Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Siyahaltın Tam Otomasyon Üretime Başladı!

Siyahaltın Tam Otomasyon Üretime Başladı!

Siyahaltın Tam Otomasyon Üretime Başladı!

Solucan gübresi üretim ve satış faaliyetlerini sürdüren Siyahaltın firması Türkiye’de bir ilk olan tam otomasyon solucan gübresi üretimine başladı.

Firma yetkilisi Mehmet Hanifi CAN’ın yapmış olduğu açıklamaya göre Siyahaltın firması,  bundan sonraki üretim faaliyetlerini Türkiye’de bir ilk olan tam otomasyon solucan gübresi üretim sistemleriyle gerçekleştirecek.

siyahaltın

Tam Otomasyon Sürekli Akış Sistemi (SAS)

 

Şu ana kadar tüm Ar-Ge çalışmalarının tamamlandığını ve deneme üretimlerinin yapıldığını belirten CAN, yıllık üretim kapasitesinin şuan  750 ton olan tesisin tam anlamıyla işlemeye başladığında üretim bandında işgücünün neredeyse tamamen ortadan kalkacağını ve üretilecek ürünün 3000 tona ulaşacağını ve hemen hemen el değmeden üretim bandından tüketiciye pakatlenmiş olarak ulaştırılacağını belirtti. CAN, planlamaya göre Mayıs 2014 sonunda 3000 tonluk üretimi sağlamış olacaklarını da söyledi.

solucan gübresi

siyahaltın

 

 

 

 

 

 

 

 

Kompost Üretim Holleri

Mehmet Hanifi CAN ayrıca bu tesisin, kullandığı teknik itibariyle sadece Türkiye’de değil, dünyada da benzersiz olduğunu öne sürerek ürün kalitesi konusunda iddialı olduklarını da belirtti. İyi kalitede bir solucan gübresi elde etmenin temel unsurunun solucanlara iyi kalitede ve 100% steril yem vermekten geçtiğini belirten CAN, solucanlara verilen yemin üretim aşamasının da yine otomasyona bağlı olduğunu ve mantar kompostu üretim teknikleri kullanılarak 100% steril üretildiğini söylüyor.

Kullanılacak olan yemin içerisinde sadece yararlı bakterilerin yer almadığını aynı zamanda eğer yem iyice streilize edilmezse zararlı mikroorganizmaların da olabileceğini belirten CAN, yem olarak solucanlara verilen hammaddenin önce pastörize hollerinde doğru koşullarda ve sürede, ayrıca yönetmelikte belirtilen usullere de uygun olarak pastörize edildiğini belirtiyor.

Siyahaltın sadece solucan ve solucan gübresi satışı yapmıyor, aynı zamanda özellikle yeni başlayanlar için kullanıma hazır yem satışları da yapıyor. Ayrıca firma büyük ölçekli tesis kurulumu düşünen iştirakçiler için projelendirme desteği de vermekte. Bu konuda fikirlerini belirten Mehmet Hanifi CAN, “Büyük ölçekli solucan gübresi üretim tesisi kurulumu için Siyahaltın firmasına başvuran iştirakçileri tesisimizde belli bir süre konuk ederek, sistemin işleyişi ve iş yürütme hakkında bilgilendirmekteyiz. Ayrıca uygulamada pratik bilgi sahibi olmaları için gerekli destek de sağlanmaktadır ” demektedir.

Solucan gübresinin Türkiye’de her geçen gün daha çok ilgi uyandırmaya ve artık hakkettiği değere ulaşmaya başladığını belirten Mehmet Hanifi CAN, sektörde yavaş ama istikrarlı bir büyümenin olduğunu bu sayede de gerek üretici gerekse de tüketicilerin daha bilinçli bir şekilde konuya eğilme şanslarının bulunduğunu söyledi.

siyahaltın solucan gübresiSAS Üretim Bandında İşlenmekte Olan Ham Gübre

Mehmet Hanifi CAN solucan gübresi üretim tesisi kurmak için gereken bürokratik işlemlerin artık eskiye göre daha zor olduğunu belirterek, bunun aynı zamanda gübre üretim piyasasında olması gereken standardizasyonu da sağladığını söyledi. Örneğin solucan gübresi üretim tesisinin diğer ünitelerden fiziksel olarak tamamen ayrı olması ve işletmede üretim sürecini etkileyecek ve üretilen gübrenin kirlenmesini engelleyecek her türlü önlemin alınmış olması gibi birçok şartın yerine getirilmiş olması gerekliliğinden bahseden CAN, kurmuş oldukları Tam Otomasyon SAS sisteminin tüm bu şartları sağladığını belirtti ve bu anlamda piyasaya ciddi bir rekabet geleceğini de öne sürdü.  “Artık tüketici bu koşullar altında üretilmiş olan solucan gübresinin gerçek solucan gübresi olduğunu ve aldığı üründen tam anlamıyla verim alabileceğini bilebilecek” diyen Mehmet Hanifi CAN, bu nedenle Siyahaltın işletmesinin “açık mutfak” usulü tüm üretici ve tüketicilerin ziyaretlerine açık olduğunu söyledi.

Etiketler:

Yorumlar

 1. rabiayuksel dedi ki:

  Bende bu ise girmeyi dusunuyorum size nasil ulasabilirim trakyada oturuyorum mehmet hanifi can a nasil ulasabilirim saygilarm

  1. oktay dedi ki:

   savaş bey solucan üretim tesisi için proje yaptırmak istiyoruz bize yardımcı olurmusunuz

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın Oktay,

    projelendirme desteği ve öncesinde gerekirse tesisi yerinde görmek için Siyahaltın ile irtibata geçmenizi rica edeceğim.

    İrt tel no: +90 (542) 543 29 04

    Saygılarımla.

 2. hojjat dedi ki:

  Hi.
  What company has build this worm power?
  thanks

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Dear hojjat,

   Siyahaltın company has built this complete automation system.

   Yours truly.

 3. numan dedi ki:

  savaş bey kayseri de böyle bir tesis kurmak istiyoruz tarım destekli olabilme imkanı olduğunu duyduk. bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. tesis kurulumu ve projelerle ilgili destek almak istiyoruz. tesislerinizi ziyaret etmek istiyoruz. sizinle irtibata geçmemiz mümkün mü?

 4. Ömer Bayraktar dedi ki:

  Sayın Yetkililer Öncelikle şunu söylemeliyim ki çok iyi bir iş yapıyorsunuz. Tesislerinizi de görmek isterim. Zira Biz İzmir’de 2005 tarihinden itibaren faaliyet gösteren bir engelli kooperatifiyiz. Bu yıl Aile ve Sosyal politıkalar Bakanlığı ve İşkur desteği ile çoğunlukla engelli vatandaşların istihdam edileceği “KORUMALI İŞYERİ” statüsünde Solucan gübresi üretim tesisi yapmak amacıyla proje oluşturduk ve Bakanlık onayı aldık . İzmir’de Karabağlar Uzundere mevkiinde Belediyenin bizim için tahsis ettiği 9750 m2 arsamız mevcut. Şu anda projelendirme işlemleri sürüyor. Bizim Know how anlamında bilgiye ihtiyacımız var. Bu hususta sizin gibi konuyu bilen insanların yardımlarını talep etmekteyiz.Yardımcı olursanız seviniriz. Saygılarımızla hayırlı işler dileriz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ömer Bayraktar,

   projeniz konusunda geçen günlerden bir internet gazetesinde çok kısa haber görmüştüm. Siz de çok güzel işler yapmaktasınız, tebrik ederim. Projeniz konusunda mümkün olan desteği vermek isteriz elbette. Öncelikle şu anda hangi aşamadasınız? Mevcut ve gelecek planlarınız nedir? Elinizdeki olanaklar nelerdir? Öncelikle bu ve benzeri konular hakkında bilgi sahibi olmak isteriz.

   Şöyle yapalım, projeniz henüz başlangıç aşamasında olduğu için detayları daha ayrıntılı olarak özel mail üzerinden görüşelim. Özel mail diyorum çünkü, tecrübeyle sabittir bir projenin tüm detayları iyice oluşmadan basına duyurulmaması taraftarıyım. Proje uygun aşamaya geldiği anda bu blog üzerinde çok güzel bir tanıtım haberi yapalım sizin için.

   Görüşmek dileğiyle.
   Saygılarımla.

   1. Ömer Bayraktar dedi ki:

    Sayın Savaş Gönen
    Sizi Özel olarak projelerimizle birlikte bilgilendireceğim . Hayırlı işler dilerim

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Teşekkür ederim Sayın Ömer,

     Sizden haber bekliyorum.

     Kolay gelsin.
     Saygılarımla

     1. selçuk içirir dedi ki:

      sayn savaş bey gübre üretimini konyada yapmak istiyorum bu işe uygun arazim ve ilk etapda günlük 30 ton ve dahada fazla ham gübre temin etme imkanım var bana yardımcı olursanız sevinirim saygılar. 0532 487 88 21 selçuk içirir.

     2. Savaş Gönen dedi ki:

      Sayın Selçuk,

      tüm girişimcilere söylediğim gibi, size aynı tavsiyede bulunacağım. İş kurmadan ve faaliyete geçmeden önce mutlaka bir tesisi yerinde görünüz. İşi sürdürüp sürdüremeyeceğinize karar verdikten sonra girişimde bulununuz.

      Kolay gelsin.

  2. şerife ibin dedi ki:

   merhaba ömer bey bende bu işle ilgili araştırma içerisindeyim ve sizinle karşılaştım izmir de uzundereye çok yakın evka 7 de oturuyorum sizinle görüşmek çok isterim lütfen mailden bana ulaşırsanız çok sevinirim teşekkürler.:)

   1. Savaş Gönen dedi ki:

    Sayın şerife,

    yorum kısmında ilke olarak telefon numarası ve e-posta adresleri paylaşımı yapılamamaktadır. Ancak eğer Ömer bey eğer bu yorumunuzu okuyup sizinle irtibata geçmek isterlerse vermikem@gmail.com adlı e-posta adresime yazması ve talebini iletmesi yeterli olacaktır. Aynı şekilde siz de bu e-posta adresine mail adresinizi gönderirseniz irtibat kurmanızı sağlayabilirim.

    Saygılarımla.

 5. macrol dedi ki:

  savaş bey kolay gelsin ben 2 sene falan oluyor mehmet hanifi hocamdan solucan almıştım gübre üretiyorum kendimi geliştirmek için okulun birine bu solucan gübresinin faydalarını açıkladım okul çok memnun haldı gübreyi denediler verimi aldılar memnun kaldılar şimdi benden bir sunum hazırlamamı istiyorlar solucan gübresinin faydaları ne yer ne içer nasıl mama verilir evsel atık nasıl fermente edilir solucanlar nasıl ürer nasıl çovalır gübrenin faydaları nelerdir gübrenin zararı varmıdır ne kadar yem yer ne kadar gübre verir atıyorum 2 ton evsel atıktan ne kadar gübre elde ederiz diye resimli bir sunu istediler ögrencilere sunmak için bende size söyleyeyim dedim bana yardımcı olabilirmisiniz sunumdan sonra gübre üretimine geçmek istiyorlar her övrenciye 100 solucan verecegiz dediler savaş hocam yardımcı olursanız çok sevinirim erencarkci@hotmail.com cep tel 0505 636 69 69

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın macrol,

   istediğiniz sunum uzun soluklu ve zaman isteyen bir çalışma olacaktır. Hemen hazırlamanız öyle pek mümkün olmayabilir ama yine de bir bakmak lazım. Konunun detaylarını vermikem@ gmail.com adlı adresime gönderebilir misiniz? Bir bakalım!

   Kolay gelsin!

 6. İsmail ULUĞ dedi ki:

  Sayın Savaş GÖNEN Beyfendi. Burada sorularına cevap arayan insanlara bıkmadan usanmadan, üşenmeden o kadar güzel cevaplar veriyorsunuz ki 55 yaşından sonra beni solucankolik yaptınız. Kayseri de bende hobi olarak bu işi yapıyorum. 500 adet solucanım var ve evimin en güzel köşesinde onları besliyorum. O kadar temiz o kasdar duyarlı ki bu solucanlar en ufak bir rahatsızlık vermiyor ne bir sineklenme nede bir koku oluşuyor. İnanın büyülediler beni. Her eve her insana kesinlikle tavsiye ediyorum. Eve getirmemi istemeyen çocuklarım şimdi onları görmek için can atıyorlar. Bir müddet sonra fotoğraflarını sizinle paylaşacam. Selam saygı ve hürmetlerimle iyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   İsmail bey ne güzel söylüyorsunuz böyle. Demek “iyi bir iş yaparsan mutlaka gelir bulurlar” dedikleri doğruymuş. Sizi bu güzel ve gerçekten büyüleyici hobiyle uğraşmaya ikna etmiş isem ne mutlu bana. Fotoğraflarınızı ve izlenimlerinizi mutlaka bekliyorum, vermikem@gmail .com adresime gönderebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 7. MEHMET UÇAROĞLU dedi ki:

  AYDIN KUŞADASI İLÇESİNDEN YAZIYORUM.CEVAP VERECEKMİSİNİZ BİLMİYORUM AMA ŞANSIMI DENEMEK İSTEDİM…EMEKLİ ASTSUBAYIM…EMEKLİ OLDUKTAN SONRA BİR BOŞLUĞA DÜŞTÜK MESLEĞİMİZİN DIŞARDA GEÇERLİLİĞİ YOK …ANLAYACAĞINIZ SOLUCAN ÜRETİMİ KONUSUNDA SIFIRIM…SÖKE İLÇESİNDE BOLCA HAYVAN ÜRETENLER VAR NASİP OLURSA BU İŞİ ORDA YAPMAK İSTİYORUM….AMA ÖNCE SİZE ŞU KONU DİYEMİYORUM VERECEĞİNİZ HER BİLGİYE İHTİYACIM VAR ….SOLUCAN TEMİNİNDEN TUTUNDA DEVLETİN BU KONUDA BİR TEŞVİĞİ OLUP OLMADIĞINDAN ÜRETİM YERLERİNDEN SOLUCAN HASTALIKLARINA,GÜBRE SATIŞINA KADAR …MALİYETLERİ TAHMİNİDE OLSA ….CEVAP VERİRSENİZ ŞİMDİDEN ALLAHRAZI OLSUN….HAYIRLI AKŞAMLAR….ÖRNEK 1 MİLYON SOLUCANLA İŞE BAŞLAKSAK ….

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Mehmet bey,

   Cevap vermemek diye bir şey olur mu, siz zahmet etmiş konuya ilgi duymuşsunuz, iki satır yazıyı çok göremeyiz.

   bu işi yapmak mümkündür ama gerçek anlamda emek isteyen bir iştir. Fakat her şey bir yana, çalışırken zevk duyacağınız ve hiç değilse doğa ile, toprak ile iç içe çalışabileceğiniz bir iştir. Tabi zorlukları vardır, en başta süreklilik gerektiren bir iştir.

   İşi öğrenmeye ilk olarak bu siteye yazılan ve paylaşılanları okumakla başlayabilirsiniz. Okuduğunuz konularda aklınıza takılan sorular olursa mutlaka sorunuz. Zamanım elverdiği ve yetiştirebildiğim sürece yanıtlamaya hazırım.

   Her zaman söylediğim gibi, özellikle de büyük ölçekli olarak bu işe başlamayı planlıyorsanız öncelikli olarak bir üretim tesisini yerinde görmenizi tavsiye ederim.

   Sizin durumunuzda ham madde sıkıntısı yaşanmayacak gibi. Bu kalemi geçebiliriz. Gerisi işi sevmek, yapabileceğinize kanaat getirip karar vermekten ibaret. Ancak unutmamak gerekir söz konusu çalışanlar solucanlar olacağı için 1 milyon solucanla başlamanızı tavsiye etmem. İşin oturma sürecinde oluşabilecek bir aksilik durumunda solucanlara gelebilecek zararların vebali üzerimizde kalır.Ki zaten bu rakam gerek maliyet gerekse de işi yürütebilmek için çok fazla. Ufak başlayıp, yavaş büyütmek en doğrusu.

   Devletin şu anda bu konuda doğrudan bir desteği bulunmamakta. Ancak dolaylı da olsa destek alabileceğiniz bazı noktalar var. Bu konu üzerine bir web sitesi tasarımı içindeyiz. Alt yapı çalışmaları biter bitmez burada bilgilendirmesini yapacağım.

   Saygılarımla.

   1. cemalettin koç dedi ki:

    savaş bey bu konuda dolaylı olarak alabileceğimiz yardımlar nelerdir.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Devletin bazı kredi ve hibeleri doğrudan solucan gübresi üretimine dair olmamakla beraber, solucan gübresi çiftliği kurulumunda esas teşkil edecek olan alanlarla ilgilidir. Bu konularda destek alıp, sonucunu solucan gübresi tesisi kurmakla ilişkilendirmek mümkündür. Bu konuda çalışıyorum. Detaylar belli olsun paylaşacağım.

     Saygılarımla.

     1. cemalettin koç dedi ki:

      savaş bey bu aralar tesis kurma çalışmaları yapıyorum şu anda işin proje kısmındayım bu tarz yardımlara çok fazla ihtiyacım var çalışmanızı bitirdiğiniz zaman bana haber vermeniz mümkünmü. şimdiden teşekkür ederim

     2. Savaş Gönen dedi ki:

      Sayın cemalettin,

      size bir iki güne kadar konuyla ilgili bir mail atacağım.

      Saygılarımla.

 8. COŞKUN ÖZDEMİR dedi ki:

  Savaş Bey
  EDİRNE-KEŞAN DA bankacılık ve sigortacılık 4.sınıf öğrencisiyim ve bu solucan gübresi üretim tesisi kurmka için ilk adım atmak istiyorum yorumları okudum ve gereklı arastırmayı da yaptım acaba bana nasıl yardımcı olup yol gösterebilirsiniz.
  Saygılar

 9. ulker dedi ki:

  SAVAŞ BEY BU SİTEYİ HER GUN TAKIP EDİYORUM VE BU İŞLE İLGİLENİYORUM SİZDEN RİCAM BU TARZ YARDIMLARDA BENI DE HABERDAR EDERMISINIZ SAYGİLARİMLA Maili adresim
  ulker2007@hotmail.com 05545390294 tlf nunaram

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın ulker,

   yakın bir zamanda çamayı düşündüğümüz, hibe ve destek kredileri ile ilgili bilgilendirici ve yönlendirici bir web sitesi kurulumu üzerinde çalışmamız var. Site açıldığı zaman sizleri bilgilendireceğiz.

   Saygılarımla.

 10. Atilla Özsaraç dedi ki:

  Savaş bey merheba,
  İlk olarak bende bu kadar içten cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim.
  Bende doğasever biri olarak solucan gübresi işi ile ilgileniyorum,Siyahaltın sitesindeki
  telefondan M.Hanife beye tel.açıp randevu almak istedim ancak ulaşılamıyor,bildiğiniz ulaşabileceğimiz telefonu var mı,şimdiden teşekkürler.

  syg.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Atilla bey,

   Mehmet bey sık sık yurt dışına gidip gelmektedir. Muhtemelen öyle bir zaman denk gelmiş olacaksınız. Zaman zaman arayın, Türkiye’de iken mutlaka ulaşırsınız.

   Saygılarımla.

 11. hakan şahintürk dedi ki:

  Savaş bey merhaba, hibe ve teşvik konusunda bizleri bilgilendirirseniz çok memnun oluruz. Ayrıca organik gübre üretmemiz için ne gibi belge veya sertifikalar almamız gerekli? Birde gübre üretimine kaç solucanla başlamamızı önerirsiniz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın hakan hibe ve destek kredileri ile ilgili site çalışması bir aksilik çıkmaz ise bu ay sonuna kadar tamamlanacak. Burada bildirimi yapılacaktır. Organik üretim için gereken belge ve sertifikalar çeşitli sertifikasyon kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Örneğin bunlardan birisi Ekotar Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşudur. Yine bir diğeri, Ecas Belgelendirme – Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşudur. Buna benzer herhangi bir sertifikasyon kuruluşuna başvurabilirsiniz.

   Başlangıç rakamı tamamen sizin hedeflerinize bağlı. Eğer madden çok fazla olanaklarınız yoksa ortalama bir değerle, mesela 30-50 bin arası bir sayıyla başlamanızı tavsiye ederim.

   Saygılarımla.

 12. MEHMET dedi ki:

  Savaş Bey bu konuda acil bilgiye ihtiyacım var proje ve iş planı üzerinde çalışıyorum. Beni bu konuda yalnız bırakmayın zira hevesim kırılmak üzere… Şiddetle bu konuda desteğe ihtiyacım var mehmet_boyraz85@hotmail.com görüşebilir miyiz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Mehmet bey tam olarak neye ihtiyacınız var? Eğer tesis kurulumu hakkında detay bilgi ise, üretici bir firmanın tesisini yerinde görmenizi tavsiye ederim.

   Saygılarımlaç

   1. ahmet soner kıdık dedi ki:

    bu solucanlara aşırı ilgi duyduk sayenizde savaş bey teşekkür ederiz 🙂 benim solucan tesisi için şuan tüm olanaklarım müsait fakat bilgi olarak ve pratik olarak illaki eksikliğimiz var ve bu konuda bir tesis görmek isterim bu adana da olur kayseride olur mersinde olur fakat buralardaki tesisleride bulamıyorum yardımcı olurmusunuz…?

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın ahmet,

     işin aslı ben Türkiye’de tesis kurulumunu tamamlamış ve üretim yapmaya başlamış olan firmaların bilgilerini bir arada toplamak için çalışma başlatmayı düşünüyorum ama onca çabama rağmen verimli bir şekilde bilgi akışı sağlanamıyor. Biraz daha ileride diyelim artık. Bu nedenle şu an için belirttiğiniz bölgelerde üretim yapan bir firma var mı bilemiyorum. Fakat eğer sizin için uygunsa tam otomasyon bir sistem üretim yapan bir firmayı ziyaret edebilirsiniz.

     Saygılarımla.

     1. ahmet soner kıdık dedi ki:

      teşekkür ederim savaş bey ancak okulum sebebiyle temmuz da müsait olaileceğim…inşallah ilk fırsatta firma ziyaret edeceğim…teşekkürler..başarılar…

 13. fatih Kılıç dedi ki:

  Mamaların hazırlandığı odaların içine verilen hava ısıtılarak mı veriliyor, yoksa sadece odanın içerisine fanın üflediği normal (ısıtılmamış)hava mı veriliyor.
  2- Odanın içinde ısı, fandan gelen havayla odanın içinde bulunan karışım buluşunca kendi kendine yanmaya(fermente) başlıyor ve bunun sonucunda ısı açığa çıkıyor peki; Mehmet bey orda bize 70 derecede 1 saat 60-65 derecede 6 saat 50-55 derecede yanılmıyorsam 3 gün yada 12 gibi birşey söyledi. Odanın içinde bulunan karışım  bu kadar  ısıyınıyor mu?

  3- Odanın  tabanındaki deliklerin üstü solucan yapılacak mama ile kapanınca fandan gelen havanın sıkışma durumu olmaz mı? Ayrıca mama yapılacak olan karışımın her tarafına  havanın ulaşmasını engellemiş olmuyor mu. Odanın içine verilen havaya ekstra olarak bir kompresör yardımıyla basınç uygulanıyor mu?

  4- Kültür kaplarının tabanındaki taşların bulunduğu alan hariç diğer zemin için koymamız gereken bir ürün var mı?(solcan gübresi) Yada direk solucanları yerleştirip üzerlerine ince bir yem tabakası mı veriyoruz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Fatih bey,

   sorularınızı cevaplayayım:

   1) Normal koşullarda ısıtılmadan veriliyor. Sistemin içindeki hava devir daim ile sirkülasyon yapıyor ve sistemdeki mikropların oksijen ihtiyacını karşılıyor. Mikroplar da faaliyetleriyle ısınma işlemini sağlıyorlar. Ancak bazı durumlarda ek olarak sistemin ısıtılması gerekebilir ama bu çok ciddi boyutlu bir ısıtma değildir.

   2) Karışım ısınır. Zaten kapalı bir sistem olmasının amacı da budur. Isı kaybı çok az olur ve her yerden yapılan eşit hava basıncıyla ısınma meydana gelir. Bunun şaşırtıcı geldiğini biliyorum ama gerçekten de ısınma o kadar oluyor. Buna bir şekilde bu işe başladığınız zaman zaten şahit olacaksınız.

   3) Delikler tıkanmıyor. Havanın basıncı bunu zaten engellemektedir. Tıkan ancak ve ancak çok uzun ve sürekli bir kullanım sonucu olabilir ama benim bildiğim şu ana kadar Mehmet bey henüz böyle bir tıkanmayla karşılaşmadı. Hollere gübre ilk konulduğu zaman o kadar sıkı değildir. Hava gübrenin tamamına hem alttan hem de sistem kapalı olduğu için sağ ve soldan ve dönüp yukarıdan sisteme nüfuz eder.Zaten hava her yere işlemese ısınma o denli yüksek olmaz.

   4) Kültür kaplarının tabanındaki taş olan kısım hariç diğer kısımlara başka bir malzeme koymanıza gerek yok. En alt tabana bir miktar gübre ve üzerine yine gübre ile karışık solucan koyuyorsunuz. Sonra üzerine başlangıçta azar azar olmak üzere solucanların tüketim hızına göre arttırarak yem veriyorsunuz. Zamanla sistem yükselmeye başlıyor.

   Saygılarımla.

 14. Yasin Önder Bayraktar dedi ki:

  Yapmış olduğunuz işleri ilgiyle takip eden biri olarak Edirne’deki çiftliğinizi görmek istiyoruz. Mail adresime çiftliğinizin adresini atarsanız en kısa zamanda gelip çalışma şartları ve kurulum aşamalarını öğrenip aynı sistemi kurma arzusundayız.
  Saygılarımı sunar işlerinizde başarılar dilerim.

 15. Gündoğan K.UYGUBAŞ dedi ki:

  SN SAVAŞ BEY; SOLUCANLARA VERİLECEK *MAMA* (%70 SIĞIR GÜBRESİ) İNDOR LARDA FERMENTE EDİLENLERLE!…BİYOGAZ TESİSLERİNDEN FERMENTE EDİLENLERİ ARASINDAKİ DĞERLERİN BİLİMSEL VERİLERİNİ İZAH EDERSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.SAYGI VE SEVGİLERİMLE.
  İNDOR FERMENTESİNDEN GEÇENLERİN KİMYASAL DEĞERLERİ
  BİYOGAZ TESİSİNDEN FERMENTE OLMUŞLARIN KİMYASAL VERİLERİ NELERDİR!?…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Gündoğan,

   bahsettiğiniz ölçekte elimde bir bilimsel makale yok, en azından şimdilik yok. Araştırmalarımı bu konuda sürdürürüm. Ancak bu arada belirmek gerekirse, biyogaz sisteminden çıkan atıkların bir şekilde değerlendirilmesi ve doğaya kazandırılması açısından işlenmesi iyi bir şeydir. Ancak indoor sistemle biyogaz sistemi arasında temel bir fark vardır. Biri havacıl ortamda diğer ise havacıl olmayan ortamda fermente olur. Bu nedenle içereceği mikro bakteriyel özellikleri özellikler farklı olacaktır. Bunun yanı sıra biyogaz sistemine konulan atıkların temel besin değerlerinin bir kısmı gaza dönüşerek kaybolur. Bu da elde edilecek verimin düşmesi demektir. Mecbur değilseniz biyogaz atıklarını kullanmayın ya da kullanacaksanız elde edeceğiniz vermikompostu gıda tarımında değil de park ve bahçelerin gübrelenmesinde kullanın. Daha sağlıklı olur.

   Saygılarımla.

 16. İbrahim dedi ki:

  Konya’ya bu tesisden kurmak istiyorum fazla büyük bişey olmayacak tesis bilgi edinmek istiyorum saygılarımla iyi geceler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İbrahim,

   tesis kurulumu öncesi üretimi ve tesisi yerinde görmeniz uygun olacaktır.

   Saygılarımla.

  2. kadir yavuz konya dedi ki:

   Sayın İbrahim Bey bende konyada bu işi yapmak istiyorum sizin çalışmalarınız nasıl durumda yol alabildiniz mi

 17. serkan dedi ki:

  slm kolay gelsin savaş bey ben tesadüfen araştırırken rastladım bu konuya ama sizden bilgi almak istiyorum çünkü hiç bişey bilmiyorum nasıl yapılır nasıl bir yer lazım başlangıç olarak nereden başlamamız gerekiyor mail adresim var yazarsanız yardımcı olursanız sevinirim yüzyüze görüşebilecek imkan olursa daha da iyi olur ben istanbulda ikamet ediyorum teşekür ederim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Serkan,

   henüz işin en başındasınız. Bu nedenle bu sitede yer alan ve mümkünse her konuyu hızla inceleyin. Ardından sorularınız olursa yanıtlamaya hazırım.

   Saygılarımla.

 18. sertan Kral dedi ki:

  sayın :

  Savaş Bey:

  Adamın kralısın bir dost:)

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kral,

   sizden daha kral olamayız efendim. Teşekkürlerimi sunarım.

 19. Poyraz dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey,

  Sizlere daha önce solucan gübresi için iş planı oluşturabilmek adına, ilgili konularda bilgi edinebilmek için bir e-mail atmıştım acaba ulaşmadı mı?

  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Saygılar,

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Poyraz,

   maile cevap verilmiştir.

   Saygılarımla.

 20. Atakan dedi ki:

  Savaş Bey Merhabalar ,
  Öncelikle her mesaja verdiğiniz özenli mesajlar için teşekkür ederim. Faydalı bilgiler içinde…

  Ben Organik Tarım bölümü mezunu biriyim gübre sektöründe çalışmaktayım.
  Solucan gübresi üretim tesisi fizibilitesi hakkında bilgi almak istiyorum.
  Kapasite olarak 10 ton / gün ilk başlangıç kapasitesi düşünüyorum.
  Bu üretilecek ürünün iç pazar ve dış pazardaki ekonomik seyri hakkında fikir alışverişi yapmak istiyorum.
  Ayrıca bu üretilecek üründen katı yada sıvı farklı gübreler yapabilmek mümkünmüdür?
  İlginiz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Atakan,

   ürünün iç ve dış pazarı elbette vardır. Dış pazar şimdilik daha ileri düzey bir konudur, pazarlama ve bağlantı meselesidir. İç pazar ise, tamamen girişimcilik ve tanıtım, reklam üzerine odaklıdır. Gerektiği gibi girişim sağlanırsa ürün pazar bulabilmektedir. Üretilen gübre zaten katı formdadır. Bu katı form daha sonra özel reaktörlerle sıvı forma dönüştürülmektedir.

   Kolay gelsin.
   Saygılarımla.

 21. Halil TÜRKAN dedi ki:

  Mrh Savaş bey, öncelikle engin deneyim ve tecrübelerinizi konuya ilgi duyan insanlarla paylaşmanız mesleki ahlakınızın güzelliklerini yansıtmuzdır.ben bu konuda şahsım adına teşekkürlerimi arz ediyorm. benim de sizleden talebim solucan gübresi üretimi için ilk atılması gereken adım nedir. Hangi ölçekte bşlanması gerekir kurulacak tesiste su,elektrik v.b gibi alt yapı nedir ne olmalı ve sera tipi bir örtüde üretim yapılabilirmi.Orta ölçekli bir tesis kurulumu için ne kadar sermaye gerekli ve devlet destegi varmı. TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Türkan,

   güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

   Solucan gübresi üretimi için henüz bir devlet desteği doğrudan yoktur, ancak yakın bir zamanda olması beklenmektedir. Kurulacak olan tesisin elektrik, su vb altyapı durumlarının eksiksiz olması gerekir. Neticede bunlar işin sürdürülebilirliği için olmazsa olmaz şeylerdir. Üretiminizi daha önceden kullanılmış olan atıl durumdaki ahır ve veya tavuk çiftliklerinde yapabilir veya sera tipi üretim sistemimizi de kullanabilirsiniz. Orta ölçekli bir üretim tesisi için 50.000-100.000 adet arası solucanla işe başlamanız idealdir.

   İlk adım olarak en azından 3-4 dönümlük ve iş yeri açma ruhsatı alınabilen uygun bir arazinin teminidir. Daha sonra solucanlarınızı temin ederek üretim sisteminize karar vermeniz ve işe başlamanız gerekir. Bu arada sürekli bir yem teminini nasıl sağlayacağınız konusunu da halletmeniz gerekmektedir.

   Saygılarımla.

 22. Halil TÜRKAN dedi ki:

  Savaş bey verdiginiz bilgiler bize en azından şu an için bu işe olan duruşumuzu ve yönümüzü tespitte bir adım olmuştur, teşekkür ederim. yalnız bilidigi üzre Türkiye de eger azmediyor sanız girişimci bir şeyler üretip ortaya koya biliyor, ancaaak ürettiniz ürünün pazar sorunu var .Türkiyede eğer devlet alımı yoksa, serbest piyasada üretilen ürün ayaklara düşüyor. burda kazanan üretici degil hiç emek sarf etmeyen bir damla ter dökmeyen aracı oluyor. Bu sektördeki pazar nedir, emegi sermaye dönüştürmedeki süreç nedir? tekrar teşekkürlerimi arz ederim. BİZDEN DE SAYGILAR.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Türkan,

   pazarlamadan korkmamamız lazım. Bugün hemen hemen her türlü pazarlama faaliyeti başta ABD olmak üzere Avrupa menşelidir. Size desem ki, şu şu malzemeleri bir araya getirin ve kara bir su elde edin, sonra sabırla pazarlamaya başlayın, bir gün dünyaya hükmedeceksiniz… İnanır mısınız bilmem, ama o kara su icat oldu ve şu anda dünyaya hükmediyor. Adına kola deniyor. Bu nedenle önce doğru bir şekilde üretmek, sonra üretim işini doğru bir yönetmek ve nihayetinde ürünü pazarlamak için (helal bir şekilde veya ahilik edebiyle) ne yapmak gerekiyorsa onu yapmak icap eder. Unutmamak lazım her malın bir aracısı vardır. Önemli olan sabırla ve iyi bir maliyet yönetimiyle doğru alıcıya zamanında ve yerinde ulaşmaktır.

   Saygılarımla.

 23. yavuz akdemir dedi ki:

  Savaş bey öncelikle eksiksiz ve özenli cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ben iktisat öğrencisiyim arkadaşımın ve benim bu işe çok ilgimiz var bunun sebeplerinden biride sizin verdiginiz özenli cevaplar . Biz öncelikle çok ufak çaplı bir iş için 50 -100 adet kadar solucanla denemek istiyoruz kendi evinizde . Bu solucanları nerden nasıl temin edebiliriz ve maliyeti nedirröğrenmek istiyoruz. Şimdiden Çok tesekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın akdemir,

   50-100 adet solucan deneme amaçlı da olsa başlangıç için çok düşük bir rakamdır. Bu sayıdaki solucanın bakımı, yemleme süreci, nem ihtiyacı vs. daha fazla sayıdaki solucana göre çok çok farklıdır. Bu da size ilerisi için bir fikir veremeyecektir. En azından 1000 tane ve üzeri sayıda solucanla deneme yapmalısınız.

   Saygılarımla.

 24. FİKRET SONKAYA dedi ki:

  Öncelikle bıkmak tükenmek bilmeyen bir enerjiniz olduğunu anlıyor ve sizin gibi bilgisini hiç çekinmeden, saklamadan paylaşan vatansever insanlara daha çok ihtiyacımız olduğunu ifade etmek isterim.Allah size sağlık sıhhat ve başarılar versin.Bu bölümde sadece tanışmak için bir kaç cümle yazmak istedim.Adana’da yaşıyorum ve fırsat bulduğum ilk zamanda ziyaretinize geleceğim inşaallah. Allah sizleri muvaffak etsin . . .

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fikret,

   güzel sözleriniz ve desteğiniz için teşekkür ederim. Bu çabayı birilerinin harcaması gerekiyordu, o birisi ben olmak istedim. Hepsi bu.

   Ziyaretinizi her zaman bekleriz…

   Saygılarımla.

 25. ALİ FINDIKÇI dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey,
  Herkese bıkmadan usanmadan verdiğiniz güzel ve açıklayıcı cevaplarınız size soru sormam konusunda bana cesaret verdi. bu konuda sizlere tşk ederiz. Ben Kayseri’de bu işi yapmak istiyorum. Sizin irtibatlı olduğunuz Kayseri’de bu işi yapan kişiler var mı?
  50.000 solucanla başlamak istiyorum.Bu konuda en çok takıldığımız nokta solucan yemi konusu. Kendimiz bunu üretemiyorsak devamlı dışarıdan almak maliyetli mi olur? Ya da solucan yemlerini üretmek zor mu? Çünkü yeterli hammaddeyi sağlayabilecek yerler mevcut.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fındıkçı,

   yeter ki bilgi doğru zamanda, doğru kişiye ve doğru amaç için ulaşsın. Onca çabama rağmen yine de anlattıklarım ve paylaştıklarım hâlâ yanlış anlaşılabiliyor. Bir de sorulan soruları cevapsız bıraktığımı ya da üstünkörü cevapladığımı düşünün… İşin içinden hiç çıkılmaz.

   Gelelim sorularınıza,

   Kayseri’de henüz bana gelen bilgiler dahilinde üretim yapan kimse yok. Solucan gübresi üretiminde esas olan yemin doğru yöntemle ve doğru kalitede hazırlanmış olmasıdır. Buna ilaveten yem tedariğinin sürekliliğidir. Elbette yemi kendiniz hazırlarsanız daha uygun maliyet söz konusu olacaktır. Ancak diğer yandan gerek yem üretim sürecindeki emek-yoğun iş gücünü ve gerekse de üretim ruhsatı için gerekli olan ısıl işlem şartını bertaraf etmesi açısından yemi hazır olarak almak da mantıklı olabilir. Yemin sürekli olarak dışarıdan alınması esasen çok fazla maliyetli olmayabilir; bu biraz da sizin yemi alacağınız yerle olan irtibatınıza ve fiyat anlaşmanıza bağlı olacaktır. Daha detaylı olarak bilgi almak isterseniz http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu formunu doldurarak tesisimizi ziyarete gelebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 26. Görkem dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey benim yaşım 15 bu işe teyzmin tavuk çiftliği var orda amator deneme amaçlı 1000solucan başlamak istiyorum.Eski bir küvet var onun içinde bir süre amator üretim yapmaya çalışacağım Adana da yaşıyorum yazın çok sıcak oluyor bu konu hakkında düşüncenizi öğrenmek isterim.Birde solucanlar ne sıklıkla çoğalırlar.Şimdiden teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Görkem,

   solucanları besleyeceğiniz yer için mümkün oldukça gölge ve en serin bölgeyi seçiniz. Yeterli serinlik sağlanacak olursa sıkıntı olmaz. Eğer doğru şekilde bakımı yapılırsa ve solucanlarınızın türü doğru seçilmiş olursa (eisenia foetida) her 3 ayda en az 2 katı kadar çoğalabilirler.

   Saygılarımla.

 27. bayram dedi ki:

  sayın Savaş bey

  Ben solucan gübresi işine yakın bir zaman da başlayacağım . 15 000 solucanla başlayacağım. Benim aklıma takılan bizim büyükbaş hayvanlarımız var ve gübre sorunum yok ama gübrenin solucan yemi olarak kullanılabilmesi için
  1- nasıl bir yontem izlemem gerekiyor ( pastörize etmeden olabilir mi )
  2-pastörize edebilmenin kolay yolu var mı….. şimdiden teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın bayram,

   ham maddeyi pastörize etmekten anladığımız şey ısıl işlem, yani fermantasyon aşamasıdır. Bu aşama olmadan ham maddeyi doğrudan solucanlara verdiğiniz zaman bir çok sıkıntı meydana gelmektedir. Bunlardan en önemlisi ham maddenin solucanın yiyebileceği kıvama gelmemiş olması, içerdiği patojenlerin ön ısıl işlemde yeterince ölmemiş olması, ham maddenin mikrobiyal ayrışmaya uğramamış olması vd.

   Bu nedenle gerek yemin solucanların rahatça tüketebileceği bir kıvama gelmesi için ve gerekse de asit-baz dengesinin sabitlenmesi için ön ısıl işlem yani kompostlama gerekmektedir.

   İkinci sonunuzun yanıtını şöyle verebilirim, birinci yöntem klasik kompostlama yöntemidir (gerek bu sitede gerekse de genel olarak internette bu konuda birçok bilgi mevcuttur) ikinci yöntem ise kompostlama için kullanılan hazır makinelerdir. Bu makineler haliyle ciddi yatırım gerektiren cihazlar oldukları için biraz pahalıdırlar.

   Saygılarımla.

 28. semih dedi ki:

  Sayın Savaş bey,

  Öncelikle böyle güzel bir bilgilendirme yaptığınız için size teşekkür ediyorum. Çalışmalarını ve yorumlarını mümkün olduğunca yakından takip etmeye çalışıyorum, benim size sormak istediğim Aksaray ilinde kendi arazim için bu işi yapmak istiyorum oradaki toprakların verim oranları %50 oranında düştü 2014 yılında yağmurun çok az yağması nedeni ile neredeyse hiç ürün alamadılar bu ürünü oradaki topraklarda uyguladığımızda verimde artış olabilir mi,
  2.sorum Edirne’deki tesisi bu ay içerisinde ziyaret etmek istiyorum kendim şuanda istanbulda çalışıyorum ve tesisin sadece cumartesi ziyaret edilebileceği sitesinde yazıyor istisnai durum olarak pazar günü ziyaret edebilirmiyim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Semih,

   Solucan gübresi netice itibariyle barındırdığı içerik ve sahip olduğu özellikler itibariyle hep toprağın organik madde oranını arttırmakta hem de yapısında bulunan organik madde ve kompost itibariyle toprağın su tutma kapasitesini arttırmaktadır. Dolayısıyla zaman içinde verimi düşen toprakların verimini arttırmada etkilidir. Özellikle de düzenli bir şekilde kullanımı söz konusu olursa etki daha da artacaktır.

   Tesis ziyaretlerimiz, iş planlaması gereği sadece Cumartesi günleri yapılabilmektedir.

   Saygılarımla.

 29. Mustafa dedi ki:

  Savaş Bey merhaba,
  Yem temini konusunda gübre değil de pazarların sebze ve meyve atıkları gibi organik evsel atıkların da kullanılabildiğini bir yerde okumuştum. Bu konuda nasıl bir yol izleyebiliriz. Bu evsel atıklar doğrudan mı solucanlara veriliyor yoksa birtakım işlemlerden geçirilmeli mi?
  Yardımlarınız için teşekkürler…
  Saygılarımla,

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mustafa,

   sadece pazar atıkları tek başına yeteri bir besin değerine sahip olmaz. Daha ideali hayvan gübresi ve doğru oranda pazar atıklarıyla oluşturulmuş olan yemdir. Pazar atıkları zaten tek başına yem olarak verilemez. Karbon ve azot dengesi kurulmalıdır. Yani malzeme yeme dönüştürülerek solucanlara verilmelidir.

   Saygılarımla.

 30. sena süleyman dedi ki:

  merabalar savaş bey, öncelikle insanlara karşı olan saygı ve özverinizden dolayı teşekkür ederim çok kişiye yardımcı oluyorsunuz bu işte bencil davranmak yerine insanları aydınlatıyorsunuz birçok kişininde önünü açtığınıza eminim.. bu işi yaklaşık 2 yıldır takip ediyoruz iki arkadaş olarak babam ziraat mühendisi tavuk çiftliğimiz var çiftçilikle uğraşıyoruz biz iki arkadaş olarak öğrenciyiz ve son senelerimiz bu sene içinde bu işe başlamayı düşünüyoruz kendimiz bişeyler yapmak istediğimiz için sermayemiz oldugunu söyleyemeceğim öğrenci olarak bu konuda bizi yönlendirebileceğiniz kredi desteği var mı işe başlamadan önce hibe veren destek çıkan kurum ve kuruluşlar hakkında bizi bilgilendirirmisiniz gerekirse bu işe fason üretim olarak başlayabiliriz bir çok planımız var kafamızda aslına bakarsanız sadece üretip satmakla kalmayıp bunun devamını getirecek bi kaç planımızda var verimli olacagına ınandığımız suan tek sıkıntımız sermayemiz işi kuracak alanımız mevcut yerimiz hazır ankara polatlıda yapmayı düşünüyoruz sizi yakından takip ediyorum bu destek konusunda bize yardımcı olursanız başlarken çok memnun olurum birçok arkadaşımızın önünü açmış oluruz ve solucan gübresini türkiyeye kabul ettirerek bugüne kadar olan türkiyenin eski kafa anlayışı tabusunu yıkmış oluruz pek çok kimse bu solucan gübresinin devamlılığının geleceğine inanmıyor moda gözüyle bakıyor insanların alışılmıştan vazgeçmeyeceğini düşünüyor biz bu tabuyu yıkmak tamamen doğallığa yönelerek hedef pazarımızı belirleyip ürettiğimiz ürünleri tanıtmak ve yaymak istiyoruz daha sonrasındada bahsettiğimiz planları.. bu işte çok ciddi ve çok istekliyiz bize yardımcı olursanız cok seviniriz bu işte elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız sadece önümüz açılsın rica ediyorum destek cıkarsanız cok mutlu oluruz biz bişeyleri değiştireceğimize inanıyoruz bu küçük yardımlar hem bize hem türkiyeye büyük değerler karlar katabilir yeterki elimizden tutulsun… bunu sizinle paylaşmak istedim dediğim gibi sizi yakından takip ediyorum verdiğiniz cevaplar olsun yayınladıgınız yazılar müthiş etkili ve yararlı en kısa zamanda tesisinizi ziyaret ederek bu konu hakkında detaylı görüşmek istiyoruz saygılar..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın sena süleyman,

   iletinizi gördüm. Solucan gübresi genelinde tarımsal bir faaliyet içerisinde bulunmak sabrı, tecrübeyi, bilgi birikimini, araştırma ve geliştirmeye açık olmayı ve ortalama bir düzeyde de olsa maddi bir sermayeyi gerektirir. Devletin şu an için doğrudan solucan gübresine verdiği bir hibe veya destek bulunmamaktadır. İlerideki programlarda bu beklenmektedir. Bu süreç zarfında maddi olanaklarınız ölçüsünde bir girişim içerisinde bulunabilirsiniz. Belki küçük ölçekli olarak başlayabilirsiniz ancak, yeterli sermaye denkleşinceye kadar tecrübe ve bilgiyi biriktirmiş olursunuz. Ancak eğer maddi olarak ortada hiç bir şey yoksa o zaman bu işi ticari olarak yürütmeniz sıkıntıya düşebilir.

   Saygılarımla.

 31. Mehmet özuysal dedi ki:

  İyi günler Savaş Bey, ben 18 yıl bankacılık yaptıktan sonra ayrıldım. Bodrum’da yaşamaktayım. Bulunduğum bölgede 3-4 ahırda yaklaşık 300-500 hayvan bulunmakta. Bunlarla anlaşarak üretim yapmayı düşünüyorum. Bodrum ikliminde sorun olabilir mi, ve ortalama bir maliyet rakamı öngörülebilir mi? Bildiğiniz üzere bölge turizm bölgesi olduğundan birçok villa, site, otel, tarımsal bahçe v.s. Yerlerde pazarlayabilirim diye düşünüyorum. Görüşünüzü öğrenebilirsem çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   dış ortamda sıcaklık 0 santigrat derecenin altında olsa bile, kapalı iç mekanda sıcaklık 0 derecede olur. Bununla beraber solucanları bakacağınız sistemin iç ısısı ortalama 8-10 derece gibi olmaktadır. Bu durumda solucanlar tam kapasite üretim yapamasalar bile sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edecek ve üretim yapabileceklerdir. Bunun yanı sıra, sistemlerde her zaman ısıtma ve/veya soğutma yapabilmek mümkündür. Bu açıdan iklim koşulları çok fazla önem arz eden bir etken değildir. Solucanların besleneceği ortamlardan herhangi bir kötü koku yayılmaz ve görüntü kirliliği oluşmaz. Ancak yemi hazırlayacağınız yer yerleşim yerinden uzak olması gerekir. Çünkü yem hazırlama aşamasında ister istemez gübre kokusu gelecektir.

   Saygılarımla.

 32. günay38 dedi ki:

  savaş bey mrb ben kayseriden bu işe ilgi duyup başlamış olan biriyim şu anda 30 bin solcan alımıyla başladım. solcanları kürek yardımıyla yem ve gübreyle birlikte torbalara doldurup kendi üretim yapıcam yere taşıdım. beton yüzeyde 2 metre kare yere yıgın şeklinde döktüm yıgına biraz sulama yapıp yem serptim aradan iki gün gecti sulama yaptım tekrar yine bi gün sonra gece ışıkla yıgını kontrol ettim ve solcanlar yüzeye vurmuş kenarlara toplanmışlar aceba yıgını terkmi ediyolar neden kenarlara yıgılma olmuş cevabınızı bekliyorum saygılar iyi calışmalar .

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın günay38,

   “yem ve gübreyle birlikte torbalara doldurup” diye yazmışsınız. Burada yemden ve gübreden kast ettiğiniz şey tam olarak nedir? Yemi ve/veya gübreyi nasıl hazırladınız?

   Solucanların bir kenara toparlanmalarının nedeni, geçici stres de olabilir verdiğiniz yemin içeriğinden veya hazırlanış şeklinden kaynaklanan bir durum da olabilir. Hiç bir zaman tüketebileceklerinden fazla yem vermeyin. Yem ne tamamen fermente olmuş olmalı ne de çok ham olmalı. Yarı fermente olmalı. Yeni bir yem hazırladığınız zaman öncelikle bir kısmını solucanlara vererek deneme yapın. Solucanlar rahatlıkla tüketiyor ve yeme hızla göç ediyorlarsa o zaman yem hazır demektir.

   Saygılarımla.

 33. hamza dedi ki:

  Merhabalar savaş bey. Çok teşekkürler bizlerle bu bilgileri paylaştığınız için.
  Bende takip ediyorum ve önceki cevaplarinizda devletten destek alabilmenin bir iki yolu var Ve Ilerleyen zamanlarda paylasicam demiştiniz. Benim de şu anda işe başlamak için desteğe ihtiyacım var. Acaba bu yöntemleri bizimle ne zaman paylasabilirsiniz.
  Tesekkurler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın hamza,

   devlet destekleriyle ilgili şu an itibariyle herhangi bir değişiklik yok. Devletin bu tür desteklemeleri birçok nedene bağlı olarak zamana yayılabilmekte ve bazen beklenenden daha geç çıkabilmektedir. Öngörümüz yakın bir zamanda bir haber çıkması yönündedir.

   Saygılarımla.

 34. Mehmet özuysal dedi ki:

  Tekrar merhaba, öncelikle bizlere verdğiniz cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Size bir sorum daha olacak. Örneğin 500 civarında büyükbaş hayvan bulunan bir lokasyonda üretime başladık diyelim. Ürettiğimiz gübreyi pazarlama konusunda nasıl bir yol izleyebiliriz, veya sizler bu pazarlama konusunu nasıl çözdünüz? Birkaç fikir verebilirmisiniz? Teşekkürler…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   solucan gübresi diğer organik ve kimyasal gübre ve düzenleyicilere göre, gerek haberler ve gerekse de çeşitli tv, radyo programları ve bazı belediyeler tarafından zaman zaman yapılan tanıtımlar ve girişimler nedeniyle zaten belli bir bilinirliğe sahiptir. Bu nedenle üretime başladığınız zaman bir taraftan size müşteri gelirken diğer yandan siz de bireysel olarak pazarlama faaliyeti içerisine girecek olursanız ürün satışı ile ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır.

   Solucan gübresi üretimi süreci, gerek gübrenin üretimi ve gerekse de pazarlaması açısından sabır gerektiren bir süreçtir. Gereken sabır gösterilecek olursa, pazarı olan bir üründür. Öncelikli pazarlama organik tarım yapanlar, fideciler, seracılar olmak üzere her türlü tarımsal faaliyette bulunanlara satışı yapılabilir.

   Saygılarımla.

 35. Ferhat dedi ki:

  Savaş bey. Siyah altin Firmasından almis olduğum solucanlara ayni firmadan geçen sene yemde almistim. O yemleri kullanıyorum. Fakat solucanlarim aksam olunca disari kaçmaya calisiyorlar. Acaba bu yemler bozulmuş olabilrimi.veya fetmante olmuş bu yemlerin belli bir zamana kadar tüketilmesi gereklimi. Yem cuvallarin üstünde biraz yesillenme var ama yemde herhangi bir anormallik görmedim. Eğer yemden değilse niçin solucanlarim kaciyor. Simdiden Teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ferhat,

   solucanların geceleri yüzeye çıkması ve/veya dışarı kaçması gayet normaldir. Çünkü bu onların normal davranışlarından biridir. Zaman zaman yemin içinde kalsalar bile çoğunlukla karanlıkta dışarı çıkmaya meylederler. Bunu engellemek için sistemin üstünde geceleri yeterli bir kuvvette lamba yakmanız gereklidir.

   Yemde bozulma diye bir şey olmaz. Gördüğünüz yeşillenme muhtemelen oluşmaya başlayan yosunlanmadır.

   Saygılarımla.

 36. ahmet akın dedi ki:

  Merhabalar Savaş Bey,

  1-Ben ufak çaplı olarak bu işe başladım yaklaşık 10 bin solucanım var fakat solucanlara vereceğim yemleri tükendi. Yem hazırlamasını tam olarak bir türlü anlayamadım. Büyük miktarlarda değil 200-300 kilo civarında mamayı nasıl yapabilirim? Sadece seperatörden geçmiş inek gübresini almak ve belli oranda organik şeylerden 21 gün boyunca karıştırmak yeterlimidir bu işin tekniği nedir. Bu işi yaptığını söyleyen birisinden satın aldım fakat yem yani mamaların biraz kokusu var. Elimde yem kalmadığı için mecburen bu kokulu yemi verdim solucanlara. Şuan için bir sorun yok gibi duruyor ama ileriki aşamalarda yine yeme ihtiyacım olacak artık bu yemi az miktarda olsada kendim üretmek istiyorum .Kısaca neler yapmam gerektiğini anlatabilirmisiniz acaba?

  2-Şuan devletten gübre üretimi için teşvik alındığını duydum. Fakat bunun için ilk olarak ruhsat sahibi olmam ve girişimcilik belgesi almam gerekiyormuş. Acaba çiftliği kurmak için hangi adımları uygulamalıyım?

  3- Ortalama 10-15 milyara ufak çapta bir çiftlik kurabilmem mümkün müdür? Bunun için minimum ne kadar param olması gerekiyor ortalama.

  Birinci sorumun gerçekten aciliyeti var yemsiz kalmalarını istemiyor veya kokulu ne olduğu belli olmayan yem vermek istemiyorum daha fazla solucanlarıma.Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   sorularınızı yanıtı ektedir,

   1) Solucan yemini en basit nasıl hazırlayabilirsiniz?

   http://solucangubresi.web.tr/genc-girisimciler/ismail-ulug-vermikompost-calismalari.html

   linkinde yer alan uygulama bir çözüm olabilir. Bu linkte İsmail bey temin ettiği ham maddeyi uygun bir alana topluyor üzerini nem ve ısı kaybı olmaması için naylon bir brandayla kapatıyor. Eğer siz seperatör gübresi bulabilirseniz, başlangıç olarak içine hiç bir şey katmadan, doğrudan fermante edebilisiniz. Seperatör gübresinden yapacağınız yığını 3-4 günde bir olmak üzere toplamda 12 gün aktarmanız yeterli olacaktır. Bu aktarmayı bir taraftan diğer tarafa yaparken orta kısmın kenarlara kenar kısmın ise ortaya gelmesine özen gösterin ki, yığının tamamı fermante olabilsin. Yaptığımız bu işlem yarı fermantasyon işlemidir. Burada yemi tam fermante etmiyoruz ki, besin değerleri korunsun. Bundan ötürü solucan yeminin bir ölçüye kadar ham gübre gibi kokması normaldir. Bu koku, yem solucan gübresine dönüştüğü zaman tamamen ortadan kalkacaktır.

   İkinci ve belki biraz daha rahat olabilecek bir başka yöntem ise aşağıdaki videoda görünmekte.

   https://www.youtube.com/watch?v=iTCuX72J8LE

   Zemine delikli borular döşeniyor, boruların üzerine ham madde konuyor ve üzeri bir branda ile kapatılıyor. Borular birbirine bağlı da olabilir, uçları açık da olabilir. Bir kompresör veya hava basmaya yarayacak bir salyangoz motorla borulara basınçlı hava pompalanıyor. Hava borulardan geçerek yığının içine yayılıyor. Eğer borular birbirlerine bağlı olacaksa havayı tek bir borudan basabilirsiniz. Eğer borular birbirine bağlı olmayacaksa, belli aralıklarla motoru her bir borunun ucuna takarak ayrı ayrı hava basabilirsiniz. Bu işlemi 3-4 gün yaptıktan sonra, aynı şekilde altına borular döşeyip, yığını yan tarafa aktararak aynı işlemi bir kez daha yapın. Neticede elde edeceğiniz yarı fermante yem eğer solucanların yiyebileceği kıvama gelmişse solucanlar bu yeme 2-3 gün içinde yürüyeceklerdir. Yürümezlerse fermantasyonu bir iki gün daha devam ettirebilirsiniz.

   2) Şu an için devletin solucan gübresi üretimine verdiği bir destek yoktur.

   3) 10-15 bin TL yeterli olmaz. Tam olarak ne kadarlık bir bütçe gereklidir derseniz aslında bu biraz da hedefinize, başlangıç solucan adet sayısına, mevcut durumda arazi ve malzemeye ulaşım durumunuza bağlı olarak değişir. Bu nedenle tam bir rakam vermek için birebir detaylı hesap yapılması gerekir.

   Saygılarımla.

   1. ahmet akın dedi ki:

    Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum savaş bey.

    Yalnız bir kaç sorum daha var anlayamadım onlarıda yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.

    1-Şimdi bizim bu 3-4 güne bir karıştırma yapma işlemimizin amacı gübreyi havalandırmak mı? Yani bu fermante dediğimiz olay gübreyi havalandırmak mıdır? ve 3-4 güne bir karıştırayım tamam ama mesela bunun bir süresi varmı? Atıyorum 3-4 güne bir iki saat karıştırın yada beş dakika karıştırın gibi birşey varmı burada karıştırma süresi önemlimidir?
    ve seperatörden geçmiş inek kakası bulamassam normal inek kakasını nasıl işlemlerden geçrimeliyim?

    2-fermante ederken içerisine bazı kişiler bir miktar talaş koyarsam yanmayı hızlandıracağını söyledir bu doğrumudur? karışımı yaparken içerisine çay posası, muz kabuğu yada kağıt, karton gibi şeyler atarsam çıkacak gübrenin kalitesinin artacağını duydum bu doğrumu acaba?

    3- 12 gün sonunda fermante işlemi bitince ortaya çıkan yemi nemlendirmek gerekli midir? Direk 12 gün sonra çuvallara koysam bekleme süresi var mıdır? Yani örneğin 5 ton yem yapıp fermante etsem ve bunları çuvallara koyup evimin deposuna koysam. Yem verme ihtiyacı oldukça çuvalları açıp solucanlara versem diğer çuvallarda bekleyen yemlere bir zarar gelir mi bir bozulma olur mu?

    3- sistemimi resimde gördüğünüz gibi kurdum.

    solucan kabı

    Her bir plastik kabıma ortalama haftada 1 çuval yem döküyorum. ve ortalama 8-9 bin solucanım var.Bu kadar boyutta plastik kaplara ortalama ne kadar solucan bırakmalıyım.Duyumlarıma göre çok fazla solucan sıkışık alanda kalmamalı ve sayıları çok arttıkça bir kısmını başka bölüme geçirmeliymişim aksi takirde toplu ölümler olabilirmiş bu doğru mu?

    4- son olarakta bahsettiğiniz ikinci yöntemde yani salyangoz motor ile havalandırma durumunda yine karıştırmak gereklimi yoksa sadece 3-4 günde bir motoru açmak yeterli midir? 3-4 güne bir açmaktan kastınız nedir acaba ne kadar süre boyunca çalıştırmalıyım 3-4 günde bir kaç dakika örneğin çalıştırmalıyım ve üstüne gereceğin naylon brandayı havalandırma sonunda açmalımıyım? 12 gün boyunca mı bu işlemi yapmalıyım ilk anlattığınız fermante işlemindeki gibi? Motorun gücü çok mu olmalıdır örneğin bir ton mama yapımı için ne tip bir salyangoz motor almalıyım?

    Biraz fazla soru sordum ama kusuruma bakmayın Savaş Bey. Merakımı bağışlayın. İlk fermante işlemimi yapacağım ve gerekli tüm detayları öğrenmek istiyorum.

    Yardımlarınız ve cevabınız için şimdiden tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

    Saygılarımla.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Ahmet,

     1) fermantasyon hem havalandırma, hem ısınma hem de bakteriyel ayrışma süreçlerinin hepsine birden denir. Karıştırırken yığın hava almakta ve yığın içindeki aerobik bakteriler oksijenle birlikte harekete geçer ve yığını işleyip ayrıştırmaya başlarlar. Bu işlemler esnasında yığının ısısı yükselmeye başlar. Karıştırmanın 2-3 saat gibi bir süresi yoktur. Yığını bir yerden diğer tarafa aktarıyorsunuz o kadar. Seperetör gübresini fermente etmek çok daha kolaydır. Eğer separatör gübresi bulamazsanız diğer gübreyi de fermente etmek mümkün. Normal inek gübresinin nasıl fermente edileceğine dair farklı başlıklarda bilgiyi paylaşmıştım. İnceleyebilirsiniz.

     2) Eğer gübreniz separetör gübresi ise çoğunlukla içine bir şey katmaya gerek yoktur. Ancak eğer normal gübre bulacak olursanız, separatör gübresine göre daha sulu ve nemli olacağı için C/N dengesini oturtmak için içine %20-30 civarında toz talaş veya saman katabilirsiniz. Bunlar haricinde diğer malzemelerin katılması kaliteyi arttırabilir ama C/N dengesini etkileyeceği için başlangıçta başka bir şey katmayın.

     3) Yemi hazırladıktan sonra çuvallayıp kaldırabilirsiniz. Çok uzun zaman çuvalda kalacak kadar yem hazırlamayın. En fazla 1 ayda bitecek kadar hazırlamanız daha ideal olacaktır. Bu süre biraz daha uzayabilir ama daha fazla uzamamasında fayda olacaktı. Çünkü bekleme esnasında yemde anaerobik ortam oluşabilir. Yavaş da olsa fermantasyon devam edebilir ve yığın git gide tam fermente olabilir. Yemi sonradan nemlendirmeyin. Zaten yeterli nemi içeriyor olması gerekir. Ancak eğer gerekiyorsa solucanlara verirken nemlendirme yapabilirsiniz. 1,5 metrekarelik bir yüzey alanı olan kaba 10.000 solucan konur. Sayı 20.000’e erişince de yarısı alınıp başka bir kaba konmalıdır. Resimdeki varilin yüzey ölçümünü yaparak buna göre oranlayın. Solucanlar yemi bitirmeden yeni yem vermeyin. Resimdeki varillerin her biri için haftalık 1 çuval yem fazla gibi geldi bana. Solucanların verilen yemi tüketip tüketmediklerini nasıl anlayacağınıza dair bilgi için sıkça sorulan sorular bölümündeki Solucanların Verilen Yemi Tükettiği Nasıl Anlaşılır? başlığına göz atın.

     4) Eğer malzeme seperatör gübresiyle 12 günlük fermente yeterli olacaktır. Değilse 21-23 gün boyunca fermente etmek gerekir. Her 3-4 günde bir yığının aktarılması gerekir. Alttan borularla havalandırma yönteminde, yığını 3-4 günde bir, bir taraftan diğer tarafa ve yine zemine döşeyeceğiniz boruların üzerine aktarmanızda fayda olacaktır. Neden? Çünkü eğer yığın sürekli aynı yerde kalırsa ve aynı yerden hava basarsanız yığının en alt kısmı ve ortası fermente olur ama yüzey ham olarak kalır. Bununla beraber yığın nem kaybetmişse aktarma esnasında nemlendirme yapma olanağınız da olacaktır. Esasen hava basma işlemini sürekli yapmanıza gerek yok. Örneğin günde bir defa yarım saat kadar hava basmanız yeterli olacaktır. Eğer gerekirse bu süreyi daha da sıklaştırabilirsiniz, günde bir kaç defa gibi… Burada amaç yığının içindeki oksijenin hiç bitmemesini sağlamaktır. Üzerine sereceğiniz naylonu, ne kadar sıkı kapatacak olursanız olun, naylon bir kenarından hava alacak ve kaçıracaktır. Bu nedenle naylonu çok fazla açıp kapatmanıza gerek yok. 3-4 günde bir aktarma yaparken naylonu zaten açmak durumunda kalacaksınız. Bu yeterlidir. Salyangoz motorların belli bir hacme göre basınç sağlayan türleri var. Bu konuda en iyi ilgiyi motoru alacağınız yerden edinebilirsiniz. Bununla birlikte salyangoz motor şart değildir. Aynı işlevi görecek başka bir tür motor da olabilir.

     Saygılarımla.

 37. şahin aslan dedi ki:

  merhabalar savaş bey/ Paylaşımlarınızın çoğunu okudum ben öncedende konuyu inceliyordum sizin paylaşımlarınız benimiçin çok olumlu bu yüzden sizin fikirlerinize ihtiyacım var. benim sivas bölgesinde yetmiş büyükbaşlık çiftliğim var ve inanın çıkan gübreyi nasil değerlendiririm diye düşünürken solucan gübresiile ile degerlendirebileceğimi öğrendim. 1)70 büyükbaş gübresiile nekadar solucan beslerim. 2) bölge olarak soğuk iklimimiz var netür bir yapı gerekir en düşük ısı derecesi neolmalı kışın herhangibir ısıtma gereklimidir gerekliise nasıl yapmalıyım. 3) benim yıllık 500 dekarlık ekilebilir arazim var kendi arazimiçin yeterli solucan sayısı nekadar olmalı. birde solucan temini için tavsiyelerinize ihtiyacım var. biraz uzun oldu kusura bakmayın lütfen TEŞEKKÜRLER.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Şahin,

   solucan gübresinin kullanımda etkili bir sonuç vermesi öncelikli olarak toprağın ve üzerine ekilecek olan bitkinin durumuna bağlı olmakla beraber, bizim öngörümüz dekara yaklaşık 400 litre kullanılması yönündedir. Tabi bu şekilde yapacağınız gübreleme her yıl daha da azalan oranda seyrelerek devam edecektir. Çünkü solucan gübresinin topraktaki yaşam ömrü diğer gübrelere göre çok daha uzundur. Buna göre 500 dekarın tamamına solucan gübresi kullanmak isterseniz yaklaşık olarak yıllık 200 ton civarında bir tüketim demektir.

   Şimdi gelelim üretim için ihtiyacınız olan solucan sayısına… 20 metrelik bir sürekli akış sistemi 300.000 ile 600.000 arası adet solucan barındırabilir. 20 metrelik bir sürekli akış sisteminde aylık 10-11 ton yem tüketiminiz ve yine aylık 5-5,5 ton gübre çıkışınız olur. Yani bir tane 20 metrelik sürekli akış sisteminiz olsa, yıllık yaklaşık 60 ton gübre elde edersiniz. Buna göre 4 tane 20 metrelik SAS olursa 500 dekar için gereken gübrenizi fazlasıyla temin etmiş olursunuz.

   Üretimi yapacağınız alan kapalı bir alan ise, dışarıda sıcaklık 0 iken iç mekan ortalama 4-5 olur. Solucanların yaşayacağı sistemin, içi ise 8-10 derece olur. Bu sıcaklık düzenli üretim için yetmez ama solucanların yaşamlarını sürdürmesini mümkün kılar. Eğer yaz kış sürekli olarak düzenli ve planlı bir üretim isterseniz o zaman ısıtma veya soğutma sistemleri kullanılabilmektedir.

   Sayın Şahin,

   gerek süze uygun üretim sistemlerini görmek, gerekse de solucan temini konusunda görüşmek ve bilgi almak için

   http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu

   formunu doldurarak tesisimizi ziyarete gelebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 38. ahmet akın dedi ki:

  Merhabalar Savaş Bey,

  Ben şunu merak ediyorum acaba solucanlarımın sayısını öğrenmenin en basit yolu nedir. Yaklaşık 1 kilo solucanın 5 bin adet’e tekabul ettiği doğru mudur? Solucan sayımın ne kadar olduğunu en basit haliyle nasıl anlayabilirim kaç tane olduklarını?

  Bilginizi bekliyorum teşekkür ediyorum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   1 kilo solucanın adet sayısı değişkendir. Her solucan aynı ağırlıkta olmayabilir. Bu nedenle solucanın ağırlığı ile sayısı arasında bir bağ kurmak bana göre mantıklı değil. Mevcut solucanlarınızın sayısını ancak tahmini olarak bilmeniz mümkün. En son yemleme yaptıktan bir kaç gün sonra 1 metrekarelik bir alandaki solucanların tamamını sayın. Daha sonra bunu oransal olarak tüm sisteme göre hesaplayın. +/- bir miktar daha belileyerek sayı tespiti yapabilirsiniz. En kolay yöntem budur.

   Saygılarımla.

 39. ahmet akın dedi ki:

  Savaş bey ben yeni ek solucanlar satın alacağım. Ancak satın alacağım yerdeki kişiler bana benim elimde şuan bulunan solucanların kalın olduğunu ve kendilerinin solucanlarının ince olduğunu belirttiler. Ve ince solucan her zaman daha verimlidir dediler yani benim elimdeki solucan 10 gr yiyip 6gr gübre çıkarıyorsa ince olan solucanlar 10 gr yeyip 10 gr gübre çıkarırmış. Acaba gerçektende böyle birşey varmı yani solucanların ince olup kalın olması bu derece önemli midir?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın ahmet,

   bu çok saçma bir bilgidir. Ya söylenmek istenilen şey yanlış ifade ediliyor, ya da saçma sapan bir bilgi aktarılıyor. Daha önce dünya üzerinde hiç bir canlı için bu çeşit bir mukayese duymadım.

   Saygılarımla.

 40. Ömer Sağır dedi ki:

  Savaş bey merhaba,

  Ben bir arkadaşımla bu işe girmeyi düşünüyorum ancak kafamda bazı soru işaretleri var mesela elde ettiğimiz gübreyi nasıl satabiliriz her hangi bir pazar ortamı var mı? Bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ömer,

   başta organik tarım yapanlar olmak üzere, fideciler, seralar, belediyeler, sıra ekimi yapanlar ve genel olarak tüm tarımsal faaliyet yapanlar potansiyel birer pazardır.

   Saygılarımla.

   1. Orhan Keler dedi ki:

    Sayın Savaş Bey,
    Yeni kurulacak yada halihazırda mevcut olan zeytin ağaçlarında bu gübre kullanılabilir mi? Kullanılıyorsa katı gübre mi yoksa sıvı gübre mi tercih edilmeli.?

    Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

    Saygılarımla…

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Orhan,

     gerek yeni kurulacak olan gerekse de kurulu zeytinliklerde rahatlıkla kullanılabilir. Her durumda hem zeytinliğin toprağını hem de zeytinleri ıslah edecek ve besleyecektir. Katı gübreyi toprak altında, taç iz düşümüne ve yaklaşık 15-25 cm derine gömerek kullanabilirsiniz. Sıvı gübre ise daha çok yaprak gübresi olarak ya da taç iz düşümüne damlama olarak kullanılabilir. En verimlisi, ilk başta katı kullanımı daha sonraki yıllarda ise periyodik olarak sıvı gübre kullanımı yapmak olacaktır.

     Saygılarımla.

 41. erhan öztürk dedi ki:

  Bende bu işe girmek istiyorum. Trakyada bazı arazilerim var. Ama maddi gücüm çok kısıtlı. Teşvik yada faizsiz kredi kullanabilme olanakları varmı. Eger yok ise en küçüğünden beni nasıl yonlendirirsiniz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Erhan,

   solucan gübresi üretimine şu anda doğrudan bir teşvik yoktur. İleride olması kaçınılmazdır. Ancak o zaman kadar, ya da daha genel bir söylemle maddi olanak yaratacağınız zamana kadar diyelim, yapabileceğiniz an mantıklı şey bütçenizi yormayacak bir ölçekte solucan temin edip, işi temelden öğrenmeye başlamaktır. Bu sayede arada geçen zamanı verimli bir biçimde değerlendirmiş olursunuz.

   Saygılarımla.

 42. Umut dedi ki:

  Savaş bey merhaba,

  İndoor sistemi konusunda biraz daha ayrıntılı bilgi alabilirmiyiz veya bilgiye nasıl ulaşabiliriz.
  Küçük veya orta ölçekli indoor sistemi nasıl kurulabilir, bu sistemi kuran kişiler veya firmalar mevcut mu, mevcutsa bu nasıl iletişim kurabiliriz.
  Bilgiler için şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Umut,

   indoor sistemini yapan bir firma yoktur. Esasen indoor sistemi bütünsel bir tesisin sadece bir parçasıdır. Tek başına bir iş kolu değildir. Aslında mekanizma ve mantık basit olmakla beraber yine de bu sistemi ancak yerinde görerek anlayabilirsiniz. Mantar kompostu yapan tesislerde bu sistemi görmeniz mümkündür. Fakat bu arada, indoor sistemi dışında alternatif sistemler de mevcuttur. Örneğin tambur sistemi çok daha kolay ve efektiftir. http://solucangubresi.web.tr/toprak-ve-gubre/solucan-yemi-olarak-kompost-yapimi.html sayfasında yer alan konuya ve özellike en son yapılan yoruma göz atınız…

   Saygılarımla.

 43. AYDOĞAN SUNGUR dedi ki:

  savaş bey Trabzon da böyle bir tesis kurmak istiyoruz tarım destekli olabilme imkanı olduğunu duyduk. bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. tesis kurulumu ve projelerle ilgili destek almak istiyoruz. tesislerinizi ziyaret etmek istiyoruz. sizinle irtibata geçmemiz mümkün mü?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Aydoğan,

   http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu sayfasında yer alan forumu doldurarak uygun bir tarihte tesisi ziyarete gelebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 44. şshak sarıca dedi ki:

  Savaş Bey merhaba,

  öncelikle her soruya titizlikle cevap vermenizden dolayı herkes adına teşekkür ederim.

  Ben bir gazete haberi ile solucan gübresi ile tanıştım 1 hafta olmadı daha. Ders çalışır gibi
  nasıl yapıldığını araştırdım ama bazı çok önemli bilgilere ulaşamadım.

  1- Solucan gübresi üretirken solucanlar mama ile başka yere çekilince kalan gübreyi eledikten sonra
  Kalan kısım direk kullanmaya hazır gübre haline mi geliyor? Yoksa bir işlemden daha mı geçecek ?
  Çünkü tesislerde geçiriyorlar sanırım ama kendi bahçesinde vs. üretenler geçirmiyor.

  2- Solucan gübresi hasattan sonra ne kadar dayanır hemen mi satılması gerekir. Çünkü ilk aşamada
  Az üreteceğiz eğer gıdalardaki gibi son kullanma tarihi gibi bir durum yoksa hasat yapıp yapıp
  Kenara bir yere yığacağım 1 sene sonra falan toplu satacağım.

  3- Ben konya da ikamet etmekteyim solucanların yaşamlarını sürdürmeleri için nasıl bir iklim olması gerekmekte
  Yazın çok sıcaklarda kışın çok soğuklarda ne yapılabilir yada çok sıcak yada çok soğuk mu severler?

  4- Satış aşamasında bir yerimiz var diyelim ve gübreyi ürettik bunu satışı nasıl yapacağız. Kendi yerimizde üretmekten
  dolayı üretim yapan bir işletmede üretilmemiş olacak yasal olarak ürünümüzü nasıl satarız.

  5- Solucan mamalarını zaten firmadan alacağım o konu ile ilgili olarak her ihtiyaç duyulduğunda hazır ürününüz varmıdır?
  Solucanları aç bırakmak istemeyiz 

  6- Son olarak da solucan üremesine bağlı iş çığrından çıkarsa nasıl bir yol izlenebilir.

  Sorularım biraz fazla oldu ama kusura bakmayın gelen cevaplara göre kafamdaki durum netleşecek ve edirneye
  tesisi görmeye gideceğim.

  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  İyi günler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Sarıca,

   Aslında sorularınızın hemen hepsinin yanıtı ilgili konular ve daha önce de sorulan sorulara yapmış olduğum yorumlarda yer almaktadır. Ben buada yine yanıtlayayım ancak, zaman buldukça tüm siteye göz atarsanız daha öğretici olacaktır.

   1 ve 2) Sistemden solucanlar alındıktan sonra geriye kalan gübre hemen elenmez, çünkü çok fazla nemlidir. Bu gübre olgunlaşma odasına alınarak en az 3 ay veya daha faza dinlendirilerek, hem fazla nemini atar hem de olgunlaşır. Bu sürecin sonuna sipariş geldikçe ürün elenerek paketlenir. Paketlenmiş ürünün yeterince uzun bir raf ömrü vardır ancak, yönetilebilirlik açısından ürünün zaten elinizde stok fazlası durumuna gelmemesi gerekir. Solucan Gübresi ve Olgunlaşma Süresi adlı konuya göz attığınızda göreceğiniz gibi, gübre uygun koşullarda, en az 3 ay veya daha fazla süre dinlendirildiğinde daha da verimli olmaktadır.

   3) Kırmızı Kaliforniya solucanları, Eisenia Foetida, diğer özelliklerinin yanı sıra, sıcaklık toleransı en yüksek olan türdür. Bu nedenle, diğer türlerin dayanamadığı yüksek ve düşük sıcaklıklara bu tür daha iyi dayanabilmektedir. Fakat biz bu toleransa göre hareket etmiyoruz; sürekli olarak aynı kapasite üretim yapabilmek için yazın soğutma, kışın ise ısıtma sistemleri kullanıyoruz. Bu nedenle bölge ikliminin bir önemi kalmıyor.

   4) Bu sorunuzu tam olarak anlayamamakla birlikte şunu söyleyeyim, üretim ruhsatı almadan satış yapmaya kalkarsanız, bir nevi merdiven atı üretim ve satış yapmış olursunuz. Doğrusu ve etik olanı üretim ruhsatı ile satış yapmaktır.

   5) En azından 1 ay kadar önceden bildirmek şartıyla yem tedariği konusunda hiç bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

   6) Üretim tesisiniz solucan sayısı açısından tam kapasiteye eriştiğinde, sıra solucanların canlı, dondurulmuş, kurutulmuş veya un şekline getirtilmiş olarak satılına geliyor. Tüm bu seçenekler solucanın hayvan yem katkı malzemesi olarak satışının yapılabileceği anlamına geliyor.

   Tesisimize randevu alarak her zaman gelebilirsiniz.
   Saygılarımla.

 45. ali yaşar dedi ki:

  Savaş bey sas sistemini istedigimiz ebatta yaptıra bilirmiyiz bu sistemi nereden temin edebiliriz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ali, sistem en az 15 metre olarak yapılmaktadır, ancak talebiniz olursa daha küçük ölçeklerde de yapılabilir. Fakat sistemi küçülttüğünüzde teknik olarak size daha da maliyetli olacaktır. Örneğin 10+10 metre şeklinde iki SAS yaptırdığınız zaman her bir SAS için ayrı bir motor ve bıçak sistemi kullanmanız gerekecektir. Oysa, tek ölçü olarak 20 metrelik bir SAS yaparsanız tek motor ve tek bıçak kullanacağınız için maliyet daha az olacaktır. Aynı şey 20 metre yerine 30 metre olarak yapılacak olursa da geçerli olacaktır.

   Saygılarımla.

 46. Ali dedi ki:

  Mrb ben bu ise sifirdan baslamak iztiyorum yer sikintim yok alt yapiyo kac adet solucanlanla baslamam mi tavsiye edersiniz

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ali,

   eğer küçük ölçekli olarak başlamak isterseniz 50.000 adet ile, orta ölçekli olarak başlamak isterseniz 100.000 adet ile ve büyük ölçekli başlamak isterseniz 250.000 adet ver üzeri ile başlayabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 47. ibrahim dedi ki:

  Sayın Mehmed bey TEL ile kısa bir randevu istiyorum…!müsaid iseniz*?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın İbrahim,

   randevular http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu sayfası üzerinden alınmaktadır.

   Saygılarımla.

 48. Yasin dedi ki:

  Bende bir iş kurmak istiyorum ve bu işi şans eseri tv de gördüğümde neden olmasın diye düşündüm fakat sektörün yeni sayılması, çok kişinin bilmemesi insanı biraz diken üstünde bırakıyor malum her kafa estiğinde bir işe girişilmiyor eldeki birikmişi kullanıp risk alıyoruz hata lüksümüz çok az burdaki arkadaşlarımında heyecanını anlıyorum o yüzden 🙂

  Bu işle ilgili doyurucu cevaplar bulmak zor iken sizin böyle tek tek her soruya aynı ciddiyetle cevap vermeniz bu işe başlamak isteyenler için bir atı bence

  Kasımda kısa dönem askere gidicem elimde bu iş için birikmiş para var askerden döndüğümde sizden randevu alıp tesisinizi incelemek bir çayınızı içmek istiyorum ve iş içime sinersede işe başlamayı düşünüyorum

  Benim 2 tane sorum vardı kurucağımız tesisi istediğimiz herhangi bir yer/arsada kurabiliyormuyuz yoksa belediyenin göstermiş olduğu bölgelerdemi bu tesisi kurabiliyoruz

  Ve tesisi kurmak için SAS dışındaki gerekli makinalarıda sizden alabiliyormuyuz malum işte acemi olucağımızdan deneyimli insanların yönlendirmelerine çok ihtiyacımız olucak 🙂

  Neyse fazla uzattım şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yasin,

   Tesis Ziyaret Formunu doldurarak ziyarete gelebilirsiniz.

   Tesis ziyaretine geldiğiniz zaman ne tür bir sistem istiyorsanız ona göre gerekli yönlendirmeyi yapmamız mümkündür.

   Saygılarımla.

 49. Tuğçe dorsa dedi ki:

  Savaş bey mrb bende bu iş hakkında bilgi almak istiyorum. Tesisinizdeki bilgi ve danışmanlık ücretli midir acaba? Tşk

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tuğçe,

   tesis ziyareti ve sunum şu an için ücrete tabi değildir. Formu doldurarak ziyarete gelebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 50. Burak dedi ki:

  S.a Savaş bey biz 3 21 yaşında arkadaş bu işe başlamak istiyoruz. Öğrenciyiz bütçemizde kısıtlı durumda 50.000 solucanla başlamayı düşünüyoruz. Mekan olarak 100m2 lik bir alana beton döküp kare profillerle kapatmayı düşünüyoruz. Şuan beni en çok düşündüren 100 m2 alan bize yeter mi veya ne kadar süre idare eder bizi.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Burak,

   100 m2 başlangıç için yeterli olacaktır. 50.000 solucanı yaklaşık 7,5-10 m2 lik bir alanda besleyebilirsiniz (her 1,5 m2.lik alana 10.000 solucan). Bu hesaptan yola çıkarak 100 m2.nin ne kadar zaman yeteceğine dair bir öngörünüz olabilir. Alanın tamamı sadece gübre üretimi için değil aynı zamanda verilecek olan yemin stoklanacağı, çıkan gübrenin olgunlaşması için bekletileceği ve son ürünün çuvallanarak stoklanacağı yer de olacaktır. Başlangıç olarak bu alanda başlayıp daha sonra daha geniş bir alana geçebilirsiniz. İşe bu şekilde başlayan birçok kişi mevcuttur.

   Karar verdiğiniz zaman vermikem@gmail.com üzerinden irtibata geçerseniz solucan ve yem temini konusunda gereken yardımı sağlarım.

   Saygılarımla.

 51. oktay dedi ki:

  savas bey kolay gelsin..yaridmlariniz icin cok tesekkur ederim..yorumlarinizin hemen hepsini okumaya calisyorum ve gerekli olan konularda detayli bilgi sahibi oldum..yinede yikanmis ve separatorden gecirilmis yem konusunu acmak istiyorum…elimde su anda 12 ton separatorden gecmis gubre var…bunu 70 derecede kokusunu kaybedene kadar havalandirma sistemli bir odada bekletip kullnamak istiyordum..fakat sizin daha onceki bilgilendirmenizde verdiginiz ornek uzerine salyangoz bir motor ile 3-4 gunde bir islem yaptirarak 12 gun gibi bir surede solucanlaaraa verebilecegimiz yaziyor…hangisi daha iyi sizce….ocak ayindan itibaren ruhsat islemlerine baslamak istiyoruz….bu odanin gerekli oldugunu duydum….nasil yapmak lazim….ozellikle ruhsat alma asamasi icin daha detayli bilgilendirme rica edicem sizden..ozel mailden de yazisabiliriz..uygun olursa…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Oktay,

   yemi yarı fermente hale getirmek için birçok farklı yöntem söz konusudur. Bunlardan birisi Kapalı İndoor Sistemidir (oda içinde fermmentasyon). Ancak bu sistem en azından başlangıç olarak düşünürsek maliyetli olabilir. Bu nedenle, yığının altına delikli PVC borular döşeyerek ve bu borulara uygun bir motorla ortalama 21-24 boyunca, 3-4 günde bir 15-20 dk kadar hava basarak fermentasyonu yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise bir kepçe yardımıyla, yine ortalama 21-24 gün boyunca her 3-4 günde bir yığını alt üst etmek ve havalandırmak olacaktır.

   Bu işlemlerin hepsine kısaca ısıl işlem diyebiliriz. Burada önemli olan yapılan ısıl işlemin kayıt altına alınabilmesidir. Ancak mevcut yasa, hatalı olarak çıkan son ürün olan solucan gübresinin de ısıl işlemden geçmesi gerektiğini belirtmektedir, ki bu yasa maddesi aslında yanlış yorumlanmaktadır. Burada iki seçenek söz konusu; ya yasa değişecek ya da yasanın öngördüğü gibi bir ısıl işlem makinesi geliştirilecek. Biz şahsen bitmiş olan solucan gübresinin ayrıca ısıl işleme tabi olmasının yanlış olduğunu düşünmekteyiz. Bu konuda yapılan akademik çalışma için buraya göz atabilirsiniz.

   Saygılarımla.

   1. oktay dedi ki:

    savas bey geri donus icin tesekkur ederim…
    uygun bir motorla 15-20 dk kadar hava basarakta 21-24gun arasi mi surecek fermentasyon..sanki daha oncekinde 12 gun gibi gormustum..yazim hatasi olabilirmi?/

    biz ruhsat asamasini hizlandirmak adina odamizi yapmak istiyoruz..onunicin calismalarimizi veyapilmasi gerekenleri ona uygun yapmaya calisiyoruz…a

    mevcut hazir gubreninde ayni sekilde isil islemden gecmesimi gerekiyor..yani fermentasyondaki gibi indoor sistemi? ayni yerde hem fermentasyon hem gubre icin isil islem…ve tabi asil soru siz son gubre icin ne gibi bir islem yapiyorsunuz?

    ayrica bir link gonderdiniz sanirim ama cevabinizda goremedim

    tekrar forward edebilirmiisniz…

    not.: teis ziyaretleri cumartesi gunleri demissiniz..ziyaret sirasinda sizinlede tanisma firsatimiz oluyormu??

    saygilarimla

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Oktay,

     motorla hava basma yönteminde ortalama 20 günden önce yem hazır olmaz. Belki yazım hatası olmuştur.

     Olması gereken: yemin ısıl işlemden geçmesi:
     Yasanın istediği: bitmiş olan solucan gübresinin ısıl işlemden geçmesi.
     Gerekçe: Bitmiş solucan gübresinde patojen var, bunların ölmesi gerek.
     Gerçek: Eğer yemi ısıl işlemden geçirip, doğru ve sağlıklı bir yöntemle solucan gübresi üretecek olursanız son ürün olan solucan gübresinin ısıl işlemden geçmesine gerek yoktur.
     Bu durumun nedeni: Bakanlığın konu ile ilgili yeterince çalışma yapmamış ve gübreyi tanımıyor olması ve sözde AB’nin müktesabatları…
     Sonuç: Gerek akademik çalışmalarla gerekse de düzenlenecek olan çalıştaylarla konunun araştırılması, netleştirilmesi ve yasanın gözden geçirilmesi.

     Biz, mevcutta üretim yaptığımız ürünleri henüz ısıl işlemden geçirmedik. Eğer yasa inatla emredecek olursa makul bir ısıl işlem makinesi geliştirip malzemeyi ısıl işlemden geçireceğiz. O zamana kadar yurt içinde üretimini yaptığımız ürünleri bazı deneme sahalarında ve duruma göre akademik çalışmalarda değerlendiriyoruz. Zaten görebildiğim kadarıyla üretici firma olarak bizim dışımızda başka hiç bir firma bu yasanın yanlış sonuçlar doğurduğu ve değişmesi gerektiği konusunda en ufak bir çaba bile harcamamaktadır.

     Link güncellenmiştir.

     Tesis ziyaretinde görüşmemiz mümkündür.

     Saygılarımla.

     1. oktay dedi ki:

      Sayin Savas Bey

      kolay gelsin, yeniden merhabalar,

      son urun cikmis solucan gubresini isil islemden gecmesi ile ilgili olumlu bir gelisme oldumu???

      ayrica isletmemize ruhsat almak icin basvuralirimizi tamamlamak istiyoruz…sizden bu konuda nasil destek alabiliriz?/

      bir belge listesi vb gibi detaylar konusunda bize yardimci olabilirmisiniz…

      saygilar

      oktay

     2. Savaş Gönen dedi ki:

      Sayın Oktay,

      ısıl işlemle ilgili henüz süreç devam ediyor. İş bürokrasiye kalınca aleyhte olan işler çabuk yürürken, lehte olanlar nedense kaplumbağa ile olan dostluğundan bir türlü vazgeçmez.

      İşletmeniz belediye sınırlarına dahilse belediyeye gidip iş yeri açma ruhsatı alacaksınız. İl özel idareye bağlı ise özel idareye başvuracaksınız.
      Üretim ruhsatı ile ilgili olarak da Tarım bakanlığına başvurmanız gerekiyor. En son istenilen evraklarda değişen var mıdır, bir süredir takip edemiyorum. Ayrıca aşağıdaki linke de göz atınız;

      http://solucangubresi.web.tr/temel-bilgiler/yasa-ve-yonetmelikler/solucan-gubresi-uretim-tesisi-kurulumu.html

      Saygılarımla.

 52. Habip dedi ki:

  Savaş bey kolay gelsin.
  SAS havuzu yaptırıyorum yakın zamanda solucan alacağım ama başlangıç sayısına birtürlü karar veremedim çünkü farklı farklı sitelerde enteresan bilgiler mevcut. Herkes farklı şeyler söylemekte. Yukarda yazılanları okudum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ancak soruma yanıt bulamadım. Benim merak ettiğim şu: normal koşullar altında (uygun sıcaklık ortam nem ve yem) 100.000 solucan ile başlarsam tecrübelerinize dayanarak ne zaman gübre alabilirim ve miktar tahmini ne olur? Net rakamlar olması gerekmiyor tahmini cevap verebilirseniz memnun olurum.
  Kolay gelsin iyi çalışmalar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Habip,

   sorunuzu yanıtlamadan önce şunu belirteyim, vereceğim yanıt kendi satışımızı yaptığımız Eisenia Fetida türü için ve bizim yönlendirmemiz doğrultusunda yapılan üretim için geçerlidir. Farklı tür solucan veya aynı tür olsa da farklı bir danışmanlık altında yapılan üretimde süreç farklı olabilir…

   100.000 solucan 10 metrelik (15 metrekarelik) bir SAS için geçerlidir ve normal koşullarda 3 ayın sonunda 2-3 ton arası bir gübreniz olur. Bu gübre olgunlaşması için dinlendirilmeye alınırsa hacmen bir miktar daha kayba uğrayacaktır.

   Solucan alım zamanı geldiğinde tekrar iletişime geçerseniz, gereken yardımı sağlar ve üretime en başından itibaren gerekli yönlendirme desteğini sunabiliriz.

   Saygılarımla.

 53. Soncan dedi ki:

  Savaş bey merhabalar
  Üretim havuzlarımızda gördügümüz yavru solucanların beyaz solucanmı yoksa kırmızı solucan yavrusumu emin olamadık resimlerini çektim size nasıl ulaştırabilirim yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin iyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın soncan,

   resimlerden pek belli olmaz. Bunun yerine bu beyaz solucanların bir kısmını ayrı bir kaba alıp bir iki hafta besleyiniz. Eğer hep aynı kalırlarsa kırmızı solucan yavrusu değildirler.

   Saygılarımla.

 54. erdem dedi ki:

  merhabalar savaş bey bu konu hakkında sıfır bilgiye sahibim tüm bildiğim internetten edindiğim bilgiler.bu işe başlamak istiyorum amacım küçük başlayıp işi öğrenerek büyümek.bunun için ne kadar solucan almalıyım mesela 10 bin yeterlimidir eğer yeterliyse bu sayıdaki bir solucan topluluğunun aylık yem masrafı yaklaşık ne kadar tutar bu konuşlarda bilgi alabilirmiyim.ilginiz için teşekkür ederim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Erdem,

   10.000 rakamı ticari başlangıçta kendinizi sınamanız için yeterlidir. Aylık yem masrafı hakkında bir rakam vermek mümkün değil, çünkü sizin yemi nereden ve nasıl temin edeceğiniz ile alakalı bir durumdur. Hazır satan yerlerden alırsanız satış fiyatı neyse odur; kendiniz yapacak olursanız harcayacağınız emek ve ham madde temin maliyeti neyse odur.

   Saygılarımla.

 55. EMRE dedi ki:

  Merhaba,
  Savaş Bey ben İstanbul’da çalışan bir mali müşavirim. Bu konuyu araştırıyorum henüz fizibilite çalışmalarına başlamadım ancak proje aşamasında yardımınızı talep ediyorum. Solucan gübresi satışlar en çok hangi bölgelere yapılmaktadır? Hammadde tedarikçileri ve müşteri temini zorlukları nelerdir? Bu konularda görüşleriniz almak ve sohbet etmek isterim. Müsait bir zamanınız olursa da ziyaret etmek isterim.

  Saygılarımla.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Emre,

   ham madde temini sıkıntı olabilmektedir. Öyle görüldüğü veya düşünüldüğü gibi sonsuz bir ham madde kaynağı yoktur. Ancak pazar sıkıntı olmamaktadır. Pazarlama hem ürünün kalitesine hem de pazara yönelik başlı başına yapacağınız girişimlere de bağlıdır. Ürünün özellikle satışının yapıldığı belli bir bölge mevcut değildir. Her an her yerde satışı olabilmektedir.

   Saygılarımla.

 56. MİRAÇ dedi ki:

  Savaş bey sorulara vermiş olduğunuz cevapları okudum ve bu işe sizin sayenizde daha çok heveslendim solucan satışı ne zaman olmaktadır ben bu işi Adana’da yapmak istiyorum kendime ait 3000 m2 lik narenciye bahçem var uygun olurmu acaba 100.000 solucan için. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Miraç,

   alan başlangıç olarak, ve belki hedefinizin büyüklüğüne göre, sonrası için de yeterli olabilir. Solucan satışı burada, yani bu site üzerinden yapılmamaktadır. Ancak satış yapan firmalar üzerinden temin etmeniz mümkündür.

   Saygılarımla.

 57. Sadriye Koç dedi ki:

  Sayın Savaş Bey:

  Ben manisa/akhisar da çiftçilik yapan bir bayanım toplamda 50.000 Tl ile işe başlamayı düşünüyorum fakat bilgilerim sadece internetle kısıtlı olup bu başlangıç miktarı ile kaç metre karelik bir alana ihtiyacım olduğunu ve nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum. (paylaşmış olduğunuz linkte tesisin ziyaretinin artık mevcut olmadığı yazmakta eğer müsait olduğunuz bir tarihte bizleri misafir olarak kabul edebilirseniz çok seviniriz.)

  Teşekkür eder saygılar sunarım

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Koç,

   firma ile irtibata geçip randevu alabilirsiniz. Misafir kabulü konusunda kararı firmanın ilgili yetkilisi vermektedir.

   Saygılarımla.

 58. Fatih dedi ki:

  Selamunaleykum.. Benim İzmir focada 27 dönüm ciftliqim var.. Suan büyük baş yapıyoruz ama pek verim alamadık açıkçası.. Farklı alanlarda çiftliği değerlendirmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fatih,

   büyükbaş işinden çıkan dışkı atıklarının solucan gübresi üretiminde kullanabilirsiniz. Bu konuda işe başlamadan önce siteyi olabildiğince incelemenizi tavsiye ederim.

   Saygılarımla.

 59. hilal akasya dedi ki:

  Merhaba savaş bey ben eskisehir de solucan gübresi uretim tesisi kurmak istiyorum.kadin girişimci olarak devlet desteği v.b alabilirmiyim nereye başvurmam gerekli aydinlatirmisiniz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Akasya,

   girişimci destekleri ile ilgili herhangi bir araştırmam olmadı ne yazık ki!

   Saygılarımla.

 60. Mesut Taş dedi ki:

  Savas bey merhaba.Ben Sakarya da bu işe başlamak istiyorum ve cok bi bilgim yok yazılarınızı büyük bi merakla okudum.burada bu işi yapan bi tesisi dolaştım burdaki arkadaş beni biraz üzdü üretim konusunda sıkıntı olmadığını fakat gübrenin alıcısınin az olduğunu pazarlama konusunda sıkıntı olduğunu söyledi. Bende biraz soğuk kaldım ama bu işi yapmak istiyorum.beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.kolay gelsin.tesekkurler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Taş,

   pazarlama üretimden farklı bir konudur. Bazen kalitesine bakılmaksızın ürününüzü havada kapan da çıkmaktadır. Bazen de siz ne derseniz deyin karşıdaki bildiğini okur. Bu durum her türlü ürün için geçerlidir. Evet, bu işte pazarlama işe başladıktan sonraki bir kaç yıl için biraz zorlayıcı olabilmektedir, işte tam da bu nedenle en yüksek kalitede üretim yapmanız gerekmektedir. Sonra pazarlama süreci kendiliğinden açılıyor…

   Saygılarımla.

 61. Hasan Köymen dedi ki:

  Savaş bey 11 yıldır atanamamış bir öğretmenim. Benzer nitelikteki sorulara bile çok iyi niyetle ve büyük bir sabırla verdiğiniz cevaplar bir öğretmen olarak beni gerçekten çok etkiledi. Sizi bu konuda tebrik ediyorum. Ayrıca büyük bir çıkmazın ve karamsarlığın içinde can çekişen benim gibi genç girişimcilere verdiğiniz açıklayıcı ve tatmin edici cevaplarınızdan dolayı inanın çok yürekten teşekkür ediyorum.
  Yazdığınız her yazıyı her cevabı özenle okuyup epey bir bilgi sahibi oldum. Orta ölçekte bu işe başlayıp Allah sağlık sıhhat verdiği sürece ilerletebildiğim kadar ilerletip büyütmek niyetindeyim inşallah. Sadece bilgi amaçlı sormak istiyorum. 20 metrelik bir Sas sistemi için bugünkü şartlarda 100bin TL sermaye yeterli olurmu yoksa daha fazlaya mı malolur.
  inşallah en kısa zamanda Edirne’ye gelip mutlaka ama mutlaka sizinle tanışmak isterim. Bundan sonraki çalışmalarınızda da başarılar dilerim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Köymen,

   övgüleriniz için teşekkür ederim. Layık olmaya çalışıyorum.

   Bu işe eğer sınırlı imkânlarla başlamayı düşünüyorsanız, ki anladığım kadarıyla öyle, SAS ile başlamayın. Yer veya yer de havuz sistemiyle başlayın. Daha sonra, kâr olarak gelen girdi ile SAS vb üst sistemlere geçin. Böylesi daha yönetilir olacaktır.

   Saygılarımla.

 62. yasin özen dedi ki:

  savas bey belirli bır rakamla baslayıp solucan sayısı 1 milyona ulastıgında aylık gubre üretimi ortalama ne kadar olur.

  1. Emrah Sezgin Can dedi ki:

   Sayın Özen;

   Konu hakkında web sayfamızda birçok yerde konu hakkında bilgilendirmeler mevcuttur.
   Sıkça sorulan sorular bölümünü inceleyebilirsiniz.

   Saygılarımla

 63. Orkun ERTUĞRUL dedi ki:

  Merhaba Savas Bey;

  Öncelikle şimdiden bilgiler için tesekkur ediyorum benım iki sorum olacak.

  İlki mama için sadece inek dışkısı yeterli olur mu ? Herhangi bir ilave koymasam solucanları beslemeye yeter mı?

  İkincisi solucanların kışın soğukdan korumamız gerekir mı? Köyümüzde ki boş bulunan ahır da yapmak istıyorum . 4 bir yanı kapalı ancak doğal olarak bır ısıtıcı koymadığımız için içerisi soğuk olmakta. Doğu illeri kadar olmasa da Düzcede de soğuk bir kış geçiyor. Bunun için bir ısıtıcı ve bir şekilde sıcaklığı arttırmam ya da korumam gereken bir seviye var mı?
  Teşekkurler ıyı çalışmalar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ertuğrul,

   inek gübresi yeterli olur. Sıcaklıkla ilgili bilgi sitede birçok yerde farklı koşullar için farklı konularda verilmiştir. Site içi arama yaparak bu bilgilere ulaşıp göz atmanızı rica edeceğim.

   Ortam veya havuz ısıtması yapmasanız da solucanlar çalışır ancak üretim çok fazla yavaşlar.

   Sagılarımla.

Yorum Yaz