Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Tarımın Geleceği Solucanlar

Tarımın Geleceği Solucanlar

Tarımın Geleceği Solucanlara Bağlı

“Solucan gübresi üretimi yaygınlaşmasına rağmen bu alanda talebi karşılayacak seviyede değil.”

Tarımın Geleceği Solucanlara Bağlı

Tarımın Geleceği Solucanlara Bağlı

Organik tarımın giderek yaygınlaşmasıyla adından sıkça söz edilen solucan gübresi üretimi de artıyor. Üreticiler, Türkiye’de toprak kalitesi ortalamasının 1,7’nin altına düştüğünü, bunun ıslahı içinse uzun zaman gerektiğini savunuyor. Solucan gübresi üreticisi İbrahim Doğuş, “Çiftçiler henüz yeni tanıyor. Biz en az 15-20 sene bu ülkemizdeki açığı kapatmak için çalışacağız” dedi.

Organik tarım uygulamaları alanında başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde hızla yayılan solucan gübresi üretimi, Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Toprak solucanlarının yapılarında onları zararlı patojenlerden korumak için sölom sıvısı adı verilen bir çeşit vücut salgısı bulunuyor. Bu salgı dışkılarına da geçiyor. Bu canlıların dışkıları organik solucan gübresi olarak tarım arazilerinde kullanıldığında, sölom sıvısı tıpkı solucanları koruduğu gibi o toprakta yetişen bitkileri de koruyor. Böylece üretilen zirai ürünler herhangi bir kimyevi bileşene ihtiyaç duymadan hastalıklara karşı çok daha dirençli bir yapıya sahip oluyor. Aslında tabiatta bulunan bütün toprak solucanları, kendi yaşadıkları alanda bu görevi yerine getiriyor ve tarım açısından faydalı oluyor. Yapılan çalışmalar, toprak solucanlarının yoğun olduğu zirai alanlarda verimin çok daha fazla olduğunu ve özellikle bitki köklerinde oluşan hastalıkların yok sayılacak kadar az olduğunu gösteriyor.

Haberin Devamı İçin Kaynak: İstanbul Haber

Etiketler:

Yorumlar

 1. erdem dedi ki:

  Merhaba,
  Siteniz gerçekten çok net bilgiler içermekte ve bu alanda bilgi edinebilecegimiz kaynakların sınırlı olması sizleri daha da önemli kılmakta.
  Ben mühendisim ve bu konuyla ilgileniyorum. Kanadaya gitmek istiyorum ve solucan toplayanlar ile birlikte bu işi merkezinde görmek istiyorum. Bu konu hakkında bana iletişim kaynağı önerebilir misiniz ve yardımcı olur musunuz.
  Saygılarmla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Erdem,

   Teşekkür ederim.

   Kanada’da bağlantı halinde olduğum herhangi bir tesis veya firma yok. Yurt dışında bilgim dahilinde olan yabancı firmalar ya yüksek ücretli tesis gezisi düzenliyorlar ve onlar da bilgi vermiyorlar. Bizim bilgimiz dahilinde kurulanların ise kaynağı zaten Türkiye’dir. Ancak dilerseniz yurt dışı geziniden sonra Türkiye’de tesis gezmek için önerilerde bulunabilirim.

   Saygılarımla.

 2. NESLİŞAH dedi ki:

  Merhaba
  Organik tarım öğrencisiyim ve organik tarımda kullanılan solucan gübresi konusunu ödev olarak aldım. Slayt haline getireceğim elbet ama ben internetten bulup kopyala yapıştır yapmak istemiyorum bir emek vereceğim sonuçta ve organik tarım öğrencisi olduğum için öğrenmeli ve öğretmeliyim diye düşünüyorum bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz???

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Neslişah,

   kaynak göstermek koşuluyla sitemden faydalanabilirsiniz. Bunun haricinde nasıl yardımcı olabilirim?

Yorum Yaz