Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Kültür Havuzlarında Isıtma

Kültür Havuzlarında Isıtma

Kültür Havuzlarında Isıtma

Kış geldiğinde eğer yeterli ısı sağlanamazsa solucanlar kış uykusuna yatacaklardır. Kış uykusuna yatmaları ise üretimin yavaşlaması, planlanan üretimin gerisinde kalınması ve daha da ileri bir aşamada aç kalan solucanların ölmeleri gibi riskleri beraberinde getirir. Bu nedenle yapılması gereken en düşük maliyetle solucan besleme ortamımızın sıcaklığını istenen düzeye getirmek olacaktır. Bu konuda yapmış olduğu bir ısıtma planını bizlerle paylaşan sayın İsmail beye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Aşağıdaki resimler ısıtma sisteminin daha net olarak anlaşılmasını sağlayacaktır. Öncesinden bir kaç açıklama yapalım;

Maliyeti daha düşük tutmak için IBC su tanklarında solucanlarını yetiştirebilirsiniz. Bu tankların dış çevresi plastik malzemeden olduğu için ısı kaybı maksimum düzeydedir. Yapmanız gereken ilk şey, tankların etrafını herhangi bir yalıtım malzemesiyle, örneğin taşyünü ile kaplamaktır. Ardından IBC tanklarının üst kısmını kalın köpük malzeme ile kapatıyorsunuz. Kapak  olarak kullandığınız bu köpük malzemelerin arasındaki boşluktan içeriye, havanın soğukluk durumuna göre 25-40-60 veya 90’lık ampulleri asıyorsunuz. Ampulden çıkan ısı tankın iç kısmında ve sadece yüzeyde ve yüzeyin hemen altında kalıyor. Zaten solucanların faaliyet gösterdiği alan da bu kısım olduğu için solucanlar gayet mutlu mesut bir şekilde faaliyetlerini sürdürebiliyorlar.

Yine aşağıdaki resimlerde sıcaklık ölçümünü göreceksiniz. Bu ölçüm 60’lık bir ampulün ısısını yansıtmaktadır. Iki ölçüm arasındaki 11,5 C derecelik fark sadece 10 dk için meydana gelmiştir.

Bol ve bereketli üretimler.

solucan-havuzu-ısıtma-0 solucan-havuzu-ısıtma-1 solucan-havuzu-ısıtma-2 solucan-havuzu-ısıtma-3 solucan-havuzu-ısıtma-7 solucan-havuzu-ısıtma-8 solucan-havuzu-ısıtma-9 solucan-havuzu-ısıtma-4 solucan-havuzu-ısıtma-5 solucan-havuzu-ısıtma-6

Etiketler:

Yorumlar

 1. Yusuf Cavlak dedi ki:

  10 dakika içinde 10 derecelik bir ısınma çok iyi ancak nem oranı da çok düşebilir. Biz haznenin etrafını gübre çuvalları ile çevirdik ve üstünü naylon branda ile kapadık. 2 tane sıcak su torbasını zemine değmeyecek şekilde asılı bırakıyoruz. Torbanın etrafı bez olduğu için ıslatıyoruz. Hem yoğun bir buhar veriyor hem de ısı yayıyor. 2 günde bir torbaya kaynamış su ilave ediyoruz. 13 dereceden 19 dereceye getirdik bu yöntemle. Daha fazla sıcak su torbası ile ısıyı daha çok artırabiliriz galiba.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Cavlak,

   evet nem kaybı oluyor ama düzenli olarak nemlendiriliyor. O zaman ortam daha da ideal oluyor. Bu arada kurmuş olduğunuz sistemin aynen bu konuda olduğu gibi farklı açılardan bir kaç resmini vermikem@gmail.com adresine gönderebilir misiniz? Bunca yazışmadan sonra sizin yaptıklarınızı merak edenler olacaktır.

   Saygılarımla.

 2. Furkan dedi ki:

  Savaş bey merhaba, bu resimde kullanılan su tanklarından elde edilen gübreyi nasıl alıyoruz ? Teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Tankın en üstten 15-20 cm.lik kısmını, yani içinde solucanların olduğu üst tabakayı olduğu gibi alıyorsunuz. Geriye kalan alt kısım nemli gübredir. Temiz bir kürek yardımıyla manuel olarak boşaltıyorsunuz. Tank boşaldıktan sonra ayırdığınız solucanlı üst katmanın yarısını tekrar aynı tanka koyup üretime devam ediyorsunuz.

   Saygılarımla.

 3. Yusuf Cavlak dedi ki:

  Pazar günü uğrayıp çekim yaparım ve adresinize yollarım inşallah.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Cavlak’ın ısıtma amaçlı yaptığı sistemden örnek resimler aşağıdadır:

   külktür-havuzu-1

   Kültür-havuzu-2

   Kültür-havuz-3

   1. mehmet dedi ki:

    Sayın cavlak ahşap sandıkların kenarlarına kalın strafor ağaç tutkalı veya yapıştırması güçlü silikonlar ile yapıştırsanız ısıyı daha iyi kontrol edersiniz sanırım.

    1. Yusuf Cavlak dedi ki:

     Teşekkürler Mehmet Bey ama solucanlarım yanlış gübre veya başka bir nedenden dolayı öldü 🙂 Ama diğer sefere ampul ile ısıtma yöntemini kullanacağız inşallah.

 4. eren çarkcı macrol dedi ki:

  savaş bey benim yaptıgım gibi yaparlarsa arkadaşlar ısı sorununu ortadan kaldırırlar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Evet, Eren beyin hatırlatması iyi oldu. Teşekkürler…Eren beyin yöntemi de denenebilir. Yöntem nedir diye soracak olursanız, ilgili mesajı aşağıya alıntılıyorum:

   savaş bey iyi çalışmalar kokon üretimi ve yavru solucanların büyümesi için söyle bir şey yapıla bilir mi bir elektrikli battaniyeyi solucan matik e sarıp ona da termostat bulamadığımızda 21 de çalış 25 derecede kapanıyor 23 den 25 çıkması 3-4 saat sürüyor bu sistem hem üreme hemde büyüme için ideal bir sistem olabilir mi
   yoksa sabit ayarlayıp 23 de kalması mı daha iyi olmuş olur hem üreme hem büyüme için
   teşekkürler saygılar

   1. Hüseyin dedi ki:

    Merhaba Savaş bey,
    elektrikli battaniye ısıtma yöntemiyle alakalı elinizde görsel mevcutsa veya detaylı bir anlatım dökümanı varsa paylaşabilir misiniz? Bilgilendirmeleriniz için ayrıca teşekkür ederim.

    1. Savaş Gönen dedi ki:

     Sayın Hüseyin,

     elimde bu yönde bir bilgi mevcut değildir. Battaniye kullandığını belirten kişiler var sonuç ne olmuştur, bunun bilmiyorum.

     Saygılarımla.

 5. eren çarkcı macrol dedi ki:

  öncelikle tüm solucan gübre üreicilerine başta savaş bey olmak üzere herkese kolay gelsin ısı sisteminde ben çok sorun yaşamıştım ufak bir depoda bakıyordum kışın 8 derece yazın ise 16 derecenin üstünü görmüyordu depo ben ilk başta odun sobası denedin ama odun masrafı ve solucan sandıgını ısıtamadım sonrasında elektrik bölümünden tanıdıgım hocaların bu sistemi söylediler şu an hala faliyette ısı 25 derecenin altına düşmüyor günde 2 saat çalışıyor ve ayda 3 tl elektrik faturası geliyor istiyen olursa yada nasıl yapacagını soran arkadaşlarımız olursa yardımcı olurum 0505 636 69 69

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Teşekkürler Eren bey.

   Sistemin bir kaç resmini vermikem@göail.com adresine gönderirsen burada yayınlayalım. Daha açıklayıcı olur.

  2. mesut dedi ki:

   eren bey yardımcı olurum diye belirtmişsiniz ve numaranızıda yazdığınız için ben aradım sizi ama siz benden solucan almadınız solucan aldığınız kişiye sorun diyerek yelefonu kapattınız sizi kınıyorum

 6. mustafa dedi ki:

  merhabalar ben evde 100 kadar solucan besliyorum deneme amaçlı, ileride ciddi anlamda üretim yapmak istiyorum birsorum olacak 30 000 adet solucan ile aylık ne kadar ortalama gübre üretebilirim. selamlar

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın mustafa,

   ortalama olarak 750 kg kadar gübre üretirsiniz.

 7. bayram dedi ki:

  İyi günler savaş bey
  Hanifi bey videolarda SAS sitemini anlatırken ısıtma sistemini genleşme tankı gibi bir tankla kendi tasarımımız dediği bir sistemi söyledi çok da güzel bir sistem. Şimdi benim sorum bu sistemi nasıl temin edebiliriz?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Bayram,

   bu sistemin tek başına satışı yapılmamaktadır. Ancak SAS sistemi yapılırken sistemin kendi içinde dahili olarak yapılmaktadır.

   Saygılarımla.

 8. özkan dedi ki:

  Merhabalar
  Burası Salihli yazın 45 derece.
  Isıtma işlemini hallettik peki yazın soğutma işlemini nasıl halledebiliriz..
  Benim düşüncem 1 tonluk su tankına su koyup su borularıyla 15 cm gömmek ve suyun devri için küçük pompa almak. (Akvaryum pompası) uygun olabilir mi?
  bu düşünce mantıklı mıdır ya da daha kolayı var mı?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Özkan,

   artezyen kuyu suyunu alıp devir daim motoruyla sistem içindeki borulardan geçirerek soğutma yapabilir veya yer altına gömeceğiniz uygun büyüklükte su tankı ile yer altında suyu soğutup yine sistemde devir daim ettirebilirsiniz.

   Saygılarımla.

 9. Barış dedi ki:

  Savaş bey ,

  Bu 60 lık ampul kullanarak 1 tonluk su tanklarını resimde gösterilen yeri ısıtmak banada mantıklı geldi. ama merak ettiğim nokta ışık solucanları rahatsız etmiyor mu ? ışıktan kaçacakları için üstlere doğru yani mamaya doğru gelmelerini engellemiş olmayacakmıyız?

  Bide aklıma geldi bu ayarlı elektrik kontrol cihazları var 10 dakka çalış 50 dakka kapalı kal ayarlı olanları. belki bilmiyorum elektronik olarakta ayarlanabilenler vardır. O tarz bişe kullansak nasıl olur diye düşündüm. sıcaklığı koruyalım derken ışık kötü etkiler mi solucanları.

  bide diğer bahsettiğim konuda 10 dakka çalış 50 dakka kapalı dur konusundada sıcaklık değişimleri olacaktır toprakta. çok dramatik değişiklik olmayacaktır ama 25 ten 20 ye düşebilir diye düşünüyorum. Gerçi ölçmek lazım ama bilemedim. Bu durumda solucanları ters etkileme problemi yaşarmıyız?

  Şuan kafamda nasıl bir tesis kursam diye bir düşünce hakim. aklıma gelen 2 tane ufak sürekli akış için 1*1*3 metrelik 2 adet kurup onlardan ürettiğim solucanları asıl büyük SAS a aktarmak. Hedefim bu. sizce mantıklımı? çünkü metrekarede 20-30 binden az olması tavsiye edilmiyor diye biliyorum.

  O yüzde o sayılara ulaşana kadar ufak bir SAS kullanmak fikri geldi aklıma. Tabi daha maliyet çalışması yapmadım ama böyle düşünüyorum. Yanlış ve doğru düşündüğüm konularda eklemek istediğiniz şeyler varsa sevinirim. Nasipse bahar ayında tesisimizi kuracağız.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Barış,

   ışık burada hem ısıtma hem de terapi amaçlı olarak kullanılıyor. Evet ışık solucanları rahatsız eder, zaten biz de tam olarak bu özelliğinden faydalanıyoruz. Işık sayesinde solucanlar yüzeyin hemen üstüne çıkamıyorlar ve bu sayede yüzeyin hemen en alt kısmını iyice tüketiyorlar. Eğer ışık olmazsa geceleri alt tabakayı tüketmeden sürekli olarak yüzeye çıkarlar ve alt tabaka istenildiği gibi işlenmemiş olur.

   Elektrikli ısıtıcılara dair bir fikrim yok. Burada önemli olan maliyet unsurudur. Eğer maliyetle olmayacaksa deneyebilirsiniz. Olası bir olumsuzluk durumunda vazgeçersiniz.

   1*1*3 ebatlarında sürekli akış sistemi olmaz. Denersiniz ve yaptığınız masrafla kalırsınız. Bu konu başlığında belirtildiği gibi 1 tonluk IBC tankları ile, her birine 10.000 solucan konacak şekilde başlayabilirsiniz. Sayı SAS’a yetecek ölçüye erişince geçiş yaparsınız.

   1,5 metrekarede 10.000-20.000 arası solucan sağlıklı bir biçimde yaşayabilir. Daha üst miktarda solucan fazla gelecektir.

   Saygılarımla.

 10. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Savaş bey,

  10-20 bim solucanın 1 tonluk ibc tankında rahat edeceğini söylenişsiniz. Merak ettiğim nokta tüm tesisi bu şekilde ibc tanklarından kurabilir miyiz?

  Eğer kurabiliyorsak 1 tonluk ibc tankının bize maliyeti ne olur?

  Bir de ibc tankında humusu sistemden nasıl ayırıyoruz? Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevineceğim.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mustafa,

   tüm tesisi elbette ki IBC tanklarla veya ona benzer özel üretim olan kültür havuzlarıyla inşa etmek mümkündür. Tek sıkıntı kapasite arttıkça işgücü de artabilir.

   ICB su tanklarının hurdacılardaki piyasa fiyatı, kalitesine göre 80-200 tl arasında değişmektedir.

   IBC tankalrında veya kültür havuzlarında solucan ve gübre hasadı özetle söyleyecek olursak iki şekilde yapılır:

   1) Havuz ağzına kadar dolduktan sonra üzerine siyah plastik delikli kasalar bırakılr (4-5 adet) ve bu kasalara taze yem konur. Solucanlar doğal olarak yeme yürüyecekleri için bir süre sonra kasalar içinde solucanlarla beraber alınır ve başka bir boş IBC tanka konur. Bu işlemi 3-4 defa yaptığınız zaman solucanların çok büyük bir kısmını ayırmış olursunuz. Ayırdığınız solucanları iki eşit parça şeklinde iki ayrı ICB kasaya bölüştürün.

   2) IBC tank ağzına kadar dolduktan sonra en üstteki 15-20 cm.lik tabakayı (içinde solucanların bulunduğu üst katmanı) olduğu gibi sıyırıp alıyorsunuz ve bu üst tabakayı iki ayrı IBC tanka bölüyorsunuz. Geriye kalan ise, olgunlaşmak üzere temiz bir yere alacağınız solucan humusudur.

   İşe başlamaya karar verirseniz, uygun fiyata solucan temini konusunda gereken yardımı sağlarım. Bana iletmeniz yeterli olacaktır.

   Saygılarımla.

 11. Ahmet Yalçın dedi ki:

  Sayın Savaş Gönen Bey

  Ben Trabzonda kendi arazimde başlangçta küçük çapta bir yatırım olarak bu işi yapmak istiyorum.Hayvansal gübre bulmam çok zor.Hayvansal gübre olması gerekli mi.? Malumunuz üzere bölgemizde fındık üretimi var.Bu fındığın kabuk ve zuluf kısmı kullanılır mı.? Ayrıca bölgede bol miktarda çalı,çırpı,yaprak vesair odunsu atıklar var.Bunlar uygunmu.? Bilgilendirirseniz memnun olurum.Selamlar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ahmet,

   belirttiğiniz gerek fındıktan geriye akalan kabuk vb malzemeler ve gerekse de çalı, çırpı, yaprak vb malzemeler tek başına yeterli bir solucan yemi olmazlar. Kaliteli bir gübre elde etmek istiyorsanız, ilave ne kullanacak olursanız olun büyükbaş hayvan gübres-i mutlaka kullanılmalıdır. Ancak dilerseniz yine de denemeler yapabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 12. bayram dedi ki:

  Sayın Savaş bey benim üç adet 1.5 metrekarelik kasalarda solucanlarım var ısıtmada sorunlar yaşadım tam ısıyı ayrlayamadığım için solucanların üremesi durdu işlemesi yavaşladı. ilk olarak soba kurdum soba iyi ısıtmasına rağmen sıcaklığı sabit tutamadığımdan sağlıklı olmadı. daha sonra SAS’daki gibi ısıtma sistemi kurmaya çalıştımize fotoğraflarını atacağım sizden değerlendirmenizi rica ediyorum… şimdiden teşekkürler…

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Bayram,

   fotoğrafları göndermeniz sorun değil, ancak fotoğraftan yola çıkara teknik bilgi vermek ve yönlendirmek mümkün değil. Bu nedenle yapabileceğinizin en doğrusu deneme-yanılma yöntemiyle bir sonuca erişmeniz. Bazen kimsenin aklına gelmeyen yeni bir yöntem de keşfedebilirsiniz… Size lazım olan sabırdır..

   Saygılarımla.

 13. mustafa singer dedi ki:

  bir kaç haftadır forumlarda soluncan yetiştirme ve gübresi konusunu incelemekteyim yakın zamanda denem yetiştirmesi yapacağım
  öncelikli konularım:
  1.100 adet soluncana uygun ortam saglandığında 3 ay sonra tam adedi
  2. uygun ortamda uygun şekilde beslendğinde ne kadar gübre alındığı
  3.alınan gübrenin tarım hizmelerinde kulanılmasına ugun olup olmadığının analizini yaptırmak
  4. bu gübrenin torballı markalı ve çuvallı olarak piyası değeri ve alıcı potansiyelini araştırmak olacak.

  yukarıdaki şartlar uygun olursa eğer

  yukardaki arge çalışmalarından sonra kendim için otomatik ısıtmalı , beslemeli ve gübre ayrıştırmalı tankların çizmini yapacağım

  bu yapacagım tanklar mini bir yazılım kontürollu olacak zamanı gelince yemleyecek, zamanı gelince gübreyi altından alacak , gerek gördügünde ısıyı artıracak, gerek gördügünde ortamı nemlendirecek bir sistem olacak

  önümüzdeki sene 4. aya kadar bu işlemleri bitirmeyi planlıyorum eğer istediğim sonuca ulaşırsam bilgileri burdan size paylaşacağım

  saygılarımla mustafa singer

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Singer,

   projeniz gayet güzel görünüyor ve umarım başarıya efektif olarak ulaşır.

   4 madde olarak özetlemiş olduğunuz araştırma konularınızın ilk ikisi sitede mevcuttur ve birçok yorumda bahsi geçmiştir. Siteye genel bir bakışla göz atmanız yeterli olacaktır.

   Analiz zaten ruhsat alımı için de şart olduğu için size gereklidir.

   Son araştırma konunuz ise tamamen pazarlama ve akabinde satış çalışmasıdır. Bireysel olarak yapılması gereken ve buna göre de sonuç alabileceğiniz bir konudur.

   Şimdiden kolay gelsin.
   Saygılarımla.

 14. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar
  Bende bu işe yeni başladım elimde yaklaşık 100 bin solucan var, 300 m2 yeni üretim alanı yaptırıyorum, mantolama da yaptıracağım ve suyla devirdaim edip kalorifer sistemi yapacağım, benim sorularıma gelecek olursak sitenize baktım fakat net yanıtlar alamadım sizden de tahmini yanıtlar bekliyorum..
  1) 100 bin solunca 3 ay sonra kaç katına ürer maximum?
  2) örnek olarak 100 bin solucan 3 ay sonunda 200 bin adet oldu, bu 200 bin solucan 3 ay sonra 400 bin mi olacak? Bu örnek ile gidersek gerekli ısı derecesini sağlarsam benim elimde 1 yıl sonra tahminen 1.6 milyon solucan mı oluyor?
  3) kendime ait besi çiftliği var, inek gübresini fermente edip solucanlara veriyorum, fermente dışında gübreye başka işlem yapmam gerekli mi?
  4) bu iş için kosgebden iç teçhizat desteği alabilir miyiz?
  5) çalışma ruhsatı almak için gerekli olanlar nelerdir? Mesela sas sistemi şart mı?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Mehmet,

   öncelikle kolay gelsin ve başarılı üretimler dilerim.

   Site her geçen gün gerek konu gerekse de yorum içerikleri itibariyle genişlemektedir. Bu nedenle gözünüzden kaçmış olabilir, ancak aslında sorularınızın yanıtları birçok yerde doğrudan veya dolaylı olarak verilmiştir. Yine de elimden geldiğince yanıt vermeye çalışacağım.

   1 ve 2) Bu sorunuzun yanıtı için Kırmızı Solucan Nüfusu 3 ayda 2 kat Çoğalabilir Mi? adlı başlığa göz atınız.

   Burada sadece şunu ilave edeyim, solucanlar hep çoğalmaz, bir yandan da ölürler. Hiç bir zaman maksimum koşulları sağlamak mümkün olmayacağı için yukarıdaki linkte geçen teorik değerleri yakalamak mümkün olmayacaktır. Ancak işinizi görecek solucan sayınız her zaman olacaktır. İçiniz rahat olsun.

   3) Başlangıç için fermente inek gübresi yeterlidir. İleride farklı yem kombinasyonları hazırlamayı deneyebilirsiniz. Süreç size neler yapabileceğinizi zaten öğretecektir.

   4) KOSGEB ile ilgili süreci hiç bilmiyorum. Devletin bürokratik işleri hep bir karmaşık olur ve beni yorar.

   5) Bununla ilgili son güncel evraklar ve gereklilik konusunda üretimin olduğu bölgenin bağlı bulunduğu belediye ve tarım bakanlığına başvurmanızı tavsiye ederim. Ancak SAS gerekli değil tabi ki? Fakat kurumdan kuruma bazı detaylar değişiyor. Yasada açık olamayan bir konu, uygulayıcı tarafından sizden talep edilebiliyor. Bu nedenle önce görüşüp, sürecin gerekliliklerini tamamladıktan sonra devam ederseniz zaman ve maddi kayıp yaşamazsınız.

   Saygılarımla.

 15. deniz kırım dedi ki:

  s.a. savaş bey ben 9 ay önce 3000 aadet solucan alarak bu işe amatör olarak başladım.kendim tahtadan kutu yaptım yaklaşık 10 gün önce ıstması sorun olduğu için ıbc tank alıp tüm solucanlarımı oraya koydum ve 1 adet 100w seramik ampülle ısıtmaya başladım iki günden beri solucanların bir kısmı tankı terk etmeye çalışıyorlar çok sıcak olması nedeniyle olabilirmi birde koyduğum solucan sayısı acaba yeterlimi

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Deniz,

   terk etmelerinin bir çok nedeni olabilir. Belirttiğiniz gibi sıcaklık da olabilir diğer nedenlerle. Site üzerinde bu konuda birçok farklı konu başlığı altında yorumlar mevcuttur. Ancak sebebi tam olarak bilmek için sistemi yerinde görmek ve analiz etmek gerekir.

   Bu aşamada önerim solucan aldığınız yerle irtibata geçip en verimli biçimde bilgi almak olacaktır.

   Saygılarımla.

 16. deniz kırım dedi ki:

  sayın savaş bey ben solucanları emrah beyden almıştım dediğim gibi 10 günden beri ıbc tanka geçtiğim için bi sıkıntı oldu en yukarıda fotoğraflarını yayınladığınız sistemi kurdum tek farkı benim ampülüm seramik ve yalnızca ısı veriyor ayrıca ısıyı sabit tutmak için ısı kontrol cihazıda taktım yani sıcaklık 24 derecede sbit kalıyor acaba yukarıda resmini verdiğiniz sistemde günlük ne kadar sulama yapılıyor fazla sulama yapıp zarar verebilirim diye korkuyorum saygılarımla

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Deniz,

   sulama da sorun olabilir tabii ki… Fazla veya az sulama sıkıntı yaratır. Bu resimdeki uygulamada yapılan sulamayı şu an için anımsamıyorum ama sistem çok fazla kurumadıkça sulama yapmayın. Özellikle de kış ayları için… Solucan aldığınız yer sizi bu konularda bilgilendirmiş olmalı. Tekrar görüşün isterseniz.

   Saygılarımla.

 17. ulaş dedi ki:

  bu resimdeki sistemde ampuller kaç saat açık kalıyor ve içerisinin sıcaklığı ampul kapanınca kaç saat içerisinde dağılıyor ?

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Ulaş,

   ampuller ortam ısısının durumuna göre 24 saat veya yarım gün geceleri vb. biçimlerde açık kalabiliyor. Ortam çok soğuk ise ampuller kapanır kapanmaz ısı hızla düşer.

   Saygılarımla.

 18. Eser AYDIN dedi ki:

  Savaş Bey merhaba.

  2 IBC tankında 20000 adet solucan besliyorum. IBC tankının yalıtımını yanlarını Cam Yünü malzemesi ve üstünü Köpük Kaplama ile yapıp, mevcut Işık Şartlandırmasını da Led ler ile yaptım. Aynı ısıyı tutturmak çok güç. Çeşitli yöntemler var tabi ama bazıları nem kaybına neden oluyor, bazıları ısıyı artırarak solucanları strese sokuyor, bazıları da maliyetli oluyor. Benim sorum şu:
  Evimin hemen yanında bir ARTEZYEN bulunmakta ve ölçümlerimde yaz-kış 18C’ ısısı olduğunu gözlemledim. Yukarıda gerekli yalıtım işlemlerini yaptığım IBC tanklarıma bu artezyen suyunu Damla Sulama boruları ile getirip devir daim yaptırsam sizce mantıklı bir proje olur mu?
  Saygılar.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın aydın,

   eğer artezyen suyu ile kalorifer sistemini kurabilirseniz elbette çok iyi olur.

   Ampul ile ısıtmada ise, led yerine normal armut ampul kullanırsanız daha uygun olur diye düşünüyorum. Normalde sabit bir ısı oluşması gerekiyor. Isı olacağı için nem kaybı olur elbette. Bu nedenle düzenli nemlendirme yapmalısınız.

   Artezyen ile sonuç alırsanız resimlerini vermikem@gmail.com adresine gönderin paylaşalım.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz