Solucan Gübresi Bilgi Portalı 16 Ocak 2017

Eiesenia hortensis mi Dendrobaena veneta mı?

Eiesenia hortensis mi Dendrobaena veneta mı?

Eiesenia hortensis mi Dendrobaena veneta mı?

Merak Ettikleriniz:

Eiesenia hortensis ve Dendrobaena veneta Aynı Tür müdür?

“Savaş bey Dendrobaena veneta solucanı  dışkılama özelliği var mı? Bir de Eiesenia hortensis le aynı solucan mı ? Baktığım siteler de Dendrobaena Veneta(eisenia hortensis) diye geçiyor bazı yerlerde.” (Avni)

Duymak İstedikleriniz:

Sayın Avni,solucan_türleri

Solucan gübresi üretiminde dünya genelinde, farklı gerekçelerle yaklaşık olarak 9 tür kullanılmaktadır. Bu türlerin isimleri hemen yandaki resimde yer alıyor. Bu türler arasında en yaygın olanı sahip olduğu adaptasyon özellikleri sayesinde, Kırmızı Kaliforniya olarak da bilinen, Eisenia Foetida türüdür. Ancak Dendrobaena veneta ve/veya Eiesenia hortensis olarak bilinen tür de vermikompost üretiminde kullanılan bir türdür. Şimdi hem sorunuzu yanıtlayalım hem de aralarındaki temel farklara değinelim:

Dendrobaena veneta ve Eiesenia hortensis solucanları aynı türdür. Hatta bir diğer ismi de European nightcrawler olarak geçer. Ancak verimlilik açısından Eisenia Foetida (Kırmızı Kaliforniya) türü ile aralarında ciddi farklar vardır. Eiesenia hortensis

Örneğin:

Esine Foetida türü için şunları söyleyebiliriz:

 • Bir yetişkin her hafta 3 adet kokon üretmektedir. Kırmızı Solucan
 • Her bir kokondan 3 yavru solucan çıkmaktadır.
 • Yavru solucanlar 21 gün kuluçkada kaldıktan sonra kokondan çıkarlar.
 • Yavru solucanın olgunlaşarak erişkin bir solucan haline gelme süresi ortalama 42 gündür.

Fakat Dendrobaena veneta için durum daha farklıdır:

 • Haftada yetişkin başına 0,8 yumurta yumurtlama kapasitesi
 • Yumurta başına 1 bebek solucan üreme kapasitesi
 • Yumurtan itibaren cinsel olgunluğa erişme süresi 20 hafta (bazı kaynaklara göre 40-125 gün arası)
 • Sıcaklık aralığı: Minimum 7,5 °C, maksimum; 29.5 °C; ideal aralık ise 12,5 °C-18,5 °C

Görüldüğü üzere üreme ve erişkin hale gelme kapasiteleri oldukça farklıdır. Bu anlamda Eisenia Foetida tartışılmaz bir şekilde öndedir. Yukarıdaki farklılıkların haricinde bir başka farklılık ise içinde bulundukları ortam ve beslenme süreçleriyle ilgilidir.

Dendrobaena veneta türü daha çok karbon içerikli ortamları, yani lif kaynağı yüksek ortamları sever. Yani daha yüksek Karbon/Azot oranına toleransı fazladır. Bu nedenle Azotça zayıf olan saman, talaş, orman ağaç yaprağı döküntü örtüsü gibi alanlara adaptasyonu fazla olan bir türdür.

Fakat çok daha önemli olan bir nokta vardır ki, asla göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Dendrobaena veneta türü solucanlar invasiv yani istilacı tür solucanlardır. Bu nedenle bir yerden başka bir yere nakledilmemesi gerekmektedir. Aksi halde yeni taşındığı ortamı istila ederek, o bölgenin ekosistemini alt üst edebilir. Bu konuda detaylı bilgi için,

Vermont Eyaletindeki İnvasiv Toprak Solucanları Üzerine

ve

Josef H. Görres ile Solucanlar Üzerine Çarpıcı Bir Röportaj

konularına göz atabilirsiniz. Eiesenia hortensis

Dendrobaena_Veneta

Dendrobaena_Veneta

Diğer taraftan Avrupa’da aslen olta balıkçılığı için yetiştirilen Dendrobaena veneta (Eiesenia hortensis) türü Eisenia Foetida (Kırmızı Kaliforniya) türüne göre daha serin ve daha nemli ortamları sever. Bazı kaynaklara göre Dendrobaena veneta türü çok fazla ıslak ve nem içeriği yüksek atıkların kompostlanarak vermikompost üretilmesi amacıyla bazı deneysel çalışmalarda kullanılmakta.

Eisenia fetida ve Dendrobaena veneta türlerinin bir arada kullanıldığı küçük ölçekli deneysel bir vermikültür sisteminde gözlemlenen sonuçlar şöyle olmuştur: E. fetida türü daha yukarılarda ve kabın daha kuru bölgelerinde yer almayı tercih ederken; D. veneta  türü ise kabın daha alt kısımlarında yer alan ve nem oranı çok daha yüksek olan yataklama malzemesi içinde kalmayı tercih etmiştir.

D. veneta türü sadece oltaya takılabilen irilikte bir solucan olduğu için olta balıkçılığında tercih edilmemekte, ayrıca iddia odur ki, D. veneta türünün salgıladıkları bazı enzimler balıkları cezbetmektedir. Ancak bu iddia henüz ıspatlanmamış olmasına rağmen, Amerika’daki balıkçılar bu iddia konusunda yemin bile ediyorlarmış. Bu açıdan bakıldığında araştırılması gereken bir konu gibi… Zira eğer böyle bir enzim söz konusu ise insanlara yönelik birçok farklı sorunların çözümünde de kullanılabilir gibi… Eiesenia hortensis

Durum çok özetle budur…

Etiketler:

Yorumlar

 1. can kalaycıoğlu dedi ki:

  savaş bey ben de alanyada küçük çaplı solucan üretimine başladım.solucanlar için gübre tedarik etmek için bir hayvan çiftliğine gittk.oradaki gübre yığınının ici yaş üstü kuru fakat tam ortasında kalan ıslak bölümde inanılmaz derecede kırmızı renkte solucanlar var.bu solucanlarıda degerlendirmelimiyim.bu solucanlarda hızlı üreyip gübre yaparlarmı.
  saygılarım la ıyı çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Can,

   sonuçta gübre organik madde olduğu için ve bol miktarda mikroorganizma içerdiğinden, bunlarla beslenebilen her türlü solucanı kendine çeker. Kırmızı rengi sizi aldatmasın, besindeki demir elementinten kaynaklanır. Bu nedenle görmüş olduğunuz solucanın türünü bilmediğiniz ve iş yapıp yapmayacağından emin olmadığınız sürece onlarla hiç zaman kaybetmeyin.

   Saygılarımla.

 2. Sinan yurekli dedi ki:

  Savas bey merhaba ben dentraobena solucanindan uretmek istiyorum. 1.000 adet falan almayi hedefliyorum ve nasil bir ortam saglamam ve neler vererek beslemem gerekiyor beni bilgilendirirseniz cok sevinirim temin etmek istesem nerde bulurum ve ne kadar genislikte bir alana ihtiyacim olabilir.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yürekli,

   ben bahsettiğiniz solucan türü üzerine çalışmadım. Şahsen mevcut imkânlarımı en verimli biçimde kullanmak bakımından buna gerek duymadım. Bu nedenle bu konuda ne yazık ki sizi yönlendiremeyeceğim.

   Saygılarımla.

 3. Aydın Dönmez dedi ki:

  iyi aksamlar savas bey ben bu işe girmek istiyorum daha önce mantar üretim amaclı 250m2 kapalı ve ısıtıcılı bir alanım var ancak isi hiç bilmedigim icin ilk etapta 10bin alıp ölüm ve üremelerine bakarak 20 ile 50bin arası ilave yapmayı dusunuyorum. 1yıl sadece üretim amaclı olacak haznelerde parca parca(10 20binlik) beslemek mı yoksa buyuk bir havuzmu yapmak daha verimli olur ve saf ırk olarak temin etmek istiyorum
  solucanları guvenilir sekilde alacagımız firma yada kişileri önerebilirmisin?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Dönmez,

   başlangıç ve deneme amaçlı olarak 10.000 veya 20.000 solucan alabilirsiniz ama bu rakam ticari bir başlangıç için yeterli bir sayı değildir. Bu nedenle örneğin iç değilse 50.000 adet ile başlayıp, sayılarını en kısa zamanda bir kaç milyon veya olabildiğince en üst rakamlara ulaştırmanız gerekir. Verimli bir üretim için en azından 20-30 metrekarelik havuzlarda ve her bir havuzda 150.000-200.000 solucanla üretim yapmanız daya uygun olacaktır.

   Solucan temini ile ilgili bilgiyi posta adresinize gönderdim. Lütfen e-posta adresinizi kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz