Solucan Gübresi Bilgi Portalı 30 Nisan 2017

Solucanlarla Organik Gübre

Solucanlarla Organik Gübre

Solucanlarla Organik Gübre

ABD’den getirttikleri solucanlarla organik gübre üretiyorlar

TOKAT’ın Turhal İlçesi’nde girişimci 4 arkadaş, 6 ay önce ABD’den getirdikleri solucanlarla organik gübre üretimine başladı. 4 Girişimci, şimdi 500 bin solucanla ayda 2 ton gübre üretiyor.

Solucanlarla Organik Gübre

Solucanlarla Organik Gübre

Mustafa TURAPOĞLU- Fatih YILMAZ / TURHAL(Tokat), (DHA) -

Turhal’da yaşayan Cihangir Türköz (34), Yasin Kuştepe (31), Ahmet Sarıbal (37) ve Abdullah Mütevellioğlu (35), bir ziraat mühendisi arkadaşlarının tavsiyesi üzerine solucanla organik gübre üretmeye karar verdi. Bu kapsamda internet ortamında araştırma yaparak solucanları ABD’nin Kaliforniya eyaletinde buldu. Altı ay önce tanesi 25 kuruştan 100 bin solucan alan dört arkadaş, ilçenin Tokat çıkışında kendilerine ait 200 metrekare kapalı bir alanda tesis kurdu.

6 AYDA 500 BİN SOLUCAN OLDU

Buraya getirdikleri solucanları, hayvan gübresi, yumurta kabuğu ve çay posasından elde ettikleri mama ile beslemeye başladı. Yedikleri mamalarla gübre üreten solucanların sayısı ise 500 bine ulaştı. 500 bin solucanla ayda iki ton gübre üreten dört arkadaş, bunları yine kendilerine ait bahçede kullandı. Solucan gübresi kullanılan biber fidesinin, diğer fidelere göre daha büyük olduğu ve biberlerin daha iri olduğu görüldü.

Haberin tamamı için Milliyet.com.tr adresini ziyaret ediniz…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz