Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Ekosol yeni tesis kuracak!

Ekosol yeni tesis kuracak!

Ege Bölgesinde 20 dönüm arazi üzerinde yeni tesis yatırımı yaptıklarını açıklayan Genel Müdür Burçin Karababa, 2014’te hizmete alacakları tesisle hem kapasitelerini artıracaklarını hem de ihraata başlayacaklarını söyledi…

Yeni tesis yatırımı yapan Ekosol, 2014’te ihracata başlamayı planlıyor. Ege Bölgesinde 20 dönüm arazi üzerinde yeni tesis yatırımı yaptıklarını açıklayan Genel Müdür Burçin Karababa, 2014’te hizmete alacakları tesisle hem kapasitelerini artıracaklarını hem de ihraata başlayacaklarını söyledi

Sektörde sertifikalı yüzde 100 organik solucan gübresi üretimiyle faaliyet gösteren Ekosol, yeni tesis kuruyor.
2014’ün ilk çeyreğinde faaliyete geçireceği yeni tesisle üretim kapasitesini artırmayı planlayan Ekosol, ayrıca aynı yıl ihracata başlamayı hedefliyor. Üretim kapasitesini artırmak amacıyla yatırım yapma kararı aldıklarını söyleyen Ekosol Tarım ve Hayvancılık Genel Müdürü Burçin Karababa, bu karar doğrultusunda Ege Bölgesi’nde 2 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 20 dönüm üzerinde 750 bin dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı. Ayrıca 2014 yılında toplam 5 bin alan üzerine kuracakları yeni tesis için çalışmalarını tamamladıklarını anlatan Karababa, “2014 Nisan ayında 3 bin metrekaresi kapalı toplam 5 “bin metrekarelik bir alanda yaklaşık 400 bin dolarlık yeni makine ekipman ve 750 bin dolarlık bir inşaat yatırımıyla yeni işletmemizde üretime devam etmeyi planlıyoruz. Bu bölgeyi seçmemizin en önemli sebebi tarımsal üretime ve üreticiye yakın olmanın getireceği avantajları yakalamak, üretim kapasitemizi artırarak ihracat hedeflerimizi gerçekleştirmek” dedi.
Önümüzdeki yıl, ihracata başlamayı planladıklarını belirten Karababa, ihracat pazarlarının Azerbaycan ve Özbekistan olduğunu, ürünlerinde fiyat avantajını kullanarak Avrupa’yla ticaret yapmak istediklerini aktardı. Kuzey Afrika ve komşu ülkelerde yaşanan olayların buralara ihracat yapma planlarım gözden geçirmelerine neden olduğunu dile getiren Karababa, Türkiye’nin yakın coğrafyasında yer alan ülkelerle ticaret yapmanın her geçen gün zorlaştığına dikkat çekti.
Yeni ürünlerini 2014’te piyasaya sunacak Sektörde sertifikalı yüzde 100 organik solucan gübresi üretimiyle faaliyet gösterdiklerini söyleyen Burçin Karababa, açık alan, örtü altı, topraksız tarımdan iç ve dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliğine kadar geniş bir pazara ürün sunduklarını kaydetti.
Mart 2011’de KOSGEB Ar-Ge ve inovasyon desteğiyle başladıkları sıvı solucan gübresi üretimine yönelik Ar-Ge çalışmalarını Eylül 2012’de tamamladıklarının bilgisini veren Karababa, ayrıca bu yılın başında yine KOSGEB’in endüstriyel uygulama desteğiyle Ekosolfarm Sıvı Solucan Gübresi’ni ürettiklerini belirtti. EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi’nin her türlü tarla, bahçe ve sera bitküerinin üretiminde, topraksız tarımda, hem tabandan hem yapraktan uygulanabilen bir gübre olduğunu söyleyen Karababa, “Ürünümüz her türlü sulama sisteminde kullanılabiliyor. İçeriğinde azot, fosfor, potasyum gibi elementler bulunuyor. Aminoasitler, enzimlerce zengin olan ürünümüz, topraktaki organik madde miktarını artırırken bitkinin topraktaki besin elementlerini almasını kolaylaştırıyor. Bu özelliklerinden dolayı ürünümüzü kullanan üreticilerin memnuniyeti kısa sürede gübrenin tanınmasını ve pazarda yer edinmesini sağladı” şeklinde konuştu.
“Ciromuzu, 2011’e göre üçe katladık” Ekosol olarak 2005’te kurulduklarını ve 2008’de tarım sektörüne girdiklerini dile getiren Burçin Karababa, 2009 yılında solucan miktarındaki artışa bağlı olarak butik organik solucan gübresi satışına başladıklarını aktardı. 2010 yılından itibaren endüstriyel prosesleri devreye aldıklarını açıklayan Karababa, endüstriyel proseslerinin devreye alınmasıyla geçen yü yüzde 200’lük üretim artışı yakaladıklarını ve cirolarını 201 l’e göre üçe kat artırdıklarım kaydetti.
Bu yıl sektörün ihtiyaçları doğrultusunda sıvı solucan gübresini ürettiklerinin bilgisini veren Karababa, “Kendilerine gelen talepler doğrultusunda son tüketiciye ulaşmak amacıyla büyük marketlerde ürünümüzün 1 ve 1.5 kilogramlık Hobi ürün gamı satışını başlattık.
Bunun yanı sıra sanal ortamda nihai tüketiciye hizmet vermeye başladık.
Bu çalışmalarımız ve nihai tüketicinin taleplerine cevap verecek niteliklere sahip yeni gübremiz sayesinde 2012’deki toplam ciromuzun yaklaşık iki katına bu yılın ilk altı ayda ulaştık. Şu anda genel olarak organik gübrelere baktığımızda pazarın, yerel üretimde yüzde 2’sini, ithal ürünleri de sayarsak yüzde 0.6’sını ürünlerimiz teşkil ediyor” diye konuştu.
“Devletin yerli üretimi desteklemesi gerekiyor” Sektör olarak en büyük sıkıntılarının bilinçsizce kullanılan gübrelerin olduğunu söyleyen Burçin Karababa, birçok firmanın ambalajlarına ‘organik gübre’ ibaresi koyarak çiftçiye ürün sattığım ve son kullanıcının da firmanın organik sertifikasına sahip olup olmadığını sorgulamadığım aktardı. Karababa, gübrede her organik yazılanın organik olmadığını savundu.
Yerli üreticileri ithal ve pahalı kimyasallara olan bağımlılıktan kurtarmak gerektiğini belirten Karababa, “Devletin yerli üretimi kesinlikle desteklemesi gerekiyor. Ayrıca çevre ve insan sağlının korunması konusunda yetkililerin organik tarım veya kontrollü iyi tarım uygulamalarını desteklemesi ve iyi tarımın bir girdisi olan kontrollü, sertifikalı organik gübreye uygulanan KDV oranının yüzde 18’den aşağıya çekilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Dünya Focus

 

Kaynak: emlakkulisi.com

Etiketler:

Yorumlar

 1. hakan dedi ki:

  mrb savas bey kafama takılan bir şey var bu tür büyük işletmelerde solucanın gübreden ayırma işlemi nasıl yapılıyor

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Hakan bey merhaba.

   VERMİKOMPOST HASADI adlı başlığa göz atmanızı rica edeceğim. Bu bölümde hasat türleri yazıyor. Büyük işletmelerdeki solucan ayırma faaliyeti işletmenin kullandığı tekniğe göre değişiyor. Eğer solucan gübresi üretiminde zemin üzerinde kayan yığın tekniği kullanılıyorsa PASİF GÖÇ yöntemi, kaplar içinde üretim tekniği kullanılıyorsa ELEK YÖNTEMİ kullanılır. Ancak eğer Sürekli Akış Sistemi (SAS) kullanılıyorsa solucanlar ayıklanmaz; çünkü solucanlar zaten sürekli olarak sistemin en üst katmanında yer alırlar. Blogumuzda bir çok yerde kısmen veya doğrudan bu konuya değinilmiştir. Lütfen inceleyiniz! Detaylı sorularınız olaursa cevaplamaya hazırım.

   Saygılarımla.

 2. yasar özer dedi ki:

  savaş bey solucan gübresi çiftliği kurmayı düşünüyorum bu konu hakkında çalışmlarınız varmı yardımcı olabilirmisiniz.
  İlginize teşekkür ederim..

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Yaşar bey,

   http://www.siyahaltin.com.tr/ziyaretci-formu

   linki üzerinden bizlere ulaşabilir ve tesisimizi yerinde görerek üretim kararınızı verebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 3. Celil dedi ki:

  Savaş bey ben 2 bin tane California solucani ile başlamak istiyorum zeytin liklerimiz var bir kaç ağaç deneyip etkisini kendim test etmek istiyorum ve solucanlar çok hızlı uredikleri için yani sıra ticaretini de yapmak istiyorum bunun satışını nasıl yaparım ürettiğim gübrenin analizini nereye yaptırabilirim sertifika gerekli midir ürünü satar ken ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Celil,

   satı için üretim ruhsatı, analiz raporu vb evraklar gereklidir. Resmi gazetede yayınlanan ilgili maddelere göz atmanız yeterli olacaktır. Gübre analizini ya özel laboratuvarlara ya da doğrudan Tarım Bakanlığa yaptırabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 4. Fatih Kayan dedi ki:

  Savaş Bey,Merhaba

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler ve özveriniz için size çok teşekkür ederim.Solucan gübresi üretimini ticari olarak yapmayı düşünüyorum.İzmir’de yaşıyorum.Ufak bir solucan ailesi(2000-3000 kadar) alıp deneme üretimi yaparak sonrasında bu işe girmek istiyorum.Size mail attım fakat yoğunluğunuzdan dolayı sanırım henüz dönüş yapamadınız.

  İki sorum olacaktı:

  1-Safkan ırk alabileceğim firma adı verebilir misiniz.Sanır siyahaltın ve ekosol en büyük firmalar.
  2-Üretim ve tesisleşme hakkında doğru ve güvenilir dökümana nerden nasıl ulaşabilirim.

  Şimdiden teşekkürler.Saygılarımla,

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Fatih,

   Safkan ırk dediğimiz araya başka türlerin karışmamış olması manasındadır. Yoksa melezleşme diye bir şey mümkün değildir. Bu nedenle yaptığı satışın arkasında duracak bir yerden almanızı tavsiye ederim. Satış yaptıktan sonra ortalıkta görünmeyen kişi veya kişilere itibar etmeyin. Unutmayın, ucuz etin yahnisi yenmez…

   Üretim ve tesisleşme ile ilgili bahsettiğiniz ölçekte bir doküman kimsede yoktur. Bu anlamda bir yapı henüz oturmamıştır. Her işletme kendi mevcut imkânlarına göre tesisleşmeye gitmektedir.

   Saygılarımla.

 5. AHMET KILIÇ dedi ki:

  Savaş Bey merhaba

  bende ilk olarak hobi kiti olarak evimin catısın da ufaktan başlamak istiyorum il etap da 1000-5000 arası solucanı güvenilir bir yerden alıp Allah ın izni ile başlamak benim sormak istediğim eğerki bu iş oldu ve zamanla şirketleşme yani ticari mükellefiyet aşamasına geçmeyi düşündüğümde bu süre de şirketleşme aşamasında ne gibi belgelere sahip olmamız gerekiyor yani herhangi bir belgeye sahip olmamız gerekiyormu veya bir v.dairesine ve tic. odasına gidip ben bu sektörde faaliyet göstereceğim diyip şirket kurabilirmiyim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Kılıç,

   elbette üretim ruhsatı, işletme ruhsatı, belediye kaydı vb derken birtakım belgeler gerekmektedir. Bu belgeler zaman içinde değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle iş ticarileşme aşamasına geliğinde size en yakın kurulu bir işletmeye gidip gerekli evraklar konusunda bilgi almanız en doğrusu olur kanısındayım.

   Saygılarımla.

 6. mehmet dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey.

  10,000 solucan ile başlamak istiyorum .ayda alacağım gübre kaç kg olur acaba.
  100,000 solucanı sizden alsam gübreyi siz alır mısınız. ve kaç liradan alırsınız.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   solucan temini ve diğer sorunuzun yanıtı konusunda e-posta adresinize detay bilgi gönderiyorum. Lütfen e-postanızı kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

 7. sadık çanga dedi ki:

  sayın savaş bey bu işle ilgileniyorum bilgilemek için detayları siz den mail göndermenizi istırham edıyorum şimdiden teşekkürler

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Çanga,

   e-posta ile dönüş sağlanmıştır. Lütfen e-posta adresinizi kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

 8. Elif Seçkin dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey California kırmızı solucan gübresi Çiftliği kurmak istiyorum.Bu konuda nasıl bir yöntem uygulayabilirim? Ben hem tarım yapmak hem de satış yapmak istiyorum. Yaklaşık 1000-2000 tane solucan ile başlayarak devamını getirmek istiyorum,bana yardımcı olur musunuz? Bana ne kadarlık bir bütçe lazım?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Elif,

   üretim ve satış ve ayrıca tarımsal faaliyet düşünüyorsanız iş oldukça ciddidir. Bu nedenle 1000-2000 gibi bir rakamla başlamak doğru bir başlangıç olmaz. Bu ancak hobi türü bir girişim olur. Ticari boyut düşünülüyorsa en azından 100.000 ve üzeri bir rakam olmalıdır.

   Saygılarımla.

 9. Elif Seçkin dedi ki:

  Merhaba savaş bey 100.00 üzeri demisiniz .Ama hiç tecrübe yok az çok okuduğum ve araştırdığım kadar bilgiyle nasıl bir tesis gerekiyor.Solucanları nereden alırım, tesisi, beslenmesi bunlar hepsi birer soru işareti kafamda .Bu sayı çok fazla değilmi?100.00 Kaliforniya solucan kaç tl? Gübresi üretin kime satacak Bunlar hepsi soru .Bu konuda benim gibi düşünen kişilere yardım edecek herhangi bir kuruluş varmı?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Seçkin,

   100.000 solucan çok değil, tam aksine bir hayli azdır. Çok daha fazla bir rakama ulaşmadan yeterli gübre çıkarmanız mümkün olmaz. Diğer sorularınız ve solucan temini için e-posta adresinize bilgilendirme maili gönderdim. Lütfen kontrol ediniz.

   Saygılarımla.

 10. Hüseyin ESER dedi ki:

  merhaba savaş bey solucan gübresi üretimi işine girmek istiyorum hem tarımda kullanmak amaçlı hemde yeterli sayıya ulaşıldığı takdirde satışınıda yapmak yani kazanç amaçlı olarak ilk olarak ne kadarlık bir sayı ile başlamak gerekir,solucanı sizden aldığım takdirde yetiştirme konusunda ne gibi bir desteğiniz var ve elde edilen gübreyi siz alıyormusunuz veye bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Eser,

   talebiniz ile ilgili e-posta adresinize mail gönderdim. Lütfen göz atınız! Eğer e-posta ulaşmadıysa buradan bildiriniz lütfen.

   Saygılarımla.

 11. Hasan Aydogan dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey,

  Solucan Fiyatları konusunda ve temini konusunda Yardımcı olurmusunuz.
  50.000 – 100.000 civarı
  Saygılarımla,

  Mail bekliyorum

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Hasan,

   mail ile dönüş sağlanmıştır.

   Saygılarımla.

 12. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba Savaş Bey,

  10000 adet solucanla başlamak istiyoruz. Solucanlar 3 aylık mama ve solucan kabını fiyatları konusunda bilgi alabilir miyim ? İyi çalışmalar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Tuğçe,

   en kısa sürede mail adresinize dönüş yapılacaktır.

   Saygılarımla.

 13. Uğur dalğıç dedi ki:

  Saygılar savaş bey.
  Antakaya -HATAY dan yaziyorum.Solucan gübresi üretim tesisi kurmak istiyorum.Bayilik veriyormusunuz.Bayilik veriyorsaniz şartlarınız nelerdir.200.000 tl sermaye ile büyük bi tesis kurmak istiyorum.Bayilik veriyorsaniz, haliyle her konuda desteginiz olacagi icin, biraz daha rahat başlayacağım bu işe.Bayilik vermiyorsaniz, üretim ve solucanların bakımı prensipleri nelerdir.hava şartlarına göre uygun yaşama ortamı sıcak havalarda neler yapacaz soğuk havalarda nasıl bi yol izleyecez.Kafamada çok fazla soru işareti var. ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Uğur,

   vermikem@gmail.com adresine telefon numaranızı gönderebilir misiniz? Daha detaylı olarak görüşelim.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz