Solucan Gübresi Bilgi Portalı 27 Mart 2017

Yunus Yalçın – Vermikompost Çalışmaları

Yunus Yalçın – Vermikompost Çalışmaları

Yunus Yalçın – Vermikompost Çalışmaları

Sizden Gelenler:solucan

yunus yalcin
21/01/2014, 23:45 

“Savas bey solucan kabinda kucuk beyazimsi ve sari renkte bir suru kücük kurtcuk var. Bunlar solucan yavrusumu kurtcukmu cozemedim. Zarari olurmu solucanlara”

6 1

4 3

5 2

Cevap:

Sayın Yunus, resimlerden anladığım kadarıyla şöyle böyle bir sistem kurmuşsunuz. Ancak sisteminiz dış etkiye fazla açık. Mümkün olursa zamanla daha derli toplu, yerden daha yukarıda ve gerektiğinde aşırı sıcak, aşırı soğuk ve hepsinden önemlisi yağmura karşı koruyabilmek için kapalı bir alana taşıyın.

Ayrıca solucanlara hazırladığınız kompostu daha profesyonelce hazırlamanızı tavsiye ederim. Yine resimlerden anladığım kadarıyla kemre yığınını bir çadır altında çürümeye bırakıyorsunuz. Aslında bu yöntem pek sağlıklı olmaz. Bunun yerine, yaş hayvan gübresini, bir tarafta fazla suyu süzüldükten sonra samanla karıştırarak sıcak komposta tabi tutun. Sıcak komposttun ısısı çok büyük oranda düşmeye başladığı zamab elde edeceğini solucan yemi, resimlerdeki gibi kütle halinde birbirine yapışık olmayacaktır. Bu haldeyken solucanlar yığın içinde daha rahat hareket edebileceklerdir.

Sıcak kompost yöntemini kullanarak yaş hayvan gübresini steril bir hale de getirmiş olursunuz. Resimlerden ve video görüntüsünden anladığım bahsettiğiniz beyaz canlılar çürümeden meydana gelen kurtçuklar. Bu kurtçuklar da ayrıştırma sisteminin birer parçasıdırlar ama bunlar olmaksızın bir solucan gübresi üretimi tercih ettiğimiz bir şeydir. Sıcak kompost sayesinde bu kurtçukların larvaları öleceği için onlardan da kurtulmuş olursunuz.

Sıcak kompost yaparken dikkat etmeniz gereken bir şey var, sıcak kompostun çok uzun süre yanmayı sürdürmemesine dikkat edin. Sıcaklık ortalama iki hafta içinde doruk noktasına yükselir ve daha sonra azalmaya başlar. İyice azaldığında yığını dağıtın ve yemi solucanlara düzenli aralıklarla ve oldukça ince katmanlar halinde sererek verin. Çünkü eğer kalın bir tabaka olarak verirseniz yığın tekrar yanmaya başlayabilir ve bu defa artık sistemde solucanlar var olacağı için, onların ölmelerine neden olabilirsiniz. Bunu engellemek için, yapmış olduğunuz kiremit yığınının tamamına kompost gübreyi sermeyin. Bir yarısına sıcak kompost ile elde etmiş olduğunuz yemi sererken diğer yarısı mevcut haliyle kalsın. Olası bir durumda kompost yem verdiğiniz kısımda ısı yükselmesi veya başka bir aksilik olursa, solucanların, işlerin yolunda gittiği diğer yarıya kaçma şansı olur.

Kolay gelsin. solucan

Saygılarımla.

Etiketler:

Yorumlar

 1. osman tırpan dedi ki:

  savaş bey merhaba
  ben biyolog um.solucan gübresi üretmek için büyük baş hayvan gübresini kurutarak kullanıldığını biliyorum.fakat sizin bahsettiğiniz sıcak kompost u detaylı anlatabilirmisiniz.
  teşekkürler.

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Osman,

   sıcak kompost yapımı konusunda Solucan Yemi Olarak Kompost Yapımı başlığına göz atınız. Bu başlıkta tüm detaylar anlatılmaktadır. Ayrıca sorularınız olursa bekliyorum.

   Saygılarımla.

 2. remzi yavuz dedi ki:

  merhaba.savaş bey büyükbaş hayvan gübresini toprak zemine yığın yapıp üzerini poşetle kapattım.bu şekilde 3ay süreyle bekletip sonrasınsa solucanlar vermeyi düşünüyorum.sulama ve karıştırma yapmadan.bu doğru bi sistemmidir

  1. Savaş Gönen dedi ki:

   Sayın Yavuz,

   bu yöntem aerobik kompostlama sayılmaz. Ön kompostlamada amaç hem yemin solucanların yiyebileceği bir kıvama gelmesi ve hem de patojenlerin ölmesini sağlamak. Bu nedenle ya ara sıra karıştırın ya da alttan içine kompresörle zaman zaman hava basın. Daha uygun olacaktır.

   Saygılarımla.

Yorum Yaz