Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

İşlenmiş Ahşaptan Vermikompost Kabı Olur mu?

İşlenmiş Ahşaptan Vermikompost Kabı Olur mu?

İşlenmiş Ahşaptan

Vermikompost Kabı Olur mu?

ahşapAhşabın dayanıklılığı doğal haliyle, koruyucu işlemlere tabi tutulmaksızın dış etkenlere dayanması anlamına gelmektedir. Bu dayanıklılık türlere göre değişir. Bazı türlerde mikroorganizma üreyemez, yapılarında doğal antiseptik maddeler vardır. Örneğin kestane, meşe, çam bu tür etkilere oldukça dayanıklıdır. Solucan kabı veya benzeri amaçlı malzeme üretiminde bu tür keresteler işlenmeden ve direk doğal olarak kullanılabilir.

Diğer taraftan, bu doğal korumanın dışında koruma ve dayanıklılık amacıyla işlenmiş ahşaplar vardır. Bu tür ahşaplar uzun ömürlü, çürümeye dirençli ve böceklere karşı korunaklı olması itibariyle avantaj sağlar. Eğer bahsi geçen işlenmiş ahşap (kalas, tahta, kereste) dış mekanda kullanılacaksa, neme ve çeşitli mikrobiyal etkenlere karşı dayanıklı olması avantaj sağlar. Ancak gıda koruma amaçlı kullanılacaksa tehlike arz etmektedir. Bizim örneğimizde solucan kabı yapmak amacıyla kullanılacaksa da hassasiyetle kullanılmalıdır.

işlenmiş ahşapİşlenmiş ahşap malzeme: Yapışkan, ısı ya da basınç veya bunların herhangi bir terkibi kullanılarak imal edilmiş ahşap ürünleridir. Bazı tür kimyasallar ahşaba basınçlı yöntemlerle emdirilmektedir. Emprenye denilen bu ahşap türü dış etkilere çok dayanıklı olmaktadır. Vermikompost Kabı

İşlemede kullanılan Kromajlı Bakır Arsenat (chromated copper arsenate – CCA) içeren işlenmiş ahşaplar tehlike arz etmektedir. Dikkatli bir biçimde kullanılmalıdır. Arsenik bir akut toksik kanserojen olarak bilinir ve bu nedenle temasından veya ona maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Basınçlı işlenmiş ahşap ürünlerini gıda koruma kapları amaçlı kullanırken ya da bu tür ahşaplardan elde edilen talaş ve malç gibi ürünleri bahçede kullanırken çok dikkatli olmak ve daha da doğrusu kullanımından kaçınmak gerekir. Vermikompost Kabı Vermikompost Kabı Vermikompost Kabı

Peki bu tür işlenmiş ahşaplardan solucan gübresi üretim kabı yapılabilir mi?

işlenmiş ahşapBir bakış açısıyla yapılabilir. Çünkü solucanlar ağır metalleri bünyelerine alabilmektedirler. O halde arsenik gibi zehirli maddeleri içeren işlenmiş ahşaptan solucan kabı yapmak mümkündür. Ancak işe bir de diğer cepheden bakmak lazım, solucanlar aslında bu tür ağır metalleri yok etmiyorlar, sadece bünyelerine alıp hapsediyorlar. Bu nedenle onların ölümü bu ağır metallerin yeniden sisteme dahil olmaları demektir. İşte tam da bu nedenle işlenmiş ahşaptan solucan gübresi kabı yapma fikrini hassasiyetle değerlendirmek ve doğru seçimi yapmak en iyisidir. Vermikompost Kabı

Soruya bir başka açıdan yaklaşırsak, bu tür işlenmiş ahşaplardaki zararlı içerik ne ölçüde dışarı salınır ve bunlar insan sağlığı açısından ne ölçüde zararlıdır?

Önce çok kısaca ahşabın basınçla işlenmesi ne anlama geliyor, ona bir bakalım. Vermikompost Kabı

işlenmiş ahşap süreç

Basınçlı işleme sürecinde kereste bir tank içine kapatılır ve vakum yapılarak hava dışarı atılır. Daha sonra krom, bakır ve arsenik içeren bir solüsyon sisteme eklenir. Vakumdan dolayı bu kimyasal maddeler kerestenin içlerine kadar nüfuz eder. Krom bir bakteri öldürücüdür, bakır bir fungisittir (mantar öldürücü) ve arsenik bir insektisit tir (böcek öldürücü) neme dayanıklı ahşapve bunların hepsi de bazı tür çürümeleri de engeller. Her üçü de zehirlidir, ancak bakır ve krom pek fazla tehlike arz etmez. Solumadığımız müddetçe krom bizlere zarar vermez. Aynı şekilde bakır da memeli canlılar için çok fazla toksik bir madde değildir, bakır sucul canlılar ve mantarlar için toksiktir. Burada asıl endişe veren şey arseniktir.

Burada akut toksik dozun ne olduğu önemli değildir. Asıl önemli olan hastalık yapabilen kronik toksik dozdan sakınmamız gerektiğidir. Yapılan bazı araştırmalar bitkilerin arseniği çok düşük miktarlarda da olsa bünyelerine aldıklarını ortaya koymuştur; ancak neyse ki bitkilerin bu kısımları yediğimiz kısımları değildir. Bu her ne kadar iyi bir haber olsa da tedbiri elden bırakmamak en iyisidir. Vermikompost Kabı

plywood

Buradan yola çıkarak özetle şunu söylemek mümkündür;

solucan kabınızı işlenmiş ahşaptan yaptığınızda zararlı kimyasalların gübreye ve oradan da sebze ve meyve gibi gıda ürünlerine geçme riski vardır. Bu nedenle mümkün oldukça çevre dostu çözümler geliştirmek gerekmektedir.

Solucan gübresi üretim kabı inşa ederken plywood kullanılabilir mi?

Plywood, eğer iyi kalite üretilmişse ve film kaplı ise solucan güresi üretim havuzlarının yapımında rahatlıkla kullanılabilir.

Plywood dayanıklılığı nedeniyle uzun ömürlü bir malzemedir. Üretimi esnasında içerdiği formeldehit zamanla buharlaşıp yok olmaktadır ve geriye sağlıklı bir malzeme kalmaktadır.

Vermikompost Kabı

Etiketler:

Yorumlar

 1. caner dedi ki:

  İyi günler Savaş bey,

  Solucanları ayırma işlemi yapacağımızdan yeni kültür havuzu imalatı yapacağız. Sorum şu;

  havuzun tabanında ve yan yüzeylerinde emprenye işlemi görmüş ( ahşap elektrik direkleri, belediyelerin parklara koyduğu banklar ve piknik alanlarındaki masalar gibi) ahşap kullansak solucanlara zararı olur mu? Malumunuz bu ürünler sudan vs. etkilenmemektedir. Bahsettiğim malzemeyi ucuza bulma imkanımız olduğundan size sormak istedim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın caner,

   “Emprenye, ahşabın bünyesine farklı yöntemlerle çeşitli kimyasal maddeleri emdirme işlemidir. Bu işlemle ahşabı mantar, böcek, kurtçuk gibi zararlılardan koruyarak ahşabın hizmet ömrünü artırma amaçlanmaktadır.”

   Şimdi burada asıl mesele şudur; kullanılan bu kimyasallar solucanları, sistemde olması gereken yararlı mikroorganizma, bakteri ve mantarları ve gübreyi nasıl etkileyecektir? Kanımca olumsuz etkiler; çünkü zaten amaç da budur!

   Ben şahsen bu tür bir malzemenin kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Yine de iyice araştırabilirsiniz…

   Saygılarımla.

Yorum Yaz