Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solucanlar ve Şevket-i Bostan Bitkisi

Solucanlar ve Şevket-i Bostan Bitkisi

Solucanlar ve Şevket-i Bostan Bitkisi

TÜBİTAK biyoloji alanında düzenlediği proje yarışmasında “Şevketi bostan bitkisinin toprak solucanının rejenerasyon hızına etkisinin incelenmesi” projesiyle Türkiye 2. ‘si oldu.

Denizli Erbakır Fen Lisesi öğrencileri Meryem İrem Toksoy ve Nurten Gözde Esmi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun biyoloji alanında düzenlediği proje yarışmasında “Şevketi bostan bitkisinin toprak solucanının rejenerasyon hızına etkisinin incelenmesi” projesiyle Türkiye 2. ‘si oldu.

Öğrenciler, projede Antalya bölgesinde yapılan elemelerde birinci olarak TÜBİTAK’ın Ankara’da yapılan Türkiye derecelerinin belli olacağı yarışmaya katıldı ve 864 proje içerisinde Türkiye ikincisi oldu.

Araştırmada, tamamen doğal koşullarda bakım gerektirmeden yetişen şevketi bostan bitkisinin kökünü kullandıklarını ifade eden Denizli Erbakır Fen Lisesi öğrencisi Nurten Gözde Esmi, şunları söyledi: solucan

şevketi bostan_1 (600 x 450)

Fotoğraflar: Mehmet Çetin

“Şevketi bostan özütünün yaraların tedavisindeki etkisini belirlemek için solucanları kobay olarak kullandık. Her biri aynı boyda olan 3 solucanı 3 ayrı deney kavanozuna koyduk. İlk kavanoza 20. boğumdan kesilen solucanı doğadan alınan nemli toprağın içine koyduk. İkinci kavanoza ise yine aynı noktadan kesilen solucanı, yara noktasına şevketi bostan bitkisinden elde edilen özüt sürülerek nemli toprağa bıraktık. Üçüncü kavanozda ise hem solucanın yarasına özüt sürüldü, hem de toprağa 200 miligram özüt enjekte edildi. Bu üç kavanoz 24 saatlik sürenin ardından incelendiğinde özütün kullanılmadığı kavanozdaki solucanın yüzde 5, sadece vücuduna özüt sürülerek normal toprağa bırakılan solucanın yüzde 50, yarasına ve toprağa özüt sürülen solucanın ise yüzde 90 oranında iyileştiğini gördük. ”

Proje ortağı Denizli Erbakır Fen Lisesi öğrencisi Meryem İrem Toksoy da, şevketi bostan bitkisinin “tanin” maddesi içerdiği için hemofili hastaların tedavisinde alternatif tedavi olarak kullanılabileceğini kaydetti. Bitkinin derin yaralar ve ameliyat yaralarının iyileştirilme sürecini kısaltabileceğini ifade eden Toksoy, “Yanık tedavisinde, cilt bakımında, kozmetik sanayisinde kullanılabileceğini, büyüme gelişme bozukluğu çeken çocukların gelişmesinde alternatif bir yol olacağını ve gıda sektöründe çok önemli bir ticari bitki olabileceği görüşündeyiz” dedi.

Erbakır Fen Lisesi Biyoloji Bölümü Öğretmeni ve projenin danışmanı Özcan Zeybekoğlu ise, proje için 1 yıllık emek harcadıklarını ifade etti.

Projeye destek çıkılması halinde patent için başvuruda bulunacaklarını belirten Zeybekoğlu, “Özellikle kozmetik, gıda ve sağlık sektöründe kullanım alanı oluşması için girişimcilere ve işadamlarına ihtiyacımız var. Bunu ürün haline dönüştürüp, patentini de alabilirsek, kullanıma sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: www.haberler.com

Proje için tıklayınız: Solucan Rejenerasyonu ve Şevket-i Bostan

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz