Solucan Gübresi Bilgi Portalı 23 Mays 2017

Solucan Gübresi Faydalarını Ispatlıyor

Solucan Gübresi Faydalarını Ispatlıyor

Arka bahçede yarım milyon solucan zengin bir toprak ve ürün üretirken çöpleri de geri dönüştürüyor. Marietta’lı bir adamın ürettiği solucan kompostu faydalarını ispatlamakla kalmıyor ayrıca diğer insanlara da yarar sağlıyor.

“Buzdolabınızda çürüyen marulu çöpe atarsınız, oysa ben onun yerine bu tür atıkları buradaki küçük mekanımda toprağa dönüştürme kapasitesine sahibim… Üstelik bu toprak dünyadaki en mükemmel topraktır.” Uzman Solucan Gübresi yetiştiricisi Jim Couts bir çiftlikte büyümüş ve evde yetiştirilen ürünlerin değerini anlamış birisidir.

Jim Couts yardıma muhtaç çocukların yetiştirilmesinden sorumlu bir kuruluştan emekli olduktan sonra, hepsi geri dönüştürülmüş ürünlerden oluşan kendi bahçesini, serasını, inşa eder ve yıllar önce sırf hobi olarak kompost üretmeye başlar.

“Çocukları beslemek için verdiğim birçok gıdanın yemeye uygun olmadığının özellikle  farkındaydım ve bu nedenle ömrümün kalan zamanını Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı dâhilinde çocuklar için yerel, taze ve organik ürünler yetiştirmek için harcamaya karar verdim.” İşte tam olarak onun yaptığı iş de budur; elde ettiği zengin toprağı bakıma muhtaç çocuklara gıda yetiştirilmesi için çeşitli kuruluşlara bağışlamaktadır.

“Bahçemde yetiştirdim domates ve diğer tüm bitkilerin, fosil yakıt gübrelere bağımlı olarak yetiştirilmiş diğer bahçelerdeki bitkilerden belirgin  bir biçimde daha büyük olduğunu göreceksiniz. Bahçenizde daha büyük bitkiler yetiştirebilmeniz için fosil yakıt temelli kimyasal gübre ve ilaçlar kullanmanız gerektiği iddiası basit bir mittir.”

Onun toprakları o kadar çok gıda üretmektedir ki, bu sayede fazla ürünleri gıda kilerlerine bağışlayabilmektedir.

Toprak bütünüyle yağmur suyu ve kırmızı solucanlarla besleniyor. “Solucanlar haftalık ortalama üç ile beş kova dolusu çöp tüketiyorlar. O kadar yiyebilirler. Çöpler toprağa verilmeden önce pikabımın yarısını dolduruyor.” Çöpler yaprak ve bayat sebze-meyve gibi şeylerden oluşuyor. “Daha sonra North End Tavern’den ve Marietta’daki bira fabrikasından haftalık olarak yaklaşık bir ton tahıl ile Busy Bee lokantasından ise atık kahve telvesi ve yumurta kabukları temin ediyorum.”

Couts şimdilerde bu kuruluşlara, yakın zamanda Marietta’deki Harvest of Hope kuruluşu da dahil olacak, kendi kompostlarını nasıl üreteceklerini ve bahçelerini nasıl kuracaklarını öğretiyor. Böylece kendi kendilerine daha da yeterli olacaklar.

Jim Couts’a ulaşmak için jimcouts@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.

Çeviri: Savaş Gönen

Kaynak:

http://www.thenewscenter.tv/news/headlines/Feeding-Worms-Garbage-to–181264581.html?mobile=yes

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz