Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Eiesenia hortensis mi Dendrobaena veneta mı?

Eiesenia hortensis mi Dendrobaena veneta mı?

Eiesenia hortensis mi Dendrobaena veneta mı?

Merak Ettikleriniz:

Eiesenia hortensis ve Dendrobaena veneta Aynı Tür müdür?

“Savaş bey Dendrobaena veneta solucanı  dışkılama özelliği var mı? Bir de Eiesenia hortensis le aynı solucan mı ? Baktığım siteler de Dendrobaena Veneta(eisenia hortensis) diye geçiyor bazı yerlerde.” (Avni)

Duymak İstedikleriniz:

Sayın Avni,solucan_türleri

Solucan gübresi üretiminde dünya genelinde, farklı gerekçelerle yaklaşık olarak 9 tür kullanılmaktadır. Bu türlerin isimleri hemen yandaki resimde yer alıyor. Bu türler arasında en yaygın olanı sahip olduğu adaptasyon özellikleri sayesinde, Kırmızı Kaliforniya olarak da bilinen, Eisenia Foetida türüdür. Ancak Dendrobaena veneta ve/veya Eiesenia hortensis olarak bilinen tür de vermikompost üretiminde kullanılan bir türdür. Şimdi hem sorunuzu yanıtlayalım hem de aralarındaki temel farklara değinelim:

Dendrobaena veneta ve Eiesenia hortensis solucanları aynı türdür. Hatta bir diğer ismi de European nightcrawler olarak geçer. Ancak verimlilik açısından Eisenia Foetida (Kırmızı Kaliforniya) türü ile aralarında ciddi farklar vardır. Eiesenia hortensis

Örneğin:

Esine Foetida türü için şunları söyleyebiliriz:

 • Bir yetişkin her hafta 3 adet kokon üretmektedir. Kırmızı Solucan
 • Her bir kokondan 3 yavru solucan çıkmaktadır.
 • Yavru solucanlar 21 gün kuluçkada kaldıktan sonra kokondan çıkarlar.
 • Yavru solucanın olgunlaşarak erişkin bir solucan haline gelme süresi ortalama 42 gündür.

Fakat Dendrobaena veneta için durum daha farklıdır:

 • Haftada yetişkin başına 0,8 yumurta yumurtlama kapasitesi
 • Yumurta başına 1 bebek solucan üreme kapasitesi
 • Yumurtan itibaren cinsel olgunluğa erişme süresi 20 hafta (bazı kaynaklara göre 40-125 gün arası)
 • Sıcaklık aralığı: Minimum 7,5 °C, maksimum; 29.5 °C; ideal aralık ise 12,5 °C-18,5 °C

Görüldüğü üzere üreme ve erişkin hale gelme kapasiteleri oldukça farklıdır. Bu anlamda Eisenia Foetida tartışılmaz bir şekilde öndedir. Yukarıdaki farklılıkların haricinde bir başka farklılık ise içinde bulundukları ortam ve beslenme süreçleriyle ilgilidir.

Dendrobaena veneta türü daha çok karbon içerikli ortamları, yani lif kaynağı yüksek ortamları sever. Yani daha yüksek Karbon/Azot oranına toleransı fazladır. Bu nedenle Azotça zayıf olan saman, talaş, orman ağaç yaprağı döküntü örtüsü gibi alanlara adaptasyonu fazla olan bir türdür.

Fakat çok daha önemli olan bir nokta vardır ki, asla göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Dendrobaena veneta türü solucanlar invasiv yani istilacı tür solucanlardır. Bu nedenle bir yerden başka bir yere nakledilmemesi gerekmektedir. Aksi halde yeni taşındığı ortamı istila ederek, o bölgenin ekosistemini alt üst edebilir. Bu konuda detaylı bilgi için,

Vermont Eyaletindeki İnvasiv Toprak Solucanları Üzerine

ve

Josef H. Görres ile Solucanlar Üzerine Çarpıcı Bir Röportaj

konularına göz atabilirsiniz. Eiesenia hortensis

Dendrobaena_Veneta

Dendrobaena_Veneta

Diğer taraftan Avrupa’da aslen olta balıkçılığı için yetiştirilen Dendrobaena veneta (Eiesenia hortensis) türü Eisenia Foetida (Kırmızı Kaliforniya) türüne göre daha serin ve daha nemli ortamları sever. Bazı kaynaklara göre Dendrobaena veneta türü çok fazla ıslak ve nem içeriği yüksek atıkların kompostlanarak vermikompost üretilmesi amacıyla bazı deneysel çalışmalarda kullanılmakta.

Eisenia fetida ve Dendrobaena veneta türlerinin bir arada kullanıldığı küçük ölçekli deneysel bir vermikültür sisteminde gözlemlenen sonuçlar şöyle olmuştur: E. fetida türü daha yukarılarda ve kabın daha kuru bölgelerinde yer almayı tercih ederken; D. veneta  türü ise kabın daha alt kısımlarında yer alan ve nem oranı çok daha yüksek olan yataklama malzemesi içinde kalmayı tercih etmiştir.

D. veneta türü sadece oltaya takılabilen irilikte bir solucan olduğu için olta balıkçılığında tercih edilmemekte, ayrıca iddia odur ki, D. veneta türünün salgıladıkları bazı enzimler balıkları cezbetmektedir. Ancak bu iddia henüz ıspatlanmamış olmasına rağmen, Amerika’daki balıkçılar bu iddia konusunda yemin bile ediyorlarmış. Bu açıdan bakıldığında araştırılması gereken bir konu gibi… Zira eğer böyle bir enzim söz konusu ise insanlara yönelik birçok farklı sorunların çözümünde de kullanılabilir gibi… Eiesenia hortensis

Durum çok özetle budur…

Etiketler:

Yorumlar

 1. can kalaycıoğlu dedi ki:

  savaş bey ben de alanyada küçük çaplı solucan üretimine başladım.solucanlar için gübre tedarik etmek için bir hayvan çiftliğine gittk.oradaki gübre yığınının ici yaş üstü kuru fakat tam ortasında kalan ıslak bölümde inanılmaz derecede kırmızı renkte solucanlar var.bu solucanlarıda degerlendirmelimiyim.bu solucanlarda hızlı üreyip gübre yaparlarmı.
  saygılarım la ıyı çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Can,

   sonuçta gübre organik madde olduğu için ve bol miktarda mikroorganizma içerdiğinden, bunlarla beslenebilen her türlü solucanı kendine çeker. Kırmızı rengi sizi aldatmasın, besindeki demir elementinten kaynaklanır. Bu nedenle görmüş olduğunuz solucanın türünü bilmediğiniz ve iş yapıp yapmayacağından emin olmadığınız sürece onlarla hiç zaman kaybetmeyin.

   Saygılarımla.

 2. Sinan yurekli dedi ki:

  Savas bey merhaba ben dentraobena solucanindan uretmek istiyorum. 1.000 adet falan almayi hedefliyorum ve nasil bir ortam saglamam ve neler vererek beslemem gerekiyor beni bilgilendirirseniz cok sevinirim temin etmek istesem nerde bulurum ve ne kadar genislikte bir alana ihtiyacim olabilir.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yürekli,

   ben bahsettiğiniz solucan türü üzerine çalışmadım. Şahsen mevcut imkânlarımı en verimli biçimde kullanmak bakımından buna gerek duymadım. Bu nedenle bu konuda ne yazık ki sizi yönlendiremeyeceğim.

   Saygılarımla.

 3. Aydın Dönmez dedi ki:

  iyi aksamlar savas bey ben bu işe girmek istiyorum daha önce mantar üretim amaclı 250m2 kapalı ve ısıtıcılı bir alanım var ancak isi hiç bilmedigim icin ilk etapta 10bin alıp ölüm ve üremelerine bakarak 20 ile 50bin arası ilave yapmayı dusunuyorum. 1yıl sadece üretim amaclı olacak haznelerde parca parca(10 20binlik) beslemek mı yoksa buyuk bir havuzmu yapmak daha verimli olur ve saf ırk olarak temin etmek istiyorum
  solucanları guvenilir sekilde alacagımız firma yada kişileri önerebilirmisin?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Dönmez,

   başlangıç ve deneme amaçlı olarak 10.000 veya 20.000 solucan alabilirsiniz ama bu rakam ticari bir başlangıç için yeterli bir sayı değildir. Bu nedenle örneğin iç değilse 50.000 adet ile başlayıp, sayılarını en kısa zamanda bir kaç milyon veya olabildiğince en üst rakamlara ulaştırmanız gerekir. Verimli bir üretim için en azından 20-30 metrekarelik havuzlarda ve her bir havuzda 150.000-200.000 solucanla üretim yapmanız daya uygun olacaktır.

   Solucan temini ile ilgili bilgiyi posta adresinize gönderdim. Lütfen e-posta adresinizi kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

   Saygılarımla.

 4. Yusuf dedi ki:

  iyi günler Savaş Bey;
  solucan gübresi üretimiyle ilgili bir çok yorumunuzu inceledim size sormak istediğim soru uygun şartlar sağlanırsa ve düzgün yemleme yapılırsa 1 milyon solucan ortalama olarak,1 ayda nekadar mama yer,yediği mamanın nekadarını dışkılar ve son olarakta dışkıladığı bu gübrenin nekadarlık kısmı paketlenmeye hazır gübreye dönüşür.

  Sormak istediğim diğer bir konuda karadeniz bölgesinde bu iş için uygun ve doğru ırkı temin edebileceğim önerebileceğiniz bir yer varmı

  Son olarak kırmızı kalifornia solucanının araştırdığım kadarıyla 2 cinsi bu iş için öneri aldım eisenia fotedia ve lubmricus rubelus siz bunlarda hangi cinsi önerir siniz ve bu cins solucanları satın alacağımız zaman solucanların (kandırılmamamız için) saf ırk olduğunu anlayacağımız belirtiler varmıdır?

  Yardımcı olursanız çok memnun olurum . İyi çalışmalar dilerim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yusuf,

   ne kadar solucanın ne kadar besin tükettiği sorusu çok sık sorulan bir sorudur. Ancak birçok yerde dile getirdiğim şeyi tekrarlamak isterim ki, bu şekilde bir hesap kesinlikle hatalıdır. Bilimsel araştırmalar gereği laboratuvarlarda bu tür çalışmalar yapılmıştır ama iş sahada, sanayi tipi üretime gelinde çok daha farklı oluyor. Bu nedenle ne kadar ürün çıkacağını ancak üretime başlayınca göreceksiniz.

   Benim tavsiyem Eisenia fetida türüdür. Bu tür Türkiye koşullarında uzun zamandır kullanılmakta ve istisnasız başarı sağlamaktadır. Diğer türler üzerine zaman kaybetmeye, en azından başlangıçta, gerek yoktur. Zamanınızı tür ile ilgili seçim yerine işi geliştirme ve oturmasını sağlama üzerine harcarsanız daha verimli olacaktır.

   Solucan temini konusunda size mail ile dönüş sağladım. Lütfen e-posta adresinizi kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

   1. yusuf dedi ki:

    Savaş Bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. önerilerinizin benim için çok önemli ve önerilerinize dikkat edeceğimi belirtmek isterim. iyi çalışmalar dilerim

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Rica ederim Yusuf bey.

     Özellikle solucan temini konusunda, sattığı solucanın arkasında duracak kişilerle iş yapınız. Mailde bu konuda size gerekli bilgiyi verdim.

     Saygılarımla.

 5. Hakan dedi ki:

  Savas bey merhaba
  Eiesenia hortensis daha derinde, Eisenia fetida ise daha yuzeyde yasadigi soyleniyor ve bazi ureticiler (yurt disi ) gubre isleme acisindan olumlu sonuclarindan dolayi iki turu birden ayni sistem icerisinde besledikleri soyluyorlar. Son zamanlarda bu fikre yurt icindeki ureticiler de katilmaya basladi. Bu tarz denemeler yapildigi soyleniyor. Bununla ilgili dusuncenizi ogrenmek isterim. Istilaci irk olarak bahsettiniz Eisenia fetida icin bir tehlikemidir? Eger gubre kalitesi acisindan yararli oluyorsa denemek isteriz. Eiesenia hortensis satan guvenilir bir satici tavsiyeniz varmidir? Nasil emin olabiliriz Eiesenia hortensis olduguna

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hakan,

   solucanlara dair sistem geliştirmek gayet mantıklı ve de olması gereken bir süreçtir. Buna ticari-sanayi boyutta AR-GE deniliyor. Ancak bu AR-GE bizim ülkemizde biraz daha garip bir biçimde işlemekte. Örneğin, solucan gübresi üretimi ilk basamaktan son basamağa kadar planlı ve bilinçli bir süreçtir. Bu süreçte tesadüflere pek fazla bir yer yoktur. Bu nedenle çözüm bekleyen nice soru ve sorunlar dururken, bahsettiğiniz konuda ne diye boşa çaba harcanır bilemem.

   Dileyen dilediğini deneyebilir elbette ki, ancak farklı solucanların daha kaliteli bir gübre ürettiğini iddia etmek için çok çalışmak, çokça para sarf ederek analizler yaptırmak ve bir de bunu, tesadüfi değişkenleri elemek için, akademik olarak tescil ettirmek lazım. Fetida ve hortensis türlerinin bir arada olduğu sistemlerden elde edilen gübre için bunlar yapılmış mıdır? Bence hayır! O halde neyi konuşuyoruz?

   Esasında Eisenia fetida istilacı bir ırk değildir. Diğer türlere göre daha dayanıklı ve çalışkan bir tür olduğu için hayatta kalma şansı daha yüksektir. Bu durum doğrudan istilacı tür gibi yorumlanmamalıdır.

   Burada asıl sorun son şudur: Ürünü etkilemeyecek olan, veya hadi daha ılımlı olalım, ticari bir kârlılık sağlayacak kadar büyük bir değişkenliğe neden olmayan bu uygulamanın olumsuz tarafları neler olabilir?

   1) Her an sistemin her tarafında gezinen karma ırkların olduğu bir havuzda, solucanı gübreden nasıl ayırıp, gübreyi rahatlıkla hasat edeceksiniz?
   2) Değişen ortam ısısı, nemlilik, pH ve diğer etkenlere hangi tür nasıl bir tepki verecektir? Her iki tür için optimum koşulları nasıl sağlayacaksınız?
   3) Daha Eisenia fetida türü solucan satanlar üzerindeki “hileli tür satışı” yaftası kalkmadan, kimin hortensis türünü doğru sattığını nasıl anlayacağız? Bu aşamada tür tayini yapan kuruluşlar çıkacaktır? Hem de yüksek bir ücrete? Peki onların gerçek türü neye göre, hangi resmi ve akademik kritere göre analiz ettiklerini kim denetleyecek?

   Mevcut durumda yapacak daha çooook iş varken, fanteziye kaçıp boşa para harcamamak gerekir… Benim naçizane tavsiyem budur.

   Saygılarımla.

 6. Sinan gursoy dedi ki:

  Savaş bey merhaba.
  Yazılarınızı takip ediyor ve size çok teşekkür ediyorum bildiklerinizi paylaştığımız için.
  Savaş bey ben yaklaşık 11 aydır solucan besliyorum ve gübre üretiyorum. Maalesefki Bende yeni başlayan birçok arkadaş gibi ise fiyat odaklı bakıp ucuz rakamlarla solucan aldim. Şu anda yaşadığım bir sıkıntı var sosyal medyadan paylaştığım solucanlarimin resimlerine yapılan yorumlarda solucanlarimin kırmızı Kaliforniya değil Dendrobaena olduğunu söylediler. Buna sebeb olarakda resimde çok iri olduklarını ve kırmızı Kaliforniya solucaninin bu kadar iri olamayacagini söylediler. Fakat benim solucanlarım bu iriliklerine son iki üç ayında ulaştılar tek düze beslemeyi bitirip organik atıklarla beslemeye başladım ve son iki yemlemede keçi boynuzu tozu da verdim mamalariyla birlikte. Şimdi ne yapacağımı şaşırmış durumdayim solucanlarimin türünü nasıl tayin edebilirim bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gürsoy,

   sadece resimden bakarak tür tayin etmek doğru değildir. Solucanlar beslenme yöntem ve içeriklerine göre zaman zaman oldukça irileşebiliyorlar. Bununla birlikte resimlerdeki görünümleri yanıltıcı olabilir. Bu nedenle iki şekilde düşünebilirsiniz; yapılan yorumlar yanlıştır ve elinizdeki tür doğrudur; ikinci seçenek ise elinizdeki solucan Denrobaena venetadır ama çok da korkulacak bir şey yoktur, çünkü bu solucan da gübre üretiminde iş görür.

   Bence elinizdeki solucanlara bakmaya devam edin. Bununla birlikte çoğalma hızlarını takip edin ve sıcaklık farklılıklarına verdikleri tepkileri gözlemleyin. Eğer her koşulda solucan çok rahat ise yüksek ihtimalle Eisenia fetida türü kullanıyorsunuz demektir.

   Saygılarımla.

   1. Sinan gursoy dedi ki:

    Savaş bey içime su serptiniz ilginize alakaniza teşekkür ederim. Gözlemlerine devam edilir size tekrar yazicam çok sağolun.

Yorum Yaz