Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Organik Altın’ın Hikayesi

Organik Altın’ın Hikayesi

Organik Altın’ın Hikayesi

Organik Altın’ın Hikayesi, Vermikompost Üzerine Bir İnceleme

 Sujit Adhikary

Tarım ve Ekolojik Araştırmalar Birimi, Biyolojik Bilimler Bölümü, Hindistan İstatistik Enstitüsü, Kalküta, Hindistan;

 

Çevirmen notu (S.Gönen): Aşağıdaki çalışma orijinal metnin birebir çevirisi değildir. Gerek teknik detaylar gerekse de “Copyright” olması nedeniyle inceleme ana unsurlarıyla Türkçe söylenmiştir. Ayrıca konunun daha iyi anlaşılması için çeşitli görseller ve metnin sonunda yer alan kısa bir sözlük tarafımdan eklenmiş olup metnin aslında yoktur. Dileyen orijinal dilinde metni takip edebilir. Metnin orijinali için lütfen tıklayınız: http://www.scirp.org/fileOperation/downLoad.aspx?path=AS20120700004_32428995.pdf&type=journal

Organik Organik Organik Organik Organik Organik Organik Organik

ÖZET

 

Solucanlar Pascal PASCAL  ve Thoreau Thoreau gibi filozofların dikkatini çekmiştir. Buna rağmen, tarımsal alanların beslenmesinde oynadığı rol açısından dünya çapında araştırmacıların dikkatini ise son bir kaç on yılda çekmiştir. Atık yönetimi sürdürülebilir toplumun ayrılmaz bir parçasıdır, dolayısıyla toplumsal atıkların biyolojik olarak ayrıştırılabilir olan kısımlarının çöplük alanlarından, vermikompost üretimi gibi alternatif atık yönetim süreçlerine aktarılması da bir gerekliliktir. Solucan dışkısı (vermikest) humus, NPK, mikro elementler, faydalı toprak mikropları, azot tutucu, fosfor çözücü bakteriler, aktinomisetler ve büyüme hormonları oksinler, gibberlin ve sitokininler açısından zengin besleyici organik bir gübredir. Vermikompost ve solucanların vücut sıvısının (solucansuyu-vermiwash) hem bitki gelişiminde hem de bitki korumadaki önemi ispatlanmıştır. Burada solucan gübresi teknolojisi, önemi, kullanımı ve dünya genelinde elde edilen bazı belirgin sonuçlar değerlendirmeye alınmıştır.

Yazının Devamını Okumak İçin Lütfen Siteye Üyelik Yapınız. Eğer Zaten Üyeyseniz  Giriş Yapmak İçin Tıklayın! 

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. ferhat dedi ki:

  yine güzel bir çalışma özellikle teşekkür etmek istedim.Bunuda kocaeli üniversitesi bitki koruma bölümünde mutlaka hocalarımla paylaşacagım.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Ferhat bey paylaştıktan sonra edineceğiniz izlenimler hakkında bizleri bilgilendirmenizi bekleriz…

 2. yunus yalcin dedi ki:

  Gerçekten çol guzel paylaşım. Yeni paylaşımları dort gozle bekliyorum. Emeğinize saglık.

 3. Dr. Vajranabhaiah, S. N. dedi ki:

  the article is on fundamentals with application in agri.

Yorum Yaz