dedi ki:

  Merhabalar, sizlere Letonya dan yazmaktayım.
  Dünyada bir ilki gerçekleştiren bir firma olan wormhouse da asya satış temsilciliğini yürütmekteyim.

  Bu ilk olan şey katı solucan gübresinin Nano teknoloji kullanılarak sıvılaştırılmasıdır. Şu aşamada bu teknolojiyi almak isteyenlere verilen fiyat yaklaşık olarak 1.5 milyon dolardır.
  Bu teknolojiyi wormhouse firması kendi bünyesinde bulunan profosörler ve biyologlar ile geliştirmişler ve patenti kendilerine aittir.

  Yukarda Savaş bey’ in hala araştırmakta olduğu sıvalaştırma konusunu özetleyecek olursam;

  ** litre biyolojik zenginliği içerisinde fazlaca barındıran göl suyuna ** kğ * mm elekten geçirilmiş katı gübre konularak ** derece ısıda hidro dinamik kavitasyon sistemli reaktörde hava ile ve havasız ortamda yaşıyan bakteri gruplarını dorment ederek Bu teknoloji ile sabitlenerek, ve yoğun kıvam vermikontrast ve vermiekstrakt denen iki ayrı çeşit ürün elde ediliyor ve 2 yıldan fazla kokmadan ve bozulmadan dayanan bu ürünlerden Vermikontrast ürünün içerisindeki humik asitler miktarı ** litre de tam ** gramdır. Humik asitlerin faydasını ayrıca öğrenebilirsiniz.

  Diğer elementlerde aynı şekilde yüksek miktarlardadır.

  Tam detaylıca bir anlatım yapmam söz konusu değil. Firmam ile ilgili sorun yaşamak istemiyorum. Ama eğer bir mekale açabilirsem ürünün fotosunu ve teknolojik olarak görselli bir anlatım yapabilirim.
  Saygılar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   paylaşımınız için teşekkür ederim. Aslında sıvı gübre üretimi hakkında bazı bilgilere erişmiş bulunmaktayım ancak, gerek bilgilerin basitçe anlatılacak kadar sıradan olmayışı, gerekse de herhangi bir üreticinin basit bir teçhizatla üretimini yapacak kadar kolay olmayışı nedeniyle bilgi paylaşımında bulunmuyorum. Zira solucan gübresinin yeterli kalite üretimi konusunda genel bilgi birikimi oluşmadan burada bahsedilen ileri teknik sıvı gübre üretimi mümkün olmayacaktır.

   Bahsettiğiniz makaleyi yazma konusunda nasıl bir yardım sağlayabilirim size?

   Saygılarımla.

 3. Hakan dedi ki:

  Teşekkürler..
  Evet dediğiniz gibi ileri teknolojik bir aşama olduğu için gerekli bilgileri paylaşmak kolay değil.
  Birde öyle basit elde olan malzemeler ile yapılacak bir işlem değil.
  Ama şunuda söylemeden geçmek istemiyorum. 1 saate bu teknoloji ile üretilen sıvı gübre 1 reaktör ile yaklaşık 500 litre.

  Mekale konusunun başlığı şu şekilde olabilir. Nano Teknoloji ile Sıvı Solucan Gübresi Üretimi

  Mekalede görsellerle ve kendime has anlatımım ile üretici ve çiftçiler için sıvı solucan gübresini tanıtmak isterim. Çünkü bu ürün dünyada şu anda bizimle birlikte 3 firmada bulunmaktadır. Avrupada bizde şu anda.
  Ulaşım bilgilerinizi verirseniz size kendi hazırlamış olduğum sunumu gönderebilirim. Nasıl bir anlatım nasıl bir mekale olacağını biraz anlamış olursunuz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Hakan bey mail adresim vermikem @gmail.com. Sizden yanıt bekliyorum.

  2. Hakan ince dedi ki:

   Hakan bey merhaba bende hakan antalya kumlucadan emlak, sera ve solucan üretimi ile uğraşıyorum sebzenin ana merkezindeyim topraklarımız bitmiş durumda solucan katı ve sıvı gübresini üretmeyi düşünüyorum bilgilerinizden yararlanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın Hakan,

    sıvı gübrenin üretimi bahsi geçen kişi ve firması nezdinde ticari bir sır olduğu için paylaşıma açık değildir/miş. Bu nedenle bu bilgiye ulaşmak mümkün olmamaktadır.

    Saygılarımla.

  3. Cihan dedi ki:

   Bu sunum ve anlatımı bende rica edebilir miyim beyefendi sıvı solucan gübresi cihanssevil@gmail.com

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın Cihan,

    bahsi geçen sunum mevcut değildir. Tarafıma bu yönde bir bilgi gelmemiştir.

    Saygılarımla.

  4. İbrahim dedi ki:

   Hakan bey bende sunumunuzdan rica edebilirmiyim *** adresine ben şirket sahibi veya çalışanı değilim bu konuya ilgim ve merakım olduğu için öğrenmek istiyorum ve sağlam kaynak arayışı içindeyim mail adresinizi vermenizde sakınca yoksa sizinle bilgi alış verişnde bulunmak isterim teşekkürler

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın İbrahim,

    Hakan Beye artık ulaşılamıyor. Ben kendim de şahsen uzun süredir bağlantı kuramıyorum. Bununla birlikte, ortada burada bahsedildiği gibi bir sunum da yoktur. Bu sitenin genelinde bahsi geçen birçok detayın bir arada verilmiş özet bir metni ve daha ziyade biraz da firma tanıtımı gibi bir bir şey, hepsi bu.

    Sıvı gübre üretimi esas olarak birkaç farklı yönteme dayanan ama gerekli tam formüle ve makine teçhizatına sahip olmadan anlaşılması ve üretilmesi mümkün olmayan bir süreç. İşte bu sürecin belli bir maliyeti söz konusu olduğu için, doğal olarak sır gibi saklanmaktadır. Hatta bazı firmalar kendilerine özgü olan sürece için patent alarak koruma bile sağlamışlar.

    Saygılarımla.

 4. osman dedi ki:

  3000 solucandan günlük kaç lt sıvı gübre elde edebilirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Solucanfan günlük sıvı gübre üretilmez. Bu yanlış bir tabir olmuş. Solucan gübresi üretirken sistemden sızan sıvıya sızıntı suyu (leachate) denmektedir. Bu sıvıya esasen gübre demek doğru olmaz. İçeriği garanti edilemez. Yararlı ve zararlı mikroorganizmaları da içermektedir. Bununla beraber, eğer bahsettiğimiz bu sıvı sızıntı suyu ise, sisteme ne kadar çok su verirseniz o kadar sıvı sızıntı suyu elde edersiniz. Ancak tavsiye edilen bir şey değildir. Çünkü üretim sürecini gerekenden fazla ıslak olursa, anaerobik (zararlı canlıların) üreme riski ortaya çıkar, sistem sağlığını yitirir. Her şey olması gereken ölçüde olmalıdır. Sızıntı suyu eğer dışarı sızmaz ise içeride kalır yani asıl gğübre daha değerli olur, unutmayın.

   Saygılarımla.

 5. osman dedi ki:

  Savaş bey aslında demek istediğim 3000 solucan dan günlük ne kadar gübre elde edebilirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Osman,

   bunun doğrudan bir hesabı yoktur. Çünkü elde edeceğiniz gübrenin miktarını etkileyen birçok etmen söz konusudur. Solucanların erişkin olup olmaması, verilen yemin türü ve ayrışma düzeyi, nem oranı, ısı vb. Bu nedenle böyle bir hesap yapmak yerine bir şekilde üretime başlamak olacaktır. Mevcut durumunuz kısa süre içinde size elde edeceğiniz gübrenin miktarı hakkında bir fikir verecektir.

   Saygılarımla.

   1. osman dedi ki:

    Savaş bey çok teşekkür ederim saolun

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Rica ederim sayın Osman!
     Kolay gelsin.

    2. gamze uyar dedi ki:

     Merhaba, paylasimlarinizi okudum, karamanda 10 milyon solucanla, bende solucan gübresi uretmekteyim, Bunu dorment kıvamına ulastiramadim, dediğiniz sunumu mail adresime yollayıp bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

     1. Savaş Gönen dedi ki:

      Sayın uyar,

      elimde bahsi geçen sunum mevcut değildir. Konu paylaşıldığı gibi kalmıştır.

      Saygılarımla.

 6. Umut dedi ki:

  Solucan gübresini merak ettim ve bir hevesle evde amatör olarak solucan yetiştirmeye başladım, arkadaştan küçük bir yoğurt kabı içinde aldığım solucanlar şimdi çoğaldı ve tahmini sayısı 1.000’in üzerinde. İlk etapta amacım evdeki bitkilere gübre olsun, solucanlara zarar vermeden bakabilecekmiyim ve sayılarını arttırabilecemiyi mi gözlemekti. Yem olarak inek gübresi kullanıyorum ve ortamı nemli tutmak içinde günlük kontrol ederek suluyorum, sulama esnasında ve sonrasında sızan sıvıları ise bir kapta biriktiriyorum. Sormak istediğim bu sıvının adı nedir, gübre olarak bir değeri varmı, ne kadar süre ve hangi şartlarda saklarsam gübre değerini kaybetmez. Ve bu sıvıyı hiç almayıp tekrar sisteme versem solucanlara zararı olur mu?
  Diğer bir sorum; solucan çayı, solucan suyu, sızıntı suyu, sıvı solucan gübresi , vermikompost çayı nedir ve aralarındaki fark nedir.
  Ve son olarak; Sıvı solucan gübresi anladığım kadarı ile direkt olarak sistem alınan sıvı olmayıp, katı solucan gübresinden laboratuar şartlarında elde ediliyor, peki bu durumda katıya göre gübre değerleri daha düşük olmaz mı.
  Bilgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Umut,

   sorularınıza genel olarak bir arada cevap vereyim.

   Solucan çayı ve vermikompost çayı aynı şey. Daha doğrusu solucan çayı diye bir şey yoktur, yanlış ifade edilmiş olabilir. Vermikompost çayı solucan gübresinin havalandırılan temiz su içerisinde bekletilerek ve bu arada melas gibi besin kaynaklarıyla besletilerek, besin elementlerinin ve yararlı mikropların suya gerilmesi ile üretilir. Solucan suyu ve sızıntı suyu esasen aynı şeylerdir. Sadece aralarında ufak bir üretim tekniği farkı var. Sızıntı suyu kendiliğinden süzülen sıvıdır, solucan suyu ise bilinçli olarak üretilen bir sıvıdır. Daha çok Hindistan’da yaşayan yerel çiftçiler tarafından küçük ölçekli olarak üretilir. Solucan suyunda amaç hem besin elementlerini hem de solucanın mukus ve sölom sıvısını suya geçirmektir. Bana sorarsanız risk düzeyi akıntı suyu kadar yüksektir. Çünkü gerek sızıntı suyu gerekse de solucan suyu patojen bakteri ve ham işlenmemiş materyal içerebilir. Nedeni ise, üstten sulama yaptığınız zaman su gerek yem olarak verdiğimiz ham maddeden gerekse de en altta bulunan ve solucanlar tarafından işlenmiş olan gübreden süzülerek geçiyor ve bu arada atojenleri de beraberinde sürüklüyor.

   Piyasa da bu sızıntı suyunu sıvı gübre diye satanlar olabilmektedir. Bu kanunen de, etik olarak da riskli ve hilelidir.

   Esas sıvı gübre ise, özel reaktörlerle ve nano-teknolojik sistemlerle üretilmektedir. Evet, sıvı gübredeki besin ve mikrobiyal zenginlik hiç bir zaman katı kadar yüksek olmaz. Ancak tarımsal uygulamalar gereği sıvı gübrenin de üretilmesi elzemdir.

   Eğer kabınızın altından su süzülüyorsa nemlendirmeyi çok fazla yapıyorsunuz demektir. Bu nokta hassastır. Dengeyi öyle bir tutturacaksınız ki, ne sistemde nem risk düzeyinin altına düşecek ne de sıvı süzülecek.

   Bol ve bereketli üretimler dilerim.
   Saygılarımla.

   1. Umut dedi ki:

    Savaş bey çok teşekkürler,
    Bu durumda bazı yerlerde anlatılan, sistem sızan/akan sıvıları alın direkt veya su ile seyrelterek bitkilere verin bilgisi çürüyor, başka şeylerde olduğu gibi yine bilgi kirliliği var anladığım.
    Her şeyi çok basit zannediyoruz, her söylenene inanıyoruz ve ayrıntısına inmiyoruz çoğu zaman, sonra da başarısız olunca düşünüp duruyoruz nerde yanlış yaptığımızı.

    Bilgi ve ilginiz için yeniden teşekkürler…

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Aynen öyle sayın Umut. Yalnız şunu belirtmem gerek, sızıntı suyunu seyrelterek kullanmak mümkün, ancak belli koşullarda. Gerçekten patojen bakteri içermediğinden emin olmak şartıyla. Fakat ne yazık ki sızıntı suları çoğu zaman patojen içerir. Burada düzeltilmesi gereken bilgi şudur, sızıntı suyu sıvı gübre demek değildir.

     Saygılarımla.

 7. Sefer Onursal dedi ki:

  Sayın Savaş Gönen,
  Ticari amaçlı satın alınan ve 15 kg. lık gastronomik kapta gübre içinde getirilen bir solucan kutusunda bulunan solucanların tahmini sayısı nasıl bilinebilir?
  Not: Tüm kutunun toplam ağırlığı (nemli gübre dahil) en fazla 7,5 kg. idi.
  Bu durumda solucan sayısı tahminen kaç olabilir? Teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sefer,

   bu durumda solucan sayısını bilmek imkansızdır. Solucanların bazıları erişkin, bazıları yavru ve bazıları da genç olacağından ağırlıklarından yola çıkarak hesap yapmak zor olacaktır. Bu nedenle yapılacak tek işlem solucanları strese sokmadan tek tek saymak veya eğer emin olamıyorsanız ve aklınızda soru işareti kalıyorsa solucanı bilindik ve güvenilir bir yerden almaktır.

   Saygılarımla.

 8. Emre dedi ki:

  Savaş bey ben solucan gübresine yeni merak saldım ve ise hobi olarak değil ticari olarak bakıyorum yani ilk başlangıcı nasıl yapmalıyım nasıl bi yol izlemeliyim bununla ilgili biraz fikir verir misiniz şimdiden teşekkürler

 9. MEHMET dedi ki:

  sıvı formda solucan gübresini yurtdışından bildiğiniz firma var mı. Dist olmak isterim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   bu konuda referans olabileceğim bir firma henüz bulunmaktadır. Olduğu zaman ilgili sayfalarımız üzerinden ve buradan ilan vereceğim.

   Saygılarımla.

 10. MEHMET dedi ki:

  numara bırakırsanız grşmek isterim

 11. HAKAN dedi ki:

  Merhaba Savaş bey
  Size bir kaç sorum olacak. Cevaplarsanız çok müteşekkir olurum.
  1- Sıvı solucan gübresi pastörize etmeden uygulanabilir mi?
  2- Uygulama yöntemleri nelerdir? Damlamaya katarak, Püskürterek…
  3- Yukarıda vermiş olduğunuz tarife göre ürettiğimiz sıvı gübreyi ne kadar süre muhafaza edebiliriz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   1. Evet, uygulanabilir.
   2. Hem damlama hem de yapraktan püskürtme olarak uygulanabilir.
   3. Eğer çay üretecek olursanız bir kaç saat içinde ancak özel reaktörlerle sıvı gübre üretecekseniz onun ömrü üretim tekniğine göre 15 gün de olabilir daha fazla da…

   Saygılarımla.

 12. hakan dedi ki:

  sayın umut bey

  bahsetmiş olduğunuz bu reaktörü nasıl temin edebiliriz? Türkiye ye satışı yaklaşık maliye ti nedir?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   Makinenin Türkiye getirtilmesi, gümrük vergileri, sonrasında kurulum ve diğer makinelerin ilave edilmesi derken çok ciddi bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle benim tavsiyem, yeterli sermaye birikimi yapmadan makine temin etme girişiminde bulunmamanızdır. Bunu yerine, ileride ilan edeceğim bir başka yöntemle sıvı gübre konusuna dahil olmanız daha makul olacaktır, diye düşünüyorum. Şimdilik bekleyelim.

   Saygılarımla.

 13. özgür dedi ki:

  merhabalar, biz diyelimki bu işe başladık ve gübrelerimizi ürettik. bu gübrelerin hemen elimizden çıkarmamız gerekiyor mu?duyduğuma göre hemen çıkarılmazsa etkinliği kayboluyormuş. yani üretip hemen birkaç gün içinde satılması mı gerekiyor acaba? ve bu işe giren sayısı çok arttı, buda çok büyük bir eksi değilmidir acaba? biz bu işi büyük bir işletme olarak yapmayı düşünüyoruz, ama bu gibi olaylar varsa baya zor şartlar demektir. çünkü önce pazarı bulmak gerekir sanırım. fikirlerinizi almak istiyorum. teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özgür,

   Gübrenin üretimi ve olgunlaşma süresini hariç tutarak söylüyorum, elde edeceğiniz gübreyi eleyip, uygun ambalajlarda, gölge ve serin bir yerde, yani kurumayı hızlandıracak bir sirkülasyonun olmadığı bir yerde 1-2 yıl veya belki daha fazla bir süre muhafaza edebilirsiniz. Solucan gübresinin esası içerdiği besin elementlerinden ziyade yararlı mikrobakterilerdir. Bu nedenle bu canlıların ölmesini engellemek gübreyi korumak anlamına gelir. Eğer gübrenin tamamen kuruması önlenirse sıkıntı olmadan uzun süre bekletilebilir. Her geçen gün yeni teknolojiler veya yöntemler çıkmakta, örneğin soğuk peletleme teknolojisi ile gübreyi doğru nemde peletleyip stoklamanız mümkün.

   Solucan gübresi üretimi çok geniş kapsamlıdır. Bu nedenle bu işe daha birçok kişi girecektir. Buna rağmen solucan gübresi karlı bir iş olmayı sürdürecektir. Çünkü, ham madde kaynakları sınırlı olduğu için ortaya çıkacak ürün de sınırlıdır. Talep ise, bakmayın siz, herkes farkında çok ama üretim maliyetleri tarımsal üreticiyi zaman zaman gübre kullanma konusunda zorluyor. Eğer siz yeterli büyüklükte bir kapasite ile üretip birim maliyeti aşağı çekerseniz, pazar sorunu ortadan kalkıyor.

   Solucan gübresi üretimi sektörüne giren herkes tutunacak diye bir şey de yoktur. Birçok farklı nedenlerle birçok girişimci başladığı işi yarım bırakabiliyor. Tamamen acil verilmiş bir karar ve hesap hataları; kısa vadede zengin olmak, işi iyice öğrenmeden kalitesiz mal üretmek, işin emek yoğun tarafını hafife almak, doğru ekiple çalışmamak vb…

   Kolay gelsin.
   Saygılarımla.

 14. hakan dedi ki:

  teşekkürler savaş bey
  01/02/2017 yılı için dış bağlantılı aylık 9,000 lt – 12,000 lt alıcısı bulunan bir anlaşma yapmış bulunmaktayız aynı zaman da kendi gübremizi de ay/15,000 kğ üretmekteyiz bu konuyu ilk araştırmaya başladığımız dönemler de sıvı gübrenin raf ömrünü uzatıcı bir solüsyondan bahsedildi şimdi ise göl suyu tavsiye edildiğini görüyoruz. peki yerli ürünler ile bu standartları yakalayabilecek bir üretim tesisi ay/25,000 lt mümkün müdür? yaklaşık maliye ti nedir ? reaktör / dry / ve ekipmanlar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   yerli üretim konusu çok karışık. Birçok kişi ben doğrusunu üretiyorum demekte, ancak bizzat ben bazı kişilerin işin tamamen hilesine kaçtıklarını, sektörün odağında olunca doğal olarak biliyorum. Örneğin gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından sıvı gübre yapan makine ürettiklerini beyan edenler oldu; bu kişilere inanıp yola çıkanlar ve ciddi maddi zararlara uğrayanlar oldu.

   Bu nedenle ilk olarak şunu bilmek gerekiyor, sıvı gübre nedir? İçeriği nedir? Mekanizması nasıl işler? Üretim prosesi üç aşağı beş yukarı hangi mantığa dayanır?

   Bunlar bilinmedikçe, size makine teminatı veren kişi veya kişileri sorgulamanız ve doğru başlangıç yapmanız mümkün olmuyor. Ben on yıldan fazla bir zamandır katı ve sıvı gübre üzerine araştırmalar yapmaktayım. Süreci çok çok iyi biliyorum ama sözleşmeler, hakkaniyet ve etik değerler nedeniyle bu bilgi birikimimi açık seçik beyan etmem mümkün değil. Türkiye koşullarında bunun olmasını da istemem zaten. Çünkü birçok kişi, “hep benim cebime” mantığına sahip. Fakat bu arada biri karşıma çıkıp bana sıvı gübre üretim prosesini yutturmaya kalksa, onu dudaklarımdaki hafif ve alaycı bir gülümsemeyle utandırırım. Yani bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmam ve bu nedenle konuşurken ne dediğimi biliyorum.

   Şunu söylemek istiyorum, sıvı gübre üretimi hem makineler bütünü ve hem de bazı formüllere dayanan bir süreçler bütünüdür. En fazla bunlardan biri diğerinin yerine kullanılabilir, o de belli bir ölçüde, ancak öyle bir tek makine ve tek bir formülle üretilecek bir şey değildir. Bu da işin içinde bazı maliyet kalemlerinin görmesi anlamına geliyor.

   Örneğin, sizin beyan ettiğiniz ölçekte bir üretim için çok ciddi bir makine maliyeti söz konusudur. Tahmini söylemek gerekirse, ki tam rakamı bilmek çok zor, yarım ile bir milyon TL arası bir tutar veya belki daha fazla… Bu arada bu rakamlara Know-How ücretleri dahil değil.

   Bununla bilikte raf ömrünün uzaması için solüsyon olabilir mi? Belki bir başka formüle göre vardır, ya da formülü vermeden konuyu açıklamak isteyen bir üretici mecburen böyle bir ifade kullanmıştır. Benim bildiğim süreçte böyle bir solüsyon yoktur. Olay tamamen mikrobakterilerin yaşam koşullarını ve biçimlerini tanımak ve doğal olmakla alakalıdır. Ancak bu kadar söyleyebilirim.

   Diğer yandan sıvı gübre yaparken göl suyu, dere suyu vb kaynak suları kullanılırsa elbette ki içerik çok daha zengin olur. Bunun raf ömründen ziyade içerik kalitesiyle ilgisi var.

   Siz pazarlamanızla ilgili çalışmaları aksatmadan devam edin, ileride sıvı gübre ile ilgili daha detaylı bir görüşme yapabiliriz. Size daha farklı çözüm yolları sunabilirim.

   Kolay gelsin.
   Saygılarımla.

 15. sabit can dedi ki:

  hakan bey,
  1-öğrendiğim kadarıyla,devlet size organik gübre sertifikası vermek için ısıl işlem cihazını şart koşuyormuş.Bu ise ,üretim arttıkça cihaz kapasitesinin değişmesi demek.üstelik ısıl işlemde yaşayan organizmalarında ölme riski var.sizin bu konudaki idüşünceleriniz nelerdir.
  2-solucan gübresi için kuyu suyu iyimidir.
  3-Zeytinin kara suyu kompost olarak kullanılabilir mi?
  4-Belediyelerin arıtma tesislerindeki malzemeler kompost olarak kullanılır mı.
  teşekkürler…..

  1. sabit can dedi ki:

   hakan bey,sitenizde ,ısıl işlem ile ilgili yüksek lisans tezi buldumGerekli bilgiyi aldım.Devletin de 70 derece 1 saat ısıl işlem şartını kaldırması iyi olacaktır.,

  2. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Can,

   Hakan bey bu mesajı görüp yanıt verebilir mi, bilemiyorum ama şimdilik ben yanıt vereyim:

   1. nolu soruyu Letonya için soruyorsanız o üke için elimizde bir bilgi mevcut değil.
   2- Kuyu suyu eğer ilaç ve kimyasallarla kirlenmemişse ve herhangi bir elementi olabilecek değerden fazla aşırı derecede içermiyorsa kullanabilirsiniz.
   3- Zeytinin kara suyu solucanların beslenmesi için ağırdır. Muhtemelen bu nedenle olsa gerek bu konuda bir çalışma yapılmamış. Ancak ufak br ölçekte deneyebilirsiniz…
   4-Arıtma tesisi malzemelerini işlemek hem C/N dengesini tutturmak açısından zor ve hem de içerdiği ağır metaller nedeniyle sağlıklı değil. Bu ham maddeyle güre üretebilirsiniz ama kullanım alanı sınırlı olur.

   Saygılarımla.

 16. elif yurdunuseven dedi ki:

  savaş bey merhaba iyi çalışmalar;
  kimya mühendisiyim siıvı solucan gübresi üretimi ile ilgileniyorum . yeni yöntemlerden bahsetmiştiniz sizinle nasıl iletişime geçebilirim danışmanlık hizmeti verir misiniz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Elif,

   özel mailden size dönüş yaptım. Mailinize bakabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 17. hakan dedi ki:

  merhabalar

  gerçekten konuyla ilgili detaylı araştırmalar yaptıkça piyasada kendini sıvı gübre üretiyorum diye lanse edenlerin ve ellerinde olduğunu söyledikleri makine ekipmanla, ve reçete ile en iyisini yaptıklarını beyan edenler sadece ve sadece çay demlermiş gibi sistemi basite indirgemiş olmaları gerçekten çok üzücü

 18. c.sadık dedi ki:

  Savaş bey biz iki kafadarız bursa’da eski gıda sterilizasyonu makinalarıyla macera kıvamında bir arayış içindeyiz katı solucan gübresini de yüksek içerikli yapmak için uğraşıyoruz. Bilgi birikiminize ihtiyacımız var. Saygı ve selamlar .

 19. İbrahim ERTEMÜR dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey bende evdeki atıkları gübreye dönüştürmek istiyorum amaç hem evsel atıkları değerlendirmek hem yaklaşık 2-3 yıldır yapmış olduğum teorik bilgileri pratiğe çevirmek ve solucanlara bakıp bakmayacağımı test etmek bu uzun süre içerisinde sizin de bir çok röportajınızı ve makalelerinizi okudum sizin tecrübenize dayanarak gerçek ırk solucanı güvenle nereden alabilirim piyasada çok solucan satan var fiyatlar çok farklı bu da kafa karıştırıp güvensiz bir ortam oluşturuyor tavsiyeniz nedir veya sizin solucan satışınız var mı? birde aldığımız solucanların bahçe solucanı olmadığını nasıl anlarız konuyla ilgili mailime de cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ertemür,

   mail adresinize dönüş yapılmıştır.

   Saygılarımla.

 20. Ozgur dedi ki:

  Savaş bey selamlar;

  Öncelikle büyük ölçekle bu işe girmek isteyen yatırımcılar olarak ciddi olarak araştırmasını yapıyoruz solucan gübresi için ancak, ortalıkta tahminimce sektörel genişlemeyi ve satışı artırabilmek için çok kolay bir iş söylemleri dolaşıyor. Her işin olduğu gibi bu işinde içeriğinde üretim ve pazarlama aşamasında bir çok ağırlık ve zorluk olduğunu tahmin edebiliyorum. Büyük ölçekli bir üretim tesisi kurmak istiyoruz Akdeniz bölgesinde ve ancak bu gübrenin pazarlama ve ürün talebiyle ilgili herhangi bir veriye ulaşamıyoruz. Birçok kişinin ağzında olan bu ürünün reel sektörde pazarlama alanları neresidir ve üretim ölçeği seri ve yuksek ölçüde üretim yapabilmek için nelere ihtiyacımız var geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim.

  Saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özgür,

   Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de pazarlama aşamasında kantarın topuzu kaçabiliyor. Örneğin dünyada asla eşi benzeri görülmemiş bir verimlilik iddiası veya kâr marjı iddiası öne sürülebiliyor.

   Bu konuda size daha detaylı bir bilgi içeren bir mail attım. Burada ise çok kısa özetleyecek olursak,

   hileli, hatalı veya abartılı yapılan reklam, tamıtım vb faaliyetler ürünün aslını ve esasını, kalitesini bağlamaz. Burada konunun kilit noktası şudur;

   1- Ortada solucan gübresi diye bir ürün vardır ve bu ürün üzerine hemen her gün onlarca akademik çalışma yapılmaktadır. Bunun nedeni de bu ürünün realitede bir hedefi göstermesi ve bir verimlilik potansiyelinin bulunmasıdır.
   2- Solucan gübresi toprak için elzemdir. Çünkü kullandığımız ham maddenin tamamı topraktan gelmektedir. Topraktan gelen toprağa döner. Bu nedenle bu ürün toprak için en doğal ürünlerdendir ve uygulanabilir bir üründür.
   3- Solucan gübresini değerli kılan şey, sadece sahip olduğu içerik değil, aynı zamanda oldukça kıt bir kayna rezervine sahip olmasıdır. Üzerinde fırtınalar kopartılan bu ürün zaten çok sınırlı bir kaynaktır. Tüm Türkiye toprakları için ihtiyacımız olan gerek solucan gübresi olsun, gerekse de diğer kompost ürünler olsun asla yeterli miktarda üretilemez. Çünkü kaynak sınırlıdır.

   Bu nedenle, burada amaç gübreyi doğru üretmek ve doğru kriterler üzerinden pazarlamaktır. Bu noktayı gören pazarda yer edinir ve edinen de böylece başarılı olmuştur.

   Lütfen mail adresinizi kontrol ediniz.
   Saygılarımla.

 21. Gokhan Cevik dedi ki:

  Slm,
  Solucan çayı ve Sivi gubresi arasındaki farki tam olarak çözemedim,
  Solucan çayı’ni kendimiz yapabiliyoruz ve 2 gun içerisinde tuketmemiz gerek,.
  Sivi gubre ise ticari isletmelerde reaktorlerde nano teknoloji falan üretiliyor, raf ömürleri uzun sureli oluyor. Besin değerleri arasinda fark var mi? Ilginiz için tsk.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Cevik,

   açıklamanızda aradaki farkı zaten iyi anlamış olduğunuz belli oluyor. Geriye kalan tek sorunuz ise besin değeri sorusu. Onu da ben yanıtlayayım;

   çayda çok fazla yararlı bakteri ve mikroorganizma yer alıyor.
   Sıvı gübrede ise, üretim tekniğine göre değişmekle beraber çayda olduğu kadar mikroorganizma yer almaz. Ancak sıvı gübrede de, katıda yer alan ve normal koşullarda arazideki verimliliği zamanla ortaya çıkacak olan tüm elementler derhal alınabilir durumda ve hazırdır. Besin içeriği bakımından sıvı gübre çaya göre daha zengindir.

   Saygılarımla.

 22. yasin dedi ki:

  savas bey iyi gunler bizde bu ise girmek istiyoruz yada gubreyi tarlalarimiza kullanmak istiyoruz yardimci olurmusunuz telefonda konusmamiz mumkunmu

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yasin,

   e-posta adresiniz mail gönderilmiştir. Lütfen inceleyiniz.

   Saygılarımla.

 23. Ahmet Özel dedi ki:

  Savaş bey iyi günler . Benimde sorum arkadaşlarınkine benzer olucak fakat emin olmak istiyorumda ! Bu solucanları orjinal olup olmadığını nasıl anlarım yani genç ve verimli olanından nereden temin edebilirim . Birde bu sıvı solucan gübresi için büyük rakamlardan bahsediliyor ve bir muamma gibi görülüyor . Bunu yapmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz .

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   solucanın cinsi konusunda analiz yapan kişi ve yerler olduğunu duyuyorum ancak analiz ücreti çok yüksekmiş. Bu arada analizi hangi yasal kritere göre yapıyorlar, işte bu konuda hiçbir bilgim yok. Aslında şunu söyleyebilirim, kanaatimce solucan cinsini ücret karşılığı analiz etme işi sadece biz Türklere özgü… Nitekim bu iş tek bir türle olacak diye bir şart yok. Lakin, her bir türün bazı avantaj ve dezavantajları mevcut. Ben şahsen Eisenia fetida cinsini öneriyorum. Kendim de şahsen bu tür üzerine çalışıyorum ve gayet iyi sonuç alıyorum.

   Bu nedenle, nasıl ki, balın ve yumurtanın organik olanın konusunda satıcının ahlâk ve vicdanına kalmış isek, doğru solucan türü konusunda da satıcının ahlâk ve vicdanına kalmış durumdayız. İşte tam da bu noktada ben ahlâkımı ve vicdanımı masaya koyuyorum; solucanları benden temin edebilirsiniz. Beni soracak olursanız piyasaya sorun. Kefilim muhataplarımdır. Eğer solucan almak isterseniz vermikem@gmail.com adresinden bana ulaşın lütfen.

   Sıvı solucan gübresi konusunda bahsettiğiniz büyük rakamlar nelerdir, anlayamadım. Hangi rakamlar bunlar?

   Saygılarımla.

 24. Mehmet dedi ki:

  Savas bey sivi SOLUCAN GÜBRESİ uretecem ama yaş gübreyi kullansammi iyi yoksa kuru gubreyi kuru gubrede mikroorganizmalar olmus olmuyormu
  Yaşmi iyi kururtulmus olanimi

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   sıvı gübre derken kast ettiğiniz şey çay üretmek ise, olgunlaşmasını tamamlamış yaş gübreyi tercih edin. Tam kuru veya olgunlaşmamış yaş gübre pek randıman vermez.

   Saygılarımla.

 25. Mehmet dedi ki:

  Savas bey bir sorum daha olacak bu kokonları ben hiç aagormedim 1 ay oldu fakat hayvanlari rahatsiz edip karistirmakta istemiyorum kosullar optimum 19 -25 derece arasinda nem oranida 65 bide cok buyukler uzunluklari 12 cm olan bile var kokonlari yuzeyde hic gormedim eksik varmi acaba solucanlari aldigim firmada taninmis bir firma solucanda sıkıntı yok gibime geliyor

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   eğer solucanların clitellum denilen halkaları oluşmamış ise henüz erişkin değillerdir ya da çiftleşme haline hazır değillerdir. Bununla birlikte solucanlar yumurtalarını tutunabilecek yüzeylere bırakırlar. Sistemin en üst kısmı her zaman daha kuru olacağı için yüzeye çıkıp yumurta bırakırlar. Eğer kabınızın içeriğinde üst kısım çok ıslak ise buraya biraz saman vb kuru malzeme koyun. Her yemlemede onu kaldırır, yem verir ve daha sonra yeniden koyarsınız. Solucanlar bu kuru malzemeye tutunarak yumurta bırakabilirler.

   Ancak, bunlarla uğraşmam derseniz, boş verin. Zamanla kokonları eni sonu görürsünüz.

   Saygılarımla.

   1. Mehmet dedi ki:

    Cok saolun verdiginiz bilgiler icin sizin kadar ilgili bir site gormedim yani baskasi olsa sirf rakip elemek icin vermezler litvanya daki yetistirme kosullari gibi ama ne kadar milli bir site oldugunuzu ülkenin kalkinmasi icin elinizden geleni yapiyorsunuz tebrik ederim
    Gubreyi hasar ettikten sonra solucan cayı yapiyorum sizin bilgileriniz isiginda

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Mehmet,

     bilgi çıkar amaçlı sömürülmedikten sonra paylaşıldıkça çoğalır. Temennileriniz için teşekkür ederim.

     Saygılarımla.

 26. Gokhan Cevik dedi ki:

  ziraatyapma.blogspot.com.tr/2015/11/solucan-gubresi-cay-sebze-bitki

  Linkteki method için bir değerlendirmeniz olur mu?
  Tsk

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gökhan,

   en basit yöntemi ile çay yapım şeklidir. Eğer ev, bahçe ve bostanlarda kullanacaksanız linkte belirtildiği gibi yapabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 27. Gokhan Cevik dedi ki:

  Sayin Savaş,
  Ilginiz icin tesekkur ederim,
  Ekin tarlasina yaprak gibresi olarak vereceğiz,
  Isin içinde yogurt var süt var, pirinç suyu var.
  Yanlış bir iş yapmayalım

  Tekrar tşk

 28. yusuf dedi ki:

  organik gübre üretimi için suyun etkisi büyük ne kadar işin içindedir.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yusuf,

   bu sorunuz anlaşılamamıştır.

   Saygılarımla.

 29. HALİL YALÇINKAYA dedi ki:

  Savaş Bey solucan gübresine inanan biriyim.Solucan gübresini üretmek için alt yapı çalışmalarını yapıyorum.Ama ben satmaktan ziyade kendi arazilerimde kullanacağım.Öncesinde kullanılan kimyasal gübre kalıntılarını toprak tahlili sonucunda solucan gübresine dönüşünü sağlamak istiyorum.Benim sıkıntım katı gübrenin arazi ekiminde ve daha sonrasında üst gübre olarak kullanmak istediğimde bunu araziye nasıl uygulayacağım?Bunu büyük arazilere uygulayacak herhangi bir makine mevcut mu? Sıvı olarak holder ile uygulaya biliriz diye düşünmüştüm ancak şuanda tam olarak sıvı gübrenin sağlanamayacağını ayrıca katı gübrenin sıvı gübreye oranla içerik anlamında daha zengin olduğunu verdiğiniz cevaplardan anlamış bulunmaktayım.

  Saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yalçınkaya,

   solucan gübresi ne bir üst be de bir taban gübresidir; ancak etkili kullanımı toprak altına uygulamayla olur. Bu nedenle, fide dikimli tarımda fide çukuruna veya fide dikim sırasına; buğday vb serpme tarla ekiminde ise ekim öncesinde tarlaya serpme ve ardından en azından kaz ayağıyla toprağı sürerek gübrenin toprak altına alma yapabilirsiniz.

   Katı elbete ki toprağı besler. Ancak doru bir teknikle üretilmiş ise sıvı da gayet iş görmektedir. Sıvı daha hızlıdır ve doğrudan bitkiyi besler.

   Gübreyi büyük arazilere serpme yapacaksanız, nem sorunundan dolayı makineli serpme pek olası olmamaktadır. Bu nedenle ya peletleyerek kullanabilirsiniz ya da bu konuda çalışan tarım makinecilerinden fikir alabilirsiniz. Bu arada uygulama yapacağınız yer nerededir?

   Saygılarımla.

 30. hüseyin dedi ki:

  selam savaş bey size ulaşabileceğim bir telefon numarası veya iletişim bilgisi mevcut mu. bu işi yapmak istiyorum ama çok fazla bilgi kirliliği var ve güvensiz bir ortam var bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hüseyin,

   vermikem@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 31. ahmet dedi ki:

  savaş bey iyi akşamlar.solucan çayı ve solucan sıvı gübresi arasında ki farkı defalarca anlatmışsınız teşekkürler.benim sorum üzüm bağlarında kendi imkanlarımız ile ürettiğimiz solucan çayını yapraklara püskürtme olarak mı yoksa toprağa sıvı olarak mı verebiliriz.teşekkürler…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   üzüm bağlarında çayı ve ayrıca sıvı gübreyi kullanmanız mümkündür. Şöyle bir detay bilgi vereyim;

   çayda pek fazla besin içeriği yoktur. Daha çok mikrobiyal veya faydalı mantar içeriği bulunmaktadır. Sıvı gübrede ise, kısmen besin içeriği daha fazla olmakla beraber mikrobiyal içerik de zengin haldedir ve ayrıca nano boyutta olan birçok içerik de yer almaktadır. Bu nednele bitkinin alımı daha kolay olmaktadır. Sıvı gübrenin çaydan bir diğer farkı da, solucanın sindirimin sistinde işlenmiş olan humik maddelerin de bolca olmasıdır.

   Sizin durumunuzda, eğer gübreyi damlamadan verecekseniz çayı 3 veya 4 gün çay demleyin. Bununla beraber eğer yapraktan uygulama yapacaksanız 1 veya 2 günlük demleme yapın. Demleme süresinin uzunluğuna göre sisteme zaman zaman melas vb besin kaynağı ilave edin.

   Bu arada, eğer sıvı gübre uygulaması yapmak isterseniz bu konuda sizi doğru ürün kullanımı konusunda yönlendirebilirim.

   Saygılarımla.

 32. ahmet dedi ki:

  bir de bu youtube da yayınlanan ve sanırım solucan çayı yapımı olanvideolar ürün elde etmek için doğrumu.sizin çay veya sıvı gübre yapımı ile ilgili önerileriniz nelerdir…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   artık youtube videolarını çok fazla takip edemiyorum. Doğru yanlış birçok video yer alabilmekte. Bu nedenle ortak mantık içeren viodelardan yola çıkarak uygulama yapın. Çok sıra dışı bilgiler verenleri mantığınıza vurun ve her durumda onlara şüpheyle yaklaşın derim. Mantıklı geliyorsa uygulayın.

 33. ahmet dedi ki:

  bütün videolarda olay çok basit.yarım varil su.yeteri kadar solucan gübresi,pekmez,hava basmak için kompresör.bu kadar basit ise bu çiftçiyi yıllardır kandıran kim…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   bu bahsettiğiniz en basit yöntemi. Esasen daha komplike olan yöntemler de mevcut. Katkı olarak katabileceğiniz başka şeyler de söz konusu ki bazıları Türkiye’de mevcut değil. Ancak bu yazdığınız kadarıyla bile yapılabilir.

   Fakat bu noktada hemen belirtmek isterim ki, tamam kimyasal gübre kötüdür, pistir, zehirlidir falan filan… Ancak işin aslı tek başına organik gübre ile tarımı sürdürülebilir kılmak ya imkansız ya da çok yüksek maliyetli olması itibariyle çok çok zor.

   Bu noktada bir pazarlama argümanı olarak atıp tutmak reel değildir. Evet, yapabiliyorsak, toprağı ve bitkiyi besleyebiliyorsak ve ortaya çıkan maliyet bizi sarsmıyor ise sırf organik gübre ile devam edelim. Ancak eğer bu mümkün olmuyor ise ve kimyasal kullanacaksak en azından doğru ve ilkeli bir biçimde tarımı sürdürelim.

   Bu nedenle, aslında çiftçiyi hem kimse kandırmıyor hem de kandırıyor. Kandırmıyor; çünkü organik gübre için yeterli ham madde yok. Tüm Türkiye organik tarıma geçse yeterli ham madde bulmak mümkün değil. Olsa bile işletme maliyetleri çok yüksek oluyor. Kandırıyor evet; çünkü sadece kimyasal gübre değil, ilaveten organik gübreleme ile de destek versek toprak çok daha sağlıklı olacak. Ama bundan pek kimse bahsetmez.

   Çay yapımına gelince, orada da az biraz çiftçi kusurlu. Bu çayı dünya da bildiğimiz sıradan çiftçiler keşfettiler ve bilim adamları da işin tekniğini geliştirdiler. Peki bizim çiftçimiz hâlâ ne yapıyor; anız yakıyor!

   Değil iğne, değil çuvaldız 10’luk çiviyi kendimize batırıp ondan sonra dış sebepler aramalıyız.

   Saygılarımla.

 34. Onur Aydın dedi ki:

  Merhaba bu konuyu projelendirme ve kosgeb için nasıl uygun hale getirilebilir
  Örneğin istridye mantarı konusunda gerekli şartları kosgeb kurs ve yatırım konusunda yardımcı oluyor Şayet Solucan gübresi yapacaksam
  Hayvansal gübre sağlamada bir sıkıntımız yok yeteri kadar büyükbaş veya küçükbaş hayvan gübresi var
  Yardımcı olursanız sevinirim sevgi ve saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Aydın,

   Kosgeb’in solucan gübresi için destek verip vermediğini şahsen araştırmış değilim ancak bu konuda çelişkili bilgiler mevcuttur. Kimileri verdiğini, kimileri de vermediğini söylemektedir. İşin aslı en doğru bilgiyi KOSGEB yetkililerindan temin etmek gerekir. KOSGEB’in projelendirme süreçlerine hakim olmadığım için bu konuda sizi yönlendiremeyeceğim.

   Saygılarımla.

 35. Engin ileri dedi ki:

  Meraba kolay gelsin biz 5 katli bir binanin bodrum katinda bu isi yapmayi dusunuyoruz binanin catisinda baz istasyonu var. Bu baz istasyonunun solucanlara bir problemi olurmu kolay gelsin iyi calismalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İleri,

   baz istasyonlarının bu tür bir etki yarattığına dair henüz bir veriye ulaşılmış değildir.

   Saygılarımla.

 36. Öztekin Özkan dedi ki:

  Savaş Bey Merhaba,
  Solucan yemini nemlendirirken kullandığımız suyun şebeke suyu olması zararlımıdır? Biliyorsunuz şebeke suyunda klor var.
  Teşekkürler,

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özkan,

   mümkün olduğu sürece şebeke suyu kullanmayın veya kullanacaksanız da ağzı açık bir tanka alıp en azından 3-5 gün dinlendirerek kullanın.

   Saygılarımla.

 37. BURCU KARABULUT dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey
  Ben şimdilik 5000 solucanla tecrübe edinmek için üretime başlamak istiyorum solucanları koyacağım kabın tahta olmasında bir sakınca olur mu?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Burcu,

   tahta kap nemin fazlasını emmesi açısından uygundur. Ancak zamanla fazla nem nedeniyle şişme yapar ve daha da ileride bazı mantari sorunların oluşumuna neden olabilir. Kısa vadede sıkıntı olmaz. Kullanacağınız tahtanın suya ve neme dayanıklı olmasına dikkat edin.

   Saygılarımla.

 38. Çağrı dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey, solucan gübresi çayını internetteki yöntemlerle demledikten sonra, yaklaşık olarak kullanım oranları nedir acaba? Örneğin dönüme ne kadar uygulamak yeterlidir? Serada, tarlada bu miktarlar değişir mi? Son olarak; bitkide meyve olgunlaşma aşamasına kadar 2 3 sefer bu sıvı hali uygulanabilir mi? Saygılar..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Çağrı,

   solucan çayı makro ve mikro elementler bakımından çok zengin değildir. Burada esas olan içeriği mikroorganizmalardır. Bu nedenle solucan çayının seyreltilmeden uygulanması gerekir. Ancak topraktan 2-3 veya 4 defa (mümkünse daha fazla) verecekseniz bu durumda seyreltme yapabilirsiniz. Böylece zayıflayan etkiyi diğer uygulamalarla sağlamış olursunuz. Yapraktan vereceğiniz zaman çiçeklenme anına denk getirmemeye özen gösterin.

   Ne oranda seyrelteceğiniz konusunda bir ölçü veremeyeceğim. Bunun için denemeler yapmak gerekir. Ancak şöyle söyleyebilirim, mümkün olan en az ölçüde seyreltme yaparsanız en iyisini yapmış olursunuz.

   Saygılarımla.

 39. Çağrı dedi ki:

  Aslında seyreltme anlamında sormamıştım ben. Yaptığımız sıvı gübreden 1 dönüm alana ortalama ne kadar yapraktan uygulama yapmak yeterli olur, bir dönüm yer için kaç litre sıvı gübre hazırlayalım sizce?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Çağrı,

   sıvı gübre farklı, çay farklı iki ayrı üründür. Eğer kast ettiğiniz çay ise, ayın NPK ve mineral değerleri çok fazla değildir. Bu nedenle normal yaprak gübresi uygulama sıklığınız, örneğin 3 defa ise çayı da bu yaprak gübreleri ile birlikte 3 defa uygulayabilirsiniz. Ancak daha fazla uygulamak isterseniz de zararı olmayacaktır.

   Saygılarımla.

 40. Emre dedi ki:

  Hocam merhabalar yonca pancar yapragi mama olarak kullanilabilirmi pancar kusbesi mama olarak kullanilabilirmi ayrica bu sivi solucan gubresi izledigim videolarda yuksek derecede su katistirilarak kaynatilip matlastiriliyor bu sekildemi sivi gubre elde ediliyor ekosol videolarinda boyle gordum dogrumudur

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emre,

   yonca ve pancar yaprağı solucan yemi olabilir ama doru bir teknikle ve doğru oranlarda vermek koşuluyla; aksi halde çürümeye neden olur ve sıkıntı verir.

   Sıvı gübre elde edilişi ile ilgili belirtiğiniz yöntem doğru değildir. Sıvı gübre elde etme işi bir formül ve teknik makine işidir.

   Saygılarımla.

   1. Emre dedi ki:

    Cürüme derken anlamadim zaten bu kati hayvan gubresi ile karistirilip solucanlara verilmiyormu ? Ayrica kati solucan gubresi nasil bir islem gordukten sonra sivi hale geliyor makine illaki sart ama icine ekstradan birsey konuyormu ? Tesekkur ederim ilginI icin

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayım Emre,

     normalde sepere edilmiş inek gübresi, yarı fermente hale geldiğinde ideal C/N dengesine ulaşıyor. Solucanlar bu yemi gayet severek tüketiyorlar. Ancak bu aşamada içine ilave olarak belirttiğiniz malzemeleri katarsanız, yemi N lehine bozmuş olursunuz. Hele bir de oranları tutturamazsanız malzeme çürümeye, yani solucanlar tarafından tüketilmeden, anaerobik ve aerobik bakteriler tarafından ayrıştırılmaya başlanır. Bu da istenen bir durum değildir. Bu nedenle, bu tür malzemeleri yem yapma aşamasında hayvan gübresine katıp, tep tip yem elde ederek kullanmanız daha uygun olur.

     Sıvı gübre yapımı emek, ar-ge ve maliyet gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle üretim teknolojisi yaygın olarak bilinmez. İçerisine bir şey katılıyor mu? Katıldığını söyleyen de var, söylemeyen de…

     Saygılarımla.

Yorum Yaz